Overwinning Boudewijn terug in verdeeld land Baas is boos Meeste slachtoffers: Goeree-Overflakkee Nieuw arbeidsrecht Staatslening Na zonneschijn een donkere lucht Noodcrediet voor Middenstand Laatste gat bij Moerdijk Schandalige aanvallen „.RooimmokkeF' wordt strijd van woorden D DDD Alleen in Oude Tonge 299 17de Yerlieslijst Toeslag voor herstelarbeid Spreeu wenpraat HET VRIJE VOLK DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 Het wetsontwerp tot regeling van het ontslagrecht heeft door een reeks van (voor de minister) vermakelijke vergissingen de belang stelling gekregen, die het uit anderen hoofde ruimschoots verdient. Het Inmiddels door de Tweede Kamer aanvaarde ontwerp bevat namelijk bepalingen, waarbij de opzeggingstermijn bij ontslag aanmerkelijk verlengd is. De werkgever moet evenveel weken van tevoren opzeggen als het dienstverband jaren heeft geduurd, de opzeggingstermijn voor de werknemer is de helft van die, welke voor de werkgever geldt. Met dien verstande dat de langste termijn voor de werkgever dertien weken en voor de werknemer zes weken bedraagt. In de collectieve arbeidsovereenkomst kunnen langere termijnen worden vastgesteld, maar geen langere dan van twaalf en zes maanden. Elk der partijen kan zich bovendien nog beroepen op de rechter, die zal uitmaken of het ontslag al of niet redelijk is. Daarnaast bevat de wet nog bepalingen, die gunstig zijn voor zieken en militairen. Als er nu in het wetsontwerp niet meer zou hebben gestaan, zou het toch nog een aanzienlijke achteruitgang hebben betekend verge leken bij de huidige toestand. Sinds 1945 hebben wij namelijk het B.B.A., het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen, waarin bepaald is, dat een ontslag, waarmee één der partijen het niet eens is, door het Gewestelijk Arbeidsbureau moet worden beoordeeld. Dit gaat dus nog heel wat verder dan het bovengenoemde wetsont werp, want als het G.A.B. van oordeel is, dat er voor ontslag geen geldige reden bestaat, gaat het ontslag niet door. Terwijl dus bij het B.B.A. de redelijkheid van het ontslag vooraf wordt beoordeeld, komt bij de nieuwe wet (die neerkomt op wijziging en aanvulling van een aantal artikelen van het Burgerlijk Wetboek) de beoordeling achteraf. Gelukkig echter laat de wet het B.B A. onverlet, zodat de gunstige werking daarvan gehandhaafd blijft. Dit betekent, ontdaan van alle juridische fijnheden, waarvan de Kamerleden hebben gesmuld, dat het Gewestelijk Arbeidsbureau ook in de toekomst de juistheid van de ontslagen zal beoordelen. Wie het niet met de uitspraak van het G.A.B. eens is, kan zich tot de rechter wenden. In elk geval zal bij ontslag de nieuwe opzegtermijn in acht moeten worden genomen. Hier is dus een recht vastgelegd voor een gebied, waarop vóór 1945 nog volkomen willekeur heerste. De baas-knecht-verhouding wordt meer en meer een verhouding tussen twee gelijkwaardige deel nemers aan het productieproces. En al mag het dan juridisch niet zo fraai zijn, dat in de toekomst het Burgerlijk Wetboek en het B.B.A. samen het ontslagrecht regelen, voorlopig is er de winst, dat de arbeidsovereenkomst niet meer een kwestie is van de doorgaans sterke baas en de zwakke knecht, maar dat er twee partijen zijn met duidelijk omschreven rechten en plichten. Dat de communisten toch tegenstemden behoeft na alles, wat deze lieden vertonen, nauwelijks vermeld te worden. Oostenrijk is de trouwe wachter voor de democratie gebleven de uitslag van de Zondag gehouden verkiezingen voor het Bonds- parlement overtrof de beste verwachtingen. Want de pogingen van uiterst links en uiterst rechts om de democratie zelve te ondermijnen zijn op een forse nederlaag uitgelopen. Neo-Nazis en communisten hadden 21 zetels om in de verkiezingspot te zetten; ze haalden er gezamenlijk 18 uit. En dat bij een aanzienlijke werkloosheid, die door de communisten heftig was geëxploiteerd en bij innerlijke verdeeld heid in de Volkspartij, waardoor de Neo-Nazis op winst