VANNELLE Alleen parkeergelden voor het gebruik van speciaal ingerichte terreinen Zwitsaletten Voor laten staan van auto's lanas de weg (ook 's nachts) geen heffing C hefarine 4 Dr Gravemeyer 70 jaar Van het erf van School en Kerk Beter salaris voor middelbare en hogere ambtenaren Het lied der aethergolven DE HONGAARSE GALEISLAAF Toch is het zo 2 WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 Tweede Kamer legt gemeenten aan banden (Van onze Parlementsredacteur) DE TWEEDE KAMER heeft gistermiddag een belangrijke beslissing ge nomen: gemeenten zullen in de toekomst geen parkeergelden meer mogen heffen, behalve voor het gebruik van daartoe in het bijzonder inge richte parkeerterreinen. Deze beslissing viel tegen de zin van minister Van de Kieft, die meende, dat aan de gemeenten meer vrijheid gelaten dient te worden, hoewel wij nu niet bepaald kunnen zeggen, dat hij het van zijn voorganger, prof. Lieftinck, overgenomen wetsontwerp met bijzonder vuur verdedigde. (Advertentie) Vier bondgenoten tegen pijnen en griep De 4 bestanddelen van Chefarine „4" tezamen in één tablet ver enigd vormen het beroemde ge neesmiddel, dat vaak uitkomst brengt, waar andere middelen falen. Men schrijft ons van Hervormde zijde: "T)E NAAM en de persoon van dr Grave- rr.eyer. die vandaag de 70-jarige leef tijd bereikte, spreker, tot de verbeelding van een groot deel van ons volk. Hij behoort immers tot de figuren, die welis waar in één sector van het verzet tegen de Duitse overheersing, namelijk het k er- k e 1 ij k verzet, vooraan zijn gegaan en voet bij stuk hielden, doch die daardoor het algemene verzet steunden. Het ker kelijk verzet is ook trouwens niet buiten alle andere verzet omgegaan Maar het I-K O uit de oorlogsjaren het „Inter kerkelijk Overleg" de nauwe samen werking var. alle Kerken, de Gerefor meerde en de R.-Katbolieke incluis, werd dan toch een begrip, ook door de plaats die dr Gravemeyer daarin innam. Dit be grip blijft. Het is ons bekend, dat het dr Gravemeyer wel eens moeite kost te aan vaarden dat samenwerking van alle Ker ken op concrete punten, zoals dat in de oorlogsjaren het geval was. thans in die mate tot het verleden behoort. TT ET gevolg o.m. van de arbeid van dr Gravemeyer. die op 1 April 1940 afscheid nam als predikant van de Haagse gemeente en zijr. functie als secretaris van de i toenmalige) A'.g. Synodale Com missie aanvaardde, is zijn gijzeling ge weest in St Michielsgestel. Voor velen is, ondanks de spanningen waarin men her haalde malen verkeerde, de tijd achter het prikkeldraad er vaak een geworden van verrassende ontdekkingen Ook voor dr Gravemeyer. Want hij kwam er in ge sprek met lotgenoten uit allerlei levens kring. Hij ontdekte er de ..moderne" mer.s. in en buiten de Kerk. Dat niet al- leer.. Hij bemerkte dat er binnen de Kerk mensen waren, collega's ook, die „de wereld", het moderne denken, reeds lang en anders kenden dan hij, Predikanten, die mèt hem dienden in hetzelfde grote verband van de Hervormde Kerk, maar die hij niet of nauwelijks kende in hun gedachten en opvattingen omtrent de Kerk en de mens in hun streven ook r.aar wat in een veranderde samenleving en een verscheurd Nederland r.iet het minst ook binnen de Hervormde Kerk verscheurd juist de Kerk zou moeten zijn. om haar getuigenis te kunnen doen klinken. GRAVEMEYER ontdekte Banning en andersom: Kraemer en Eijkman en anderen, cn achter de omheining van het kamp ontstond de Beweging voor Ge- meer.te-opbouw. Nauwelijks weer in ce vrijheid, die voorlopig nog betrekkelijk was. gingen Gravemeyer. Banning en Kraemer land en Kerk in. Zij gingen op pad. met om een „eenheidskerk" te ma ken, maar om collega's en gemeenten er van te doordringen, dat zij samen Kerk moesten zijn, Kerk van Jezus Christus. Dit is ongetwijfeld het grote werk van dr Gravemeyer geweest! Ook al is, wat hij na de oorlog in onderscheiden functies er. contacten we denken aan zijn inge spannen arbeid voor de Bouw- en Restau ratie-Commissie als Algemeen Gedele geerde der Ned. Herv. Kerk heeft mogen en kunr.en doen. van grote betekenis geweest. HET is verwonderlijk, dat een man als dr Gravemeyer nu, emeritaat ver kregen hebbend, op zijn leeftijd in Zuid- Afrika weer een nieuwe taak op zich ge nomen heeft: de kerkelijke integratie van onze emigranten in dat gebied, voorberei dende arbeid waartoe hij zich voor twee jaar verbond. In degemeenten die dr Gravemeyer heeft gediend Giessen-Oudekerk. Voorburg, Den Haag leeft goede herin nering aan hem voort. De Haagse „Zui derkerkwijk" blijft hem kennen! Daar had hij b.v. op Woensdagavond totdat de Kerk hem riep in haar leiding. 