ja...qW9: Herstel en verzwaring van dijken in strijd tegen waterwolf ■n R0XV Uitgestrekte gebieden zijn al weer drooggevallen Plan voor openbare werken wordt nog eens bezien Alle klokken slaan het uur van een „tolanie" Assemblée der V.N. te New York heropend DE tn Modder dorp met 30 cm slijk de geteisterde straten Achttiende lijst met namen van de slachtoffers ÉfawïL n Van een 3-jarige vaars wordt een „gouden koe" gemaakt NIEUWE HAAGSCHE COURANT 5 WOENSDAG 25 FEBRUARI 19S3 Stand van ons herstel BIJGAANDE KAART geeft U het eerste grote overzicht van het herstel in de rampgebieden. Voor de Rijkswaterstaat is het grote zorgen kind Schouwen en Duiveland. Het grootste bezwaar vcor het herstel van dit eiland is wel voornamelijk het gemis aan tussendijken. Daarom maakt men thans een verbinding tussen Zierikzee en Brouwershaven. Hierdoor zal het eiland in twee delen worden gesplitst, waarna men ieder deel afzonderlijk gaat droogmolen. Als de werkzaamheden een vlot verloop hebben, hoopt men het gehele eiland in de herfst weer droog te krijgen. nisserbrug te bereiken, heeft men nog steeds een vergunning nodig. Deze ver gunningen moeten worden aangevraagd bij de burgemeester van Spijkenisse. maal later worden afgehaald bij de verkeers politie in Rotterdam. Nieuwe Tongc. Teruggeroepen ar beiders werken voornamelijk aan de practisch weggeslagen Stovendijk De verbinding met Battenoord is bijna vol tooid, evenals die met Stad aan 't Haring vliet. De Ned Herv kerk is schoonge maakt en ingericht als opslagplaats van Rode Kruis-goederen. De cadaver- opruiming is nog in volle gang. Den Bommel. Dijkwerkers in Den Bommel die grote behoefte hadden aan werkkleding, zijn door de gemeente Wad- dinxveen geholpen aan een flinke partij kleding en 75 paar schoenen. Middelharnis. De autobusdienst Mid. Voor een goed verloop van het herstel, is het echter noodzakelijk om over goede havens te beschikken. De haven van Zierikzee is echter door de ramp verzand, daarom is thans een enorme baggermolen bezig om Oostelijk van Zierikzee een werkhaven te graven, die een van de bases zal worden voor het herstel van Schouwen Duiveland. Na de drooglegging heeft men de bedoeling het eiland te doen hei-verkavelen. Ook op Tholen zal men waarschijnlijk tot herverkaveling overgaan. De bin nendijken op dit eiland worden thans versterkt. Op sommige plaatsen zijn de dijken verhoogd of worden nog ver hoogd, tot 2 meter boven het peil van hoog water. Na de versterking van de dijken wil men het water kwijtraken door middel van hevels. Op Zuid-Beveland wordt het herstel van de dijken krachtig aangepakt. Nood- dijken en kistdammen worden verhoogd en versterkt. Op Walcheren zijn alle dijkgaten thans gedicht. De duihen worden versterkt en de Westkappelsezeedijk krijgt thans een keerkade en een dam van kleizakken. De polder om Arnemuiden zal vermoe delijk in Maart droogvallen. Op Zeeuwsch-Vlaanderen heeft men bij Terneuzen een ringdijk aangelegd van 450 meter. Bij Cadzand brengt men thans bazaltblokken aan. Op Noord-Beveland zal het noodza kelijk zijn om ten Oosten van ICortgene een geheel nieuwe dijk te bouwen. Het staat wel vast dat de bressen in de dij ken van dit eiland van niet te grote om vang zijn. Aan het definitieve herstel van de Schielandse dijk in Zuid-Holland wordt thans reeds gewerkt. Voor de Alblasser- waard is de verwachting dat deze in April weer geheel