ALGEMEEN HANDELSBLAD JUieutre Jltrt o t e r 6amzcfye gourant Februaristaking in de hoofdstad herdacht Nog steeds polemiek over Belgische koning BRES bij RILLAND-BATH TOCH NOG GEDICHT Lof voor soldaten W Herziening bezoldiging burgemeesters Von Rundstedt overleden Conferentie te Rome EUROPESE DEFpNSIE-GEMEENSCHAP VOORWERP7 VAN GESCHILLEN DE Overschot ingezamelde kleding voor behoeftige landgenoten PRENTBRIEFKAART VAN RAMPENFONDS Bijna 60 mil Hoen in Rampenfonds Moeilijkheden te Rome Lenteboden in de sprokkelmaand 126« JAARGANG No. 41033 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN WOENSDAG 25 FEBRUARI Ï953 Dagblad N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN In een korte en stille plechtigheid is vanoch tend op het Jonas Daniël Meijerplein te Amster dam de staking her dacht, waarmede de hoofdstedelijke burgerij in Februari 1941 protes teerde tegen de Joden vervolging door de Duit sers. Te 9 uur kwamen ile burgemeester en alle wethouders op het plein bijeen. Burgemeester mr Arn. J. d'A illy legde bij het onlangs door H.M. de Koningin onthulde beeld van de dokwerker een krans namens de ge meente. Vervolgens werd een krans gelegd namens de directie en het per soneel van de Kromhout- Motor enfabriek en een ixi7i de Bond van oud- B.S.-ers. Er loerden geen toespraken gehouden en na enige minuten ging ieder weer zijns weegs. Gesprek met France Soir berust op waarheid, ondanks tegenspraak van premier Van Houtte OOK na de terugkeer van Koning Boudewijn te Brussel is het rumoer rondom de Belgische koninklijke familie nog niet verstomd. Het Parijse blad France Soir had, zoals wij hebben vermeld, een gesprek met de Koning vóór diens vertrek uit Antibes gepubliceerd, waarin de Koning als zijn mening uitsprak dat de aanvallen op de eenheid van het koninklijk gezin feitelijk tegen de eenheid van België zouden zijn gericht en dat hij naar zijn land terugkeerde om aan alle boosaardige geruchten een einde te naken. De eigenaardige tegenspraakwelke minister-president Van Houtte gisteren in de Kamer van het persgesprek gafwekte nieuioe sensatie. Achteraf bleek, dat de France Soir het gesprek geenszins uit z\jn duim had gezogen, zoals werd ver klaard, maar dat de speciale vertegenwoordiger van dit blad inderdaad door de Koning in diens villa Les Cèdrcs was ontvangen; dat hij zijn artikel aan de Koning had voorgelegddat. diens aide de camp, kolonel Quinet, er kleine correcties m had aangebracht en het daarna ter publicatie had goedgekeurd. Zelfs was er een foto van de Koning in gezelschap van de Paryse journalist André Coste gemaakt. J~^E tegenspraak van de premier Van Houtte berustte op een formele terpretatie. De Koning had inder daad geen „interview" gegeven, daar hij dit niet kan doen zonder toestemming der regering, die zijn verklaringen moet dekken. Hij had slechts een „gesprek" gevoerd, niet in zijn hoedanigheid van staatshoofd, hetgeen de France Soir ook nadrukkelijk had vermeld. In de Kamer ontstond enige spanning vooral toen de hoofdredactie van de France Soir telefonisch mededeelde, dat zij in het bezit was van de gecorrigeerde tekst van het artikel en het facsimile zou afdrukken. De minister-president geraakte hierdoor in een pijnlijke positie, daar hij pertinent had verzekerd, dat de Koning geen enkele verklaring had af gelegd, „niet mondeling en niet schrif telijk". De zitting werd hierop geschorst. Bij de hervatting zeide Spaak (soc.): „Wij willen geen nieuwe koningskwes tie, doch wij constateren, dat sommige daden de publieke opinie ten zeerste hebben geschokt. De socialistische par tij stelt