Nieuws uit gemeenten in de overstroomde gebieden Zwitsaletten VAN NELLE Enthousiasme te Rome voor oprichting van tolunie S Beste Ham pet 20o 0.92 J Echte Saks. Smeerl.wofst per 200 gram ƒ0.55 Gekookt Hamspek Pcr 20» gramf 0.68 PERIODIEKE PIJNEN! Parkeergeld mag alleen worden geheven op parkeerterreinen Plannen voor openbare werken worden misschien herzien De Kolierdammer Pag. 4 Woensdag 25 Februari 1953 Minder hoopvol gestemd omtrent de militaire samenwerking BIJNA alle landen, die deelnemen aan het plan-Schuman hebben gisteren bij monde van de resp. ministers van Buitenlandse Zaken hun waardering uitgesproken voor het Nederlandse plan tot op richting van een Europese tolunie. Er kon zelfs gesproken worden van een zeker enthousiasme voor het plan. De gehele morgenzitting werd door beraadslagingen over dit agendapunt in beslag genomen. Ook hedenmiddag en -avond, de laatste dag van de conferentie, zou nog op het onderwerp: de tolunie, teruggekomen worden. Men verwachtte, dat de besprekingen tot defi nitieve stappen zouden leiden. Waarschijnlijk zal hedenavond een communiqué met het resultaat van de besprekingen, die achter gesloten deuren plaats vonden, worden uitgegeven. Woordvoerders van de Italiaan se en Westduitse delegaties zeiden, dat het plan „algemeen met en thousiasme" ontvangen was. Na een rede van minister Beven met betrekking tot de betekenis van een tolunie, sprak de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault. Deze zegde in beginsel steun aan het Nederlandse voor stel toe, doch verklaarde, dat de kwestie eerst nader bestudeerd diende te worden. Advertentie. Oan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkruis!) in huis hebt. Toch is het zo! (274) Ia Florida en Noord- Mexico groeit de Yucca-lelie, een plant wier gele ol rode bloemen in grote trossen aan het einde van de stam staan, geklemd lussen een bundel stekelige bladeren. Gedu rende één nacht zijn de bloemen geheel geopend en dan kruipt een kleine vlinder, de Yucca-mot in de bloem, pakt hel kleverige sluilmeel van de meeldraden en maakt daar een balletje van. Met dit klompje stuilmeel vliegt de mot naar een andere Yuccabloem en plakt daar het stuilmeel stevig op de stempel vast. Als dit is gebeurd, kruipt zij dieper in de bloem, begeelt zich naar het vruchtbeginsel, dat zij met haar legboor doorsteekt en legt daarin drie ol vier eieren. Daaruit kruipen naar verloop van tijd de rupsjes die zich te goed gaan doen aan de zaadjes van de Yucca-lelie. Tol zover zullen vele lezers hier in wellicht niets opzienbarends kunnen zien. Zo talloos vele insec ten zorgen immers voor de best ui- ving van planten en ontelbaar vele soorten leggen ook hun eieren in het vruchtbeginsel. Nee. veel bij zonders schijnt in het gedrag van de Yuccamot toch niet waarneem baar te zijn. We kunnen deze teleurstelling begrijpen, doch wijzen er op, dat het gedrag van de Yucca-mot toch wel opvallend is. omdat het insect naar de eerste plant vliegt, uit sluitend met het doel daar het sluilmeel te balen dal noodzakelijk is voor de bevruchting van de tweede plant, waarin zij haar toe komstig kroost zal huisvesten. De bestuiving is dus een onderdeel van de btoedzotg. Maar hiermee zijn we er nog niet. De Yucca-mot is n.l. het enige dier dat voor de bestuiving van de Yucca-lelie zorg draagt. Zonder de mot zou de lelie uitsterven. Iedere soort Yucca-lelie heelt dan ook een eigen soort Yucca-mot. wier jongen zich uitsluitend met de zaden van deze soort kunnen voeden. Maar de regie zou toch wel deerlijk in de war lopen, indien de Yucca-mot in de plant zoveel