(R) Via bruggehoofden begint herovering Schouwen-Duiveland Tafeltennis: Wilno weer op fluweel Krijgt Zierikzee een omwalling? Halsteren vecht door Tholensedijk gevaarlijk Er wordt dag en nacht bij gewaakt Overstroomd Scharendijke Wil van Zoelen wint in Goes Dijk bij Noordgouwe hield stand, ondanks hoog opgestuwd water Betonmuurtje op Schouwen faalde Moeilijk te herkennen Kardelj bepleit „socialistisch eenheidsfront" HET VRIJE VOLK DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) De vorming en uitrusting van vijf ..bruggehoofden" van waar uit de droogmaking van Schouwen-Duiveland kan worden aangepakt zijn. voorzover de middelen dit al toelaten, op gang gebracht. Dit vertelde ons een zegsman van het kantoor Zierikzee van de technische dienst rijkswaterstaat in een onderhoud. De droogmaking is nu van een zuiver defensieve phase getreden in de eerste phase van herstel, hoe voorlopig deze ook moge zijn. Met alle reeds beschikbare middelen wordt een droog gebleven corridor, die in de richting noord-zuid midden door Schouwen-Duiveland loopt tot een hechter bouwwerk gemaakt. De eerste weken na de ramp was het grote probleem voor de rijks waterstaat datgene op Schouwen- Duiveland te. behouden dat met was overspoeld. Dit betrof een gebied van riOO ha in West-Schouwen (met Burgh, Haamstede en Renesse), en de 2000 ha van de droge corridor (met Zonnemaire, Noordgouwe en Schuddebeurs). De resterende 14.000 ha staan onder water met Brouwers haven. Bruinisse en Zierikzee als ge deeltelijk droge centra. Deze pogingen tot behoud zijn ge slaagd. De dijken die de corridor links en rechts beschermen (de Schouwse dijk en de binnendijk van Dieischor) hebben stand gehouden. Zij zijn versterkt met zandzakken en aangespoeld wrakhout. Op lage ge deelten zijn ze opgehoogd. Zeven pompen draaien dag en nacht om het. kwelwater uit het behouden ge bied te lozen. Het afgelopen week einde heeft de toestand daar gespan nen. doch is nu de wind in kracht verminderd is bevredigend. Verlies van de corridor zou een nieuwe catastrofe betekenen, daar in dat geval het water over de gehele lengte van het eiland, met uitzonde ring van de zanderige westkop, vrij spel zou krijgen. Groot offensief Het aantal arbeiders dat de aan val nu voorbereidt is nog maar 600 in getal. Maar als het grote offen sief wordt gelanceerd zullen het er 6000 tot 7000 zijn, tot de tanden ge wapend. De gigantische strijd zal zich aan vankelijk concentreren op de vijf „bruggenhoofden" bijBurghsluis (West-Schouwen), de vogelbroedplaat sen oostelijk van het gat bij de Schelphoek, Zierikzee (met de werk- haven „De Val", die in aanleg is' Zijpe, Bruinisse (Oost-Duiveland) e; Brouwershaven (aan de noordkant van de corridor). Bij Burghsluis vordert het dichten van de dijkgaten die Burgh-Haam- stede en Renesse bedreigen, goed. Er zijn reeds zinkstukken aangebracht. De aannemer verwacht, dat de dich ting hier over drie weken haar beslag zal hebben gekregen. Daarna kan een begin worden gemaakt met het tegen gaan van de uitschuring van het gaL bij de Schelphoek, dat het eiland het meest belaagt. Er is nog geen beslissing gevallen over de vraag, hoe dit enorme gat. dat nu ongeveer 270 meter breed is. moet worden gedicht. Er zijn twee mogelijkheden', een nieuwe binnen dijk of een afsluitdijk in een wijde boog voor het 34 meter diepe gat langs. Eerste zorg is echter, binnen de kortst mogelijke termijn het steeds verder afbrokkelen van de dijkhoof- den tegen te gaan. Hoewel de Rijks waterstaat het grote gevaar hier dui delijk onderkent, zijn er nog geen mensen en materiaal beschikbaar om