Zwitsaletten Lof voor Oud-Beijerlanse organisatie na de ramp Voorlopig bouwplan voor industriewoningen NIEUWSBLAD VOOR DE HOEKSCHE WAARD EN HfS'ELMONDE Woensdag 25 PpEruar' 1953 PLAATSELIJK NIEUWS NIEUW-BEIJERLAND Gekozen tot ouderling- Tot ouderling der Oud Geref. Gemeente alhier is gekozen de heer N. Zevenbergen. Gevonden: bankbiljet van f 10.— en kinderwant. Inlichtin gen bij de rijkspolitie. ZUID-BEIJERLAND Stoffelijke overschotten geborgen Zaterdag en Zondag zijn op Tiengemeten de stoffelijke over schotten geborgen van G. en D. Ardon. Het stoffelijk overschot van G. Ardon werd Zaterdag op de begraafplaats alhier ter aarde besteld. D. Ardon werd Maandag in H.-I.-Ambacht begraven. Aanmelding van werklozen Nogmaals wordt" er de aandacht op gevestigd, dat werklozen zich dagelijks om 9 uur ter gemeente secretarie dienen aan tc melden. Z kunnen alsdan naar een werk- object onder deze gemeente wor den verwezen. Vrouwen aan de schoonmaak In de spannende dagen, die ach ter ons liggen heeft iedereen zich over één ding kunnen verheugen en wel over het saamhorigheids gevoel, dat overal tot uiting kwam. Toen op die gedenkwaar dige eerste Februari de sluis dreigde te bezwijken, wemelde het van mannen, die alles op alles hebben gezet om dc doorbraak, die zulke fatale gevolgen gehad zou hebben, te voorkomen en, - het gelukte. Nu dc Eendragtspoldér vrijwel weer tot. het normale peil is teruggekeerd, vragen andere moeilijkheden dc aandacht. Zo was een ander vraagstuk: „Hoe komen dc Hervormde Kerk en dc beide scholen weer schoon Zeker, dc gebouwen wa ren van het grootste vuil gerei nigd. dank zij het werk der brand weerlieden, die met de moderne brandspuit de dikke laag slib, die er in genoemde gebouwen lag. in korte tijd hadden vérwyderd. Maar het speurend oog der vrouwen constateerde, dat er nog veel te doen viel. De kasten der; scholen lagen vol met wat eens boeken genoemd werden. Nu was het een onoogelijke vieze massa. Maai- wie daarover tobde, had niet gerekend met de Zuidbeijer- landse vrouwen. Zij lieten het er niet bij zitten. Er werd slechts even een beroep op haar gedaan, of ziedaar, een compleet legertje stond klaar om in deze chaos orde te brengen. Een groep vrouwen-leden van Volksonderwijs gaven de Openba re school een goede beurt, die er spoedig weer helder en fris uit zag. Een andere groep ging en kele dagen daarna in de Hervorm de Kerk aan de slag, die deerlijk van het water had geleden. Nau welijks was deze „van vreemde smetten vrij", of dezelfde manhaf tige groep trok aangevuld met nog andere vrijwilligers, naar de Christelijke school, die in slechts anderhalve dag, tot ver bazing van wie het zagen, weer geheel in orde was. Vraag niet, hoeveel werk in deze wel zeer korte tijd door de vrouwen werd verzet. Wü weten ons de tolk van alle inwoners, wanneer wij aan deze groep vrouwen de lof brengen, die zij eerlijk hebben verdiend en heb ben voor dit blijk van saamhorig heidsgevoel slechts één woord: „Bravo". STRIJEN Adoptie Deze gemeente is door de ge meente Ede (Gld.) geadopteerd. BARENDRECHT Brldgc-drivc t. b. v. Krampen- fonds Een bridge-drive in de zaal van de heer Van Gurp gehouden ten bate van het Nationaal Rampen- fands bracht f 500.50 op. Zuidpolder bijna droog Het droogmaken van de Zuid polder heeft een gunstig verloop De 3c Barendrechtse weg is weer begaanbaar en binnen een week denkt men de gehele polder droog te hebben. Gevonden en verloren Gevonden: bruin-lederen porte- monnaic; paar blauwe wanten; wieldopsleutel: blauw-witte kin derwant; muntbiljet; koplamp- rand; bruine glacé dameshand schoen; bruine glacé herenhand schoen; grijze herenhoed; zakmes; aansteker; koperen gewicht; ijze ren vat met inhoud; rode auto ped. Verloren: schuurslotsleutel; blauwe kinderwant; bril met plas tic montuur; dames