Laatste gat gedicht bij de Moerdijk M 1487 Vrije Volk-auto het eerst op oude route Nu garantieprijs suikerbieten Yluchtpaniek in Oost-Duitsland Pissarev wordt snel uitgewezen ■HM m Aantal doden m Amnestie voor deserteurs in Engeland Ongeveer 43.50 per ton Fonds: bijna 59 millioen Formosa zegt verdrag met Moskou op Supranationaal orgaan voor Europa gewenst' Verwoesting Den Bommel gaat door Winst bij H.A.L. Brad lev tegen „valse leuze" Van vervolging afgezien Zo maar op het bordl mmm Versperringen niet sterk Struikroverij, wat een vak... Je kunt er geen droog brood mee verdienen .BERICH' Democratisch-socialistisch dagblad HetVrijeYölk HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Dinsdag 24 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2372 UITG. N.V. DE ARBEIDERSPERS, DIRECTIE H. v. KUILENBURG en C. v. d. WAERDEN. PRIJS 47 ct. per week, 6.10 per kwartaal. LOSSE NUMMERS 10 Ct. - GIRO 28333. BUREAU JACQ. PERKSTR. 9, ROTTERDAM TEL. 111030 - REDACTIE 28693, 113949, 24412 ADVERTENTIES: 28446, 28513, 28302. llllllllüllllll! I I llllllllllllllllllllllllllllllllllllllüï Touseul geeft interview ■„.en de -politie zoekt maar door... Illl!!lllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllll!lllllilllliilillllllll!llli Premier Churchill heeft Maandag een algemene amnestie bekendge maakt voor 10.400 deserteurs uit de oorlogsjaren, ter gelegenheid van de kroning van koningin Elizabeth II. Churchill deelde aan het Lagerhuis mee, dat dit „een bijzondere maat regel is, die niet als een precedent beschouwd mag worden". De amnestie is van toepassing op allen, die tijdens de oorlog uit de Britse strijdkrachten deserteerden, maar zij geldt niet voor overtredin gen van de strafwet, die eventueel door deze deserteurs zijn begaan. (Van een speciale verslaggever) AANDAGMORGEN is het laatste gat in de dijk langs het Hollandsch Diep tussen Moerdijk en Lage Zwa- luwe met een provisorische wering gedicht: nog de zelfde avond begon een klein gemaaltje het water uit de polders te pompen. Nog enkele dagen en de landerijen rond om de Moerdijkse dreven zullen droogvallen. Pas dan zal in volle omvang de schade bekend worden, die het water aan de belangrijkste verbindingen tussen noord en zuid toe bracht. De waterstanden, die de laatste dagen laag zijn geweest en het feit dat er uit de polders reeds langs natuurlijke weg water kon worden geloosd, maakten het mogelijk, dat de redactie auto van Het Vrije Volk Maandagmorgen als eerste na de storm vloed van het droge Holland naar de watersnoodgebieden reed: de normale verbindingsweg dus via Dordrecht. Het was een tocht die tot op dat ogenblik nog door niemand was ge waagd en die bii politie en Waterstaat van Noord-Brabant de grootste be wondering wekte voor de capaciteiten van bestuurder Willem Bont. Moge dit feit op zich zelf niet zo belangwekkend zijn. van het aller grootste belang was het,- dat we tij dens deze tocht konden vaststellen, dat de oude weg ten zuiden van de Moerdijkbrug n<og door niemand begaan na de stormvloed van 1 Fe bruari tot Zevenbergschenhoek toe in een Ogenschijnlijk voortreffelijke staat verkeerde. De gloednieuwe be tonnen weg naast deze oude weg is evenwel op vele punten volkomen ge ruïneerd. Ondergraven De zware betonnen platen werden ondergraven door het water en bra ken of stortten naar beneden. Hoe diep? Niemand heeft dat nog kunnen vaststellen. Het zal zeker weken duren vóór deze nieuwe weg is her steld. Tussen de oude en de nieuwe weg ligt het wrak van een volkswagentje waarschuwend voorbeeld voor ieder die deze tocht zou willen gen.... /.ie verder pag. 2 (Van onze landbouwredacteur) ALS GEVOLG VAN DE RAMP zal de regering de garantieprijs van suiker aan de fabrieken, voor dit