eieren zou deponeren als bijv. een vlieg. Dan zouden de talrijke larven alle zaad opeten, waarmee het dood vonnis over de Yuccaplant zou zijn voltrokken. Want de lelie zou in dat geval uitsterven en hetzellde lot ware de motten beschoren. We zeiden reeds, dat het motten- wijlje drie tot vier eieren legt. De daaruit voortgekomen larven eten gedurende hun groeiperiode ieder ongeveer 20 zaadjes, zodat de plant door haar loges berooid wordt van laten we royaal zijn 100 zaad jes. In het vruchtbeginsel van de plant kunnen echter ongeveer 200 zaadjes tot ontwikkeling komen, voldoende dus om zowel de gasten te voeden, als de instandhouding van de soort te verzekeren. U ziet, het sluit in de natuur allemaal weer als een busl Dat woord bus plaatst ons voor een zonderling probleem. Stel eens, dat u een levende bromvlieg wilt wegen. U vangt het dier en stopt het in een lege bus het mag ook een jampotje zijn waarvan u het gewicht nauwkeurig kent. Dan plaatst u de bus met de bromvlieg op een weegschaal, maar juist als u dat gedaan heelt, vliegt de brom vlieg op en blijlt in zijn nauwe gevangenis rondvliegen. Kunt u de vliegende vlieg nu wegen, ja. ol nee? Daarover motgen. (Nadruk verboden) Het onafhankelijke Italiaanse blad Momento-Sera wees erop, dat de zes ministers landen vertegenwoordigden, waarvan de gezamenlijke bevolking ge lijk is aan die van de V.S. „Zij produceren meer staal dan de Sowj et-Unie. Indien zij er in zouden slagen zich aaneen te sluiten, zouden zij een economL e en politieke eenheid vormen, welke in staat is zichzelf alleen te verdedigen", aldus het blad. Detensie-problemen Minder hoopvol is men te Home ge stemd over het verloop van de bespre kingen over de Europese Defensie Ge meenschap. Frankrijk is met nieuwe voorstellen op tafel gekomen waarvan met name West-Duitsland niet veel wil weten. De Westduitse Christen-democra- tische partij van Dr Adenauer stelde reeds een viertal punten op, waarmede de Franse voorstellen tegemoet getreden dienden te worden. Deze punten houden het volgende in: Elke bedreiging van politieke integra tie van Europa dient te worden ver meden. Franse eisen zullen niet de militaire kracht van de E.D.G. mogen verzwakken. De Franse protocollen dienen niet te leiden tot discriminatie tegen West- Duitsland. De partij „keert zich met alle vastDera- denheïd" tegen de Franse eis, dat Franse troepen, op Duits grondgebied gelegerd, een speciale status dienen te genieten, die niet is voorzien in het E.D.G.- verdrag. De functionarissen, die gisteren en van daag de problemen rondom de E.D.G. besproken hebben, zullen waarschijnlijk weinig of geen vorderingen gemaakt heb ben, daar de geschillen slechts op minis terieel niveau op te lossen zijn. West-Duitsland staat op het standpunt dat het E.D.G.-verdrag eerst door de be trokken parlementen moet worden goed gekeurd. Daarna zou men eens kunnen praten over verbeteringen, zoals Frank rijk, die beoogt in zijn nieuwe voor stellen. Dr Adenauer was gisteren voornemens nog anderhalve dag na het slot van de conferentie in Rome te blijven voor nadere besprekingen met de Italiaanse minister-president De Gasperi. Om de zelfde reden zal de Franse minister, Bidault, een dag langer te Rome blijven. Advertentie Fijnste oude boerenvolvette Kaas t j -(j per 500 gram J Fijnste overjarige Boerenkaas f 169 S g per 500 gram J jj 5 Fijnste belegen volvette Kaas f 139 per 500 gram J J Onze beroemde Gebr. de Jong's Kluit 2 per 250 gram f o.37 5 Kippeneieren roomvers, per 10 stuks i.55 Grootste fles Slaolie bij ons f 1.49 E J Het beste Rundvet P„ 500 gramƒ0.69 