de Prinses van Retie Wie is de vrouw achter de Belgische troon lRermogénf Ex-veldmaarschalk Von Rundstedt te Hannover overleden DE HONGAARSE GAJLEISLAAE ■n now, ja..gia"9- De Rotterdammer Pag. 3 Woensdag 25 Februari 1953 Dr K. H. E. Gravemeyer heden 70 jaar TT ET is een goede gewoonte, dat vorstelijke personen niet aan openbare critiek blootstaan. Dit is eigenlijk een ongeschreven wet en in de meeste landen is het haast vanzelfsprekend, dat daaraan de hand wordt gehouden. Zo is het in België echter niet. Met name van socialistische zijde schijnt men er daar behagen in te scheppen, uit politieke overwegingen leden van het Belgische koninklijke huis in de discussies in parlement en pers en op de straat te betrekken. Daardoor ontstond in de donkere dagen van de oorlog de beruchte koningskwestie. Koning Leopold moest om bepaalde buiten z'n schuld liggende redenen van het toneel verdwijnen. Het grootste gedeelte van het Belgische volk was het daarmede (blijkens de uit slag van een speciale volksraadpleging) niet eens, maar toch moest Leopold III z'n rechten op de troon prijsgeven. Men mocht verwachten,'dat de socialistische wensen daardoor be vredigd zouden zijn. Dit bleek echter niet het geval te zijn. Nu heb ben de aanhangers van Spaak een nieuwe campagne ontketend, welke gericht is tegen de echtgenote van de afgetreden vorst: de prinses Van Retie. Zij wordt er van beschuldigd, zich rechtstreeks in te laten met de Belgische staatszaken en invloed uit te oefenen op de jonge koning Wie is die prinses Van Retie? (Retie is een dorp op 11 km van Turnhout, waar de koninklijke familie steeds een uitgestrekt landgoed heeft bezeten. De titel „comte de Rethy" werd reeds door koning Albert gedragen tijdens diens incognitoreizen). Het ant woord op bedoelde vraag moet helaas kort zijn, want veel is er over het leven van deze veelbe sproken Belgische gouverneurs- dochter niet bekend. Zij werd op 18 November 1916 te Londen ge boren als Marie Liliane Baels. Twintig jaar geleden woonde zij in een kleine villa in West-Vlaan deren, waar haar vader, Hendrik Baels, een self-made man, afkom stig uit een vissersfamilie, gouver neur was. Met grote bewondering zag ztj aj.s bijna al haar landgenoten op naar Ko ning Leopold en diens geliefde gemalin koningin Astrid. Zij had toen, zoals alle meisjes van haar leeftijd, plannen voor de toekomst, maar ook zij wist niet, wat die toekomst voor haar zou brengen. Ze ker zal ze er nooit van gedroomd hebben, dat zij nog eens een prinses zou zijn. Zoiets kon immers slechts in een sprookje gebeuren? Het begin Sprookjes kunnen echter ook werke lijkheid worden. En dai was het geval in het leven van de knappe, slanke Marie Liliane Baels. Toen koningin Astrid bij een droevig auto-ongeval om het leven was gekomen en Leopold III alleen met z'n drie kinderen (Josephine Charlotte, Boudewijn en Albertwas achtergebleven, mochten de twee prinsen hun vacantie door brengen in de kleine villa van gouver neur Baels. Dit was voor de jongens en vooral voor Boudewijn een gelukkige tijd. Marie Liliane, die inmiddels de 20 was gepasseerd, speelde met de jon gens en al spoedig was de sportieve en levendige gouverneursdochter de favo riete van de koningszonen. Zij bracht vrolijkheid en warmte in het saaie leven van de jongens. Op zekere dag bracht zij op aandrin gen van de prinsen een bezoek aan het koninklijke slot te Laeken. Dat was voor Liliane een grote dag. Zij wist toen nog niet, hoe belangrijk die dag in haar leven zou zijn. Toen koning Leopold thuiskwam om te dineren en eens een