1000 men sen op de Bijbellezing! En wat heeft hij niet voor de sociale opbouw van zijn wijk en eigenlijk van de gehele gemeente, ge daan Hierin is dr Gravemeyer. overigens een man van een zekere oude stempel maar dat „oude" heeft .stij!'" - modern ge weest. Theologisch sterk georiënteerd op Hoedemaker en Kohlbrugge. die velen niet meer zelf kennen, al ondergaan zij hun invloeden. Hoe het zij, dr Gravemeyer behoort tot de marktenfiguren van ons volk. Nu hij deze leeftijd bereikt, zal hij het ons wil len. vergeven, dat we iets over hem zeg gen en hem even voor het voetlicht bren gen der publieke belangstelling. Toen het Wegen ver keersfonds werd ge. sticht was het de bedoeling van de wet gever, alle belasting op motorrijtuigen, krachtens de motorrijtuigenbelastir.gwet, in dit fonds te storten, met de bepaling, dat geen enkele andere belasting op deze vervoermiddelen zou mogen worden ge legd (met uitzondering van de heffing van tol). Door een ongelukkige redactie van artikel 41 van de motorrijtuigenbe- lastingwet 'er werd gesproken van: den op de openbare weg) kon de Hoge Raad in een bepaald geval beslissen, dat ..stilstaan op de weg" niet onder deze bepaling viel. Van toen af wierpen schillende gemeentebesturen, vooral in de grote steden, zich, uit financiële over wegingen, op de heffing van parkeer gelden voor het parkeren op de open bare weg. Hierdoor zijn allerlei mis standen ontstaan, die in enkele steden er toe hebben geleid, dat bijv. een hef fing werd verlangd voor het 's nachts buiten laten staan van een auto. De regering wilde hieraan enige be perking opleggen, door in de motor- rijtuiger.belastmgwet in de eerste plaats een betere redactie te geven en niet meer te spreken van „rijden op de openbare weg", maar van „gebruik van de open bare weg". Daarmee zouden op zichzelf alle parkeergelden worden verboden, maar de ontwikkeling der dingen deed de regering besluiten, uitzonderings mogelijkheden op te nemen. Wel zouden parkeergelden geheven mogen worden voor daartoe in het bijzonder ingerichte parkeerterreinen (deze zouden nimmer deel mogen uitmaken van de rijweg, zo dat het plaatsen van kalkstrepen niet voldoende is), voor het innemen van vaste standplaatsen door bussen, taxi's, bodedienst-auto's enz. en voor het ge regeld parkeren 's nachts van 12 tot 5 uur (in de beide laatste gevallen zou dus ook het parkeren op de openbare weg belast kunnen worden) Het was natuurlijk niet zo. dat de re gering de gemeentebesturen wilde ver plichten tot het heffer, van deze parkeer, gelden, maar zy wilde de gemeenten die vrijheid laten. Tegen het heffen van parkeergeld voor het gebruik van speciale parkeerterrei nen had natuurlijk niemand gistermid dag in de Tweede Kamer enig bezwaar: daar moet de gemeente kosten voor ma- ken en diensten mogen worden, betaald Maar verder wijden de heren Rit meester (WD)..Van de Wetering (CHV Verkerk (AR). Janssen (KVP) en. Gort zak (Comm.) met gaan. Zij wezen allen op de last. die hierdoor op het toch reeds zwaar belaste gemotoriseerde verkeer wordt gelegd en op het gebrek aan ga rageruimte in de grote steden, waardoor het 's nachts parkeren vóór de woningen welhaast een noodzakelijkheid is. Alleen de heer Hofstra (PvdA) stelde zich. met minister Van de Kieft. op het standpunt, dat het best aan de gemeenten over gelaten kan worden, de haar door de regering in het vooruitzicht gestelde vrij heid te hanteren Een opvatting, waar tegen met name de heer Verkerk (AR) aanvoerde, dat pas een betere financiële verhouding tussen rijk en gemeenten de gemeentebesturen er toe kan brengen, de financiële aspecten van deze zaak minder zwaar te laten wegen dan de aspecten van billijkheid, en. niet te vergeten, die van het vreemdelingenverkeer. De heer Janssen (KVP) had het meer- derheidsstandpunt belichaamd in een amendement, dat ai leen de heffings mogelijkheid openliet voor het gebruik van speciaal daarvoor aangewezen par keerterreinen, die geen deel uitmaken van de rijbaan Het amendement werd aangenomen met 50 