Dam Brielsche Maas betaalde zich zelf al Met grote ponton wil men het stroomgat beteugelen Leven in Oude Tongekomt maar moeizaam op gang EEN INVALSPOORT BLEEF DICHT Chefarine Zwaar karwei bij Hellevoetsluis Als het lukt komt 2600 ha land droog Het instorten nabij! VN vergadert weer De politie als inbreker Opruimingswerkpas in allereerste stadium Succesvolle snertdag Nog meer winst voor socialisten in Oostenrijk Schuilkelders met dubbele bestemming In noodgebied uitstel van verkiezingen Voor '5 morgens vroeg en 's avonds laat HET VRIJE VOLK WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 PAGINA (Van een onzer verslaggevers) BIJ EB vallen zandplaten droog voor de Brielscke-Maasdam. De zee wordt traag en stil. Er breekt geen golfje meer op de vlakte van grauw slib, grijs water en stroken licht geel zand. Men boort er alleen het zoete fluiten van de wulpen en de trillers van de strandplevieren. Wat lijkt die dijk tussen Voorne en Rozenburg nu overdreven zwaar en hoog. Toch was hij in de stormnacht nauwelijks sterk genoeg. De kruin is over een grote lengte steil afgekalfd, de stenen glooiing losgewoeld; de basaltblokken werden als kiezelsteentjes over de helling uit gestrooid. De zee beukte tegen haar invalspoort, die in Juli 1950 gesloten was. De poort werd deerlijk gehavend, maar zij bleef dicht. Die nacht heeft de dam zich zelf betaald, zegt men op Voorne en Rozenburg. Vier bondgenoten tegen pijnen en griep D« 4 bestanddelen van Chefarine „4" tezamen in één tablet ver enigd vormen het beroemde ge neesmiddel, dat vaak uitkomst brengt, waar andere middelen falen. 'n e doet wonderen! Dertig Amerikanen zijn gewond toen militaire politie in Poesan (Korea) moest optreden tegen een groep opstandige Amerikaanse mili taire gevangenen. De Italiaanse tankboot „Mireilla" heeft volgens betrouwbare berichten de haven van Venetië verlaten en zal een tweede lading petroleum uit Aba- dan in Perzië halen. (Van een sneciale verslaeeever) Rij swerkers uit Sliedrecht en Werkendam leggen langs de ge wonde flank van het dijklichaam een noodverband van wilgenteen. Het taaie vlechtwerk wordt ver zwaard met basalt en zakken zand. Het ruikt naar de griend, het is nog levend hout, het laat zich buigen en winden zonder te breken. Ze leggen de wilgenmat vast aan honderden puntige stok ken, die met houten hamers diep in de grond worden geklopt. Het is mooi werk om te zien en zwaar werk om te doen. Straks wordt het weer ongedaan gemaakt; de maf mag niet blijven liggen als het defi nitieve herstel begint, maar tot zo lang kan de dijk weer een stootje ve len. „Al komt er nog zo'n storm, hij zal het houden!" meent de opzich ter. Als dam was gebroken. En als de dam in de nacht van de ramp was gebroken? De stormvloed zou het Brielse Meer in een ziedende kolk hebben veranderd. Voor heD hoog opgestuwde water lagen al da delijk twee uitwegen open: de bres in de Rozenburgse dijk, die doorge graven is bij het aanleggen van een fietspad beneden langs de dam, en de haven van Brielle. De Briellenaren hebben hun vloedplanken nog uit de tijd, toen de Maasmond een zeegat was. maar dit geweld hadden zij mot hun planken zeker niet kunnen ke ren. Ach, het is misschien niet meer dan lekenpraat. maar de dankbare bewonderaars van de Brielse Maas dam verzekeren zelfs, dat hU niet al leen Voorne en Rozenburg heeft ge red, maar ook Rotterdam met zijn Hoge Schielandse Zeedijk, die heel dat gevaarlijk lage Zuidhollandse polderland tot Leiden toe moet be schermen.... Rotterdam had nog meer water gekregen dan nu al door de Nieuwe