konden speculeren. Veelbelovend was al, dat er van verkiezingsmoeheid in Oostenrijk geen sprake was. De Oostenrijkers hebben zich bij de stembusactie niet opgewonden, maar zij hebben met voorbeeldige trouw hun burger plicht vervuld. Van de rond 4,5 millioen kiezers hebben er over de 4 millioen een geldige stem uitgebracht. Dat is tekenend voor een land, dat door het ijzeren gordijn wordt doorsneden. De hoop, die we Zaterdag hebben uitgesproken, is nog bovendien vervuld. De Oostenrijkse Socialistische Partij is de sterkste in het land geworden. Zij kreeg 37.000 stemmen meer dan de Volkspartij: 1.818.000 tegen 1.781.000. Dat de Volkspartij desondanks een zetel meer verwierf dan 'die socialisten, doet niets af van het grote prestige dat laatstgenoemden met hun overwinning hebben verworven. Zij gingen zes zetels vooruit, de katholieken verloren er drie en ze mochten blij zijn met deze zachtmoedige omschrijving van hun teruggang. Politiek gezien heeft deze zelfs goede kanten. En een overwinning én een zware nederlaag zou de Volkspartij naar rechts gedreven hebben; in beide gevallen ware de positie van Figl zeer wankel gewor den. Nu is verdere samenwerking tussen de twee grootste partijen zo goed als onafwijsbaar, zelfs nu de positie van de socialisten in de oude coalitie aanzienlijk versterkt is. Want degenen, die munt dachten te slaan voor de reactie uit de samenwerking van katholieken en socialisten zijn door de kiezers met een nederlaag naar huis gestuurd: de splinterpartijen werden in de vuilbak geveegd, de neo-nazistische „onafhankelijken" verloren twee zetels lnplaats van er negen t tien te winnen, zoals ze zelf voorspeld hadden. Doch nog ver beneden de neo-nazi's met hun 473.000 stemmen bleven de communisten, die er in 't hele land 228.000 wisten te verwerven en hun bescheiden vijf zetels in het Bondsparlement aldus zegevierend uitbreidden tot vier. Ondanks de werkloosheid, ondanks de krachtige steun van de Russen in Wiener Neustadt, waarover u het verhaal van een ooggetuige hebt kunnen lezen in ons land. Het was hoe grotesb het ook lijkt een opluchting voor de democraten te vernemen, dat de communisten niet hun gehele vertegenwoordiging in het Bonds parlement vergokt haddenmen ziet op de zelfkant van. het Russische machtsgebied de meelopers der Russen liever „legaal"' dan „illegaal". Rest ons ten slotte, de Oostenrijkse vrienden hartelijk geluk te wensen met de grootse overwinning, die zij in zo moeilijke omstandig heden hebben behaald. Zoals zo vaak vóór 1932 heeft de Oostenrijkse sociaal-democratie ook thans weer blijk gegeven, dat zij een kern gezonde, sterke beweging is, hecht verankerd in het Oostenrijkse volk, dat zo zwaar van dictaturen te lijden heeft gehad en dat nog steeds niet geheel over eigen lot kan beschikken. YS~T at aan de Maandag aangekondigde staatslening ook verwondering W kan wekken, zeker niet het feit zelf. Reeds geruime tijd werd een staatslening verwacht. Opmerkelijk is ten hoogste het bedrag van de lening. Twee honderd millioen is tegenover de enorme uitgaven waar het Rijk voor staat, maar weinig. Reeds in de millioenennota werd geschat, dat de staat dit jaar een kastekort zou hebben van ongeveer 700 millioen gulden. Minister Van de Kieft heeft dezer dagen in een interview (onder alle voorbehoud) gezegd, dat het nu wel 1200 millioen zou kunnen worden. De lening moet onzes Inziens daarom worden gezien als een eerste aanloop. De minister wil blijkbaar afwachten hoe de markt reageert op de voorwaarden. Wat dit betreft lijkt er weinig reden tot ongerust heid. De voorwaarden liggen zeker niet beneden het peil van de markt, Overigens mag er aan worden herinnerd, dat er geen onmiddel lijke noodzaak is voor een sterke geldonttrekking aan de economie. De grote staatsuitgaven als gevolg van de ramp zullen voor het over grote deel nog moeten volgen. Wel is waar is reeds een deel besteed, maar daar staat tegenover, dat de schenkingen aan het Rampenfonds voorlopig (tot het bedrag besteed is) aan de circulatie zijn onttrokken. Wanneer de uitgaven echter eenmaal goed op gang komen, zal wellicht naast andere maatregelen meer geld moeten worden geleend. Waarschijnlijk zal een volgende lening daarom niet lang op zich laten wachten. (Van onze Brusselse correspondent, O. De Swaef) In gezelschap van zijn vader en zijn stiefmoeder is koning Boudewijn der Belgen Maandag in Brussel teruggekeerd, waar hij een moeilijke politieke situatie aantrof. De gordijntjes van het koninklijke rijtuig waren neergelaten. Het rijtuig werd onmiddellijk de tuin van het paleis te Laeken ingereden. Premier Van Houtte was niet aanwezig bij de aankomst van de Koning. Hij had zich naar de overstroomde gebieden begeven. Enkele reizigers, die zich op het station bevonden, riepen„Leve de Koning". De eerstkomende dagen zullen be slissend zijn voor de katholieke rege ring Van Houtte, die worstelt met twee elkaar doorkruisende problemen: het ongenoegen over de omstandigheden van 's Konings reis en een menings verschil over de wijze waarop het herstel van de watersnood moet wor den betaald. In de Belgische pers is voorts veel nadruk gevallen op het feit, dat in 's Konings omgeving sprake is ge weest van maatregelen tegen de bla den, Belgische zowel als buitenlandse, die de echtgenote van Leopold in het gedrang hebben gebracht. „Neutralist" Ten slotte wordt in de omgeving van Boudewijn veel aandacht ge schonken aan het probleem van de Europese Defensiegemeenschap. De ze omgeving hecht groot belang aan handhaving van 's Konings. opperbe velhebberschap over het Belgische leger. De Belgische pers heeft vele polemieken gewijd aan de verschij ning van een boek van de gepension- neerde generaal Van Overstraeten gewezen vleugeladjudant van Koning Albert. De generaal was in 1940 ..neutralist" en oefendis op Leopold een invloed uit, die in de meeste kringen ongunstig werd geacht. Ziin boek moet de indruk maken dat Koning Albert van 1914 tot 1918 eveneens neutralist was, waarmee Van Overstraeten Leopolds houding in 1940 wil rechtvaardigen. De meeste katholieke bladen delen het stand punt van de socialistische en liberale pers, dat de publicatie van Van Over straeten hoogst bedenkelijk is op het ogenblik, waarop het Belgische par lement zich moet uitspreken over de aansluiting bij de E.D.G. Bovendien wordt de publicatie op dit moment niet toegeschreven aan een toeval: aangenomen wordt, dat de omgeving van Boudewijn op de hoog te was van het plan van Van Over straeten tot publicatie over te gaan, Premier Van Houtte zou hiervan echter niets hebben afgeweten. Watersnood Naast al deze moeilijkheden wor- Voor gevallen, waarin midden standsondernemingen door de ramp in financieringsmoellijkheden zijn gekomen, is de bestaande regeling „Bijzondere credieten voor de mid denstand" aangevuld. Dat geldt voor afzet-, inkoop- en herstelfinanciering voor de bedrijven. Ambachtspatroons zullen ook voor licht beschadigde panden of daar, waar noodvoorzie ningen nodig zijn, credieten kunnen opnemen. De N.V. Ned. Middenstands, bank regelt deze credietverlening. Geen credieten worden verstrekt voor schade aan voorraden, bedrijfs- uitrusting en panden, waarvoor aparte maatregelen worden getroffen. Gemeenten adviseren over Politiewet De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft aan de oplossing van het politievraagstuk een con structieve gemeentelijke bijdrage wil len leveren: aan de ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie heeft zij een ontwerp gezonden van een politiewet. Vervolg van voorpag mr Het asfalt van de oude weg heeft het althans voorlopig best, kun nen houden. Natuurlijk zal het na het droogvallen van de polders nog moeten blijken in hoeverre de weg ondermijnd is. Op het ogenblik spoelt het water er nog tot op een hoogte van 20 tot 30 cm overheen. Het be hoeft geen betoog, dat de weg voor lopig nog niet voor het normale ver keer zal worden opengesteld. De weg is thans