kijkje in de kinderkamer nam, zag hij daar de vrien din van z'n zonen. Met trots introduceer de prins Boudewijn haar bij z'n vader, niet wetende, dat hij z'n toekomstige stiefmoeder aan hem voorstelde Zo begon in de kinderkamer van het kasteel te Laeken een van de meest besproken koninklijke ro mances, die in 1941 werd bezegeld met een happy ending: de koning maakte van de knappe burgeres een prinses en trouwde met haar. Dit verhoogde Leopolds populari teit niet, want het Belgische volk herinnerde zich nog veel te goed koningin Astrid, die zozeer be mind werd. Gemengde gevoelens In de ochtend van 7 December 1941 bracht de post het document, dat zoveel verontwaardiging zou veroorzaken. 'Het was een brief van kardinaal Van Roey aan de geestelijken van z'n aartsbisdom, dat 'in alle kerken moest worden voorge lezen. Daarin werd de Belgen het huwe lijk van Leopold III met Marie Liliane een landgenote en behoort tot een zeer achtenswaardige familie West-Vlaanderen. Zij is een dochter van de heer Hendrik Baels, gewezen minister". De mededeling, dat het huwelijk slechts het privé- en familieleven van de koning betrof en op publiekrechtelijk gebied geen uitwerking zou hebben, kon niet verhinderen, dat de bevolking het nieuws met gemengde gevoelens begroette. Men verweet de vorst over het algemeen niet, dat hij een nieuwe levensgezellin had gekozen. Maar voor velen was en is het thans nog een ontgoocheling, dat niet een prinses zijn gemalin is geworden. De mooiste sprookjes zijn meestal die, waarin een koning met een een voudig meisje trouwt. Toen dit sprook je in België werkelijkheid was gewor den, bleek de bevolking daar het niet erg te kunnen waarderen. En merk waardig genoeg was dit vooral het ge- val bij de eenvoudige mensendie voor het grootste deel bij de socialistische partij behoorden. Men schrijft ons van Hervormde zijde: |"\E naam en de persoon van dr Gra- vemeyer, die vandaag d'a 70-jarige' leeftijd bereikte, spreken tot de ver beelding van een groot deel van ons volk. Hij behoort immers tot de figu ren, die weliswaar in één sector van het verzet tegen de Duitse overheersing, namelijk het kerkelijk verzet, vooraan zijn gegaan en voet bij stuk hielden, doch die daardoor het algemene verzet steunden. Het kerkelijk verzet ie ook trouwens niet buiten alle andere ver zet omgegaan. Maar het I.K.O. uit de oorlogsjaren het „Interkerkelijk Overleg" de nauwe samenwerking van alle Kerken, de Gereformeerde en de R.-Katholieke incluis, werd dan toch een begrip, ook door de plaits die dr Gravemeyer daarin innam. Dit begrip blijft. Het is ons bekend, dat het dr Gravemeyer wel eens moeite kost te aanvaarden dat samenwerking van alle Kerken op concrete, punten, zoals dat in. de oorlogsjaren het geval was, thans in die mate tot het verleden behoort. HET gevolg o.m. van de arbeid van dr Gravemeyer, die op 1 April 1940 afscheid nam als predikant van de Haagse gemeente en zijn functie als secretaris van de (toenmalige) Alg. Synodale Commissie aanvaardde, is zijn gijzeling geweest in Michielsgestel. Voor velen is, ondanks de spanningen waarin men herhaaldelijk verkeerde, de tijd achter het prikkeldraad er vaak een geworden van verrassende ontdek kingen. Ook voor dr Gravemeyer. Want hij kwam er in gesprek met lotge noten uit allerlei levenskring. Hij ont dekte er de „moderne" mens. in en bui ten de Kerk. Dat niet alleen. Hij be merkte. dat er binnen de Kerk men sen waren, collega's ook, die „de we reld", het moderne denken, reeds lang en anders kenden dan hij. Predikan ten. die mét hem dienden