Waterweg en de Nieuwe Maas, als de grendel niet op de deur in de Brielse Maasmond was geble ven. Het Brielse Meer, dat officieel Brielse Maasboezem heet, heeft het zand geleverd dat met de allergroot ste spoed naar de zwakke dijken van het Voornsché Kanaal moest worden gebracht. West-Voorne werd immers uit het Oosten bedreigd: het zeewater stroomde toe door het gat in de dijk van het Haringvliet bij Oudenhoorn. In het Brielse Meer lagen de zand zuiger „Rotterdam" en een elevator van de firma Boele en Oosterwijk, die het voor zoetwaterreservoir be stemde meer op diepte brengt. Zand genoeg: de „Rotterdam" heeft een capaciteit van 3000 ton per uur. dat is meer dan 400 grote zandauto's in één keer kunnen ver voeren. Men had geen 400 auto's bij de hand, maar gelukkig wel zandbakken en andere schepen. Die voeren door Nieuwesluis het ka naal binnen en losten waar dit het meest nodig was. Zo heeft ook het Brielse Meer geholpen bij de red ding van Voorne, en dat meer dankt zijn ontstaan aan de dam. Zoetwaterreservoir Het Brielse Meer wordt een cen trum van watersport; men gaat de oevers gedeeltelijk bebossen; er komt een groot recreatie-oord; delandaan- winst is aanzienlijk, want de vroegere gorzen leveren duizend hectare vruchtbare en vloedvrije grond. De dam beschermt het reeds bestaande recreatie-oord op het Kruininger Gors. dat vroeger slechts een veel te smalle en telkens aangevreten duin - strook als waterkering had. Met het zoete water uit het Brielse Meer zal men de verzilting van de polders van Voorne, Putten en Ro zenburg tegengaan. De zoutbarrière in de lage delen van Voorne wordt opgeruimd door het graven van een brede tochtsloot van Voorne af. Voor ne en Putten kunnen dan zoet water inlaten van het meer en uitlaten op het Haringvliet; Rozenburg zal ook putten uit het nieuwe zoetwaterbek-1 ken en uitlaten op de Waterweg. Zout water is zwaarder dan zoet water. De zandzuiger moet daarom eerst de bulten van de bodem verwij deren, omdat hel zoute ivater in de kommen tussen die bulten staat. Al bijna twee jaar is men met het uit diepen bezig en dat heeft vier mil- lioen ton zand opgebracht. Het spoor wegemplacement bij Terbregge en vele nieuwe ivijken van Rotterdam en Den Haag zijn op het zand uit het Brielse Meer gebouwd. Met die zand winning is het nog lang met afgelo pen. Buiten de geulen is het meer erg ondiep. Men zal het om te be ginnen tot 10 meter uitdiepen, ver volgens misschien tot 2ff of 25 meter, al naar de Rijkswaterstaat het belieft. Dierenwereld verandert De geleidelijke verzoeting van de voormalige zeearm geeft allerlei ver anderingen in de dierenwereld te zien. Hier herhaalt zich ln het klein, wat na het voltooien van de Afsluit dijk met de fauna van het IJselmeer is gebeurd. De kreken en slikken van de gorzen verdwijnen, daarmee ook de vogels die zich met slikdiertjes voeden. Er zijn andere vogels voor teruggekomen, vooral grote troepen meerkoeten. Men heeft snoekbaars, brasem en voorns uitgezet en de visstand ont wikkelt zich voorspoedig. De „Rotter dam" zuigt soms ook scholen voorn tjes op en dan is het er „razend van de meeuwen", zoals uitvoerder Bak ker het vertelt. De groene muggen van het IJsel meer vertonen zich in de zomer nu ook boven het Brielse Meer. Hun lar ven maken de palingen vet. Soms ontpoppen zich zoveel muggen tege lijk, dat ze als een groene damp uit het water opstijgen. Ze steken niet, maar 's avonds komen ze op de lich ten van de schepen af en dan vormt zich een dikke muggenkoek op de lampen van de „Rotterdam". Geheimen opgezogen De