vandaag de dag reeds doeltreffend op te treden. Batterij zuigers Oostelijk van de Schelphoek spuit sinds Zaterdag een batterij zuigers de vogelbroedplaatsen, die pal achter de zeedijk liggen, onder het zand, opdat hier barakken voor arbeiders geplaatst kunnen worden. De aanval is ook reeds ingezet bij de vijf gaten aan het havenkanaal van Zierikzee. waar in tegenspraak met reeds veelvuldig gepubliceerde berichten geen sprake van verzan ding is, doch eerder van uitdieping. In een enkel gat is reeds een rijs- bed tot zinken gebracht. Er zijn, aldus onze zegsman, te veel onzekere factoren die het werk beïnvloeden, dezelfde factoren, die het ons onmogelijk maken om met overtuiging te kunnen beweren wanneer het eiland weer droog zal zijn. Er is een kans. dat Schouwen- Duiveland op 1 October weer ge- Tamo aan de grond en weer vlot Zondagochtend vroeg liep het Ne derlandse motorschip Tamo op weg 'van Antwerpen naar Bremen ten ge volge van slecht zicht even ten noor den van de zuidelijke pier bij West- kapelle aan de grond. Van Vlissingen voeren de sleepboot „Maas" en het bergmgsvaartuig „Bruinvis" ter assistentie uit. Bij hoog water werd het schip door deze twee vaartuigen vlot gesleept en het keerde terug naar de rede van Vlis singen voor onderzoek. Er werd lekkage geconstateerd aan één van de dubbele bodemtanks. Na het gehouden onderzoek werd een voorlopig certificaat van zeewaardig heid afgegeven en vertrok de „Tamo" naar Rotterdam voor reparatie. Elf DUW-arbeiders hebben griep Toen verleden week het aantal door griep aangetaste arbeiders, ge huisvest in de arbeiderskampen op Walcheren, steeds groter leek te worden. Is door de DUW-inspectie besloten het kamp aan de Bloemen- laan te Vlissingen in te doen richten als hospitaalkamp. De heer R. Grippeling, arts te Vlis singen, werd belast met de medische leiding, bijgestaan door een verpleeg ster uit Goes en enkele helpsters van het Rode Kruis te Vlissingen. Op het ogenblik worden in het kamp elf zieke arbeiders verpleegd. Het hoogste aantal zieken tegelijker tijd in het kamp vertoevend, heeft 13 bedragen. heel ingedijkt zal zijn, maar deze speculatieve mededeling moet met de grootst mogelijke reserve ge geven worden. Beperkte middelen Bij Zijpe is een zuiger bezig met het vormen van een zanddepot, voor het dichten van de gaten in de bin nendijk rond het waterschap Brui nisse. Als die dijk weer waterkerend is, wordt ook Oost-Duiveland tot een bruggehoofd gemaakt, van waar uit de dichting van de gaten in de zee dijken langs Keeten, Mastgat en Gre- velingen kan worden georganiseerd. Hier gaat het om de droogmaking van de Vierbannenpolder. aan het wa terschap Ooster- en Sirjansland. De ondergelopen polders van Drei- schor en Midden-Schouwen liggen aan weerszijden van de droge corri dor. die voor het aangrenzende ge bied als springplank moet worden toegerust. De middelen waarmee de eerste phase van herstel kan worden uitge voerd zijn uiteraard nog beperkt. Rond en op Schouwen-Duiveland ope reren nu draglines, bulldozers en twee stel zandzuigers. Rijshout en stenen waren reeds aangevoerd. Van de „Zuiderzeewerken" zullen deze week twee grijpers (het best te ver gelijken met drijvende draglines) over zee worden versleept. Samenvattend past de conclusie, dat de Rijkswaterstaat op Schouwen- Duiveland in hoge mate gevorderd is met verkenning van zijn erfvijand, dat de posities bepaald zijn, en dat in nog ruwe trekken de strategie voor de aanval is uitgestippeld. Maandagavond half tien is de raad van Zierikzee na schorsing in besloten zitting gegaan voor het bespreken van een van