S B —KB»- Geld. Snijworst (gesn.) per 200 gram ƒ0.89 5 Gekruide Hamper 200 gram ƒ0.68 Fijnste Lunchworst per 200 gram 0.49 Rookworsten 200 gram, nu voor 0.75 Gekookte Rookworst per 200 gram 0.49 Blik Gehakt inh. 500 gram, bij ons ƒ1.23 5 Fijnste Leverpastei inh. 200 gram, bij ons ƒ0.59 Blik Boterhamworst inh. 200 gram, bij ons ƒ0.59 Liter nieuwe Bessenwijn van ƒ3,50 nu ƒ1.59 Liter Spaanse Wijn import, nu ƒ2.44 Grootste fles Advocaat van ƒ4,60 nu ƒ2.98 GOUDSE SINGEL 63 SCHIEDAMSEWEG 209 flj PLEIN WÉG 208 76319 PUTSEPLEIN Piet van den Hurk door N.C.R.V. gehuldigd Piet van den Hurk is gisteren ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum bij de NCRV, na een concert, dat door hemzelf werd gedirigeerd, in de studio op hartelijke wijze gehuldigd. Voor de microfoon geschiedde dit door de voor zitter van de NCRV. mr A. B. Roosjen. die er aan herinnerde, hoe Van den Hurk 25 jaar geleden zijn loopbaan be gon. Hij schetste het pionierswerk, dat door de jubilaris is verricht en roem de diens bemoeienissen op het gebied van het geestelijke lied. Voor al hetgeen de jubilaris voor de NCRV is geweest bracht mr Roosjen hem warme hulde. Namens de omroep vereniging werd de heer Van den Hurk een geschenk aangeboden. Daarna werd in intieme kring het jubileum ge vierd, waarbij vele bloemen en cadeau's werden aangeboden Advertentie HARLES BOHLEN, de nieuwe I ambassadeur van de Ver. Staten in Moskou. Hij volgt George Kennan op, die bij de Sowjet niet meer in de gratie stond. Maak Uzelf niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal bij Uw gestel hoort". Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost: AKKERS Bij de hand Gisteravond zaten in de Twee de Kamer achter de regerings tafel naast elkaar minister Cals en de staatssecretaris voor de volksgezondheid, dr. Munten dam. Nu, minister Cals 'naa wel een arts nodig. Hij zat met klei ne oogjes^ie kijken, had kennelijk zware hoofdpijn en probeerde een griepaanval te verdrijven met een door de Kamervoorzitter welwillend en medelijdend aan geboden cognac-groc. Dr. Mun tendam voelde zijn pols eens (niet in de vergaderzaal, maar de voorzitter maakte het feit wereldkundig) en oordeelde, dat zijn minister-patiënt vroeg naar bed moest. Daarom hield de Tweede Kamer gisteravond niet al te laat op en kon de bewinds man vroeg zijn heil zoeken bij een kruik. Maar de Kamerleden kregen reeds de mededeling te horen, dat hierdoor naar alle waar schijnlijkheid ook Donderdag een avondvergadering gehouden moet worden. Waar het bij de hand zijn van een staatssecreta ris-arts al niet toe kan leiden: Hoeksewaard Zuid-Beijerland. De voetbalvereniging „Hercules", wier leden sportkleding hebben verloren, is geadopteerd door de voetbalvereniging „Energie Boys" in Rotterdam. Volgens voorlopige schat ting zijn in de gemeente 43 woningen en vier boerderijen verwoest, zwaar be schadigd 38 woningen en 11 boerde rijen, een kerk. een school en een pakhuis, en licht beschadigd 52 wo ningen en 57 boerderijen. GoereeOverllakkee Nieuwe Tonge. In Nieuwe Tonge komt enige opleving. Teruggeroepen arbeiders werken voornamelijk aan de practisch weggeslagen Stovendijk. De verbinding met Battenoord is bijna voltooid, evenals die met Stad aan 't Haringvliet. De Ned. Hërv. kerk is schoongemaakt en ingericht als op slagplaats van Rode Kruis-goederen. De cadaveropruiming is nog in volle gang. Den Bommel. Dijkwerkers in Den Bommel, die grote behoefde hadden aan werkkleding, zijn door de ge meente Waddinxveen geholpen aan een flinke partij kleding en 75 paar schoenen. Middelharnis. De autobusdienst