Centrale training van Oranje-elftal hervat Overschot kleding naar behoeftigen Vriendschap en vertrouwen is het nieuwe motto TC: contact met de clubs Franse boksers in Rivièra-hal Aneurin Bevans boek nu ook in onze taal sKlrÜSS ISr» In 'n wip een heerlijk kopje Nescafé HET VKFJ-J3 VOLK WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) VRIENDSCHAP EN VERTROUWEN, dat was het motto, waar onder gisteravond de centrale training van het Nederlands elftal in het Olympisch stadion is hervat. De nieuwe voorzitter van de keuze-commissie, de heer H. Hoolboom, heeft dat in een kloeke speech nog eens klaar uiteengezet. Hij trok daarbij een parallel met de ramp in ons land. De eensgezinde wil van geheel ons volk heeft iets waarlijk groots tot stand gebracht. De eensgezinde wil van het Nederlands elftal tegen Denemarken zal ook een zo goed mogelijk resultaat ten gevolge moeten hebben. De op een heel enkele uitzondering na complete Nederlandse Elftalclub was in het stadion aanwezig. Van Melis en Schmidt van Eindhoven waren er 's middags nog aan toege voegd. Schmidt had zich echter niet meer tijdig vrij kunnen maken; Wim Landman nam niet aan de training deel. Hij zat op het bankje aan de kant. Zijn neus nog in het verband en zijn gezicht nog half gezwollen en blauw van de bloeduitstorting, die hij Zondag in de wedstrijd tegen M.V.V. had opgelopen. Er was een nieuwtje bij deze eerste trainingsavond sedert begin Novem ber: een behendigheidsspelletje met een groot aantal grote, lichtbruine gummiballen. Het doel er van was de reactiesnelheid van de spelers op te voeren. Het sloeg in. De jongens hadden er een kinderlijk plezier in. Bondscoach Van der Leek had er al lerlei variaties op bedacht. Na het balspelletje kwamen de sprintjes op de sintelbaan. Het oefe nen op de zeer korte sprint is beslist geen overbodige weelde voor onze voetballers. Het is een onderdeel, waarop ze maar al te vaak nog te kort schieten. „Het lijkt Schipper wel..." Tenslotte werd er een partijtje ge voetbald, waarbij Herman van Raalte het ene doel en trainer Karei Kauf- mann in plaats van Landman het andere verdedigde. Kaufmann deed het met een ernst of hij er een plaats in het Nederlands elftal mee verdie nen kon. En toen scheidsrechter Van Zaterdag 14 Maart zullen de leden van de technische commissie van de KNVB een samenkomst hebben met de besturen van de voetbalclubs, aie spelers afstaan voor de Nederlandse Elftalclub. In die bijeenkomst zullen de TC-leden de richtlijnen uitstip pelen, volgens welke men in de toe komst hoopt te kunnen werken ten bate van het Nederlandse voetbal. In volgende bijeenkomsten, welke nog moeten worden vastgesteld, zul len de leden van de technische com missie hetzelfde onderwerp behan delen, waarschijnlijk districtsgewjjs, met de besturen van de eerste- en tweede-klasseclubs van ons land. der Leek een doelpunt toekende, dat helemaal geen doelpunt was, protes teerde hij heftig. Van der Leek an nuleerde het toen onmiddellijk, waar bij ergens uit de verte een stem klonk: ...Het lijkt Schipper wel... De ,.kuil", die naar iedereen hoopt weldra „de wonderkuil" zal heten, was weer als van ouds de plaats waar de stapels broodjes met koffie en ver koelende dranken klaar stonden. De commissieleden Kruvver. Hoolboom. Denis en Van Es waren er met dokter Thomee aanwezig om het iedereen gezellig te maken. De heer Hoolboom sprak de jongens toe, waarbij hij hun op het hart bond ook in hun vereniging een voorbeeld te zijn. „Wie hier ernstig traint, maar er in zijn club de kantjes af loopt, kunnen we ook hier niet gebruiken", zei hij. „Jullie houding binnen maar vooral ook buiten het veld is ons alles waard." „Dat