de Koning hiervoor niet verant woordelijk. maar zij is van oordeel, dat het hoog tjjd is dat een statuut wordt opgesteld, niet alleen voor de naaste medewerkers van de Koning, doch ook voor de leden van de koninklijke fa milie." Ook van liberale zijde werd er bij monde van de fractievoorzitter Lefebre de nadruk op gelegd, dat de konings kwestie thans tot het verleden behoort. Na hulde te hebben gebracht aan de jonge vorst voor diens toewijding en na zijn erkentelijkheid te hebben uitgespro ken voor het feit, dat koning Leopold na zijn troonsafstand steeds de grootst mogelijke reserve in acht heeft genomen, verklaarde hij: „Wij zijn niettemin van oordeel, dat sedert de begrafenis van de Engelse Koning enkele fouten zjjn be gaan, die buitenlandse bladen aanleiding unnen geven tot verkeerde interpreta ties." Spreker kwam tot de conclusie, dat een en ander koning Boudewijn er toe zou moeten bewegen de samenstel ling van zijn omgeving te herzien en een oplossing te geven aan de reeds twee jaar slepende problemen, die verband houden met het statuut van de ko ninklijke familie. Hierna ging de Kamer, zonder dat was gestemd, uiteen. Regeling leeftijdsgrens en pensioenen notarissen (Van onze Haagse redacteur) Minister Donker heeft hedenmiddag in de Eerste Kamer meegedeeld, dat hij binnenkort een wetsontwerp zal indienen tot het regelen van de leeftijdsgrens en het pensioen van notarissen. Het wets ontwerp zal op deze punten gelijk zijn aan dat, hetwelk de regering oorspron kelijk had ontworpen, doch dat ten slotte niet de instemming van de broeder schappen van notarissen en candidaat- notarissen heeft kunnen verwerven. IMPASSE INZAKE E.D.G. TE ROME DOORBROKEN "P\E zes ministers van buitenlands' zaken van de landen, die te zamen het kleine Europa vormen, hebben vandaag een compromis be reikt over de tegenstellingen tussen Frankrijk en West-Duitsland over het E.D.G.-verdrag. De overeenkomst werd bereikt, nadat de Franse minis ter van buitenlandse zaken, Georges Bidault, een herzien Frans plan had ingediend om de Duitse bezwaren te ondervangen. Uif conferentiekringen wordt ver nomen, dat de vjjf protocollen, die Frankrijk aan het legerverdrag had willen toevoegen, door een interimcom- missie van deskundigen zullen worden herzien op een wijze, die reeds door de ministers in grote lijnen is aangegeven. Deze protocollen zouden „zuiver ver klarend" worden en de hoofdzaak van het verdrag onaangetast laten. Geschil in Schumanpool Over Duitse kostprijs De Duitse vice-voorzitter van het Hoge Gezagsorgaan der Kolen- en Staal Gemeenschap, Franz Etzel. heeft in een rede in Düsseldorf verklaard, dat het geschil over de Duitse kostprijs mogelijk door het Hoge Gerechtshof van de „pool" zal moeten worden behandeld. Hij zeide, dat het Gezagsorgaan in deze niet zou kunnen optreden, daar de be lastingstructuur uitsluitend zaak der na tionale regeringen was. Inmiddels heeft de Duitse „Handelsvereniging der ijzer en staalindustrie" reeds een memoran dum naar Luxemburg gezonden, waarin niet alleen het standpunt der Duitse staalproducenten is vervat, doch ook dat van de verbruikers. De vakbonden zullen een gelijkluidend oordeel te ken nen geven, n.l. dat ook in exportprijzen de bestaande productie- en omzetbelas tingen moeten blijven gehandhaafd. De wetgevende vergadering van na tionalistisch Ohina heeft de aanbeveling van de regering het Chinees-Russisch verdrag van 1945 op te zeggen eenstem mig goedgekeurd. onze correspondent) Rome, 25 Februari. 