Uitvoerige nota aan de raad betreffende hulp rampgebied Voorstel tot scholenbouw in de Bomenbuurt Crecliet gevraagd, hangende financiële regeling D.H.C.-dames winnen weer Henriette Roland Hoists invloed op het humanisme Onderwijsinrichtingen in binnenstad moeten ontlast Stadswijk breidt zich snel uit Jaa rvergaderi ng K. v.Koophandel Internationale hulp via Delft Luie stoel voor jubilaris Feyge Hulp gaat door Nieuws uit het Westland Nieuwe school wordt gebouwd Ook vergoeding voor personeel O.L. school UD1 gaf mooie uitvoeringen Op straat gevonden Wat ze vingen HET VRIJE VOLK DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 B. en W. hebben een nota aan de gemeenteraad doen toe komen, welke in de raadsvergadering van Woensdag uitgangs punt en basis bedoelt te zijn van het debat over wat de ge meente ten aanzien van de hulpverlening aan de door waters nood getroffen gebieden heeft gedaan. Hoe uitvoerig ook de gang van zaken ten aanzien van wat hier voor de noodgebieden is gedaan, wordt geschetst, kon deze nota door het zeer veelvuldig contact, dat ons blad ten aanzien van de hulpverlening met de autoriteiten onderhoudt, voor onze lezers weinig nieuws meer bevatten. Wij stippen er slechts uit aan. dat, vóór de eerste evacué's hier arriveer den. od een daartoe strekkend ver zoek een ziekenauto van de G.G.G.D. naar Spijkenisse werd gezonden, ten einde aldaar een moeder met drie zieke kinderen op te halen. Deze voor lopers van de latere transporten ont heemden konden enkele uren later in het O. en N, Gasthuis worden onder gebracht. Van gemeentewege werden ten be hoeve van de inrichting der evacuatie tehuizen 500 stuks bestek. 1000 bekers en 1000 diepe borden aangeschaft, welke laatste de minder wenselijk ge bleken metalen borden vervingen. Voorts is door de gemeente bemid deling verleend bü het naar de juiste plaats dirigeren van een bechikbaar gestelde Duitse leger-ontvanger. van telefoontoestellen, van buitenboord motoren en van verschillende andere materialen. Ten aanzien van de adoptie van een gemeente in het noodgebied wordt en dit in tegenstelling tot recente berichten in andere bladen ge wacht op de aanwiizing door de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten. Geen transporten meer De situatie op het punt van de on derbrenging van geëvacueerden is thans zo. dat naar alle waarschijn lijkheid geen evacué's in de gemeente meer ziin te verwachten. Op korte termijn zal worden over gegaan tot een zo groot mogelijke concentratie en zal. naar aanleiding van een daartoe strekkende suggestie van de Provinciale Evacuatie-Com missie worden bezien, in hoeverre de geëvacueerden bij particulieren kun nen worden ondergebracht. (Deze suggestie is dus blijkbaar ge- Met de adoptie van een gemeente door Delft is het een merkwaardige zaak. Men zal zich herinneren, dat deze stad vrijwel aanstonds in dit op zicht het oog richtte op Middelhar- nis. Het feit, dat aan deze plaats in. de kritieke uren hulp kon worden ge boden, zal hieraan wel niet vreemd zijn. Maaro wee, na verloop van enige dagen kwam er een officiële brief uit Amersfoort, waarin werd betoogd, dat deze gemeente Middelliarnis reeds op 1 Februari adopteerde. Nota bene d.e dag van de ramp, toen niemand zich nog een beeld km vormen van de omvang van de ramp, laat staan kon bepalen, waar hulp moest worden ge boden. In die brief werd verder gezegd, dat de Vereniging van Nederlandse Ge meenten deze vroegtijdige adoptie later had gesanctionneerd en of Delft nu maar zo vriendelijk wilde zijn, de wettige rechten van Amersfoort niet aan te tasten en door de Ver. van Ned. Gem. naar een andere bescher meling uit te zien. Inmiddels bleek ook Doetinchem adoptierechten" op Middelharnis te kunnen laten gelden en wethouder Bühler haastte zich dus met een mond vol verontschuldigingen naar het bureau van de Ver. van Ned. Gem.: ,,'t Is allemaal niet de bedoe ling, dat Delft zich boven, of zelfs maar naast Amersfoort en Doetin chem wil dringen om Middelharnis