tegen 16 stemmen. Vóór waren de KVP, met uitzondering van 2 leden, de AR. de CHU, de VVD. de KNP, ce SGP, de Communisten en de heren Vondeling, Ten Hagen. Van Sleen, Goedhart en Van den Born van de Partij van de Arbeid. Tegen, en dus voor het standpunt van minister Van de Kieft. waren de PvdA. met uitzon dering van de hiervoor genoemde vijf leden, en de KVP'ers prof. Romme er heer Maenen. Het wetsontwerp zelf werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen dra de wet in de staatscourant verschijnt en bij KB is uitgemaakt, wanneer het nieuwe artikel in werking zal treden, zullen verschillende gemeenteraden hun parkeergeldverordening moeten herzien. Doen zij dit niet, dan vervallen binnen 6 maanden de bepalingen, die in strijd zijn met de gisteren gevallen beslissing. verplichte keuringen in te voeren als oorwaarde voor het verlenen van over heidssubsidies. Eén punt was er, waardoor het wets ontwerp gisteravond nog niet kon wor den afgehandeld: elke twee jaar moet er gekeurd worden, maar. zo staat in het wetsontwerp, de Kroon kan bepalen, dat deze termijn wordt ingekort. Hiertegen had met name de heer Peters (K.V.P.) bezwaar: dat zou alleen door de wet gever mogen gebeuren. Een daartoe strekkend amendement, dat bestreden werd door de heer De Ruiter (C.H.) staatssecretaris Muntendam (er kan spoed nodig zijn) werd door de heer Peters verdedigd. Vanmiddag zou de be slissing genomen worden. AavertenHe) De Bary Voor minister Van de Kieft deze ne derlaag leed, had hij een ander wets ontwerp ongewijzigd aangenomen ge zien, n.l. de credietverlening aan de Handel-Maatschappij H Albert de Bary en Co. N.V. Men zal zich herinneren, dat deze bank door de afd Rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel verplicht werd tot betaling van 21'- millioen aan het Nederlands Beheersinstituut als beheerder van de boedel van de WRA. Aangezien het rijk 95 procent der aan delen van De Bary in bezit heeft (vijan delijk vermogen) is onmiddellijk crediet verleend, om de liquiditeitspositie niet in gevaar te brengen. Deze daad moet de wetgever legaliseren. Er bestond bij niemand bezwaar tegen, maar de heren Ritmeester (VVD) en Van Rijckevorsel (KVP) hadden er wel bezwaar tegen, dat het rijk niet de verdere tegenwaarde var inbeslaggenomen Joodse effecten ver goeden wil. De laatste confronteerde mi nister Van de Kieft zelfs met uitspraken, destijds gedaan door het Eerste Kamer lid Van de Kieft, De minister desavoueer de thans het voormalige Kamerlid Ook verenigde de Kamer zich met wetsontwerpen tot wijziging van de Advertentie) Dat opstijgend brandend zuur, van Uw maag tot hoog in de keel kunt U blussen in een paar minuten met één of twee Rennies. Deze smakelijke tabletten werken onfeilbaar, ook bij U. Koop een pak bij Uw apotheker of drogist en zorg er voor altijd een paar bij de hand te hebben. Ze zijn hygiënisch ver pakt, één voor één: zo practisch. En on opvallend in te nemen - zonder water of wat ook- (Advertentie) RHEUMATIEK... Uw tergend® wlnterkwaal legt het et tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Therrfiogène. &ERM0GÉNE Bil DE HAND Gisteravond zaten in de Tweede Kamer achter de regeringstafel naast elkaar minister Cols en de staatssecretaris voor de Volksge zondheid, dr Muntendam. Nu, minister Cals had wel een arts no dig. Hij zat. met kleine oogjes te kijken, had kennelijk zware hoofdpijn en probeerde een griepaanval te verdrijven met een door de Kamervoorzitter wel willend en medelijdend aangebo den cognac-grocDr Muntendam voelde zijn pols eens (niet in de vergaderzaal, maar de voorzitter maakte het feit wereldkundig) en oordeelde, dat zijn minister-patiënt vroeg naar bed moest.. Daarom hield de Tweede Kamer gister avond niet al te laat op en kon de bewindsman vroeg zijn heil zoe ken bij een kruik. Maar de Ka merleden kregen de mededeling te horen, dat hierdoor naar alle waar schijnlijkheid ook Donderdag een avondvergadering gehouden moest worden. Waar het bij de hand zijn van een staats-secretaris-arts toe kan leiden! Tweede T.H. Tenslotte begon de Kamer gisteravond nog aan de behandeling van de begro tingswijziging. waardoor 15.000 zal wor den uitgetro^fn voor de vocu&areidir.g an plannei^^jor een tweede' inische hogeschool. Of die tweede 'ecnnische hogeschool er komt wordt hiermee niet