voor elke vorm van verkeer iet. strengste verboden. Inmiddels is men met inspanning van alle krachten bezig de verbinding met het zuiden te herstellen. De open stelling van deze verbinding immers betekent een ontlasting van de om weg over 's-Hertogenbosch en daar mee een versnelling van het opbouw werk in de noodgebieden. De spoordijk ten noorden van de Moerdijk, die over een lengte van 4 km volkomen was kapotgeslagen, is reeds vrijwel herbouwd. Van zand heeft men er een nieuw dijklichaam ingelegd en ook de rails zijn groten deels weer bijgesteld. Het is thans zaak het electrisch net, dat eveneens werd verwoest, te herstellen. Ten zuiden van het Hollandsch Diep is er nog een zeer aanzienlijk ieel van de spoorweg vernield. De aannemer v. d. Oever heeft daar thans een pijpleiding naar toegelegd, die het zand zal aanvoeren voor het doorge broken gedeelte. Gigantisch werk Het in werking stellen van het kleine gemaaltje ten oosten van het Moerdijkse haventje betekent een mijlpaal in hec gigantische werk dat hier in de laatste drie weken, ook door toedoen van de Amerikaanse hulptroepen, die thans zijn vertrok ken, is verricht. Dit leegmalen van de polder be tekent dan tegelijkertijd een kracht proef voor het nooddijkje, dat om het veertig meter lange en veertien meter diepe gat in de zeewering werd aangelegd. Om deze krachtproef zo kort mogelijk te laten duren is de zandzuiger „Holland 32" op volle kracht bezig zand in het gat te spuiten. Een nietig straaltje zand was dat tegen de achtergrond van de eindeloze watervlakte, die vol ligt met reusachtige brokstukken veen („moer"), die uit het dijklichaam en le ondergrond daarvan wegsloegen sn reusachtig diep de landerijen in werden gedreven. Ten westen van het gehucht Moer- iijk is de situatie nog niet zo roos- tleurig. De secundaire weg die van Zevenoergsche Hoek naar het dorp Moerdijk loopt, moet voor de Moer- iijkse wegen nog steeds als water- tering fungeren. Lange bres in het weekeinde werd wel is waar liet ongeveer 150 meter lange gat in de zeewering gedicht, maar nog steeds is er een 300 meter lange bres open. Het water op het land is nog onderhevig aan de uitwerking van ie getijden. Een leger arbeiders, voor zien van een aantal voortreffelijke machinerieën, is bezig ook dit gat te dichten. Het zand dat zij daarvoor nodig hebben, wordt door een zand zuiger uit het Hollandsche Diep ge zogen. Onder de harde westenwind, die dreigt het water thans opnieuw de oolder in te stuwen, wordt hard ge werkt. Reeds vielen er in westelijk Brabant in de omgeving van Steenbergen en Dinteloord grote stukken grond droog Maar het. werk is nog lang niet gedaan. Daarom zal j net herstellen van de verbindings wegen tussen noord en zuid thans van het. allergrootste belang zijn voor het over een week opnieuw springvloed zal worden. stelt de regering-Van Houtte met het probleem hoe het herstel van de watersnoodramp moet worden gefi nancierd. De minister van Financiën wil de directe belastingen tijdelijk verhogen en is tegen een lening, zgn. omdat deze geen succes zou mogen verwachten. Maar een groot aantal katholiekenis tegen belastingverho ging en wenst een lening, terwijl ook de arbeiderskringen tegen nieuwe be lastingen zijn. De donkere wolken aan België's politieke hemel zullen de jonge Ko ning na de zonneschijn aan de Fran se kust, niet meevallen, In politieke kringen in Brussel heerst enige sensatie door een ver klaring, die de Koning voor zijn vertrek heeft verstrekt aan een ver tegenwoordiger van het Franse blad „France Soir". In dit gesprek zei Boudewijn, dat hij zijn verblijf aan de Rivièra heeft afgebroken, omdat de eenheid van België in gevaar wordt gebracht door wat er over de koninklijke familie was gepubliceerd. Hij sprak over „schandalige aanvallen, die tot doel hebben de eenheid van België schade te berokkenen". Boudewijn gaf de verslaggever toe stemming zijn opvatting te publi ceren, echter niet in de vorm van een interview. In Brussel