offer moet je brengen „De tijd van voorbereiding is dit maal ten gevolge van ongunstige om standigheden bijzonder kort", zo ver volgde- de heer Hoolboom. „Jullie zult ons echter kunnen helpen wanneer Je elk uurtje, dat je vrij bent. voor extras-training besteedt. Misschien zul je 's avonds dan wel eens wat later bij je meisje komen, daar dat offer zul je moeten brengen." Ook coach Van der Leek heeft ge zegd, dat het voor de drie interland wedstrijden, die er op komst zijn, kort dag is. De jongens hebben het zelf in de hand hun lichamelijke conditie zo hoog mogelijk op te voeren. Van der Leek gaf tenslotte aan de hand van het magnetisch demonstra tiebord nog enkele technische aan wijzingen. Volgende week Dinsdag, op de laatste trainingsavond voor de wed strijd tegen de Denen, wordt het Ne derlands elftal bekendgemaakt. Voor het eerst na een Jaar zonder wedstrijden zal men de Rotterdamse middengewichtbokser Jan de Bruin weer in de ring aan het werk kunnen zien. Dat gebeurt Maandag a.s. 2 Maart in de Rivièra-Hal te Rotter dam. waar hij de 24-jarige Fransman Christian Lunaud als tegenstander zal krijgen. Deze jonge Fransman bezit reeds een aardige staat van. dienst. En het feit alleen, dat hij van de Franse Boks- bond toestemming heeft gekregen in het buitenland uit te komen tegen een man van de eerste serie als als Jan de Bruin, wijst er op, dat rijn capaciteiten tot het interna tionale peil rei ken. Men mag daarom hopen. T TIN A Tin dat Jan de Brum LUNAUD tegen hem kan laten zien wat hij na een jaar afwe zigheid uit de wedstrijdring waard is. De bijpartijen beloven ook karakter. Baby de Voogd vindt in de Fransman Lucien Touzard een jeugdige zwaar gewicht tegenover zich: een jonge man, die, evenals hij aan het begin van een carrière staat en nog altijd hoopt er het beste van te maken. Heintje v. d. Zee's tegenstander An- dré Meraint, die "'an zijn zes prof partijen er nog geen enkele verloor, staat er ongeveer net zo voor als de Amsterdammer en zal voor zijn kan sen vechten. „In plaats van vrees" Het geruchtmakende boek van Aneurin Bevan, de oud-minister van volksgezondheid van Engeland, is in het Nederlands vertaald door drs J M. den UyL Het is verschenen bij De Arbeiderspers onder de titel „In plaats van vrees". Deze titel, een letterlijke vertaling van de Engelse, dekt evenmin als deze de Inhoud van het boek Want ook Bevan kan de vrees voor de Russische agressie niet wegnemen. En waar hij iet3 in die richting poogt te doen zijn de door hem aangevoerde argumenten weinig overtuigend. De boeiende inleiding van Den Uyl vestigt op deze zwak heid terecht de aandacht. Maar daarmee is het boek niet veroordeeld. Want het is veel meer een bundel opstellen dan een aan- RZC naar Duitsland Op Zaterdag 28 Februari a.s. wor den te Aken internationale zwem wedstrijden gehouden, waaraan de Rotterdamse Zweihcüb "zal deelnemen. Na afloop van de zwemnummers komt RZC in een waterpofo-ontmoe- tingen tegen Aachener Schwimmver- ein 06 uit, De volgende dag, op Zon dag 1 Maart, starten de RZC'ers te Palenberg. Ook hier wordt het zwem- gedeelte met een waterpolowedstrijd tussen RZC en ASV 06 besloten. Het Rode Kruis en het R.K. Huisvestingscomité hebben besloten de kleren die voor rampslachtoffers zijn gegeven en die na de verstrekte hulp in grote hoeveelheid zijn overgebleven, te verdelen onder behoeftige Nederlanders. Mej. Tendeloo (arb.) heeft inmiddels aan de minister-president en de minister van Maatschappelijk Werk gevraagd, of deze surplus-goederen ter beschikking van de vluchtelingen in de Westduitse kampen kunnen worden gesteld. Inmiddels hebben de hierboven ge noemde organisaties hun besluit na overleg met