uitgesproken, maar wanneer zij er komt, zal het, naar de mening van de regering door de aanvaarding van deze begro tingspost. vast staan, dat de vestigings plaats Eindhoven zal zijn. Op het debat komen wij nog nader terug. Thans mel den wij slechts, dat ir Wijffels (K.V P.) zich hierbij wel neer scheen te willen leggen, mevr. Fortanier—de Wit (V.V.D.) veel meer voelde voor Arnhem als plaats van vestiging, terwijl de heer Weiter (K.N.P.) van oordeel was, dat de rege ring verkeerd had gedaan, zich reeds over enige plaats van vestiging uit te spreken, terwijl hij het bovendien on logisch vond, dat reeds tevoren was be paald. dat bij het in te stellen onderzoek uitgegaan zal worden van een leerstof, de werktuigkunde, de electrotechniek en de scheikunde omvattende. Vanmiddag zou het debat worden voortgezet. De heer—C. v. Dijk ^orzitter C.B.T.fe. Hollcmd-BruDant In de laatste bestuuravergadering van de Chr Boeren- en Tuindersbor.d Hol land-Brabant heeft het bestuur de heer C. van Diyk uit 's-Gravenzande tot zijn. voorzitter gekozen. (Advertentie) WEK DE GAL IN UW LEVER OP U colt ait b Elke dag moet uw lever een liter gel ln uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en toom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Etst Carter"» teverpllletjes. Beroepingsweik Ncd. Herv. Kerk Beroepen: te Kenkdriel C Beze- mer, car.d te Katwijk; te Utrecht (vac. A d Hoeven) A. D. Wumkes te Zutipben. Bedankt: voor Rijssen H. G Abma te Rotterda m-De'.fsha renvoor Zwijn- dreoht W. L. Tukker te Delft. Geref. Kerken Aan-ee nomen: naar Gies<en-RijS; wijik Z C. Vershiys, cand te Geldermal- sen, die bedankte voor Elim (Drente). Geref Kerken Art. 31 K.O. Beroepen: te Grootegast-Gerkes- klooster-Stroobos C. J. Breen, te Am sterdam. Aangenomen: naar Wieringer meer K. W. Noordman. cand. te Kam pen. die bedankte voor Gees, Middel shum. Zwa-perveen Zwaagiwestelnde en Zwartsluis. Evang. Luth, Kerk Beroepen: te Culembong-Go- rinchem W L. Stel nh art te *Utredht. Aangenomen naar Sliedrecht Z G v Oene, cand te Kampen, die bedankte voor Bruchterveld. TielZaltbommel, Smilde—Diever. Uirum. Zuidbroek en Alkmaar—Broek op Langendijk VrU Evang. Gemeenten eroepen: te Bergum J. W. van Pet.egem te Mus-selkanaal. grenzen (met gebiedsruii) tussen Rotter dam en Schiedam en tussen Ooststelling werf. Opsterland en Weststellingwerf. Periodieke keuring Langer werd gedebatteerd over he wetsontwerp Bescherming leerlingen te gen besmettingsgevaar. Eigenlijk was dit een technische herziening van het be kende Tbc-wetje-Marchant van 1934. maar de regering had het verstandiger geoordeeld, maar met een geheel nieuwe wet te komen, al was de opzet van oude gehandhaafd. Kende de oude slechts een eenmalige keuring voor het onderwijzend personeel, alleen maar her haald, wanneer een leerkracht overging naar een andere school, de nieuwe wet en dat is eigenlijk het belangrijkste legt de verplichting op tot periodieke keuring op tuberculose van de ademha lingsorganen om de twee jaar. Voorts is de categorie personen, die zich moet la ten keuren, om aan een school werk zaam te zijn. iets uitgebreid: er zullen straks onder vallen allen, die met do school te maken hebben. Bezwaren tegen het wetsontwerp als zodanig waren er niet. Wel meende bijv. de heer Van Sleen (P.v.d.A,), dat de zaak pas goed in orde komt. wanneer ook de leerlingen zelf geregeld onder zocht worden, terwijl de heer Peters, mèt minister Cals en staatssecretaris Muntendam wat dit betreft voorshands •oldoende vertrouwen in de schools rt- sendiensten bleek te hebben. De heer De Ruiter (C H.) vroeg zich af. of ook niet andere vormen van jeugdbijeenkomsten (hij dacht bijv. aan catechisaties) onder de werking van de wet gebracht moes ten worden. Minister Cals wees er op, dat de te keuren personen in het ver volg zelf de reiskosten moeten betalen, maar dat de keuring zelf (anders dan tot nu toe) niet meer behoeft te worden betaald. De staatssecretaris van Volks gezondheid, dr Muntendam, vond het moeilijk, een algemene jeugdbescherming tegen tbc wettelijk te regelen, maar ver klapte. dat er wel eens over gedacht is. iets in deze richting te doen door bijv. Kabinet accoord met plan-Beel Ook leraren, onderwijzers en officieren worden er bij betrokken Het kabinet heeft zich. op voorstel •an minister Reel, verenigd met een