in hetzelfde grote verband van de Hervormde Kerk, maar die hij niet of nauwelijks kende in hun gedachten en opvattingen om trent Kerk en de mens in hun streven ook naar wat in een veranderende samen leving en een verscheurd Nederland niet het minst ook binnen de Hervormde Kerk verscheurd juist de Kerk zou moeten zijn, om haar getuigenis te kun nen doen klinken. GRAVEMEYER ontdekte Banning en andersom: Kraemer en Eijkman en anderen, en achter de omheining van het kamp ontstond de Beweging voor Gemeemte-opbouw. Nauwelijks jijiv weer in de vrijheid, die voorlopig nogiBaels voortaan prinses Van Retie, aan- Door de oorlogsomstandigheden werd er aan deze kwestie niet zoveel aandacht besteed, als in normale omstandigheden het geval zou zijn geweest. Toen op 18 Juli 1942 prins Alexander het levens licht aanschouwde (het tweede kind. prinses Marie Christine Daphne Astrid Elizabeth Leopoldine, werd op 6 Februari 1951 geboren), werd het probleem op nieuw actueel. De steeds feller gevoerde oorlog eiste echter de volle aandacht van de mensen op, ook die van koningj Leopold. Naarmate de geallieerde legers dichter en dichter België naderden, namen voor hem en z'n gezin de moeilijkheden met de Duitsers toe. In Juni 1944 werd de gehele familie uit België weggevoerd naar een oud kasteel aan de oever van de Elbe (Duitsland), waar zij bijna negen maanden moest verblijven. In Maart 1945 werden de koninklijke bannelingen op nieuw opgejaagd. Op het ogenblik, dat zij door de stad Miinchen reden, deden geallieerde vliegtuigen juist een aanval op deze Beierse stad. Tenslotte werden zij in Oostenrijk bevrijd door het Zeven de Amerikaanse leger. De prinses Van Retie bleef al die tijd aan de zijde van koning Leopold. Het einde van de oorlog was voor de vorst echter niet tevens het einde van alle moeilijkheden, waaronder hij sinds het uitbreken van de oorlog gebukt ging. Integendeel, het bracht nieuwe problemen met zich. De capitulatie van het Belgische leger en z'n huwelijk met een gewone burgeres werden in België tegen hem gebruikt om z'n terugkeer onmogelijk te maken. Vele jaren moest de koninklijke familie nog Zwitserland in ballingschap door brengen. Er kon pas een eind aan wor den gemaakt, toen Leopold III bukte voor de eisen van de opstandige oppo sitie en de koninklijke rechten over- betrekkelijk was, gingen Gravemeyer. Banning en Kraemer land en Kerk in. Zij gingen op pad, niet om een „een- heidskerk" te maken, maar om colle ga's en gemeenten er van te doordrin gen, dat zij samen Kerk moesten .zijn, Kerk van Jezus Christus. Dit is ongetwijfeld het grote werk van dr Gravemeyer geweest! Ook al is wat hij na dc oorlog in onderschei den functies en contacten we den ken aan zijn ingespannen arbeid voor de Bouw- en Restauratie-Commissie als Algemeen Gedelegeerde der Ned Herv. Kerk heeft mogen en kunnen doen, van grote betekenis geweest. HET is verwonderlijk, dat een man als dr, Gravemeyer nu, emeritaat verkregen hebbend, op zijn leeftijd in Zuid-Afrika weer een nieuwe taak op zich genomen heeft: de kerkelijke inte gratie van onze emigranten in dat ge bied. voorbereidende arbeid waartoe hij zich voor twee jaar verbond. In de gemeenten, die dr Gravemeyer heeft gediend Giessen-Oudekerk, Voor burg, Den Haag leeft goede herin nering aan hem voort. De Haagse „Zui derkerkwijk" blijft hem kennen! Daar had hij bv. op Woensdagavond totdat de Kerk hem riep in haar leiding, 1000 mensen op de Bijbellezing! En wat heeft hij niet voor de sociale opbouw van zijn wijk en eigenlijk van de gehele ge meente. gedaan. Hierin