polshorloge; houten bak van groentewagen. Winkeliersvereniging „Barendreeht" De Winkeliersvereniging „Ba rendreeht" heeft als bestuursleden gekozen de heren A. Vijfwinkel, voorzitter; Jac. Wcstdijk, secreta ris; L. B. van der Staay, penning meester; J. Liglhart en A. van Weyen, bestuursleden. Dit be stuur zal na een jaar in zijn ge heel aftreden. Totaalopbrengst collecte t. b. v. Rampenfonds Het nood-comité meldt, dat op de t. b. v. do watersnood aange boden 18 lijsten voor f 57.000. is ingetekend. De collecten in de kerken bedroegen, met tot nog toe ontvangen nagiften, f 11035.89 verkocht fruit op dc Coöp. veiling ..Barendreeht" bracht f 2800.- op; dc CoÖp. Boerenleenbank schonk f 5000.de Vereniging KERKELIJK LEVEN Chr. Ger. Kerken Aangenomen: naar Oud- Bejjorland ds. D. Henstra te Broek op Langcdijk. SCHIEDAM ADOPTEERT PIERSHIL De Vereniging van Nederland se Gemeenten heeft Schiedam dc suggestie gedaan Piershll te adop teren. Het Schiedamse gemeente bestuur is hiertoe inderdaad over gegaan. Zoals békend heeft Schie dam ook reeds Goudswaard ge adopteerd. NOG GEEN DICHTING DIJKGAT BIJ Hl.'SLUIS Naar wjj vernemen kon geen gevolg worden gegeven aan het voornemen Dinsdag het dykgat bij Hellcvoetsluis te dichten. De proe ven, welke in het" waterloopkun dig laboratorium te Delft worden genomen om de sluiting van het gat tot stand te brengen door het laten zinken van twee betonnen caissons, zijn n.l. nog niet afge sloten. Men kon ons nog niet me dedelen of de proeven nog deze week zullen worden beëindigd. Boerenleenbank bracht een som van f 500.bijeen. De Coöp. Tuinbouwveiling „Barendreeht en Omstreken" stelde een bedrag van f 10.000.plus de presentiegel den der leden, ten bedrage van f 213.ter beschikking. Een bridge-drive bracht f 500.50 op. Het totaalbedrag is daarmede ge komen op f 870'19,39. En nog is meer te verwachten, o.m. op brengst van oen te geven kerk- concert door het Chr. Mannen koor „De Verenigde Zangera" een tentoonstelling van handwerken, vervaardigd door de meisjesclub .Het Anker" en de jeugdclub .Zonnebloem" en wat nog meer volgt. HEERJANSDAM Gymnastiekuïtvoering Vrijdag gaf de afdeling gymna stiek van de sportvereniging S. V. H. voor genodigden en dona teurs een uitvoering in het Dorps huis. Na opening door de voorzitter, de heer L. Broekhuizen, werd in een vlot tempo het programma af gewerkt. Kleuters, jongens- en meisjes lieten zien, hoe nauwgezet er geoefend is. De heren werkten aan dc brug met een ongelooflijk uithoudingsvermogen. De knots oefening van de dames was keu rig, evenals de hoepeloefening. De rythmische afdeling, onder lei ding van mej. I. Lems, liet zien, dat zy goede vorderingen maken. Ter afwisseling gaven mej. T. Heybocr en J. Kooiman een paar humoristische schetsjes ten beste, hetgeen zeer gewaardeerd werd. Zaterdag werd voor andere be langstellenden een herhaling van deze uitvoering gegeven. Bevolking. Ingekomen: J. Monshouwer van Zwijndrecht. Vertrokken W. Kooiman naar Zwijndrecht. RIDDERKERK Gedecoreerd De ere-medaille in brons, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau is toegekend aan W. van der Spoel, klinknagelmaker bij N.V. Fabriek van klinknagels en schroefbouten, voorheen Joh. Smit alhier. ZWIJNDRECHT E.H.B.O.-wedstrijden Onder grote belangsteling wer den door de E.H.B.O.-afdeling Zwijndrecht juniorenwedstrijden gehouden tussen de afdelingen te Heerjansdam en te Zwijndrecht. De dokters H. de Roest van Heer jansdam en J. J. van Luijn van Zwijndrecht \vai-en de juryleden. Twee jeugdige padvinders fun geerden als patiënt, waarmede zij f 2. - verdienden voor het Natio naal Rampenfonds. Het maximum tc behalen punten bedroeg 460 voor 'c groep en 60 voor de lei der. De uitslag was: 1 Heerjans dam (cdt Opsteeg) 344 p. groep, 50 p. leider; 2 Zwijndrecht (cdt Groenendijk) 315 - 50; 3 Heer jansdam (cdt mevr. v. Dalen) 302 - 38; 4 Zwijndrecht (cdt Stijnis) 217 - 37. Aantal cvacué's Het totaal aantal ingeschreven evacué's bedroeg op 18 Februari in deze gemeente 386. Deze eva cué's kwamen uit de volgende gemeenten: Alblasserdam 5; Den Bommel 9; Brouwershaven 2; Bruinisse 5; Duivcndrjke 8; 's-Gravendeel 213; H.