particuliere zijde inge diend plan de stad in de kortst mo gelijke tijd (men rekent op een half jaar) van een omwalling te voorzien om het optredende water legen te houden. Voor deze omwalling zijn twee mo gelijkheden genoemd: een bekisting met. zandzakken (kosten ongeveer 200.000 j en het opwerpen van dijken grachten lopen (kosten ruim een op die plaatsen, waar nu de ring- millioen). B. en W. toonden zich voorstander van het laatste plan. Er rees van verschillende zijden verzet. De raad besloot voorts in Zierikzee voorlopig over te gaan tot invoering van het zogenaamde tonnetjesstelsel, daar de riolering van de stad een acute bedreiging voor de volksgezond heid gaat vormen. Speciaal toegeruste vuilnisemmers zullen als tonnetjes aangekocht worden. Het college deed nog mededeling, dat onderzocht wordt, hoe de gasfa briek te Zierikzee weer productief- klaar te maken. In de besloten zitting zou niet al leen gesproken worden over het om wallingsplan. maar ook over het proefproces in kort geding, dat de Zierikzeese middenstandscentrale te gen de gemeente aanhangig heeft gemaakt als een manifestatie van verzet tegen de gedwongen evacuatie, die de betrokken organisatie onrecht matig acht. De civiele procedure zal Donderdagmiddag in Middelburg worden gevoerd. (Van een onzer verslaggevers) In Halsteren wordt nog een zware strijd gestreden tegen het water. Het zwakste punt, waar het nog heel gevaarlijk is, is de dijk rondom de beide polders, waar in de Tholen sedijk nog een zo groot gat zit. dat dit gevaar oplevert voor het gehele onder water staande polderland. Het zwaarst krijgt het daar te ver duren de zogenaamde platte dijk. een binnendijk tussen de Theodoruspolder en de Auvergnepolder. Deze is maar provisorisch hersteld en verhoogd met zandzakken en moet nu het werk doen voor de buitendijk. Als deze binnendijk het zou begeven (en er is alle kans dat dit met een hoog tij gebeurt) zijn de gevolgen niet te overzien. Ir Lievense van de Rijkswaterstaat zegt dan ook, dat deze dijk het zor genkind is en er wordt dag en nacht bij gewaakt, zodat bij het minste onraad alles in het werk gesteld kan worden om de dijk te behouden. Het werk dat hier wordt uitgevoerd, is in handen van de Nederlandse Heide Mij en de leiding is wel tevre den over hetgeen tot nu toe tot stand is gekomen. Het allereerste wat men hier doet is de dijken die het meeste gevaar kunnen opleveren, te herstellen: dat wil zeggen de dijk rondom de Theo doruspolder. Hierin zijn zeer grote gaten geslagen, waardoor op sommige plaatsen het water toch nog naar binnen komt met hoog tij. Wel heeft men de verkeersweg van Bergen op Zoom naar Tholen gedeeltelijk droog gekregen en kan men bij gunstig tij de sluizen openen, waardoor het water in deze polder, die voor pl.m. 1200 hectaren onder water staat, enige centimeters per dag kan zakken. Buiten het dichten van dijken wordt er nog druk gezocht naar niet ge borgen slachtoffers. Er zijn er in Halsteren al een vijftigtal geborgen, maar er zijn er nog twintig niet ge vonden. Het land staat onder water en het zoeken wordt zeer bemoeilijkt. Ook is Onze adressen Redactie-adres voor Zeeland: Molenwater 55, Middelburg, tele foon 3390. bij geen gehoor 2571. Sportredactie: Paul Krugerstraat 173, Vlissingen, telefoon 2902. Administratie: Hekelveld 15, Am sterdam. Telefoon 38811. Postgiro 21870, Amsterdam. Abonnementsprijs: 44 cent per week. 5,70 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Raad van Middelburg komt 3 Maart bijeen In de raad van Middelburg, die op 3 Maart bijeen komt, komen weinig belangrijke zaken aan de orde. De