is dr. Grave- meyer. overigens een man van een ze kere oude stempel maar dat „oude" gekondigd. Dit document moest wel sen satie verwekken, omdat niemand tot op dat ogenblik iets had gehoord over het voorgenomen huwelijk van de vorst. ,,Wij zijn gemachtigd", aldus de kardinaal, „U belangrijk nieuws me de te delen. Koning Leopold III heeft een huwelijk aangegaan met mejuf frouw Marie Liliane Baels. De uit verkorene", zo ging hij voort, ,.is Advertentte. RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt het af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. heeft „stijl"! modern geweest, Theo logisch sterk georiënteerd op Hoede- maker en Kohlbrugge, die velen niet meer zelf kennen, al ondergaan zij hun invloeden. Hoe het zij, dr. Gravemeyer behoort tot de markante figuren van ons volk. Nu hij deze leeftijd bereikt, zal hij het ons willen vergeven, dat we iets over hem zeggen en hem even voor het voet licht brengen der publieke belangstelling. Opgejaagd Een van de bekendste foto's de prinses. DE vrouw krijgt van. heden af ook een plaatsje in onze rubriek „Wie is dat?" We hebben ons voorgenomen, van tijd tot tijd eens de levensgeschiedenis van een vertegenwoordigster van het zwakke geslacht onder de loupe te nemen, voorzover dat vanzelfsprekend tegen over een dame past. We be ginnen met de prinses VAN RETIE, de echtgenote van de afgetreden koning Leo pold III van België. Als men de geschiedenis van deze „sprookjesprinses" leest, vraagt men zich onwillekeu rig af, of de mensen, die toch op z'n tijd verzot blijken te zijn op sprookjes daar wel echt van houden. Of moet het sprookje een sprookje blijven? droeg aan z'n zoon Boudewijn, die voor alle partijen aanvaardbaar was. Socialisten Met lede ogen zien de socialisten nu, dat de jonge koning, die een grote be wondering voor z'n vader en z'n jonge stiefmoeder heeft, in grote mate op deze mensen steunt. Toen Boudewijn in Zwit serland studeerde, kon hij met groot ont zag over z'n vader spreken. In z'n ogen kon men dan de geestdrift lezen. Er is sindsdien niet veel veranderd. Boudewijn, die zich nooit met meisjes heeft bemoeid, is een eenzame op de troon en in die eenzaamheid zoekt hy naar steun. De socialisten beweren nu, dat de jonge vorst wordt omringd door verkeerde raadge vers en dat vooral de prinses Van Retie zich voortdurend in de Belgische staats zaken mengt. Wat de socialisten precies tegen de prinses hebben in te brengen, lazen we vorige week in het Antwerpse socialisti sche blad „Volksgazet". Het was niet bij zonder fraai. „Deze vrouw", zo lazen we, „mengt zich in de staatszaken. Zij is aanwezig bij besprekingen tussen koning Boudewijn en de minister-president en mengt zich in het gesprek. Haar uitgaven en die zijn niet gering worden soms gedekt op een manier, die de schijn wekt, dat de koning der Belgen een jongeman is. die thuis z'n eerste verdiensten aan z'n moeder moet afgeven. Het is door haai- schuld, dat de verhoudingen in de Belgische koninklijke familie werden vertroebeld. Eerst moest prins Karei en later koningin-moeder Elizabeth uit de koninklijke paleizen te Laeken en Brus sel vertrekken. Zij is de oorzaak var verschillende minder aangename gebeur tenissen, waarbij de koning zelf betrok ken is geweest". Vragen Vragenderwijs zegt het blad ten slotte: „Is het niet waar dat Madame zich onlangs een speciale Italiaanse wagen aanschafte, die niet minder dan een millioen francs heeft gekost? Is het niet waar, dat op de Dinsdag na de overstroming, toen iedereen bezorgd was over het lot van de geteisterden en alle Belgen geld en kleren bijeen brachten, Madame Van Retie in de koninklijke trein te Parijs, op doorreis naar Antibes, de Franse modekoning Christian Dior en een van z'n manne quins ontving om zich een nieuwe col lectie te laten vertonen?