desbetreffende regerings instanties genomen. Reeds zlin de organisaties, die op dit terrein, werk zaam zijn. ingeschakeld. De uitreiking zou geschieden in overleg met de sociale diensten dei- gemeenten. Zij. die door de watersnood getrof fen zijn. zullen in overeenstemming met de bedoeling der gevers, met voorrang geholpen worden. Daartoe blijven de allerbeste goederen gere serveerd. Kegelaars in actie tegen Den Haag Zondag zal op de gevlakte banen van de R.K.B. in het Groothandels- gebouw een stedenontmoeting Rot terdamDen Haag worden gehou den Voor deze strijd komen de ste den'elk uit met een A- en een B- 25-tal waarvan de deelnemers elk Ouwerkerk en A. van Dijk aan de hamer, een wisselprijs die momen teel in het bezit is van de H.K.B. Naast de stedenontmoeting zal ook een vrije baan worden georgani- Sclieepvaartbericliten Automobilisme. De wedstrijd- commissarissen van de Rallye Algiers- Kaapstad hebben het eindklassement herzien en de eerste plaats toegekend aan de Italiaan Martignoni met Fiat 1900 cc. Binnenkort zal in Nevada (V.S.) een nieuwe reeks atoomproeven be ginnen (o.m. met het nieuwe atoom kanon) waaraan 20.000 militairen zullen deelnemen. eengesloten betoog over de buiten landse. politiek. En juist dat brokke lige karakter van het boek opent menig uitzicht op het denken en doen van de schrijver, die op het laatste congres van Labour zulke grote successen heeft geboekt. Tot de boeiendste hoofdstukken behoort de be- schrijving van het werk dat Bevan als minister voor de volksgezondheid heeft gedaan: de organisatie van de kosteloze medische verzorging voor ieder in de gezond heidsdienst Een van de zegenriik- ste daden van het Labour-bewind. Over dat werk schrijft hij met liefde en grote ken- r.is van zakenEn hier zien wij de politicus als bestuur der van formaat. Voor wie de moeite neemt het boek zorgvuldig te lezen valt er uit de brokstukken parlementaire loopbaan, die Bevan beschrijft hij vertelt telkens van eigen leven en ervarin gen veèl interessants over de sfeer van de Engelse democratie te halen: Bevahs Ideeën over de finan ciering van de plichten van de staat, zijn opvattingen over de mate waar in nationalisatie geboden is en zo veel wat daarmee samenhangt, zijn de moeite van het kennis nemen waard. Niet het minst om de rol. die hij in de Engelse politiek speelt en misschien gaat spelen, te begrijpen. Daardoor ook heeft zijn boek, dat om zijn kwaliteiten misschien niet lang in de herinnering zou zijn ge bleven, op het ogenblik van zijn ver schijning in het Nederlands, aan be tekenis gewonnen. De inleiding van Den Óyl, die licht doet vallen op de veelzijdigheid van Bevans karakter, verdient om de scherpzinnige en helder geformuleerde schets van Bevaps kwaliteiten (en tekortkomin gen) alle aandacht v. V. Ir P. J. C. Vos (van Fokker) overleden Te Amsterdam is Maandag geheel onverwacht op 49-jarige leeftijd over leden ir Pieter Jacobus Christiaan Vos, directeur van de N.V. Konink lijke Nederlandse Vliegtuigfabriek Fokker. In 1941 ondernam hij tezamen met de invlieger Leegstra de gedurfde vlucht met de Fokker G-l naar En geland, waardoor hij een nationale bekendheid kreeg, Sportkiekje» van Sober te zijn „The way west" is een boek over pioniers in het voor blanken nog jonge Amerika, die naar het „beloofde land" in Oregon trekken. Het geeft gelukkig niet het vertekende beeld van goede blanken, die al maar tegen slechte roodhuiden moeten vechten en winnen, om dat zfj veel slimmer en eerlijker zijn dan zij. Het is een sober verhaal een verslag bijna over sobere mannen en vrouwen, die met hun karavaan van ossenkarren door hitte en kou trekken, door droge vlakten en bossen, door