wijst men er op, dat het niet de gewoonte is, dat een Bel gisch koning persoonlijke verklarin gen aflegt, zonder toestemming van zijn ministers. Tot dusver is niet ge bleken, dat Boudewijn na overleg met zijn ministers zou hebben ge sproken. Indien blijkt dat hij dit inderdaad niet heeft gedaan, wordt de situatie uiterst delicaat, (Van een onzer verslaggevers) „Als er sprake is van sluikhandel in room tussen Nederland en België, zouden de Nederlandse autoriteiten hier eveneens terecht moeten staan", zei een advocaat vanmorgen tijdens het grote Antwerpse smokkel proces. „Die autoriteiten hebben ten slotte de uitvoervergunningen verstrekt'Y Deze uitlating bracht nogal be roering teweeg in de zaal, Maar het bleek alleen storm in de glazen van de rechters te zijn. De advocaat haastte zich uit te leggen, dat er vol gens hem bij uitvoer met officiële vergunningen nooit van sluikhandel gesproken kan worden en de Belgische verdachten dus ook vrij uit gaan. Een andere verdediger legde uit, dat het vetgehalte van Belgische ge condenseerde melk gemiddeld veel lager ligt dan dat van Nederlandse. „Wat in Holland gecondenseerde melk heet", aldus de pleiter, „noemen wij room. Het gaat in dit proces dus niet over de smokkel van goederen, maar van woorden". Vier van de tien verdedigers zijn Maandagmorgen en -middag aan het woord geweest. Zij hadden koffers vol wetboeken en juridische werken bij zich om met allerlei citaten aan te tonen, dat de vordering van de Bel gische staat onjuist zou zijn. Elke advocaat kreeg ongeveer een uur, dat met felle woorden en heftige gebaren werd volgepraat. De enorme activiteit van de verdediging spruit voort uit het feit, dat een toewijzing van de vordering van bijna 15 millioen gulden voor tien verdachten op slag het faillissement zou betekenen. De pleiters van de drie Nederlandse verdachten komen vandaag aan het woord. Aan de zonegrens te Wiendorf hebben leden van de Oostduitse Volkspolitie het vuur geopend op een patrouille van de Westduitse grens bewaking. Deze patrouille bevond zich op Westduits gebied. Het incident begon, toen Oostduitsers eisten, dat de Westduitsers hun wapens zouden neerleggen en naar de oostelijke zone zouden komen. Advertentie l.M Huid uitslag Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep In de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN e Nederlandse communisten hebben ten aanzien van de ramp een politiek gevoerd, die anti-nationaal en (in communistisch jargon) „links-sectarisch" is. Deze politiek heeft geleid tot een vol komen isolement der communisten in de Nederlandse volksgemeen schap. De Russische meesters die in de C.P.N. en de E.V.C. aan de touwtjes trekken hebben tegen het anti-nationale karakter der com munistische ramptactiek geen principiële, maar uitermate krachtige tactische bezwaren. Veel feller nog keert Moskou zich tegen de andere „sectarische" elementen in de communistische politiek, het volkomen verwaarlozen der enorme actie van de gehele volksgemeenschap, die millioenen bijeenbrengt voor het Rampenfonds, het verdachtmaken van de onzelfzuchtige activiteit in alle kringen der bevolking, het belasteren van de overweldigende meerderheid der Nederlanders, die in de beproeving van deze dagen alle onderlinge verschillen vergeet. Moskou kent ook in deze zaken geen principes, maar wel bijzonder strenge tactische voorschriften. En de houding, door Paul de Groot en de nieuwbakken E.V.C.