Afwachten het parool op de „dijk" bij Bath Baas is boos Sommige évacué s willen niet terug Buitenlandse hulp nu gecoördineerd „Nü houdt hij 1 wel" - en hij hield het niet Gunstige tijd voor dichting Laatste gat bij Moerdijk „Roomsmokkel" wordt strijd van woorden Nieuw gemaal dreigt ook onder te gaan jBü WATERI AST doop stage regen! V r acht ir !t zun tot sghouwffis ANNO: 1951 zegen. Solidariteits- trein naar Nederland Oost-Nederland wedstrijd tegen W est-Duitsland? Toeslag voor herstelarbeid Bijzondere credieten bij liquiditeitsmoeilijkheden HET VRIJE VOLK DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 (Van een onzer verslaggevers) De operatie van de 2000 man genietroepen bij Rilland Bath is een werk van vallen en opstaan. Geen moeite en geen teleur stelling wordt de mannen daar bespaard. Zij hebben bij nacht en ontij gezwoegd met zandzakken op de nek. Soms tot het middel in het water. Zij hebben geen materiaal gespaard. Zandtreinen staan bij de kruising Rilland te stomen. De fraaie betonnen weg is één modderpoel geworden, waarin veertig zware legertrucks rond tollen alsof zij op kunstschaatsen staan. Maar Zaterdagavond brak de moeizaam gebouwde wal door. Een in het gat tot zinken gebrachte ponton spoelde weg. Furieus is gedurende de Zondag een nieuwe aanval ingezet: 1150 man, ongeacht de radio-operateurs en personeel van andere hulpdiensten, werden tegelijk in de strijd geworpen. Het kritieke punt bij het bouwen van een inlaagdijk te Rilland Bath is een watergangsgeul, die de „vierde weg" snijdt. Vanmorgen om vijf uur zou men een poging doen het lastige gat in deze watergang te sluiten. Dit uur was het laatste gunstige tijdstip om bij laagtij (het laatste officiële doodtij van deze week) het werk te volbrengen. (Vervolg van pag. 1) Het asfalt; van de oude weg heeft het althans voorlopig best kun nen houden. Natuurlijk zal het na het droogvallen van de polders nog moeten blijken in hoeverre de weg ondermijnd is. Op het ogenblik spoelt het water er nog tot op een hoogte van 20 tot 30 cm overheen. Het be hoeft geen betoog, dat de weg voor lopig nog niet voor het normale ver keer zal worden opengesteld. De weg is thans voor elke vorm van verkeer ten strengste verboden. Inmiddels is men met inspanning van alle krachten bezig de verbinding met het zuiden te herstellen. De open stelling van deze verbinding immers betekent een ontlasting van de om weg over 's-Hertogenbosch en daar mee een versnelling van het opbouw werk in de noodgebieden. De-spoordijk ten noorden van de Moerdijk, die over een lengte van 4 km volkomen was kapotgeslagen, is reeds vrijwel herbouwd. Van zand heeft men er een nieuw dijklichaam ingelegd en ook de rails zijn groten deels weer bijgesteld. Het is thans zaak het electrisch net, dat eveneens werd verwoest, te herstellen. Ten zuiden van het Hollandsch Diep is er nog een zeer aanzienlijk deel van de spoorweg vernield. De aannemer v. d. Oever heeft daar thans een pijpleiding naar toegelegd, die het zand zal aanvoeren voor het doorge broken gedeelte. Gigantisch werk Het in werking stellen van het kleine gemaaltje ten oosten van het Moerdijkse haventje betekent een mijlpaal in het gigantische werk dat hier in de laatste drie weken, ook i nog heeft door toedoen van de Amerikaanse ppn nn hulptroepen, die thans zijn vertrok ken, is verricht. Dit leegmalen van de polder be tekent dan tegelijkertijd een kracht proef voor het nooddijkje, dat om het veertig meter lange en veertien meter diepe gat in de zeewering werd aangelegd. Om deze krachtproef zo kort mogelijk te laten