De watersnoodramp en de Bescherming Bevolking Fakkeldragers bespreken de woningproblemen en andere gemeentezaken Wat doet het weer? Pleidooi voor B.B. MjeJijls Als in oorlog Zending uit Vincennes DAMES REGENKLEDING Van Uffelen Deskundige aan het woord Tragische Jacht Vooruitgang is onmiskenbaar Feest Wippolder Chopin avond Theo v. d.Pas Nieuws uit Krijgt Yelo toch sportvelden? Steeds meer Achthonderd runderen op Flakkee verloren gegaan Arbeidsmarkt iet Westland Wal ze vingen HET VRUfi VOLK WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 Even voorstellen? Judy. Meer dan u denkt. Niet één aardig meisje, maar een collectie van zes, die gezamen lijk een volleybalteam vormen. U keilt de club nog niet, want zij is brandspiksplinternieuw. Nu ja, helemaal „gloedsplinter" de club nu ook weer niet, want de dames spelen bereids in de officiële bond en hebben daar reeds zes wed strijden gepleegd. Alleen, die eerste wedstrijden wil de het met de winst niet zo vlotten; slechts enige gelijke spelen werden uit het vuur gesleept. Maar nu al die Judy's twee weken achtereen da weg naar de volle winst hebben gevon den, maken zij aanspraak op publi citeit en namen deswege Flip in de arm, helaas alleen figuurlijk. Die club dan, die dus Judy heet, is een zusje van de roemruchte Stu denten-volley club „Punch", die in de eesrte klasse speelt en dus een en ander in de melk te brokkelen heeft. Die studenten hebben zich gaarne ontfermd over Judy en hebben zich met de training van de dames be last. Dat d.eze niet. zonder effect is, bewijzen de recente overwinningen, tweemaal 3—0, tegen QVV en SLN, beide buiten de deur. En ach, dat die studenten er bik op zijn, om de dames bedreven te maken in de kunst van het spel is met. zo heel verwonderlijk. Want per slot, van rekening herbergt Judy authentieke televisie-, radio- en filmsterren. Gekheid is niet nodig, maar daar steken we graag allemaal een hand naar uit. En verder wacht Flip maar af, wat Judy verder op het slappe vol- leybalkoord presteert. Hete as Dezer nachten werd een meneer in de Palamedesstraat, gewaarschuwd door zijn neus, wakker en het eerste wat hij zag was de vlammende stoel in de kamer. Een eindje verder wap perde een in vlammen" gehuld gordijn, bereid, om van zijn warmte aan ander meubilair mee te delen. En nog verder zat een groot brandgat in een deur. De meneer wreef nog eens verwoed in zijn ogen, maar de vlammen waren onmiskenbaar en dus handelde hij. Eerst alarmeerde hij de brandweer, maar toen die arriveerde en zij was er heus heel snel behoefte alleen maar voor de afwerking te worden gezorgd. Een bewijs, dat die waKkere meneer ook meteen klaar wakker en kordaat was. Wat bleek nu? Hij had, voor het slapen gaan. een asla geleegd in een kolenhok, waarin nog cokes, eier kolen en bruinkoolbriketten lagen. Volgens die meneer moet er geen aasje vuur in de la hebben gezeten, alleen maar as. Maar dat moet dan toch wel opmerkelijk hete as zijn ge weest, want zij bleek in staat, om de solide kolenlcist te doen ontbranden. Deze op haar beurt zette de kolen in gloed en deze hitte was sterk ge noeg om zich door de houten achter gevel heen te bijten naar de deur, de stoel en de gordijnen. Boekenweek De laatste dag van deze maand is de eerste van de boekenweek, een gebeurtenis, die ook in Delft niet onopgemerkt pleegt voorbij te gaan. Bijzonder verdienstelijk maakt zich daarbij de plaatselijke afdeling van de Ned. Boekverkopersbond, die Donderdagavond de week inluidt met een genoeglijke avond met literaire inslag. Het genoeglijke schuilt in de medewerking van gevierde schrijvers als Annie N. G. Schmidt, Simon Carmiggelt, Eli Asser, Willem Witt- kamf en Ferdinand Langen, schrij vers met een uitgesproken luchtige er. amusante schrijftrant, die uit eigen werk gaan vertellen en zelf voor de „conférence" zorgen. De organisatoren maken zich een beetje zorg, dat zij' de grote foyer van Stads Doelen niet zullen vol krijgen, maar dat lijkt Flip voor een derge lijke avond toch al te pessimistisch, te meer daar de toegangsprijs zeer redelijk is. In ieder geval, in alle De.fr.se