Parkeergeld alleen op parkeerplaats Olie-puzzle Zwitsaletten Gemeente-program B.B. en R. nog niet bij Debat over tweede TH Beter tegen besmetting beschermd Industrialisatie blijft eerste wapen tegen de werkloosheid Kamerleden klagen: Verdrevenen vinden hier geen asyl Ministers in principe eens over Nederlands tol-unievoorstel HET VRIJE VOLK WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 De sectie Gemeente en Provincie van de Dr Wiardi Beekman Stich ting heeft een congres gehouden dat er zijn mocht. Een kort, maar veel omvattend program van punten werd opgesteld en zal aan het congres van de P.v.d.A. worden aangeboden. Er komen steeds meer vraagstukken, die in ons eigen land alleen niet meer zijn op te lossen. Slechts in internationaal verband kunnen zij worden aangepakt, omdat de oorzaken van de moeilijkheden van internationale aard zijn. Iets van deze aard doet zich ook voor binnen de eigen grenzen. Er zijn vraagstukken, die niet meer zoals vroeger, in het gemeentelijk verband kunnen worden opgelost. Het groter verband van het rijk, de provincie of van gespecialiseerde organen, die over het gehele land werken, is voor de behartiging van verschillende belangen beter ge schikt dan de gemeente. Ook zijn er belangen, die door groepen, van gemeenten beter be hartigd kunnen worden dan door elke gemeente afzonderlijk. Van de mogelijkheden, die de huidige Gemeentewet voor zulke officiële sa menwerking schept, wordt dan ook gebruik gemaakt. Geen wonder is het dus, dat de vraag rijst: wat is in de toekomst de taak van de gemeenten? Waar liggen de onderwerpen, waarmee de gemeente zich beter dan elke andere instelling kan belasten? Wat is er voor de gemeente nog allemaal te doen? Sommigen, die deze vraag stellen, gaan stilzwijgend uit van de ge dachte, dat er voor de gemeente minder te doen zal zijn in de toe komst, en dat er minder ruimte zal zijn voor eigen initiatief. De finan ciële afhankelijkheid van vele gemeenten van het rijk, die in de crisis jaren na 1929 is ontstaan, heeft het besef van gebondenheid ver sterkt. Ook op het congres van Zaterdag was iets van deze gedachten- gang te bespeuren. Maar dit congres heeft een klinkend antwoord gegeven aan hen. die enige aarzeling gevoelen over de toekomst van het gemeentelijk werk. Het gemeenteprogram geeft in zijn summiere opsomming een rijkdom van taken waaraan de gemeenten nog hun handen vol hebben: wo ningbouw, krotopruiming, industrievestiging, sociaal-culturele werk lozenzorg, onderwijs en kleuteronderwijs, dorps- en buurthuizen, ge zinszorg en ontwikkeling burgerzin... We doen slechts een willekeu rige greep uit het program, op welks inhoud we nog nader terugkomen. In de laatste taak, bevordering van de burgerzin, zit niet alleen een opgave voor de gemeente, die een aantal maatregelen vereist. De gemeente zelf met haar autonomie en zelfbestuur is één van de pijlers, waarop de democratie steunt. In die zin is zij zelf voorwaarde voor het in leven blijven van een burgerzin, waarzonder onze samenleving niet kan. Daarin, meer nog dan in welke bestuurstechnische over weging, is het bestaansrecht van de gemeente, zoals wij die kennen, geworteld. En daarom ook vond de oproep van verschillende sprekers op dit congres het gemeentelijk werk, vooral het maatschappelijk werk, in de gemeenten niet te laten uithollen, zulk een verdiende weerklank, hoe gaarne men natuurlijk waar nodig van de gespecialiseerde kennis van landelijke organisaties gebruik zal maken. De léde Februari vierde Venetië een feest, waarvoor de Dogen van de oude handelsrepubliek minachtend de neus opgetrokken zouden hebben. Want het hele festijn gold een veertig jaar oude tanker, de Miriella, beladen met 5000 ton olie uit Perzië. De schuit was 26 Decem ber uit Genua vertrokken, voer op z'n sloffen naar Abadan en hakkepufte zonder enig incident door Rode Zee en Suez-kanaal naar Venetië, waar ze op 14 Februari arriveerde. De kalme kapitein van het kalme vaartuig zag tot zijn grenzenloze verbazing de hele haven gepavoiseerd; hij werd door twee Perzische gedelegeerden begroet als „held" en „blokkadebreker", hij werd ge ïnterviewd, gefotografeerd en gefilmd, moest