meerbodem geeft zijn gehei men prijs. Er zijn heel wat sche pen in het oude zeegat vergaan; telkens weer worden wrakstukken opgezogen, sommige al van eeuwen her, die zijn „houtgepend". Mun ten of goudstaven zijn nog niet gevonden, 't Is ook niet nodig, die dam werpt ook zo zijn winsten wel af! Kom niet te dicht bij zo'n erfenis uit de bezettingstijd! De golven hebben het betonnen gevaarte zover onder mijnd, dat het er veel van heeft, of het elk ogenblik kan instorten. Als deze bunker straks in de zomermaan den nog in de badplaats De Koog op Texel zou staan wat ivel niet het geval zal zijn, want zó is het te ge vaarlijk! zou hij zeker goed afge rasterd moeten worden... „Willem Barendsz" De vangstciifers van de Willem Barendsz blijven thans iets achter ten opzichte van die van vorig jaar. Per 8 Februari zijn nl. geprodu ceerd 8694 ton traan, tegen 8766 ton in dezelfde neriode van het vorige seizoen. In de spermolieproductie is geen verandering gekomen (320 ton) (Van een speciale verslaggever) HET RAMMEKENS VAN WALCHEREN, daaraan doet het gat in de zeedijk bij Hellevoetsluis denken. Ook hier een dijkgat, waar vloed en eb met beangstigende vaart doorheenschurcn. Ook hier zal Rijkswaterstaat alleen na een secuur krijgsplan, waar bij zwaar „geschut" in stelling komt o.a. een ponton van 52 meter lengte succes kunnen hebben. Wekenlang hebben ingenieurs en rijswerkers, scheepsbouwers en grondwerkers ge werkt alvorens de aanval op de zeedijk Hellevoetsluis kan wor den ingezet. Dezer dagen is het zover. Hoe kan een dijkgat dat zó ver landinwaarts ligt, nu nog grote moei lijkheden veroorzaken? Voor een leek lijkt dit onaanneme lijk. Totdat hy hier, aan het Haring vliet, heeft gezien met hoeveel geweld de vloed de polders van Oudenhoorn en Nieuwenhoorn binnenstroomt. Het schuimt en het kolkt. Het water heeft er een snelheid in byna twee en een halve meter per seconde. Zwarte brokken veen uit het dijk lichaam zyn meegesleurd en liggen honderden meters ver in het over spoelde land. Veertig millioen kubieke meter water staat er volgens Pro vinciale Waterstaat hier in de polder; vijftig millioen menen de ingenieurs in Rijkswaterstaat zelfs. Dertig meter breed was het gat op Zondag 1 Februari. Momenteel ls het op de bodem 52 meter breed. En alleen aan de activiteit van Water staat is het te danken, dat men het op 52 meter heeft kunnen houden. Met rijshout en basalt op de taluds, met zinkstukken op de bodem heeft men het gat verdedigd. Als de wind westelijk is, heeft het Haringvliet zelfs hier by Hellevoetsluis de kracht van een zee. Slechts één ding had men mee. Op vijf a zes meter diepte ligt een zware kleilaag en die heeft het gehouden, mede dank zij de zink stukken. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft Dinsdagavond haar in December onderbroken zit ting in New York hervat. Voorzitter Lester Paerson, de Canadese minis ter van Buitenlandse Zaken, las een boodschap voor van president Eisen hower, waarin deze o.m. zegt, dat de V.N. reeds veel hebben bereikt en, naar hij hoopt, in steeds sterker mate een doelmatig instrument voor het bewaren van de vrede zullen worden. De nieuwe leider van de Ameri kaanse delegatie is Henry Cabot Lodge Jr, Toen een verslaggever hem de vraag stelde, of hij de leider van de Russische delegatie, Wisjinski. een hand wilde geven, antwoordde hij. „Beslist niet". Toen hem werd meegedeeld, dat dit een diplomatieke gewoonte was en niets betekende, antwoordde Lodge: „Weet u niet dat er een nieuwe rege ring in Washington is?" OUDE TONGE HEEFT WEER GAS via