boekwinkels zijn nog kaarten voorhanden, maar het is zó Donder dagavond en de foyer kan hooguit 400 mensen bevatten. Een tweede „club", die tijdens de boekenweek altijd acte de présence geeft, is Kunst aan het Volk, die op 6 Maart in dezelfde zaal het boek onder de aandacht van de leden gaat brengen, Ook hier is een aantrekke lijke vorm gekozen, nl. een bibliolym- pus o.l.v. de hier reeds bekende Jaap Buys. Deze bibliolympus is in het bijzon der gewijd aan het kinderboek en naast de bekende schrijvers van kin derboeken Leonard Roggeveen en H. A. Wage, hebben er zitting in onze Delftsen. mej. A, Th. de Wijs, oud directrice van de openbare leeszaal en mej. Mathlener, boekhandelaar- ster aan de Voldersgracht. Dit college wordt geacht, alle vra gen op het gebied van jeugdliteratuur te kunnen beantwoorden. Of het daar in slaagt, zal de zesde Maart ons leren. TI emelbed Behalve een boekenweekavond heeft Kunst aan het Volk voor de komende maand nog meer pijlen op zijn boog, Op 3, 4 en 18 Maart worden in de Stads Doelen opvoeringen gegeven van Jan de Hartogs bekende stuk „Hemelbed" door het Rotterdams Toneel. Lilly Bouwmeester en Ko van Dijk spelen er hoofdrollen in. Op 16 Maart komen dan nog, even eens in Stads Doelen, de muzieklief- heboèrs onder de leden aan hun trek met het Beethovenconcert, dat het Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo geeft, Als solist verleent Broekman medewerking. TOEN WE IN DE EERSTE DAGEN na de ramp van Zondag 1 Februari door de radio of de krant het verbijsterende nieuws hoorden, voelden we ons min of meer schuldig voor onze mach teloosheid. In onze nabijheid waren mensen in doodsgevaar en liepen goederen gevaar van vernietiging en wij wisten het, maar we konden er niets, of in ieder geval niet voldoende tegen doen. En we moesten vernemen, dat mensen, die de eigenlijke ramp hadden overleefd en zich op de daken van hun in stand geble ven huizen voorlopig in veiligheid hadden kunnen stellen, toch nog omkwamen, omdat er geen hulp kon worden geboden. En waarom kon er niet afdoende worden geholpen? Er was geen organisatie, geen materieel en geen vaardigheid, die voor deze hulp nodig waren. Natuurlijk, er is georgani seerd, door bestaande organi saties Waterstaat, Rode Kruis, leger er kwam mate rieel en er kwamen min of meer deskundige helpers. Maar achteraf moeten we toch toe geven, dat als we de ramp te voren hadden voorzien, we ons beter hadden kunnen voorbe reiden om de gevolgen er van zoveel mogelijk te beperken. Precies zo is het gegaan in de voor bije oorlogsjaren. Door een bombar dement werden mensen rechtstreeks gedood en woningen stortten in, of vlogen in brand en maakten weer ve slachtoffers. Achteraf konden constateren, dat het aantal slachtoffers geringer had kunnen zijn, als we de uitbreiding van de kleine brandhaarden tot een grote brand hadden kunnen voorkomen en als we ónder het puin van de inge storte huizen bedolven slachtoffers tijdig hadden kunnen bevrijden en daardoor de gewonden tijdig de no dige medische zorg hadden kunnen geven. Jaals, als, als Nu gaat een bombardement vlugger .1 zijn werk dan een watersnood ramp. Als we na een bombardement niet aanstonds kunnen helpen, komt de hulp doorgaans te laat en daarom voelen we ons niet zo schuldig, als we na het bombardement vernemen, dat er zo en zoveel slachtoffers zijn, terwijl we door radio en krant als het ware met eigen ogen de slacht offers van de watersnoodramp zagen omkomen. Maar in principe is het even eng, of iemand binnen een uur in een brandend huis omkomt, om dat we de brand niet hebben geblust, of dat iemand na twee dagen op het dak van zijn woning omkomt, omdat we hem niet konden redden. Snel en deskundig Ja, zal men tegenwerpen, maar bij een bombardement gaat alles zo vlug, dat de ramp gebeurd is, voordat men er iets tegen kan doen. We hadden toch onze luchtbescherming en wat kon die uiteindelijk tegen de ramp uitrichten? Dat l|jkt wel zo, maar als we dan zien dat in Engeland de gevolgen van doorgaans zwaardere bombardemen ten dan waaronder Nederland te lijden heeft gehad, aanzienlijk minder