-.Is het niet waar dat de ministers en de omgeving van het koninklijke paleis het moeilijk hebben door de eindeloze twisten in verband met het huwelijk van prinses Josephine Charlotte, omdat Madame Van Retie, die eindelijk ook eens een koninklijke rol hoopt te kunnen spelen, voorrang eiste boven koningin-moeder Elizabeth en prinses Ingeborg van Zweden". Er zijn de laatste tijd stemmen opgegaan, de status van de prin ses definitief te regelen. Dit zou moeten gebeuren, voordat prinses Josephine Charlotte in April in het huwelijk treedt met prins Jean van Luxemburg. Het is dus waar schijnlijk, dat er de eerstkomende weken over deze dame, die zich in haar trots en haar vrouwelijke waardigheid gekrenkt voelt, nog wel het één en ander gezegd en geschreven zal worden.... Staking bij de Italiaanse luchtvaart Alle diensten van de Italiaanse bur gerluchtvaart zijn gistreen stopgezet als gevolg van een staking van de piloten, die loonsverhoging wensen. Hij gehoorzaamde tot het bittere einde aan de stem van Adolf Hitler TE HANNOVER is gisteren op 77-jarige leeftijd overleden de Duitse ex-maarschalk Gerd von Rundstedt, de man, die tot het bittere einde van de nazi-heerschappij gehoorzaamd heeft aan de stem van Adolf Hitler. Von Rundstedt had al vele maanden storingen in de bloedsomloop. De laatste weken moest hij vaak het bed houden. Zondag a.s. zal hij bij z'n echtgenote worden begraven, die in October j.l. overleed. Von Rundstedt had reeds alle contact werd Von Rundstedt benoemd tot opper- Dit plaatje met Koning Boudewijn, de prinses van Retie en Leopold ill, is de socialisten een doorn in het oog. met de buitenwereld verbroken, sprak nauwelijks meer een woord met iemand en kwam zelden uit z'n bed. In tegenstel ling tot vele andere vooraanstaande Duit se generaals heeft hij geen gedenkschrif ten geschreven. Een boek, getiteld „Von Rundstedt" is van de hand van z'n vroe gere stafchef, generaal Von Blumentritt. In December 1875 werd Von Rundstedt als zoon van een generaal te Aschersleben geboren. Niet minder dan 52 jaar lang was hij in militaire dienst, eerst onder het keizerrijk, daarna onder de republiek en tenslotte onder het nazibewind. Na de capitulatie viel Von Rundstedt in Amerikaanse handen. Hij werd naar En geland overgebracht, trad op als getuige bij het proces tegen de nazi-leiders re Neurenberg, doch gezien zijn gezondheids toestand zag men er van af tegen hem een proces wegens oorlogsmisdaden te organi seren. In Juli 1948 keerde Von Rundstedt naar Duitsland terug, waar hij in Mei 1949 werd vrijgelaten. Von Rundstedts houding ten opzichte van het nazi-regiem was cite van een sol daat, die zich niet met politiek bemoeide. Voor hem sloot de eed aan het staatshoofd, eerst Hindenburg en later Hitier, alle •eerstand uit. In 1939 was hij belast met de leiding van de Duitse aanval in Zuid-Polen, het begin van de Duitse overwinningen te velde. In 1944 had hij de leiding van het. mislukte Ardennen-offensief, dat het ein de van Hitiers derde rijk betekende. Voorts leidde Von Rundstedt in 1940 de doorbraak van de Maginotlinie en een jaar later was hij bevelhebber van een Duitse legergroep in. Rusland. In 1942 Advertentie Een oude kast? Een nSeUWe kast! bevelhebber in het Westen, nadat hij 1941 na een meningsverschil met Hitier was ontslagen. Hij