te beschermen. We laten het aanwij zen van een gemeente, die voor adop tie in aanmerking komt, gaarne en geheel aan u over". Zo is Delft, altijd meegaandji, altKd bescheiden. Maar Middelharnis blijkt ook nog over een burgemeester te beschikken en wel een met een gezond zakelijke inslag. Waarom zullen we de hulp van Amersfoort aanvaarden en die van Delft versmaden was zijn een voudige redeneringmaar daar zit wat in. Blijkbaar heeft die burgemeester naast een zakelijk inzicht ook een dipomatisch talent, want gisteren kwam het Salomonsoordeel van het bureau af: Amersfoort, Doetinchem en Delft mogen zich gezamenlijk het lot van Middelharnis aantrekken. En die gemeente is natuurlijk de lachende derde, want drie gemeenten kunnen meer aan hulp opbrengen dan één. Feest bij de grafici De Alg. Ned. Grafische Bond orga niseerde Maandag in Stads Doelen een door het hoofdbestuur aangebo den, goed bezochte propaganda- feestavond. Clou van het uitstekende cabaretprogramma was Tobi Rix, die uit de meest fantastische instrument improvisaties muziek toverde en bo vendien geslaagde imitaties van be kende zangers weggaf. Maar Dick Harris viel ook niet weg te poetsen. Behalve een uitstekend begeleider op de piano toonde hij zich een frappant jongleur, die ten nisrackets om een stok liet vliegen en daarbij nog op spectaculaire wijze met balletjes manipuleerde. Boven dien bleek deze veelbelovende jonge ling in staat, de toeschouwers „in het voorbijgaan" even de eerste beginse len van het goochelen bij de brengen. Roland Wagter had succes met een gemoedelijke conférence, maakte furore als eerste televisie-omroeper en had in diverse sketches een werk zaam aandeel. In dat laatste werd hij bijgestaan door Roland Jr., die tevens een gedegen aanleg toonde als parodist. En ten slotte was er de enige dame, Greetje van Schaik, die vooral als „ateliermeisje" aller harten stal, maar ook in de sketches haar par tijtje meeblies. Geen wonder dat voorzitter M. K. Banga, die vooraf in het bijzonder de vrienden uit het Westland en de ver tegenwoordigers van de NVV-Be- stuurdersbond had begroet, aan het slot, voor haar een tractatie in het vet had. die een bedreiging inhield voor Greetjes lijn. De Bondsbestuurder P. de Bruin was garant voor een propaganda- woordje. Hij stond stil bij de grote offervaardigheid en de solidariteit bij de nationale ramp betoond en betrok ook de jeugd in het eresaluut. Ook de vakbeweging kende haar plicht en haar initiatief werd latei- door de Stichting van de Arbeid overgenomen. Het normale leven heeft voor zover mogelijk zijn loop-hernomen, de strijd voor versterking van de vakbewe ging vraagt weer aandacht. De ver gaande invloed immers van de vak beweging op de sociale verbeteringen is onmiskenbaar. Het probleem van de ouden van dagen, vooral in de grafische bedrijven heeft de aandacht van de Bond. Aan belastingverlaging, waar de bezittende klasse zo om roept, dient eerst nog iets vooraf te gaan, aldus spreker: Opheffing van de consumptiebeperking. Tot slot riep spreker de medewer king in van de vrouwen, wanneer de man ter vergadering of op huisbezoek wil. baseerd op de opvatting, dat onder breking bij particulieren de voorkeur verdient boven samenbrengine in be- bepaalde centra, een opvatting, welke wij stellig niet voetstoots zouden wil len onderschrijven; red,). Het gemeentebestuur zal er naar streven, door evacué's bewoonde scho len zo spoedig mogelijk weer dienst baar te maken aan het onderwijs. Wachten op hogerhand Een financiële regeling ter zake van de door de gemeenten gemaakte en te maken kosten in verband met het onderbrengen van evacué's. is nog niet verschenen. In afwachting hier van geven B. en W. de raad in over weging de bereids door het college genomen maatregelen goed te keuren, het college te machtigen, het verder ter zake nodige te verrichten, daartoe een te zijner tijd nader te bepalen crediet te verlenen en er in toe te stemmen, dat de financiële regeling de raad wordt voorgelegd, zodra