waren dan hier, dank zij het snel en deskundig optreden van de „Civil Defence", dan is de opvatting, dat een goede organisatie de.gevolgen van bombardementen in de afgelopen oorlog ten dele had kunnen voor komen, geen gemakkelijke theore tische beschouwing achteraf, maar berust deze op feiten. Ook voor hulp in oorlogstijd is nodig een organisatie, materiaal en vakkennis van de helpers. De orga nisatie is er, zowel landelijk als plaat selijk. Hier in Delft is een plaat selijke Staf Bescherming Bevolking zich al enige jaren aan het voorbe reiden om leiding aan de organisatie te kunnen geven. Materiaal is en wordt aangekocht. De helpers zullen binnenkort worden aangeworven. Maar hiermede is de kous niet af. Aan bereidheid hebben deze helpers niet genoeg, zü moeten ook weten hoe ze kunnen helpen en ze moeten hun kennis in toepassing kunnen brengen, d.w.z. ze moeten vakkennis hebben. En zoals geen enkel groot werk meer tot stand kan komen door een team van lieden, die allen hetzelfde werk doen, maar specialisatie nodig is, is ook voor het grote werk van de Bescherming Bevolking in oorlogstijd specialisatie van de BB- vrijwilligers nodig. De B.B.'ers mogen geen dilettanten blijven, maar moe ten B.B.-v a k I i e d e n worden. Pionier sdienst Na een ramp zullen gebouwen zün ingestort of in brand staan, er zullen Gisteravond is de zending kleren en voedsel, in totaal 5 ton, uit Vin cennes in Frankrijk aangekomen. De zending maakt deel uit van in totaal 15 ton goederen, welke daar binnen 24 uur zijn ingezameld. De vertegen woordigers vna verenigingen met aan het hoofd de burgemeester van Vin cennes die het transport begeleiden, hebben gisteravond enige evacuatie centra bezocht, de opslagplaats van het Rode Kruis aan de Brabantse Turfmarkt en hedenmorgen het Wa terloopkundig Laboratorium. Alvo rens weer naar Frankrijk te vertrek ken. zal het gezelschap vanmiddag een bezoek brengen aan de Porceleyne Fles. Man viel in kuip met lieet water Dinsdagmiddag viel de 23-jarige, gehuwde arbeider M. v. d. Ende uit Wateringen, in de ververij van de Ver. Touwfabrieken te Maassluis in een kuip met heet water, die vooi reiniging van garens wordt gebruikt. Het slachtoffer liep daarbij ernstige brandwonden op. De portier verleen de de eerste hulp. 'waarna een lid van de EHBO en dr C. F. Geest, uit Maas land de man verder behandelden. Hij is daarna met een ambulance-auto naar het ziekenhuis te Delft overge bracht. mensen in die gebouwen zijn inge sloten en misschien zullen straten er. bruggen zijn versperd,- Eerst zal het vuur moeten worden bestreden, want als dat niet gebeurt, wordt de brand steeds groter en kan geen andere hulp tijdig worden geboden. De B.B, heeft brandweerlieden nodig. Uit de brandende of ingestorte huizen moe ten mensen worden gered door B.B.'ers, die daarin zijn geoefend. Versperde straten e.d. moeten be gaanbaar worden gemaakt voor al diegenen, die de ramp komen bestrij den door zg. Pionierploegen. Gewon den moeten worden verzorgd door de Geneeskundige Dienst en daklozen door de Dienst Sociale Verzorging. Van de snelheid van optreden van brandweer, reddingdienst en genees kundige dienst hangt voor een groot gedeelte het aantal slachtoffers af, vandaar dat iedere blokploeg moet bestaan uit brandwachten, redders en EHBO'ers, om bij iedere ramp bij de hand te zijn. Maar een grotere ramp zal al gauw de krachten van de blok ploegen te boven gaan. Hiervoor zijn krachtiger organisaties dan de blok- ploegen nodig. De ploegen van Brand weer Opruim (pioniers) en Redding- dienst en Geneeskundige Dienst voor de gehele gemeente zullen dan moe ten optreden, Omgaan met materieel .Als de straten zijn versperd, zullen pionierploegen de doortocht voor het brandweermaterieel moeten mogelijk maken. De redding-ploegen zullen ir ingestorte of brandende gebouwen in gesloten slachtoffers moeten bevrij- den. Maar dit moet deskundig ge schieden. anders gebeuren er alleen maar meer ongelukken. Dit geldt al voor de redders uit de blokploegen, die by kleinere rampen alleen zullen optreden. Die moeten weten hoe een gebouw in elkaar zit