Zwitsaletten Gasselte weigert subsidie it de loterij 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 (Van een correspondent) DE zorgen eens burgemeesters zijn vele en velerlei en in het bijzonder op financieel gebied kost het heel vat hoofdbrekens, zoveel mogelijk vooi •Ie aan hun zorgen toevertrouwde ge meenten te doen, terwijl zij toch voor een zo goed mogelijk .sluitende begroting hebben te zorgen. Hebben zij die niet, dan zorgen hogere instanties wel voor een tikje op de vingers, zodat de zaak opnieuw dient te worden bekeken, het geen in het bijzonder voor de uitgaaf posten dan een danige besnoeiing bete kent. In dit verband gezien hebben de gemeenten dan ook met een dankbaar gemoed kennis genomen van het rege ringsvoornemen. bijzondere werken uit te voeren, waarvoor hoge subsidies wor den verleend, omdat dit betekent, dat de gemeenten belangryke werken tot uitvoering kunnen brengen, terwijl de gemeentefinanciën toch geen al te grote aderlating ondergaan. Iets anders is het. als deze werken, die door bemiddeling van de Provinciale Commissie voor de Werkgelegenheid (P.C.W.) tot stand komen, in zekere zin worden opgedron gen, hetgeen in de gemeente Gasselte het geval is geweest. Het gemeentebe stuur is daartegen in opstand gekomen, terwijl burgemeester H. Sikkens een woord van protest heeft laten horen. Wat toch was het geval? Op een goede dag zijn de directeur en de secre- Geleen wenst eigen M.T.S. (Van onze correspondent) G e 1 e e n, 25 Februari Geleen ijvert voor de oprichting van een, vooral op de chemische industrie der Staatsmijnen afgestemde, middel baar technische school. Er is een stich ting in het leven geroepen, waarin o.a. de gemeente Geleen en de Staatsmijnen zijn vertegenwoordigd. Deze stichting wil in do Geleènse M.T.S. scheikunde, natuurkunde, bedrijfsorganisatie en la ter eventueel ook speciaal op de chemi sche industrie der Staatsmijnen inge stelde werktuigbouwkunde laten do ceren. VAKOPLEIDING GOUDEN ZILVERSMEDEN In een Donderdagavond te houden vergadering van de gemeenteraad van Schoonhoven zal een voor die gemeente zeer belangrijke beslissing worden ge nomen. Het voorstel van B. en W. is tweeledig en behelst eerst een bereid verklaring tot deelneming aan een stich ting, welker doel zal zijn de verzorging van de vakopleiding van goud- en zilver smeden, juweliers, uurwerkmakers en graveurs. Deze stichting zal worden ge vormd door vertegenwoordigers van de Federatie Goud en Zilver, de Uurwerk- Unie, de Stichting Vakopleiding voor het Graveerbedrijf. de plaatselijke nijver heidsvereniging voor goud- en zilver smeden en het gemeentebestuur. Tot dusver was de hier gevestigde school een rijksvakschool voor goud- en zilver smeden en horlogemakers, doch de mi nister van O., K. en W. stelde in 1952 een commissie in, die zich moest bera den over de vraag, of het onderwijs aan de Ryksvaksohool te Schoonhoven, die daarvoor lange tijd tot tevredenheid van alle betrokkenen heeft gewerkt, zich voldoende heeft aangepast aan de be hoefte van de maatschappij en of de tegenwoordige beheersvorm wel de juiste is om het onderwijs steeds op een eenvoudige, soepele en deskundige wijze aan de behoefte te laten aanpassen. Behalve vertegenwoordigers van de hierbij betrokken organisaties hadden m deze commissie zitting de rijksgecom mitteerden ir G. M. Ui termark en A. E. van Kempen en ir A. G. van den Hoek, inspecteur van het nijverheidsonderwijs, als voorzitter. Hoewel de commissie nog niet geheel gereed is met haar taak. is zij unaniem van oordeel, dat het beheer der school dient te worden overgedragen aan een stichting. De daarbij behorende organi saties 'en verenigingen hebben zich eveneens voor een stichting uitgespro ken. De gemeenteraad zal nu zeker niet achterbleven. Voor het ogenblik streeft de meerderheid dezer commissie verder naar het verzorgen van de theoretisch- technische en practische opleiding van hen. die tezijnertiid !n staat -n worden geacht een leidende en toezicht houdende functie te bekleden. Het gemeentebestuur en de nnver- heidsvereniging zouden gaarne daar naast het verzorgen van de elementaire ambachtsopleiding voor gezellen in de goud- en zilverindustrie aan de andere opleiding willen verbinden. Met een tweejarige ambachtsopleiding aan de school, gevolgd door een tweejarige leerlingopleiding op de werkplaats, zou de plaatselijke zilverindustrie zeer zijn gebaat. Te Schoonhoven en in de naaste omgeving zijn op het ogenblik 600 per sonen bij de zilverindustrie betrokken. Het Economisch Technologisch Insti tuut voor Zuid-Holland komt in eer eveneens aan de raad overgelegd rap port tot de conclusie, dat op grond van de voordelen, daaraan verbonden èn voor goud- en zilvêrindustrie èn voor de in dustriële ontwikkeling van het betrok ken verzorgingsgebied, de stichting van een lagere technische school te Schoon hoven ernstige overweging verdient. B en W. stellen de raad daarom voor de zogenaamde noodzakelijkheidsverklaring hiervoor uit te spreken. Mr C. van de Pol overleden Te Vught is. 69 jaar cud. overleden wethouder mr C. A. G. W. van de Pol. die daar sedert 1931 lid van de ge meenteraad Is geweest. Later werd hij wethouder en in 1945 en 1946 was hij enige tyd waarnemend burgemeester, De heer Van de Pol was ere-burger der gemeente Vught en ridder in de orde van Oranje-Nassau. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Bevallen: MeyerBergmans, z.. Pretoria: Van OmmerenSehoo, z, Rotterdam: KlompenhouwerProst. z.. 's-Gravenhage; BaljonVan Poeteren d.. Delft: VeldhuyzenVisser, d., Dord recht; Denninghoff-StellingDe Zeeuw z.. Medan: Van de Loov. Delft, z., Apeldoorn: Gunnewegv. d. Kolk. z. Gennep: PuschSchulz, d., Bondowoso; HeHsteeKersten, z.. Weesp; Crobach —Wijffels, z., Tilburg: Wlllemsen— Wyers, d., Breda. Overleden: L. A. van Kwawegen Zeelenberg. 71 j., Rijswijk; J. Op de Hoek—Boonstra, 70 j.. 's-Gravenhage* A. P. Douw van der Krap. v„ 79 j idem; A T. G. Knlphorst—Kniphorst. 73 j.. Groningen: M, C. Goemans. v.. 74 j., Dreischor; P. Tent, m., 56 j.. Rot terdam: J. Hoogwerf, m.. 81 j.. idem: A. F Ebeling. m.. 54 j., idem; H J Hems. m.. 63 j., Maarssen; D. S. Baars m.. 72 j„ Amsterdam; W de Bruin, m. 81 j., De Steeg (G.); F Turkenburg— Splinter, 72 j.. Bodegraven: D. Ha(j- tema, m., 63 j.. Alkmaar; T. Oosterhuls Wlertsema, 72 j., Roodeschool: J. A Spaan. m.. 60 j., 's-Gravenhage: W. van Lochem. m., 63 j Idem: A. M. Spiek- straBommerson. 66 j. Leeuwarden; J Niemetjer, m., 74 j. Stadskanaal: D Giesselhach. m., 75 j.. Haarlem; J. A van Hoogstraten, m., Blerick. taris van de P.C.W. te Gasselte geko men met het verzoek zo mogelijk nog plannen gereed te maken, welke 1 Maart 1953 m uitvoering zouden kunnen wor den genomen. Er is toen een sterke aan drang op de gemeente uitgeoefend, en tijdens de besprekingen hebben B. en W. medegedeeld, dat alleen wegen in het centrum van Gasselternyeveen direct zouden kunnen worden aangepakt, hoe- vel het helemaal niet in de bedoeling •an het college lag. deze wegen in de naaste toekomst grondig te verbeteren, wijl er nog tal van andere, nog dringen der werkobjecten op het programma stonden. Welnu, er werden twee wegen voor verbetering in P.C.W.-verband aangewezen, en het gemeentebestuur verkeerde in dc mening, juist omdat er urgenter werkobjecten waren, dat het •ryk 100 pet subsidie zou verlenen. Er is toen een inspecteur van Binnen landse Zaken gekomen, zo deelde bur gemeester Sikkens mede. en die heeft een kwartiertje in de gemeentebegro- ting-1953 geneusd en daarna een subsi die van TÓ'pct in het werk vastgesteld. Deze inspecteur had een bedrag voor wegenonderhoud gevonden, hiervan een gedeelte gekapitaliseerd en zo kwam hij tot de conclusie, dat de gemeente zelf een bedrag van ongeveer 100.000 zou moeten bijdragen. De verbetering van de beide bewuste wegen kost 373.300. Natuurlijk is Gasselte bij het herstel van de wegen gebaat, maar een uitgaaf van ƒ100.000 acht het gemeentebestuur zeker niet verantwoord, omdat er nog zoveel dringende werken liggen te wach ten. in welk verband wordt gewezen op de drukke verkeersweg GietenBorger, voorzover gelegen in de gemeente Gas selte, op de Paterslaan, het Eerste en Tweede Dwarsdiep. de Gasselterboer- eensemond, enz. Bovendien hebben B. n W. zich afgevraagd, of andere nood zakelijke werken als scholenbouw en scholenverbouw wel kunnen doorgaan als de beide wegen worden verbeterd. De raad van Gasselte bleek het volko men met B. en W. eens te zijn. Men 'ond "net maar een eigenaardige manier •an doen. dat in deze voor de gemeente zéér belangrijke zaak door één ambte naar na een onderzoek van een kwar tiertje een beslissing kon worden geno men, die een uitgaaf van 100.000 vor dert. en W. stelden dan ook voor de be wuste P.C.W.-werken niet te doen uit voeren, en daardoor dus een subsidie van 273.300 niet te aanvaarden, welk voorstel de raad met algemene stemmen heeft aangenomen. Aangezien beroep oo deze volgens Gasselte te lage subsidieverlening niet mogeltik is. wacht men met belangstel ling af. wat het resultaat zal zijn van dit negatieve besluit, dat ongetwijfeld als een „witte raaf" kan worden be schouwd. Friese botenverhuurders ontevreden Weeldebelasting drukt zwaar op hun bedrijven (Van onze correspondent) Leeuwarden, 25 Februari Op een te Leeuwarden gehouden vergadering van de Vereniging van botenverhuurders ln het Friese meren gebied Is namens de Provinciale Friese V.V.V. medegedeeld, dat er actie wordt gevoerd om Zwitserse zeilers nsar Friesland te trekken, terwijl dan een aantal Friezen zal gaan zeilen in Zwitserland. Ook wordt de mogelijk heid onderzocht om leden van Franse watersportclubs naar het Friese water land te trekken, Over de belangstelling