de van hogerhand te geven aanwijzingen nl. met 100 van de koplopers Sa- om trent een en ander volledig bekend lamanders 1. Niettegenstaande dez< zullen zijn, [uitslag werd er goed gespeeld. De dames van liet le DHC-tafel- tennisteam zijn van de „verre" reis uit Roelofarendsveen met winst te ruggekeerd. Dank zij overwinningen van de dames Groeneveld (2), Brin- ker (2) en Tulp (2) moesten de dames van Treffers 1 niet een 64-neder- laag genoegen nemen. De dames van het 2e team zagen hun wedstrijd tegen Trerfers 2 uit gesteld, terwijl net 3e damesteam nog een punt uit Den Haag verover de op FSA 3. Het gelijke spel kwam tot stand door overwinningen van de dames G. Jutte f2)G. Wissing (1) en C. E. v. d. Bos (2). Bij de heren heeft DHC 2 weder om voor een overwinning gezorgd. DOS 5 werd hier het kind van de rekening. Door A. de Wit Diemers (3) en de overwinning van het double werd de uiteindelijke stand op 7—3 gebracht. J, Roügoor c.s. iDHC 3) konden niet op tegen DSB 3. Met een 73 nederlaag werden zij naar huis ge stuurd, waarbij A. Brinker nog voor een verrassing zorgde door van de .gevreesde" Blewanus (DSB) te win nen. DHC 4 ten slotte verloor eveneens Wanneer een lezing aangekondigd wordt waarin Henriëtte Roland Holst en haar werk besproken wordt, kan het welhaast niet anders of deze causerie moet bijzonder intessant zijn. Wanneer dit dan ook nog gedaan wordt op de manier zoals de heer H. P. Brits uit Velzen dit voor het Hu manistisch Verbond in hotel „Cen traal" deed, kan men rustig van een zeer welbestede Zondagmorgen spre ken. Spreker bleek niet alleen een goed kenner, maar wat meer zegt een groot vereerder van het prachtige werk van deze grote vrouw te zijn. Met zevenmijlslaarzen ging hij door de door haar geschreven poëzie heen, telkens waai- dit nodig bleek, enkele regels van haar gerichten citerend. Reeds in haar jeugd was de dichteres lang niet gemakkelijk door haar im pulsieve geest. Uit al haar werken blijkt steeds weer haar poging de mensen naar hoger sfeer op te hef fen. Werken van Dante, Plato, Spi noza en Karei Marx werden door haar bestudeerd en ook de invloed van Herman Gorter was merkbaar. In 1897 toegetreden tot de socialis tische beweging ontwikkelde zij een geweldige werkkracht en hield lezin gen. Haar gedichten gemaakt tussen 1910 en 1926, zijn naar sprekers oor deel de beste, waarbij o.a. „De vrouw in het Woud". Na in 1921 aan een congres in Moskou te hebben deel genomen, waar zij het middelpunt van veel discussies was, deed het we reldgebeuren haar in twijfel ver keren. brak zij volledig met het com munisme en schreef in 1925 „Com munisme en moraal". Haar werk en denken kreeg een meer religieuze inslag, al blijft steeds de mens en zijn lijden voor haar het hoogste beleven. Wij, humanisten, al dus spreker, kunnen veel van haar leren, wanneer we aanknopingspun ten kunnen vinden in haar werk. De heer Warfemius, die ook het openingswoord sprak en daarin aan dacht vroeg voor de jeugdgroep var het Humanistisch Verbond, thans goed georganiseerd, maakte zich m zijn dankwoord de tolk van de aan wezigen. toen hij de spreker hartelijk dankte voor de buitengewoon onder houdende causerie. HET VRIJE VOLK DELFT Redactie en Administratie: Oude Delft 143 - Tel. 148 Onder de in het Schoolruimterapport 1949 geprojecteerde maatregelen, ter opvanging van de buitengewone toeneming van het aantal leerlingen bij het openbaar lager onderwijs al hier, in de jaren 1952 en volgende, komt voor het stichten, met ingang van 1 September 1953, van een nieuwe openbare school voor gewoon lager onderwijs in de Bieslandse Bovenpolder. Ruim 300 leerlingen van de in Delft gevestigde openbare scholen voor gewoon lager onderwijs zijn thans woonachtig in het stadsdeel, waar de nieuwe school is geprojecteerd. terwijl zulks indien te dezer zake geen voorzieningen worden getroffen, binnen zeer afzienbare tijd eveneens het geval zal zijn met de overige twee genoemde scholen. Bovendien zijn 'de Jan Vermeer- school en de Van