droog zal vallen. Onze kaart geeft voor de diverse gebie dt n de verwachting aan wanneer deze streken weer droog zullen zijn, In Brabant is het Land van Heusden en Altena thans geheel afgesloten van het buitenwater. Men is bezig het land droog te malen. De rijksweg Dordrecht Moerdijk is reeds droog, de weg Moer dijkBreda is practisch al droog. De P.T.T. en de organisatie van de luchtmacht hebben div. straalzenderver bindingen, voor radiotelefonie tot stand gebracht. Deze verbindingen zijn in één week opgezet! De kaart geeft ook een overzicht van de zo belangrijke kwestie van de af sluiting van de zeegaten. Voor de bestu dering van dit vraagstuk is reeds een deskundige commissie geïnstalleerd. Prof. Thijsse gelooft dat men binnen 12 tot 15 jaar met een afsluiting gereed kan komen. Bij een eventuele afsluiting, zijn niet betrokken de Nieuwe Water weg, als toegang tot Rotterdam, en de Westerschelde, als toegang tot Antwer pen. Deze beide waterwegen dienen open te blijven in het belang van de interna tionale scheepvaart. Hieronder volgen nog de bijzonder heden over het herstel in diverse plaatsen. Zuid-Holland Zuld-Beljerland. Volgens voorlopige schatting zijn in deze gemeente 43 wo ningen en 4 boerderijen verwoest; zwaar beschadigd; 38 woningen en U boerde rijen, een kerk, een school en een pak huis, en licht beschadigd; 52 woningen en 57 boerderijen. Om Voorne en Putten via de Spijke- Ministei vraagt machtiging Uitstel verkiezingen in rampgebied Afschaffing stemmen bij volmacht overwogen In verband met de watersnood is thans bij de Tweede Kamer een reeds aange kondigd wetsontwerp ingediend, waarin minister Beel de bevoegdheid vraagt, voor bepaalde gemeenten de raadsver kiezingen uit te stellen. Welke gemeen ten dit zijn en op welke datum de ver kiezingen worden gehouden, zal de mi nister zelf vaststellen. Het is niet uitge sloten, dat de verkiezingen in sommige gemeenten pas na 1 September kunnen geschieden. De datum voor de normale verkiezingen is, zoals men weet, 27 Mei. Het denkbeeld van sommige Tweede Kamerleden om de raadsverkiezingen voor het hele land een jaar uit te stellen, heeft de regering niet overgenomen. De regering heef overwogen of het stelsel van stemmen bij volmacht dient te worden afgeschaft, omdat bij de ver kiezingen van 1952 van bepaalde zijden op zieke en andere kiezers aandrang is uitgeoefend om volmacht te verstrekken aan vertegenwoordigers dier groepering, die daartoe met de nodige formulieren waren gewapend. Mocht dit onverhoopt weer gebeuren dan zal de regering naar maatregelen omzien. In elk geval wil zij nog voor de gemeenteraadsverkiezingen het huidige stelsel handhaven. Zo nodig kan er dan voor de statenverkiezingen van 1954 een wijziging worden voorge steld. Van afschaffing der geneeskundige verklaring wil de regering niet weten. delharnisOuddorp wordt dezer dagen hervat. Ouddorp. In Ouddorp is men be gonnen met het dichten van het grote gat aan de Jillesweg in de polder Het Oudeland. Het. eerste zinkstuk is aan gebracht. er zullen nog drie volgen. Krimpen aan dc IJssel. De Storm- poldèr is drooggevallen. Het herstel van woningen en inboedels heeft thans de volle aandacht. Nooid-Brabant Almkerk. Er keren voortdurend in woners terug in de gemeente. Degenen die bij het schoonmaken van hun huis hulp willen hebben van een gezinsver zorgster. kunnen dit aanvragen ten ge meentehuize. Made