oogstjaar vervangen door een ga: antieprijs voor suikerbieten. De hoogte van deze prijs garantie voor de bietenteler staat nog niet vast. Op grond van de garantieprijs voor suiker van de vorige oogst en de wenselijkheid van de verbouw van voldoende bieten, kan men echter wel zeggen, dat deze prijs zal liggen rond 43.50 per ton bieten. Deze maatregel is nodig nu de fabrieken in het Zuidwesten door de overstroming een groot deel van hun gecontracteerde suikerbieten zijn kwijtgeraakt. De bieten worden nl. op contract geteeld. Boer en fabriek komen overeen, dat de eerste een bepaalde oppervlakte van zijn land met suikerbieten zal betelen. De fabriek neemt die bieten dan over tegen een bepaalde prijs. In vorige jaren was de prijs, die de boer voor zijn bieten kreeg, afhankelijk van de garantieprijs, die de fabriek voor de geproduceerde suiker van de regering ontving. Op basis van deze prijs berekende de fabriek, wat zij aan de boer kon betalen voor de bie ten. Nu de bieten in een groot gebied rondom de fabrieken in het Zuid westen verloren zijn, krijgen de fa brieken hogere kosten voor het aan voeren van de grondstoffen. Daar door kunnen zij ook aan de boeren een mindere hogere prijs betalen. Vóór verwerking Maar als de prijs niet aantrekkelijk is, zullen vele boeren elders in het land er niet voor voelen een veel zorg eisend gewas als de suikerbiet te gaan verbouwen. Om de bietenprUs nu onafhankelijk te maken van de kosten, die de fabriek moet opbrengen vóór de verwerking, heeft de regering een prijs voor de suiker bieten vast gesteld, die de boer ontvangt. Daardoor wordt de positie van de fabrieken ook gemakkelijker. Zij weten waar zij aan toe zijn en bovendien wordt de concurrentie tussen de suikerfabrieken onderling uitgeschakeld. De ramp zou er bovendien, indien de regering niet had ingegrepen, oorzaak van kunnen zyn. dat een aantal fabrieken, die op hoge lasten zitten, in moeilijkheden zouden komen. De concurrentie in de be drijfstak is door de prijsgarantie voor bieten gewoon een jaar verschoven. Zie verder Pag. Het bedrag in het Nationaal Rampenfonds nadert de 59 mil lioen gulden. Maandagavond was de stand 58.800.000. (Zaterdag 57.000.000.—). Opzegging van het verdrag, dat Rusland en nationalistisch China in 1945 hebben gesloten, is Maan dag voorgesteld door het nationa listische Ministerie van Buiten landse Zaken. Als reden wordt opgegeven, dat „het verdrag is geschonden en ongel- diig gemaakt door het agressieve pro gramma, dat Rusland in China heeft uitgevoerd." Blijkens berichten uit Formosa zou Tsjang Kai Tsjek door de opzegging de handen vrij willen krijgen voor een blokkade van China. Amerikaanse ambtenaren in Wash ington verklaarden, dat de opzeg ging voornamelijk propagandistische waarde heeft. Zij trokken in twijfel, of zij in verband zou staan met even tuele blokkade-plannen. „Europa bevindt zich in ernstig ge vaar cn slechts een Supranationaal Gezagsorgaan kan dit gevaar het hoofd bieden", zo verklaarde Maan dag de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr Beyen, voor een gehoor van Italiaanse ambtena ren en leden van het diplomatieke corps in Rome. De minister meende, dat geen en kele Europese Gemeenschap levens vatbaar zou zijn, indien zij niet berust op het principe van een ge meenschappelijke verantwoordelijk heid voor de nationale problemen, die niet meer kunnen worden opgelost- in het kader van elk land afzonder lijk. Intussen heeft in Parijs een woord voerder van het Franse Ministerie van Defensie meegedeeld, dat de be tekenis van de Franse protocollen bij het E.D.G.