duren is de zandzuiger „Holland 32" op volle kracht bezig zand in het gat te spuiten. Een nietig straaltje zand was dat tegen de achtergrond van de eindeloze watervlakte, die vol ligt met reusachtige brokstukken veen („moer"), die uit het dijklichaam en de ondergrond daarvan wegsloegen en reusachtig diep de landerijen in werden gedreven. Ten westen van het gehucht Moer dijk is de situatie nog niet zo roos kleurig De secundaire weg die van Zevenbergsehe Hoek naar het dorp Moerdijk loopt, moet voor de Moer dijkse wegen nog steeds als water kering fungeren. Lange bres In het weekeinde werd wel is waar het ongeveer 150 nieter lange gat in de zeewering gedicht, maar nog steeds is er een 300 meter lange bres open. Het water op het land is nog onderhevig aan de uitwerking van de getijden. Een leger arbeiders, voor zien van een aantal voortreffelijke machinerieën, is bezig ook dit gat te dichten. Het zand dat zij daarvoor nodig hebben, wordt door een zand zuiger uit het Hollandsche Diep ge zogen. Onder de harde westenwind, die dreigt het water thans opnieuw de polder in te stuwen, wordt hard ge werkt. Reeds vielen er in westelijk Brabant in de omgeving van Steenbergen en Dinteloord grote stukken grond droog. Maar het werk is nog lang niet gedaan. Daarom zal het herstellen van de verbindings wegen tussen noord en zuid thans van het allergrootste belang zijn voor het over een week opnieuw springvloed zal worden. Wielrenkarapioenschappen in 1954 in Duitsland? Het voorjaarscongres van de UCI, dat 7 Maart te San Sebastian wordt gehouden, zal o.m. een besluit moe ten nemen over de toewijzing van de wereldkampioenschappen wielrennen in 1954, waarvoor Duitsland, Brazilië en Zweden candidaat zijn. Hoewel de officiële beslissing dus pas te San Sebastian zal vallen, is toch wel zo veel uitgelekt, dat men mag aanne men, dat de organisatie aan Duits land zal worden opgedragen. De sprintkampioenschappen zullen wederom a trois worden verreden. Zondagmiddag laat konden zij modderig, maar tevreden, zeggen: hij is nog een beetje wiebelig, maar nu houdt hij het wel. Een paar uur later was de dijk op nieuw doorgeslagen. Geen nood, 800 man zijn deze Maandag opnieuw aan de gang ge gaan. „Agge maar goed doet" staat ge schreven op de wand van de comman dokeet. De luidsprekerwagens op de dijk galmt vrolijke liederen over de volgelopen Rilland-polder. Een radio stem zingt: Ik houd van jou alleen. Maar in de commandopost is men minder gul met optimistische ver wachtingen. De dijk is nu weer zo goed als dicht; als een hoop zand zakken op een polderweg een dijk mag heten. Die stelling moet eerst geconsolideerd worden voor we ver der iets kunnen beginnen, zegt men nu voorzichtig. Men weet wat er met dat „verdere" bedoeld wordt. De nooddam, die de genie hier bouwt, dient om het gat in de buitendijk te neutraliseren. Daar mag de Schelde nog een poosje woe den. Het stukje land tussen breuk en nooddam is buiten spel gezet, Maar als die nooddijk eenmaal houdt, ligt daar achter de grote Rilland-polder en die kan dan reeds worden leegge- malen. Een lichtbedrijf apart Het is nog niet zo ver. De gemeen te Rilland Bath leeft voorlopig nog op noodvoorzieningen. Drie Saarland- se technici spelen daar met hun elec- trische aggregatie voor gemeentelijk lichtbedrijf. Tegenover het droogstaande ge meentehuis is een planken keet ver rezen, waaraan als wonderlijk uit de moddertoon vallende verschijning de gloednieuwe postzegelautomaat en brievenbus van de PTT hangt. Dat is het gemeentelijk postkan toor. Tenslotte wonen er in het dro ge