de leiding van Middelharnis en een noodaggregaat zorgt er voor stroom, zodat er zelfs weer enige straatverlichting is. Maar dat zijn dan ook vrijwel de enige tekenen van opleving die mnic in het verwoeste dorp kan bespeuren. Voor de rest is er van het eigenlijke herstel nog geen sprake: het opruimen van de ergste chaos is zelfs nog maar in het eerste stadium. Nog slechts 125 lijken zijn geborgen; 175 mensen worden nog ver mist. De 250 soldaten, die bij de lijkenberging en de opruimings werkzaamheden waren ingeschakeld, zijn gisterochtend vroeg weer vertrokken. Een geëvacueerde inwoner van Oude Tonge. die een dag in zijn huis had gewerkt, liet, toen hij wegging, het licht branden, maar deed wél de deur achter zich op slot. Een politie agent zag het en liet „inbreken". Een man met een bak vol sleutels zocht net zo lang, tot hij er een gevonden had die paste, en toen was het lampje gauw uit. In Nijmegen wilde het commando Luchtstrijdkrachten twee dagen lang soldatensnert verkopen voor een gul den per liter. De opbrengst was voor het Rampenfonds. Die tweedaagse verkoop is mislukt, want gistermor gen, de ochtend van de eerste dag, was alle beschikbare erwtensoep al schoon op. Op 3 Maart a.s. worden de „snert- burelen" opnieuw opengesteld. Gros siers en winkeliers zorgen belangeloos voor de ingrediënten. De totale op brengst van de „operatie snert" be groot men op 30.000 gulden. In Oostenrijk zijn Zondag, tegelijk met de parlementsverkiezingen, ver kiezingen gehouden voor enige pro vinciale en gemeenteraden. Uit de Dinsdag bekendgemaakte resultaten blijkt dat de Katholieke Volkspartij in Burgenland en Stiermarken de sterkste groep is gebleven, hoewel zij in laatstgenoemde provincie slechts één zetel meer dan de socialisten be haalde. In Karinthië vergrootten de socialisten hun meerderheid. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in Graz en Klagenfurt behaalden de socialisten eveneens de overwinning. „Hoog bevel", zeggen de officieren.1 „Het is maar goed ook, de soldaten zijn, na bijna veertien dagen in deze gebieden gewerkt te hebben, op". Uit Rotterdam zijn Maandag elf brandweermannen gearriveerd om bij de lijkenberging te helpen, „Ze krijgen het moeilijker dan wij", menen de militairen, „wij hebben op makkelijk bereikbare plaatsen ge zocht. Maar nu? Achter de kerk zul len er waarschijnlijk nog heel veel liggen. Wellicht is bovendien een groot aantal voor goed verdwenen, meegesleept door de stroom". En de overige opruimingswerkzaam heden? Wie het ziet, vraagt zich af hoe al de wrakstukken, ingestorte huizen, verwoeste schuren, alles gro tendeels nog in het water, ooit kan worden opgeruimd. En men kan niet eens met man en macht aan de slag gaan. Legering en sanitaire verzor ging leveren te grote moeilijkheden op. Tijdelijk terug „Er zijn Maandag 50 Oud-Tongena ren van hun evacuatie-adres tijdelijk teruggekeerd om te werken", zegt burgemeester Van Dijk. „Er zijn nog ongeveer 240 mensen blijven wonen, maar meer kan ik er nauwelijks ber gen. Deze 50 mannen kunnen niet in him huizen, maar worden onderge bracht in de havenloods. Vergeet niet dat er van de 600 hui zen nu nog maar 100 bewoonbaar zijn. Meer dan 100 zijn er totaal verwoest en verder is cr een groot aantal ern stig beschadigd." Daarnaast biedt de waterleiding bijzondere moeilijkheden. „We doen hier op het ogenblik wat we kunnen", aldus burgemeester Van Dijk, „maar onze mogelijkheden zijn beperkt. Aan definitieve terugkeer van de geëva- cueerden valt dan ook nog niet te denken". Weinig toekomst Daar komt nog bij, dat