en Drimmelen. Drimmelen staat nog geheel onder water Hier zijn 16 woningen vernield, 18 zwaar en 36 licht beschadigd. Halsteren. De zware dijk van de Theodoruspolder is gedicht. Het grootste gevaar voor de polders is nu bezworen. De grote verkeersweg naar Tholen kan nu vrij van water komen. Bergen op Zoom. Vandaag zou men beginnen met het dichten van het grote dijkgat bij Bergen op Zoom RUswyk. De meeste inwoners zijn teruggekeerd. Nieuwstraai en Veldstraat zijn geheel droog. De meeste boeren kon den terugkeren, daar nog slechts enkele hoeven in het water staan. Rondom de gemeente, op bouwland en in boomgaar denstaat nog veel water. Ook de drui- venkassen hebben veel geleden. Thermometer van het Rampenfonds De stand van de binnengekomen gelden oij nei Nat Rampenfonds. Statenlaan 81, Den Haag, Giro 9575. bedroeg: 1 Februari t 500.Ü0O 2 Februari f 2.UU0 0U0 3 Februari f 3 ÜUU UUl) 4 Februari f 7.131.ÜU0 5 Februari f 11,672 uUU 6 Februari f 16 90U.00U 7 Februari f 24 Ü8Ü.UU0 9 Februari f 27 .558 uJU 10 Februari f31 000 000 11 Februari f34 000 000 12 Februari f38 000 000 13 Februari f42.000 000 16 Februari f 47.500.000 17 Februari f49.5O0.0UC 18 Fehaaari ,J51.500 000 19 Fe^Biri ^3.000 00» 20 FeWOari o5.000 000 21 Februari f 57.000 000 23 Februari f58 800 000 24 Februari f 58 800 000 25 Februari f59.700 000 Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m,s. Willem Ruys (2 Maart); Ned. Nw.- Guinea: m.s. Amstelkroon (5 Maart); Ned. Antillen: s.s. Boskoop (2 Maart); Suriname: m.s. Nestor (4 Maart); Zuiö- Afrika en Z.W.-Afrika: s.s. Arundel Castle (28 Februari); Canada: m.s. Noor- dam (5 Maart); Zuid-Amerika: s.s. An des (28 Februari); Australië en Nieuw- Zeeland: via Engeland (28 Februari). Eerste Kamer aanvaardt Financiën DE REGERING onderzoekt nauwkeurig of de plannen omtrent de uit voering van openbare werken na de watersnood nog niet eens moeten worden herzien. Dit heeft minister Van de Kieft gisteren in de Eerste Kamer meegedeeld, toen de behandeling van de begroting van Financiën werd voortgezet. Oorspronkelijk was er een „onvoorzien" van f 40 millioen. Dit bedrag is bij aanvullende begroting verhoogd tot f 90 millioen. Deze gelden waren voornamelijk bestemd voor de uitvoering van openbare werken en de verruiming van de werkgelegenheid. De begroting van Financiën werd ten slotte z.h.s. aangenomen. Alleen de twee Bij onderzoek is gebleken, dat reeds een bedrag van 62 millioen was vast gelegd, uitsluitend voor werken, die op het laatst 1 Maart begonnen zullen wor den. Over het resultaat wordt nog over leg gepleegd. Allereerst moet worden ge let op onze industriële capaciteit, maar de openbare werken mogen niet achter blijven. Ten einde een additionele lening te doen plaats hebben, is de regering bereid de oorlogsschade ten bedrage van ƒ50 millioen vervroegd af te lossen, welke vooral in de sfeer van de bedrijven ligt. Deze aangelegenheid wordt nog nader bestudeerd. Wat de financiering van het herstel be treft, zal het wel niet mogelijk zijn, het bij één lening te laten. Volgens minister Van de Kieft zal de regering in de loop van het jaar nog wel eens een beroep op de geldmarkt moeten doen. Over de tegenwaardegelden merkte de bewinds man op, dat de Amerikaanse regering aanbood onmiddellijk ƒ200 millioen ter beschikking te stellen. De Nederlandse regering heeft daarvan geen gebruik wil. len maken, beducht