voor het Friese waterland in de afgelopen jaren was men op de vergadering niet te vreden. Doordat het seizoen in feite slechts zeven weken duurt is de boten verhuur niet meer rendabel, te minder doordat nog steeds een weeldebelasting van 15% drukt. Nu een landelijke or ganisatie in oprichting is zal binnen kort opnieuw de strijd tegen de weelde belasting, welke de botenverhuurders zeer onbillijk achten, worden aange bonden. - De hoofdingang van het Jaar beursterrein aan de Croeselaan te Utrecht zal worden overgebracht naar de onlangs in gebruik genomen Graadt van Roggenweg. Advertentie-In ges. med.) PERIODIEKE PIJNEN! Moderne vrouwen bestrijden ze met: zi EEN OUD GELUID erover beklaagd, dat de schooljeugd de in aanbouw zijnde objecten en decoraties als spleelterrein gaat beschouwen en vry grote beschadigingen veroorzaakt, hetgeen met name het geval reeds is aan de in aanbouw zijnde monumentale entree aan de Dreef. Het comité doet een beroep op de schoolhoofden de jeugd de overtuiging bij te brengen dat, nu velen zich inspannen om Haarlem een bijzonder aanzien te geven, het toch niet aangaat, dat de jeugd dit zo snel mogelijk vernielt. Route Bussum-Hilversum- Loosdrecht wordt verlicht De route BussumHilversumLoos- drecht zal, voor zover het Hilversums grondgebied betreft, worden voorzien van een moderne straatverlichting. Het betreft Sier de Schut tersweg, de Bussummergrintweg van de 's-Grave- Iandseweg tot de Bachlaan. het aan sluitende gedeelte van de Loosdrechtse- weg en de Beethovenlaan, de Palestri- nalaan en de Verdilaan. Met de uit voering van de werkzaamheden over een afstand van ongeveer drie kilo meter ls een bedrag van naar raming 43.000,gemoeid. B. en W, beraden zich nog over de verlichting van het tweede gedeelte van de Bussummergrintweg. van de Bachlaan tot de grens van Hilversum en Bussum. Nieuw hoofdbureau van politie in Den Haag (Van onze Haagse redacteur) Thans is bij de gemeenteraad van 's-Gravenhage een voorstel ingediend om over te gaan tot een nieuw hoofdbureau van politie aan het Alexanderveld, ter zijde van het nieuwe stadhuis. De totale kosten hiervan worden op 10 millioen geraamd. Voorlopig wordt evenwel een crediet van 6 millioen aangevraagd, zijnde de bouwkosten voor de eerste vleugel. In hun toelichting zeggen B. en W„ dat tegenover de aanzienlijke uitgave telkenjare terugkerende besparingen staan. Zo kan bijv. belangrijk worden bespaard op het aantal portiers, die thans nodig zijn voor de vele panden, die voor het hoofdcommissarïaat in ge bruik zijn. Verder komen vrij zeventien panden, die aan hun oorspronkelijke be stemming als woonhuis of kantoor kun nen worden teruggegeven. Deze panden zijn gemeentebezit en daaruit zal dus op den duur huur kunnen worden ont vangen. Verkeershuis in stations gebouw De Vereniging voor Vreemdelingen verkeer te Laren heeft besloten het aan bod van de Ned. Buurtvervoer Mij het verkeershuis in het nieuw te bouwen stationsgebouw te vestigen, te accep- ^Dit nieuwe stationsgebouw zal ver rijzen op het tweede perron; de lokali teit voor de V.V.V. bevindt zich aan de zijde van de Van Nispenstraat. Het oude stationsgebouw zal zo spoedig mogeiyic worden afgebroken; de open gevallen ruimte zal tot plantsoen worden gemaakt. Gemeentewerken in Den Haag krijgt nieuw gebouw (Van onze Haagse redacteur) Reeds geruime tijd bestonden er plan nen voor een nieuwe huisvesting van de Dienst der Gemeentewerken in Den Haag. Indertijd is men ervan uitgegaan deze te vinden in het nieuw te bouwen stadhuis op het Alexanderveld (tegen woordig Burgemeester de Monchyplein). Hiervan moest evenwel worden afgezien. Het ruimtegebrek bij Gemeentewerken maakte evenwel een oplossing dringend nodig. Vandaar dat plannen zijn uitge werkt voor een nieuw gebouw, dat voor een deel zal komen op de plaats van het bestaande complex, n.l, aan het Groene- wegje, het Zieken en het Huygens- park. De totale bouwkosten worden op f 9.700.000 geraamd, doch voorlopig vra gen B. en W. voor de uitvoering van het eerste gedeelte een crediet van 3 mil lioen. Het is n.l. de bedoeling het ge bouw in étappes uit te voeren. Voor de bouw zal het oude schoolgebouw aan het Zieken moeten worden afgebroken, en ook een aantal oude opstallen, waarin zich thans de magazijnen en werkplaat sen bevinden, alsmede enige oude pan den aan het Zieken moeten verdwijnen. Hiertegenover staat, dat een aantal an dere panden, thans bij de dienst in ge- gebruik op den duur voor verhuring vrij feuilleton door MANNING COLES HAMBLEDON volgde zijn blik. Een lange grijze gestalte had een loterij briefje te voorschijn gehaald en hield dat nu geduldig in zijn hand, zon der het nummer nog eens te herlezen Hij vertoonde geen spoor van spanning of opwinding. Integendeel hij stond er verveeld bij te kijken. „Wie is dat?" „Een stalknecht van het paleis." „Ze