gedeelte van Rilland Bath nog altijd een kleine driehonderd mensen, die wel eens brieven willen verstu ren of ontvangen. Gedeeltelijk isolement. Nood voorzieningen en angstige af wachting bepalen het leven ook verderop in Zuid-Beveland. Dat isolement betreft Kruiningen waar zeventig mensen uitkijken naar elke Dukw die met hun ver dronken stadje de verbinding on derhoudt. En Waarde, waar nog zeven men sen op het gemeentehuis de wacht houden temidden van water en ver nieling. Een trieste wacht. Vrijdag »ft men ten zuiden van Waar- poging gedaan om bij laag tij het gat in de buitendijk in een mach tige poging te dichten. Het was ver geefs. Nog zonder vrouwen En dan het gedeeltelijk geëvacu eerde Krabbend ij ke, dat nog droog staat waarheen geëvacueerde vrouwen clandestien proberen terug te keren. Burgemeester Vader be grijpt dat wel, maar hij kan het niet toestaan, Men hoeft maar enkele kilometers verderop de noodwal bij Oostdijk te zien om hem groot gelijk te geven. Bij hoog water heeft het verleden week tot de kruin gestaan. Een stormachtige nacht is er slechts no dig cn dan staat Krabbendijke twee meter onder water. Daarom moeten de mannen het na hun dijkwerk nog zonder vrou wen stellen. De centrale keuken pro beert hun het gemis van een behaag lijke thuiskomst na een zware dag te vergoeden. Dat is een der noodvoorzieningen. Er zijn andere, die vaak inderhaast geïmproviseerd moeten worden. Ten zuiden van Oostdijk liep tegen het weekeinde plotseling pen transforma torhuisje gevaar. Per boot heeft men dit bedreigde punt moeten verster ken. Nu staat er een zand en grinlwal omheen en daarom brandt het licht nog in de grote delen van oost Zuid- Beveland, die hun stroom uit Goes krijgen. Omgekeei'd kan men in Goes van- la'g de kraan openzetten en drink water tappen, doordat men bijtijds heeft ontdekt dat de watervoorzie ningsbuis door de Kruininger polder blootgewoeld was. Twee dagen heeft men nodig gehad om hier de zaak te beveiligen. Het leidingwater, dat uit Ossen drecht, komt, stroomt nu weer veilig onder het zilte nat van de Kruininger polder heen. e Kruininger polder, waarvan nog geen idee heeft wanneer hij droog kan komen. September wordt er voorzichtig gezegd. Er zitten le lijke gaten tussen Hansweert en Bath. Alleen zandpersers kunnen hier iets uitrichten. Dat zware mate riaal is reeds aangevoerd. Het ligt in de haven van Hansweert. Het monteren kost echter nog tijd, evenals het bouwen van onderkomens voor de dijkwerkers, die hier in actie zullen komen. Een vijftigtal van hen werkt al. Twee zinkstukken zijn geplaatst om verder uitschuren te voorkomen. De rest is: afwachten. Zoals er veel wordt afgewacht in deze streek. Afwachten of cle slappe wal ten westen van Krabbendijke tegen harde wind bestand zal zijn. Afwachten hoe het bouwwerk van de genie bij Rilland de stroom zal weevstaan. Afwachten en intussen voortwer- ken. Iets definitievers kan dit ogen blik niet uit Zuid-Beveland worden gemeld. (Van een onzer „Als er sprake is rslaggeverS) an sluikhandel in room tussen Nederland en België, zouden de Nederlandse autoriteiten hier eveneens terecht moeten staan", zei een advocaat vanmorgen tijdens het grote Antwerpse smokkelproces. „Die autoriteiten hebben tenslotte de uitvoervergunningen verstrekt". Deze uitlating bracht nog al be roering te weeg in de zaal. Maar het bleek alleen storm in de glazen van de rechters te zijn. De advocaat haastte zich uit te leggen, dat er vol gens hem bij uitvoer met officiële vergunningen nooit van sluikhandel gesproken kan worden en de Belgische verdachten