om te kunnen beoordelen, wat in een ingestort gebouw mogelijk is en hoe men de ingesloten slachtoffers het beste kan bereiken. Daarnaast moe ten zu enige EHBO-kennis hebben om te voorkomen, dat gewonden niet zo ondeskundig uit het puin worden bevrijd, dat ze wel worden gered, maar aan de gevolgen van hun red ding overlijden. Dit geldt in nog sterkere mate voor de Reddingploe gen en Pionierploegen. Deze moeten dij grotere rampen optreden. Daar voor is zwaar materieel nodig. Maar hiermede moet men ook kunnen om gaan. Het is niet voldoende, dat men weet wat er gedaan moet worden. Er moet ook worden geoefend. De redders uit de blokploegen en de leden van de Opruim- en Red dingploegen moeten dus worden ge oefend. Hiervoor zijn instructeurs nodig en ook deze zijn al beschikbaar en hiervoor opgeleid. In het kader van de B.B. is de Opruim- en Reddingdienst dus heel belangrijk, omdat door het snel en oordeelkundig optreden hiervan het aantal slachtoffers van een bombar dement in eerste instantie zoveel mogelijk kan worden beperkt. En de watersnoodramp heeft ons geleerd, dat de beschikbaarheid van geëigend materieel, de kundigheid van de hel pers en het snelle optreden hierbij van de grootste betekenis zijn. Advertentie In onze speciale etalage Beter en voordeliger Dubbel katoenen mantels 39.75, f OQ 7K t 49.75 w.o. Falcon1 V U „FALCON" gabardine mantels vanaf 79.75 Katoenen en Gabardine mantels verkrijgbaar ln alle kleuren. DE FAVORIET VAN DEZE WEEK IS: De „FALCON" mantel, model „Monza", een zéér aparte man tel voor J 65. ook voor Dames Regenkleding Delft: Jac. Gerritstr. 12, tel. 1584 Vlaardingen: Hoogstr. 202 tel. 2195 Met medewerking van het ge meentebestuur is men in Delft bezig de mensen ontvankelijk te maken van de noodzakelijkheid sner organisatie B. B. Enige malen zullen in ons blad artikelen wor den opgenomen van deskundigen die zich met bepaalde onderdelen van de organisatie bezighouden. Het eerste artikel van de hand van ir D. G. Th. Habraken, hoofd van de opruimings- en reddings dienst, vindt u op deze pagina. Wie meer wil weten van de opzet van de B.B. is Maandagavond 2 Maart 's avonds om acht uur har telijk welkom op de groepsbijeen komst waar diverse prominente 'iguren nadere uiteenzetting zullen geven van het werk van de B.B. City, 2.: Malakka. Delfia, 2.30, 7 en 9 uur: Sterren stralen overal. Roxy. 2.30, 7 en 9 uur: De ranch der verdoemden. Flora, 7 en 9.15 uur: Tijgerhaai. Doelen-Kino, 2.30, 7 en 9 uur: Car son City. Bijeenkomsten: Stads Doelen, 3.30 uur: Namiddag thee Kamer van Koophandel. Stadhuis, 8 uur: Raadsvergadering (watersnoodnota) Stads Doelen, 8 uur: Delftse Stud. Kunststichting met „Romeo en Julia" door „Puck". Ons Huis, 8 uur: Jaarvergadering Stem van de Arbeid. DONDERDAG City en Delfia: Als Woensdag. Roxy, 2.30, 7 en 9 uur: Tragische jacht. Flora, 7 en 9.15 uur: De kapitein van Castilië. Doelen-kino, 2.30, 7 en 9 uur: Voor wie de klok luidt. Bijeenkomsten: Stads Doelen, 8 uur: Literaire avond Boekverkopersbond met o.a. Annie M. G. Schmidt en Simon Car miggelt ter inleiding van de boeken week. ADVERTENTIE I.M. ROXY THEATER Donderdag 26 Febr. 2.30, 7 en 9 u. De bekroonde Ital. Superfilm met VIVI GIOI CARLA DEL POGGIO ANDREA CHECCHI Régie: Giuseppe Dl Santls Toegang 18 jaar. IN HET KADER VAN de voorlichting aan de aanstaande huis bezoekers van de P.v.d.A. heeft het raadslid C. A. Barel een over zicht gegeven van wat tot zijn bemoeienis behoort in de ge meenteraad. Het voornaamste punt van zijn betoog was dus uiteraard het woningvraagstuk. Spreker begon met een schets van de erbarmelijke woning toestanden van omstreeks 1900, welke in 1906 leidden tot stich ting van de eerste Delftse woningbouwvereniging „De goede woning". Toch duurde het tot 1906, aleer deze en soortgelijke verenigingen practisch aan het werk konden, aangezien er veel tegenkanting te overwinnen was jegens verbetering van de arbeiderswoning. De vooruitgang sedertdien is onmiskenbaar, getuige bijvoor beeld de woningen aan de Kon. Emmalaan, maar we zijn er nog niet. De socialistische ideeën omtrent een goede arbeiders