Zal Indonesië Islam-staat of nationale staat zijn? 5s-Gravendeel wordt weer drooggepompt Vrezen de Russen een nederlaag? Rede van president Soekarno wekt politieke reacties Slachtoffers watersnood 17e lijst „Progrom Praag Moskou" - een analyse van J. de Kadt Gemeente nog belangrijk in ons staatsbestel Spelden met zwarte koppen Russen willen geen revanche Dinsdag 24 Februari 1953 S (Van onze correspondent) DJAKARTA. Een redevoering van President Soekarno op zijn laatste binnenlandse reis gehouden te Amoentai in Z.-Borneo, heeft felle reacties gewekt in de Indonesische Islam-wereld, welke thans na twee weken van resoluties, bezwaarschriften en hoofdartikelen beginnen door te werken in het politieke vlak met alle mogelijke gevolgen van dien. speciaal voor de moeizaam bewaarde eenheid binnen de Moslimse partij, de IMasjoemi. De zeer militante leider dezer partij in West-Java, Kiai Isa Ansjari, pro testeerde namelijk tegen de uitspraak van de partijleiding dat men zich onnodig heeft drukgemaakt over de presidentiële rede te Amoentai, die handelde over het vraagstuk of Indonesië een Islam-staat dan wel een nationale staat is, omdat op dit ogenblik belangrijker zaken op afdoening wacl ten. DINTELOORD Geborgen en geïdentificeerd: De Bruijn, Pieternella Adriana, geb. 4-3-1911, gehuwd met Martin Jans sen. HALSTEREN Geborgen en geïdentificeerd: De Keijzer Elisabeth Maria. geb. 6-11- 1930; Maas. Cornelia Johanna Maria geb. 27-2-'47 te Halsteren. HERRINGEN Begraven in de gemeente Dirks- land: Melissant, Tannetje, geb. 12-8- 1883 te Herkingen, weduwe van Vo- 2 aart. KRUININGEN Geborgen: De Bel, Elias Cornelis, geb. 9-5-'36 te Kruiningen; Rijkse, Ferndinandus. geb. 23-l-'36 te '-Heer Arendskerke. NIEUW-VOSSEMEER Geboren en begraven in Steen bergen: Ooms, Jacobus Adrianus Maria, geb. '10-7-'35 te Nw-Vosse- meer; Ooms, Antonius, Josephus, geb. 11-8-1893 te Nw-Vossemeer; Van Someren. Joseph, geb. 23-9-'45 te Nw-Vossemeer. STAVENISSE Geborgen: Hage. Elisabeth, geb.: Sl-7-'22 te Stavenisse. STEENBERGEN Geborgen en geïdentificeerd: Dek. kers, Adrianus, geb. 28-1-1890; Schuurbiers. Marinus Antonius. geb. 30-l-'25. TEXEL Begraven: Koopman, Jan, geb. WILLEMSTAD Geborgen en geïdentificeerd: Bos. Arie Balten, geb. 17-12-1881. TEXEL Aanvulling en rectificatie derde lijst: Begraven: IJska, Redmer, geb. 25-4-1896; Kuip, Hendrik, geb. 23-11- 1916; Dijker. Willem, geb. 14-12-1895; Bernardus, Wieger, geb. 17-12-T8. Aanvulling en rectificatie vierde lijst: begraven: Walsweer. Siebren, geb. 17-4-1929. 7.00 Radioprogramma WOENSDAG 25 FEBRUARI HILVERSUM 1 402 M.: VARA; Nieuws; 7.13 Gramofoonmuziek; Nieuws en weerberichten: 8.18 Gramo foonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gramofoonmuziek: 9.35 Waterstan den; 9.40 Gramofoonmuziek. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw: 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Metropole Orkest: 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen: 12.33 Voor het plat teland: 12.38 Orgelspel; 13.00 Nieuws en commentaar; 13.20 Accordeonorkest en solist; 13.45 Gramofoonmuziek: 14.00 „De weg omhoog", causerie: 14.15 Jeugdconcert: 15.00 Voor de jeugd: 15.30 Idem; 15.50 Pianorecital; 16.10 Voor de jeugd: 16.45 Voor de zieken: 17.15 Dans muziek; 17.50 Regeringsuitzending: Drs. JR. Kool: „Suriname's handel": 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia: 18.20 Mili taire causerie; 18.30 Actualiteiten; 18.35 Roemeens orkest: 19.00 „Hel Welvaarts. plan van het N.V.V." causerie; 19.15 Zang en piano. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws: 20.05 Poli tiek commentaar: 20.15 „Dat was de tijd", beelden uit de wereld van het variété, het cabaret en het toneel van omstreeks 40 jaar geleden: 22.45 „De woonplaats van de eerste mensen", cau serie: 23.00 Nieuws; 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto: 23.20 Hammond orgelspel: 23 40—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 m.: NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek: 7.15 Ochtendgymnastiek: 7.30 Gramofoon muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten: 8.18 Ge wijde muziek: 8.45 Gramofoonmuziek: 9.00 Voor de zieken: 9.30 Voor de huis vrouw; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.10 Idem: 10.30 Morgendienst: 11.00 Gramo foonmuziek; 11.10 „Het kind van Euro pa", hoorspel: 12.00 Pianorecital; 12.30 Land. en tuinbouwmededelingen: 12.33 Gevarieerde muziek; 12.59 Klokgelui: 13.00 Nieuws: 13.15 „Met PIT op pad": 13.20 Marinierskapel; 14.00 Gramofoon muziek; 14.45 Voor de meisjes: 15.00 Voor de jeugd; 15.45 Gramofoonmuziek: 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelmuziek- 17.50 Actualiteiten of gramofoonmuziek; 18.00 Viool, clavecimbel en cello: 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisa tie. en Verenigingsleven: 18.45 Geeste lijke liederen: 19.00 Nieuws; 19.10 Boek bespreking: 19.25 Gramofoonmuziek; 19.30 Buitenlandsoverzicht: 19.50 Gramo foonmuziek: 20.00 Radiokrant dio Philh. orkest en solist: 21.00 Gramo foonmuziek;; 21.15 Lijdensoverdenking: 21.45 Gramofoonmuziek: 22.00 Piano recital: 22.30 Internationaal Evangelisch Commentaar: 22.40 Avondoverdenking: 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichtij; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Mr. Dale's Dagboek: 12.15 Ge varieerde muziek: 12.45 Voordracht: 13.- Parlementsoverzicht: 13.15 Lichte mu ziek: 13.45 Concertorkest: 14.45 Voor de kinderen: 15.00 Voor de vrouw: 16.00 Amusementsmuziek: 16.30 Orgelspel: 16.45 Amusementsmuziek; 17.15 Mrs. Dale's Dagboek; 17.30 Gevarieerde mu ziek: 18.00 BBC Northern Orchestra: 18 45 Verzoekprogramma; 19.45 Voor de jeugd: 19.45 Hoorspel: 20.00 Nieuws 20.25 Sport: 20.30 Gevarieerd program ma: 21.00 Hoorspel: 22.30 ..Can I come in?": 23.00 Nieuws: 23.15 Klankbeeld: 23.45 Pianospel: 0.05 Voordracht; 9.20 Hawaiianmuziek: 0.56—1 00 Nieuws. BRUSSEL 324 M 11.45 Omroeporkest en solist: 12.30 Weerberichten 12.34 Gramofoonmuziek 13.00 Nieuws; 13.15 Omroeporkest. 13.45 Gramofoonmuziek: 14.00 Schoolradio: 15.40 Gramofoonmuziek: 16 00 Omroep orkest; 16 50 Gramofoonmuziek: 17.00 Nieuws: 17.lo Gramofoonmuziek: 17.30 Causerie; 17 40 Gramofoonmuziek: 17.50 Boekbespreking: 18.00 Gramofoonmu ziek: 18 15 Causerie: 18 30 Voor de sol daten: 19.00 Nieuws: 19.40 Gramofoon muziek: 20.00 Hoorspel: 21.30 Omroep orkest: 22.00 Nieuws: 22.15 Strijkkwar tet; 22.55—23.00 Nieuws. De discussie over de rede is daar door van het m'n °f meer acade mische en constitutionele vlak in een mogelijk gevaarlijk politiek vaarwater terecht gekomen. De pre sident zeide te Amoentai. dat Indo nesië een nationale slaat is. dat er in Indonesië ook niet-Islamietische gebieden zijn die zich mogelijk zouden afscheiden, indien de Islam- staat zou worden geproclameerd, dat de staatsideologie (de Pantjasila) niet strijdig is met de Islamleer en dat indien dit het geval zou zijn. hij, Soekarno, de eerste, zou zijn om de Islam te verdedigen. De eerste bezwaren tegen de rede te Amoentai uit de Islam-Wereld waren korte formuleringen dat de presidentiële rede „ondemocratisch en a-constitutioneel" was. Slechts de constituante kan op democratische wijze beslissen over de grondslag van de Indonesische staat, waarbij de persoonlijke denkbeelden van de president in het geheel geen ge wicht in de schaal leggen, zo meen de men. Andere Moslimse organisaties ver weten de President dat hij door zijn rede de kiemen legde van se paratisme, wanneer later in de constituante de Islamstaat zou wor