Everdingenschool aan te merken als specifieke scholen voor de binnenstad, hetgeen thans in het gedrang dreigt te komen. Immers, thans bezoeken reeds 110 leerlingen uit de Bomenbuurt deze scholen in de binnenstad. In het belang van de goede gang van het onderwijs aan vorengenoem de drie scholen achten B. en W. het dan ook noodzakelijk, dat die scholen worden ontlast en dat hier toe tot de in het Schoolruimterapport 1949 voorziene schoolstichting wordt over- Als gevolg van de buitengewone toeneming van het aantal leerlingen, alsmede in verband niet de omstan digheid, dat binnen afzienbare tijd in het desbetreffende stadsdeel 250 nieuwe woningen gereed komen, zal het aantal leerlingen, voor wie open baar lager onderwijs wordt verlangd, in dat stadsdeel per 1 September a.s. naar schatting ten minste 100 hoger zijn dan thans het geval is, terwijl een verdere stijging van het aantal leerlingen in de eerstvolgende jaren te verwachten is. Het merendeel van bovenbedoelde 300 leerlingen is thans geplaatst op de De Genestetsohool aan de Brassers kade, de Jan Vermeersohool aan de Voldersgraoht en de Van Everdingen- sohool aan de Oranjestraat. Overbevolkt Voorafgaand aan de namiddagthee. welke om halfvier aanvangt, komt de Kamer van Koophandel in openbare vergadering bjjeen op Woensdag 25 Februari 's middags 2.45 uur in de bestuurskamer van Stads Doelen. De agenda vermeldt o.a.: Verkiezing van een voorzitter en van onder-voorzitters; samenstel ling van de vaste commissies; reke ning van de inkomsten en uitgaven over het jaar 1952 en 'n voorstel van het dagelijks bestuur, tot het verle nen van enkele subsidies, onder wel ke deelneming in het Garantiefonds van de „Wester-V-Delft" voor de in Augustus 1953 te houden tentoonstel ling ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Wester-V. Destijds heeft de Delftse R.K. gymnastiekvereniging D.O.K. een sportuitwisseling georganiseerd met de turnvereniging St. Jean Sport In Vincent, Frankrijk. Een verheugend uitvloeisel daarvan is dat hedenavond (Dinsdag) hier een vijftal Franse vrachtwagens arriveren met daarin verzamelde goederen voor het ramp gebied. Met de goederen komen bur gemeester en mevrouw Quinson mee, alsmede vertegenwoordigers van St Jean Sport, van de Vereniging van Ooriogskvijgsgevangencn en van het Franse Rode Kruis. Met 120 leerlingen Het is de bedoeling dat de te stich ten nieuwe school zal aanvangen met plm. 120 leerlingen, welk aantal zal worden verkregen, behalve door de te verwachten aangifte van nieuwe leer lingen voor deze school, door over plaatsing van leerlingen van de bo vengenoemde drie openbare scholen voor gewoon lager onderwijs. B en W. merken hierbij op, dat op bedoeld terrein een dubbele school voor gewoon lager onderwijs is gepro jecteerd. namelijk een openbare school en een bijzondere school, wel ke laatste school is bestemd voor on derbrenging van de Ned Herv. school voor gewoon lager onderwijs. Samen één In verband met het beschikbare bouwvolume zal evenwel voorshands met één schoolgebouw voor gezamen lijk gebruik dienen te worden 1 staan. Naar verwacht zal het volgend jaar tot stichting van het tweede school gebouw kunnen worden overgegaan. Blijkens de door O.W. opgemaakte plannen zullen de bouwkosten van de thans te stichten school naar schat ting 170.000 bedragen. Uiteraard is. in die plannen reke ning gehouden met het te zijner tijd bijbouwen van een vleugel aan het thans te stichten gebouw, hetgeen van invloed is op de kostprijs. B. en W. geven in overweging tot stichting van de school te besluiten en hiervoor een bedrag van 170.000 te voteren. En een r.k, school De bouw van een r.k, school voor lager onderwijs is In dezelfde wijk om dezelfde redenen eveneens urgent. Een verzoek tot medewerking aan het tot stand komen van zodanige school is bereids ontvangen. Met het schoolbestuur zijn B. en W. overeengekomen, dat de stichting van het schoolgebouw zal geschieden door de gemeente, waarna het ge bouw, althans voorlopig, aan