woning moeten verder worden uitgedragen en de socialistische invloed zal nog meer moeten groeien. Éen ongunstige factor is, dat de bouwkosten radicaal zijn gewijzigd ten opzichte van vroeger. Voor een economisch gezonde toe stand is het wenselijk, dat iedere nieuwbouw zich zelf kan bedruipen. Daarvan is echter geen sprake. De huur van woningen bedraagt onge veer een derde van het bedrag, dat nodig zou zijn om een sluitende ex ploitatie te krijgen. Om dat verschil enigermate te compenseren moet men helaas streven naar versobering van de woning, dat is verlaging van het woonpeil. Centrale verwarming Toch vinden we het tegenwoordig vanzelfsprekend, dat we ons een stuk „waterbeschaving" hebben verworven en er valt een streven te onderken nen naar centrale verwarming, ook van blokken arbeiderswoningen. In Denemarken is men reeds zo ver; in ons land is de socialistische beweging nog niet sterk genoeg. Spreker schetste hierna de zegen rijke gevolgen van een gericht bouw programma, voorafgegaan door een gerichte prijs voor bouwmaterialen. Na bij een noodzaak tot huurverho- Overzicht van de weersgesteldheid van hedenmorgen 7 uur: Den Helder onbewolkt matige z.z.w. 1029 Eelde geh. bew., heiig matige z.z.w. Ypenburg licht bewolkt zwakke z.z.w. 1030 De Bilt zwaar bewolkt zwakke z.w. 1030 Twente geh. bew., heiig zwakke z.z.w. 1031 Vlissingen vrijwel onbew. zwakke z. 1030 Vlgv. z.-L. onbew., heiig zwakke w.n.w. 1030 Stockholm geh. bew. z.z.w. 0 - Londen mist w.stil 3 0 Brussel onbew. w.stil 1 0 Parijs onbew. w.stil -1 0 Berlijn zw. bew. z.o. 2 0 Miinchen mist w.stil -3 0 Zurich geh. bew. om.o. 1 0 Boven het Europese vasteland steeg hét afgelopen etmaal de luchtdruk aanzienlijk. Het centrum van een hoge-drukgebied, dat reeds verschei dene dagen boven Zuid-Europa lag, verplaatste zich daardoor naar Duits land. Tussen IJsland en Groenland be vond zich vanochtend het restant van een achtergebleven depressiekern, dat snel opvulde. Een deel van de oorspronkelijke kern was in de richting van de Noordpool getrokken en bevond zich hedenmorgen nabij Spitsbergen. Het meer dan 5000 km lange front, dat bij deze depressie behoort, liep toen zuidwaarts langs Noorwegen, via de Britse eilanden naar de Atlantische Oceaan. Ten zuidwesten van Ierland bevond zich in dit front een golfvormige sto ring, die snel naar het Noordoosten koerste. Via de Azoren strekt dit „polaire" front zich westwaarts uit tot aan Mexico. Aanstaande Zaterdagavond vindt in de grote zaal van Stads Doelen het traditionele jaarfeest van de voetbalvereniging „Wippolder" plaats. Geboden wordt een variétéprogram ma, waaraan medewerken Lotte Bar- schat (zang). Octave van Aerschot (conférencier), The Pico's (accor deons), Carlo en Rivano (acrobatiek), Gino Manelii (jongleur), Goranto Trio (muzikale clowns). Het gezellig samenzijn staat onder leiding vai Lou Wesseling; de muziek wordt verzorgd door „De Witte Sterren". Het piano-recital van Theo van der Pas Dinsdagavond in de grote Doelenzaal bracht een Chopin-programma over het voetlicht, waarin zeer veel te bewonderen viel. Aan enthousiasme voor het gehoorde heeft het bij de aan wezigen, voor zover die de zaal half konden vullen, zeker niet ontbroken, en terecht. Vooral de prachtige vertolking van de 24 Préludes, voorafgegaan door de Variations brillantes op. 12), stelde de talrijke afwezigen dus wel duidelijk in het on gelijk. Geen bijeenkomst van Bestuurdersbond De NVV Bestuurdersbond Delft maakt bekend aan de evacué's die lid zijn van een der bij het NVV aan gesloten organisatie, dat in verband met het geringe aantal nog in Delft verblijf houdende evacué's, de bijeen komst met deze leden nedenavond geen doorgang kan vinden. V olleybaluitslagen Heren: Zeemeeuwen 1—CSVD 1 1—3, 5—15, 11—15, 15—13, 5—15. Dames: CSVD 1Spinnewiel 03, 3—15, 7—15. 