hadden een betere acteur moeten kiezen", fluisterde Tommy. Mateo glim lachte flauwtjes. Toen werd een stoel aangedragen. Het jongetje klom er op, stak zijn handje in de trommel en haalde een busje te voorschijn. Dit stelde hij on middellijk aan de man in het rood-wit geruite hemd ter hand. Er viel een dodelijke stilte. De spanning werd bijna ondraaglijk. Ieder hield de adem in. Nu schroefde de omroeper het busje .os. Eerst liet hy het dekseltje met rinkelend geluld op het plaveisel vallen. Vervolgens pakte hy het bi'iefje tussen duim en wijsvinger en liet daarna ook het busje vallen. Het rolde over de stenen. Over het gehele voorplein was het gerinkel duidelijk hoorbaar. Bedachtzaam rolde hy het briefje open. bekeek het gedurende enkele dra matische ogenblikken, keerde zich ver volgens tot de wachtende menigte, haal de diep adem en riep toen luidkeels: ..Tresclentos velntltres!" Zelfverzekerd vouwde de stalknecht zijn briefje open om even naar het num. mer te kijken. Het was louter een auto matisch gebaar, zonder veel betekenis. Maar opeens veranderde bij toverslag de uitdrukking van zyn gezicht. Zyn blik verstrakte, zijn onderkaak zakte omlaag. De man verschoot van kleur. Hij bekeek zijn briefje of hy zijn ogen niet kon geloven. Tot driemaal toe herhaalde de om roeper het nummer met verheffing van stem. De stalknecht waggelde op zijn benen. „Daar hapert wat!" grinnikte Ham- bledon, die plotseling gewaar werd, dat Mateo als een gek aan zijn arm trok. „Uw briefje, senor!" schreeuwde Mateo hees. „De eerste prys! Drie honderd drie en twintig!" „Niet waar!" protesteerde Tommy. „Ik heb drie-twee-twee. Dat weet ik nog best!" „Kijkt u nog eens goed, senor. Ik ge loof, dat u zich vergist!" Hambledon haalae beide briefjes uit zijn zak en vouwde ze open. Een vol komen onbekende leunde brutaal over zijn schouder en hekeek ze met aan dacht. Het tweede lootje was genum merd driehonderd drie en twintig. „Ja, hy heeft, hy hééft het!!' schreeuwde de nieuwsgierige onbeken de zo hard als hij schreeuwen kon. „Hier zo! Viva, viva el senor! Laat het iedereen zien, senor. Houd het in de hoogte! Viva, viva, hei-hooo!" Tommy hield het ln zijn gestrekte arm boven het hoofd en de notabelen op het terras holden, in strijd met hun waardigheid, naar voren om te zien wie het lot in handen had. Allen, met uit zondering van de geestelijken, die ken nelijk geen belang stelden in de per soon van de prijswinnaar, bogen zich over de balustrade. „Loop dadelijk naar de schrijver ginds aan het tafeltje", drong de vreemdeling aan. .vlug wat, senor! Van hem krijgt u de cheque op de bank, Maakt ruim baan voor de senor! Gaat op zy. mensen!" Hij duwde Hambledon door de me nlgte, die thans om hem heendrong en bracht hem tot vlak bij het tafeltje voor de treden van het terras. De schry- ver verwelkomde hem met woorden van oprechte gelukwens, waaruit Hamble don opmaakte, dat de man niet ln het complot was betrokken. Deze stelde hem een Indrukwekkende cheque ter hand, op helder groen papier, betaal baar bij de Nationale Bank van Esme ralda. Toen Hambledon daarmee terugkwam steeg er een luid gejoel en gelach op uit de menigte. Tommy nam beleefd zyn hoed af voor het gevolg van de presi dent en Annalize Massimo boog stijfjes Stremming Moerdijkbrug kost verkeer II millioen per maand De K.N.A.C. wijst er met de meeste nadruk op, dat alle verkeer over de Moerdijk is gestremd. Men dient te rij den over Utrecht, 's-Hertogenbosch. Tilburg en Breda. De betrokken Instanties doen aJlles om de vitale verbinding o-ver dc Moerdijk brug zo spoedig mogelijk te herstellen. Teneinde nog eens in liet licht te stel len. hoe belangrijk deze verbinding is, heeft de K.N.A.C. berekend welke extra- kosten het wegverkeer moet maken. Zo wordt per week voor 120.100 aan ben zine extra verreden. De algemene schade voor het verkeer kan worden begroot op 1-25 millioen per 25 werkdagen. Dieren, thuis en buiten Gevoelige schetsjes over huisdieren door „Een doktersvrouw uit het Zuiden", mevr. M. M. StiemensHopman bundel de Van Gorcum te Assen, die ze uitgaf onder de titel „De zoveelste huis- en o o t". Vele huisdieren kwamen er „i het doktersgezin, niet om er critisch te worden bestudeerd, maar als wezens, die een eigen plaats in het gezinsleven gingen innemen en zich konden koeste ren in de warmte, die er uitstraalde. Een boekje, fleurig en zonder pretenties ver teld, dat sympathie wekt niet alleen voor de dieren, maai- ook voor de men sen die met deze huisgenoten (waaron der zelfs Reintje, „aangezicht van eer hemeling, profiel van een misdadiger") omgingen. Bernard Gooch deed zyn waarnemin gen in de vrije natuur. Hy keek naai vogels; natuurlijk. Maar concludeerde: „het is, geloof ik, verkeerd het ene dier als belangwekkender te beschouwen dan het andere". Dies keek hij ook naar de pad, die tamelijk intelligent