de burge meester zich afvraagt of het in ver band met de beperkte middelen van bestaan niet verstandig zou zijn als eeh aantal mensen helemaal niet zou terugkeren. De bestaansmogelijk heden zijn in belangrijke mate inge krompen; voor de ramp was er zelfs al een overschot van arbeidskrachten. Maar dat ls een zaak, die nog niet direct acuut is. Het grote probleem waarvoor bur gemeester Van Dijk staat, is, dat alles nog steeds is ingesteld op tijdelijke en niet op permanente hulp. Voortdu rend wisselen daardoor de hulpcolon nes. Zo vertrok Dinsdag een over wegend uit militairen bestaande lij- kenidentificatieploeg en slechts met veel moeite heeft men voor een nieu we kunnen zorgen. Deze ploeg krijgt nog veel te doen. Tegenaanval Nu ls het moment voor de tegen aanval bijna aangebroken. Een groot scheepse tegenaanval wordt het, want met alleen maar zandzakken valt hier niets te bereiken. Twee betonnen tankscheepjes van 26 meter lengte elk zyn op een scheepswerf samengevoegd. Omdat ze nog geen drie meter diep waren, heb ben ze ook nog een even hoge metaien opbouw gekregen. Die ponton, precies even lang ais de breedte van het dijk gat onder water, wordt in de opening gevaren Varen kan men dit eigenlijk nau welijks noemen. Het wordt een kwestie van trekken met oersterke lieren. Zodra één punt van de ponton het gat heeft bereikt zal men pro beren de andere om te zwaaien. Een lier, die op de dijk wordt opgesteld Bij Hellevoetsluis zal Rijks waterstaat met groot materiaal een gat in de zeedijk langs het Haringvliet gaan dichten. Dit wordt het eerste definitieve herstel van een grote dijkbreuk; een kar wei dat stellig niet zonder risico is Maar als het slaagt kan daarna 2600 hectare land worden droog gemalen. en ook een drijvende kraan die in het Haringvliet verankerd wordt, zullen de kracht moeten opbrengen om dit zinkschip recht te trekken. Als het even kan, gebeurt dit tegen de eb- stroom in. Tegelijkertijd staat dan een leger arbeiders startklaar. De 150.000 kilo steen, die nu al op de kade van Hellevoetsluis gereed ligt, moet in recordtijd tussen de ponton en de dijktaluds worden gestort Dat is ook het moment, waarop de bijna twee en een halve kilometer lange buisleiding haar nut zal moeten be wijzen. In het Voornsché Kanaal, in rustig water dus, ligt de zuiger die in één uur vijfhonderd kubieke meter zand door die leiding kan persen. Ponton helpt mee De ponton zelf helpt ook mee. De luiken in de zijwanden worden name lijk open gezet en het binnenstromen de water zal dit vaartuig van beton en yzer dan verzwaren. Voordat de vloed doorzet, moet het karwei ge beuren; één uur, als het meezit twee het moment van de kentering van het gety heeft men de tijd. Zo is het plan van Rijkswaterstaat, directie benedenrivieren, Op die manier zal de strijd op de zeedijk Hellevoetsluis gestreden worden. Over een paar dagen wellicht weten we wie als overwinnaar uit het gevecht te voorschijn komt. Wint Rijkswater staat, dan zal binnen afzienbare tyd 2600 hectare land kunnen worden drooggemalen. (Van onze parlementsredactie.) Binnenkort wordt begonnen met de bouw van schuilkelders, voor zover deze ook een nuttige vredesbestem- ming kunnen hebben, aldus schrijft minister Beel aan de Eerste Kamer. Het totale project omvat schuilge- legenheid in openbare schuilplaatsen voor 100.000 personen. De minister overweegt voor zover de middelen het toelaten, de blokuit- rusting ten dele voor Rijksrekening te laten komen. De blokbescherming is een tussenvorm van zelfbescher ming en overheidsorganisatie. Tegen