raad zal er van kennis nemen, dat de gemeenterekening over 1950 een tekort aangeeft van ƒ68.073.13. maar wat nog na 1950 voor dat jaar is betaald en ontvangen, heeft het tekort teruggebracht tot ƒ14.213,65. Over de dekkmg van dit tekort, dat overgebracht is naar de kapï- taalsdienst van het jaar 1951, hopen B. en W. nog nadere voorstellen te doen. Het gemeentepersoneel staat gedu rende drie maanden een procent van het salaris af voor het Rampenfonds. B. en W. stellen de raad voor dit bedrag van gemeentewege te verdub belen. Dat zal ongeveer 4000 kosten. Het is noodzakelijk, dat een nieuwe bron voor het koelwater voor de koelinrichling van het gemeente abattoir wordt aangeboord. B. en W. vragen hiervoor een crediet van ƒ3850: zij willen de kosten van aan leg in vijftien jaar afschrijven. De restauratie van de Lange Jan zal binnen afzienbare tijd geheel zijn voltooid. B. en W. achten het van groot belang, dat de Abdij toren net als voor 1940 voor het publiek wordt opengesteld. Een torenwachter zal worden aangesteld; zijn bezoldiging zal f IC'per jaar bedragen. B. en W stellen zich voor een toe gangsprijs voor de toren te vragen van 0.25 voor volwassenen en 0.10 voor kinderen. het niet uitgesloten, dat er slachtof fers in en onder de rietmassa's lig gen, die van het zogenaamde lange water zijn losgeraakt en die nu als eilanden in het land liggen. Verder zullen er ook nog cadavers opgeruimd moeten worden in de boer derijen die in puin zijn veranderd. Gelukkig zijn de meeste al geborgen. Ten slotte moet dan nog het land- bouwgerei worden gered, dat thans aan deskundigen wordt overgegeven voor verder herstel. Men zal de dijk om de Theodoruspolder brengen op 3 meter 50 plus. Die rondom de Auvergnepolder zal voorlopig worden verhoogd tot drie meter plus. Voor herstel van de woningen zal ook een oplossing moeten worden ge vonden. Er zijn 70 huizen en boer derijen totaal verwoest. Een kleiner aantal is vrij ernstig beschadigd en ontelbare hebben overlast van het water ondervonden. Seharendijke aan de Noord kant van SchouwenDuiveland, on geveer midden tussen Renesse. dat drooggeblevcn is, en Brouwershaven, dat onderliep ligt aan de binnen kant van de dijk. die het van de Schelde afsloot. Maar het water is ook aan d,ie zijde van het zware dijklichaam gekomen en het dorp is overstroomd. Van dc dijk af gezien biedt het dorp, dat tot de gemeente Eikerzee behoort, een troosteloze aanblik. Almeloërs leggen een drinkwaterleidin g voor Zierikzee Ruim dertig gemeente-arbeiders van Almelo zijn Maandag in Zierik zee aangekomen. Vandaag zijn zij naar Brouwershaven vertrokken om een noodleiding te leggen voor het aanvoeren van drinkwater bij Zierik zee uit het duingebied van West- Schouwen. De arbeiders verklaarden bij aan komst tegenover het gemeentebestuur niet te zullen weggaan aleer Brou wershaven en Zierikzee weer water uit de leiding hebben. De Almelose hulpverleningsploeg staat onder lei ding van de opzichter Benthem. de administrateur Jongeneel en de ploeg baas Jan Pauwels. De eternietbuizen, nodig voor de noodleiding. zijn eveneens in Zierikzee aangekomen. Almelo, dat Zierikzee heeft geadopteerd, zal ook assistentie verlenen bij het afvoeren van huis vuil en faecaliën naar de Schelde. VLISSINGEN Burgemeester stuurt rampoverzicht naar Engelse relaties Naar aanleiding van de vele ver zoeken om inlichtingen, die dc bur gemeester van Vlissingen uit Enge land, en in het bijzonder van de Commandotroepen over de waters nood hebben bereikt, heeft hij een overzicht van de gebeurtenissen ge schreven en dat naar Engeland ge zonden. Uitvoerig