als zij is voor een te grote geldomloop. Minister Van de Kieft was het er mee eens. dat bij de industrie-financiering de private sector voorop moet gaan. Hij be toogde echter, dat deze vaak tot de ov heid zegt „na U". De staatssecretaris van Financiën, rar Van den Berge, zette uiteen, dat het nog steeds in overweging zijnde belasting plan na de ramp nader wordt bezien. Er zal een regeling omtrent vervroegde af schrijving in worden opgenomen, dit voor de belastingplicht niet minder gun stig zal zijn dan de bestaande, welke verlengd wordt. Mr Van den Berge zei, het niet juist te vinden, het heffen van tweemaal be lasting van de gehuwde werkende ar beidersvrouw ongedaan te maken, zoals was gevraagd. Negen maanden geëist Oplichter misbruikte naam van broer ex-minister) „Een bedrieger, van alle moreel gevoel gespeend". Deze scherpe kwalificatie ge bruikte de officier bij de Arnhemse rechtbank gisteren, toen hij negen maan den met terbeschikkingstelling van de regering eiste tegen de koopman A. V. H. v. M. De man heeft een Nijmeegse kellner opgelicht, door misbruik te ma ken van de naam van zijn overleden broer, die minister van Justitie is ge weest De koopman had de kellner beloofd, te zullen bemiddelen bij het overnemen van een zaak in Soesterberg. De kellner be taalde voor deze bemiddeling f 450. Ach teraf bleek de zaak in Soesterberg niet eens te bestaan. Verdachte wordt als het zwarte schaap van zijn familie beschouwd. Als familie leden hem ontmoetten, vroegen zij: ..Zo, ben je weer eens uit de gevangenis?". Over 14 dagen zal de rechtbank uit spraak doen. communisten wensten de aantekening dat zij hadden tegengestemd. Atoom-namen voor K;L.M.- vliegtuigen De eerste drie Super Constellations van de 13, die de K.L.M. in Amerika heeft besteled en waarvan er dit jaar 9 worden geleverd, zuilen eind Juni in ons land aankomen. Men wil deze vliegtuigen na-men geven, welke verband houden met de kern-physica, zoals Neutron. Proton, Atoom, enz Zaak-Harjono 18 Maart voor Haagse Hof Op Woensdag 18 Maart zullen Meine Pot en F. A. Colson, de daders van de aanslag op de militair attaché bij hel Hoge Commissariaat van Indonesië in Nederland, luitenant-kolonel Harjono, in hoger beroep voor het Haagse gerechts hof terechtstaan. Zoads men weet, had de officier van Justitie beroep aangetekend tegen Let vonnis van de Haagse recht bank, die Pot tot 1 jaar met aftrek oordeelde en Colson vrijsprak Het Nederlandse voorstel te Rome Te Rome, op de conferentie der zes ministers van Buit. Zaken, partners het plan-Schaman, heeft de Nederlandse minister Beyen een exposé gegeven van het Nederlandse plan voor één enkele markt voor „kle;n-Europa". Na hem sprak zijn Franse collega Bida-ult, die in beginsel zijn steun gaf aan dit voorstel, Gisteravond, ondanks de verzoenings pogingen van Italiaanse zijde, bestond er weinig hoop op een compromis tussen Frankrijk en Wesl-Duitsland over het ge wijzigde E.D.G.