-I.-Ambacht 4; H. en L, Zwa- luweö; Kerkwerve 8; Klundcrt 4; Kortgene 4; KrabbenÖijkco; Mid delbands 8; Molenaarsgraaf 1; Nieuwerkerk 2; Mijnsheorenland 1 Nieuwe Tonge 4; Numansdorp 4; Ooltgensplaat 13: Oosterland 2; Ouddorp 2; Oude Tonge 5; Papen- drecht 6; Puttershoek 1; Ridder kerk 4; Slicdrecht6; Sommelsdijk 4Stellendam 4 Strijen 31Ter- neuzen 2; Zevenbergen 3; Zierik- zec 9; Zuid-Beijcrland 2. Nogmaals wordt er op aange drongen, dat evacué's, die in de gemeente aankomen en bij inge zetenen gaan inwonen, zich mel- i n ter gemeente-secretarie afd. Bevolking. Ook hun, die evacué's in huis nemen, wordt aangeraden, indien de opgenomen persoon (nen) zelf geen aangilte ter secretarie kan (kunnen) doen, die aangifte tc verrichten. Gisteravond kwam de Oud-Bi'jjerlundse gemeenteraad bijoen. Burge meester Hammer gaf een overzicht van dc gebeurtenissen rondom dc watersnood en bracht daarbij dank aan allen, die op enigerlei wijze tijdens de moeilijke dagen hun krachten hebben ingezet. Wederkerig werd ook de burgemeester grote lof toegezwaaid voor do activiteit, die hy heeft ontplooid. De verschillende agendapunten gingen zonder bespreking onder dc hamer door. Daarhü werden enkele belangrijke besluiten genomen. De raad verleende een creiliet van f 125.000 voor herstel van dc schade, dlc het gasbedrijf heeft opgelopen. B. en \V. werden gemachtigd om maatregelen to nemen inzake een bouwplan voor Industriewoningen. Hot terrein tussen dc Karei Doormanstraat en de Beneden Molendijk achten B. en W. zeer geschikt voor het hou wen van deze woningen. Volgens een voorlopig bouwplan zouden daar 138 woningen kunnen verrijzen. Doordat zich een achttal gegadigden voor eigenbouw hebben aangemeld, is het mogelijk, dat dc Prinses Beatrixstraat wordt volgebouwd. Het nieuw benoemde raadslid, dc beer L. Plomp legde in dc han den van de voorzitter de vereiste eden af, waarna de voorzitter de heer Plomp gelukwenste en de hoop uitsprak, dat de heer Plomp in het belang der gemeente werk zaam zal mogen zijn. Herdenking watersnood N. a. v. de watersnood sprak de voorzitter de volgende rede uit: Mijne Heren, De watersnood van 1 Februari, waardoor een groot deel van ons land geteisterd werd en die ook onze gemeente, al is zij ten opzich. te van andere gebieden in geringe mate getroffen, niet is voorbijge gaan. heeft ons met de dichter van Pslam 93 doen verstaan, dat het gebruis der wateren geweldig is. wanneer de rivieren zich ver heffen. Ook wij hier in Oud-Beijerland hebben in die angstwekkende nachtelijke uren gevoeld de nietig heid van de mens. gevoeld dc al macht van Hem, Wiens stem is in dc wateren. Wij weten ook, dat de Heere in de Hoogte geweldiger is: bij Hem een schuilplaats is tegen de vloed. Dc materiële schade, die is aan gebracht, is groot, de veestapel heeft onnoemelijk geleden, maar oneindig veel zwaarder weegt, dat zo veel mensenlevens te betreuren zijn, ook in onze onmiddellijke om. geving. Ik moge U verzoeken U van Uw zitplaatsen te verheffen en ter ere van dc nagedachtenis van de over. ledoncn een ogenblik stilte in acht te nemen. Onze hartelijke deelneming gaat uit naar de nagelaten be trekkingen en wy bidden, die allen de troost toe van Hem, Die slaat maar ook wil helen. Wat is in deze dagen ons Ko ninklijk Huis ons voorgegaan in het medeleven met de getroffen gebieden en wat werden ook wij daardoor gesterkt. De Commissaris der Koningin heeft onze gemeente bezocht en liet zich daarbij