enkele ronde zeemans woorden zeggen voor de microfoon en werd ten slotte overgeleverd aan de feestvreugde van de licht ontvlambare Venetianen, die met minder dan 5000 ton olie toe kunnen om de bloempjes buiten te zetten. Verdiénde hij die hulde meet dan de gezagvoerder van de Rose- Mary, die verleden jaar een schuit olie is gaan halen in Abadan? De man ging in de Engelse haven Aden aanleggen en dit vrijwillig contact werd prompt met een ketting bezwaard. Toen kwamen de rechters ën 2ij-gaveh de Anglo Iranian gelijk: de olie-uit Abadan was het eigendom van deze maatschappij. Zodat de Rose-Mary haar lading verloor. Is de kapitein van zijn ongedwongen visite in Aden „niet slechter" geworden? Die onderstelling verklaarde de feestvreugde van Perzen en Venetianen: ditmaal was er althans een kapitein, die meteen naar huis kwam, zoals moeder gezegd had. Doch er zijn niet alleen rechters in Aden, ook in Venetië. Twee advo caten van de Anglo-Iranian stapten dus bij de behouden thuis komst van de Miriella meteen naar de rechter om de lading van het schip voor hun maatschappij op te eisen. In afwachting van een uit spraak, die al na veertien dagen zou volgen, ging--de olie naar een afzonderlijk depot, streng bewaakt door de douane. En het ziet er dus niet naar uit, dat de held en blokkadebreker ten slotte een beter resultaat zal bereiken dan zijn collega, die er althans zelf beter van werd. Ook al is de Miriella dan weer opnieuw op weg naar Abadan Mossad«i kan intussen de conclusie getrokken hebben, dat het uit venten van zijn olie per tanker in de wilde vaart ook al geen zooten aan de dijk zet. Hij heeft een jaar genomen om helemaal op eigen houtje het conflict met de Ango-Iranian te liquideren. De oppositie van Kasjani en Makki heeft hij weten te verzoenen mét zijn alleen heerschappij; de concessies die hij aan dit tweetal heeft moeten doen zijn nimmer publiek domein geworden. In elk geval is succes of mis lukking van de onderhandelingen met het Westen nu volledig voor zijn rekening. In Januari leek dit nog voorwaarde voor overeenstemming; na Mossadeqs compromis met Kasjani, de verbitterde tegenstander van het Westen, is het weer de vraag geworden of de premier-dictator nog wel tot het doen van d i e concessies in staat is, waarvan een accoord met het Britse gouvernement onherroepelijk afhanet. Kort Yoor zijn aftreden heeft president Truman nog een poging ge waagd om Teheran tot rede te brengen: een grote olie-transactie zou Mossadeq direct het geld, waarom hij- zit te springen, in 't laatje brengen, waartegenover Perzië zou moeten berusten in een afbeta lingsregeling aan de Anglo-Iranian, wegens de aan deze maatschappij ontnomen bezittingen en voorraden. Doch ook de onderhandelingen over dit voorstel zijn gevorderd met de vaart van een slak op een teerton. Dus hebben Washington en Londen het nog eens een keer in nadrukkelijker vorm herhaald. Ol Mossadeq nu zal durven doortasten, ongeacht de machten die hij zeil heeft opgeroepen? Een Amerikaanse „kenner van het Midden-Oosten" heeft onlangs voorgesteld, Perzië maar op de oude Invloedssferen- grens doormidden te breken. Het zuiden met de rijkste oliebronnen kon dan' „samenwerken met het Westen", het tot anarchie verval lende Noorden moest maar aan zich zelf worden overgelaten! Dat is de stem van de ongeduldig geworden zakenman, die geen goed geld meer naar kwaad geld wil gooien. Washington en Londen zullen er wel voor oppassen, het ln die richting te sturen, want daarbij zou alleen Stalln gebaat zijn. Maar de Perzische puzzle is en blijft heel wat moeilijker dan de Venetiaanse. De heren B. Brandsen en Reuter kunnen blijkbaar de duizeling wekkende ontwikkeling der denkbeelden in eigen kring niet bij houden. Verschillende organisaties uit Rusland hebben samen een millioen gulden toegezegd aan het Nationaal Rampenfonds. Zij heb ben net gedaan of de links-sectarische comité's voor volkshulp niet bestonden en zodoende een scherpe terechtwijzing gegeven aan de Nederlandse communistische leiders-in-zakformaat. Zoals wij reeds hebben opgemerkt, heeft De Waarheid onmiddellijk Ingebonden, hoewel wij moeten vaststellen, dat de lezers van