Mid- delharnisOuddorp wordt dezer da gen hervat. Ouddorp. In Ouddorp is men begon nen met het dichten van het grote gat aan de Jillesweg in de polder Het Oudeland. Het eerste zinkstuk is aan gebracht; er zullen nog drie volgen. Advertentie. Moderne vrouwen bestrijden ze met: mmnWA 'JA+-* I m.VJM.lMiA Almkerk. Nu het water gezakt is, zullen a.s. Zondag de diensten in de Gereformeerde en de Ned. Herv. ker ken weer normaal worden gehouden. Er keren voortdurend inwoners terug in de gemeente. Degenen, die bij het schoonmaken van het huis hulp willen hebben van een gezinsverzorgster, kunnen dit aanvragen ten gemeente huize. VoornePutten Om Voorne en Putten via de Spijke- msserbrug te bereiken heeft men nog steeds een vergunning nodig. Deze vergunningen moeten worden aange vraagd bij de burgemeester van Spij- kenisse, maar later worden afgehaald bij de Verkeerspolitie in Rotterdam. Oudenhoorn. De gemeente Borculo gaat speciaal zorgen voor het zwaar- getroffen Oudenhoorn, dat o.m. zijn raadhuis heeft verloren. Borculo zal eerst een houten noodsecretarie doen inrichten met volledige inventaris. Er is f 5000 uit de gemeentekas beschik baar gesteld voor verdere daadwer kelijke hulp. W est-Noord-Braban t Halsteren. De zware dijk van de Theo- doruspolder is gedicht. Het grootste gevaar voor de polders is nu bezwo ren. temeer, daar de zgn. Platte Dijk heel zwak werd sinds deze als buiten dijk dienst deed. De grote verkeersweg naar Tholen kan nu vrij van water komen. Bergen op Zoom. Vandaag zou r beginnen met het dichten van het grote dijkgat bij Bergen op Zoom. Rijswijk. Langzaam maar zeker zakt hier het water. De meeste inwoners zijn teruggekeerd. Nieuwstraat Veldstraat zijn geheel droog; de mees te boeren konden terugkeren, daar nog slechts enkele hoeven in het water staan. Rondom de gemeente, op bouw land en in boomgaarden, staat nog veel water. Ook de druivenkassen heb ben veel geleden. Made en Drimmelen. Deze beide dorpen, tezamen één gemeente vor mende, krijgen bijzondere hulp van j Eibergen. Drimmelen staat nog geheel onder water; hier zijn 16 woningen vernield, 18 zwaar en 36 licht bescha digd. De hulpverlening zal voorname lijk bestaan uit het zenden van werk krachten. Eibergen heeft voorlopig f 11.000 uit de gemeentekas beschikbaar gesteld voor bijkomende kosten. Moerdijk. Het dorp Moerdijk is thans goeddeels drooggevallen en weer be reikbaar. Er heeft zich een kleine arbeidsgemeenschap gevormd, welke druk bezig is met opruimen van puin en modder. In straten en huizen wierp het water een laag slik, welke hief- en daar 30 tot 40 cm dik is. De kerk is gespaard, maar moet een flinke schoonmaakbeurt hebben. Slechts de bewoners van enige hooggelegen hui zen hebben iels van hun bezit over. voor de rest is alle huisraad wegge spoeld. Rest van Zeeland Met ingang van heden is de veerdienst KortgeneKatseveer gestaakt en de veerdienst KortgeneWolfaartsdijk hervat. Uit Kortgene vertrekt de boot telkens vijf minuten voor het hele, uit Wolfaartsdijk vijf minuten voor het halve uur. Rilland Batli. Nu het gevreesde gat in de nooddijk over de Vierde Weg dicht is, zijn de eerste bewoners van Rilland alweer teruggekeerd. De 1800 militairen, die het werk aan de nood dijk hebben verricht, zijn naar Olden- broek ("Vel.) teruggekeerd en krijgen een flink verlof. Andere soldaten ne men het werk van versteviging van de dijk over. Eer de mannen gingen, werden zij o.m. toegesproken door de commissaris der Koningin in de pro vincie, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, die zei: „Ik heb grote eerbied voor jullie