voorlichten over Blijf niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen. Roei ze uit met wortel en tak. Neem Kruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kru schen bevat, wekken lever, nieren en ingewanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer ge zuiverd en zuiver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. lAdv. Ingez. Med Aanrijding Dezer dagen had een aanrijding plaats op de Rottérdamseweg, waarbij een luxe-auto, bestuurd door C. v. d. L. een paal van het elcctrischc licht omverreed. Een 6-jarig meisje genaamd N. L. stak plotseling de weg over en de chauffeur probeerde het kind te ontwijken en kon niet anders dan tegen de paal rijden. De paal brak en werd tegen de grond geslin gerd. De auto bekwam schade. Het kind liep een hoofdwonde op en enige ontvellingen. Gevonden: zegelring met zwarte steen; blauw wollen hand schoen: bruine portemonnaie, in houdende potloodpuntjes; lipssleu- tel; kettinkje van schelpjes; brui ne sjaal met gele strepen: houten slede; dames-armband, grijze jon genswanten: speldje (vrouwenfi guur); gelaste huissleutel; baby- truitje; een paar herenhandschoe- ncn.paar met bont gevoerde wanten; bruine sjaal; lederen motorkap; étui met foto's; rood plastic zakje met ï'its- sleuting; veilingkist met zes rode kolen; opvouwbaar geruit tasje; hakbijltje; paar groene wanten; rode want met figuurtjes; grijs geruite zakdoek; bruine porte monnaie; zwarte want; beige want; tandenborstel; licht-blauwe want; bruin lederen herenporte- monnaie; blauw met witte want; zwarte rechter dameshandschoen; blauwe ceintuur; kussen (bruin gestreept); muntbiljet van f 1. giijs-brume kinderwant; grijze capuchon; lipssleutel no. 47; goud damesringetje; blauwe ceintuur; grote slvaatbezem: metalen zak mes; blaifwe rechterwan'. Aar komen lopen: zwarte spaniel en witte poedel. de maatregelen, die hier en elders in de Hoeksche Waard getroffen werden. Zo werd ook al spoedig bezoek ontvangen van de provin ciaal Evacuatie-Commissaris en van de zijde van Gedeputeerde Staten, waarbij wij konden wijzen op al datgene wat ter leniging van de nood in eigen gemeente en ten behoeve van andere delen in de Hoeksche Waard werd gedaan. Niet onvermeld mag blijven do samenwerking, welke van liet eer ste ogenblik af bij het intreden van de noodtoestand is ontstaan tussen het college van dijkgraaf en dykraden in de Hoeksche Waard en de gemeentelijke auto riteiten. De samenbundeling van krachten en de activiteit van ve len heeft er toe bijgedragen, dat terstond met het herstelwerk van de dijken werd aangevangen. Ik ben ervan overtuigd, dat dit in belangrijke mate er toe heeft bij gedragen, dat onze streek voor nog grotere catastrophe is ge spaard. Vanaf deze plaats betuig ik ons dijkbestuur mijn hartelijke dank. Mijne Heren. Nadat Zaterdag avond het water bij eb niet was afgelopen, was de stand bij het in treden van de vloed al behoorlijk hoog, in onze gemeente ongeveer tot aan de stoepen van dc wonin gen aan de Havendam. De storm uit het Noordwesten bleef aanhou. den, het water stuwde al meer op. Omstreeks twee uur 's nachts liet het dijkbestuur de gemeentelijke autoriteiten waarschuweneen uur later ongeveer had het water een dusdanige hoogte bereikt, dat ifc de bevolking heb laten alarmeren. De electricitei!. was intussen uit gevallen, zodat de torenklok niet kon worden gebruikt. Met de si rene van de brandweer is toen alarm gemaakt, terwijl verder van particuliere zijde autosirenes wer den ingeschakeld. Door middel ran telefoon en persoonlijk bezoek werden de bewoners in de polders van dc kritieke toestand op de hoogte gebracht. Het zal ongeveer half vier ge weest zijn, toen het water aan de Noord-Oostzijde over de dijk van de Beerpolder sloeg, waardoor een breuk ontstond. Met moeite kon den de