In de overstroomde gebieden koke men het water HERSTEL AAN WATERKERINGEN IN NOORD-HOLLAND Zeventiende lijst van het Rode Kruis NATIONAAL RAMPENFONDS: Bres bij Rilland-Bath nog niet gedicht Even nadenken 0N WAT BIEDT DE RADIO? 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 GESCHIEDENIS DER GENEESKUNDE Ambtsaanvaarding dr H. Th. Schlichting Aan de openbare les, die dr Th. H. Schlichting aan de universiteit van Am sterdam bij de aanvaarding van het lec toraat in de geschiedenis der genees kunde heeft gegeven, ontlenen wij nog, dat de spreker in de geneeskunde de wetenschap en de hulpverlening onder scheidde; in deze laatstgenoemde onder vindt zij de invloed o.a. van de christe lijke naastenliefde, van de staatszorg, de ziekenfondsen en loopt zy enigszins parallel met de economie, die de kosten moet opbrengen. Als wetenschap onder zoekt zij de invloed van de wijsbegeerte, godsdienst, mensbeschouwing, de gehele cultuur; maar als zelfstandig zoekster naar waarheid heeft zij ook haar eigen rhythme. Dit rhythme wordt vooral door twee golven bepaald: door de inti miteit tussen patient en arts, die iedere inmenging afwyst, en door de steeds meer uitgebreide mensbeschouwing, die chemie, physica en psychologie te hulp roept. Als natuurwetenschap is de genees kunde cumulatiefhet weten wordt deels rijker, de geschiedenis der geneeskunde bestudeert hier de groei, de hindernis sen daarvan, de vraagstelling, de metho diek. Maar sommige primaire vraagstel lingen vertonen dezelfde problematiek als voor duizenden jaren, juist als in de philosophie. Een voorbeeld hiervan is de geschiedenis der psychosomatiek, die inhoudt, dat bepaalde typen onder de invloed van bepaalde gemoedsbewegin gen bepaalde organische veranderingen (ziekten) produceren. Terwijl nu de psychosomatiek de indruk maakt van nieuw te zijn, zijn de drie voornaamste punten er van oer-oud. Het eerste punt is de orgaantaai, de min of meer acute organische veranderingen onder invloed van gemoedsbewegingen. Deze vindt men reeds duidelijk in de bybel, o.a. in het boek Job en de psalmen. Het tweede punt is de verdeling der mensen in typen van constitutie en temperament tegelijk, de typologie. Er zijn redenen om aan te nemen, dat de antieke typo logie nog steeds gelding heeft (De vier temperamenten). Het derde punt is de driftenleer: de oorspronkelijke leer van Freud, nl. van de libido, de doodsdrift en het super-ego ontwikkelt zich snel tot identiteit met die van Plato en de scholastiek, nl. het luststreven eplthu- metikon). het energie-streven (thumos) en de leiding (logistikon resp. hegemoni- kon), in de scholastieke terminologie con-upiscibele, irascibile en ratio. Maar in de psychosomatiek liggen ook twee zuiver historische vragen: nl. of er meer verdringing dan vroeger is en of er meer psychosomatische ziekten zijn, dan thans. De geschiedenis der ge neeskunde moet deze zaken onderzoeken en kan nog slechts een aarzelend ant woord geven. UTRECHTSE UNIVERSITEIT VERRIJKT Met Theologisch Instituut en Chemisch Laboratorium Gisteren heeft mr dr G. A. W. ter Pelkwijk als president-curator der Utrechtse universiteit eerst het Theo logisch Instituut aan de Trans geopend, waarvan prof. dr H. W. Obbink hoog leraar-directeur is. Spr. zeide o.m. dat de theologische faculteit als een dei- oudste zeker het recht heeft om een eigen instelling als deze te bezitten; het aantal doctorale examens is in de laat ste jaren sterk toegenomen, en dat der promoties verdubbeld. Nadat prof. Obbink de spreker dank had gebracht, wenste de rector-magni- ficus, prof. dr V. J. Koningsberger, de faculteit met haar aanwinst geluk. Daarna opende de president-curator eveneens het laboratorium voor kristal- chemie aan de Catharynesingel, in zijn rede uitvoerig de geschiedenis van de be oefening der scheikunde te Utrecht schetsend. Oudtijds had men genoeg aan eenvoudige ruimten zoals „net Stook huis", het „theatrum chemicum", „het Pesthuis" of „de Spelonk", De hoog leraar Ernst Cohen heeft in 1902 de stoot gegeven voor verbetering van huis vesting. Mede dank zij minister Abr. Kuyper kwam toen het Van 't Hoff-labo- ratorium tot stand. Sindsdien is het leer vak enorm uitgebreid, en een afzonder lijk gebouw voor de kristal-chemie was dringend nodig. Prof. dr J. M. Bijvoet, de directeur van het laboratorium, noem de het nieuwe gebouw