werk, üc ban. ar (Ut van geworden". Tweede Kamer nam belangrijk besluit (Van onze parlementsredacteur) DE TWEEDE KAMER heeft gistermiddag een belangrijke beslissing genomen: gemeenten zullen irj de toekomst geen parkeergelden meer mogen heffen, behalve voor het gebruik van daartoe in het bijzonder ingerichte parkeerterreinen. Deze beslissing viel tegen de zin van minister Van de Kieft, die meende, dat aan de gemeenten meer vrijheid gelaten dient te worden, hoewel wij nu niet bepaald kunnen zeggen, dat hij het van zijn voorganger, prof Lieftinck, over genomen wetsontwerp met bijzonder vuur verdedigde. Toen het Wegenverkeersfonds werd gesticht, was het de bedoeling van de wetgever, alle belasting op motorrijtui gen krachtens de motorrijtuigen belastingwet, in dit fonds te stor ten, met de bepaling. dat geen enkele andere belasting op deze vervoermiddelen zou mogen worden legd (met uitzondering van de heffing van tol). Door een ongelukkige redactie van ar tikel 41 van de motorrijtuigenbelasting- wet (er werd gesproken vair. rijden op de openbare weg) kon de Hoge Raad in een bepaald geval beslissen, dat „stilstaan op de weg" niet onder deze bepaling viel. Van toen af wierpen verschillende ge meentebesturen, vooral in de grote ste den, zich, vooral uit financiële overwe- wingen, op de heffing van parkeergel den voor het parkeren op de openbare weg. Hierdoor zijn allerlei misstanden ontstaan, die in enkele steden er toe hebben geleid, dat bijv. een heffing werd verlangd voor het 's nachts buiten laten staan van een auto. Beperking De regering wilde hieraan enige beper king opleggen, door in de motorrijtuigen- belastingwet te spreken van „gebruik van de openbare weg". Daarmee zouden op zichzelf alle parkeergelden worden vei'boden, maar de ontwikkeling der dingen deed de regering besluiten, uit zonderingsmogelijkheden op te nemen. Wel zouden parkeergelden gehevenmo gen worden voor daartoe in het bijzon der ingerichte parkeerterreinen (deze zouden nimmer deel mogen uitmaken van de rijweg, zodat het plaatsen van kalk- strepen niet voldoende is), voor het in nemen van vaste standplaats door bus sen, taxi's, bodedienst-auto's enz. en voor het geregeld parkeren 's nachts van 12 tot 5 uur (in de beide laatste gevallen zou dus ook het parkeren op de open bare weg belast kunnen worden). Last op gemotoriseerd verkeer Tegen het heffen van parkeergeld voor het gebruik van speciale parkeer terreinen had natuurlijk niemand gis termiddag in de Tweede Kamer enig bezwaar: daar moet de gemeente kos ten voor maken en diensten mogen worden betaald. Maar verder wilden de heren Rit meester (vvd), Van de Wetering (ch) Verkerk (ar), Janssen (kvp) en Gort zak (comm.) niet gaan. Zij wezen allen op de last, die hierdoor op het toch reeds zwaar belaste gemotori seerde verkeer wordt gelegd en op het gebrek aan garageruimte in de grote steden, waardoor het 's nachts parkeren voor de woningen welhaast een noodzakelijkheid is. Alleen de heer Hofstra (PvdA) stelde zich, met minister Van de Kieft, op het standpunt, dat het best aan de gemeen ten overgelaten kan worden, de haar door de regering in het vooruitzicht gestelde vrijheid te hanteren. Een opvatting, waar tegen met name de heer Verkerk (ar) aanvoerde, dat pas een betere financiële verhouding tussen rijk en gemeenten de gemeentebesturen er toe kan brengen, de financiële aspecten van deze zaak minder zwaar te laten wegen dan de aspecten van billijkheid, en, niet te vergeten, die van het vreemdelingenverkeer. De heer Janssen (kvp) had het meer derheidsstandpunt belichaamd in een amendement, dat