dus ook vrijuit gaan. Een andere verdediger legde uit, dat het vetgehalte va,n Belgische ge condenseerde melk gemiddeld veel lager ligt dan dat van Nederlandse. „Wat in Holland gecondenseerde melk heet", aldus de pleiter, „noemen wij room. Het gaat in dit proces dus niet over de smokkel van goederen, maar van woorden". Vier van de tien verdedigers zijn Maandagmorgen en -middag aan het woord geweest. Zij hadden koffers vol wetboeken en juridische werken bij zich om met allerlei citaten aan te tonen, dat de vordering van de Belgische staat onjuist zou zijn. Elke advocaat kreeg ongeveer een uur, dat met felle woorden en hefti ge gebaren werd volgepraat, enorme activiteit van de verdediging spruit voort uit het feit. dat een toe wijzing van de vordering van bijna 15 millioen gulden voor tien verdach ten op slag het faillissement zou be tekenen. De pleiters van de drie Nederlandse verdachten komen vandaag aan het woord. Bii het dijkgat op de Schelphoek dat het poldergemaal behouden sou wordt met geregelde tussenposen so- kunnen worden. Maar de uitslijping wel binnendijks als buitendijks het van het gat neemt dermate toe. dat- verloop van de waterstand opgeno- de kans zeer groot is. dat het gemaal, men. Achter het poldergemaal dat nu nog op ongeveer ISO meter „Schelphoek", dat aan de dijk is ge- van het westelijk dijkhoofd staat, bouwd, staat een geïmproviseerde binnenkort ook verwoest sal worden, peilschaal, die met ïjserdraad aan zoals dat met het weeghuisje al ge- een lantaarnpaal is vastgemaakt. De beurd is. oude peilschaal in de schutsluis van Het gemaal is nieuw. Een bord, het gemaal is al door het slik om- naast de ingang op de muur ge geven. Nu de breuk in de dijk van scliroefd, omschrijft de junctie er van dag tot dag steeds dichter bij het (zie de joto), daarbij de nadruk leg- gemaal komt, is het noodzakelijk ge- gend op ..waterlast door stage regen", bleken een begin te maken met het Springtij en noordwesterstorm zijn de weghalen van de machines. dijken daar te machtig geworden. Men had aanvankelijk nog de hoop, De Nederlandse communisten hebben ten aanzien van de ramp een politiek gevoerd, die anti-nationaal en (in communistisch jargon) „links-sectarisch" is. Deze politiek heeft geleid tot een vol komen isolement der communisten in de Nederlandse volksgemeen schap. De Russische meesters die in de C.P.N. en de E.V.C. aan de touwtjes trekken hebben tegen het anti-nationale karakter der com munistische ramptactiek geen principiële, maar uitermate krachtige tactische bezwaren. Veel feller nog keert Moskou zich tegen de andere „sectarische" elementen in de communistische politiek, het volkomen verwaarlozen der enorme actie van de gehele volksgemeenschap, die millioenen bijeenbrengt voor het Rampenfonds, het verdachtmaken van de onzelfzuchtige activiteit in alle kringen der bevolking, het belasteren van de overweldigende meerderheid der Nederlanders, die in de beproeving van deze dagen alle onderlinge verschillen vergeet. Moskou kent ook in deze zaken geen principes, maar wel bijzonder strenge tactische voorschriften. En de houding, door Paul de Groot en de nieuwbakken E.V.C.