werd voor de tweede maal ontslagen, nadat het de Duitsers in 1944 niet was gelukt de geallieerde inva sie in Frankrijk af te slaan. Von Rundstedt werd toen opgevolgd door Von Kluge, doch na diens zelfmoord werd hij opnieuw met het opperbevel be last en leidde hy de terugtocht naar de Duitse grens. Ondanks het mislukken van het Ardennen-offensief bleef hij Hitier dienen tot aan de laatste weken van de oorlog. Emigratie slachtoffers naar Zuid-Afrika In aansluiting op de berichten over faciliteiten voor watersnoodslachtoffers, die voornemens waren naar Zuid-Afrika te emigreren, deelt de Stichting Land verhuizing nader mee, dat auto-mon teurs, tractor-monteurs (benzine en die sel), electrische lassers en pijpfitters kunnen profiteren van .een bijzondere voorrangsregeling, waardoor zij op kor te termijn kunnen vertrekken. Het Zuid-Afrikaanse immigranten keuringscomité, Raamweg S te Den Haag, geeft hierover alle inlichtingen. Post voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: m.s. „Willem Ruys" (2 Maart), Ned. Nw.- Guinea: m.s. „Amstelkföon" (5 Maart), Ned. Antillen: s.s. „Boskoop" (2 Maart), Suriname: m.s. „Nestor" (4 Maart), Zuid-Afrika en Zw. Afrika: s.s. „Arun del Castle" (28 Februari), Canada: m.s. „Noordam" (5 Maart), Zuid-Amerika: ss. „Andes" (28 Februari), Australië en Nw. Zeeland: via Engeland (28 Febr.) 34 Van takken werd een ruwe draagbaar gemaakt; om beurten droegen twee gevangenen hun lijden de lotgenoot. Het was een zware post voor hen: zelf vermoeid en verzwakt, maakte de draag last hun de tocht aanmerkelijk zwaarder. Maar ze klemden de lippen op elkaar en droegen.. Droegen, tot ze de baar haast niet meer houden konden en anderen hen mochten vervangen. An deren, even verzwakt en vermoeid als zij. Zo ging de tocht verder; de lange, uitputten de dag door. En de volgende lange, uitputtende dagen. Tibor Aczél zag het wel, hoeveel inspanning het dragen hen kostte; zag wel, hoe ze toch voor hem deden wat ze konden. Zag ook hoe de dra gers in niets méér werden ontzien dan de ge vangenen, die niet droegen. En het bezwaarde hem. Op een avond toen ze rustten wanneer het oponthoud voor de nacht al rusten genoemd mocht worden sprak hij er over. Het was voor hen niet vol te houden; ze verteerden hun weinige krachten om zijnentwil. Hij zou trachten te lo pen zekei', het zou gaan. Het moest gaan! Maar geen van de anderen wilde daarvan ho ren: pas wanneer zijn voet genezen zou zijn, mocht hij lopen. Eerder niet. Elkanders lasten dragen, elkander steunen zoveel ze konden was dat niet de wet van Christus? Elkander hel pen en dienen, was dat niet het vervullen van des Heilands gebod? Ze leden immers gezamen lijk voor dezelfde zaak, voor hetzelfde geloof. Die eenheid in lijden bond hen aan elkander, zo als de eenheid in geloof hen bond aan dezelfde Heer en Heiland. Toen gaf Tibor Aczél toe. Toen zochten ze in gebed kracht bij hun Heiland en Heer. Het Bakony-woud was doorgetrokken en de vlakte van de Mur bereikt. Dank zij de zorgen en de hulp van zijn lotgenoten, was Tibor Aczél to ver opgeknapt, dat hij weer lopen kon. Moei zaam ging het nog. pijnlijk was het nog; maar het ging. De weg liep door vlakker land; het bezwaar lijke stijgen en het vermoeiende dalen van voor enkele dagen was voorbij. Niet voorbij was de harde behandeling; het vernederende gebonden- zijn-als-dieren; was het schrijnen van de scha vende touwen aan halzen en polsen; was de pijn van de gezwollen en doorgelopen voeten; was het knagende gevoel van nooit-geheel-gestilde honger. Het leek wel, of de