-verdrag. Het Duitse standpunt luidt, dat de toe gevoegde Franse protocollen niet mogen leiden lot „discriminatie" van West- D uitstand. Franse troepen op Duits grondgebied gelegerd, mogen in geen ge val een „speciale status" genieten. Tc Rome deed gisteren het gerucht de ronde, dat de Franse delegatie bezig zou zijn met nieuwe voorstellen, gezien de felle critiek. Als wij het perspectief inzake het Nederlandse voorstel voor een „tollinie" overzien, dan kan men zeggen, dat prin cipieel algemene instemming werd be tuigd. maar alle betrokken regeringen moeten nu eerst de détails nader studeren. Ook in d-e Duitse pers, o.a. in het te Düsseldorp verschijnende „Handelsblatt' vond het. Nederlandse voorstel een goed onthaal. De Belgische liberale senator Motz hield voor de „Rotary ultnb" te Brussel Lezing over de Europese ivolen- en Staal gemeenschap, waarbij hij het Nederlandse voorstel voor een tohxnie ter sprake bracht Hij noemde deze politiek „logisch", gezien de economische situatie van Nederland, maar hij achtte het be grijpelijk, dat West-Duitsland, Italië, Luxemburg en België een liberale poli- Schaaktournooi te Boekarest Te Boekarest werd de partij uit de 18e -onde van het internationaal schaak- tourn>ooi bussen L. Szabo (H-ong.) en Spassky (Rusi.) gespeeld. Spassky won 29 zetten. De afgebroken partij tus sen Ba-rcza (Honig.) en Stoltz (Zweden) eindigde in remise tiek voeren. Hij betwijfelde of het onder deze omstandigheden wel mogelijk is. de Benelux te verwezenlijken. Weekstaat Ned. Bank Saldo schatkist beneden een milliard Het saldo van de schatkist is weer beneden de l 1 milliard gekomen en op f993.3 millioen. na 2 weken boven de f 1 milliard t.e hebben geparaisseerd. Dit is wel de opmerkelijkste verandering in de bankstaat van deze week. De posten vertonen weinig stof tot bespre king. De goudvoorraad Is met f2 137 053 351 in feite onveranderd gebleven De deviezen reserve Is met ca f9 millioen aangegroeid tot f 1708 min., dank zij een verbetering met f55 min. van de vorderingen en papier in buitenlands geld De andere posten, die onze déviezënpositie bepalen, geven alle een ver mindering te zien Goud en deviezen tezamen belopen thans f3.895 millioen. zodat de op waartse lijn sinds het begin van het jaar on onderbroken wordt voortgezet. (Op 5 Jan. j I 3.6SS.8 min De overige wijzigingen hebben hoofdzane- lijk betrekking op de komende ultimo, die naar verwacht wordt, geen bijzondere moei lijkheden met zich zal brengen. Zo is de chartale eeldhöeveelheid met f 15 min geste gen tot f2912 min Voorts hebben de banken haar tegoed met f 36 min. versterkt tot f 7t min., waarschilnlijk door schatkistpapier te laten aflopen, zoals blijkt uit de daling van het saldo van het Rijk Op de geldmarkt Is de situatie onveranderd ruim. met daggeld op pet, De bijzondere rekening vertoont een vooruitgang van f 87.000 tot ruim f t.163 millioen. De weekstaat van de Ned. Bank geeft o.a. de volgende cijfers te zien: A c tl 23/2 (in 16/2 f1000) Wissels enz, in disconto... 3 Schatkistpapier overgen. van de staal 151.300 131 300 Voorsch. in rek.crt. 34 928 35 065 Waarvan aan Indonesië,.. 26.353 26.353 Boekvord. op de slaat 1.300.000 1.300 000 Gouden munt en mat 2.187 053 2 187.046 Zilveren munt en mat... 14.732 14 567 Totaal goud en zilver 2.201.785 2.201.614 Vord. en pap. in buit. geld 1.561.823 1.505 575 Buiten!, betaalmiddelen... 633 5 445 Vord in uit bet.acc.... 317 991 351 348 Diverse rekeningen 35 642 35 641 Passiva: Bankbiljetten (oude) 36.412 36 432 Bankbiljetten (nieuwe)... 2.982 575 2 967.596 Rek-crt. saldo schatkist 993.772 1.032 604 Idem bijz rekening 1.163.03! 1.162 944 Saldo's banken in Ned... 71,334 35 436 Saldo's uit betallngsacc. 28,419 21.326 Andere saldo's v. piet-in gezetenen 86.282 36 059 Andere saldo's 144 251 147.547 Saldo's in buit. geld 31 551 30 834 Diverse rekeningen 66 935 65 733 Circulatie muntbiljetten... 