het schoolbestuur in bruikleen zal wor den gegeven. Doordatto 1953 slechts één tauii- tionele school mag worden gebouwd, schoenen, Brughaar. stemd met de bouw van een acht- klasslge zgn. seriebouw-sohool. De bouwkosten hiervan kunnen worden gesteld op 14.750 per lokaal of 118.000, terwijl voor de bijko mende kosten een bedrag van 36.000 kan worden gerekend'. Met enige bouwondernemingen zijn nog onderhandelingen gaande in zake de bouwplannen en de kostprijs, zodat B. en W. thans nog geen defi nitieve gegevens kunnen verstrekken. Zodra mogelijk zal het college de raad nadere voorstellen deen in zake het ondershands aanbesteden van de bouw der school en in zake het voor die bouw beschikbaar te stellen be drag. B. en W. geven, samenvattend, in overweging de gevraagde medewer king aan het r.k. schoolbestuur t< verlenen en de bedoelde schoolruimte te voorzien door het in bruikleen ge ven van een van gemeentewege te stichten achtklassige school. De heer C. J. C. Feyge herdacht Maandag het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van de ge meente Delft; thans is hij werkzaam bij Centraal Woningbeheer. Hij werd hedenmorgen door de directeur in aanwezigheid van zijn vrouw en oud ste zoon en dochter, namens het ge meentebestuur met dit feit geluk ge wenst, in de met bloemen versierde bestuurskamer. De directeur releveerde zijn dienst tijd. Begonnen als klerk oorspron kelijk bij de dienst van Openbare Werken, daarna bij „Centraal Wo ningbeheer" heeft lijj de niet onbe langrijke rang bereikt van commies A. Na een en ander gememoreerd te hebben omtrent de diensttijd en de goede verhoudingen, overhandigde hij hem de gebruikelijke gratificatie en het diploma voor 25-Jarige dienst. Een kist sigaren werd mede geof freerd. alsook bloemen voor mevr. Feyge. Namens het personeel sprak de heer J. Th Tuyfcel, hoofdboekhouder A. hem toe en schotste de goede hoe danigheden van de jubilaris. Hij over handigde de feesteling namens het personeel een gemakkelijke stoel. De heer Feyge dankte ten slotte de sprekers en de ambtenaren voor het gesprokene en de cadeau's. Daarna bleef men nog enige tijd onder het genot van een kopje koffie en een sigaar bijeen. DINSDAG Bioscopen: City, 2.30, 7 en 9 uur: Storm over Malakka. Delf ia, 2.30, 7 en 9 uur: Sterren stralen overal. Roxy, 2.30, 7 en 9 uur: De ranch der verdoemden. Flora, 7 en 9.15 uur: Tjjgerhaai. Doelen-Kino, 2.30. 7 en 9 uur: Car son City. Bijeenkomsten Ons Huis, 8 uur: Fakkeldragers- bijeenkomst; C. A. Barel en S. v. d. Velden over gemeentepolitiek. Ons Gebouw, 8 uur: Jaarvergade ring N.R.V. Sociëteit St. Jansburg, 8 urn-: Lezing voor „Tyche" over Vincent van Gogh door Bern. Beekmans. WOENSDAG Bioscopen Als Dinsdag. Bijeenkomsten: Stads Doelen, 2.45 uur: Jaarver gadering Kamer van Koophandel: 3.30 uur: Nanhddagthee Kamer van Koophandel. Stadhuis. 8 uur; Raadsvergadering (watersnoodnota i. Stads Doelen, 8 uur: Delftse Stud. Kunststichting met „Romeo en Julia" door „Puck". Ons Huis. 8 uur: Jaarvergadering Stem van de Arbeid. Ruim elf duizend gulden uit Delft- gaat in het Rampenfonds. Het per soneel van Spoorijzer stortte f 5043.28, de directie f 5277.53 en de perso neelsvereniging f 234.35. Oprei depo neerde honderd gulden, de Alge mene Nederlandse Bond van Gepen- sionneerden, afdeling Delft, f 50, de kinderen van de De Genestetschool f 95. Het bestuur van de commissie van fabrieks verenigingen van de Gistfabriek stuurde honderd gulden en de tennisclub Adventage van de banen aan de Laan van Altena vijf tig gulden. Burgerlijke Stand Geboren: Ida Johanna, dr van J H, Swertz en I. J. Kuhn, Anna Bogerd 46; Sonja, dr van A. Dijkgraaf en B Valkenburg. Spcorsingel 63; Teu- nis, zn van I. J. Huijer en C. Kamer ling. Middelharnis. Vissersstr. 38. Overleden: Maria Cornelia de Mooij. 66 jr. gehuwd met. G. Verhulst, v. d. Madestr. 