ideaal; het in strumentarium zal echter nog moeten worden aangevuld. Prof. dr J. Severijn sprak namens de Academische Senaat, en prof. dr F. Kögl voerde als voorzitter van de vak groep chemie het woord. H. van Tichelen zeventig jaar Vlaams paedagoog van grote faam Dr C. P. Gunning schrijft ons: Op 6 Maart zal de Vlaamse paedagoog Hendrik van Tichelen te Antwerpen zijn zeventigste verjaardig vieren; op Zater dag 11 Maart zullen zijn vrienden en vereerders hem in een feestelijke aca demische zitting aldaar huldigen. Zelf heeft hij ons met een kostelijke „feest gave" verrast. Met zijn onlangs versche nen lijvige studie „Over Boeken voor Kindsheid en Jeugd" (een aanmerkelijk uitgebreide en aangevulde uitgave van zijn reeds in 1928 versohenen: „Over Boeken voor Kinderen") heeft hij zijn levenswerk tot op zekere hoogte afge sloten, al mogen wy van deze levendige en nog altijd sprankelende geest op zijn speciale gebied (n.l. kinderlectuur) ze ker nog menige bijdrage van grote waarde verwachten. Geboren in 1883 te Antwerpen, heeft hij sinds 1904 als onderwijzer en leraar gewerkt. Maar hij luw am pas tot volle ontplooiing van zijn gaven en talenten toen hij in 1920 directeur was van het door hem ontworpen en tot stand ge brachte Stedelijk Schoolmuseum te Ant werpen. Nog steeds is hfl daarvan ere-conservator. Dit Schoolmuseum heeft hij door zijn bezielende leiding we ten uit te bouwen tot een model-Inrich ting, heel wat meer dan een museum en bibliotheek; het werd, vooral ook door zijn eigen publicaties, zyn voordrachten en cursussen, een stuwend centrum voor schoolpractyk en onderwijs-vemiewing. In deze arbeid betrok hij. die een gron dige kennis bezat van alles wat er in ons land verscheen op het gebied van Wnder-lectuur, gelijkelijk Zuid- en Noord-Nederland. Zo kunnen wij hem met recht een „Benelux-Pionler noe men, iemand aan wie ook ons onderwijs, ook onze jeugd, grote dank verschul digd is. Zyn leven lang heeft Van Tichelen voor d e g e 1 ij K e kinderlectuur ge ijverd. Zelf gaf hij het goede voorbeeld; van zjjn hand verschenen wel een twin tigtal bundels met gedichten, vertellin gen. vertalingen van sprookjes en ver halen enz. En nog liggen er een aantal bundels persklaar, waarvan wij de uit gave met verlangen tegemoet zien. In de „kentering der tijden" Is Hendrik van Tichelen steeds met zijn tyd meegegaan, zodat hy in de goede zin van het woord .modern" bleef, en wist te bieden wat de (Van onze correspondent) Haarlem, 24 Febr. DE hoofdingenieur-direc teur van de Provinciale Waterstaat in Noord- Holland ir Krijn rappor teert, dat het herstel van de stormschade aan de Honds- bosschezeewering wordt ge schat op ƒ237.500. Het ligt in het voornemen van het Hoogheemraadschap Noord- Hollands Noorderkwartier om tussen het zuidelijke uit einde van de zeewering en het strandhoofd WX, waar de duinvoet 20 25 meter achteruit is gegaan, een steenglooiing aan te bren gen, die een geleidelijke overgang zal vormen tussen de glooiing op de Hondsbos- schezeedijk en het onver dedigde duinverloop ten Zuiden van het strandhoofd. Behalve bij Grote Keeten blijkt de duinregel doorbro ken te zyn by St. Maarten aan Zee en tussen Kamper duin en Bergen, ter hoogte van strandpalen 30 en 31. Aangezien op deze punten achter de eerste duinregel een behoorlijk zandmassief aanwezig is heeft de schade zich beperkt tot het onder lopen van een duinpan. Na bij Grote Keeten is de Rijks waterstaat er in geslaagd ter plaatse van de doorge broken duinregel wederom een zanddijk aan te brengen. De lage plaatsen in de ten Oosten van het Botgat ge legen Van Oldenbar nevel t- dyk zyn aangevuld. De stormschade aan de Balg zanddijk is voor een belang rijk gedeelte hersteld, even eens door de Rijkswater staat. Nader is gebleken, dat ook de Afsluitdijk tussen Wie- ringen en Friesland alsmede de rijkszeewering op de Wieringen stormschade heeft opgelopen. Over een lengte van ongeveer 2 km is de steenglooiing op het buitenbeloop van de Afsluit dijk zwaar beschadigd. De bloksteen is losgeslagen, doch de er onder aanwezige keileem heeft zich goed ge houden. Het gedeelte van de zee dijk van de polder De Een dracht op Texel dat is weg geslagen, blijkt een lengte van 170 m te hebben. Ter plaatse wordt een diepte aangetroffen van ongeveer 1.60 m beneden N.A.P. De bodem van het gat bestaat uit vaste