den verkozen. De Moslimse jonge renorganisatie vroeg de regering verantwoording, omdat de president als Staatshoofd onschendbaar is. De grootste regeringspartijen hebben zich intussen na alle reacties in deze delicate kwestie niet afzijdig kunnen houden De Nationale Partij (PNI) meende dat de waarheid van hetgeen Soekarno zeide niet te ont kennen valt en stelde voorts, dat de Indonesische maatschappij nog geen scherpe definitie heeft over de betekenis van de nationale staat, zodat het nodig is. dat daarover toelichting in de ruimste zin gege ven wordt. De uitvoerende raad van de Masjoemi concludeerde dat andere meer belangrijke problemen dan de rede van Soekarno de aan dacht vragen zoals de opbouw en de veiligheid. De vice-voorzitter van de Masjoe mi. Kasman Sïngodimedjo. voegde daaraan toe. dat enerzijds de Ma sjoemi dus formeel geen drukte maakt over de rede. maar ander zijds van de president meent te mogen verwachten dat deze in de toekomst beleidvoller zal optreden. Tegen dit standpunt van de par tij is nu Isa Ansjari in het geweer gekomen. De reactie van Isa Ansja ri is echter mede daarom zo be langrijk, omdat hij een groot gezag geniet in West-Java, waar de Da- roel Islam, die een volstrekte Islam- staat voorstaat haar operatiegebied heeft. Rumoerige ontvangst voor Wisjinsky in New York NEW YORK Toen Andrei Wis jinsky gisteren met de ..Queen Marv" in New York aankwam voor de zitting van de Algemene Verga dering der Verenigde Naties, die heden is heropend, werd hij begroet met de kreten „moordenaar" en „sluipmoordenaar". Deze anti-Rus sische demonstratie, de grootste, die sinds lange tijd in de New Yorkse haven gehouden is. was georgani seerd door zeven anti-communisti sche verenigingen van Polen en Russen. Toen Wisjinsky in zijn Limousine de eerste van een stoet van vijf automobielen plaats genomen had, moest een groot aantal poli- tie-agenten een keten vormen om te voorkomen, dat de demonstranten de auto's tegenhielden. Wisjinsky, op wiens gezicht zich een grimmige lach aftekende, keek strak voor zich uit. Hij deed alsof hij de schreeuwende, door elkaar heenlopende demonstranten niet zag. (Advertentie l. M.) MAANDAG A.S. VERSCHIJNT Pogrom, Praag, Moskou Rusland de joden en de vrede door J. de Kadt Hoe moet men de processen te Praag, de arrestatie van de Joodse artsen in Moskou, het ontslaan en in hechtenis nemen van Joden in partijen en regeringen der satellietstaten verklaren? Waarom verbreekt Sowjet-Rusland de betrekkingen met de Joodse staat Israël? Op deze en vele andere vragen geeft J. de Kadt in dit boekje een duidelijk antwoord. Alom in de erkende bockhandel verkrijgbaar PRIJS VIJF EN ZEVENTIG CENT G. A. VAN OORSCHOT UITGEVER AMSTERDAM Ondergetekende (naam) (ADRES) (woonplaats) wenst te ontvangen via Boekhandel ex. J. de Kadt: POGROM, PRAAG, MOSKOU a 0.75 Als drukwerk te zenden naar uitg. G. A. v. Oorschot, Heren gracht 613, Amsterdam. Geen nieuwe ontwikkeling in het Sowjet-imperium, zonder een on middellijk daarop volgende speur tocht naar verborgen motieven aan deze zijde van het IJzeren Gordijn. Zijn Malen kow en Beria gewikkeld in een strijd op leven en dood om de opvolging na Stalin's dood? Of zijn zij samen uit op een liquidatie van de vrienden van wijlen Zhda- now? Heeft de „vredespartij" een overwinning behaald op de „oor logspartij"? En aan welke kant staat Stalin? Soms zijn de antwoorden op der gelijke vragen bijzonder interessant en zulks geldt zeker voor dat, het welk J. de Kadt in zijn zojuist ver schenen brochure „Pogrom Praag Moskou" (uitg. G. A. van Oorschot. Amsterdam: prijs f 0.75) op de blad zijden 21 tot 45 geeft. Met de uit nemende kenner van de Russische politiek Richard Lowenthal, die zijn scherpzinnige analyse reeds op 18 Januari