bewoners van deze polder het vege lijf redden. Zondagoch tend werden allen naar het dorp gehaald. Bewondering heb ik voor de wijze en dc spontaneïteit, waar. op dit is geschied. Om vier uur werd het voor onze gemeente kritiek. Bij de Nicuwe- sluis sloeg het water over de dijk, eveneens aan de Oostdijk, dc Mo lendijk, de Spuidijk en het Markt plein. Gevaar ontstond voor de Bos schedljk, waardoor speciale voor zieningen noodzakelijk bleken, wat ook gold voor de Spuidijk. Tegen zes uur begon het water enigszins te zakken, waarschijnlijk tenge volge van de talloze dijkdoorbra ken in de Hoeksche Waard en el ders. Al was toen blijkbaar voor onze gemeente het directe gevaar geweken,' dc aandacht bleef voort durend gevestigd op de Spuidijk en Bosschèdijk. Met man en macht ook vanuit het naburige Nieuw- Beijcrland, werd hier gewerkt. De ze dijken hebben stand gehouden, wat behoud voor onze gemeente betekende. Gedurende een paar dagen moest overal hulp geboden worden bij het dichten van gaten en het versterken van de dijken. Honder den vrijwilligers meldden zich op de eerste oproep; in weer en wind trok men naar de bedreigde plaat sen. Tientallen vrachtauto's brachten de vrijwilligers, zakken zand cn materialen naar de ge vaarlijke punten onder Heinenoord Mijnsheerenland, Puttershoek, Stryen en Nicuw-Beijerland. Een gelukkige omstandigheid was het, dat een grote hoeveelheid zakken vooi'raclig' was. Er werden er later bovendien per schip aan gevoerd, terwijl de luchtmacht zich hieromtrent ook niet onbe tuigd heeft gelaten. Vanuit het J gebouw van de Coöp. Hollandse Telersvereniging vond de verzen ding plaals. In de loop van Maandag kwa men een 700-tal evacué's uit de Hoeksche Waard, voornamelijk uit Strijen, naar Oud-Beijerland. In der haast werd de R.H.B.S. als opvangcentrum ingericht, op de bevolking werd terstond een be roep gedaan om de evacué's op te nemen en hierop werd zodanig geantwoord, dat al degenen, die van huis en haard verdreven wer den, ruimschoots en in een mini mum van tyd huisvesting ontvin gen. Het Groene Krulsgebouw werd bestemd als noodziekenhuis en het Maranathagebouw als te huis voor ouden var. dagen. De Huishoudschool zorgde voor de warme maaltiïden. Dc waterleiding, gas en electri- citeit waren uitgevallen. Het per soneel trok onmiddellijk aan her stel en reeds Dinsdag function- rden de bedrijven vrijwel vol komen. Het waterleidingbedrijf is in staat gebleken een groot deel an de Hoeksche Waard van drinkwater tc kunnen voorzien. Uit Cen oogpunt van volksgezond heid is dit van grote betekenis te achten. Even moest regelend worden opgetreden ten aanzien van de melk- en voedselvoorziening en de aanvoer van benzine. Al spoedig bleek de hulpvaar digheid zowel in eigen gemeente als elders door het beschikbaar stellen van kleding, dekking en schoeisel. Dit werd in dc R.H.B.S. opgeslagen en onder de gedupeer den verdeeld. In overleg met het dijkbestuur werd onze gemeente als verzor gingsgebied voor dc Hoeksche Waard aangewezen. Als los- en laadplaats heeft hierbij de haven goede diensten bewezen. Zo is in grove trekken het ver loop geweest van de eerste dagen van Februari in eigen gemeente. M.H. Ten slotte rest mij allen, zonder enig onderscheid die op welke wijze dan ook, hetzij recht streeks bij de gemeente betrok ken of vrijwillig, in deze dagen hun krachten hebben ingezet, te bedanken voor de steun, die is ge boden. Er is een medeleven en ijver aan de dag gelegd en nu spreek ik even over Uw hoofden heen door U. bevolking van Oud-Beijerland. die ik nimmer zal vergeten, een hulpvaardigheid en spontaneïteit, die U werkelijk siert. Ik ben U daarvoor zeer er kentelijk. Dankbaar ben ik degenen, die in de moeilijke uren in mijn onmid dellijke omgeving 'hebben vertoefd: heren wethouders, de gemeente secretaris