stof en regen door rivieren en over woeste bergen. Ze komen doodsbang midden in een onafzienbare kudde buffels terecht; hun wagens gaan kapot; ze hebben soms geen kracht en geen moed meer om verder te gaan, omdat ze het eind van hun tocht eenvoudig niet dichterbij zien komen; een jongetje sterft aan de beet van een ratelslang en z'n moeder moet hem achterlaten in een grafje op de eindeloze vlakte, omdat de karavaan verder moet rollen; een deel van de troep durft ten slotte het laatste en moeilijkste stuk niet meer aan en scheidt zich af om een andere (ï-fej) richting in te slaan. Maar de Indianen zijn in dit boek lang niet de fel beschilderde, scalpen-jagende, vurige strijders: lang niet de moordenaars om het moorden-zelflang w w niet de van uitsluitend haat vervulde wil den. Ze zijn gewoon de mensen, die op andere manieren leven dan de blanken en net als bij de blanken vindt men bij hen de goeden en de slechten. Ik vond het een mooi boek. Omdat 'k van de baas bijna altijd aan sport moet denken ben 'k er toe gekomen een soort van band een soort parallel te vinden tussen de inhoud van ..The way west" en de sport. zoals wii die tegenwoordig kennen. En die is er wel. geloof 'k In het laatste hoofdstuk weet één van de hoofdfiguren bij zijn aankomst in dat „be loofde land" dat hil in z'n levensdagen de tocht er heen niet meer zal vergeten, 'k Proef de het zo: dat felbegeerde doel. die grote winst, dat ideaal was bereikt. En niets zou ooit nog mooier kunnen zijn of meer bevre diging kunnen schenken, omdat het bereikt was ten koste van de uiterste menselijke in spanning lichamelijk zowel als moreel. De vrijwillig verkozen soberheid en inspanning en opoffering tildens de tocht hadden de schoonst denkbare beloning gekregen. Maar juist daarom zou in deherinnering ook de tocht-zelf steeds mooier worden, steeds groot ser. steeds waardevoller. Wij mensen m de moderne samenleving met trams en bussen en auto's en fauteuils thuis en zachte bedden, en machines om 't werk te doen. wij kunnen leven zonder dergelijke ont beringen en ons niettemin een toekomst bou wen. Maar als we gezond zijn. wil de machine, die ons lichaam is, tóch wel eens op volle toeren draaien en het uiterste presteren, zoals die van de pioniers het wekenlang deed. En als we gezond zijn willen we wel eens licha melijk echt moe zijn. al was het alleen maar om de rust daarna ten volle te kunnen waar deren En dat gezonde lichaam van ons wil wel eens laten zien. dat het meer kan pres teren dan de geest, die er in huist, voor mo- geliik had gehouden. We zijn gelukkig, dat we de sport hebben gevonden om dit verlangen uit te leven. De snort, waarin we onze strijdlust kunnen bot vieren. de sport waarin we het meest mis schien bij de training ons lichaam kunnen stalen, de sport, waarin we een uiterste krachtsinspanning leren leveren en wat ont beringen leren lijden. De sport, die ons in menig opzicht leert sober te ziin in een maat schappij met een weelde aan gemakken ROTTERDAM AANGEKOMEN ROTTERDAM VERTROKKEN UJbn! FTtiwn NEDERLANDSE SCHEPEN i op iso mijl N VAN EN NAAR INDONESIË 'n Heerlijk kopje koffie tijdens een spannend hoorspel Moeder hoeft werkelijk geen woord te missen, want met Nescafé heeft ze in twee tellen de geurigste koffie klaar voor het hele gezin. Een lepeltje Nescafé in een kopje - kokend water bijgieten - suiker en melk naar smaak toevoegen - en U zit al te genieten van het heerlijke aroma, dat Nescafé zo beroemd heeft gemaakt. Zo'n kop koffie doet een mens extra genieten t Nescafé is koffie-extract, verpoederd met een hoeveelheid koolhydraten, toegevoegd teneinde het aroma te bewaren. EEN NESTLE PRODUCT Pas verlaagde prijs: f2.70 per busjeI EMIGRANTENSCHEPEN TANKVAART SLEEPBEDRIJF KUSTVAART aings; AMSTERDAMAll Round, de .runt, AitivruiM: En Avant, van Geut; 'ïer Gebroeders, van Gene; WEURi; ranclna, Ursims; ENKHUlZEN: be- eunaa, ömecung BELG1E: Verzasca, Alcliert; Beethoven, Guooeis; Irwiu, wjjs; nargee, Brom; Majo, iiooyniuns, uoinviue, Hauhuis; wauins, oto.K; nuup up weivaart, ixik- xert; otad iNameu, tvraus; .fandango, oteppe; uelacroix, Wagner DUITSLAND: Dender, Booy; Geertje, Tunteier; uernaraa, Masman; Soli Dcu Gloria, Mlggéienormk; nunmanuei, na- zenjager; ouaiuis 1, BOssers; aam l, Tim mermans; rvutiius 2. ötoup, aiuci Ant werpen, ae jongne; Bmine, v d Meersene; recur, De Ruiter, Ziet op u zeil. Roens; iNieuwe ZiOrg, ne Vries; Machn, Brum- sma. Prinses Juliana, Keiler, Klockuer ui, schmia; Katia, v d Pol, Vulcaan IJ, Cornellssen; Chateau Contermerle, Her mann; TRG b, Ochsenreither; Damco 77, van Teullngen; Esso 45, Bieler; Vul caan 59, van wieggeien; Jean Pierre, de Ruiter; Jocor, aaicicer, Luctor, Hoekema, ochelae, Veldhuizen; Zephlr, de Lange, Sanl 2, Ceulemans; Pluviale 26, Ruc- quart; Fluvlale 24, v d Kamp; Beta, Aiooy; Alpha, Beeuen; Vlos, Liet; Geer- truida, Arntz; Vulcaan 15. de Graell; Vulcaan 9, Kathmann; Vulcaan 36, Mus; Math Stlnnis 105, Fulman; Clos Wou- qeot, Jansen; Johanna, Beck; Esso 3, bteln. Mer- STRAATSBURGReijnolds, Palincki. LIBITH gepasseerd 24 Febr. voor IJ uur naar ROTTERDAM: Schurmann 7, Palm: Schurmann 6, Wolz; Albula, van Sliedrecht; Hlrondelle, Wijnen; M Stln- nes 102, Buhs; Ernst, van Kekeren; Anjo, Jager; Centrust 2, v d Hoeven; Ruae, Meijer; Schurmann 34, Veppen; Schur mann 38. Albert; Rhenus 88, Schoumg; Fanto 31, Fage; Henja, Koopmaus, West- schlttahrt 4, Orlemann; Express 7, Adam, Venus, v d Heidt; Damco 9, Lankers. ZWIJNDRECHT: Hanjo, de Jong; Rhe nus 88, v d Adel; NIJMEGEN; Castor, Baemann) AMSTERDAM: Rletwljk, de Bruin; SHV 94. Schlosser, Berlioz, bchlos- scr; KRIMPEN AAN DE LEK: Krimpen a/d Lek. van Dijk; DE STEEG. Hlron delle, Wijnen; NIJMEGEN Atlas, Valken burg; VENLO; Hubo, Hulsman; ZIERiK- ZEE; Argo, de Vries; IJMUIDEN; Vlsch- bank, Schullenburg; GOES; Volharding, van Dalen; IJSSELSTEIN; Furka, Stut- terler; NEDERHEMEKT: Animo, de Lange; DEVENTER: Inlatigable 2, Snel- Jer; ZOETERWOUDEN: Atalanta, Spek snijder; SNEEK: Mary lvonne, van Steen; DE STEEG: Sema, van Keulen; SOEST: Noordster, Rijksten; HASSELT; Moron, Kaltenborn; ZWOLLE: Onderneming, de Weerdt. BELGIE: Adeline. Vispoel; Schwarz- wald, Maayen; Berdlna, Keesen; Pontet Canet, Schot; Bulgersteln, Weps Pax Mundo, van Beeck; Suzy, Leeuwensteln. DUITSLAND: Johanna, Trouwborst: Marijke, Gerrits, IJssel 5, Riksten; Risico, Furman; Goede Hoop, de Waardt; Reest. Teekmun; Nelwl, de Geus; Elbe II, Nachtlgall; Joja, Polet; Vier Gebroeders, van Pelt; Vllssingen, Verkalk; Maria 2, van Rossum; RIJan, de Ble; Vlos, Otter speer; Drie Gebroeders, van Yren; Ger hard, Berns; WUJogra, van Kessel; Avontuur, ter Wee; Maria Theresia, Kroeze; Jos Wal, van Loo; Peter Trese, Tresc; Neska 10, Rohreoas: Stella 2, Bal- zer; Zephlr, Harremnn: Gotthard, v d Bosch; Vertrouwen, Visser; Margoretha Helena, Boerce; M Stinnes 53, Seegers; Sardina, Verduyn; St Petrus Canlslus, Witjes; Nenuphar, Toering; Heljmen, v d Werf; Elizabeth, Teuben; Germaine, Buil; Kaub, Frollch; M Stlnnis II, Pe ters: Badenla, Nouwen; Hencor, Derksen; Vertrouwen, Sempel; Adrlana 2. v d Linden; Catharlna Adrlana, Vegter: Aera, Teekman; Mannelsteln, Senger; Johanna, Sanders; Frans Hnniel, Volgt; Tracla, Kluytman; Rijnstroom, Furmann; Rhe nus 84, Adler; Johanna Cornells, Meeuw- T Puscoll ll 24-25 In Auckland a;

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3