in haar ge dragingen blijlct te zyn. Hij bespiedde de slak in haar zeer opmerklijk huwelijks leven. „Haar" of „zijn"? Wamt menige slak is hermaphrodiet en er is zelfs een bepaalde soort, die zich voortplant zon der bevruchting. Gooch houdt zich ove rigens aan het gedrag van de bekendste slakken en weet daarvan een van de leesbaarste hoofdstukken te maken in „H et onbekende in de natuur" (vertaald door J. Franke, uitg. Nieuwe Wieken te Amsterdam). Gooch bepaalt zich niet alleen tot opmerken hij komt tot een vorm van beschouwelijkheid, waarin hy ten slotte ook de mens be trekt: specialiseert deze zich niet al te eenzijdig op zijn intelligentie Uitsteken de houtgravures van Joan Hassell in 19de-eeuwse stijl vergezellen de tekst. Het ontbreekt niet aan herdrukken van populaire biologische lectuur: een vierde druk verscheen van het welhaast encyclopaedische, bijna-volledige, góed- geïllustreerde Van Dier en Plant door' Kees Ha.na. (Van Holkema Warendorf, Amsterdam). In de serie natuurgidsjes van A. Koseh. in Nederland bewerkt door J. R. Müller, verschenen herdruk ken: een vierde van "Wat vind ik daar? (Paddestoelen, Bessen. Kruiden) en een zesde druk van Wat bloeit daar? Uitg. W. J. Thieme Cie, Zutphen. J. Th. B. Voor een oriëntatie-bezoek aan de luchtmacht van de Ver. Staten zullen in de eerste week van Maart per vlieg tuig naar New York vertrekken com modore-vlieger-waarnemer W. J. Rey- niersse, "ult.-kol.-vlieger H. C. Gautier en majoor-waarnemer G. J. J, M. Schopmeyer uit Scheveningen. kolonel waarnemer H. P. Zlelstra te Voorburg en majoor-vlieger J. P. Kuipers te -Gravenhage. Door bemiddeling van mevrouw Singer, de weduwe van wijlen de Ame rikaanse schilder William Singer, ont ving de directie ^an Hotel Hamdorff te Laren van een dame uit Noorwegen een chèque van N. Kr. 1000 benevens een kostbare zending kledingstukken, schoeisel, enz.; met verzoek dit voor de getroffen gebieden te bezigen. Geld en goederen zijn aan het Rampenfonds af gedragen. Advcrtentie-Ingez. med.) cCimJct OLLE KAPOEN EN DE POT MET GOUD OLLE was bly, toen hy zijn huis weer zag, want hy ver langde erg naar zijn bed. „Tot ziens, hoor!" riep hij tegen Puk en Verk toen hy naar binnen stapte. Puk en Verk liepen zwijgend verder. „Ik wil nog eens even over die pot met goud by de regen boog met je spreken!" zei Verk ten slotte. „Laten we daar op die boomwortel gaan zitten. Het is een mooie nacht en ik heb helemaal geen slaap!" „Ik zou geen oog dicht kunnen doen!" zei Puk. „Die pot met goud zit my veel te dwars! Olie vond het onzin, maar Ik niet!" „Ik ook niet!" zei Verk. „Weet je wat we doen, Puk? Wanneer we de eerstvolgende regenboog zien, gaan we er samen naar zoeken!" „Ik durf er myn hoed onder verwedden, dat we iets zullen vinden, Verk!" riep Puk. Zo zaten ze nog wel zeker een uur te praten, zonder op gemerkt te worden door Uil, die anders altyd zyn nacht vlucht maakte. Maar Uil had zijn nachtvlucht helemaal ver- feten doordat hy koortsachtig in zyn kookboek zat te laderen in de buurt van de R van Rabarber. Maar tot zyn ergernis zag hy nergens het woord Regenboog staan, waar hy eigenly'k naar zocht! „Een pot met goud.bij het eind van een regenboog.mompelde hy steeds weer. INBRAAK IN ENGELS KASTEEL Minder dan 24 uur na het vertrek van Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh hebben inbrekers hun slag geslagen in het 400 jaar oude Wil ton House van de graaf van Pembroke te Salisbury. Zy stalen juwelen en bont jassen tot een totale waarde van 6000 pond. Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh brachten het weekeinde in Wilton House door. De gravin van Pembroke vond, toen zy zich na middernacht ter ruste wilde be geven, haar slaapkamer in volledige wanorde. Taft ziet geen oplossing voor Korea De republikeinse Senator Taft heeft Maandag verklaard, dat het bijna on mogelijk is de Koreaanse oorlog te win nen. ,,Op het ogenblik bestaat er geen oplossing voor het conflict", aldus Taft. ..afgezien van het handhaven van een zeer sterke positie in een situatie, waar in het bijna onmogelijk is te winnen". Taft geloofde, dat de V.N. Chinese bases in Mansdjoerije zouden gaan bombarde ren, indien de Chinese luchtmacht sterk genoeg zou worden om de geallieerde aanvoerwegen te bestoken. De Senator dacht niet, dat de Sowjet- Unie een derde wereldoorlog zou ont ketenen. „De Russen bevinden zich thans in een situatie, waarin zij zonder stryd enkele overwinningen kunnen behalen. Indien zij een nieuwe oorlog zouden be ginnen, zouden zy gevaar lopen het com munisme van de aardbodem te zien ver dwijnen". Ds D. T. LOS Woensdag 4 Maart zal ds D. T. Los, voorganger van de Ver. van Vrijz. Her vormden te Delft, zijn zilveren ambts jubileum als predikant in de Ned- Herv. Kerk vieren, na einde 192S achtereen volgens de Henv. Gemeenten te Brielsch Nieuwland, Wïtmarsum, Heerenveen