dit blad op dit ogenblik nog niet weten, dat het millioen aan het Rampenfonds wordt overgemaakt. Het veertiendaags orgaan van de E.V.C.. Werkend Nederland, kan niet zo snel manoeuvreren als een dagblad en komt deze week onder de mensen met de volgende manhaftige opmerking: „Indien het W.V.V. en de bij haar aangesloten vakorganisaties geld en goederen inzamelen voor de getroffenen, dan vertrouwen zij dit geld eerder toe aan een arbeidersorganisatie dan aan een aantal bankier s." Nou, dat kan Stalin in zijn zak steken. De Russen hebben hun geld wèl aan de „bankiers" toevertrouwd. En de heren B. B. en R., doods bleek van schrik over hun eigen moed, zulien dat allemaal weer goed moeten praten. Wij zien de tijd al komen, dat Reuter blokzijl zal halen. (Van onze par lemen tsredacteur) De bevoegdheid van gemeentebesturen tot het heffen van parkeergelden is gisteren door de Tweede Kamer sterk aan banden gelegd. In de toekomst zal parkeergeld alleen gevraagd mogen worden op speciaal ingerichte parkeerterreinen. Ge meentebesturen zullen geen geld mogen vragen aan diegenen, die geregeld hun auto 's nachts voor hun huis laten staan. Ook voor het innemen van vaste standplaatsen mag geen vergoeding worden gevraagd. Beide mogelijkheden waren door de regering wel voorge steld, maar zij zijn door de meerderheid van de Kamer uit het ontwerp tot wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet verwijderd. Het parkeren op de rijweg zal nu dus geheel vrij moeten zijn. Het wetsontwerp had de bedoeling, oet parkeren ietwat tegen te gaan. Daartoe was bij het opstellen ervan naar een compromis gestreefd tus sen de wensen van de gemeenten, voor wie de parkeergelden een bron van Inkomsten kunnen betekenen, en van de verkeerswereld. Dat compromis liet de gemeenten de bevoegdheid parkeergeld te hef fen op parkeerterreinen, op speciale gedeelten van wegen en straten, die met voor gebruik als openbare rij baan bestemd zijn, voor het geregeld parkeren tussen 24 uur en vijf uur 's nachts en voor het innemen van vaste standplaatsen. (Bij deze laatste bepaling werd gedacht aan taxi's, autobussen, bodediensten enz.) Elke gemeente zou dus voor zich- Eindhoven of Arnhem? (Van onze parlementsredacteur) De regeringsplannen voor het tref fen van voorbereidingen voor de op richting van een tweede technische hogeschool zijn gisteravond door de 1 weede Kamer in openbare behan deling genomen. Het gaat bij deze plannen nog niet om de beslissing, of een tweede technische hogeschool naast de bestaande in Delft zal wor den opgericht. Het gaat alleen om het beschik baar stellen van een bedrag van f 15.000 ter bestrijding van de kos ten, welke het treffen van de voor bereidingen met zich brengt. Daarbij is echter wel reeds de plaats van vestiging in het geding. De legering gaat bij haar plannen nl. u;t van de gedachte, dat Eindhoven boven Arnhem en Twente, die zich eveneens als gegadigden gemeld heb ben op grond van de industriële sieer de stad moet zijn, waar een tweede T.H. van beperkter omvang en opzet dan de Delftse eventueel zal moeten komen, Gisteravond konden nog niet alle sprekers van de zijde der Kamer liet woord 'voeren. Het 'totale beeld van de meningen viel dus nog niet te overzien. Wel kwam vast té staan dat er geen eenstemmigheid heerste over de regeringsplannen. Zij wer den in grote trekken onverdeeld be wonderd door oud-minister Wijffels (kvp). die een oprichting van een tweede T.H. namens „vele vrien- oen" als noodzakelijk aanvaardde. Tevens verklaarde hij, dat zijn hele fractie voor vestiging in Eindhoven is. De heer Wijffels gaf ook te ver staan, dat de modernisering van de technische hogeschool in Delft van ceze plannen geen vertraging mag endervinden. Op dat punt waren mevr. Forta- n i e r-d e Wit (wd) en de heer W e 11 e r (knp) het geheel met hem eens. Maar voor het overige scheen voor mevr. Fortanier de noodzaak van de vestiging van een tweede T. H, nog geenszins vast te staan. Cultureel centrum Zij gaf verder te kennen, er nog minder overtuigd van te zijn, dat die tweede T. H. beslist in Eindho ven moet komen. Zij had een dui delijke voorkeur voor Arnhem, om dat deze stad er qua