17; Nicolaas Jacobus van Bergen van der Gijp, 91 jr. weduwnaar van T. H. van IJssel- dijk, Spoorsingel 60; Johanna Theo dora Greefkes, 83 jr. weduwe van J. Ch. de Bruijn, Choorstraat 56. Veilingnieuws PIJNACKER, Veiling op 23 Febr.: Kroten f 7.00, rodekool f 12.00, spruiten f 38.00—45.00, id. 2 f 20.00— 28.00, witlof f 50.00—53.00, ld. 2 f 30.00, prei f 36.00, uien f 20.00. sla- vellen f 123.00 per 100 kg. MEER DAN TWEE KILOMETER pijpleiding is er gelegd. Zodra de ponton op zijn plaats is, zal een mengsel van zand en water door (Leze buizen worden geperst, om daarmee de kleine gaatjes te stoppen. ZELFS BIJ LAAG WATER kunnen bootjes door het dijkgat bij Helle- voetsluis waren. Het is namelijk vijf a zes meter diep. De ingenieurs van Rijkswaterstaat vinden overigens dat die diepte geen reden tot klagen geeft. Als er hier geen zware klei laag had gelegen, zou het gat nog veel meer zijn uitgeschuurd door de stroom, die er met een snelheid van ■ruim twee meter per seconde door heen trekt. Niettemin, de sluiting ivordt een zivaar karwei. Eén dezer dagen wordt een 52 meter lange ponton hierheen gevaren en door die in het gat te laten zinken, zal men trachten de zeedijk te dich ten. Als het lukt kan daarna 2600 hectare polderland worden droogge malen. NAALDWIJK Nu het besluit tot aankoop van een perceel grond, gelegen aan de Ko ningstraat te Naaldwijk, ten behoeve van de bouw van een nieuwe open bare lagere school, de vereiste goed keuring heeft verkregen, kan over gegaan worden tot publicatie van het nieuwe plan. Dit Plan voorziet in de bouw van zeven leslokalen, een kamer voor het hoofd der school en een prsoneels- tevens leermiddelenkamer, het geheel gelegen parallel aan de Naaldwijkse vaart, De ligging van de school is zodanig, dat de leslokalen alle op het zuiden uitzien. De hoofd ingang van het schoolgebouw is aan de Noordwijze geprojeteerd, evenals een speelterrein ter grootte van onge veer 700 m2. Het overige beschikbare terrein js als speelveld bestemd. Het blijkt voorts nodig de oost- en west zijde van het bouwterrein van een nieuwe terreinafscheiding te voor zien en het geheel door de aanleg vax enige plantsoenstroken te verfraaien. Het ligt in de bedoeling, de kamer van het hoofd der school tevens ge schikt te maken voor ontvang- en onderzoekkamer voor de schoolarts. De leslokalen zijn bestemd voor 48 leerlingen. Daar het meubilair van de bestaan de school verouderd is en grotendeels versleten, wordt het dringend gewenst geacht deze te vervangen door tafels met stoelen zgn. leerlingsets. De maximum-kosten worden be raamd voor de bouw van de 7 les lokalen op 106.260,terwijl met aanleg van rijwïelbergplaats. verwar ming. aanleg plantsoenen en speel veld zulks op 141.945.komt. De eerste inrichting van het gebouw zal een bedrag van 29.450.vergen. 'S-GRAVENZANDE Veel woorden werden dezer dagen in de gemeenteraadsver gadering te 's-Gravenzande gesproken naar aanleiding van het verzoek der besturen van de bijzondere scholen om een regeling vast te stellen voor vergoeding van verplaatsingskosten e.d. aan onderwijzend personeel. Het college van B. en W. waren op dit punt van mening, dat hier een afwijzend antwoord gegeven moest worden. Dit is een principiële kwestie, aldus de burge meester en behoort bij het rijk thuis. Zoals de personele exploi tatiekosten door het rijk worden vergoed, moet dit eveneens het geval zijn met de materiële exploitatiekosten. Het zou een onlogische handelwijze zijn, wanneer er een regeling werd vast gesteld voor de bijzondere scholen, terwijl bij het openbaar onderwijs daar helemaal geen behoefte aan bestaat. NAALDWIJK Er was uiterlijk zeer veel verschil tussen de uitvoeringen van UDI van de laatste jaren, toen er een gymnas- tiek-revue werd opgevoerd en de uitvoering van Donderdag- en Vrij dagavond. Niet alleen werd ditmaal „volstaan" met een normale uitvoe ring, doch bovendien was besloten om alle kostbare „bijkomstigheden" zoals decors, kleurenlicht etc. te laten vervallen opdat de bruto-op- brengst des te hoger zou zijn en het Rampenfonds daar meer profijt van zou hebben. Zonder deze voor het oog strelende entourage