-Führer Bertus Brandsen aangeno men, vloekt met de Moskouse tactiek van de infiltratie, het contact houden met de massa, het (zo nodig gecamoufleerd) binnendringen In de leiding van grote nationale acties. Nu de miserabele improvisaties van de heren Paul de Groot en Bertus Brandsen tot een ook voor Russische waarnemers onmis kenbaar isolement der communisten hebben geleid, zal de rekening gepresenteerd worden. Het eerste voorteken, dat als een bliksemstraal ln de rijen van de communistische leiding is ingeslagen, was de mede deling van de Russische ambassade op Vrijdagavond, dat de Russische financiële steun aan het (tot dusverre door De Waarheid doodge zwegen) Rampenfonds ten goede zou komen. Deze mededeling kwam op dezelfde dag, dat „De Waarheid" vol trots over dezelfde giften gepubliceerd had: „Een half millioen aan Russische steun voor de Volkshulp-comité's". De Volkshulp-comité's zijn, naar men weet, de communistische propaganda-organisaties, die op bevel van Paul de Groot en Bertus Brandsen uit dood en leed van duizenden en duizen den landgenoten politieke munt moeten slaan. Het tweede teken aan de wand was „De Waarheid" van Zaterdag. Nog geen woord en geen letter over het Rampenfonds. Maar in de hele krant ook geen letter meer over de Volkshulp-comité's en geen woord over de tegenspraak tussen de mededelingen van de Sow jet ambassade en de „Waarheid"-publicaties. De heren Paul de Groot en Bertus Brandsen wachten op nadere Instructies van de grote broer. De hond zit op zijn achterwerk en wacht op het bevel van zijn baas. Wat zal het worden? Wat het ook zal worden, de grote mannen, die dit „lïnks-sectarl- sche" optreden hebben uitgevonden, staan op voor hen verloren posten. Moskou vergeet niets en vergeeft niets. Het kan een maand duren, het kan een half jaar duren, maar deze doodzonde tegen de Moskouse directieven zal gewroken worden. De heren De Groot en Brandsen mogen zich bijzonder gelukkig prijzen, dat ze Westelijk van het IJzeren Gordijn werkzaam zijn. De galgen van Praag, Warschau, Boedapest, Boekarest, Sofia, Tirana en Moskou hoeven ze in Amster dam niet te vrezen. Maar wat denkt de heer Bertus Brandsen eigen lijk van een klein baantje op het documentatiebureau van de E.V.C.? En voor Paul de Groot? Na zijn openbare zelfcritiek zoeken de nieuwe Führers ook wel iets voor hem. Koeiemans leeft ten slotte óók nog. Gerangschikt naar eilanden en plaats van herkomst luiden de ge gevens van het Informatiebureau van het Ned. Rode Kruis gespe cificeerd als volgt: SCHOUWEN-DUIVELAND Vervolg van voorpag. WEST-BRABANT vermist geborgen Brouwershaven - 3 Bruinisse - 2 Burgh - 10 Dreischor 1 1 Haamstede 1 Kerkwerve - 3 Nieuwerkerk 98 46 Moordgouwe 1 1 Oosterland 23 6 Ouwerkerk 85 15 Serooskerke 15 Zierikzee 3 16 Zonnemaire - 1 GOEREE-OVERFLAKKEE Dirksland 1 1 2 Middelharnis 1 14 15 Nieuwe Tonge 31 32 63 Oude Tonge 222 77 299 Sommelsdijk 1 - 1 Stellendam 60 16 76 316 140 456 ZUID-BEVELAND Ellewoutsdijk 3 - 3 s-Gravenpolder 1 1 Hoedekenskerke 1 1 Kapelle - 2 2 Krabbendijk 2 1 3 Kruinlngen 28 30 58 Oudelande 3 3 Rilland-Bath - 13 13 Waarde 1 1 Wolphaertsdijk 2 10 12 Ierseke 2 2 37 62 99 ZUID-HOLLAND Dordrecht 3 3 Kr. a. d. IJssel 3 4 Maassluis 1 S Molenaarsgraaf - 1 Oud. a. d. IJsse. 1 1 2 Papendrecht - 2 2 Poortugaal 6 6 Rhoon 1 4 Rotterdam - 1 1 Sliedrecht 1 1 12 13 25 Zeventiende lijst van slachtoffers van de stormramp, uitgegeven 23 Februari 1953 door het Nederlandse Rode Kruis: DINTELOORD: geborgen en geïdentificeerd: Pieternella A, Jans sen—de Bruijn, 1911. HALSTEREN: geborgen en geïdentificeerd: Elisabeth M. de Eijzer, 1930; Cornelia J. M. Maas, 1947. HERRINGEN: begraven in de gemeente Dirksland: wed. Tannetje Volaart, Mellssant, 1883. KRTJININGEN: geborgen: Elias C. de Bel. 1936; Ferdinandus Rijkse. 1936. NIEUW-VOSSEMEER: geborgen en begraven in Steenbergen: Ja cobus A. M. Ooms, 1935; Antonius J. Ooms. 1893; Joseph van So meren, 1945. STAVENISSE: geborgen: Elisabeth Hage, 1922. STEENBERGEN: geborgen en geïdentificeerd: Adrianus Dekkers, 1890: Marlnus A. Schuurbiers. 1925. TEXEL: begraven: Jan Koopman, 1904. WILLEMSTAD: geborgen en geïdentificeerd: Arie B. Bos. 1881. TEXEL: aanvulling en rectificatie 3e lijst dd, 6.2.53. begraven: Redmer IJska, 1896; Dirk Kuip 1916; Willem Dijker, 1895; Wieger Bernardus. 1918. Aanvulling en rectificatie 4e lijst dd. 7.2.53, begraven: Siebren Walsweer. 