in „The Observer" gaf. meent De Kadt, door het rookgor dijn van zuiveringsprocessen en an ti-semitisme heen een strijd om de macht in de kringen der hoogste Sowjet-leiders te zien. Of beter ge zegd: Lowenthal meent De Kadt dient het ons in de hem eigen- ne felle betoogtrant als een min of meer vaststaande waarheid op. En dat gaat ons eigenlijk iets te ver; te dikwijls is immers al gebleken, dat ook het scherpste analystische ver mogen niet opgewassen was tegen de techniek van het Kremlin, zijn geheimen te bewaken. Hoe belang wekkend het tweede gedeelte van De Kadt's brochure ook is. van meer betekenis achten wij de eerste twintig pagina's. Daarin gaat De Kadt met onweerlegbare feiten al die wonderlijke hele en halve in tellectuelen te lijf, die zich in de raarste bochten wringen om aan te tonen, dat Moskou's anti-Zionisme iets geheel anders dan anti-semitis- me zou zijn. Niet geheel aanvaardbaar schijnt overigens de verklaring, die De Kadt omtrent de oorzaak van Mos kou's anti-semietische koers geeft. Hij signaleert in dit verband de „wil tot barbaarsheid" als het es sentiële in de houding van de Rus sische heersers en zegt dan. dat het anti-semitisme een van de wijzen is. waarop zij die barbaarsheid kun nen tonen en versterken. Realisti scher is. zo menen wij. het oordeel dat sir David Kelly, oud-ambassa- deur van Groot-Brittannië te Mos kou op 15 Februari in de „Sunday Times" gaf. Het feit, dat de Joden, met hun aangeboren internationa lisme, hun geestelijke traditie en hun moeilijk te kanaliseren intelli gentie, ongeschikt gebleken zijn om op te gaan in de grauwe eenheid van de Sowjet-staat, is, zo zegt sir David, de diepste oorzaak geweest van het reeds lang vóór het proces- Slansky door het Kremlin gepro clameerde anti-semitisme. Op de schaats Invitatiewedstrijd Nederl.-Noorwegen OSLO In verband met bezwa ren van Zweedse -en Finse zijde tegen het houden van een landen- wedstrijd tussen Noorwegen en Ne derland in het kader van de Scan dinavische titelwedstrijden op 25 en 26 Februari zal deze ontmoeting niet doorgaan. In plaats daarvan zal in de pauze van de Scandinavische kampioen schappen een invitatiewedstrijd worden gereden over 1500 en 5000 meter, waaraan de volgende rijders zullen deelnemen: 1500 meter: Kees Broekman (Ned.), Wim van der Voort. (Ned.); Gerard Maai'se (Ned.i. Knut Tangen (Noorwegen). Kjell Trystad (Noor gen) en Hroar Elvenes (Noorwegen). 5000 meter: Kees Broekman (Ned.). Wim van der Voort (Ned.), Gerard Maarse (Ned.). Knut Tangen (Noorw.). Knut Johannesen (Noorw.), Odd Peder- sen (Noorw.). Tennisjeugd speelt óók om ..Davis-Cup" Nederland tegen België en Luxemburg PARIJS. Het internationale or- ganisatie-comit'é van het tennistor nooi om de Galea-beker heeft in een te Parijs gehouden vergadering in grote lijnen het speelplan vastgesteld van deze „Davis-beker competitie voor jongeren". In totaal hebben dertien landen ingeschreven, een record voor dit tornooi. Groep A: Denemarken, Finland, Noorwegen en Zweden. Groep" B: België, Luxemburg en Nederland. Groep C: Italië. Zwitserland en Z. Slavië. Groep D: Monaco, Duitsland en Frankrijk. De wedstrijden zullen in principe in de periode van 28 Juli—2 Augus tus worden gespeeld. In de groepen A, B en C zullen de deelnemers in onderling overleg de plaats der wed strijden vaststellen. De winnaar van elke groep komt in de finale, vastgesteld van 711 Augustus te Vichy. Nieuw wereldrecord tweehandig stoten Russische gewichtsheffer haalt 180 kg SVERDLOSVK De Rus Arcadi Vorbiev is er te Sverdlovsk in ge slaagd het wereldrecord tweehandig stoten in het zwaarmiddengewicht te verbeteren. Hij haalde 180 kg. Het oude record stond sedert 1 Dec. 1945 op naam van de Fransman Ferrari met 169 kg. Sterk Ned. militair- elftal