is het echter een zeer goede avond geworden; het gym nastisch kunnen van deze oudste Westlandse turnvereniging kwam im mers daardoor nog meer tot zijn recht. Want al waren de gelederen door de griepaanval gedund, de aan wezigen w.o. wethouder Emmens en afgevaardigden van de Turnkring hebben geconstateerd, dat het goed met UDI gaat. De heren-afdeling leverde uitstekend werk aan de rin gen en het hoogrek; jongeren ver wierven terecht een hartelijk applaus voor de partneroefening en het bo dem-turnen, terwijl de senior-heren met hun vrije oefening een aparte plaats innamen. Dat mej. Luyendijk met haar kleuters dankbaar werk verrichtte, behoeft geen betoog, even min als het feit, dat de heer Van Beveren gelukkig nog steeds zijn stempel op de rhytmische oefeningen van de dames zet. Werkelijk een pro gramma dat er wezen mocht! Gemeentewerken directeur Gevonden voorwerpen ln de periode van 13 tot en met 20 Febr.. te bevragen aan het bureau van politie. Oude Delft 69: eind touw, liniaal, parapluie, regen pijp. paraplulehoesje, portemonneetje met lnh., glacé herenhandschoen, enige wollen handschoenen en wanten, enige glacé dameshandschoenen, kindergym schoen, ball-polut, paar snelbinders, kin dertasje lnh. speelgoed. Te bevragen aan onderstaande adres sen hond, van Hom, Paxlaan 54 sigaret tenpijpje. Dukker, Splegelstr. 50: teken boek, Valk, Breestr. 39 map lnh. dlv. papleren, v. d. Kley. Adr. Pauwstr. 6; bewijs van lidmaatschap. Wanders, Markt twee parapluu8. Jaarsveld. Welhoek- iat 22, riek, Voortman. Herenstr. 44 Rijswijk; portemonneetje met lnh., Wijk, Rietveld 142; portefeuille met Engelbert. 2e Dcltgauwseweg 198; portemonnee. Klok. Dlrklangendwarsstr. 38; wollen handschoen, de Ruiter. Krom- straatsteeg 17. zw glacé dameshand schoen. van Rensen; H. de Grootstr. 6; paar motorhandschoenen. Wlersma. Beleringstr. 6; glacé dameshandschoen, Venema. Hippolytusbuurt 23; glacé herenhandschoen, van Drongelen. Ple- terstr. 93; wollen handschoen, v Moolj. Langendljk 56, klnderwant. van Baarle, Koepoortstr. 9. want, Rothfush, Koorumarkt 68A; wantje, van Kleef, Westvest 3; want, Bllemert, Dr Schaep- manstr. 43; kinderwanten. Winterberg, Cellebroerstr. 17; herenhandschoen. Mul der, Welhoekstr. 24, kinderhandschoen, Kolle, Oostsingel 25; paar glacé hand- Verwersdljk 54d: heeft het schoolbestuur voorts Inge-1 handschoen. Houtzager. J. de Wlttstr! 8: motorwant. Brehm, Vlouw 9; schakels van armband. Kooij, Vlouw 36; b bandje, Leeflang, Raamstr. 39; parel ketting. G. van Oostenstr. 11; oorbel, de Kievit. Westerstr. 88; armband, van Eijk. C. de Wlttstr. 38; kettinkje met kruisje. Vogelaar. Trompetstr. 73; ket tinkje met hangertje, de Jong. Bosschu- strant 68; armbandje, Wennekes, v, d. Madestr. 44. broche, van Glis, Hout tuinen 18. damespolshorloge, Beutc, Ternatestr. 69; ring met sleutels. Buzlng, Gasthuislaan 17; ringetje met sleutels, van Doorn. ScheepmakeriJ 2; ring met sleutels, v d. Gaas. SUngelandstr. 3; kinderschoen, v. d. Eijk. Verwersdijk 96; ball-point. Tholeuaars, Ark H 9426, Zul- derstr.; vulpotlood. Overvoorde, Llpkene- straat 16; muntbiljet,, v. d. Waal, H. de Grootstr. 96; bankbiljet, v. d. Poel, Thor- beckestr. 10; muntbiljet. Kok, Vlaming straat 93, nummerbord van auto, de Wit, C. de Wlttstr. 8; wieldop. Goudenregen- laan 3; herenhoed. Hageman, Zuldelnde 17; klnderbril, Jansen. Bankastr. 20: speelgoedauto, van Zeist, J. v. Schoou- hovenstr. 20; autoped, van Dongen. St. Aldegondastr. 21; sjaal. Immerzeel. de Collgnystr 9; padvlndersrlem, van Haat ten. Llpkensstr. 38; schoudertas met lnh., Bogerd, L. v. Altena 33; actetas lnh. ge reedschap, de Bruin, Pr. Maurltsstr. 