industrie alles zins mag zijn en bovendien als cul tureel centrum veel meer te beteke nen heeft dan Eindhoven. Mevr. Fortanier meende ook, dat Arnhem meer studenten zal kunnen trekken dan Eindhoven, Zij ging er daarbij van uit, dat studenten bij voorkeur uit de middengroepen moe ten komen. Zij hanteerde daarbij heel slim een van de middengroepen rapporten van de KVP, waarin ge concludeerd wordt, dat het „aan geboren intellect" in die groepen gro ter is dan in andere groepen van onze bevolking. Mevr, Fortanier stelde daarbij vast dat in Arnhem en omgeving de middengroepen sterker vertegenwoor digd zijn dan in Eindhoven. De heer Weiter achtte het op zijn beurt eveneens voorbarig, reeds thans uit te gaan van vestiging in Eind hoven. Hij achtte het raadzaam de resultaten van het in te stellen on derzoek af te wachten. Hedenmiddag zou het debat wor den voortgezet. zelf hebben uit te maken in hoeverre zij van deze bevoegdheden gebruik zou willen maken. Voor de meerderheid van de Ka mer ging dit voorstel echter te ver. Met 50 tegen 16 stemmen werd een amendement van de KVP-er Janssen aangenomen, waardoor de gemeente lijke vrijheid dus wel zeer drastisch is teruggebracht. Merkwaardig beeld De stemming over dit amendement leverde een merkwaardig beeld op. Het bleek nl. dat prof. R o m m e, de fractieleider van de KVP het amen dement dat uitsluitend door KVP- ers was ondertekend niet kon waarderen. Met* veertien leden van de P.v.d.A. stemde hij tegen het amendement. Alleen zijn fractiege noot Maenen bleef hem trouw. Ook bij de P.v.d.A.-fractie bleken de meningen verdeeld te zijn. Vijf socialisten (Vondeling, Ten Hagen, Van den Bom, Goedhart en Van Sleen) stemden met de KVP. AR, CHU. WD. CPN en SGP voor het amendement. Tijdens de discussie stond de waar dering voor hét op zichzelf reeds be perkende streven van het wetsont werp voorop. Men was het er over eens, dat enige ordening in de kwestie var, de parkeergelden noodzakelijk is. (De heer Van de Wetering zei: bet is maar een bende). De heer Janssen verklaarde zich in het al gemeen tegen het „gebedel" dat hij in parkeergeldheffingen zag. maar voor parkeerterreinen wilde hij wel een uitzondering maken. Ondraaglijk" Zijn hoofdhezwaar tegen ruimere mogelijkheden was, dat het wegver keer toch al door „ondraaglijke las ten" gedrukt wordt. Dat waren de heren Ritmeester (VVD), Van de Wetering (CHU) en Verkerk (AR) met hem eens. Hofstra (arb.), die het wetsontwerp in zijn geheel redelijk achtte, vond dat „ondraaglijk" een vreemde term: de lasten zijn zwaar, maar niet ondraaglijk. Ze worden per slot van rekening opgebracht! Het vreemdelingenverkeer was een ander element in de discussie. De heer Ritmeester oegon daarmee: nergens in het buitenland vindt men op parkeergebied toestanden als hier. Zo' zei hW Maar de meeste bezwaren rezen tegen het belasten van autobezitters, die hun wagens 's nachts geregeld voor hun woning laten staan. De in Amsterdam bestaande plannen wer den daarbij voortdurend als afschrik wekkend voorbeeld aangehaald. Het Amsterdamse raadslid Gortzak (c.p.n.) praatte er dan ook wel het uitvoerigst over. Garagenood De tegenstanders konden met name niet inzien, waarom het par keren op de openbare weg overdag vrij zou zijn, maar juist 's nachts niet. Zij wezen daarbij op de garage- nood: stallen in de open lucht is duurder dan in een garage, zo meen den zij. Hofstra (arb.) wees er op, dat het parkeren bij nacht wel degelijk voor het verkeer meer gevaren oplevert dan overdag. Hij stelde vast, dat ei met de aanneming van het wets ontwerp nog niets beslist zou zijn, omdat de gemeenten zelf kunnen uit maken of ze al dan niet van hun bevoegdheden gebruik willen maken De voorstanders van het amende- ment-Janssen hadden voor de ge meentelijke autonomie op dit, punt echter niet veel waardering. Die auto- aomie is toch al zo bJf erkt, vond de heer Janssen. Over die theorie toonde ministei Van de Kieft zich met reden ver baasd. Waar blijven nu, zo vroeg hij tich af, de pleidooien voor het eigen belastinggebied van de gemeenten? De minister vond, dat men het om springen met de parkeergelden ge rust in goed vertrouwen aan de ge meenten kan