en duidelijk schildert mr Kolff hierin de oorzaken, die tót de gedeeltelijke overstroming van Vlis singen hebben geleid, wat is gebéurd en wat er nu aan wordt gedaan. Aan de leden van de gemeenteraad heeft de burgemeester éen afschrift van dit overzicht doen toekomen. MANILLA. Vijf en dertig men sen zijn verdronken, toen Zaterdag een rivier-veerboot op Luzon (Philip- pijnen) tijdens een storm kapseisde en zonk. In de 2e klasse van de Zeeuwse Tafeltenniscompetitie heeft Wilno kans gezien toch weer op het fluweel te komen. De Vlissingers brachten het leidende Be Fair een 82 neder laag toe en wonnen met dezelfde cijfers van hun eigen reserves. Dat was genoeg om hun de eerste plaats te bezorgen. De spanning is dus weer toegenomen, want Wil van Zoelen haalde bij Goes de beide pun ten weg (2—8). De stand is hier dan als volgt: Wilno W. v. Zoelen Be Fair Sorry Schelde Spirit Wilno II Goes 10 7 2 1 10 7 2 1 16 68—32 16 67—33 16 73—37 10 45—35 4 39—51 2 22—58 7 40—70 5 35—65 In de 3e klasse A won Schelde H met 0—10 van PZEM II, maar ver loor met 46 van Wil van Zoelen II, zodat de stand hier thans is: 't Veld 5 W.v.Z. II 5 Schelde!! 7 VSV Sorry III PZEM II In de 3e klasse B kreeg Sorry II, dat slechts met twee man verscheen. Vlissingen II houdt toppositie hij de Reserve 2e klasse C In de reserve 2c klasse C had Vlis singen 2 de grootste moeite met Corn. Boys 2. Het werd tenslotte een benauwde 4— 5-overwinning, zodat de roodwitten de leiding behielden. RCS 2 zag zich door Middelburg 2 met 31 geklopt en hierdoor hadden De Zeeuwen 2 aan het 33-gelijkspel tegen Teraeuzen 2 genoeg om van de vijfde naar de tweede plaats te verhuizen. Breskens 2 behaalde een verrassende 5—2-overwinning op het bezoekende Axel 2. De stand is dus: Vlissingen 2 De Zeeuwen 2 Axel 2 Breskens 2 Corn. Boys 2 RCS 2 Middelburg 2 Goes 2 Terneuzen 2 Zeelandia 2 0 11 23—17 2 4 8—12 3 9 26—22 2 8 17—15 3 7 15—16 3 7 10—19 3 6 14—13 3 6 14—13 4 9 25—24 6 4 6—28 tegen Amor de eerste nederlaag te slikken (6—4). PEZM won met de zelfde cijfers van Wil van Zoelen in. Stand: PZEM 6 10 W.v.Z. III 6 5 Sorry II 5 8 Amor 7 7 Goes II 6 6 Spirit II 6 0 In de 4e klasse A kwam Schelde IV weer wat steviger op de onderste plaats, want van ATTC werd met 37 verloren. VSV II kwam op de tweede plaats door een 9—1 over winning op PZEM III. De stand is hier: ATTC 7 11 PZEM II 6 4 VSV II 7 10 Amor II 5 3 Be Fair 115 8 Schelde II 6 0 Jeugdkampioenschap schaken In de finale van het Jeugdkam pioenschap van Zeeland werd in de afgelopen week slechts een wedstrijd gespeeld: Gabe Woudstra (Middel burg) won van Bikker (Vlissingen), waardoor de stand nu is: Snip 3—3; Woudstra 3—4, Mar- silje 1—2; De Wolf i—3; Bikker i-4. „Als we een lichtkogel afschieten, dan is dat het teken, dat de dijk is doorgebroken. Dan moeten jullie de mannen die nog op het dorp zijn waarschuwen en daarna naar de zolder vluchten." Zo was de afspraak voor Zaterdagnacht bij de wachters van de Schouwse dijk en de vier politiemannen die in het verlaten streek-ziekenhuis in Noordgouwe hun onderkomen hebben. De Iichtkogels zijn echter niet afgevuurd. De dijk, die de nog droge Strippoldcr midden door Schouwen-Duiveland beschermt, hield stand, ook al stuwde de harde wind dit weekeinde het water op tot IJ nieter onder de kruin, hoger dan het 1 Februari had gestaan. Een radiowagen reed Zaterdag door Zierikzee om vrijwillige arbeids krachten op te roepen. De toestand bij de Schouwse dijk en ook bij de dijk van Dreischor was weer uiterst precair. Deze dijken, die de vrijwel volledig geëvacueerde dorpjes Zonnemaire, Noordgouwe