en Deventer en (na 1951) de Vrijz. Her vormden te Delft te hebben gediend. Hij Ls o.a. vice-voorzitter van de afd. Fries land der Vryz. Hervormden geweest, voorzitter van de afd. Overijssel en lid van het hoofdbestuur. Te Deventer heeft hij een belangryik aandeel gehad in de incorporatie van de rechtzinnige evan gelisatie in de kerkelijke gemeente. Op de avond van zijn jubileumdag zal hg een herdenkingsrede houden. CONSUL VAN ISRAËL TE AMSTERDAM De heer A. Caspi, eerste secretaris van de legatie van Israël, is benoemd tot consul van Israël te Amsterdam en is met ingang van 16 Februari zijn werk zaamheden als zodanig begonnen. UNIVERSITAIR NIEUWS Bij beschikking van de minister van O., K. en W. is voor het tijdvak tot en met 30 September 1953 benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar bii de his tologie en microscopische anatomie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, dr Ch. J. H. van den Broek. ACADEMISCHE EXAMENS Am sterdam. Apothekers-ex. de dames P. A. Bulten en M. Leupen en de heer H. A. Danser (Verb. ber.). als bewys van erkentelijkheid, maar met een vezicht als een donderwolk. Mated greep zyn meester b.j dc mouw en leidde'hem op snelle, doch onopvallen de- wyze door ue menigte naar dc uit gang. Hambledon was eigenlijk aller minst van zins het toneel te verlaten, want hij had dit een allervcrmakelijk- ste vertoning gevonden en hy wilde graag zien wat er nog verder zou ge beuren. Maar Mateo was onverbldde- iyk. Hy maakte rondom verontschul digingen. doch versnelde zyn pas. Tommy botste tegen iedereen op, struikelde over kinderen en mandjes, doch bij iedere hindernis fluisterde Mateo „Vlug, vlugnóg vlugger!", net zo lang tot zy buiten stonden. „Waarvoor die haast?" wilde Hamble don weten. Ik wou nog wat blijven. Het begint juist vermakelyk te worden. Die stalknecht in 't grijs „Luister, senor. U heeft net de vetste kluif weggekaapt voor de neus van de grootste hond in heel Esmeraldaen wou u dan nog treuzelen? Ik wil u wel zeggen, dat ik niet gerust ben voor we goed en wel de bank weer uit zijn, met het geld in onze zak!" „O, stel je voor! Dacht je, dat ze die cheque zouden blokkeren? Dn hoe zat het met dat nummer van mijn lot? Jy beweerde nog wel dat het samen 7 was „Stil. Om 's hemels wil, stil! Deze kant Al was het overduidelijk, dat de men sen buiten de hekken veel te veel ge ïnteresseerd waren in hetgeen op het voorplein viel te beleven, om enige aan dacht aan hun vertrek te schenken, toch koos Mateo niet de kortste weg naar de bank. Hy bracht Hambledon door een achterstraatje, zodat zy de bank van een geheel andere zyde naderden. Pas toen ze achter de glimmende mahoniehouten deuren van het gebouw stonden, bleef hy even rusten om Hambledon nog enkele raadgevingen in te fluisteren. „Laat gewoon uw cheque zien, senor. De kassier betaalt u dan het bedrag onmiddellijk uit. Wanneer u het geld heeft moet u vooral niet de voordeur uitgaan. Loopt u maar mee, door deze gang. Kyk daar aan het eind blyf ik op u wachten." Zoals vele huizen in de tropen, had de bank een brede gang, die van voren tot achteren midden door het gebouw liep, ter bevordering van de luchtverversing. Aan de achterzijde zag Hambledon een deur openstaan. Hy knikte en begaf zich links naar de toonbank v~sa de kassier, tewyl Mateo zich ijlings uit de voeten maakte. Hambledon was voor de kassier geen onbekende, omdat hij hier al enkele reischeques verzilverd had. De man be gon hem onder een stortvloed van felici taties te bedelven vanwege dit wonder baarlijk, volkomen miraculeus fortuin tje. Tommy maakte, voorzover dat met de burgerlyke beleefdheid ln overeen stemming viel te brengen, zoveel moge- lyk korte metten met deze complimen ten, want hy was benieuwd van Mateo nadere ophelderingen te horen. Hoe meer hy over de jongste gebeurtenissen nadacht, des te noodzakelyker leken hem deze inlichtingen te zyn. „Ongetwyfeld", opperde de kassier, „zal de senor een rekening willen ope nen met deze verbazingwekkende som? Twee honderd vijftig duizend pesos „Heel graag, maai nu niet", klonk het weigerend antwoord. „Morgen mis schien. Voorlopig wil ik de contanten 'mee naar huis nemen om ze eens rustig over te tellen." „Het is anders niet zonder gevaar, senor, wanneer het bekend wordt, dat u zo'n kolossaal bedrag in huis heeft. „Och, voor een enkel nachtje zal 't geen kwaad kunnen", was Tommy van oordeel, er met een verlegen lachje aan toevoegende: „Ik wou graag eens op m'n gemak achter een gesloten deur al dat geld overzien, want wilt u wel geloven dat ik het niet eerder kan geloven, dat het echt waar is?" Met een toegeeflijk lachje gaf de kas sier te kennen, dat hy dat kon begrij pen. „Ja, cijfers op een strookje papier zyn per slot maar cijfers. Maar pakken wettig bankpapier van Esmeralda zijn nog heel wat anders. Goed. laat de senor