plan voor de salariëring van middelbare en hogere ambtenaren. Dit plan is in han den gesteld van de voorzitter der cen trale commissie voor georganiseerd over leg Het zal. als het wordt verwezenlijkt, consequenties hebben onder meer voor de leden van de hoge colleges van staat, voor de rechterlijke macht, de officieren van zee. en landmacht, de leraren en onderwijzers. Deze consequent» kunnen echter^ pas definitief getrokken worden, nadat het overleg in de centrale commissie is beëindigd, Behalve in de rijkssector zullen de voorstellen, als zij uitgevoerd worden, eveneens gevolgen hebben voor ambtenaren in dienst van provincie, gemeente en waterschap. Dit heeft minister Beel aan de Eerste Kamer meegedeeld in antwoord op het voorlopig verslag over de begroting 1953 van Binnenlandse Zaken, waarin op ver betering der salarissen was aangedron gen. Ontwerp voor bestrijding van slechte lectuur Minister Beel heeft een nieuw wets ontwerp ter bestrijding van slechte lec tuur thans om advies toegezonden aan de ministers Donker (Justitie) en Cals (O K. en Wi^Toorts is te'gaen de be trokken depa^fjhenten nog^^feds over leg gaande om te komen tot een wet telijke regeling voor de leesbibliotheken. Hierin heeft nu minister Cals zijn stand punt bepaald. - Op 7 Maart wordt in Krasnapolsky Amsterdam de jaarvergadering ge houden van de Nationale Chr- Onder- wijsvereniging (onderwijs aan schippers kinderen). Minister Beel overweegt voorts een verhoging van de ambtstoelage, die de burgemeesters krijgen in verband met bijzondere kosten van hun functie. De toelage hangt af van de bezoldiging en deze laatste kan weer niet worden ge zien los van die van het overheidsper soneel, dat met burgemeesters is te ver gelijken. Zodra over de verhoging der bezoldiging van dit personeel een beslis sing is genomen, zal de minister ook nadere aandacht schenken aan een her ziening van de burgemeesterssalarissen Wat de wethouders betreft, heeft de minister aan Ged. Staten in de verschil lende provincies gevraagd in hoever het ilarispeil in het algemeen en in de middel-grote gemeenten in het bijzonder verbeterd moet worden. Pleidooi voor toelating meer vluchtelingen In de Eerste Kamer Re-halve de begroting van Financiën is gisteren in de Eerste Kamer ook die van Justitie aan de orde gekomen. Prof Die penhorst (AR), die zün eerste rede a-ls Kamerlid hield, noemde het door minis ter Donker ontvouiw-de program veel belovend en diens voornemens aantrek kelijk. Bijzondere aandacht van de be windsman vroeg deze s-preker voor de kwestie der strafregisters, waaruit vee! overvloedig informaties worden ge geven. De heer Diepenhorst kon z-.eh Hij «stond kwestie Dr A. F. Klijn hoogleraar in Ver. Staten Dr A. F. J. Klijn, Ned. Hen-, predi kant te Heinkenszand. Is benoemd tot hoogleraar aan het New Brunswick Theological Seminary der Reformed Church in de Ver. Staten Dr Klijn is 29 jaar oud en heeft reeds een omvangrijke theologische studie achter de rug. Hij wijdde zich in de oor log vrij zelfstandig aan de studie, om dat hij de colleges aan de universiteit niet volgen kon. De Utrechtse hooglera ren namen hem van tijd tot tijd ten tamen af en in Juli 1946 deed hij zijn kerkelijk voorbereidend examen, nadat hij enkele maanden als geestelijke ver zorger in een kinderkamp in Engeland had gewerkt. In September 1946 deed hij proponentsexamen. De relaties in Engeland verschaften hem een beurs voor drie maanden studie ln Engeland vanwege The Christian Reconstruction in Europe, hij studeerde aan het King's College onder leiding van prof. R. V. G. Tasker, een van de hedendaagse tekstcritici. Direct daarna deed hij doctoraal examen. Hij werd assistent van prof dr W. C. van Unnik in Utrecht, bij wie hij ook in Mei 1949 promoveerde op: „A survey of the researches into the Western text of the gospels and acts". De Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onder zoek gaf hem een beurs en na zijn pro motie vertrok dr Klijn naar The School of Oriental and African Languages, waar hij zich voornamelijk met de studie van het Armeens bezighield. Sinds 8 Juli 1951 is dr Kljjn predikant in Heinkenszand. Wij vernemen nader, dat dr Klijn het Nieuwe Testament zal doceren Het eerste jaar zal hij optreden als lector, daarna met wederzijds goedvinden als hoogleraar. Dr Klijn heeft nog geen