en de poldervoorzitter. U allen waart mij tot grote steun. Mijne Heren, God zij ons verder genadig en doe ons in gehoor zaamheid aan Hem onze roeping verstaan en schenke ons al dat gene, wat Gij en ik nodig hebben om tot welzijn van de gemeente, die wij dienen, werkzaam te zijn. Dank aan burgemeester De heer Monster beantwoordde als oudste raadslid de rede van de burgemeester en dankte hem daar- by voor het vele dat hy ter bevei liging van dc bevolking heeft ge daan, een taak. die schier niet te dragen was. Spr. was er van over tuigd, dat velen der behoeftigen nog na jaren in dankbaarheid de burgemeester van Oud-Beijerland zullen gedenken. De heer Verhagen sprekende in zijn functie van dijkraad zeide in die gedenkwaardige dagen veel steun van burgemeester Hammer ontvangen te hebben. Zijn dank baarheid wilde de heer Verhagen ook uitbreiden tot de medewerkers van de burgemeester. Spr. zeide, dat de figuur van Oud-Beijerland in deze dagen een buitengewoon goede .indruk op het Waterschap heeft gemaakt. De kunde, het or ganisatietalent en de efficiëntie, waarmede men in Oud-Beijerland te werk ging. heeft de taak van het Waterschap enorm verlicht. Spr. zeide zeker namens dijkgraaf en dijkraden te spreken, indien hij daarvoor zijn dank betuigde. De heer Verhagen prees de samen werking die 's Zondags na de ramp in Klaaswaal tussen de ge meentebesturen en het Water schapsbestuur werd beklonken. De eendracht en het gemeenschaps gevoel. dat daarbij tot uiting kwam, is een aansporing geweest om het werk, dat bijna te zwaar was, voort te zetten. De rest van de agenda Z.h.s. werd een nieuwe ver plaatsingskostenverzekering vast gesteld. De notulen van de vorige ver gadering werden vastgesteld, ter wijl een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving werd aangeno men. Afwijzend werd beschikt op hei verzoek van de Ned. Mil. Bond Pro Rege' om een jaarlijkse subsi die te verlenen, Drogen van land bouwproducten Sinds het eind van do vorige week is de Coöp. Groenvoederdro- gery „De Samenwerking" te Westmaas ingericht voor het dro gen van landbouwproducten, die onder water hebben gestaan. Erw ten, haver, tarwe en gerst zijn de producten, die in de drogerij wor den behandeld. De capaciteit is 800 kg. per uur. Sommige par tyen. die als het ware druipnat in de drogerij worden gebracht, moeten tweemaal gedroogd wor den. Voordat de producten worden gedroogd, worden ze gemalen. Al les is voor veevoeder bestemd. In de drogerijen van de coöpe ratie „De Hoeksche Waard" te Puttershoek worden eveneens nat te landbouwproducten gedroogd, de capaciteit van deze inrichting is hoger. De aanvoer van de pro ducten naar de drogerijen loopt via de plaatselijke bureauhouder. PERIODIEKE PIJNEN1 Moderne vrouwen bestrijden ze met: (AJL. £ng. Meü.) Eigenbouw Door L. C. var. As, C. F. de Ron de, C. Weeda. J. C. Bervoets. A. D. Hollaar. F. .T. Bestebreur. C. G. Steenhoek en C. V. d. Hoek is een aanvraag ingediend om in aan- merking te komen voor deelname aan de z.g. eigenbouw van een wo ning aan de Prinses Beatrixstraat op dezelfde voorwaarden als waar op de thans in aanbouw zijnde woningen aldaar worden gebouwd. Twee personen beschikken zelf over de benodigde gelden, zodat voor de overigen een hypotheek moet worden verstrekt onder ga rantie van de gemeente tot een bedrag van f 4000,per woning. De Coöp. Boerenleenbank te Oud-Beijerland is bereid deze hy potheek te verstrekken tegen een rente van 414% 's jaais. Indien deze aanvragen worden ingewilligd wordt de straat daar ter plaatse volgebouwd, zodat een afgerond geheel wordt verkregen. B. en W. stelden voor aan bo vengenoemde personen een perceel grond te verkopen voor de bouw van een woning tegen een prijs van f 1000,per perceel bij beta ling ineens of in 40 jaarlijkse ter mijnen van f 50,en