140.241 139 962 Schatk.pap w i f-saldo's 't bet.acc. belegd 26.140 25 140 Lodge gal Wisjinsky geen hand Het aangebrande gerecht „Korea" zal ook thans weer de hoofdschotel vormen MOERDIJKeen troosteloze baaierd Alleen bewoners van hoogst gelegen huizen konden iets van bezit redden MOERDIJK, genesteld tegen de hoge en zo hecht gewaande waterkering van het Hollandsch Diep, biedt al een even troosteloze aanblik als vele andere dorpen in de rampgebieden. Bij het dorp, naast de insteek- hayen, heeft het woeste water een diep gat geslagen, waardoor de hele omgeving blank kwam te staan. In het dorp zelf werden aanzienlijke ver woestingen aangericht. Het lijkt of een enorme kanonskogel zich diep in de bewoonde kern boorde en over het kerkhof de woningen geheel of gedeeltelijk meesleurde. Het meubilair werd uit vele huizen gespoeld en ligt vaak ver in de weilanden op de achtergelegen akkers. Door het diepe gat van enige tiental len meters breedte bij de haven joeg het water naar de spoorwegen en wegen, die naar Moerdijk en de Moerdijkbruggen leidden. De vrij hoge Bredase weg naar het dorp Moerdijk bleef gelukkig groten deels behouden. Verder naar het Westen sloeg het water een gat van naar schat ting 400 meter breedte in het zware dijk- lichaam. Op dit stuk echter bleef haast de hele brede dijkvoet met de zware basaltbescherming gespaard, zodat door deze gapende breuk vrijwel geen over last bij hoog water ontstaat. Amerikaanse, Franse en Nederlandse militairen hebben daarom ter bescher ming van de polders, waardoor de hoofd weg en de spoorwegen van de Moerdijk- brug lopen, over een afstand van ruim een kilometer een meterhoge inlaagdijk van twee rijen zandzakken met daartus sen een zware modderwal gelegd An dere wonden in het dijklichaam bij de Moerdijkbruggen konden eveneens voor lopig worden hersteld zodat, nu langza merhand het water uit de Brabantse pol ders zal kunnen worden afgevoerd. Daar. na kan een begin worden gemaakt met. het herstel van wegen en spoorwegen. In het thans weer goeddeels droogge vallen en bereikbare dorp heeft zich al weer een kleine arbeidsgemeenschap ge vormd, die met het opruimen van puin en modder druk doende is. In de straten, voor zover die er nog liggen, wierp het water een laag slijk neer, die vaak meer dan 30 tot 40 centimeter dik was Hei slijk moet ook uit vele huizen worden weggegraven, Per vrachtauto wordt het. samen met los puin. in gaten in en langs de wegen geworpen. Van het huisraad van de meeste bewo ners is niets of vrijwel niets ovèr, Hieronder volgt de achttiende lijst van slachtoffers van de watersnood. De lijst is uitgegeven door het Infor matiebureau van het Nederlandse Rode Kruis. Den Bommel Geborgen en op 21.2.53 te Melissant begraven: Soeteman, Elisabeth Maria, geb. 9.7;20 te Herkingen. l Drcischc i en voo li o* Geborp^/ en voorlo^^begraven in Zierikzee: Voshol, Cornelis, geb. 26.1.68 te St Mjartcnsdijk, echtgenoot van Lena Wigemakcr. Laatste adres: D 219. Pagemaker, Lena, geb. 204.70 te Nmrdgouwe, echtgenote van Cornelis Voshol. Laatste adres: D 219. Nieuwc-Tonge Begraven in Dirksland dd. 21.2.53: Smit, Erna Cornelia Wiesje, geb.. 9.12.47 te Nietiwe-Tonge. Laatste adres: Gen. Snijdersstraat 40. Oude-Tonge Geborgen en geïdentificeerd: Dierkx—Van de Capelle, Johanna Mma, geb. 8.11.79. DirkxPieterse, Lientje Catharina, gé). 