alleen de heffingsmo gelijkheid openliet voor het gebruik van speciaal daarvoor aangewezen parkeer terreinen, die geen deel uitmaken van de rijbaan. Het amendement werd aange nomen met 50 tegen 16 stemmen. Voor waren de KVP, met uitzondering van 2 leden, de AR, de CHU, de WD, de KNP, de SGP, de communisten en de heren Vondeling, Ten Hagen, Van Sleen, Goed hart en Van den Born van de Partij van de Arbeid. Tegen en dus voor het standpunt van minister Van de Kieft, wa ren de PvdA, met uitzondering van de hiervoor genoemde vijf leden, en de KVP'ers prof. Romme en de heer Maehen. Parkeergelden herzien Het wetsontwerp zelf werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Zodra de wet in de Staatscourant verschijnt bij K.B. is uitgemaakt, wanneer het nieuwe artikel in werking zal treden, zullen verschillende gemeenteraden hun parkeergeld-verordening moeten herzien. Credietverlening Voor minister Van de Kieft deze ne derlaag leed, had hij een ander wetsont werp ongewijzigd aa-genomen gezien, nl de credietverlening aan de handel-maat- schappij H. Albert de Bary en Co. N.V. Men zal zich herinneren, dat deze bank door de afd. rechtspraak van de raad voor het rechtsherstel verplicht werd tot be taling van 21% millioen aan het Neder lands Beheersinstituut als beheerder van de boedel van de VVRA. Aangezien het rijk 95 pet. der aandelen van De Bary ir bezit heeft (vijandelijk vermogen) is on middellijk crediet verleend, om de liqui diteitspositie niet in gevaar te brengen. Deze daad moet de wetgever legaliseren. Er bestond bij niemand bezwaar tegen, maar de heren Ritmeester (WD) en v. Rijckevorsel (KVP) hadden er wel be zwaar tegen, dat het rijk niet de verdere tegenwaarde van inbeslaggenomen effec ten vergoeden wil. De laatste confron teerde minister Van de Kieft zelfs met uitspraken, diestijds gedaan door het Eerste Kamerlid Van de Kieft. De minis ter desavoueerde thans het voormalige Kamerlid Ook verenigde de Kamer zich met wetsontwerpen tot wijziging van de gren zen (met gebiedsruil) tussen Rotterdam en Schiedam en tussen Ooststellingwerf, Opsterland en Weststellingwerf. Keuring onderwijzers Langer werd gedebatteerd over het wetsontwerp bescherming leerlingen tegen besmettingsgevaar. Eigenlijk was dit een technische herziening van het bekende t.b.c.-wetje-Marchant van 1934, maar de regering had het ver standiger geoordeeld, maar met een geheel nieuwe wet te komen, al was de opzet van de oude wet gehand haafd. Kende de oude wet slechts een eenmalige keuring voor het onder wijzend personeel, alleen maar her haald, wanneer een leerkracht over ging naar een andere school, de nieuwe wet en dat is eigenlijk het belangrijkste legt de verplichting op tot periodieke keuring op tuber culose van de ademhalingsorganen om de twee jaar. Voorts is de categorie personen, die zich moet laten keuren, om aan een school werkzaam te zijn, iets uitgebreid: er zullen straks onder vallen allen, die met de school te maken hebben. Bezwaren tegen het wetsontwerp als zodanig waren er niet. Wel meende de heer Van Sleen (p.v.d.a.), dat de zaak pas goed in orde komt, wanneer ook de leerlingen zelf geregeld onderzocht worden, terwijl de heer Peters, met minister Cals en staatssecretaris Mun tendam wat dit betreft voorshands vol doende vertrouwen in de schoolartsen diensten bleek te hebben. De heer De Ruiter (c.h.) vroeg zich af, of ook niet andere vormen van jeugdbijeenkomsten (hij dacht bijv. aan catechisaties) onder de werking van de wet gebracht moesten worden. Minister Cals wees er op, dat de te keuren personen in het vervolg