tevens ga rant te blijven voor hoofdsom, ren te en aflossing van de door be langhebbenden te sluiten hypo theek tot een maximum van f 4000,per woning. Z.h.s. werd hiertoe besloten. Het besluit van 7 December 1951 t.a.v. garantie voor hypotheek voor eigenbouw werd gewijzigd. Onderwijs Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd ingevolge art. 72 L.O. wet medewerking verleend tot het aanbrengen van electrische •erlichting in de Chr. School aan de Zinkweg. Bouwplannen In verband met de industi'ieën wordt het woningprobleem steeds nypender. Tientallen werknemers wonen buiten Oud-Beyerland met alle daaraan verbonden bezwaren. De noodzakelijke uitbreiding der bedrijven wordt geremd doordat niet voldoende werkkrachten kun nen worden aangetrokken en we gens gebrek aan woningen. Aangezien industrie-uitbreiding c.q. vestiging van groot belang moet worden geacht voor de ge meente, hebben B. en W. zich be raden wat in deze te doen. In overleg met het Economisch Technologisch Instituut tc Rotter dam, hetwelk de ontwikkeling der industrie nagaat en daaromtrent adviseert, zijn B. en W. tot de con clusie gekomen dat een apart bouwplan moet worden ontworpen voor vestiging van de industrie- arbeiders. Het terrein tussen Karei Door manstraat en Beneden Molendijk, omtrent de aankoop waarvan mo menteel onderhandelingen worden gevoerd en waarvoor dezer dagen door de taxatie-commissie zitting zal worden gehouden, komt B. en W. hiertoe zeer geschikt voor. B. en W. hebben een voorlopig bouwplan laten ontwerpen, waar uit blijkt dat aldaar 138 woningen kunnen worden gebouwd. Boven dien kunnen aan de Trompstraat nog 16 percelen worden gebouwd. Bereids is aan het Ministerie een extra-toewijzing van bouwvolume gevi-aagd voor uitvoering van dit plan. Gezien de urgentie van deze aangelegenheid moeten verschil lende malen op korte termijn maatregelen worden genomen die een vlotte afwikkeling mogelijk maken. B. en W. verzochten de Raad derhalve het college van B. en W. machtiging te verlenen om, binnen het raam der wettelijke be voegdheden. al datgene te ver richten dat voor een juiste en vlugge afwerking noodzakelijk is. De machtiging werd verleend. Waterschade gasbedrijf Tengevolge van de watersnood in de nacht van 31 Januari op 1 Februari 1953 heeft ook het gas bedrijf belangrijke schade opge lopen Het gehele terrein werd overspoeld, terwijl de gebouwen in het water kwamen te staan. Dit was vooral funest voor de twee ovens die in bedrijf waren. Door de plotselinge afkoeling zijn ze geheel ontzet en door uitspoeling is de vuurvaste mortel verdwenen zodat de ovens niet meer gasdicht zijn. De deuren zijn kromgetrok ken door de grote hitte van ver brande gassen en het uitblazen van de stoom. In verband hiermede is het nood. zakelijk dat deze 2 ovens geheel vernieuwd worden, terwijl de 3e oven, welke niet in bedrijf was. naar schatting een schade heeft opgelopen van f 200.000,— hoewel de kans groot is dat ook deze ver nieuwd moet worden. De schade op basis van de ver vangingswaarde. met inbegrip van het noodherstel is in overle: met de heer Bierman te Groenlc becijferd als volgt: 2 ovens f 35,500,f 71,000, 1 oven a f 20.000,— f 20.000,— Cokesverbi'Uik voor opstoken van de ovens f 7.500. Metselwerk enz. f 1.000. Noodherstel f 3.000, f 102.500, De schade, toegebracht a kantoor, cn hoofdgebouwen wordt begroot op f 12.961,—, aan maga- Verspil geen DRINKWATER j hebben geconstateerd, dat het nodeloos gebruik van drink water in Oud-Bcijorland weer toe neemt. Er wordt door sommigen geplast en geboend met' dit water, alsof er geen stormvloed is ge weest, die ir. andere gemeenten de watervoorziening in de war heeft gebracht, en alsof niet verschil lende gemeenten in de Hoeksche Waard zijn aangewezen op het Oud-Beijerlandsc waterleidingbe