'pE Rome hebben gisteren de ministers van het kleine Europa" de Nederlandse voorstellen voor een tol- unie met sympathie ontvangen. De Fransen meenden evenwel, dat het plan nauwkeurige bestudering vereist en dat de eventueel aanvaarde beginselen in een nieuw verdrag, en niet in het ontwerp van de Politieke Gemeen schap, ondergebracht moeten worden. Bidault stelde tegenover de opvatting van minister Beyen als zijn me- (Van onze correspondent) R i 11 a n d-B a t h, 25 Febr. 'AAR daags te voren nog een enorme bres met wild kokend water de Vierdeweg van de Schelde- dijk scheidde, wapperde gistermiddag, midden op een reusachtige dam van vers aangevoerd zand, een vlag. Er vlakbij een bord, waarop het histori sche feit, dat de Vierdeweg tot dijk is gepromoveerd, in felle menieletters 's geboekstaafd. Het dichten van de jres bij de zeedijk is dus toch gelukt. Afhankelijk van regeling voor vergelijkbaar overheidspersoneel De vraag, of de ambtstoelage, welke de burgemeesters ontvangen als bij drage in de bijzondere kosten, aan de uitoefening van hun ambt verbonden, kan worden verhoogd, maakt een punt Commandant van Duitse troepen bij de invasie en in de Ardennen /GISTERNACHT is in Hannover overleden de voormalige Duitse veldmaar- schalk Freiherr Von Rundstedt. Hij is 77 jaar geworden. Von Rund stedt werd algemeen beschouwd als de knapste Duitse officier van de generale staf. Tweemaal viel hij bij het nazi-regiem in ongenade, tweemaal werd hij in dienst teruggeroepen. De eerste maal om de verdediging van de Atlantische kust te leiden, de tweede keer om het commando op zich te nemen bij het Ardennen-offensief. Hy was in zeker opzicht een tragische figuur. Het regiem kon hem niet missen en daarom werd hij steeds weer op geroepen, hoewel hy reeds lang had ingezien, dat een overwinning voor Duitsland uitgesloten was en dat voortzetting van de oorlog alleen maar rampzalig kon worden ge noemd. Hy was echter te zeer in de Duitse militaire traditie opgevoed om tot actief verzet te komen. Reeds ln 1938 trad von Rundstedt uit de actieve dienst, maar hij werd weer opgeroepen om de veldtocht in Polen en later de doorbraak bij Sedan in Frank rijk te organiseren. Ook in Rusland speelde hij een belangrijke rol bij het eerste offensief. Na wegens zijn critiek op de strategie van het opperbevel (dus Hitier) wederom met pensioen te -ijrt gestuurd, werd hij toch weer opgeroe pen, ondanks zijn leeftijd, om de verde diging in het Westen te leiden. Op 2 Juli 1944 werd hij echter wederom ontslagen, omdat hij, toen Keitel hem vroeg, wat er gedaan kon worden tegen de geal lieerde doorbraak, antwoordde: ..Vrede sluiten, idioten! Wat kunnen jullie an ders doen". In de herfst had Hitler de maarschalk echter nodig om zijn Ar dennen-offensief uit te voeren. Von Rundstedt moet geweten hebben, dat hij voor een verloren zaak streed, maar hij deed wat hem werd bevolen. Na de oorlog werd hij lang in Engeland ge vangen gehouden. In 1949 werd hij in de Britse zone uit hechtenis ontslagen, nadat de tegen hem aanhangig ge maakte strafvervolging wegens het doen bedrijven van oorlogsmisdaden was ge seponeerd. W eersverwachting MOOI WEER De Bilt verwacht tot Donderdag avond: Droog en over het algemeen zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost- Van nacht bijna overal temperaturen om het vriespunt en plaatselijk mist. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opge maakt te 10 u.). Temperatuur te Amsterdam, heden aan het Y (kop Handelskade) 8.40 u„ 4.5 gr. C„ luchtdruk 1031.0 milltbaren of 773.3 mm, windrichting en -kracht ZZW-3. max. temp. gisteren 9.4. min. temp. 4.6. geen neerslag. ©Zon morgen op 7.33. onder 1814: Maan morgen onder 6.44. op 15.56. Volle maan 28 Februari. van overweging uit, zo zegt minister Becl in een memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Nauw verband hier mede houdt de bezoldiging van deze ambtsdragers. Deze laatste kan niet worden gezien los van die van het daar mede vergelijkbare overheidspersoneel in het algemeen. De minister stelt zich voor aan een herziening van de bezoldiging der bur gemeesters nadere aandacht te schen ken, zodra ten aanzien van de verho ging van de bezoldiging van genoemd personeel eeti beslissing is genomen. O-ver de financiële positie van de wethouders heeft de minister een brief gericht tot Gedeputeerde Staten der provinciën, waarin aan deze de vraag is voorgelegd, of, en zo ja, in hoeverre naar hun mening het salarispeil der wethouders in het algemeen en dat der wethouders in middelgrote gemeenten in het bijzonder, verbetering behoeft. Mede worden in deze brief enige punten aangeroerd, de verdere materiële positie der wethouders betreffend. Een project met betrekking tot de salariëring van de middelbare en hogere ambtenaren is ln handen gesteld van de voorzitter van de Centrale commissie voor Georganiseerd Overleg. Het zal, bij verwezenlijking, consequenties hebben onder meer voor de leden van dc hoge colleges van staat, voor de rechterljjl macht, de officieren van zee- en land macht. de leraren en de onderwijzers. Deze consequenties kunnen echter pas definitief worden getrokken, nadat het overleg in dc centrale commissie is be ëindigd. Behalve in de rijkssector zullen deze voorstellen, eenmaal verwezenlijkt, eveneens consequenties hebben voor ambtenaren in dienst van provincie, ge meente en waterschap. De thans in bewerking zijnde voor stellen zullen by aanvaarding de minis ter nopen tot een omvangrijke techni sche herziening van de bezoldigings schalen en bezoldigingsrubrieken. In zo verre bestaat dus de mogelijkheid van een herziening van vrij algemeen ka rakter. (Voor het weerstaatje zie men j 5 al was 's morgens nog gedacht, dat de operatie zou worden uitgesteld. In het groot6te deel van de Relgers- bergsepolder 900 h<L* beste Zeeuwse grond staat het water stil. Het be tekent, dat dit deel van de polder over een paar weken zal droog vallen en dat het dorp Rilland, waarin de eerste bur gers al weer zijn teruggekeerd, spoedig weer bewoonbaar wordt. Het betekent bovendien, dat het niet lang meer zal duren of de grote verkeersweg Bergen op Zoom-Goes, die de Reigersbergse- polder doorkruist, komt weer boven water en binnen een maand, zo hopen de Nederlandse Spoorwegen., zullen ook de treinen weer wat verder Zeeland binnen ryden. De 2000 ploeteraars van genie, artil lerie en grenadiers, die onder de zand zakken bijna vier weken lang geen krimp hebben gegeven, keren thans naar hun garnizoenen terug met de prettige wetenschap, dat hun toegift van een paar naohten overwerken niet vergeefs geweest. lij zullen worden afgelost door 800 wapenlbroeders, die de dam van de Vierdeweg nog anderhalve meter hoger zullen maken. Dan is daar een slaperdijk ontstaan, die niet alleen een grote opper vlakte land beschermt, maar die het tevens mogelijk maakt, dat het gat ln de zeedijk kan worden gedicht. Later, als men aan het definitieve herstel kan gaan denken, wil men de Vierdeweg als officiële slaperdijk handhaven, want wat op 1 Februari ls gesdhled mag nooit meer voorkomen. In de rug gedekt door een wal van zandzakken, die zij zelf stuk voor stuk over grote afstanden hebben aangedra gen, luisterden de militairen gistermid dag naar de toespraak van een zeer dankbare en trotse generaal