tegen GVAV DEN HAAG De samenstelling van het Nederlands militair elftal, dat Woensdag 25 Februari in een lichtwedstrijd te Groningen tegen GVAV zal Uitkomen, is als volgt: Den Hertog (Excelsior); Kools (RBC) en Kuys (Haarlem); Kam- meyer (GVAV), Elzer (Ajax) en W. Visser (DOS); Vermunt (RBC). Michels (Ajax), Brom (WA), Ben- naars (DOSKO) en Louer (Noad) Reserves: Spierenburg (NEC), Capelle (Elinkwijk ex-DOS). Ver gouwen (Internos) en Heyman (BW). sélïSa 's-Gravendeel in de Hoekse Waard wordt droog gezogen door het drij vende gemaal „Neptunus" van Wilton-Feijenoord. De zuiger heejt een capaciteit van 900.000 m3 per etmaal met zijn vier pompen. Rechts de Dordtse Kil waar het water ingepompt wordt. Dr Prinsen op congres P.v.d.A: (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Waakzaam te zijn voor de gemeentelijke zelfstandig heid is een van de dingen, die dr M. J. Prinsen, secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken, zijn hoorders op het hart drukte op het congres, dat de sectie „Gemeente en Provin cie van de Dr Wiardi Beekman Stichting in Utrecht had bijeenge roepen ter bespreking van het ur gentie-programma. dat de Partij van de Arbeid als richtsnoer neemt bij de komende gemeenteraadsverkie zingen. Zeshonderd socialistische gemeen tebestuurders raadsleden, wethou ders en burgemeesters luisterden naar zijn algemene inleiding, waarin hij uitvoerig schetste, welke be langrijke veranderingen de socia listische strijd in de laatste halve eeuw heeft ondergaan en er op wees. dat veel wat vijftig jaar geleden fel omstreden was, thans gemeengoed geworden is. Die veranderingen, aldus dr Prin sen. hebben zich ook voltrokken op het terrein van de gemeentelijke werkzaamheden, die dreigen te wor den uitgehold door een duidelijke tendenz tot centralisatie. Spreker verklaarde voorts, dat het doelloos is over gemeentelijke autonomie te spreken, wanneer financiële bewe gingsvrijheid voor de gemeenten ont breekt. Moest hii aldus constateren, dat het werk in de gemeenteraden aan betekenis heeft ingeboet, er blijft, aldus zijn conclusie, niettemin voor de gemeente jn het staatsbestel een belangrijke taak weggelegd. Voor de socialisten ligt die met name op cul tureel en sociaal terrein. Na zijn algemene inleiding kwamen andere inleiders aan het woord, die stuk voor stuk een bepaald aspect behandel den van het uit acht punten bestaande program, dat de bedoeling heeft om aan te duiden, wat er in de naaste toekomst in de gemeenten moet gebeuren. DE MUNCK mag met de Ned. profs spelen KEULEN. De Duitse Voetbal- bond en het bestuur van F.C. Köln hebben toestemming gegeven aan de doelverdediger van F.C. Köln. onze landgenoot De Munck, op 12 Maart te Parijs te spelen in het elftal der Ne derlandse professionals, dat tegen Frankrijk zal uitkomen ten behoeve van de slachtoffers van de waters nood in Nederland. LONDEN Voor de eerste klas se van de league werd de wedstrijd Charlton AthleticBlackpool ge speeld. Charlton won met 20. Jeugdwedstrijd in Utrechts stadion Woensdagmiddag om half vier zal in het Utrechtse stadion een selectie wedstrijd worden gespeeld tussen twee jeugdelftallen waarin spelers zijn opgenomen die achttien jaar zijn, doch de leeftijd van twintig jaar nog niet hebben bereikt. Deze ontmoeting is georganiseerd tenein de te komen tot de samenstelling van het definitieve Nederlands Jeugdelf- tal, dat op 19 April te Amsterdam tegen het Belgische jeugdelftal zal spel De opstelling van de ploegen is nog niet bekend, maar de volgende spelers zullen o.m. van de partij zijn: Kruitbos (AGOVV). Kreyermaat (Elinkwijk). Van Garrel (Blauwwit). De Koe (GVAV). Mul (EDO), gebr. van Cortenberghe (Excelsior). Dah- res (Blauwwit). Brusselers (PSVU Van Woerden (Feijenoord). v. d. Wel (Ajax), Rhijnvis (ADO) en Claus (Helmond). Dr ir F. Bakker Schut, directeur van de Dienst van het Nationale Plan, be handelde de woningbouw en waarschuw de voor het gevaar, dat de bouw van wo ningwetwoningen in de verdrukking zou komen. Voorts pleitte hij er voor. dat men nu al een aanvang zou maken met plannen voor de sanering van stads- en dorpskernen. Mr A. de Roos. wethouder van Onder wijs in Amsterdam, herinnerde aan een woord uit een nota van de Dr Wiardi Beekman Stichting, luidende: „Gemeen teraadsleden worden in de regel niet ge kozen om hurr culturele kwaliteiten." Hij meende, dat dit anders moest wor den en hij pleitte met warmte voor een actieve cultuurpolitiek. Mevr. Chr. de Ruyter-De Zeeuw, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, ver dedigde de stelling, dat maatschappelijk werk op een moderne wetenschappelijke grondslag moet berusten en waarschuw de voor een terugval in de ouderwetse liefdadigheid. Tenslotte onderstreepte de Amersfoort- se burgemeester H. Molendijk het belang van een geleide industrialisatie De uitvoerige discussie had tot gevolg, dat het ontwerp-urgentieprogram op di verse onderdelen werd gewijzigd en aan gevuld. Het zal nu ter goedkeuring wor den voorgelegd aan een partij-congres. W.-Duitsland tegen Oost-Nederland Voetbalwedstrijd op 20 Mei voor Rampenfonds KEULEN De heren G. Kruiver en L. Brunt van de KNVB kwamen met dr. Peco Bauwens, de voorzit ter van de Duitse Voetbalbond overeen, dat 20 Mei een Oost- Nederlands elftal in een nog te kie zen Duitse stad tegen een selectie uit het Westelijke deel van West- Duitsland zou kunnen spelen. De netto opbrengst zal ten goede ko men aan het Rampenfonds. Later in het jaar zal Noord-Ne derland tegen Noord-Duitsland uit komen. Rus zwemt zeer snel 100 meter schoolslag Eigen ivereldrecord op dit nummer verbeterd LENINGRAD. De Rus Wladi- mir Minaschkln, die een week gele den de 100 meter schoolslag in 1 min. 11.9 sec. zwom en daarmee het wereldrecord op zijn naam bracht, heeft dit record alweer ver beterd. Bij wedstrijden te Lening rad liet hen n.l. 1 min. 11.2 seo. voor zich afdrukken. IN SCHAATSTWEEKAMP Zij willen in wedstrijd tegen Zweden slechts individuele prestaties tellen STOCKHOLM. Ten einde aan Sowjet-bezwaren tegemoet te komen heeft de Zweedse Schaatsenrijdersbond officieel Ostersund in het Noorden van Zweden uitgezocht als zetel "Voor een nieuwe internationale schaats wedstrijd tussen Zweden en Rusland. Alexander Krivtzov, de leider van de Russische ploeg heeft verklaard te geloven, dat Moskou zijn toestem ming hiervoor zou geven. Maar dan moeten de Russen een voorgenomen grote nationale wedstrijd iq Kiev afzeggen. De wedstrijd, die aanvankelijk het afgelopen weekeinde zou plaats vin den, werd afgelast op verzoek van de Russen, na één dag rijden. De Russen beweerden, dat het ijs en het weer te slecht waren. De Zweden veroverden Zaterdag een voorsprong op de Russen op de 500 en 3000 meter. Maar het weer en het ijs waren toen inderdaad slecht. Maar op de tweede dag van de beraamde wedstrijd scheen de zon uit een heldere hemel en was het ijs goed. Toen de Russische rijders op de baan kwamen zag het er naar uit, dat zij bereid waren te rijden. Maar de leider van de ploeg, Alexander Krivtzov, deelde de Zweden mee, dat de Russen de wedstrijd niet kon den erkennen als een internationale wedstrijd. Na een verhitte discussie op de baan ten aanschouwe van 15.000 toe schouwers haalden zij de Zweden over er mee accoord te gaan, dat al- door Constance en Gwenyth Little het bed, terwijl hij zich doof hield gaat pakken?" voor haar gescheld. Voor ik kon antwoorden stormde Hij bekroonde de voorstelling Rosalie Hannahs de gang oyer. door haar tijdschriften en een doos chocolade