beslissing genomen. geven. ue neer uiepcrno: si kou zien u Tnm-man(«vMr»nj.,it met het gratiebeleid verenigen Hij stond] T t voorzichtig tegenover de Friese kwestie en het p®liti*VTJ»estwk In verband met I lll?l< .Groningen [tilde] l. te Hoofddorp de geestelijke verzorging der gewnge- (tijael J. J, v. d, Heuvel te Aerdenhout. Onderwijsbenoemingen Benoemd: tot onderwijzer(es) te Schip luiden mej. G. Zwolsman te Veenendaal, te _Den Haag (Dr H Bavir.ckschool) J. Kwant Beef- verzonsinig der gevange nen wees Hij er op, dot het humanisme oncfarhtelij'k en zelfs anti-Christelijk is. Waa-schijn'] ijk baart de praetijk echter weinig zong. Hij siprak voorts als zijn po deel tut. dat Nederland niet in vol doende mate asyl verleent aan vluchte lingen De minister dient een wet voor te bereiden, die de vluchtelingen een aparte behandeling geeft. De heer De Vos ven Steemwijk (WD) drong er op aan spoed te maken met de afwikkeling van zaken in zake rechts herstel en achtte de schadeloosstelling van pachters hij onteigening onvoldoen de Er wordt te reel willekeur betracht, zei hij. De heer Kollif (CHl hoopte, dat de i tteiiike regeling van het notaris-ambt nu spoedig tot stand za! komen Hij stond wat huiveric tegenover de huidige behandeling ren het nieuwe Burgerlijk Wetboek. De Eerste Kamer beeft vanochtend de vergadering voortgezet. Geen deviezen in een gesloten brief Mei ingang van 2 Maart mogen, zoals mer. weet, ook gewone voor het buiten- land bestemde brieven met een gewicht van meer dan 20 gram gesloten ter pos', worden bezorgd, De Ned. Bank vestigt er echler de aandacht op. dat bij uit voer van deviezen de brief open moet worden aangeboden. Aan de loketamb tenaar dient men tevens een deviezen- vergunning over te leggen. Advertentie) wonden, kloven, geschaafde huid DONDERDAG 26 FEBRUARI. Hilversum I, 402 m. AVRO' 7 00 Nieuws 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO. 8.00 Nieuws 8 15 Gram. 8 43 Idem. 9.00 Mor genwijding. 9 15 Liederen. 9.25 Voor de huts vrouw. 9.35 Gram. 10 50 Voor de kleuters. 11.00 Gev. muziek 12 00 Idem, 12 25 „In het pionnetje", 12.33 Orgel. 12.50 ..Uit het Be drijfsleven" 1 00 Nieuws. 1.20 Amus.muziek. ".CO „Paul Vlaanderen en het Jonathan My terle hoorspel 2 40 Pianorecital. 3 00 Voor de zieken. 4.00 „Tussen vier en vijf. 4.45 Voor de jeugd 5 30 Militaire actualiteiten 5 40 Gram 5 45 Regeringsuitzending S. NU- dam: „Suriname, de Nederlandse Antillen de Caraihische Commissie". 6.00 Nieuws Sportproblemen. 6 25 Lichte muziek. 6.55 Re portage of gram. 7.00 Gesproken brief uit Londen. 7.05 Jazzmuziek. 7.45 Orgelspel. 8 00 Nieuws 8 ai Inleiding opera. 8.15 „Der Cor- regldor". opera, (gr.pl.) 10 30 Dansmuziek. 11.00 Nieuws. 11.15 Sport. 11,30—12.00 Gram. Hilversum II. 298 m KRO 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. 7 45 Morgengebed. 8 00 Nieuws. 3 15 Gram 9 00 Voor de huisvrouw 9.40 Gram NCRV. '.000 Bas. hobo en orgel. 10.30 Morgendienst KRO "1 Voor de zieken. 11 50 Als de Ziele luistert. 12 03 Lunchconcert 1255 Zonnewn- 1.00 Nieuws. 150 Gram. NCRV: 2 00 (Advertentie) Een oude kast? Een uSCUWC Prachtbijts 20 leen, Wöl in 111 in-i 3d iiiuciIiuui. ik me bij. Maar dat het érg is voor jullie dat «ïf 5^ 5' van je vader dat begrijp ik." Ze had medelijden met de jonge man voor haar; met. zi)n moeder, ver weg... Aan haar zou het niet liggen, a!s haar man voor sinjeur Aczél met deed wat hij kon. Haar man deed wat hij kon voor sinjeur Aczél. 's Avonds al kreeg Lajos antwoord van vader: de gevangenisbewaarder kwam het zelf brengen. Nee, binnen kwam hij niet daar had hij geen tijd voor. Hier was een briefje. De man haalde een opgevouwen papiertje uit zijn wambuis; reikte het aan Lajos; ging toen- En geen van beide zag de in een mantel gewik kelde gestalte, die in de schaduw van de huizen aan de overkant hen had bespied. Die in de scha duw blééf tot de bewaker de weg naar huis had ingeslagen en Lajos de deur had gesloten. Die toen voorzichtig nog te voorschijn kwam en zich met stille stap verwijderde. HOOFDSTUK IX. Het plan. Lajos had zijn oom verteld van zijn kennis making met één van de gevangeniswachters had hem ook verteld, dat die wachter een briefje aan Vader zou in handen spelen. Thomas was met het gebeurde wél ingenomen „Het is de vraag, hoe ver," vond Thomas voorzichtig. Hij ging