1929. Dinteloord 3 4 7 Dussen 1 6 7 Fijnaart 50 35 85 Halsteren 23 43 66 Hoge en Lage Zwaluwe 1 2 3 Klundert 14 3 17 Made en Drimmelen 2 2 Nw Vossemeer 20 23 43 Raamsdonk - 1 1 Steenbergen 5 7 12 Terheyden 1 1 Willemstad 1 1 2 Zevenbergen 6 6 126 126 252 HOEICSCHE WAARD 's-Gravendeel 41 7 Heinenoord - 2 Numansdorp 53 3 Strijen 35 8 Zuid-Befjerland 2 VOORNE EN PUTTEN Abbenbroek Hellevoetsluis Zuidland ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoek - 1 Hontenisse 4 5 Terneuzen 1 Vogelwaarde - 2 Zaamslag - 1 NOORD-BEVELAND WALCHEREN Veere Vlissingen THOLEN St.-PHILIPSLAND NOORD-HOLLAND Aangespoelde slachtoffers, waarvan de plaats van herkomst niet vast staat: 13. Het College van Rijksbemiddelaars heeft een bijzondere loonregeling vastgesteld voor herstelwerkzaam heden in het watersnoodgcbicd. De regeling is van toepassing op werkzaamheden, vallende onder ae loonregelingen voor de bouwbedrij ven (water, spoor- en wegenbouw en burgerlijke en utiliteitsbouw), de rfjswerkers, de steenzetters, de straat makers en het „zwarte corps". Wegens bijzonder verzwarende om standigheden zal aan werknemers van 18 jaar en ouder bij de herstel werkzaamheden een ongemakkentoe- slag worden uitgekeerd van 1.25 per werkdag. Voor stuk-, taak- of aangenomen werk of voor bijzondere prestaties kan aan alle werknemers een toeslag worden uitbetaald van ten hoogste 10 procent boven, de uur lonen. De wat-baardige Sin terklaas, die twee jaar geleden de kleine spreeuwen een hoop moois en lekkers in de snavel stopte, voerde ook een ping- pongspel met zich. Die zelfde avond nog werd de huis kamertafel ontruimd en een geërfd vaasje stukgeslagen. Waar mee ik maar wil zeg gen, dat de Familie Spreeuw geping pongd heeft, dat de stukken er afvlogen. Nu hebben wij een neef Adam, die niet ping-pongt, maar tafeltennist en daar zit een subtiel verschil in, dat mij nog nooit duidelijk was gewor den. Schuilt dat onderscheid in het contrast uitschuif bare huiskamer tafel-originele tafeltennis-tafel, uniek woord in Neerlands taaltuin? Pieter weet het niet, maar ping-pong schijnt zoiets als Zwarte Piet of Snip-snap- snor te zijn en het begrip tafeltennis is een melange van talent en weten schap. Neef Adam sprak een uur en thousiast over 'n onnoemelijk aantal handgrepen en effecten en voeten werken en toen hij daar iets van in de huiskamer wilde demonstreren hield mevrouw Spreeuw haar hart vast. Zó wild sloeg Adam om zich heen. Om mij het edele, ware, oprechte begrip tafeltennis te leren schonk neef Adam mij een kaart voor wat hij „onen kampioenschappen" noem de. „Daar kun je wat zien, man", sprak hij. Voor de vraag: „Zijn er dan ook dichte kampioenschappen?" had hij slechts een superieur schouder ophalen over. De kwalificatie „huis bakken ping-ponger" was duidelijk op zijn misnoegd gelaat te lezen. En zo wandelde ik naar de Ahoy'- hal met de gedachte: „Een mens moest wijzer wezen. Welke volwassene besteedt nu zijn ganse vrije Zondag aan een celluloid balletje dat met zo'n kurken slagplankje over een piete peuterig netje wordt geslagen?" Maar neef Adam lachte geheimzinnig en ik kreeg het gevoel alsof mij een soort rijstebrijberg stond te wachten. Een berg van pi^g-pongballen dan. Mag Pieter het eerlijk zeggen? Ik heb in pure opwinding mijn handen stuk geklapt wanneer zo'n formidable reus de hemel weet: hoe een meter of zes achter de tafel met een paar uitschuifbare armen zo'n pijl snel op hem afgeschoten balletje weer over dat net wist te krijgen. En wanneer zo'n stuk of wat fleurig ge klede meiskes met kittige sprongetjes hun eigen vinnig spelletje speelden, telde ik met even grote spanning als de kenners rondom. Dat verschil was plotseling niet subtiel meer, een breedtegraad ligt er tussen de ping- ponger en de tafeltennisser. Thuis is Pieter doende geweest mevrouw Spreeuw de fijne kneepjes duidelijk te maken. „Och, dat ping pong". lachte ze geringschattend. En toen was ik even misnoegd als neef Adam. Waarmee duidelijk bewezen is dat Bredero's woord: 't Kan ver keren" ook voor spreeuwen geldt. In café's En om vandaag bij de sport