en Schuddebeurs tegen overstroming behoeden, zijn nu van onbelangrijke binnendijken dijken geworden, die in het directe schoots veld van het zeewater liggen. De wind uit het zuidwesten, die zo nu en dan stormkrach had. zweepte Zaterdagavond laat het water beladen met cadavers en wrakhout tegen de Schouwse dijk. Deze dijk is op tal van plaatsen reeds murw geslagen en doorgevre ten. Ruim honderd vrijwilligers leg den 's middags zandzakken bij de meest bedreigde punten. Met vingerhoedjes Een der hardzwoegende arbeiders zei: „Wij voelen ons als mensen, die met behulp van vingerhoedjes een grote brand moeten blussen. Er is haast geen beginnen aan." Maar de dijk, die zo zacht is als koek, hield toch de stormloop tegen. Zondag ruimde de wind; het ge vaar was hier voorlopig geweken. Kennelijk voorlopig, want Wa terstaat ried het personeel van het ziekenhuis af de komende nachten in Noordgouwe te blijven. De situatie blijft daar kritiek. De politiemannen, die er wel moe ten blijven, voor bewaking van de verlaten eigendommen, zetten iedere avond hun koffertje met bezittingen maar op de trap naar de bovenver dieping van het ziekenhuis, zo voor het grijpen. De slager en de schilder van Noord gouwe koken dagelijks in de keuken van het doodstille ziekenhuis eten voor de mannen, die aan de Schouwse dijk werken. Hoofdzuster Berman, de enige verpleegster, die niet met de pa tiënten naar Walcheren en Haam stede is meegeëvacueerd, zorgt over dag voor de huishoudelijke dienst. Zij proeft (op uitdrukkelijk verzoek van de slager en de schilder) of de spruitjes gaar zijn, strijkt overhem den. stopt sokken en zet knopen aan. En zij vraagt zich af. wanneer ze in hagelwitte kleding weer zal advi seren bij een operatie... Enige vrouw Zuster Berman is waarschijnlijk de enige vrouw die in het drooggebleven hart van Schouwen-Duiveland over dag een laak heeft. Alle andere vrou wen zijn geëvacueerd. Het aantal mannen dat 's nachts binnen de bedreigde dijken slaapt, gaat de 200 niet te boven: zij zijn minder talrijk dan de kippen, die in de verlaten moestuintjes aan de rand van overlopende sloten tussen rotten de rode kolen scharrelen. Dicht bij Schuddebeurs staat op de dijk een zware pomp. die met zes kleinere rond het droge middenstuk van het eiland de niet geïnundeerde polders vrijmaakt van kwelwater en liet water, dat in de rampnacht over de dijken spoelde. De pomp bij Schuddebeurs heeft een capaciteit van 30 m3 per minuut. Op Schouwen zijn de dijken, die daar veelal met betonmuur- tjes waren opgehoogd, over grote lengten geheel verdwe nen. Als regel worden gaten en beschadigingen gevonden. Is het misschien zo gegaan, dat de betonnen muurtjes niet tegen de druk van het water bestand zijn gebleken en dat daarna dus de dijk plotseliing in zijn geheel te laag was en wegsloeg? Deze vraag wordt gesteld door dr ir .1. P. de Blocq van Kuffeler in 't blad „De Ingenieur". Hij dringt er op aan dat men bij de ingespannen arbeid van het herstel niet zal vergeten de aanwijzingen te verzamelen over de directe oorzaken van het bezwijken der dijken. Dit kan leerzaam zijn! Weet u wie dit is? Slechts wei nigen zullen van deze foto Eduard van Beinum, dirigent van het Concertgebouw-orkest, herkennen. De merkwaardige kiek is ge maakt in Londen, waar Van Bei num weer een gedeelte van het seizoen als gastdirigent optreedt van het London Philharmonic Orchestra. Onze landgenoot is een der wei nige orkestleiders, die de dirigeer stok hebben afgeschaft. Hij geeft alle nuances aan met de handen. Van de foto zou men de indruk krijgen, dat hij zwembewegingen demonstreert