-verarag „sterk overdre ven is". Tussen de grijze hemel en he grauwe water ligt Den Bommel, deer lijk verminkt, want de vloedgolf sneed het hart uit dat dorp op het eiland Overflakkee. W ar eens een vredig stroompje, doorheen hechte sluis in de haven uamondde, kólkt nu een bandeloze stroom, die de hui zen verder ondermijnt. Door de straten van Den Bommel jagen de eb- en vloedstromen de pol ders in en uit, alles verwoestend wat op hun weg komt. De watervlakte achter dat groepje huizen was eens het vruchtbare land van Overflakkee. Deze luchtfoto, die in opdracht van de Provinciale Waterstaat werd ge-: maakt, geeft d/i deskundigen een- goed overzicht van de toestand. En- op grond van al die bijeengegaarde gegevens wordt de tegenaanval voor bereid, want ook Goeree en Overflak kee zal herrijzen! e bruto-winst der Holland- Amerika-Lijn is in 1952 gestegen tot 54.390,509, ruim 19 millioen meer dan in 1951. Voor reserveringen is ruim 49 millioen uitgetrokken, voor afschrijvingen ruim 7 millioen. Voor uitkering blijft over 5.044.386 of 12',2 pet., te verstrekken voor 10 in aandelen en voor 2',i in contanten. (Van onze correspondent te Bonn, L. J. van Looi) IN DE RUSSISCHE ZONE van Duitsland heerst op het ogenblik een ware vluchtpaniek Er gaan nl- hardnekkige geruchten, dat op 1 Maart zulke rigoureuze maatregelen ten opzichte van het verkeer en de controle zullen worden genomen, dat een vlucht naar West-Duitsland vrijwel onmogelijk zou worden. Generaal Bradley, de voorzitter van de Amerikaanse commissie van staf chefs, heeft Maandag de Amerikanen gewaarschuwd voor de leuze „Wij bevinden ons reeds in de derde wereldoorlog". Hij noemde dit een valse leuze en zei te hopen, „dat wij een betere zullen vinden, voordat wij van deze valse zelf het slachtoffer worden". Als wij ons nu reeds in de derde wereldoorlog bevonden, aldus Brad ley, dan zouden wij geen tijd hebben er over te praten. In Noord-Oost-Italië zijn hon derden mensen door overstromingen uit hun huizen verdreven. Vele ver bindingen zijn verbroken en duizen den schapen en andere dieren zijn verdronken. De materiële schade wordt aanzienlijk genoemd. Zware regens hebben de overstroming ver- •zaakt. - Het Finse Vakverbond van Zee lieden heeft medegedeeld, dat onver wacht een staking zal worden begon nen, omdat de regering niet de verzochte belastingfaciliteiten heeft verleend. De Nederlandse regering heeft besloten de Russische journa list L. Pissarev naar Rusland uit te wijzen zodra zich reisge legenheid voordoet, hetgeen binnen enkele dagen kan worden verwacht. Nadat Pissarev was gearresteerd en een aanvankelijk inzicht in zijn hier te lande gevoerde activiteit was verkregen, stond het aan stonds vast, dat hij behoorde te worden uitgewezen op grond van de ongeoorloofde politieke activiteit, die hij als vreemdeling ont plooid had. Inmiddels werd een gerechtelijk onderzoek tegen hem geopend teneinde een meer verbreed inzicht te krijgen in zijn wijze van optreden en de door hem gelegde contacten. Hierbij bleek, dat dank zij het snelle ingrijpen der bevoegde auto riteiten zijn ontoelaatbare werkzaamheden reeds werden gestuit, ter wijl zij zich nog in een aanvangsstadium bevonden. Onder deze om standigheden is het raadzaam bevonden geen gerechtelijke vervol ging tegen hem in te stellen, doch hem zonder meer uit Nederland te verwijderen. De Helderse tekenleraar C. F. van Neerijnen tekende voor zijn leerlin gen op het schoolbord zijn visie op de ramp: een vluchtend paard in overstroomd landschap. Toen hij de tekening weer wilde uitvegen, kwamen de jongens in op stand. Zij rustten niet, voordat de tekening gefotografeerd was. Een drukkerij maakte er prentbriefkaar ten van en van die kaarten zijn er nu door de „Jeugdactie Rampen fonds" al meer dan 100.000 verkocht. Zo veel mogelijk leerlingen van scholen en ook sportverenigingen en bedrijven in