-Führer Bertus Brandsen aangeno men, vloekt met de Moskouse tactiek van de infiltratie, het contact houden met de massa, het (zo nodig gecamoufleerd) binnendringen in de leiding van grote nationale acties. Nu de miserabele improvisaties van de heren Paul de Groot en Bertus Brandsen tot een ook voor Russische waarnemers onmis kenbaar Isolement der communisten hebben geleid, zal de rekening gepresenteerd worden. Het eerste voorteken, dat als een bliksemstraal in de rijen van de communistische leiding is ingeslagen, was de mede deling van de Russische ambassade op Vrijdagavond, dat de Russische financiële steun aan het (tot dusverre door De Waarheid doodge zwegen) Rampenfonds ten goede zou komen. Deze mededeling kwam op dezelfde dag, dat „De Waarheid" vol trots over dezelfde giften gepubliceerd had: „Een half millioen aan Russische steun voor de Volkshulp-comité's". De Volkshulp-comité's zijn. naar men weet, de communistische propaganda-organisaties, die op bevel van Paul de Groot en Bertus Brandsen uit dood en leed van duizenden en duizen den landgenoten politieke munt moeten slaan. Het tweede teken aan de wand was „De Waarheid" van Zaterdag. Nog geen woord en geen letter over het Rampenfonds. Maar in de hele krant ook geen letter meer over de Volkshulp-comité's en geen woord over de tegenspraak tussen de mededelingen van de Sowjet- ambassade en de ,,Waarheid"-publicaties. De heren Paul de Groot en Bertus Brandsen wachten op nadere instructies van de grote broer. De hond zit op zijn achterwerk en wacht op het bevel van zijn baas. Wat zal het worden? Wat het ook zal worden, de grote mannen, die dit „links-sectarl- sche" optreden hebben uitgevonden, staan op voor hen verloren posten. Moskou vergeet niets en vergeeft niets. Het kan een maand duren, het kan een half jaar duren, maar deze doodzonde tegen de Moskouse directieven zal gewroken worden. De heren De Groot en Brandsen mogen zich bijzonder gelukkig prijzen, dat ze Westelijk van het IJzeren Gordijn werkzaam zijn. De galgen van Praag, Warschau. Boedapest, Boekarest, Sofia, Tirana en Moskou hoeven ze in Amster dam niet te vrezen. Maar wat denkt de heer Bertus Brandsen eigen lijk van een klein baantje op het documentatiebureau van de E.V.C. En voor Paul de Groot? Na zijn openbare zelfcritiek zoeken de nieuwe Fiihrers ook wel iets voor hem. Koeiemans leeft ten slotte óók nog. «SMS»» ÏSl (Van een onzer verslaggevers) Het Vlaardingse gemeentebestuur is voor een bijzonder vraagstuk komen te staan: een aantal geëvacu- eerden wenst niet terug te keren naar eigen gebied en heeft B. en W. gevraagd of het zich blijvend in Vlaardingen mag vestigen. Het gemeentebestuur vindt dit in het algemeen echter niet verant woord en is uiterst spaarzaam met het geven van woonvergunningen. Dezer dagen kreeg een gezin uit Zuldland een huis met complete in boedel aangeboden; de eigenaar had geen bezwaar: zo op het eerste ge zicht dus een goede oplossing. Maar Zuidland wil niets liever dan dat volwaardige arbeidskrachten zo snel mogelijk terugkeren om te hel pen bij de wederopbouw. En het ge meentebestuur garandeert hun dat zij er een huis zullen krijgen. Men schijnt de woningen van vele bejaarden, die nog niet kunnen te rugkomen. als noodverblijfplaats te willen gebruiken. Natuurlijk geen elegante oplossing, maar een die uit de nood is geboren. B. en W. van Vlaardingen menen, dat men op korte termijn geen be slissingen mag nemen, die achteraf zouden blijken niet te stroken met de belangen van een bepaalde ge meente of streek. Een ander probleem is dat der Stellendammcrs. van wie enkelen zich ook in Vlaardingen willen ves tigen en van hier uit hun visserij bedrijf willen voortzetten. Burgemeester en wethouders heb ben de grootste reserve tegenover deze verzoeken en willen zich eerst beraden. Omdat hier ook nationale belangen in het geding zijn, is het laatste woord aan de minister. Eerste klasse 47/2 Voor het kampioenschap van Ne derland eerste klasse 47/2, dat van 12 tot en met 15 Maart in Den Haag wordt gespeeld, hebben zich uit de voorwedstrijden de volgende deelne mers geplaatst: B. van Amen (Rot terdam). J. A. Eichelsheim (Rotter dam), J. H. de Jong (Rotterdam). H. J. de Kleine jr (Zwolle). S. van Lochem (Amsterdam), A. A. J. van Loon (Bergen op Zoom), H. Scholte (Eindhoven) en C. Wijdeveld (Am sterdam). Een „solidariteitstrein", geladen met goederen voor de slachtoffers van de stormramp, is Maandag uit Rome naar ons land vertrokken. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, J. W. Beyen, die te Rome zal deelnemen aan de bijeen komst van ministers van Buitenland se Zaken, was ben het vertrek aan wezig. De trein bestaat uit 34 wa gons. De goederen zijn afkomstig uit geheel Italië, Op het eiland Tien gemeten is Vrijdag nog een slachtoffer van de ramp gevonden. Het was de 34-jarige Gerrit Ardon. Naar 's Gravendeel zullen per dag 60 gezinnen weer naar hun woning kunnen terugkeren. Het be treft voornamelijk bewoners van de zgn. Nest en Bevershoek. De plaatsen Puttershoek en Maasdam hebben hun leiding water weer terug dank zij een grote fïltreerinrichting van de suikerfabriek „Puttershoek". Getracht zal worden om ook Cillaarshoek en Strïj- en zo spoedig mogelijk weer op het net aan te sluiten. Dit zijn geen eindgetallen. Nog is met geen mogelijkheid te zeggen, wat de acties in de onderscheiden landen, die ten dele nog aan de gang zijn, zullen opbrengen. (Van een onzer verslaggevers) Ook de buitenlandse hulp, die van alle kanten blijft toestromen voor de slachtoffers van de stormramp, zal worden gecoördineerd. Dit deelde de heer E. Sandström, voorzitter van de liga van Rode-Kruisverenigingen, gisteren mee, nadat hij met de secretaris-generaal graaf De Rougé en enige andere autoriteiten van het Internationale Rode Kruis, een onderhoud had gehad met prins Bernhard, minister-president dr Drees en de ministers Luns, Beel en Van Thiel. De heer Sandström, die tevens voorzitter is van het Zweedse Rode Kruis, had zich te voren een indruk gevormd van de omvang van de ramp. „Veel erger dan wat ik ver leden jaar in de Po-vlakte heb ge zien", was zijn mening. „En dan kan ik nog niet eens schatten, welke schade het zoute water teweeg zal brengen." De Liga zal' er bij haar leden op aandringen, alle hulpverlening te laten lopen over het Ned. Rode Kruis. Hierbij zal er naar gestreefd worden, alles na te laten wat de Ne derlandse economie kan benadelen. Overigens zal niet slechts directe hulp, maar ook hulp op de lange baan worden geboden. „Eerst als de huizen herbouwd zijn, kan men na gaan, welke schade de gezinnen heb ben geleden", zo drukte de heer Erling Steen, president van het Noorse Rode Kruis, die gisteren mede de pers ontving, het uit. Waarschijnlijk zal het Rode Kruis er midden Maart toe kunnen over gaan texticlpakketten aan de getrof fenen uit te delen. Deze kunnen worden samengesteld uit de buiten landse zendingen en zullen nieuw lin nengoed e.d. bevatten. Nog steeds is geen overzicht te krijgen over de financiële bijdragen die uit het buitenland komen. De directie van het Rode Kruis deelde ons mede, dat .hier (dus buiten de bedragen, overgemaakt aan het Na tionaal Rampenfonds) toezegging is ontvangen voor de volgende bedra gen: Zweden 10.000.000 kronen Zwitserland 2.500.000 Zw. francs Italië 250.000.000 lire Frankrijk 60.000.000 francs Duitsland .160.000 d.m. Noorwegen .600.000 dollars Dezer dagen hebben te Keulen be sprekingen plaats gevonden over het aanbod van Duitse zijde om door het spelen van een voetbalwedstrijd tussen teams van beide