Warrlnga, hun bevelhebber van het Derde Militaire Gewest, die naar Rilland was gekomen om voor deze jongens persoonlijk de dag order voor te lezen, die hij vorige week uitgaf, maar die aan het front langs de Vierdeweg natuurlijk ongelezen bleef. „Hier hebt ge getoond, dat ge begrijpt dat het uw taak is land en volk te be schermen", zei de generaal. ,,Ik ben trots op u". De commissaris der Koningin in Zeeland, die de generaal vergezelde, i niet minder duidelijk, toen hij de troep zijn „Duizend maal dank!" toe- p. Uw namen zullen wjj met gouden :ers neerschrijven in het boek van Zeelands herrijzing." Het was een schoon moment daarbij j glunderende gezichten van al deze jongens te mogen zien. Zweeds militair vliegtuig neergestort Piloot redde zich per parachute Hedenmiddag omstreeks half een ls een Zweeds militair vliegtuig, typr Saab-Safir, ter hoogte van het vliegvel' Eelde neergestort. De piloot kon zich door middel van een parachute redden Hij bekwam slechts enkele schaafwond- jes. Het toestel vloog in brand en werd totaal vernield. tol-unie ondanks Franse bedenkingen met sympathie uitvoering blijft echter delicate zaak Nederlands voorstel algemene Indruk in de omgeving van de conferentie is er een van gematigd optimisme. Overigens speelt zich de conferentie in een geheim zinnige sfeer af en er druppelen slechts weimlg indiscreties dor. Dit is ook be grijpelijk daar de behandelde onderwer pen uiterst delicaat zrjn. Wij kregen gisteravond de indruk, dat de conferen tie onvoldoende tijd zal hebben om de gehele agenda af te werken. Men weet echter, dat het eerste punt van de agen da. het Nederlandse memorandum, na een vruchtbare algemene discussie en na ophelderende inlichtingen door minister Beyen, is afgehandeld. Het enige land, dat belangrijke bezwaren naar voren bracht, was Frankrijk. Minister Bidault meende, dat het beter zou zijn om eerst de politieke integratie te bereiken en zich daarna met de economische proble men bezig te houden. Daartegen namen de andere landen stelling en met grote nadruk De Gasperi- Het gaat er thans om, de principes van het Nederlandse plan in overeenstemming te brengen met de harde economische realiteit, zc zeide Van Zeeland. Bij verdere tech- niseh-economische besprekingen za worden vastgesteld, hoe het doel het best bereikt kan worden. De ervaring van de Benelux, en meer nog van de Frans-Italiaanse douane-overeenkomst leert helaas, dat bij die technische be sprekingen er vaak zoveel bezwaren op duiken. dat van het élan, waarmede het plan werd ontworpen, in de practijk niet veel overblijft. .Maar laten wij hopen dat het ditmaal anders en beter loopt. Een verrassing was het, dat als twee de punt op de agenda werd geplaatst een onderzoek, hoe ver men ln de ver schillende landen gevorderd is inzake de ratificatie van het verdrag der Euro pese Defensie-Gemeenschap. Uit het feit, dat men dit punt op het laatste ogenblik op de agenda heeft geplaatst, mag men afleiden, dat gesprekken van De Gasperi, eerst met Bidault, en daar- a met Adenauer, aan de Italiaanse pre mier de overtuiging hadden gegeven, dat er enige mogelijkheid bestaat om de tussen Duitsland en Frankrijk be staande geschillen tot een oplossing te brengen. Het feit reeds, dat Adenauer besloten heeft twee dagen langer te Rome te blijven, zodat ra afloop der conferentie De Gasperi. Bidault en Ade nauer nog verder gelegenheid zullen hebben tot nadere besprekingen, was veelzeggend. \7"OORTS blijkt dat te Bonn het be- zoek van Adenauer werd voorbe reid door besprekingen met de Ita liaanse ambassadeur, maar ook door een gesprek