te blij ven. aandacht voor de uitvoerige en interessante brief, die Willem Ba- rendsz' volijverige secretaris Joh. Elsenaar mij over het klaverjassen in café's schreef: „Heel wat verenigin gen hebben een café als verenigings lokaal. Niets op tegen. Maar wanneer de punten van onze schoenen binnen zijn komt er al een kellner op ons at: „Wat zal het wezen, heren?" Is dit nu in sport begrepen. Het gebruik van een consumptie moet geen ver plichting worden." Collega Zamora, die meer verstand heeft van de klaverjassport dan Pie ter, tekent bij deze brief het vol gende aan: Inderdaad, mijnheer Else naar, dat euvel bestaat, echter lang niet in alle café's waar geklaverjast wordt en de kastelein zijn taak goed begrijpt. Ik wil hierbij speciaal wijzen op verschillende cafetaria's en can- tines waar voor de klaverjassers een gedeelte van de zaak wordt afgeschei den en waar alleen op bestelling drank wordt geleverd. Mijn conclusie is: Laten alle kasteleins aan de gang van zaken in de cafetaria's en cantines een voorbeeld nemen. V riendschap Het water, dat zoveel vernielde, ebt langzamerhand weg. Maar de ramp leeft nog steeds in de herinnering van velen. Een warm „woord van dank voor zoveel vriendschap" zag mevr. E. uit Rotterdam graag in Pieters hoek je. Belgische vrienden uit Vottum bij Luik stelden onmiddellijk geld en een kamer beschikbaar voor het Rotter damse gezin, dat dit aanbod echter overdroeg op een in huis opgenomen zwaar getroffen 's-Gravendeelse fa milie. Over de radio werd bekend dat Luik 's-Gravendeel had geadopteerd en mevr. E. schrijft: „Wij allen voel den wat naastenliefde een rijkdom aan geluk brengt voor hen die van goeden wille zijr>". Deze gevoelens worden ook uitge drukt door een lezeres uit de Snelle- manstraat, die mij een lang gedicht stuurde. Jammer genoeg kan ik het niet plaatsen, maar die gulden gaat gauw naar het Rampenfonds. Even als de twee kwartjes van de Rotter damse huismoeder, die een heel jaar lang iedere week vijftig cent naar Pieter zal brengen. Nog negen en veertig halve guldens volgen Verlies Wlmniie de Merls, .Joubertstraat 41a. verloor Vrijdag gaande van zijn school aan de Brede Hilledljk naar huls, een bril in étui. Wlmmlc is hierdoor erg ge dupeerd, Zaterdagmorgen verloor J. Wendrich, Runstraat 62, tussen Run straat. Oosteinde en Robert Fruinstraat (heel wat trams kwamen hieraan te pas) een portemonnaie met 24.51. De heer W., vader van zes kinderen, doet een dringend beroep op de eerlijke vinder. Ook hij ls bijzonder gedupeerd. Tussen de speeltuin Het Noorden en de Hoylede- straat verloor mevr. Van RIJ. Hoylede- straat 14b, Woensdag eon bruin geruite kindersjadl. Vondst De heer Begllnger vond 17 Februari een paar bruine glacé herenhandschoenen, die momenteel op het adres Van Elsden, Lange Hilleweg 107, op de eigenaar wachten. A/d. dieren Toen de heer W'ljmans. CrooswUkse- straat 115. op Vrijdagavond 20 Februari zijn bouvier uitliet, koos het dier het hazenpad. De heer W, zou graag bericht nebben over de voortvluchtige bouvier. Vooral omdat hij ziek ls en Iedere dag op advies van de dierenarts twee tablet ten in moet nemen. Eventuele dieren vrienden. die de hond hebben opgeno men, worden derhalve dringend verzocht zich met bovenstaand adres ln verbin ding te stellen. Welle adres? De fam. V (een gezin van vijf kin deren), die verschillende aanvragen tot Pieter richt, moet een adres opgeven. Zonder adres kan Florlne onmogelijk Iets doen. Belangeloos De heer Lussenburg. W. van Hlllegaers- bergstraat 103b. meldt mij, dat het amateur revue- en cabaretgezelschap Oké zich graag geheel belangeloos be schikbaar stelt voor optreden ln zieken huizen en sanatoria De hnwallan- en cowboyband „Tahiti Stars" wil graag gratis optreden voor het Rampenfonds. Correspondentie-adres G. van 't Sand, Fr. Ruysstraat 34a. waar ook de mond- accordeonnisten de „Chromato's" voor alt doel te bereiken zijn. PIETER SPREEUW,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2