13—15. ging te hebben stilgestaan en de ge volgen, welke deze voor de woningen kan hebben, bepleitte spreker de volkshuisvesting uit handen van par ticuliere bouwers en particuliere be leggers. In het vervolg van zijn betoog wijd de Barel aandacht aan de woning bouw voor bejaarden. Aan deze in zichten is in deze kolommen bij her haling aandacht besteed. Echter niet alleen de woningbouw, ook de tijdsbesteding van de bejaar den is een probleem, dat onze voort durende belangstelling waard is. Ten slotte bepleitte spreker de in richting van rommelspeeltuinen, waarvan ook in ons land voorbeelden voorhanden zijn. Groot probleem Een ander raadslid, S. v. d. Velde, ging nader in op andere problemen ten opzichte van de bejaarden en met name de ontspanning van deze be volkingsgroep. Nodig zijn sociëteiten, echter niet alleen om te kaarten, maar als middel om levende leden van de maatschappij te blijven. Daarnaast zijn adviesbureau's voor bejaarden nodig, alsmede medische controle. Makkelijk is deze materie niet, want zij worden nationaal bestudeerd en in enkele plaatsen worden bescheiden proeven genomen. Het steeds groeiende aantal be jaarden en het percentage ten op zichte van de gehele bevolking is een groot probleem. De be jaarden moeten zelf worden inge schakeld bij het behartigen van hun belangen, Er moet gelegenheid zijn om hobbies uit te leven. In het vervolg van zijn betoog be lichtte spreker het standpunt, dat de PvdA-fractie heeft ingenomen ten opzichte van de Winkelsluitingswet en verkoopavond. Na de wensen te hebben opgesomd, welke ten aanzien van de stadsbus dienst bij de fractie leven, verklaarde hij aan de hand van cijfers de tarie venpolitiek van de gemeentelijke bad huizen. Beide sprekers kregen veel vra gen te beantwoorden. WATERINC Ten einde ook de voetbalvereni ging KMD te horen in zake de terrei- nennood, werd destijds op voorstel van de heer Kruidt (Prot. Chr.) door de Raad van Wateringen besloten, om het verhuren van vier terreinen in het aan te leggen Hofstedecom plex aan de voetbalvereniging VELO aan te houden. De voetbalvereniging KMD heeft thans een schrijven tot het college gericht, waarin deze voetbalvereniging het toejuicht, dat men haar zustervereniging op deze wijze wil helpen. KMD heeft momen teel geen urgente huisvestingsmoei lijkheden Wel moet KMD een hogere huur betalen dan de gemeente van VELO wil vragen, zodat het bestuur van KMD te dien aanzien om een nadere bespreking met het gemeente bestuur heeft verzocht. Bevallen: C. Nederpelt-v. ter, z; J. M. v. d. Scheer-Vis. z; G. G. van Adrichem-Thoen, z; B. G, M. van Gaalen-Kouwenhoven, z; M. J. A. Lomans-v. d. Drift, d: H. M. Zwinkels v. Meurs, d.; W, M, de Quaasteniet Spaans, z. Overleden: D. A. Hofstede, 83 jaar, De burgemeester van Waterin gen verzoekt alle mannelijke geëva cueerde arbbeidskrachten zich te mel den bij het Gewe>telijk Arbeidsbureau te Naaldwijk, 's-Gravenzandseweg Veilingomzet met 7 gestegen In het jaarverslag van de veilings- vereniging Wateringen wordt gewag gemaakt van de stijging van 7% van de omzet, die het afgelopen jaar 4.222413.08 bleek te zijn. De hoogste Met een gift van de Kabelfabriek, groot 41.895.is het in Delft ge registreerde bedrag ten bate van het Rampenfonds, dus exclusief wat rechtstreeks in het Rampenfonds is gestort, gestegen tot 302.074,69. Hier had Van der Pas o.i. deze avond zijn beste momenten: qua vormgeving een meesterprestatie. Evenzo na de pauze vooral in een van de Nocturnes op. 62 no. 1 en in enkele van de gespeelde Etuden. Eén opmerking: in sommige pas sages moest de duidelijkheid van de discant het hier en daar afleggen tegen de zwaar aangezette bassen, zo b.v. in de Ballade in F op. 38 en vooral jammer in de uitzinnig-mooie Etude op. 25 no. 11, waarmee het programma besloot. Verder was er de Berceuse op. 57, de Etuden ln Des no. 8, en in Cis. no. 7 van opus 25. Afgezien van de beruchte Chopin- popularisatie heeft het concert-po dium juist voor deze muziek altijd het gevaar, dat de technische voor waarden gaan domineren over de eigenlijke levenssfeer ervan: een apart hoofdstuk „romantiek", on schatbare bron van schoonheid, waarvan elke vorm van veruitelijking wel altiid wezenlijk en verregaand vervreemdt, (Hoe hééft Chopin het zich voor geld veil gevende concert podium immer verfoeid!) Daarom waardeerden we het hoog lijk, dat in dit programma Van der Pas