tussen de Franse vice- Hoge-Commissaris en de Italiaanse vertegenwoordiger. De Frans-Duitse geschilpunten zijn ernstig, vooral die over de status van het Saargebied. De moeilijkheid is natuurlijk, dat het Franse parlement, wanneer Bidault te toegeeflijk zou zjjn, de regering zou kunnen doen vallen. Hier te Rome hoorde men reeds de overtuiging uitspreken, dat, wanneer de conferentie zou misluk ken en de E.D.G. niet binnen afzienbare tijd tot stand zou komen. Amerika de Duitse herbewapening zal bevorde ren, ook tegen de zin van Frankrijk, of meer aandacht zal gaan schenken een eventuele verdediging van Europa ning dat de politieke integratie aan de economische moest voorafgaan. Een commissie zal het Nederlandse voorstel nader moeten bestuderen. Als tweede punt werd een debat ingeschoven over de Europese Defensie-Gemeen schap, welk debat vandaag wordt voortgezet. Bidault zou echter twee concessies in uitzicht hebben gesteld: een regeling van de Saarkwestie zou eventueel niet vooraf behoeven te gaan aan ratificatie van het E.D.G.-ontwerp, en de Franse protocollen tot wijzigingen daarvan zouden voor herziening vatbaar zijn. gebaseerd op Engeland, Spanje, Grie kenland, Turkije en eventueel op Italië. Indien deze mening ook te Parijs zou doordringen, zou de oplossing van de Frans-Duitse geschillen wellicht gemak kelijker worden. Generaal Sir Richard Gale, opperbe velhebber van het Britse Rijnleger en van de NA.T.O.-strijdkrachten in het Noordelijk deel van de centrale sector, heeft medegedeeld, dat zijn hoofdkwar tier beschikt over deskundigen op het gebied van aanvallen met en verdedi ging tegen atoomwapens te velde, op welke deskundigen ook Nederland en België een beroep kunnen doen. De directeur van de Voice of America is door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken geschorst, omdat hij een order, die het gebruik van materiaal van communistische schrijvers in uit zendingen naar landen achter het ijzeren gordijn verbood, in de wind heeft ge- Via kerkelijke en charitatieve instellingen Ï_TET hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis deelt mede, dat de hoeveelheid bruikbare kleren, ingezameld ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood zo groot is, dat deze voorraad de be hoefte van de slachtoffers zeer vele malen overtreft. Het Rode Kruis en het Rooms-katholieke Huisvestings comité hebben besloten, dat die goe deren, die wel voor uitreiking ge schikt zijn, doch niet meer noodzake lijk voor de slachtoffers, via de Ne derlandse kerkelijke en charitatieve Dank voor hulp en geruststelling omtrent onze industriële capaciteit HET Nationaal Rampenfonds stelt thans prentbriefkaarten verkrijgbaar, speciaal bestemd om te worden gezonden naar zaken, relaties in het buitenland. De kaart geeft een beeld van de watersnood, een woord van dank voor de hulp en stelt tevens de relatie in het buitenland gerust ten aanzien van de positie van de Nederlandse industrie. Daar toe staat op de kaart de volgende tekst in het Engels, Frans, Duits, en Spaans: Voor al hetgeen U en Uw volk voor Ne derland hebben gedaan, danken wij U uit het diepst van ons hart. In één nacht en dag werd een tiende deel van Nederlands bodem overstroomd. Meer dan 1400 mensenlevens gingen ver loren, tienduizenden stuks vee verdronken, goede akker, en weidegrond werd door het water verzwolgen. Maar gespaard bleef Nederlatids ind/us- triële apparaat; Nederlands exportcapaciteit bleef oiigesckokt. De zee- en luchthavens bleven intact; de tuinbouw werd niet ge schaad; de bloembollenvelden zullen bloeien in hun volle fleur en