110. te bevr. na 15 uur. Telefonisch kunnen geen Inlichtingen meer worden verstrekt over verloren voorwerpen. Het bureau gevonden voorwerpen Is geopend op Iedere werkdag van twee tot drie uur. behalve 's Zaterdags. Het merendeel der raadsleden dacht er anders over waardoor een -levendige discussie ontstond. Ten slotte kwam het voorstel in stemming en bleek dat de meerderheid (75) er voor was. Het voorstel tot het vaststellen van het uitbreidingsplan m onderdelen voor gronden, gelegen nabij het kruis punt MonstersewegZeestraat on dervond niet veel tegenstand. De Jong wilde aan de Monsterseweg aan weerszijden een rijwielpad hou den, maar dit gaat niet in verband met de verbreding van de rijweg en er komt nu een behoorlijk wandel pad naast, wat ook van groot belang moet worden geeacht. Wat de Industrie betreft, kon de bur gemeester nog mededelen dat 's-Gra. venzande in het streekplan aange wezen is voor vestiging van industrie. Het voorstel tot vaststelling van een besluit ex artikel 36, 4e lid der Woningwet voor het in voorbereiding zijnde uitbreidingsplan werd aange nomen. Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM. 23 Februari Aan voer in totaal 1588 dieren. Vette koeien en ossen 671. varkens 917. Prijzenvette koeien 2.84—2.94 2.662.78, 2.102.36; varkens 1.84, 1.8 Overzicht: Vette koeien, aanvoer korter, handel goed. prijzen iets ho ger. prima's boven notering; varkens aanvoer groot, handel tamelijk, prij zen lager. Ter vooreiening in de vacature, die per 1 Maart zal ontstaan in verband met het vertrek van de heer S. P. P. de Man, directeur van de gemeente werken te Naaldwijk, naar Laren (N.-H.)is door B. en W. het vol gende drietal voorgedragen: 1. J. Drenth, gemeente-architect en hoofd van de dienst van gemeente werken te Hardenberg. 2. G. Smit. directeur van de tech nische dienst kring Est en Opiinen. 3. W. Leungen.. gemeente-architect en hoofd van het bureau van ge- meentewerken te Ruinen. WESTLAND Het bekende hotel Verburch te Poeldijk zal op de Dins dagen 3 en 10 Maart a.s. worden ver kocht. MONSTER Onder leiding van de heer Fonteyn, ere-voorzitter van de onlangs ontbonden muziekvereniging Concordia, heeft 'n bespreking plaats gehad, die resulteerde in de herop richting van deze Monsterse muziek vereniging. Het bestuur bestaat uit de heren M. van Leeuwen, M. van Galen, P, Lock, J. v. d. Jagt en J. Meiboom. MAASDIJK. Langs de Waldeck Pyrmontstraat is een aanvang ge maakt met het leggen van de riole ring voor de aanleg van een bouw terrein. waarop binnenkort voor reke ning van de woningbouwver. Samen werking 32 woonhuizen zullen ge bouwd worden. De biljartver. Onze Vrije Uurtjes besloot het gehele kassaldo, groot f 100, te storten voor het Rampen fonds. 's-GRAVENZANDE De VARA- afd. houdt Donderdag 5 Maart, des avonds halfacht haar jaarvergadering in De Spaanse Vloot. DE LIER De door een actief damescomité georganiseerde propa- ganda-avond voor de Nederlandse Blindenbond, stond Donderdagavond in de zaal van Van der Horst ophoog peil. Nadat mevr. Stoorvogel—Dissel koen de avond had geopend en bur- gemeester Nieborg. wethouders De Jong en Voskamp alsmede de heer v. Waveren welkom had geheten wer den enkele liederen ten gehore ge bracht. De bondspropagandist. de heer Joh. v. cl. Berg belichtte het werk van de Bond en ook tevens de maatschappelijke positie van de blinde Interessant was de film „Een van ons", die het leven van een blinde in een van de instituten be lichtte. terwijl de heer v. d. Berg op bewonderswaardïge wijze declameer de. Een kleine verloting van door de blinden vervaardigde artikelen bracht gelukkig weer wat geld. op voor een goed doel. PIJNACKER Geboren: Maria Johanna, dr van M, J. Breevaart en A A. van Onna. Delf tsestraatweg 258. Ondertrouwd: O. H. van der Wel, jr te Lisse en M. Olieman, 26 jr. Polderweg 10. Overleden. A. P. Oudshoorn, 73 jr, van A. E. v. cl. Berg. Emmastr. 67. SCHEVENINGEN, 24 Februari Vangstbericliten van hedenmorgen uit zee: Sch 79, 15 kantjes, Sch 284, 15 k, Sch 332. 8 k. Sch 121, 5 k. Sch 342, 5 k, Sch 2, 3 k uit de halve vleet, Sch 5. 5 k, uit halve vleet, Sch 35. 3 k uit halve vleet, Sch 236, 10 k uit halve vleet, Sch 249, 8 k uit halve vleet, Sch 310. 50 k uit halve vleet, Sch 132, 12 k uit halve vleet, Sch 32, 10 k uit halve vleet.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3