uit het raam te gooien, waarna we de kamer even plotse ling verlieten als we waren binnen gekomen. Amy volgde ons de hal in, beledi gingen schreeuwend. Onverwacht stuitten wij op me vrouw Ballinger en de schrik en Juffrouw Smith. juffrouw Smith", riep ze opgewonden, kom gauw, Rhynda heeft een zenuwtoe val. Ze gilt steeds maar. dat ze in verwachting is." Ik vergat dat ik was ontslagen en holde achter Rosalie aan naar beneden, naar de zitkamer. Daar lag Rhynda op een divan, zij „Vlieg op", zei ik woedend. „Ik zou graag de kans hebben om de brokken te lijmen," ging hij raam. Hij stofte met een enkele armzwaai en haalde de zwabber over ieder stukje van de vloer, dat zichtbaar werd. We gingen vervolgens naar de voort. „Met andere woorden, ik wil eetzaal en ik begon er ook aardig- een afspraak met U maken." Ik keek hem achterdochtig aan. heid in te krijgen, met het gevolg, dat de hele benedenverdieping in woede op haar gezicht deed ons lachte en schreeuwde en snikte, met stilstaan. Amy zette haar gejammer tussenpozen dat ze een kindje moest met 'n hoge stem en in spaarzame krijgen en dat het niet eerlijk was. kledij voort. Richai'd duwde me op zij en boog „Amy", zei mevrouw Ballinger. zich over haar heen. Het kostte met een waarlijk verschrikkelijk hem twee minuten, haar te kalme- stemgeluid. „ga onmiddellijk terug ren. Toen nam hij haar op en droeg naar je kamer en trek iets behoor- haar naar boven, naar haar slaap- Het was lang geleden dat ik een een kwartier klaar was. afspraak had gemaakt „Waar wilt Toen gingen we naar boven, Ri U met me naar toe naar de chards kamer, mijn kamer, die van opera misschien?' Hij schudde zijn hoofd. „De opera zou 'men altijd alleen moeten horen en niet zien. En in mijn geval dacht ik het wat langzaamaan te doen. Wat dacht U ervan, om te beginnen Dm, aat met een ritje in mijn wagen van- maakte, middag?" „Dat zou verrukkelijk zijn, me neer Jones", fluisterde ik „Mis schien zouden we zelfs zo verkwis- Berg en de badkamer ondergingen alle dezelfde bewerking. We stopten ten slotte bij het naai- kamertje, waar John had gelegen. Ik wilde er niet binnengaan en was Richard rechtsomkeert lijks aan!" Amy schonk haar een donkere blik, draaide zich om en smeet haar kamerdeur achter zich dicht. Toen was ik aan de beurt. Leigh Smith, je bent ontslagen ga on- kamer. Ze klemde zich. nog zachtjes nahuilend aan hem vast. „Blijf bij me Dick, laat me niet alleen, ik wil niet alleen zijn." Hij maakte in een glas een of ander drankje klaar en liet het haar tend kunnen zijn. om in het dorp kamers?" „Wanneer ie de begrafenis?" vroeg hij. „Morgen," zei ik. Hij keek de hal rond. „Nog meer een glaasje spuitwater te gaan drin ken.' Ik schudde mijn hoofd. „Alleen van Amy en Donald Tait, en die middellijk heen. Al dat lawaai en uitdrinken. Toen ging hij naast haar die lichtzinnigheid schandelijk. en streelde haar haren. Ik Terwijl John nog bóven de aarde ging weg. onverklaarbaar geirri- staat." teerd Maar toch speet het mij voor Ze zeilde weg en ik keek hulpe- Rhynda als ze inderdaad in ver loos naar Richard en naar Berg, wachting was. was dat tamelijk be- die was komen kijken, wat er al- roerd. lemaal aan de hand was. De gong voor de lunch had tij- Berg klopte me op mijn schouder, dens al die opwinding geluid, dus ,Doet er niet toe Smithy Dick of ik gjng naar de eetzaal Rosalie vertelde ze alles over „Verspil je stoere sarcasme niet doe ik niet meer. n mij, Smithy", zei hij effen. ..En nu hit nuishouden We heboen voor de lunch een half uur om alle stof Geen streken, tend. „Vooruit" Hij liep naar Amy's deur. klopte onder de tapijten te vegen en het hard en liep meteen naar binnen. huis enigszins aan kant te maken." „Doe niet zo mal", protesteerde ik. „We kunnen