klei. Het plan is te trachten een kade door het djjkgat te brengen, dan de polder droog te malen met behulp van het inmiddels herstelde gemaal en daar na een nieuwe zeedijk te maken. jeugd in een nieuwe, telkens weer an ders geschakeerde periode, nodig had. Zijn uitgave „Over Boeken voor Kindsheid en Jeugd" (hij wil de leeftijd van 618 jaar bestrijken), geschreven ten gerieve van leerkrachten, ouders en bibliothecarissen, verdient zeker de vol le aandaoht van alle opvoeders die, de strijd willen aanbinden tegen de vervlak kende tendenzen van onze tijd, tegen de slordige detective-romans, en vooral te gen de misselijke „strips" of onzinnige „beeld-verhaaltjes", welke de kinderwe reld, tot in de school en de dagbladen toe onveilig komen maken. Het boek van Van Tichelen is een waardevol ar senaal in de strijd die gestreden moet worden om aan onze jeugd uit de schat van lectuur van verleden en heden doorlopend het beste te bieden; en ook om de onschatbare kunst van voorlezen en vertellen, die verloren dreigt te gaan, tot nieuw leven te wekken. Dat is ac tieve cultuurpolitiek van de beste soort. Want alle cultuur-opbouw begint nog al tijd by het kind. Dat wordt te veel ver- feten maar Hendrik van Tichelen erinnert er ons weer aan. kindervriend, deze nobele strijder, steeds ook opkwam voor een nauwer cultureel contact tussen Nederland en België, bij zij zeventigste verjaardag hulde en dank voor zijn veelzijdige ar. beid ten bate van de jeugd, ook de Noord-N ederlandse. OFFICIËLE PUBLICATIE De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verzoekt de leer krachten van scholen voor lager onder wijs en nijverheidsonderwijs in de ramp gebieden zo spoedig mogelyk aan zijn ministerie, Prinsegr. 15 te 's Graven- hage, mededeling te doen van hun huidig adres, alsmede opgave van de school in de rampgebieden waaraan zy zijn verbonden. Voor zover zij tijdelijk aan een andere school zijn te werk gesteld, wordt him verzocht dit eveneens te ver melden. Leerkrachten, die aan het eind van de maand Februari geen salaris zullen heb ben ontvangen, kunnen aan voornoemde minister verzoeken een voorschot op het salaris betaalbaar te stellen. Geschriften prof. dr'N. J. Polak Ter herinnering aan de in 1948 over leden hoogleraar aan de Ned. Economi sche Hogeschool te Rotterdam prof. dr N. J. Polak is er een comité gevormd, waarin hoogleraren van Nederlandse en buitenlandse universiteiten en hogescho len zitting hebben. Zoals men weet, was prof. Polak een der grondleggers van de bedrijfshuishoudkunde in ons land en ge noot hij ook naam in het buitenland. Na de tweede wereldoorlog wijdde hij zijn aandacht vooral aan de problemen van de wederopbouw van ons land, en in de oplossing daarvan had hij een belangrijk aandeel als adviseur van de regering. Talrijk zijn zjjn pennevruchten in tijd schriften en dagbladen. Het comité stelt zich ten doel, te zijner nagedachtenis de uitgaven te verzorgen van een keur van zjjn geschriften onder de titel „Ver- Pireide geschriften van prof. dr N. J. olak". Het werk zal uit twee delen be staan en binnenkort verschijnen. Het secretariaat van het comité is by de heer H. T. Go, Essenburgsingel 10 A, Rot terdam. ACADEMISCHE EXAMENS Doet. econ. de heer Chr. School voor slechthorenden en spraakgebrekkigen Te Utrecht is een „Vereniging tot Stichting en Instandhouding, van Chr. Scholen voor Slechthorenden en Spraak- gebrekkingen" opgericht. Het bestuur is samengesteld uit profdr J. Severijn, voorzitter; G. K. Dreijer, 2e voorzitter; mr J. S. Wieringa, secr.-penningmeester, Trans 7 te Utrecht, voorts dr T. A. Nolte, arts-predikant Ned. Herv. Kerk, J. v. Eybergen, voorzitter van de Ned. Chr. Boerenbond, dr B. J. Oosterhoff, Chr. Geref. predikant, ds J. v. d. Werf horst, pred. der Vrije Evang. Gem., en dr G. de Wit, oor-, neus- en keelarts. De door deze vereniging op te richten school zal de eerste protest.