zich dan eerst op zijn gemak van de waarheid overtuigen en morgen het geld op deposito plaatsen. Esta bueno." De man was een en al bedrijvigheid en haalde grote stapels bankbiljetten voor den dag. die hy bliksemsnel na telde. Zij waren wel van de grootste coupure, twee honderd en vyftig pesos, maar omdat er ook nog wat kleinere bedragen bij waren, telde hy meer dan duizend biljetten uit. „Ik pomp de hele bank leeg, geloof ik", lachte Hambledon. „Volstrekt niet. senor. we hadden er on gerekend alle prijzen vandaag ln contanten uit te betalen. Wil Ik ze maar voor u in deze kartonnen doos nakken?" (Wordt vervolgd) ONDER DE KEIZERSKROON ZON |ffl| Wy hebben de zon gezien; zy |u| bestaat heus nog; zij heeft ein- W delijk het wolkendek doorbro ken; zij schiep vandaag een len tesfeer en De Bilt zegt, dat het een paar dagen zo zal blijven. Voor de caféterrassen zaten al de eerste voor- jaarsgenieters en sneeuwklokjes wa gen zich boven de grond. Het is nog geen echte lente, nog pas Februari, maar wij hebben de zon gezien... ,,H ARTEPIACHV pEPI De Harteplicht actie die in Am- BEjl sterdam door de gemeenteamb- NlQi»' tenaren met zoveel succes wordt gevoerd onder de kiezeressen en kiezers van de stad, heeft gisteravond in het eerste deel van West een bedrag van ƒ35.643.11 opgebracht na een be zoek aan c.a. 80.000 stemgerechtigden. Zy die niet thuis waren kunnen Don derdagavond hun certificaat afhaler; tussen 7 en 9.30 en Vrijdag van 9 tot 5 en 's avonds van 7 tot 9.30 in'het zit tingslokaal van de G.G. en G.D., Ma- gemaenstraat 2. De na-uitreiking in Oost bracht 1324.79 oj>. In totaal is tot nu toe door deze uitstekend voorbereide actie een bedrag van 97.985.75 byeen geza meld. Dus by na een ton, gegeven door 37% van de 533.000 kiezers. In Oost moeten nog enige straten worden bewerkt, dat gebeurt Vrijdag avond a.s. Die avond zullen ook 7o.000 in het andere deel van West een bezoek van de mannen en vrouwen „met de grote bussen" krijgen. Want, hoe be zwaarlijk het hanteren van de grote stembussen ook is, zij zullen in ge bruik blyven. Er is een proef met kleine bussen genomen, maar daar wilde eigenlijk niemand aan, noch de ploegen die er mee op uit trokken, noch het publiek. Het was niet „echt"! Het is de bedoeling aan het einde van de actie, als heel Amsterdam aan de beurt is geweest, nog een paar dagen zitting te houden in een lokaal zodat letterlijk iederéén in de gele genheid wordt gesteld zijn „harte plicht" alsnog te vervullen. Men ver trouwt op een kwart millioen als slot. TANIKO m—I Vader Sawada kwam in 1906 by l H Sarrasam, als lid van de Japanse 'sfl/ groep, die er typisch Japanse circuskunst vertoonde. Hij bleef niet minder dan 35 jaar by de grote Sarrasani, trouwde met een Europese vrouw maar gaf zijn kinderen bloem rijke Japanse namen. Zoals Taniko, Fushyko (waarin men de naam van de Heilige berg van de Japanners, de Fushyama, terugvindt), Jukilo. Hy borduurde zelf zijn kimono's, dronk slechts thee, schikte bloemen en leidde al zyn kinderen in het artistenvak op. De Japanse groep van Sarrasani ls als kaf in de wind verstoven. Vader Savada leeft, bejaard, stil. Taniko treedt thans op bij Strassburger ln Carré met een zeer apart nummer, dat haar vader haar leerde: klimmen en af glijden op de steile draad. Haar broer werkt met een zuster in Zwitserland, een andere zuster is in Amerika. Taniko heeft zelf een dochtertje van dertien jaar, die zij ook al weer heeft opgeleid, doch die in verband met haar leeftyd in Nederland niet mag op treden. Dat dochtertje heet by de bur gerlijke stand Angelina Cavellini, want Taniko is getrouwd met de Italiaan Cavellini. die lang witte clown was bij Knie in Zwitserland, tot, door de dood Taniko draagt het Japanse schoentje, de tabd, met de bevestiging tussen de grote teen en de kleine tenen. Die grote tenen spelen een bijzondere rol wanneer Taniko op de gladde stel ten door de piste wandelt of de steile draad beklimt. Zij heeft ook sokjes aan. waarin aparte ruimte is voor de grote teen, die zich wat breder heeft ontwikkeld dan de normale grote teen maar verder niets verraadt van haar bijzondere athletische prestaties. Sierlykst van alles is Taniko's spel met de parapluie. Na het steltnummer toont zy haar kunnen als antipodlste: haar benen spelen met een koker, jongleren met een bord en transfor meren dan een grote Japanse parapluie van geolied papier en bamboe tot de ragfijne droom van een vlinder, die op haar snelle voeten danst. Evenwichts kunst en artisticiteit vloeien in één tot een spel van een wonderbaarlijke be koring. 