toch onmogelijk „Verspil nu verder geen tijd", zei Richard. De kamer was in precies vijf mi nuten gedaan, waarbij mijn aandeel Ik hoorde haar een lichte kreet slaken en zag toen, dat ze in négli gé was. Hij schonk haar geen aandacht, behalve dat hij haar op zij veegde, bij het opmaken van het bed. Toen begon ze tegen ons te krjj- zal met je trouwen, dan heb een makkelijk baantje, waar je kunt koken en wassen voor je hij verwij- brood." „Heel hulpvaardig", zei ik bitter. „Ik ga mijn koffers pakken terwijl jullie om me loten." Rhynda en Amy klaagde ononder broken over de manier waarop haar kamer was schoongemaakt. Al dat rumoer was nogal onaan genaam en ik schoof in een stoel en begon te eten, met het voorne- Ik ging naar mijn kamer. Ik was men zo sne] mogelijk weer te ver woedend op mevrouw Ballinger en dwijnen. ik wilde haar huis zo snel als men- Maar mevrouw Ballinger had selykerwys mogelijk was verlaten, klaarblijkelijk besloten tot een fa- Ik dacht, dat het een opluchting milieraad. want plotseling tikte ze zou zijn, geen nacht langer meer op op de tafel en vroeg om stilte. beslist kon worden verwaarloosd. Ik sen dat we eruit moesten. was te slap van het lachen om veel te doen. Haar kamer verkeerde, als ge woonlijk, in een afschuwelijke her- Hij smeet eenvoudig al wat voor rie met alle kleren overal verspreid de hand kwam in iaden of uit het Richard stopte ze allemaal onder die griezelige plaats te blijven. Richard volgde me en legde een hand kalmerend op mijn axm. „Ik denk niet. dat ze je zullen toestaan weg te gaan, Leigh. Zou je dat niet eerst informeren, voor je „Er zijn zekere dingen, waarover we moeten praten", kondigde ze ge wichtig aan. „Dan kan ik misschien beter weg gaan". zei ik koud. (Wordt vervolgd.) STOCKHOLM. Er zal geen nieuwe landenwedstrijd in het hard rijden op de schaats worden gehou den tussen Zweden en Rusland in Oestersund. Zweden heeft namelijk zojuist de mededeling ontvangen, dat de Russen niet langer in Zweden kunnen blijven, omdat zjj móéten deelnemen aan belangrijke wedstrij den in Kiev. leen de individuele prestaties zouden tellen. Rusland wenste de ontmoeting la ter liever niet te beschouwen als een wedstrijd tussen twee landen. Oorspronkelijk zouden de 1500 en de 5000 meter verreden worden, maar de sportleiders besloten dat de 500 meter overgereden zou worden in plaats van de 5000 meter. Nü won nen de Russen. De Zweedse bladen hebben de Russische stap een schandaal ge noemd en verklaard, dat het Russi sche gedrag de goodwill bedorven heeft die door de uitstekende Rus sische athleten geschapen werd. IN DUITSLAND Strijd om wieler- wereldtitels 1954? HAMBURG Het voorjaarscon gres van de UCI, dat 7 Maart te San Sebastian wordt gehouden, zal o.m. een besluit mgeten nemen over de toewijzing van de wereldkam pioenschappen in 1954. waarvoor Duitsland, Brazilië en Zweden can- didaat zijn. Hoewel de officiële be slissing dus pas te San Sebastian zal vallen mag aangenomen wor den, dat de organisatie aan Duits land zal worden opgedragen. Wat de baanwedstrijden aangaat zullen de sprintkampioenschappen wederom k trois worden verreden. Voorgesteld wordt verder om in de poursuites de acht renners, die de beste tijden hebben gemaakt, tot de kwartfinales toe te laten, en deelnemers, die voor de tweede maal een lekke band krijgen, uit te schakelen. TAFELTENNIS Ned. dames kansloos tegen Frankrijk NIJMEGEN. In Nijmegen werd» een landentafeltenniswedstrijd voor dames gespeeld tussen Nederland en Frankrijk. De uitslag werd 72 voor de Franse speelsters. De Nederland se winstpartijen waren: Nora van Megen (Ned.) sl. Moni que Albert (Fr.) 2111 en 2117 en Tine Mostertde Zeeuw sl. Monique Albert 21—18 21—15.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1