overlaten. De bewindsman betreurde het, dat de voorstanders van het amendement het de gemeenten nagenoeg onmoge lijk wilden maken, enigszins paal en perk te stellen aan parkeereuvelen. Hij kon de beslissing evenwel niet voorkomen. (Van onze parlementsredacteur.) De bescherming van leerlingen tegen besmettingsgevaar zal een aanzienlijke verbetering ondergaan als gevolg van een wetsontwerp, waarover de Tweede Kamer gisteren in waarderende trant heeft gediscus sieerd. Leerkrachten aan alle Inrichtingen van onderwijs, die onder Rijkstoe- zicht staan of waarvan de kosten geheel of ten dele door het Rijk wor den vergoed, zullen zich voortaan om de twee jaar aan een verplichte keu ring moeten onderwerpen, Van het middelbaar onderwijs vallen alleen de gymnasia onder de bepalingen. Deze maatregel geldt het onderzoek naar tuberculose van de ademshalingorganen. De minister van Onderwijs kan de werking van de wet bij algemene maatregel van bestuur ook van toe passing verklaren op andere ziekten, die voor de leerlingen ernstig besmet tingsgevaar kunnen opleveren. De wet geldt ook die personen, die belast' zijn met het toezicht op de leerlingen of het schoonhouden van de lokalen. Aan de discussie met minister C a 1 s en staatssecretaris Munten dam namen de Kamerleden De Rui ter (c.h.u.), Peters (k.v.p,), Lemaire (k.n.p Van Sleen (arb.) en Gortzak c.p.n. deel. Dr Muntendam deelde mee. dat de regering een algemene jeugdbescher- mingswet in voorbereiding heeft. De beslissing over het ontwerp werd tot hedenmiddag uitgesteld. Tweede ivatersnoodlen ing (Van onze parlementsredactie) „Uitbreiding van ons productie-apparaat staat voorop bij de bestrijding fan de werkloosheid. Dit ben ik eens met Roosevelt, die het al in 1933 tot uiting bracht", aldus sprak minister Van de Kieft gisteravond in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begroting van Financiën. De minister herinnerde aan de lening van 200 millioen, die als gevolg van de stormramp was uitgeschreven en zei, dat in de loop van dit jaar de regering waar schijnlijk nog wel eens een beroep op de geldmarkt zou moeten doen Advertentie i.M RHEUMATIEKLIJDERS Verdrijft Uw pijnen met Dr. SLOAN's Liniment. Brengt enkele druppels Slonn's op de pijnlijke plek aan. Dit stimuleert de bloedsomloop onmiddellijk, waardoor de congestie verdwijnt. Geleidelijk wordt het urinez.uur verwijderd en de pijn houdt op. Sloan's Liniment is eenvoudig en vlug aan te brengen en heeft een directe pijnstillende werking. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. „Onredelijk, dat vluchtelingen pas met visum moeten hebben (Van onze parlementsredactie) Prof. Diepenhorst (a.r.) en prof. Beaufort (k.v.p.) hebben gis teren in de Eerste Kamer hun stem verheven tegen de wijze, waarop in ons land de vreemdelingenwet wordt toegepast. De toelating van vreemde lingen is gebaseerd op de wet van 1849, die nereens over politieke vluch telingen rept. Het is volkomen onredelijk, zeiden beide woordvoerders, dat van vluchte lingen geëist wordt een paspoort met een visum te bezitten. Aan onze grenzen gebeurt dit! En het land, vanouds bekend om zijn gastvrijheid jegens verdrevenen, is bezig zich een slechte na.arp in Europa te ver werven. Van beide zijden werd er bij mi nister Donker op aangedrongen de politieke vluchteling „uit de vreem delingenwet te lichten". In de prac- tijk, zo zeiden zij, zal dit niet op ernstige consequenties stuiten. Vele vluchtelingen van achter het IJzeren Gordijn bereiken onze oostgrens niel en ons land is zeker in staat, de De ministers van Buitenlandse Zaken der landen van het plan- Schuman hebben zich Dinsdag in Rome in principe accoord verklaard met het Nederlandse voorstel van een tolunie dezer zes landen. „Alle ministers gaven enthousiast uiting aan hun instemming met het algemene idee van het plan", ver klaarde de voorzitter der conferentie in Rome, de Belgische minister Van Zeeland. „Waarschijnlijk zullen de ministers een commissie benoemen, die moet nagaan, hoe het plan in de harde economische realiteit gepa6t zou moeten worden." De Nederlandse minister Bcyen heeft bij de indiening van zijn voor stel volgens Reuter verklaard, dat