-chr. van deze aard in ons land zyn. Gewonde Korea-vrijwilligers terug in ons land Aan de Merwehaven te Rotterdam zijn vanochtend drie Nederlandse ge wonde Koreavrywilligers, die met een Amerikaans troepentransportschip in ons land zjjn aangekomen, ontscheept. Zij werden verwelkomd door kolonel Schouwman, garnizoenscommandant van Rotterdam, en luitenant-kolonel Feith, chef staf inspectie verkeerswezen. Voorts waren er nog zeven Belgische en drie Franse gewonde Korea-vrijwil ligers aan boord. BENOEMINGEN BIJ DE HOGE RAAD Bij K.B. zijn benoemd bij de Hoge Raad der Nederlanden: Tot procureur-generaal, jhr mr dr L. H. K. C. van Asch van Wyck, thans advocaat-generaal bij voormeld college;1 tot advocaat-generaal, mr L. P. M. Loeff. thans raadsheer m het gerechts hof te Amsterdam. Advertentie.Ingez. med.) g MIJN HA ROT fOPkCL De echte Chlorophyll- tandpasta bovendien de waardevolste.namelijk de enige met Vitamine A en D. Tube 120 95 70 cc bij Apotheken en Dtogi Jtea Hulp aan de landbouw wordt gecoördineerd (Van onze Haagse redacteur) De agrarische hulpverlening uit bin nen- en buitenland stelt vooral wegens het spontane karakter de overheid en het bedrijfsleven voor moeilijke proble men. Om deze hulpverlening, voor zover deze geschiedt door het zenden van pro ducten of artikelen van agrarisch karak ter, in goede bannen te leiden is een coördinatiecommissie van Hulp aan de Landbouw-watersnood 1953 in het leven geroepen. De voorzitter van de Stich ting voor de Landbouw, de heer H. D Louwes is voorzitter van deze com missie. Raad van ZIERIKZEE achter B. en W. Inzake beleid bij evacuatie De gemeenteraad van Zierikzee heeft gisteravond in een motie zjjn vertrou wen uitgesproken in het beleid dat het college van B. en W. sinds de ramp zalige eerste Februari heeft gevoerd. In een besloten zitting heeft de raad zich vervolgens bezig gehouden met de rechtsgeldigheid van de verplichte eva cuatie. Almelo helpt bij aanleg van noodwaterleiding voor Zierikzee (Van onze correspondent) Zierikzee, 24 Februari Dertig technici uit Almelo, dat Zierik zee heeft geadopteerd, zjjn op Schouwen aangekomen om te helpen met het leg gen van een noodwaterleiding, van Scharendijke dat nog duinwater krijgt uit, tot Brouwershaven. Daar zal dan een pomp worden geplaatst, die het wa ter door een noodleiding naar Zierikzee perst. De noodbuizen worden over de nog bruikbare wegen gelegd. De bestaande leiding wordt onderzocht op breuken. Valt de toestand mee, dan kan, wanneer zich geen verdere ongemakken voordoen, over drie weken gechloreerd drinkwater uit de kraan worden verwacht voor de plm. 2500 mensen die nog in Zierikzee verblijven. SLACHTOFFERS WATERSNOOD Het informatiebureau van het Neder- landsche Roode Kruis zendt ons de zeven tiende lyst van slachtoffers van de watersnood. DINTELOORD Geborgen en geïdentificeerd: Pieter- nella Adriana de Bruyn, geb. 4-3-1911, geh. met Mart. Janssen, C 57. HALSTEREN Geborgen en geïdentificeerd: Elisabeth Maria Eijzer, geb. 6-11-30; Cornelia Jo hanna Maria Maas, geb. 27-2-47, B 304. Het Handelsblad blijft doorgaan mede te helpen gelden te verzamelen voor het Rampenfonds. Het zal helaas nog lang nodig zijn zulks te doen. De noodzaak blijkt elke dag opnieuw uit de uitgebreide berichtgeving en foto's in ons blad en elders. Zij vormen de meest sprekende argumenten voor een ieder om iets bij te dragen de grote nood te helpen lenigen. Men kan bij het Handelsblad storten op Postgiro 35858 Gemeente Giro Amsterdam H 1900 met vermelding .Stormramp" Bankrekeningen: Nederlandsche Handel-Mtj. Kas-Associatie. Rotterdam- sche Bank, Amsterdam. Stortingen zjjn ook mogelijk bij onze bijkantoren De ingekomen gelden zullen in ons blad worden verantwoord. HERKINGEN Begraven te Dirksland: Tannetje Me lissant, geb. 12-8-83, wed. van Volaart, Battenoordseweg 264. KRUININGEN GeborgenElias Comelis de Bel, geb. 9-5-36, Achterstraat 17; Ferdinandus Rijkse, geb. 23-1-36, Grintweg 5. NIEUW-VOSSEMEER Geborgen en begraven te Steenbergen Jacobus Adrianus Maria Ooms, geb. 10-7-35 en Antonius Josephus Ooms, geb. 11-8-93, Kade 355; Joseph van Someren, geb. 23-9-45, Pelsendrjk 325. STAVENISSE Geborgen: Elisabeth Hage, geboren 31-7-22, Buurtweg A 91. STEENBERGEN Geborgen en geïdentificeerd: Adrianus Dekkers, geb. 28-1-90, Marinus Antonius Schuurbiers, geb. 30-1-25. TEXEL Begraven: Jan Koopman, geb. 4-1-04, De Waal 42. WILLEMSTAD Geborgen en geïdentificeerd: Ar ie Bal ten Bos, geb. 17-12-81. TEXEL Aanvulling en rectificatie 3e lijst (dd. 6-2-53). Begraven: Redmer IJska, geb. 25-4-96, De Waal 29; Dirk Kuiper, geb. 23-11-16, De Koog 36; Willem Dij ker, geb. 14-12-95, De Waal 58; Bernar- dus Wieger, geb. 17-12-18, De Waal 81. Aanvulling en rectificatie 4e lyst (dd. 7-2-53). Begraven: Siebren Wals- weer, geb. 17-4-1929, Eierland