landen een bijdrage te leveren voor de slacht offers van de watersnood in Neder land. Het bleek zeer moeilijk te zijn om nog een datum te vinden voor een dergelijke ontmoeting. Toch zijn de besprekingen vruchtdragend geweest. Binnenkort zullen namelijk in het; bestuur van de K.N.V.B. voorstellen ter tafel komen om op Woensdag 20 Mei in een Westduitse stad een ont moeting tussen West-Duitsla nd en Oost-Nederland te houden, waarvan de baten zullen worden afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. Verder zal nog worden nagegaan of ook een wedstrijd tussen Noord- Duitsland en Noord-Nederland tot stand zal kunfien worden gebracht. Het College van Rijksbemiddelaars heeft een bijzondere loonregeling vastgesteld voor herstelwerkzaamhe den in het watersnoodgebied. De regeling is van toepassing op werkzaamheden, vallende onder de loonregelingen voor de bouwbedrij ven (water, spoor- en wegenbouw en burgerlijke en utiliteitsbouw), de rijswerkers, de steenzetters, de straat makers en het „zwarte corps". Wegens bijzonder verzwarende om standigheden zal aan werknemers van 18 jaar en ouder bij de herstel werkzaamheden een ongemakkentoe- slag worden uitgekeerd van 1,25 per werkdag. Voor stuk-, taak- of aangenomen werk of voor bijzondere prestaties kan aan alle werknemers een toeslag worden uitbetaald van ten hoogste 10 procent boven de uur lonen; De Duitse voetbalbond en het be stuur van P. C. Köln hebben toe stemming gegeven aan doelverdedi- ger De Munck, om op 12 Maart te Parijs te spelen in het elftal der Ne derlandse professionals. Naast de directe gevolgen van de watersnood kunnen zich tal van indi recte voordoen, waardoor middenstandsondernemingen, in én buiten de getroffen gebieden, in liquiditeitsmoeilijkheden komen. Om aan deze moei lijkheden op korte termijn tegemoet te komen heeft daarom het directoraat- generaal voor de Middenstand de reeds bestaande regeling „Bijzondere cre dieten voor de middenstand" aangevuld met een aantal credietmogelijk- heden voor dergelijke gevallen. Men denkt daarbij aan onderne mingen, in en builen het rampgebied, die hun afzet ten dele of geheel m dit gebied hebben en thans moeilijk heden ondervinden bij de incasserïng van hun vorderingen op door de ramp getroffen bedrijven. Voorts kan de afzet stagneren, doordat een groep van afnemers voorlopig is uitgeval len. Ook is het mogelijk dat inkoop orders, in dit gebied geplaatst, niet geleverd kunnen worden. In al deze en dergelijke andere gevallen zal een bijzonder crediet verkregen kunnen worden. Géén crediet zal evenwel gegeven worden wegens schade aan voorra- ren, hcdrijfsuitrusling en panden. Hiervoor zullen de door de overheid afzonderlijk getroffen maatregelen gelden. Nu in de getroffen gebieden op grote schaal herstelwerkzaamheden aan liclu, beschadigde panden moeten worden verricht en de zwaar bescha digde panden noodvoorzieningen eisen, worden aan de financierings mogelijkheden van ambachtspa troons zware eisen gesteld (timmer lieden, metselaars, schilders enz.). Zij zullen op korte termijn perso neel moeten aannemen, materiaal moeten inkopen enz., terwijl het m veel gevallen niet mogelijk zal blij ken te zijn, dat de getroffenen waarvoor de werkzaamheden worden verricht, snel hun schulden voldoen. Ook in dergelijke gevallen zullen de ambachtspatroons een bijzonder cre diet kunnen krijgen ter overbrugging van liquiditeitsmoeilijkheden. De cre- dietverlening is in al deze gevallen in handen gelegd van de Ncderland- sche Middenstandsbank N.V

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2