de politieke en defensieve vereniging van Europa onmogelijk zou zijn zonder een sterke economische basis. De Franse minister Bidault heeft volgens het Franse persbureau ver klaard, dat het Nederlandse voorstel het onderwerp van een apait verdrag zou moeten zijn. Hij was het niet eens met. minister Beyen, dat de ge meenschappelijke markt in de grond wet der politieke gemeenschap zou moeten worden opgenomen, als een der doeleinden van die politieke ge meenschap. De economische eenheid en de politieke eenheid moeten vol gens Bidault apart worden behandeld. Na een algemeen debat over het Nederlandse voorstel ging de confe rentie over tot haar tweede agenda punt, het Europese leger. Waarnemers meldden Dinsdag avond uit Rome, dat noch Franse, noch Duitse bronnen veel hoop had den, dat er een compromis zou kun nen worden bereikt voor het Frans- Duitse meningsverschil, dat hierom trent is gerezen. anderen, enkele honderden misschien, asylrecht te verlenen. Pater Beaufort, die het vluchtelin genvraagstuk de tragedie van onze tijd noemde, vroeg een ingrijpende verandering in dc houding van de regering. Het berust nergens op, dat vluchtelingen, die ons land via Duits land bereiken, terug worden gestuurd naar dat land, en dat zij die hier overzee of door dc lucht arriveren, terstond gedetineerd worden. Humanisme Dezelfde woodvoerders gingen uit voerig in op de vraag, of het Hu manistisch Verbond gerechtigd is, geestelijke verzorgers naar de ge vangenissen te zenden. Pater Beaufort behandelde deze kwestie heel wat verdraagzamer dan zijn fractievoorzitter mr Kropman het enige weken geleden deed. Hij was minister Donker dankbaar voor de opvatting, geuit in diens memorie van antwoord, dat humanisten m geen enkel opzicht de godsdienstige gevoelens van gedetineerden mogen kwetsen of verzwakken. Ook uitlatingen van mr In 't Veld in deze trant hadden hem gerust gesteld, al bleef hij .talrijke bewerin gen van andere humanisten „ont stellend" vinden. Prof, Diepenhorst bekeek het hu manisme historisch. Volgens zijn voorlopige opvatting zou humanis tische propaganda onder gevangenen verboden dienen te worden. Dat „voorlopige" lichtte hij niet verder toe. Mr De Vos van Steenwijk (v.v.d.) nam de geestelijke verzor gers van het Humanistisch Verbond in bescherming. Als zij een deel van de mensen en vooral juist ge vangenen kunnen weerhouden in geestelijk nihilisme te vervallen, mag men hun de kans niet onthou den, aldus deze liberaal. Bovendien zou het niet de eerste maal zijn, dat een ontworteld mens via het humanisme de weg naar he! christendom terugvond. De discussies over het hoofdstuk Justitie van de begroting zouden hedenochtend om half elf worden voortgezet, In hoeverre de watersnood van In vloed zal zijn op de belastingvoor stellen, is nog niet te zeggen, Voor de ramp, overwoog de regering ƒ50 millioen beschikbaar te stellen voor vervroegde aflossing van oorlogs schade als middel ter bevordering van industrialisatie. Hoe het met dit plan staat hoopt minister Van de Kieft binnenkort, mede te kunnen delen. De., bewindsman wees critiek op het financieren van nieuwe industrieën door de Herstelbank van de hand. Hij acht ook de steun in andere vorm aan het bedrijfsleven verant woord, zoals die welke via de mid- denstandsbank loopt en reeds 17 millioen bedraagt. Industrialisatie is niet alleen door belastingfaciliteiben te bereiken, zo als prof. Hel lema (a.r.) wil doen voorkomen, zei de minister. Evenmin als door de loonsverhoging zonder meer, die de koopkracht heet te ver hogen. Het vraagstuk van de werk gelegenheid is moeilijk en veelzijdig. In de eerste plaats ziet de regering het als haar plicht, maatregelen ter vergroting van de export te nemen. Monetair evenwicht Zoals men weet heeft de Ameri kaanse regering onmiddellijk na 1. Februari voorgesteld, 200 millioen uit liet tegenwaardefonds te besteden aan het herstel van de storm- en waterschade. De Nederlandse rege ring, zo verzekerde de minister, zal niet lichtvaardig gebruik maken van dit aanbod en evenmin andere maat regelen nemen, die een inflationisti- sche werking kunnen hebben. Het monetaire evenwicht blijft van hel grootste