en deze vergelijking is niet eens zo gek. De zalennood in de Engolse hoofdstad is name lijk zo groot, dat liet orkest dik wijls moet repeteren in... zwem baden. Zaterdag is hij begonnen te draaien, en sedertdien is het water in de dras sige polders tien cm gezakt. Verderop staat een bulldozer, die vandaag doorgaat met het egaliseren van de dijk. Over deze dijk moeten vi achtauto's grond aanvoeren naar de bedreigde, maar niet te bereiken waterkering van het Vennetje van kaderswiel. BERGEN OP ZOOM Vier slachtoffers beg. raven Vier slachtoffers van de overstro ming uit Stavenisse zijn in Bergen op Zoom begraven. Op de begraaf plaats werd door de burgemeester van Kloetinge het woord gevoerd. Hij memoreerde de tragische wijze, waarop Dirk Moerland uit Kloetinge om het leven gekomen was. Deze was naar Stavenisse gekomen om bij zijn moeder te gaan waken, die zeer ernstig ziek was. Het huis stortte tijdens de overstroming van het dorp in en beiden kwamen om. A. Wagensveld ter aarde besteld Maandagmiddag vond op de be graafplaats te Middelburg de ter aardebestelling plaats van wijlen de heer A. Wagensveld. De overledene ;s 85 jaar geworden. Hij was sedert de oprichting lid van de Partij van de Arbeid. Ook van de toenmalige SDAP is hij vele tientallen jaren lid geweest. Aan het graf sprak de voorzitter van de P.v.d.A.afdeling Middelburg, de heer A. J. Berenpas, die zei dat de trouw van de overledene aan de par tijen die het democratisch socialisme uitdroegen, voorbeeldig was. Bondsdagge. J.M.V. thans in Goes De provinciale Bondsdag van het Christelijk Jongemannen Verbond Zeeland in 1953 zal op Tweede Paas dag in Goes worden gehouden en niet in Zierikzee, zoals oorspronke lijk in de bedoeling lag. Het pro gramma zal worden aangepast aan de omstandigheden. Dit is besloten tijdens een spoed vergadering van de provinciale com missie van het C.J.M.V. in Zeeland, Zaterdag in Goes gehouden. Dis trictssecretaris M. J. Bijleveld zal zo spoedig mogelijk alle getroffen afde lingen bezoeken om een overzicht te krijgen van de geleden schade, waar na men de hulpverlening ter hand zal nemen via het hoofdbestuur in Amsterdam, Over het bezoek uit Zeeland aan de Nationale Bondsdag in Den Haag is nog niets beslist. Hoogwaterstanden De hoogwaterstanden voor Dinsdag 24 Februari zijn: Vlissingen vm 11,09, nm 23.49: Breskens 11.19, 23.59; Veere 11,44, Terneuzen 11.54, Hoede- kenskerke 12.14; Brouwers haven 12.24; Zierikzee 0.02. 12.34; Hansweert 0.02, 12 34: Wemel- dinge 0.37. 13.09; Bath 0.52, 13.24: Tholen 0.57. 13.29: Antwerpen 1.52. 14.24; Dordrecht 2.37. 15.09. De hoogwaterstanden voor Woens dag 25 Februari zijn: Vlissingen vm nm 12.15: Breskens 12.25: Veere 0 24, 12.50; Terneuzen 0.34, 13.00; Hoede- kenskerke 0.54, 13.20, Brouwershaven 1 04, 13.30; Zierikzee 1.14, 13.40: Hansweert 1.14. 13.40; Wemeldinge 1.49, 14.15: Lath 2.04. 14.30; Tholen 2.09, 14.35; Antwerpen 3.04, 15.30; Dordrecht 3.49, 16.15. A-Z-cabaret speelt voor de bejaarden De heer Jan de Kleyn, leider van het A-Z-cabaret heeft aan het be stuur van de Bond van Ouden van Dagen te Vlissingen aangeboden, een gratis middagvoorstelling te geven voor de leden van deze bond. Met grote dankbaarheid heeft het bestuur dit aanbod aanvaard. De voorstelling is bepaald op morgen middag half drie in het Schelde- kwartier, daartoe welwillend door De Schelde afgestaan. Het A-Z-cabaret maakt onder aus piciën van de Provinciale Commissie voor Cultureel Werk in de Arbeiders kampen een tournee door de arbei derskampen in Zeeland. Be Fair III aan top in de 4e klasse B In de 4e klasse B veroverde