C 12. Bevolking Hoge Zwaluwe wellicht deze week terug De burgemeester van Hoge en Lage Zwaluwe, de heer C. Vlak heeft mede gedeeld, dat vermoedelijk nog deze week een deel van de geëvacueerde bevolking naar het kerkdorp Hoge Zwaluwe kan terugkeren. Slechts die evacué's kunnen terugkeren, die een huis langs de dijk bewoonden. Deze woningen zijn thans droog en het wachten is nog op toestem ming van de inspectie van de Volks gezondheid. In de dyk van Zwaluwe naar Moerdyk langs de Amer zijn drie gaten geslagen. Men heeft de situatie thans onder con trole. In de 1800 ha grote Zonzeelse pol der zakt het water vier cm per dag. Men hoopt de polder over een niaand droog te hebben. Van terugkeer van de bevol king uit het kerkdorp Moerdyk, beho rend tot de gemeente Hoge en Lage Zwaluwe, zal voorlopig geen sprake zyn. Dit dorpsdeel is, behoudens enkele per sonen, geheel geëvacueerd. De door de Crédit Foncier de France uitgegeven 6 lening ad fr. 10.000.000, was bij de Maandag ge houden inschrijving onmiddellijk vol- tekend. De Oranje in ons lancl teruggekeerd fp f/ iiili Sth Aflossing van 2000 soldaten Het wachten is op een volgend dood tij (Van onze correspondent) Rilland-Bath, 24 Februari HET is jammer voor de 2000 soldaten, die nu al bijna vier weken lang met zandzakken sjouwen door de modder van de Zuidbevelandse polderwegen, maar zij zullen het wonder van de Vierde Weg niet meer zien. Hedenochtend zouden zij in een laatste stormaanval en met inzet van alle beschikbare man kracht proberen een bres te dichte"', die deze Vierde Weg vlak achter de zeedijk snijdt, en daarmee zou dan aan de zee een eerste klap zyn toegebracht, meer dan een daalder waard is. Helaas, het feest is niet doorgegaan. De vooruitzichten mochten dan nog zo gunstig zijn geweest, vanmorgen is de delicate operatie tot ieders teleurstelling uitgesteld. De reden daarvan hebben wij niet kunnen achterhalen, maar ir G- Hofker van de technische dienst der domeinen, die tot de optimisten behoort, heeft de mannen steeds voor ogen ge houden dat het met dit soort karweien altijd een gokje blijft. De pontons blijven dus tot een volgend dood tij wachten in Moordzaak van boswachter te Hilversum naar ander Hof verwezen In hoger beroep heeft het gerechts hof te Amsterdam destijds twee In woners van Bussum veroordeeld leder tot 20 jaren gevangenisstraf in verband met het mishandelen en doodschieten van de boswachter van der Schagt op 17 Juni 1947 te Hilversum. In cassatie heeft de Hoge Raad wegens „ebreken in de bewijsvoering het arrest vernietigd en de zaak naar een ander Hof verwezen. KERKNIEUWS Pater Chr. Fremen overleden Pater Chr. Fremen, de overste van een der missieposten der paters Montforta- nen in de Congo, is in de ouderdom van 45 jaar op zijn post in de prefectuur Isangi na een kortstondige ziekte over leden. ..ed. Herv. Kerk. Beroepen. Te Ol- debroek. (tweede pred. pl.), H. van Harke- la te Zeist. Toegelaten tot de evangeliebediening: Bezemer te Katwijk aan Zee. A. var. Haarlem te Leiden. H. Belier. Te Harich, J. Noordmans te Delft, A. R. Rothfusz tc Delft, E. G. Boezenkool te Nieuw Leuzen, E. Chr Poepjes te St. Johannesga. Hoekstra te Leeuwarden. H. van der S t Komjum en dr H. C. Fonke te Arnhem Beroeobaarstelling: H. Belier te Harich. C. Bezemer te Katwijk aan zee. J. Noord- s te Delft. Q. Rovers te Groningen er Strikwerda te Britswerd stellen ziet beroepbaar. Geref. Kerken. Beroepen. Te 's-Gra- veland, A. Wiersinga te Schagen. Te Maas sluis. T. Spilker te Bennebroek. Te Wijhe P. B Suurmond te Oppenhuizen. Te Oos terend (Fr.) en te Warns, J. van der Zan den, cand. te Groningen. Te Zaamslag, G Haaksma te Smilde. Aangenomen. Naar Emmer-Compas- tum W. van der Zwaan, cand. te Middel burg. Geref Kerken (art. 31 K.O.) Aange nomen. Naar Hilversum. H. D. van Herk in te Onnen Beroepbaarstelling. De classis Amster dam heeft de heer C. J. Breen te Amster dam beroepbaar verklaard. Examens. Aan de Theol. "Hogeschool. Te Kampen is de heer H. W. Ophoff te Dalfsen voor het cand. ex geslaagd. Chr Geref. Kerken Te Leiden, in der Weele te Harderwijk. Aangenomen Naar Oud-Beierland. Henstra te Broek op Langendijk. (Van onze medische medewerker) IN deze tyd hoort men steeds weer de raad het drinkwater te koken. Het kan in dit verband zin hebben uiteen te zetten, welke gevaren men in de overstroomde