barsheid en de ruwheid van de bewakers toenamen, naarmate de krachten van de voort-gedreven gevangenen minderden. Toen kwam het berggebied van Stiermarken en Kraïn. Met opnieuw steil stijgende hellingen; met opnieuw gevaarlijke afdalingen langs smalle rotspaden. DOOR H. te Merwe Een paar van de ongelukkigen oude man nen van tegen, van over de zestig konden haast niet meer. Ze sleepten zich voort met hun laatste krachten; gesteund zoveel het kon dooi de anderen; gestompt en opgejaagd door de hard vochtige begeleiders. In de schuur van de boe renhoeve waar die nacht gepleisterd zou worden, vielen ze amechtig op het stro. Toen' de volgen de morgen de bewakers kwamen om hen te wek ken en naar buiten te drijven, bleven twee van hen liggen. Dood.. De lichamen werden losgemaakt van het touw, waarmee de gevangenen aan elkaar gebonden waren; werden achteloos in de schuur achterge laten. Als de boer die lijken ergens in de grond wilde stoppen, of ze in een ravijn wilde storten, mocht hij dat weten. De soldaten bemoeiden zich niet met dode ketters. Hadden al last genoeg van de levende En verder ging de tocht de steeds marte lender tocht. Omhoog voerde de weg deze dag, op een smal pad met aan de ene zijde een lood rechte rotswand en aan de andere zijde een diepe bergkloof. Stefan Sarkany, een man van achter in de vijftig, strompelde mee: wankelend. Strui kelend soms. Dan door die struikeling ruk te het touw waarmee hij aan de man vóór en de man achter hem gebonden was, die beiden bijna mee omlaag; knelde hen benauwend de keel. Toch hielpen ze telkens hun afgebeulde lijdensgenoot zo goed ze konden; trachtten hem moed in te spreken. Maar Sarkany was te zeer verzwakt: hij kon niet meer. Nog een paar wan kele stappen dan bleef hij hijgend staan, de rug steunend tegen de rotswand. Onmiddellijk was één der soldaten bij hem. Wat betekende dat? Wou die halsstarrige ket ter niet verder? Vooruit! Een kolfstootSarka ny kromp ineen van pijn; deed een poging om te lopen. Maar de krdchten begaven hem: de armen zwaaide hij door de lucht als om zijn evenwicht te houden, als om steun te zoeken. Toen viel hij voorover; trok in zijn val zijn naas te lotgenoten mee. Half.. Want met uiterste in spanning wisten deze overeind te blijven; het touw aan hun halzen hield het bovenlijf van hun makker een paar voet boven het pad. De sol daat schopte naar de gevallene. Die probeerde niet meer op de been te komen. Kon dat niet meer proberen: machteloos en krachteloos hing hij in het knellende touw. „Ik., kan., niet meer," steunde hij rochelend. „Laat., me.." De beide aan-hem-gebondenen bukten zich tot hem over; grepen hem onder de armen; hesen hem wat omhoog. Uit de achtertocht van het transport klonk een nijdige stem: Waarom werd er niet door gelo pen? Wat betekende dat stilstaan Vooruit! op schieten! Wordt vervolgd Geblokkeerde Moerdijk Kosten l'A millioen gulden per maand Alle instanties, die in Nederland iets te maken hebben met het verkeer op de weg. stellen op het ogenblik alles in het werk, de vitale verbinding via de Moerdijkbrug zo spoedig mogelijk te herstellen. Het enorme belang van deze ver binding blijkt duidelijk uit de cijfers, die de K.N.A.C. heden publiceerde. Alle autovervoer dat anders gebruik maakte van de Moerdijk moet thans over Utrecht, 's-Hertogenbosch, Tilburg en Breda geleid worden. Dit kost per week 120.100 aan benzine extra. De algemene schade voor het verkeer wordt geschat op een en een kwart millioen gulden per 25 werkdagen. Advertentie.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2