1.10.28. Serooskerke Geborgen: VerboomDen Boer, Jacoba Janna, gé). 22,11,06 te Ellemeet. Laatste adres: B 10. Slavenisse Geborgen: Van Zuyen, Adriaan Jacob, geb. 15.7 10 te Stavenisse, echtgenoot van J. P. Stoutjesdijk. Laatste adres: Kerk straat -A 319. Geluk, Johanna, geb. 5.7.29 te Sta venisse. Laatste adres: Buurtseweg B 60. Zevenbergen Geborgen en geïdentificeerd: Crezee, Maria Adriana, geb. 1.6.93. Laatste adres: B 23. Nieuwerkerk Rectificatie 12e lijst: Niet overleden, doch geëvacueerd naar Ouderkerk aan de Amstel (gem Nieuwer-Amstel) Kik, Wilhelmina Maria, geb. 3.2.49 te Nieuwerkerk. Stralen Aanvulling 4e lijst: Geïdentificeerd: De BaatHerweijer, Elisabeth, geb. 15 4.22 le Strijen. Laatste adres: Bui tendijk 17. Moncn, Harm, geb. 26.5.80 te Hoo- geveen. Laatste adres: Buitendijk 58. Monen, Harm Marinus, geb. 2.7.22 te Strijen. Laatste adres: Buitendijk 58 SlagboomHerwijer, Neeltje, geb. 19.11.07 te Strijen. Laatste adres: Bui tendijk 50. Verrijp—de Man. Jannetje Elisa beth. geb. 10.8.93 te Hoogvliet. Laatste adres: Schenkeldijk 74. Monen. Jan, geb. 23.1 18 te Strijen. Laatste adres: Buitendijk 58. kachels, fornuizen, bedden en vaak on herkenbare meubelstukken liggen over al in dit modderdorp verspreid. Slechts de bewoners van enkele der hoogst ge legen huizen hebben nog iets van hun bezit over. De kerk is gespaard, maar zal een forse schoonmaakbeurt moeten hebben. De weggespoelde doden van het kerkhof zijn weer begraven. In Moerdijk-modderdorp wordt, als overal in het watersnoodgebied. flink en onvervaard aangépakt- Maar voordat alles weer sliltvrij is en zeker voordat de schade aan de woningen en inboedels is hersteld zullen trein en auto in de verte reeds weer langs razen. Boer reed zijn eigen kind doodook zijn zoon kreeg ongeluk Bij werkzaamheden met paard ei wagen op zijn boerderij in de buurtschap Carsen te Ommen (Ov.) heeft de land bouwer Smit zijn tweejarig dochtertje overreden. Het kind was op slag dood. Enige uren na dit tragische ongeluk reed de 15-jarige zoon van de landbouwer met paard en wagen naar Ommen. Het paard sloeg op hol. waardoor de jongen van de wagen werd geslingerd en zware hersenschudding kreeg. Goudvoorraad lavase Bank De Indonesische regering heeft een wetsontwerp ingediend tot herwaarde ring van de goudvoorraad der Javasche Bank, omdat de huidige waardering niet in overeenstemming is met de waarde van de roepiah. van een nieuwe secretaris-generaal, en de zuivering van het V.N.-personeel). Hij hoopte dat de werkzaamheden zouden kunnen worden bespoedigd. Een demonstratie gericht tegen Wisjinsky ging ditmaal niet door, dank zij de activiteit van de New-Yorkse po litie. E ZITTING van de zevende Assemblée der Ver. Naties werd gisteren heropend met het voorlezen van een boodschap van Eisenhower, het geen geschiedde door de voorzitter Lester Pearson. Wederom zijn de heren der V.N. te New York bijeen en zal de vergadering hoofdzakelijk beheerst worden door de kwestie van vrede of oorlog op Korea. Lodge, de nieuwe Amerikaanse hoofdgedelegeerde bij de V.N., weigerde beslist de Russische minister van Buit. Zaken, Wisjinsky, een hand te geven, ofschoon zulks een diplomatieke gewoonte is. Slechts acht minuten is men hijeen geweest, deze eerste keer, en Winsjinsky staarde zwijgend voor zich uit, als steeds „de sfinx van Moskou". President Eisenhower gaf in de voor gelezen boodschap