het gehele land zullen worden ingeschakeld. Men stelt zich voor minstens 1 millioen van die kaarten te verkopen. Dat zou dan 1 millioen maal een kwartje voor het Rampenfonds worden! Ook in Berlijn zelf nemen de com munistische autoriteiten maatregelen om de afsperring deugdelijker dan tot nog toe te maken. Zo wordt bijv. de ringspoorweg, die door Oost- en West-Berlijn rijdt, aan de sectorgrens onderbroken. Er wordt een omkeer - wissel gemaakt, waardoor men niet meer met deze spoorweg naar Westt- Berlyn kan komen. De paniekstemming heeft grote in vloed op het aantal vluchtelingen. Gisteren overdag kwamen niet min der dan 3500 vluchtelingen in West- Berlijn aan, van wie er met grote moeite slechts twee derde kon worden geregistreerd. Vannacht en vanmorgen is stroom verder gevloeid en naar wij uit Berlijn vernemen, vreest men, dat ook vandaag weer de 3000 wordt overschreden. (Van onze correspondent te Bonn, L, J. van Looi) Zaterdagnacht is de Oostduitse volkspolitie in Berlijn plotseling be gonnen met het afbreken van de ver sperringen die in de straten var Berlijn tussen en Oost en West wa ren opgericht. Welk doel met het opruimen be oogd wordt is nog niet duidelijk en de Berlijnse autoriteiten wisten er ook niets over mee te delen. Intussen gelooft niemand, dat de toegangs wegen nu vrij zullen blijven. Het meest voor de hand ligeende is, dat de communisten tot de conclusie ge komen zijn, dat de versperringen van houten balken te zwak zijn. Enkele avonden achter elkaar zijn namelijk de houten versperringen geramd door auto's met vluchtelingen. Wanneer men de aantallen geïdentificeerde stoffelijke overschotten, geborgen stoffe lijke overschotten en de aan tallen bij het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis als vermist te boek staande personen bijeentelt, zou het totaal aantal slacht offers van de watersnoodramp 1 4 8 7 bedragen. Het is duidelijk, dat dit geen definitief cijfer kan zijn. Nog bij herhaling worden stoffelijke over schotten in de ondergelopen ge bieden aangetroffen en anderzijds blijkt soms dat als vermist opge geven personen in leven zijn. Ook dit cijfer wordt derhalve vermeld onder voorbehoud. Zie verder pag. 2 @1 Kort geding tegen gemeentebestuur van Zierikzee De Middenstandscentrale te Zie rikzee heeft een kort geding aanhan gig gemaakt tegen het bestuur van deze gemeente op grond van de ar tikelen 219 en 220 van de Gemeente wet. De centrale maakt er namelijk bezwaar tegen, dat mensen, die in een droog en veilig huis zaten, toch uit Zierikzee moesten evacueren. De gemeenteraad zal vanavond deze kwestie in een vergadering bespreken. De gemeenteraad van Zierikzee heeft gisteravond in een motie zijn vertrouwen uitgesproken in het door het college van B. en W. sinds de rampzalige eerste Februari gevoerde beleid. In een besloten zitting heeft de raad zich vervolgens bezig gehou den met de rechtsgeldigheid van de verplichte evacuatie. - Tot dusver zijn dit jaar in 160 grote steden in Engeland en Wales 1544 personen aan de griep overle den. 3652 personen stierven aan long ontsteking. Volgens het orgaan „Pilot" van aartsbisdom van Boston is de katho lieke geestelijke Leonard Feeney, die beweert dat niemand buiten het katholieke geloof zalig kan worden, in de ban gedaan. In verscheidene staten van het Westen en Midden-Westen der V.S. heerst thans een koudegolf. Op som mige plaatsen ls de temperatuur ge daald tot 35 graden onder nul. Tot dusver zyn 13 personen van koude omgekomen. (Van onze Paryse Jongen op de fiets voor- stumperds zoals wij te correspondent) bij, die ook werd aan- beroven". I™ Par|J? Seh?.Uï"-. „Daar heb J. geil» weck vnorhii of (a\i „Jc boft niet" zeiden - - bhauffeurs worden aan- .1° "geven. „Je gild