zoveel wezenlijks heeft doen her leven. Staande bracht men de pianist warme dank. Toegiften waren, een wals nl. de laatste (opus poth,), nog een sonate van Scarlatti en een kleiner werk van Brahms. P. v. A. Op Goeree-Overflakkee zijn door de overstroming ongeveer 800 runderen verloren gegaan, 350 paarden en ongeveer 3000 var kens. Dat is meer dan de helft van al het rundvee op het eiland, de helft van de paarden en 2/3 van de varkens. Deze schatting maakte dr G. P. Vrijlink, vee-arts te Middelhamis, die thans is belast met het opruimen van dood vee. Men heeft nog kans gezien van de onder water gelopen gebieden ruim 2.250 runderen te redden, 530 varkens en 100 paarden. Het oprui men van cadavers gaat uitstekend, meent dr Vrijlink. Woensdag na de ramp is men met de berging begon nen en nu, nog geen drie weken later, zijn er al 5000 a 6000 weggehaald, voornamelijk gToot vee. Waarschijn lijk zullen er nog 2000 cadavers ge borgen moeten worden. „Het massa- werk is nu gebeurd, maar de oprui ming van deze laatste resten zal nog weken duren", aldus dr Vrijlink, „want nu komen de moeilijkst bereik bare gevallen aan de beurt: ze liggen in het moeras of nog in geheel onder gelopen gebied. Bovendien zal het geleidelijker aan moeilijker gaan ze te bergen zonder dat ze bij het optake len uit elkaar vallen". Overigens meende dr Vrijlink dat de cadavers geen gevaar voor besmet- tingsziekten opleveren. Het bederf is sterk tegengegaan door de lage tem peraturen en het zoute water. Daar bij is het allemaal gezond vee. dat is omgekomen. „We hebben dus alleen te maken met rottingsbacteriën en deze kunnen geen specifieke infectie ziekten als typhus veroorzaken. Angst hierdoor is ongegrond. Het feit, dat er thans op het grootste deel van het eiland geen waterleiding werkt en men dus met emmertjes water knoeit, is veel gevaarlijker dan deze cada vers", aldus dr Vrijlink. Een klein deel van de cadavers is naar Brabant afgevoerd, de grote meerderheid echter naar het destruc tiebedrijf in Overschie. Aan het Gewestelijk Arbeidsbureau te 's-Gravenhage. bijkantoor Delft, worden gevraagd: Mannen: inachlnezetter, smoutzetter, 6poeljongen, leerl. kleermaker, smid plaatwerker. smid-vuurwerker, metaal draaier, metaalfralser. gereedschapslijper, Instrumentmaker, plaatwerker-lasser. 11. bankwerkers, machine-bankwerkers, ko perslager. dieselmonteur, matrijzenmaker. metaalschaver, leerl. winkelbediende, 11. kok, Jongste bediende fabrieksarbeiders max. 24 jr. Flinke Jonge mannen voor ondergrondse arbeider ln de Staatsmijnen ln Limburg. Vrouwen: volslagen kapster, typistes en steno-typistes Nederlands en moderne talen, kantoorbedienden van 16 tot 20 jr, kantoorbediende met HBS en boek- houddlploma, voor tekenkamer nette meisjes goed kunnende tekenen, be schaafde hulpen ln de hulshoxiding ïn- en extern en geheel zelfstandig, vrouwen en meisjes voor pak- en spuitwerk en andere werkzaamheden, voor lederwaren- fabriek bekwame machlnestlksters. Er bieden zich aan: Mannen: grondwerkers, timmerlieden, behanger, sloper, mandenmaker, kisten maker, meubelmaker, kuiper, kleermaker, kledlngper8er, matrassenmaker, markie- zenmaker, schoenhersteller, constructie bankwerker. autog. lasser/brander, ver warmingsmonteur. metaalschaver, siga renmaker. broodbakker, slager, poelier, likeurstoker, tuindersknechts, chauffeurs, kellner, kok. opperlieden, aank. tegelzet ter. vertegenwoordiger, broodbezorger, koetsier, schipper, kantoorbediende, mu sicus, Journalist, pijpisoleerder. Vrouwen: huisnaaister, verkoopster en leerl. verkoopsters, kantoorbedienden met MULO-dlploma en kantoorervaring boveu 30 Jr., hulshoudsters intern, werksters, klnderverzorgslers ln- en extern, thuis werksters voor diverse werkzaamheden Inlichtingen Arbeldsbui'éau. Oude Delft 89, dagelijks van 9 tot 12 uur voor werk nemers en van 9 tot 12 uur en vaD 14 tot 16 uur voor werkgevers. Gemeente Schipluiden, zitting elke Dinsdag van 9.30 tot 10.30 uur ln het Raadhuis. Inlichtingen betreffende dagelijks van 910 uur. emigratie dagomzet werd bereikt op 9 Juni met ƒ95.735.81; voor het afzetfonds werd 