het laatst van de eb in wordt de ponton in het dijkaat getrokken. Nu de watersnood het ln verschil lende gemeenten onmogelijk maakt daar onder normale omstandigheden gemeenteraadsverkiezingen te organi seren. is bij de Tweede Kamer het voorstel ingediend om bij algemene maatregel van bestuur een eventuele noodregeling te doen vaststellen. Hoewel bij de behandeling van de regeringsnota over watersnood van verschillende zyden de suggestie is ge daan de raadsverkiezingen volgend jaar met de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten te doen samenvallen, meent de regering het treffen van voorzieningen te moeten beperken tot de gemeenteraadsverkiezingen in het watersnoodgebied. De aanwijzing van de gemeenten, die daarvoor in aanmerking komen zal door de minister van Binnen landse Zaken in overleg met Gedepu teerde Staten der betrokken provin cies geschieden. Premier Malan heeft bjj de be handeling van het wetsontwerp, waarbij Elizabeth tot koningin van Zuid-Afrika wordt uitgeroepen, ver klaard, dat de Unie niet uit het Ge menebest zal treden. Uw bestelling dient u te zenden aan: Het Vrije Volk p/a Mevr. M. Olffvan Boven, Postbus 50 Hilversum. 1. Bestel alleen per briefkaart. 2. Plak de zegels voor het verschuldigde bedrag naast de postzegel van 6 cent, dus op de adreszijde. 3. Plak op één briefkaart geen hoger bedrag dan 50 cent. Indien u méér dan één patroon wilt bestellen, gelieve u voor ;lk patroon een aparte briefkaart te gebruiken. 4. Losse zegels en briefkaarten, waarop meer dan 50 cent ls bijgeplakt, kunnen wij niet accepteren. Opgelet. Het bovenstaande geldt dus als men een patroon ln één der opgegeven maten verlangt. Men kan van dit model en ook van de reeds eerder geplaatste modellen een patroon op dezelfde wijze bestellen. Een patroon naar maat van dit model kost 1,75. Dit bedrag kan men alleen overmaken per aange tekende brief of per postwissel, niet door postzegels op een briefkaart. Adresseren aan bovengenoemd adres. Verder kan men van elk willekeurig model een patroon naar maat ontvangen; alle inlichtingen daarover stuur ik op verzoek gaarne toe. Benodigde stoft 3.75 4 130 e« brtfsC Stof tonder vleug ef richting Een lekkere warme ochtendjas zouden we, vooral in de winter, graag allemaal bezitten. Maar aangezien ze in de winkel dikwijls vrij duur zijn, zinnen we op andere middelen: we gaan er zelf een maken. Het model, dat we hier geven, is voor elk figuur geschikt. Het kan worden gemaakt van gewatteerde stof (maar die maakt vrij dik) of van flanel of een andere wollen stof. Misschien bent u er in geslaagd in de uitverkoop een voordelige lap te kopen, die 3.75 m lang en 130 cm breed is? Dan bent u klaar, want dat is er nodig voor dit model. Deze ochtendjas heeft, een brede overslag en sluit met vier knopen en knoopsgaten. De kraag is aan geknipt. Op de mouw is een brede manchet van dubbele stof gezet. In de taille van het lijfje zijn een paar figuurnaadjes aangebracht. De naden aan de voorkant van de rok komen precies bij deze figuurnaadjes uit. Midden-achter ls een naad in de rok. Een stiksel ongeveer 2 cm van de kant wordt langs de kraag en man chetten gegeven. De lengte van de peignoir is berekend op 150 cm. Op de stof leggen: De lap wordt gedeeltelijk opengelegd en in de lengte dubbelgevouwen Bij stof zon der vleug of richting kunnen de pa- ln de maten: B.W. 92 - 98 - troondelen volgens voorbeeld worden 110 - 118. opgespeld. Ommw: N* CU. Patronen van 50 ets verkrijgbaar n de maten: RW Qi or 1/u

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2