niet dadelijk ant woord door: alle drie, de mannen en M a, wa- geweest, al had hij zijn neef toch op het hart „Wanneer ik voor de rechters moet verschij- gedrukt voorzichtig te wezen. nen weet ik niet. Dat hoor je pas. als je ge- Ti, iron allemaal niet vnlpen" zei de »Dat zal ik'" had Lai°s beloofd en nu er haald wordt, zegt Tokeli. Die is al een paar vrV^ur Fen hiihel heb ik niet ik'weet al- een antwoord op zijn briefje was gebracht bleek, maal ondervraagd. Hij denkt, dat zijn von- leeniX sermoen h"rEn daar houd meende hi], dat de gevangenbewaarder te ver- „is „iet lang meer op rich aal laten wachten. Ver- ieen, wat „,ac moedelijk de galeien. _Dat was ook belangrijk. Vooral merkte Tho- MÊd op omdat er haast nooit één gevange- KPTiaar de galeien werd gebracht. Daar wachtten ze meestal mee. tot er een hele groep veroor deelden bij elkaar was. En als dominee Tokeli tot de galeistraf werd veroordeeld, kon je ver wachten, dat de andere predikanten eenzelfde vonnis zouden krijgen. Lajos legde het briefje neer en keek somber voor zich uit. Zijn oom nam het papiertje las het nog eens over wierp het toen in het vuur. „We kunnen niet voorzichtig genoeg zijn," zei hii- „Als we wat voor Vader willen doen... Hij maakte zijn zin niet af. Dat hoefde ook niet: zijn oom begreep hem. Ja. als ze wat wilden doen, moesten ze niet lang wachten. Want hoe gauw, hoe onverwacht gauw misschien, kon het vonnis niet komen! Maar wat zouden ze kunnen doen? Ze overlegden ernstig en zorgvuldig. Tot laat in de avond. Toen Lajos de volgende dag zijn „vriend", de door H. TE MEK WE ren té verlangend om te weten wat Lajos' va der schreef Dat was weinig. Dat was belangrijk. Hoe hij behandeld werd: streng en hard. Met wie hij zijn kerkerkot deelde: met Ambrus To keli, één van de predikanten uit Buda. ,,Dat is onze dominee," zei Maria. De ande ren gaven daar geen van beiden weerwoord op het briefje had hun volle aandacht. „Onze cel ligt aan de achterkant van het ge bouw, als ik me aan de tralies van het raamp je ophijs, kan ik bomen zien." Dat was belangrijk. gevangenbewaarder, opzocht, trof hij hem niet thuis. Maar de vrouw beloofde, haar man het briefje te zullen geven, dat Lajos kwam bren gen. En dan kreeg de vader van sinjeur Aczél het zo gauw mogelijk in handen. Daar kon hij van op aan; haar man zou er zeker voor zor gen. Concert 2 15 Pianorecital. 2.45 Voor de vrouw. 3 15 Planokwartel 4.00 Bijbellering. 4 30 Kamermuziek 5,00 „Muiterij op de Nep- tunus", hoorspel voor de Jeugd. 5 30 Gram 5 40 Voordracht. 6.00 Metropole orkest. 6.35 „Op de Stelling". 6.45 Gram. 7 00 Nieuws. 7.10 Levensvragen van allerlei aard cn een pasto raal antwoord 7 30 Gram. 8.00 Radiokrant 8.20 Promenade orkest en -koor 9 00 ..Een exploratie in de Cordillera Blaoca van Peru. Andes expeditie 1952". 9 20 Meisjeskoor 9 45 Vragen aan voorbijgangers 10.10 Strijkkwar tet "0 45 Avondoverdenking. 11.00 Nieuws 11 15—12.00 Gramofoonmuziek Engeland. BBC 330 m. 12 00 Schoolradio. 100 Gram 115 Causerie. 1.25 Voor de arbei ders. 3.55 Weerberichten. 2.00 Nieuws. 2.20 Filmprogramma 3.00 Schoolradio. 4.10 Gram. 4 30 Hoorspel 6 00 Voor de kinderen 6.55 Weerberichten. 7.00 Nieuws. 7.15 Sport. 7.20 Discussie 7 35 Lichte muziek. 8.00 Hoorspel. 8.30 Strijkkwartet 9 30 Gev. programma 1000 Nieuws. 10.15 Klankbeeld. 11.00 Gev. program 11,30 Wetenschappelijk overzicht 11 45 Par- lementsoverzicht. 12.000 03 Nieuws. Engeland, BBC 1500 en 247 m. :2 0O Mrs Dales Dagboek 12 15 Gev. muziek 00 Par- lementsoverzlcht 3.15 Gev muziek 1 45 Con cert. 2 45 Voor de kinderen 3 00 Voor de vrouw. 4.00 Concert 4 30 Pianospel 4.15 Amusementsmuziek 5 15 Mrs Dale's Dag boek. 5 30 Causerie 5 45 Orkestconcert. «15 Schots Variété-orkest. 6.45 Verzoekprogram. 7 15 Voor de jeugd. 7.43 Hoorspel. 8 00 Nws 8 25 Sport 8 30 Gev. programma. 9.00 Hoor spel 10.00 Gram 10.13 Gev muziek 11.00 Nieuws. '120 Oude Dansmuziek. 0 05 Voor dracht 0 20 Orgelspel. 0.56—1.00 Nieuws. Frankrijk. Nat. Program 347 m. 12 30 Ope ramuziek 2 05 Pianorecital. 2 23 Hoorspel met muziek 4.10 Gram. 5'0 Orgelconcert, 6 30 Amerikaanse uitzending 7 00 Gram 8 00 Concert. 11 10 Gram. 11.45—1200 Nieuws Brussel 324 m. 11.45 Gram. 12 30 Weerber 12 34 Omroeporkest. 100 Nieuws. 1 15 Gram 1,25 Idem. 2.00 Engelse les 2 15 Gram. 2.30 Franse les. 2 45 Gram. 3.20 Idem. 4.00 Con cert, 500 Nieuws 5.10 Gram, 5.15 Voor de kinderen. 