drijf. Van de zijde van dit bedrijf is Zaterdag per omroeper nog e' -. nadrukkelijk gewaarschuwd tegen verspilling met dit water. Bij overtreding van dit verbod zal in het vervolg streng worden in gegrepen. Het spijt ons. dat deze herinne ring aan dit verbod nodig is ge weest. Wij hadden gemeend, dat al len wel zoveel gemeenschapszin zouden bezitten, dat zij geen wa ter over de stoepen zouden smij ten, dat anderen in de noodgebie- den zo hard nodig hebben. Het is immers zo wij hebben daar reeds eerder de aandacht op ge vestigd dat hoe meer water de Oud-Beijerlanders gebruil: n, hoe minder er beschikbaar is voor de andere gemeenten, die thans bij wijze van noodvoorziening op Oud-Beijerland zijn aangewezen. Zuinigheid met het water is thans een eerste gebod. Een gebod der naastenliefde. Dat men zich dit in het vervolg bewust mag zijn! Twintig' Kuizen in Heerjansdam In de spoedeisende raadsverga dering, welke vorige week te Heerjansdam gehouden wc. tl. gaf dc burgemeester allereerst een erzicht van de gebeurtenissen in de gemeente tijdens dc waters nood en de maatregelen welke zijn getroffen om erger tc voorkomen. De raad besloot B. en W. té machtigen een stuk grond aan te kopen langs de Wilhelminas' aat en de Waal voor de woningbouw. Met algemene stemmen werd be sloten tot de bouw van twintig weningen. Het raadslid de h tr Grens pleitte hierbij voor de plaatselijke woningbouwvereni ging en stelde voor aan deze ver eniging een deel van deze wonin gen te geven. Met 4-2 stemmen werd dit voorstel verworpen, om dat de meerderheid moeilijkheden verwachtte by dè toewijzing van de woningruimte. De heer Grens deelde mede. dat de woningbouwvereniging hierte gen in protest zal gaan bij de be trokken minister. Voor dc financiering van de bouw van de twintig huizen za! een rekening-courant-overeen komst worden aangegaan met de Bank van Nederlandse Gemeen ten. De onvoldoende straatverlich ting zal verbeterd worden. Het in de vorige vergadering overwogene om het aantal lampen te verdub belen, is onuitvoerbaar gebleken, wegens te hoge kosten. De in structie van de gemeentelijke ge neesheer werd op enkele punten gewijzigd. De rondvraag bracht sle.-hts enkele minder belangrijke zaken naar voren. Amerikaanse st wl adopteer! Oudenhoorn De burgemeester van Abbot: broek en Oudeuhoorn. de h r L. Wentholt, heeft via het minis terie van Buitenlands Zak- be richt ontvangen, dat (le Ameri kaanse stad La Cross, in de sta. Kansas, de gemeente Oudenhoorn geadopteerd heeft. zrjngoederen, drukwerk en herstel in eigen beheer uitgevoerd 5140 gasmeters, dienst- en hoofdleidin- genf 1.600,electriciteitsi/ieters, kabelnet, schakelstations met toe behoren f 1.100. De totale schade bedraagt alzo f 123.301,—. afgerond f 125000 In dit bedrag is niet begrepen de bedrijfsschade terwijl hel niet on mogelijk moet worden geacht dat na verloop, van tijd, door verzak kingen en buisbreuk nog andere schade kan optreden. Verwacht wordt dat 75% der schade wordt vergoed door het Rijk. zodat 25% voor rekening de: gemeente blijft. B. en W. wensen zo spoedig mo gelijk tot definitief herstel der schade over te gaan. weshalve B. en W. de Raad verzochten een crediet toe te staan tot een be drag van f 125.000,-—, opdat de nodige opdrachten kunnen worden verstrekt. Het crediet .werd toegestaan. Rondvraag Bij de rondvraag informeerde de heer Landheer er naar of het mogelijk zou zijn de Vliet door middel van aken, zoals ook vroe ger geschiedde; uit te baggeren. De voorzitter antwoordde, dat de ze aangelegenheid voortdurend de aandacht van B. en W. heeft, maar dat men nog niet tot een be paalde conclusie is gekomen. Op het eind van deze veèft zal ei- weer een bespreking met een des kundige worden gehouden, aldus de voorzitter.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2