voor toeristen heeft het lage land bij de zee niets van zijn aantrekkelijkheid verloren. De slag was hard, maar Nederland lééft en werkt en voelt zich rijk in zyn véle vrienden in het buitenland. De door Doeve getekende kaarten, welke worden geleverd in een bijpassende enveloppe tegen 10 cent per stuk mogelijk gemaakt door de belangeloze medewerking van tekenaar en drukKer kunnen worden besteld door overma king van het bedrag op girorekening nr 9575 van het Nationaal Rampenfonds in Den Haag onder vermelding van „Kaarten buitenland". Ook kan men de kaarten afhalen op Koningskade 18 in Den Haag. instellingen aan behoeftige Neder landers ten goede zullen komen. Dit besluit werd genomen na over leg met de desbetreffende regeringsin stanties en in samenwerking met: de Centrale diaconale conferentie der Ge reformeerde Kerken, de Federatie van diaconieën in de Ned. Hervormde Kerk, het Landelyk sociaal charitatief Cen trum, de Stichting joods Maatschappe lijk Werk, het Leger des Heils, de ver eniging voor maatschappelijk werk op humanistische grondslag Humanitas, de Nationale commissie voor Vluchtelingen hulp, de stichting Kerkelijk en particu lier initiatief voor sociale zorg ten be hoeve van Gerepatrieerden, de Centrale raad van diaconieën van de Remon strants Gereformeerde Broederschap, de St Vincentiusvereniging in Nederland, de federatie Zorg en Bijstand en andere instellingen. De kerken en organisaties zullen zelf zoveel mogelijk voor het vervoer der goederen zorgdragen en zullen in nauw overleg met de sociale diensten van de betrokken gemeenten de uitreiking ter Er wordt in volledige mate voor zorg gedragen, dat de door de watersnood getroffenen (voor zover deze nog niet ter zake voldoende voorzien zijn) in ieder opzicht met voorrang geholpen zullen worden. Een zeer belangrijke hoeveel heid van de allerbeste ingezamelde goe deren blijft ten behoeve van deze slacht offers voorshands nog gereserveerd. In het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag gestort van 59.7 millioen gulden. Eergister avond was de stand 58.8 millioen. De collecte, die op Zondag 8 Februari in de hervormde kerken is gehouden ten bate van het Rampenfonds heeft in ongeveer 1300 gemeenten rond lï mil lioen gulden opgebracht. Een chèque van tienduizend dollar is gisteren aan prins Bernhard als voor zitter van het Nationaal Rampenfonds overhandigd door de ambassadeur der Ver. Staten, de heer Selden Chapin. Deze tienduizend dollar is geschonken door de afdeling Washington D.C. van de Netherlands-America Foundation. DE zes ministers van Buitenlandse Zaken in Rome hebben reeds een zware taak, de belangen van hun naties met elkaar te verzoenen, maar nog moeilijker wordt het hun gemaakt door de tegenstrijdige stromingen in eigen land. Het Nederlandse voorstel tot (Dage Ijk. s commentaar volkomen liberalisering van de handel heeft reeds in Frankrijk en Italië pro testen uitgelokt van industriëlen die be vreesd zijn voor de Duitse concurrentie, en in West-Duitsland en België zijn het de agrarische kringen, steeds aandrin gend op bescherming, die angstig zijn voor de mededinging van Franse, Itali aanse en Nederlandse producten. Men vraagt zich af, welke gevolgen de Itali aanse eis zal hebben, om ook arbeiders vrjj toe te laten en welke storingen de vrije import zal hebben van Franse en Italiaanse luxe-artikelen, wijnen enz. Het beginsel van het Nederlandse plan za' wel niet ingevoegd worden in het ont werp van een Europese Politieke Ge meenschap, dat 10 Maart definitief ge reed zou moeten zijn. Het is altijd nog gemakkelijker, nationale