29.566.88 ingehouden. Er werd voor ƒ2.677.847 geëxpor teerd, hetgeen bijna 3 ton meer is dan in 1951. Er werd bijna voor twee millioen gulden aan tomaten geveild; maar ook de aanvoer van druiven nam toe en wel met 23.000 kg. Dat er in zake het fust wel het een en ander te administrateren valt, moge blijken uit het feit, dat het statie geld bijna 8 ton hoger was. PIJNACKER Evacué's kwamen gezellig samen Terwijl de gehele vorige week ver geefs naar nieuwe evacué's is uitge zien, arriveerde er Maandagmiddag plotseling een autobus met 25 nieuwe gasten. Toch bood het onderbrengen van deze evacué's niet de minste moeite. Het is niet onmogelijk dat er binnen kort nog meer volgen. Aan de oproep, uitgaande van de besturen van de Ned. Herv. Kerk en de Gereformeerde Kerken, om Dins dagmiddag een gezellig thee-uurtje met elkander in het CJMV-gebouw door te brengen, had een vrij groot aantal tijdelijke inwoners van Pijn- acker gehoor gegeven. Het totaal van de ingezamelde gel den voor het Rampenfonds kreeg door de opbrengst der twee dans avonden van de A.K.J.B. een flinke vermeerdering. Niet minder dan 319.60 mocht de penningmeester voor deze kas ontvangen. Een prikkel voor de overige verenigingen, die met soortgelijke plannen rondlopen, om deze uit te gaan voeren. PIJNACKER Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als aan- sluiter van gasverbindingen met het buizennet had de heer Reesink Maan dagavond alle bij het GEB betrokken Instanties voor een feestelijke viering van dit feit in zijn huis genodigd. Namens de gasten werd hem een fraai geschenk aangeboden, terwijl uit de gesproken woorden de onder linge waardering en prettige samen werking klaar en duidelijk tot uit drukking kwam NAALDWIJK Westlandse honden hadden succes Op de door de Kynologenclub De Hofstad gehouden tentoonstelling hebben de Westlanders bijzondere successen geoogst. Zo behaalde de heer Nell uit Maasdijk met zijn Schotse herder Duncan een 2e prijs met de kwalificatie „Zeer goed". De heer L. de Liefde uit Naaldwijk kreeg met zijn Olga de derde prijs, terwijl de kwalificatie zeer goed ten deel viel aan de uit Duitsland afkomstige Rothweiler van mej. Brabander uit Poeldijk. De heer Pietersen uit Naald wijk behaalde een eerste prijs met de kwalificatie zeer goed met zijn Ierse setter, terwijl de bekende reu Donald van Gevershof met dochter Prima Donna van Ravenberg van het echt paar De Winter beladèn werd met sucessen. Bij de reuen werd Donald eerste, terwijl dezelfde als „de beste" werd beoordeeld in de groep „dog- achtigen". Tevens meende het publiek cat dit de beste hond van de ten toonstelling was, al oordeelde de jury daar iets anders over. Bij de teven ging Prima Donna met de 2e prys Uitmuntend strijken. Door het bestuur van de Ned. Herv. Evangelisatie is een beroep uit gebracht op ds G. van Doorn, Ned. Herv. predikant te Ter Heyde. Gevonden: kruk van autoportier; zilveren horlogeketting; fietshand- pomp. bos touw, zakdoek, wollen de ken, witte haarstrik, groene vulpen, zwarte glacé dameshandschoen, grijze portemonnaie, rozenkrans in étui, br. wollen halsdoek. Zangvereniging „Kunst voor het Volk" geeft haar jaarlijkse uitvoe ring op Dinsdag 3 Maart in de Con certzaal om 7.30 uur. Accordeonver. D.O.V. uit Maasdijk verleent haar medewerking. ZOETERMEER De Partij v. d. Arbeid houdt Donderdagavond in de kleine zaal van „Ons Genoegen" een buitengewone ledenvergadering ter vaststelling van de groslijst voor de candidaatstelling voor de gemeente raadsverkiezingen. Aanvang 7.30 uur. Gymnastiekver. „Pro Patria" houdt Donderdagavond haar jaarlijk se uitvoering ln het gymnastiekge- bouw. HET VRIJE VOLK DELFT Redactie en Administratie: Oude Delft 143 - Tel. 148 Scheveningen 25 Febr. Aanvoer Sch 2 2 k uit halve vleet; Sch 5 8 k uit halve vleet; Sch 45 2 k uit halve vleet; Sch 249 2 k; Sch 250 2 k: Sch 310 2 k; Sch 49 2 k; Sch 236 en 132 niet gehoord. Met verse haring de loggers: Sch 32 600 kisten verse haring; Sch 35 600 kisten verse haring. Notering verse haring: 14,80—16,50 per kist van 50 kg.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3