belang. Staatssecretaris Van den Berge kon evenmin positieve geluiden doen horen over de veelbesproken belas tingverlaging voor het bedrijfsleven. Ter wille van de werkgelegenheid zal deze verlaging echter een hoofdpunt blijven bij de hervatte beraadslagin gen over de belastingplannen Tweede hoofdgedachte is een reeks fiscale maatregelen ter mogelijke compensatie van de huurverhoging. Bijzonderheden zijn thans nog niet te geven, In ieder geval zal de rege ling voor vervroegde afschrijving, die eind 1952 is afgelopen in de nieuwe plannen niet minder gunstig zijn dan de oude regeling. Billijk noemcle dr Van den Berge het, dat het inkomen van de gehuw de werkende vrouw zwaarder belast wordt dan dat van de ongehuwde. Voor het gezin staat dit inkomen immers gelijk met het pro'ijt, be haald met overwerk van de man. Wel is het zaak, zei de staatssecre taris, aandacht te besteden aan de meerdere gezinskosten. die het van huis zijn van de vrouw met zich brengt. Interview Bij de replieken kwamen mr Teu- lings (k.v.p.) en prof. Molenaar (v.v.d.) met critiek op minister Van de Kieft, omdat deze een interview aan een medewerker van „De Zaken wereld" had toegestaan. In antwoord daarop heeft de minister mededelin gen gedaan omtrent de financiering van het herstel der rampschade. De oorzaak was, aldus de minister, dat, het debat van nu eigenlijk een week geladen had moeten plaats vin den. Door onvoorziene omstandighe den werd het teen uitgesteld. Nadat ook de staatssecretaris nog een aantal vragen en opmerkingen beantwoord had. werd de begroting van Financiën laat in de avond z.h.st. aangenomen, evenals die be treffende het gemeentefonds. Advertentie LM PERIODIEKE PIJNEN Moderne vrouwen bestrijden ze met: Spreeu wenpraa t De tram was vol en dat blonde meisje ze zal hooguit twaalf jaar zijn geweest stond in de luwte van een paar mach tige ruggen uit een dun bruingekaft boekje haar geschie denisles te leren. Pieter leerde mee eu zo kwam ik die mid dag nog onverwacht terecht in dat inge wikkelde tweede stadhouderloze tijd perk: Ha. die Marlborough, ha die Heinsius, ha die slag bij Malplaquet. herinneringen uit een v°°* al ver verleden, toen het Pieteitje in een naargeestig schoollokaal in gewijd werd in de gecompliceerde geheimen van die Spaanse succes sie-oorlog. Die leraar deed zünbest de Spaanse kroon zo aantrekkelijk mogelijk te maken, maar ik herinner rne nog goed. dat ik me op dat mo ment bitter weinig om het gekrakeel van Europa's vorsten bekommerde. Pieter had medelijden met dat blonde kind. Moedig verteerde zij die gort-droge kost. Nauwgezet raad pleegde zij haar nog dunner vragen boek je en toen ik al die vragende stippeltjes zag kon ik niet aan een klein examen ontkomen. „Pieter. wa- weet je er nog van?", vroeg ik aan me zelf en de meneer van het vra- genboekje confronteerde me direct met dat stadhoudersloze tijdperk. Vraag: Waarom wilde Engeland er de Republiek Philips van Anjou niet als koning van Spanje erkennen In dat geschiedenisboekje zal waarschijnlijk wel een duidelijk ant woord hebben gestaan, maar Pieter verzandde al onmiddellijk in de zonderlinge wegen van de geheime diplomatie die in deze tijd juist wa. geraffineerde kleur begon te krijgen. Ja waarom? Misschien had die Phi lips van Anjou wel een strafregister of misschien was hij onaardig tegen mevrouw Anjou. Candidaat Pieter zweeg. De stippeltjes uit het. vragen- boekje bleven leeg en de nul was gedoteerd. Vraag 2: Welke naam geeft men wel aan de achttiende eeuw. De acht tiende eeuw noemt men wel de tijd derof de Gouden eeuw? Nee, die was hon derd jaar vroeger. Eeuw van tulpe- bollen waar Neevlands regenten zo tuk op waren? Dat zal die meester niet bedoelen. Eeuw van.De twee de nul was al opgeschreven. Vraag 3: Bracht de grote vergade ring van 1716 de juiste hervorming tot stand? Diep putte Pieter in zijn herinnering, maar een grote verga dering kwam hij niet tegen. Derde nul Het blonde meisje zal het vandaag allemaal precies aan meester verteld hebben. Ik hoop dat ze een tien heeft gekregen. En dat ze over een jaar of vijf en twintig nog alles weet van de tijd der.... of de.... En van de voordelen, die de