gebieden loopt als men ongekookt drinkwater gebruikt. De bedoeling is het gevaar van typhus abdominalis tegen te gaan. Het is niet geheel juist alleen maar van typhus te spreken, daar men onder typhus ook kan verstaan de vlektyphus of typhus exanthematicus. Wanneer men in 'Engeland bijvoorbeeld van typhus spreekt, wordt daarmede altijd vlektyphus bedoeld; wil men buiktyphus aanduiden, dan spreekt men van typhoid fever. Zo langzamerhand had men geleerd het ziekte beeld af te grenzen, maar de ware oorzaak kende men nog niet. Totdat in 1880 Ebert de typhusbacil ontdekte. Van dat ogenblik af bestond er omtrent de specifieke oorzaak van de buiktyphus geen twijfel meer. Een aan buiktyphus lijdende patiënt scheldt de ziekmakende baclilen uit langs twee wegen, óf langs de darm, of langs de urine. Komen de bacillen in het dnnkwater, dan raakt dit besmet. Ook langs andere wegen kan de besmetting plaats hebben, bij voor beeld door eten, dat is klaargemaakt met besmet water, door het gebruik van rauwe groenten, ge wassen met ondeugdelijk water, en niet te vergeten door besmette melk. Maar ook van een andere kant dreigt gevaar. Typhuspatiënten zijn bij de Geneeskundige Dienst welbekend, er zullen dus maatregelen worden ge nomen om besmetting te voorkomen. Het gevaar komt echter van hen. die een typhus abdominalis hebben doorstaan, z.g. genezen zyn, maar in hun Buiktyphus (typhus abdominal is) door besmetting galwegen en in hun urine een haast zuivere kweek van typhusbacillen herbergen. Zij voelen zich niet ziek meer, hebben zich misschien nooit ziek gevoeld, maar zij blijven, soms jaren lang, typhusbacillen af scheiden. Zy zijn „bacillendragers". Dat deze mensen in gewone tijden reeds een ge vaar voor de maatschappij vormen, is duidelijk, hoe veel te meer in abnormale tijden als wij thans be leven. Want nu worden faeces en urine niet meer in behoorlijke w.c.'s gedeponeerd, maar dikwijls in het oppervlaktewater geloosd, zodat dit opper vlaktewater besmet geraakt. Heeft men nog een waterleiding, dan bestaat de kans. dat deze ook be smet wordt. Scheurtjes in de buizen zijn dan de oor zaak; het kan ook zijn, dat de prise d'eau door het besmette oppervlaktewater wordt overspoeld. Zelfs water, dat per schuit wordt aangevoerd, is niet ge heel betrouwbaar; hoe licht kan zich onder de be manning, met het vervoer belast, een bacillendrager bevinden, die door onvoorzichtigheid of onzindelijk heid het vervoerde water kan besmetten. Op het platteland wordt de besmetting vooral ver oorzaakt door slootwater, wanneer dit ongekookt wordt gedronken. Het kan ook zijn, dat door de watervloed een scheurtje is ontstaan in de afvoer van de w.c. Door deze scheur kunnen dan faecaliën siepelen en het oppervlaktewater besmetten. Dat de Dienst Volksgezondheid de raad heeft ge geven het drinkwater te koken, is dus geen over bodige maatregel. geldt ook voor twee andere ziekten, de para- typhus A en de paratyphus B. Het ziektebeeld door deze twee bacillen veroorzaakt kan geheel op typhus abdominalis gelijken. De incubatietijd voor buiktyphus bedraagt ongeveer tien dagen Voegt men hier nog een dag of vier aan toe, omdat meestal niet direct geneeskundige hulp wordt Ingeroepen, daar de ziekte gewoonlijk niet direct begint met ernstige klachten, dan verlopen er ongeveer veertien dagen aleer de ziekte uitbreekt. Paratyphus A komt in ons land zeer zelden voor. Paratyphus B heeft meestai een veel kortere in cubatie en verloopt veel milder dan de typhus ab dominalis Als middel kan men inenten te hulp roepen Maar men moet wel weten, dat als men typhus onder de leden heeft en men wordt ingeënt, deze typhus veel en veel ernstiger kan verlopen dan het geval zou zijn als men niet was ingeënt. Wil men dit risico nemen, dan Is inenten een probaat middel Dierencadavers bieden voor de mens geen gevaar voor buiktyphus. Typhus is een typisch menselijke ziekte, dieren lijden er niet aan. het 15 meter brede en 3 meter diepe gat en generaal Warringa, die hedenmiddag rond vier uur op het strijdtoneel wordt verwacht, zal zijn toespraak iets anders moeten inkleden dan hy waarschijnlijk van plan was. In gezelschap van de commissaris van de Koningin in Zeeland zal hij namelijk tot de mannen van infanterie, artillerie, genie en de naar hier verdwaalde functionarissen van een reeks andere wapens het woord