strijdkrachten onder één commando te brengen, dan de barrières te slechten die vrijheid van handel, inwisselbaarheid der valuta's en het verkeer van personen en goederen belemmeren. Gisteren verweet te Brus sel de Belgische liberaal Motz aan de Nederlandse regering, dat deze in eigen huis geen vrije, maar geleide economie toepaste, daardoor „de lonen drukte" en daardoor (gezien het grote concurrentie vermogen) belang had bij vrij handels verkeer. Men ziet, dat er genoeg be zwaren worden geopperd. NAAR Rome zjjn ook de leden van de interim-commissie voor de ves tiging ener Europese Defensie-Ge meenschap vertrokken, en drie Ameri kaanse waarnemers. Na het bezoek van Dulles bestaat er geen twjjfel aan. dat de V.S. verdere doeltreffe. ide hulp af hankelijk stellen van herbewapening van West-Duitsland. Komt er geen E.D.G. dan schijnen er slechts dne mogelijk heden te blijven: 1. een Europees coali tie-leger, met Britse en Westduitse deel neming, onder een opperbevelhebber var de Nato, met het prijsgeven van het supra-nationale gezag. 2. Het trotseren van het Franse verzet tegen Duits lid maatschap van de Nato. 3. Het loslaten van de idee der verdediging van West- Duitsland met Amerikaanse hulp, er voorkeur van de V.S. voor het systeem van „peripheric che defensie": het vesti gen van vloot- en luchtbases in Enge land, Spanje en rond de Middellandse Zee. Van die mogelijkheden is voor West-Europa alleen de eerste aanvaax-d- baar, doch in feite betekent ook dit, dat Bonn gelijkgerechtigd wordt aan de Nato-landen. In West-Duitsland wordt deze eis steeds luider gehoord. De Fx-ank- furter Allgemelne verbond bijvoorbeeld aan een beschouwing over de gratie verlening der Elzassers van Ox-adour de conclusie, dat daarmee de theorie van de collectieve schuld is prijsgegeven. Heeft FTankrijk zulks gedaan terwille van de nationale eenheid, dan moet men de theorie van de collectieve schuld dei- Duitsers laten vallen terwille van de Europese eenheid. West-Duitsland werkt hard, het heeft vrijwel geen commuxüs- ten, het zou het ganse continent schok ken door toenadering te gaan zoeken tot Oost-Duitsland en Oost-Europa, het ver- tegenwoox-digt een grote politieke en economische macht. Het is voor Parijs een hai-d gelag, dit te moeten ex-kennen, maar het staat steeds meer geïsoleex-d in zrjn afwijzing van Duitse gelijkgerech tigdheid. Toelating van Bonn als partner in de Westelijke wereld kan echter aan Frankrijk de' steun hei-geven van de Nato-gemeenschap. Misschien vex-zoent dit vooruitzicht de Fransen met de on ontkoombare integratie van West-Duits land in een Defensie-Gemeenschap, waarvan de opzet intussen wel zal af wijken van de Franse wensen. T?EN gebied luchtdruk, dat zich reeds verscheidene da gen boven Frankryk be vond, nam de afgelopen 36 uur sterk in beteke nis toe; het verplaat ste zich langzaam naar Duitsland, aldus deelt het K.N.M.I. mede. Bo ven grote delen van Europa heerst thans rustig en fraai weer, waarbij 's nachts plaat selijk lichte vorst voor komt, maar overdag de zon de temperaturen sterk doet oplopen en het weer een voorjaars achtig karakter geeft. Ook in ons land begon in de afgelopen nacht de bewolking, die de vorige dagen nogal hardnekkig bleek, te verdwijnen. Hoewel zich beven de Oceaan een vrij grote depressie-activiteit ont plooit, ziet het er naar uit, dat 071S land zich de eerste paar dagen bin nen de invloedssfeer van het continentale hoge- drukgebied zal blijven bevinden, zodat op een aanhouden van het rus tige en fraaie weer ge rekend mag worden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1