Be Fair III de leiding door een 91 overwinning op Schelde V, dat nu vrijwel hopeloos op de onderste plaats staat, dank zij ook de onver wachte 91 zege, die VSV 2 op Wilno 3 behaalde. De stand is hier: Be Fair 3 6 8 VSV 2 65 Wilno 3 5 7 Schelde 5 5 0 ATTC 2 4 6 Voorwedstrijden biljarten le kl. libre geëindigd De voorwedstrijden van het per soonlijk biljartkampioenschap lste klasse libre van Walcheren en Zuid- Beveland te Vlissingen en Middel burg zijn geëindigd. De resultaten waren: Middelburg: Sytania (Het Boekje) 10—4.17: Ver- hage (ALM) 8—5.38;, Leynse (KOT) 8—5.17; Loenhout (ALM) 4—4.74; Korff (VEG) 4—3.91: Van Overbeeke (Het Boekje) 2.4.32. Vlissingen: Reijnhout (ALM) 10—5.91; Hout zager (ABV) 10—5.78: De Bruine (ABV) 4—5.60: Kats (ABC) 0-4.10. De wedstrijden worden in Goes voortgezet. Kampioenschappen boksen Vanavond worden in Odeon te Rot terdam de finales van de C-kam- pioenschappen van Zuid-Holland en Zeeland gehouden. In verband met de moeilijke verbindingen kunnen de Vlissingse finalisten niet aan deze wedstrijden deelnemen. Teneinde hen niet te duperen heeft de Nederlandse Boks Bond beslo ten. dat de betreffende titelgevech ten de eerstvolgende keer in Vlissin gen zullen plaatsvinden. Het zijn de partijen: H. Dik (Vlis singen)— H. Janse (Rotterdam) en T. Riteco (Vlissingen)—A. Weeda (Rot terdam) Advertentie l.M. Zenuwversterkend en bloedvormend is Pleegzuster Bloedwijn De Zuidslavische vice-president, Edvard Kardelj, wil „een verenigd democratisch front van alle socialis ten ter wereld ten einde de ogen t« openen der burgers van het Sowjet- blok". Aldus deelde hij Zondag mee tijdens het vierde congres van het Zuidslavische Volksfront, dat gereor ganiseerd wordt om er alle Zuidsla ven in op te nemen, die willen dat het land „onafhankelijk en socialistisch" blijft. De bond, zo zei Kardelj, zou sa menwerken met alle socialistische krachten ter wereld. Een breed, ver enigd socialistisch front, dat tegen de Kominform gericht zou zijn en democratisch van opzet, zou „een uit weg uit de crisis van de internatio nale arbeidersbeweging" bieden. Beslag oj) Carthage (Van een onzer verslaggevers) De geschiedenis van het voor Seheveningen gestrande Tunesische vrachtschip Carthage begint een lijdensgeschiedenis te worden. Zater dagmiddag is beslag op het schip ge legd. omdat de rederij reparaties aan een van haar andere schepen in Ant werpen niet heeft betaald. Met de pogingen tot het vlottrekken kan men doorgaan, maar het schip ?al Seheve ningen niet mogen verlaten. De Haagse deurwaarder H. v. d. Meyden heeft Zaterdag, met verlof van de president van de Haagse recht bank. conservatoir beslag op het schip gelegd. Dit betekent, dat de Carthage niet van Seheveningen kan wegvaren, vóór de rederij de repara tieschuld in België heeft voldaan. Zou de rederij van de Tunesische vrachtboot dit blijven weigeren, dan wordt de Carthage verkocht. Intussen werkt Van der Taks Ber gingsmaatschappij verder aan het vlottrekken van het schip Het Hoog heemraadschap Delfland had aan vankelijk bezwaar tegen het graven van een geul aan de zeezijde van de koopvaarder, omdat dit gevaar zou opleveren voor de zeewering. Dit be zwaar is nu opgeheven, zodat op kor te termijn met zandpompen kan wor den begonnen voor de geul waardoor het schip zich naar zee kan trekken. ULM. Einstein heeft het erelid maatschap van een Duitse vereniging van pacifisten geweigerd, niet omdat hij geen sympathie heeft voor liet pacifisme, maar omdat hij sedert Hit- Ier niets te maken wil hebben met Duitse bewegingen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3