richten. Het had een feestrede kunnen worden om het leger van 2000 stoere knapen te belonen voor het prachtige werk, dat zij in deze vier weken onder uiterst moeilijke omstan digheden hebben verricht. Maar al zal dan vanmiddag het décor niet zo feestelijk zyn, de dank aan de jongens, die nu het strijdtoneel gaan verlaten, zal er niet minder om zyn. ,,Het is net of wij niets hebben uitge voerd, nu we weggaan zonder dit gat dicht te hebben gegooid", zei ons van morgen een Amsterdamse korporaal. „We zouden graag nog wat langer blijven om dit te mogen beleven, want ten slotte hebben we toch daarvoor dag en nacht onder de zandzakken gelopen. En nu komen 2000 anderen om het van ons over te nemen." SABOTAGE OP DEENS VLIEGVELD Saboteurs hebben vier Amerikaanse straaljagers op de grootste militaire luchtbasis van Denemarken vanmorgen beschadigd. Dit is het tweede geval van sabotage op het, vliegveld Kastrup. waarvan in de laatste acht weken mel ding is gemaakt. Volgens een mededeling van de Voor lichtingsdienst van de luchtmacht is vanmorgen bij een gewone inspectie ge bleken. dat de snelheidsmeters van vier F-84 Thunderjets zijn beschadigd. De buisjes van de snelheidsmeter, waarmee de winddruk wordt gemeten, waren verwrongen. Dit was ook bij. het vorige geval van sabotage op 30 Januari geschied. Het leven van de piloten zou in gevaar zyn geweest, indien de beschadiging niet was opgemerkt. Zes soldaten, die vannacht wacht had den, worden vastgehouden voor verhuur. Van officieuze zyde wordt vernomen, dat enige van hen behoorden tot de 150 man, die op Kastrup betrokken waren bij de muiterij van de vorige week in het ge hele land. 2 3 y s 6 7 O /2 /3 /V /5 /6 '7 AP Horizontaal: l. veldhospitaalvoor middag (Eng. afk.); 10. riviertjever dieping; II hoge R.K. geestelijke. 12. liefdegodsprong; 13. aanslibbing familielidnachtleger; 14. aardbol deel van Celebes; 15. slordigrivier in Duitsland; 16 maandgang; 17. volk heerseres; 18. palmsoortgetal. Verticaal: 1. stofplakmiddelvoor zetsel; 2. vruchtakelig; 3. nul (Frans) muziekstuk; 4. voertuigpredikant (afk.)kellnervoorzetsel; 5. tocht voorzetselgetal (Eng.); 6. vulkaan eerste dodevoornaamwoord; 7. ver keersmiddelmeetkundige figuurdeel van het gelaat; 8. edelstenenbood schapper; 9. wy'zeschrijfgerei. Oplossing morgen. De oplossing van de puzzle van giste ren luidt: horizontaal: 1. jenever, as; 10, Aladln, kap; 11. naden, kma; 12. unie, fielt. 13. aardappel; 14. raket, loge; 15 in, altaren; 16. atomen, g, es; 17 lama, lel, Ur; 18. slang, Newa. DE ORANJE, het vlaggeschip van da S.M. Nederland, keerde vanochtend in ons land terug. Het schip in de sluizen te IJmuiden. De te Tjandjong Priok aangebrachte noodvoorziening aan de neus van de Oranje is duidelijk te zien. Manifest der politieke partijen (Vervolg van pag. 1) |NZE parlementaire redacteuï schrijft: Het zal de lezers opvallen, dat dit manifest der partijvoorzitters de handtekeningen draagt van zes partijvoorzitters, doch niet die van ds Zandt, de voorzitter van de Staat kundig Geref. Partij- Op onze vraag aan ds Zandt, waarom zyn handtekening ontbrak, deelde deze ons mede. dat hem wel was verzocht dit manifest mede te ondertekenen en dat hij dit ook gaarne zou hebben ge daan, ware het niet, dat een zinsnede voor hem onaanvaardbaar was. Het is de passus, luidend: „Wat ons. mensen van verschillende richting en levens overtuiging ook scheide. wij staan op de gemeenschappelijke bodem der geeste lijke vrijheid en der nolltieke democra tie, welke haar stempel heeft gedrukt op onze beschaving". Deze zinsnede, zo vertelde ons ds Zandt. Is in strüd met de onveranderde tekst van art. 36 van de Nederlandse gereformeerde geloofs belijdenis. De klemtoon dient daarbij op dat „onveranderde" te worden gelegd, omdat het hier gaat om de geloofsbelij denis. zoals deze in de zestiende eeuw werd opgesteld. De voorzitter van de Staatk. Geref. Partij had nog verzocht, deze zinsnede eruit te laten, doch hiermede hadden de andere fractievoorzitters zich niet kun nen verenigen. Nogmaals verzekerde ds Zandt ons. dat hij vanzelfsprekend zeker niet minder antl-communLstisch is dan de andere partijvoorzitters en dat hij gaarne had willen meedoen. Thans was dit echter in strijd met zijn ge weten. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Oslo S tookhotai Kopenhag Londen A'dam Brussel Bordeaux Nice Warschau Beriyn F ra nkfort Mtinchen Zürich Wenen onboiv. geh. bow zw. bow. bew NO N NNW zzw zw zw dsl. NNO WNW I Indst. WZW 2 windst. 11 3 2 6 0 8 0.1 geh. bew. geh. bew. goh. bow. zw. bew. geh. bew. -igenbul v. bew. geh. bew, geh. bew. geh. bew. geh. bew. A. windrichting; B. windsnelheid meter p. sec.; C. max. temp. gisteren; D. tempera tuur liedenochend E. neerslag afgel. 24 u. tuur hedenochtendE. neerslag afgeL 24 u opgenomen op Schiphol.) WATERSTANDEN De waterstanden op de rivieren luidden anochtend: Manhefm 338 (+0.20), Trier »9 (+0.0S). Coblenz 399 (+0.53>. Keulen 138 (+0,771, Ruhrort 689 (+1.09). Lobith l^6,("t0-90'' Nymegen 997 (+0,85). Eefde 460 (+0.34), Deventer 340 (+0.26), Namen 185 i-1-0.15). Borgharen 4263 (+0.20). Bel- feld 1370 (+0.08), Venlo 1324 (-J-0 10). Grave "14 (+0.29). Arnhem 977 (—0.75), Vrees- yk 100 (+0.14). Uitvoer pootaardappelen weer vrij Naar wy vernemen, is het uitvoerver bod voor pootaardappelen. ingesteld in verband met de stormramp, thans weer opgeheven. De stichting pootaardappelen heeft nl. weer een voldoende hoeveel heid pootaardappelen in de gewenste rassen en maten gereserveerd. De telers in de getroffen gebieden kunnen aan de plaatselijke bureau-houders opgeven hoeveel pootgoed zij voor de teelt van consumptieaardappelen op eigen bedrijf nodig hebben. Dit pootgoed zal tegen redelijke prijs beschikbaar worden ge steld. Overigens vernemen we, dat de zaai zaadvoorziening door de gevolgen van de ramp in vrijwel geen enkel opzicht wordt bedreigd, zodat maatregelen op dit gebied vooralsnog niet nodig worden geoordeeld, In de hoofdafdeling akkerbouw van de stichting voor de landbouw is overigens van gedachten gewisseld over de prijsbe paling van de suikerbietenoogst 1953. Voorkomen dient te worden, dat de telers in de getroffen gebieden of in de omgeving daarvan, door een minder gun stige exploitatie van de suikerfabriek een lagere bietenprijs zouden ontvangen dan de telers elders in het land. H11' Woensdag 25 Februari 1953. 402 r 7.00 VARA 10.00 VPRO, 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20,00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gr.n 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gr.muz. 8.50 Voor de huisvrouw. 9 00 Gr. 9.35 Waters*. 9 40 Gr.muz. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor 'e vrouw. 11.00 Gr. 12.00 Metropole Orkest. 2.30 Land- en tuinbouwm. 12.33 Voor het latteland. 12 38 Orgelspel. 13-00 Nieuws n comm. 13.20 Accordeon-orkest en solist. 13.45 Gr.muz. 14.00 „De weg omhoog", eaus. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Idem. 15.50 Pianorec. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dansmuz. 17.50 Regerlngsui'z „Suriname's handel' 1800 -leuws. 18.50 VARA-Varia. 18.20 Mil. 18.30 Actual 18.35 Roemeens Orkest. 19.00 ..Het Welvaartsplan van het N.V.V." caus. 1915 Zang en piano. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek comm. 20.15 „Dat was de tjjd". beelden uit de •ereld van het variété het cabaret en het toneel van omstreeks 40 jaar geleden. 22.45 ■oonplaats van de eerste mensen", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Hammondorgel - spel, 23.4024.00 Gramotoonmuzlek. ,n"'!^ersum U' 298 m' 7.00—24.00 NCRV, 7.00 Nieuws. 7.10 Gr.muz. 7.15 Gymn. 7.30 Gr.muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber, 8.18 Gewijde muziek. S.4o Gr.muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gr.muz. 10.10 Idem 10.30 Morgendienst. 11.00 Gr.muz. 11.10 .Het kind van Europa", hoorspel. 12.00 Pianorec. 12.30 Land- en üuinbouwm. 12.33 Gev. mu ziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 „Met PIT op pad" 13.20 Marinierskapel. 14.00 Gr.muz. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Voor de jeugd. 15.45 Gr.muz. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelmuziek. 17.50 Actualit. of gr.muz. 18.00 Viool, clavecimbel en cello» 18.30 Spectrum van het Chr. Org. en Ver enigingsleven 18.45 Geestelijk lied. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gr.muz. 19.30 Buiten 1. overz. 19.50 Gr.muz. 20.00 Radio krant. 20.20 Radio Philh. orkest en solist 21.00 Gr.muz. 21.15 Overdenking. 21.45 Gd. 22 00 Pianorec. 22.30 Intern Evang. Comm. 22.40 Overdenking. 23.00 Nieuws en SOS- benchten. 23.15—24.00 Gnunoloonmuziek.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3