zelf de reis kosten moeten betalen, maar dat de keuring zelf (anders dan tot nu toe) niet meer behoeft te worden betaald. De staatssecretaris van Volksgezond heid, dr. Muntendam, vond het moeilijk een algemene jeugdbescherming tegen t.b.c. wettelijk te regelen, maar ver klapte, dat er wel eens over gedacht iets in deze richting te doen door bijv. verplichte keuringen in te voeren als voorwaarde voor het verlenen van overheidssubsidies. Een punt was er, waardoor het wets ontwerp gisteravond nog niet kon wor den afgehandeld: elke twee jaar moet er gekeurd worden, maar, zo slaat in het wetsontwerp, de kroon kan bepalen, dat deze termijn wordt ingekort. Hier tegen had met name de heer Peters (k.v.p.} bezwaar: dat zou alleen door de wetgever mogen gebeuren. Een daar toe strekkend amendement, dat bestre den werd door de heer De Ruiter (c.h.) en staatssecretaris Muntendam (er kan spoed nodig zijn) werd door de heer Peters verdedigd. Vanmiddag zou de beslissing genomen worden. Tenslotte begon de Kamer gisteravond nog aan de behandeling van de begro tingswijziging, waardoor f 15.000 zal worden uitgetrokken voor de voorbe reiding van plannen voor een tweede technische hogeschool. Of die tweede technische hogeschool er komt wordt hiermee niet uitgesproken, maar wan neer zij er komt. zal het. naar de mening van de regering door de aan vaarding van deze begrotingspost, vast staan, dat de vestigingsplaats Eindhoven zal zijn. Op het debat komen wij nog nader terug. Thans melden wij slechts, dat ir. \yijffels (k.v.p.) zicli hierbij wet neer scheen te willen leggen, mevrouw, Fortanier-De Wit (v.v.d.) veel meer voelde voor Arnhem als plaats van vestiging, terwijl de heer Weiter (k.n.p.) van oordeel was, dat de regering ver keerd had gedaan, zich reeds over enige iffaats van vestiging uit te spre ken, terwijl hij het bovendien onlogisch vond, dat reeds tevoren was bepaald, dat bij het in te stellen onderzoek uit gegaan zal worden van een leerstof, de werktuigkunde, de electrotechniek en de scheikunde omvattende. Vanmiddag zou het debat worden voortgezet. Eerste Kamer nam begroting van Financiën aan Vervroegde aflossing van oorlogsschade DE regering onderzoekt nauwkeurig of de plannen omtrent de uit voering van openbare werken na de watersnood nog niet eens moeten worden herzien. Dit heeft minister Van de Kieft gisteren in de Eerste Kamer medegedeeld, toen de behandeling van de begroting van Financiën werd voortgezet. Oorspronkelijk was er een onvoorzien van 40 millioen. Dit bedrag is bij suppletoire begroting verhoogd tot 90 millioen. Deze gelden waren voornamelijk bestemd voor de uitvoering van openbare werken en de verruiming van de werkgelegenheid. Bij onderzoek is gebleken, dat reeds een bedrag van 62 millioen was vastgelegd, uitsluitend voor werken, die op het laatst 1 Maart begonnen zullen worden. Over het restant wordt nog overleg gepleegd. Allereerst moet worden gelet op onze industriële capaciteit, maar de openbare werken mogen niet achterblijven. Teneinde een additionele lening te doen plaatsvinden is de regering be reid, om de oorlogsschade ten bedrage van 50 millioen vervroegd af te lossen, welke vooral in de sfeer van de be drijven ligt. Deze aangelegenheid wordt nog nader bestudeerd. Omtrent de vraag, of de ramp en de noodzaak tot financiering van het herstel invloed hebben op de belas tingvoorstellen is nog beraad gaande. Minister Van de Kieft is er van over tuigd, dat dit overleg binnenkort ten einde zal lopen en dat de regering dan zeer definitieve mededelingen zal doen. Van de grootste betekenis noemde