150 MOORDEN nron Een behaaglyk-griezelend en ÜmI geboeid publiek heeft gister- Nfii' avond in het Centraal Theater de 150e opvoering oeluisterd en bekeken van de voortreffelijke Engelse thriller U spreekt met uw moordenaar, waarmede de Nederlandse Comedie sedert September 1.1. zegevierend door het land is getrokken. Frederick Knott weet de toeschouwers van het begin tot eind vast te houden, ofschoon zy allang weten „wie het heeft gedaan". Het uiteraard volkomen ingespeelde stuk wordt met veel verve vertolkt door Guus Oster als het huiveringwek kend monster, Henk Rigters al3 de detectiveverhalen-schrijver, Hans Kaart als de politie-inspecteur en Gerard Rekers als de duistere adspi- rant-moordenaar, die zelf het slacht offer wordt van de beminnelijke Ina van Faassen. Zy is de enige vrouw in het stuk, en wanneer men toch een maal moet worden vermoord, dan zou men het zich gaarne door een zo lief tallige moordenares laten doen. Er waren veel bloemen en cadeau's en een dankbaar applaus. OPA STERLET r~gn Het is een vreemde geschiedenis 1 Q I met Opa Steriet, de oudste, ruim NÖ/ 70-jarige inwoner van Artis. Maandenlang ls hg nu ziek en vier, vyf weken geleden gaf men hem geen dag meer. Tot de dag van heden is dit zo gebleven. Alleen Opa trekt zich er niets van aan. Hy ligt eenzaam in zyn platte „zieken-bassin", wordt telkenmale in de juiste stand gelegd, weigert te eten. haalt moeilijk adem, maar leeft. En daar is dan ook alles mee gezegd... KALENDER Op Vrijdag 27 Februari is er in de Doopsgezinde Kerk, Singel 452 een middagwijding van 12.50—13.10; ds Kui per spreekt over: Het is goed, dat wy hier zyn. In de Nieuwe Remonstrantse Kerk. Dlepenbrockstraat 46, zal prof, G. J. Sirks Vrijdagavond te 20.15 uur in een Gemeente-avond spreken over De Re monstrantse Broederschap ln de laatste 100 jaar. Toegang vry voor alle belang stellenden. Voor de antl-vtvisectïe-stichting hou den mej. mr M. Stuart en de heer W. Groen Vrijdag 6 Maart te 20 uur in het American Hotel, ingang Marnixstraat, een lezing met films over het onderwerp Eerbied voor het leven (aard en omvang van de vivisectie ln Nederland). De toe gang is vry. UITGAAN Bachzaal: Morgen om S.15 uur geeft Marjo Tal een pianorecital t.b.v. het Rampenfonds; Carré: Dagelijks om 8 uur Circus Strassburger: Centraal Theater: Elke dag om 8 uur U spreekt mot uw moordenaar; Concertgebouw: Vanavond cn morgen om 8.15 uur dirigeert Pierre Monteux abonnementsconcerten; Kleine Komedie: Dagelijks om 8 uur Potasch en Perlemoer; Leidsepleln Theater: Bi- belonië, elke dag om 8 uur; Nieuwe de la Mar: Dagelyks om 8 uur Het meisje met de grote voeten: Stadsschouwburg: Morgen om 8 uur geeft de Ned Opera Der Freischütz. Fn leu slotto... GEDURENDE enkele uren ln de middag, zo van half 3 tot 4 uur, heeft de tram weer. haar voor oorlogse gezicht. De rest van de dag is zy het vervoermiddel voor ge haaste of onverschillige of heetgeba kerde lieden, die dringen en duwen. Dan betaalt men zijn vijftien cent omdat het moet, met het gevoel dat men eigenlijk vijftien cent toe behoor de te krijgen vanwege het ongerief dat men vrywillig ondergaat. Maar zo 's middags, als men kan zitten en zyn benen strekken, wil men nog wel eens de sensatie bndergaan klant te zijn en waar voor zijn geld te krygen. We zaten op het stille uur ln de tram, een ouderwetse wagen met twee lange banken tegenover elkaar. Een heer op leeftijd en drie dames op leeftijd, een arbeider, een heer met een aktentas, twee jonge meisjes en een moeder met dochtertje. Een grap pig kind met witblonde, stijve vlecht jes en een vuurrood manteltje aan. Als ware Nederlanders zwegen we en rammelden gemoedelijk voort, leder naar zijn voor de ander onbeken de bestemming. Het kind had een tydje het verkeer bestudeerd, op haar knieën voor de ruit gezeten. Dit be gon haar op een gegeven moment te »ervelen en zij ondernam een wande ïlng over het middenpad, een kwieli figuurtje, dat dc moeder met wel gevallen nakeek. Vóór de heer met dt aktentas hield zy stil. „Ik weet een raadsel" zei zij, „moet jy .raden wat het is' En haar heldere stem klonk door de stille tram: „Doris Day heeft er twee. haar moeder heeft er één. De hond heeft er een aan het eind en de kat heeft er géén." De aktentasheer trok diepe rimpels in zijn voorhoofd. „Weet je het niet?" vroeg het kind, „dan mag je even denken. Ik ga het aan de andere men sen vertellen." Zij vatte post voor de oude dames en begon weer: Doris Day heeft er twee. haar moeder heeft er één. De hond heeft er een aan het eind en de kat heeft er geen." Zo ging zij ons allemaal af. En weldra zaten wij met de hele tram in diep gepeins verzonken, de conducteur in cluis. Als op een partytje, dat de fa milieleden geven voor hun kinderen. Niemand wist echter de oplossing te vinden, hoe hard we ook dachten. Toen moest de heer met de akten tas er uit. Hij begon zich ongaarne naar het voorste gedeelte van de wa gen te bewegen, Het kind hield hem tegen en riep opgetogen: „Wadht even. dan zal ik het vertellen! Het is de letter d!" En tenslotte lachten wy allemaal, bevrijd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2