Fransen bij elkaar plukten. En van grote vergaderingen, die in de loop der tijden bij duizend tallen zijn gehouden. Dan zal die meneer van dat viagenboekje tevre den zijn. Tevredencr dan op Pieter, die zich wéér niet door de gortberg van dat stadhoudei loze tijdperk kon eten. Bochten Mijnheer Van der Blom uit Vlaar- dingen en enkele collega's zijn be nieuwd naar de bochten waarin dc Spreeuw zich zal wringen om op hun vragen een enigszins bevredigend antwoord te geven De Vlaardinger. die laarzen stal, moet 182 dagen in een cel zitten. Dc hoofdambtenaar met een salaris van zoveel en,zoveel kreeg een lichtere straf toen na' een paar handschoenen wegnam. Waar om dat? In enkele spreeuwenpraatjes heb ik al geschreven dat mensen, die op de een of andere wijze misbruik maken van de nood van anderen, streng ge straft moeten worden. Dat geldt voor iedereen, de arbeider, de hoofdamb tenaarDiefstal bijna watersnood is afschuwelijk. Pieter straft niet en ook mijnheer Blom en zijn collega's straffen niet Alleen de rechter, die boven de par tijen moet staan, wijst 'n vonnis. De rechter kan hierbij rekening houden met verzachtende omstandigheden Pieter weet niet of er in de zaak hoofdambtenaar méér verzachtende omstandigheden waren dan in de zaak-Vlaardinger. En omdat ik des rechters overwegingen in die zaak niet ken, past het mij niet over dat vonnis een oordeel te geven. De overweging van de rechter in de Vlaardingse zaak was: „Uw per soonlijk belang gaat volkomen schuil achter het algemeen belang. De slachtoffers van de ramp moeten kunnen rekenen op het fatsoen van hun medeburgers". En daar was Pieter het mee eens. Rampenfonds Het rubriekje rampenfonds is zo langzamerhand de spreeuwenvrienden tot een vertrouwd hoekje van dit ko lommetje geworden. En wü gaan ver derOp de eerste plaats met het gezellig Zaterdagavondje van de fa milie N.N., dat maar liefst 17.50 opbracht. Nog meer van die avond jes, vrienden. Tweedens: de klaver jassers van de verenigingen „Arie's Vrienden". „Ons Genoegen N." en „Vogels Vrienden", alle gevestigd in de Teilingerstr. Het onderlinge con cours van al die genoeglijk klaverjas sende vrienden leverde 25.60 op. En vergeten wü niet N.N. nummer twee met een riks. mevr. S. uit de Van Vlooswijkstraat met een gulden en last but not least twee kwartjes van de wed. K. uit de Rusthoflaan. Aanbod Onze oproep voor ledikanten beeft gelukkig veel weerklank gevonden en met plezier hebben we derhalve het vol gende verrassend grote aanbod opge schreven: twee-persoons ledikanten van Van der B. van de Boezemslngel (plus een bed), van H. uit de Boomgaardstraat, van De L. van de Mijnsherenlaan (ook een spiraal), van De R.-de Z. uit de Ribeslaan, van V. uit de Wuysterstraat van K. uit de Benthulzeratraat, van K uit de Dennendaal, van J, uit de Mr Arendstraat (en een leunstoel), voorts één-persoons ledikanten van Van V. uit de Spartastraat en van Van der B. uit de Slaghekstraat en ten slotte klnder- iedikantjes van G. uit de Harmelenstraat (plus een bedje), van R. uit de Nleuw- steeg ln Schiedam, van H uit de Box- meerstraat (ook nog eon kusecn) en van V. uit de Paul Krugerstraat. Ook de stoof voor de bejaarde geëva cueerde vrouw is la ons bezit. Wij ont vingen aanbiedingen van Van D. uit dc Jan Kobellstraat, van De W. uit de Pie ter de Raadtatraat en van Van der uit de Kerkstraat :n Moordrecht. Onze kledlnglljst meldt aanbod van G. uit de Delfgaauwstraat (plus schoenen), van De J. uit de Prankendaal, en van V. uit de Van Lennepstraat. Verder schreven we op: tijdschriften van R. uit de Huys- manstraat ln Schiedam, een puzzle van P uit de le Res Boezemstraat, een blauwbrander van RMI van de Plelnweg, postzegels van Z. uit de Verschoorstraat en sigarenbandjes van De V. uit de Goudenregenstraat. Iedereen hartelijk dank. Afd dieren Bij de fam, Grubben, Nozemanstraat 60a, is een bruin hondje met groene halsband binnen komen wandelen. Wie is de baas? Spreeuwenpot In de spreeuwenpot kwam een berg losse centen. Welgeteld waren het er 311. de opbrengst van een kaartavondje van de buren van de fam. L. uit de Bloem- straat. PIETER SPREEUW.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2