te kennen, dat de ge delegeerden een goede gelegenheid heb ben de zaak van de vrede te bevorderen. De Ver. Naties hebben reeds veel tot stand gebracht en de president hoopte, dat zij in toenemende mate een doelmatig vredesinstrumen* zouden worden. Het ging er niet alleen om collectieve veilig heid te scheppen Ook moesten alle bron nen van verstand pn idealisme worden aangeboord, aldus Eisenhower Voorzitter Pearson herinnerde aan het punt Korea op de agenda, en aan vredesplan van India, dat in December met overweldigende meerderheid was goedgekeurd, maar door de communisten verworpen De teks* van de Indische re solutie was naar de Koreaanse en Chinese regeringen gezonden en haar antwoorden waren in de vorm van een rapport aan de Aseemblée voorgelegd Pearson achtte dit rapport thans een goed uitgangs punt, om de besprekingen over Korea ie hervatten De politieke commissie van de Assem blée zal vanmiddag haar besprekingen heropenen Pearson wees er nog op, dat de agenda slechts kort was (Korea; de benoeming (Advertentie) Je moetPOXYgaan roken! Puik eens. wat een geur Bijna f 60 millioen binnen Collecten in Ned. Herv. Kerk brachten j IV2 millioen op TN HET NATIONALE RAMPENFONDS was tot gisteravond een bedrag gestort van f 59.700.000. Dat is dus weer bijna f 1 millioen meer dan Maandagavond. Nog steeds komen er uit binnen- en buitenland toezeggin gen binnen en vanavond zal het nu gemelde bedrag wel weer behoorlijk overschreden zijn. I Door het personeel van de Ned. Kabel- fabriek werd in haar bedrijven te Delft en te Alblasserdam resp. f 19.697,50 en f 11.806,42 bijeengebracht. Een land bouwer in Roden (Drenthe) heeft een I 3-jarige dragende vaars aangeboden. Het i publiek in de Noordelijke provincies moet nu de naam van de koe raden door bijplakking van f 0,50 aan post- zegels op de briefkaart hoopt men deze Rampenfondskoe een „gouden koe" te maken. De winnaar zal op symbolische wijze de koe aan het Rampenfonds aan-' 1 bieden. De gemeente Needc bracht tot nu toe f 49000 bijeen en Eibergen heeft Made en Drimmelen geadopteerd. De collecte die op 8 Februari in de Ned Herv. Kerk is gehouden, heeft in ongeveer 1300 kerkelijke gemeenten rond f Hè millioen opgebracht. Boreulo zal voor een houten nood- secretarie met volledige inventaris zor gen om Oudenhoorn tie helpen. Daarnaast werd nog f 50.000 oijeengebracht. Prins Bernhard kreeg gisteren een cheque van 10.000 dollar van de afd. Washington van de „NetherlandAmeri ca Foundation". Onder de in Duitsland voor Nederland aangeboden hulpmidde len behoort thans ook een locomotief van de Henschel-fabrieken in Kassei. Giste ren is uit Lissabon een vrachtschip met 5 ;on goederen (rijst, dekens en kleding) naar Nederland vertrokken. Bij de Duit se kranten, die inzamelingen hadden ge opend, is tot nu toe een kwart millioen Mark binnengekomen. Stranding Heemskerk Mag Katwijkse kapitein 3 weken niét varen Bij de behandeling voor de Raad van Scheepvaart van de stranding van de kustvaarder Heemskerk op 10 December in de Kalmarsund bij Zweden is ver zocht, de kapitein, de heer J. M. uit Katwijk aan Zee, de bevoegdheid om als kapitein te va,ren, te ontnemen voor de tijd van drie weken. De inspecteur voor de Scheepvaart was van mening, dat de stranding door meer nauwkeurigheid bij het bepalen van de koers vermeden had kunnen worden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3