of je de baas »an het gerand en beroofd. Niet altijd loopt het even leven" trio en in een opwelling De 'fietser telde zijn van goedheid reikte hij goed af alPs onlangs VoeS Seld' terwijl de bedruk- lPTnSu 20fÖ te taxichauffeur er pas- *ranc toe. 0°^ de chauf- sief bij stond te kijken, teur kreeg zijn een avond. Drie jonge mannen 't Was" nog minder: hielden 's avonds in het francs. Bois de Vincennes een „Wat een vak!" riep -jarige taxichauffeur een van de drie. „Ieder- aan en vroegen naar een schijnt tegenwoor- zijn geld. Veel was het dig op zwart zaad te zit- niet: een schamele 1000 ten!" franc (Men gulden). Waaróp de' fietser: w 1000 franc terug. „En nu er vandoor!" zei het drietal „en loop niet uit dankbaarheid naar de politie!" De chauffeur hield zich aan zyn woord, maar de fietser trapte Toevallig kwam een Das te irser om arme naar de oolitie. GELDERLAND WIL, in navolging van enkele andere provincies, een eigen ri'ag hebben. Tot cfusver had na Gelderse vlag twee banen, geel en blauw. Historisch ls dit echter minder juist en bovendien bestaat het prac- tische bezwaar dat de gemeente Leeuwarden een zelfde vlag voert. De voorgestelde vlag bevat dne kleuren: blauw, geel en zwart. \c& De bond van schuttersgilden uit de Langstraat, „St. Joris", zal dit jaar ter gelegen heid van het zestigjarig bestaan een groot nationaal concours organiseren. De regeling hiervan zal worden op gedragen aan het St.-Amerosiusgilde te Haarsteeg (Vlijmen). Als voorlopige data zijn vastgesteld 6 en 7 Juni a s. vq? De voorjaarsbeurs te Keulen hoort formeel niet thuis in „Van Hier". Maar omdat tydens het twee de deel van deze beurs, van 8 tot 10 Maart a.s., een tentoonstelling van Nederlandse bloemen zal worden ge organiseerd, ruimen wy er graag een plaatsje voor in. De tentoonstelling zal de grootste zijn die in het na oorlogse Duitsland werd gehouden. De carnavalsvereniging „De Blauwe Schuit" te Nijmegen heeft besloten op 19 en 20 April a.s. in de Keizerstad grote feesten te houden onder het motto: „Lentezotheid", De feesten zulten worden gehouden in de sfeer van carnaval. Een sigarenwinkelier in De Lier heeft een sigaar verloot ten bate van het Ram penfonds. Zo bracht één sigaar 100 gulden op. ER WAS INGEBROKEN in een kantoor te Aberdeen (Schotland)De politie vond slechts één aanwijzing: de dief had blijkbaar gaten in zyn sokken gehad en had enkele voetaf drukken achtergelaten op de stoffige grond. De aanwijzing heeft geleid tot de arrestatie van de dief die nu in de gevangenis zit. Twee dames uit Denver hebben een lange witte jas van kostbaar minkbont ter waarde van 50.000 gulden cadeau gedaan aan een „Neger-profeet". James Jones, die zichzelf laat noemen „heerser over de Kerk van Universele Triomf van het Rijk van God". Buren schoten haastig toe om te helpen, toen zij het dak van een huis in Not tingham (Engeland) zagen instorten. Maar de bewoners hadden niets ge merkt en zaten nog rustig aan de lunch. Een Amerikaan heeft een bijbel te koop aangeboden voor een millioen dollar. Norman Malik Yonan die van Arabische, afkomst is, ver klaart dat zijn bijbel uit de vijfde eeuw stamt. De tekst is in het Ara mees op perkamentrollen geschreven. Volgens de eigenaar is deze bijbel sedert de Kruistochten in het bezit van zijn familie geweest. De oudste vrouw van Portugal, Florinda de Jesus Exposta, is op 126-jarige leeftijd overleden. Droog weer De Bilt verwacht van Maandagavond tot Dinsdagavond: Droog weer met op klaringen, maar ook hier en daar tijde lijk mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtin gen. Vannacht iets kouder, morgen middag iets zachter Zon Maan opk. ond. opk. ond. 7*25 18.12 14.43 5.25

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1