de bewindsman het monetair evenwicht. Het is de plicht van de regering daaraan ook na de ramp alle aandacht te besteden. Een lening niet voldoende Wat de financiering van het herstel betreft zal het wel niet mogelijk zijn, het bij één lening te laten. Volgens minister Van de Kieft zal de regering in de loop van het jaar nog wel eens een beroep op de geldmarkt moeten doen. Sprekende over de tegenwaarde- gelden merkte de bewindsman op, dat de Amerikaanse regering aanbood, onmiddellijk 200 millioen ter beschik king te stellen. De Nederlandse rege ring heeft daarvan geen gebruik wil len maken, beducht als zii is voor inflatoire tendenzen. De regering zal dan ook alles zeer ernstig overwegen, alvorens op het aanbod kan worden ingegaan. Minister Van de Kieft was het er mee eens, dat bij de industriefinan ciering de private sector voorop moet gaan. Hij betoogde echter, dat deze vaak tot de overheid zegt: „na u". De staatssecretaris van Financiën, mr Van den Berge, zette uiteen, dat het nog steeds in overweging zijnde belastingplan na de ramp nader wordt bezien. Er zal een regeling omtrent vervroegde afschrijving in worden opgenomen, die voor de belasting plicht niet minder gunstig zal zijn dan de bestaande, welke verlengd wordt. Mr Van den Berge zei het niet juist te vinden, het heffen van tweemaal belasting van de gehuwde werkende arbeidersvrouw ongedaan te maken, zoals was gevraagd. De begroting van Financiën werd tenslotte z.h.s. aangenomen. Alleen de twee communisten wensten de aan tekening. dat zij hadden tegengestemd. Veelbelovend program Behalve de begroting van Financiën is gisteren in de Eerste Kamer ook die van Justitie aan de orde gekomen. Prof. mr. Diepenhorst vond het door de minister ontvouwde program veel belovend en diens voornemen aan trekkelijk. Bijzondere aandacht van de bewindsman vroeg deze spreker voor de kwestie der strafregisters waaruit veel te overvloedig informa ties worden gegeven. De heer Diepenhorst kon zich met het gratiebeleid verenigen. Hij stond voorzichtig tegenover de Friese kwes tie en het politievraagstuk. In ver band met de geestelijke verzorging der gevangenen wees hij er op, dat het humanisme onchristelijk en zelfs anti-christelijk is. Waarschijnlijk baart de practijk echter weinig zorg. Hij sprak als zijn oordeel uit, dat Nederland niet in voldoende mate asyl verleent aan vluchtelingen. De minister dient een wet voor te be reiden, die de vluchtelingen een aparte behandeling geeft. De heer De Vos van Steenwijk (wd) drong er op aan spoed te maken met de afwikke ling van zaken inzake rechtsherstel en achtte de schadeloosstelling van Dachters bij onteigening onvoldoende. Er wordt te veel willekeur betracht, zo zei hij. De heer Kolff (ch) hoopte,! dat de wettelijke regeling van het notarisambt nu spoedig tot stand zal komen. Hij stond wat huiverig tegen-: over de huidige behandeling van het nieuwe burgerlijk wetboek. De Eerste Kamer heeft vanochtend de vergadering voortgezet. Verlenging wet gebruik vervoersmiddelen Ingediend is een wetsontwerp tot ver lening van de geldigheidsduur der wet Gebruik Vervoermiddelen 1939. De be doeling was. dat deze wet op 15 Fe bruari j.l. zou vervallen, doch de in werkingtreding van de Wet Autovervoer Goederen en do Wet Goederenvervoer Binnenscheepvaart is afhankelijk van de tot stand koming van omvangrijke uit voeringsbesluiten. Voorts is nog geen regeling getroffen voor de internationale binnenscheepvaart. Voorgesteld wordt daarom de wet tot 15 Februari 1954 te verlengen. Advertentie

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3