0.30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws 7 40 Gram 8 00 Missiekroniek. 8 30 Verzoek program. 9 00 Voor de vrouw. 9 45 Verzoek program 10.00 Nieuws. 10 15 Pianorecital 10 45 Gram. 10 55—11 0« Nieuws Brussel 4*4 m. 12 05 Omroeporkest 100 Nieuws. 10 en 2.00 Gram. 3 00 Groot Sym- Phonie-orkest er. soliste 345 Gram 4.90 Lichte muziek 5 00 Nieuws 5.15 Verzoek program 6 30 Gram. 7.09 Omroepkoren en orgel. 7 45 Nieuws. 8 00 Hoorspel. 10.00 Nws. 10.10 Dansmuziek, 10 50 Nieuws. BBC European Service. Uitzending voor Nederland. 10 0010,30 nm Nieuws. Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 49 m.) (Advertentie) SttEl &ÜI1EN ADEM Maak Uzelf niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal bij Uw gestel hoort". Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost: AKKERS ACADEMISCHE EXAMENS GRONINGEN, 24 Febr. Geslaagd voor (Advertentie) PERIODIEKE PIJNEN 7 Moderne vrouwen bestrijden ze met: 'n 7LW/TSALpreparaat/ Slichting voor de Landbouw Ned. tabaksteelt wordt bevorderd De Stichting voor de Landbouw heeft besloten de belangen van de Nederland se tabaks tel eirs te gaan behartigen en zicih in het bijzonder bezig te houden met de vraag op welke wijze de tabaksteelt zo lonend mogelijk door kleine boeren kan worden bedreven. Met het oog 'nier- op heeft de stichting een uitnodiging, aanvaard om toe te treden tot de Stich ting ter Bevordering van de Tabaksteelt :n Nederland Als vertegenwoordiger heeft de Stichting voor de Landbouw aangewezen de secretaris van de hoofd afdeling tuinbouw, drs M. J. A. Camps. Ned. Raad Europ. Beweging in Ridderzaal bijeen Maandagmiddag zal de Nederlandse Raad van de Europese Beweging in de Ridderzaal bijeenkomen. In deze verga dering, waartoe de hoofdbesturen van de vakorganisaties en de politieke partijen zijn uitgenodigd, zal de heer P, J. S. Serrarens het presidium overdragen aan prof nir. L. A. Schlichting. Voorts zal een resolutie worden op gesteld inhoudende het standpunt van de Raad ten opzichte van de Europese Grondwet. Mej. dr M. A. Klompée, voor zitster van de politieke commissie zal het ontwerp opgesteld door deze com missie inleiden. TN EEN GESLOTEN FLES zit een A vlieg, die we uit pure belangstel ling wel eens zouden willen wegen. Niet omdat het welvaren van het insect ons ter harte gaat. maar. nu ja, je wilt toch wel eens weten wat een vlieg weegt! Fles met inhoud worden op de weegschaal gezet, maar juist als de schaal in evenwicht zal komen, springt de vlieg ongeduldig óp en blijft tot onze grote wanhoop in de fles rondzoemen Daar zitten we nu, want we weten werkelijk niet of we de vlieg als gewogen dienen te be schouwen, of niet. La'en we het probleem anders stel len. bijvoorbeeld door een met water gevuld aquarium te nemen, op welks bodem een schol ligt van omstreeks zes pond. Dit hele geval zeulen we op een weegschaal. Maar de schol heeft onze bewegingen met loerende blik gevolgd en wacht het moment af waarop de schaal in evenwicht zal komen Juist op dat momént verheft zij zich van de bodem en gaat een paar rondjes zwemmen. Weegt de schol in dit geval mee op de weeg schaal? Voor niemand zal dit een serieuze vraag zijn. Natuurlijk weegt die kan jer van een schol mee! Hij mag zich dan in het water voortbewegen, maar het water draagt op zijn beurt het totale gewicht van de schol. Dus maakt het op de weegschaal geen enkel verschil uit of de schol in het aquarium zwemt, dan wel lui op de bodem ligt. Welnu, de vlieg in de gesloten fles verkeert in hetzelfde geval als de schol. Vervang water door lucht en een schol van zes pond door een vlieg die slechts onderdelen van een gram weegt, en u hebt hetzelfde probleem Want ook de vliegende vlieg wordt door de lucht gedragen en dit doet zijn invloed gelden op de weegschaal. Wanneer dus ons weegwerktuig maar nauwkeurig genoeg is. kan het ons niets schelen in welke houding of stand de vlieg zioh in de fles bevindt Deze avonturen met de vlieg geven ons aanleiding een bij stedelingen veel voorkomend misverstand recht te zetten, nl. dat horzels paardevlie- gen zouden zijn, dat zij het bloed van mens en vee zuigen en allerlei akelige dingen meer. Daar is niets van waar. Daarover morgen. (Nadruk verboden). t

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2