Krachtig gemeenschapsleven langs „eenen Klaaren beek HART Tienjarige in rol van evacué J M II 171 RHEUMIN Zuid-Frankrijk ongerust door zes moordaanslagen INDONESIË Dinsdag 24 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Eens kakelden kippen op de kerkzolder yy HET STAAT OP EEN OUDE PRENT en wij zijn er dus niet verant woordelijk voor: „den scheeper weidt zijn schapen langs eenen klaaren beek De prent stelt een tafereeltje voor in de omgeving van Klaren beek, omstreeks de tijd toen het schuur-kapelletje „Bethlehem" nog in ere was bij het. Hervormde kerkvolk. Ja, dat was een vreemde bedoening toen met „Bethlehem". Terwijl de dominee preekte kakelde op zolder niet zeiden een toom kippen en bulkte een koe achter het beschot, dat schuur van kerkzaal scheidde.' Maar dat is bijna vijftig jaar geleden. Sindsdien heeft er zich ter weerszijden van „den klaaren beek" een krachtig gemeenschapsleven ontwikkeld en kwam er een behoorlijke scheiding tussen kippen, kerk Practische samenwerking Oude Klarenbekers weten het nog best en zij vertelden er ons ook van. Soms was de koe in schuur wel eens „dampig" en dan hoestte 't arme dier de hele preek weg. Klarenbeek behoorde toen kerkelijk nog onder Beekbergen. Trouwens, pas in 1948 werd de Hervormde Gemeente in deze buurtschap zelfstandig en daarmede is een hartewens van velen in vervulling gegaan. Want Klarenbeek, in het be gin van deze eeuw nog onbetekenend en klein, is uitgegroeid tot een dorp met een eigen stijl en met een krachtig gemeenschapsleven. Een bewijs daarvan zijn niet alleen de mooie en ruime gebouwen van de Ned. Hervormde Gemeente en Rooms Katholieke parochie, twee scholen en een fors gebouw van de Landbouw coöperatie. maar dat bewijs ligt vooral in „Ons Gebouw", het culturele cen trum van heel deze nijvere en in on derlinge vriendschap werkelijk samen levende gemeenschap. De Klarenbeker, of hij Hervormd, Gereformeerd of Rooms Katholiek is, heeft altijd een voorliefde voor zang en muziek, voor sport en toneel gehad en zo bloeide er in allerlei vormen een hecht verenigingsleven. De vereni gingen hadden het evenwel allemaal moeilijk, omdat „het café", de enig aangewezen plaats voor repetities en uitvoeringen was. EEN GEBOUW VOOR ALLEN In 1934 werd, naast de inmiddels gebouwde Hervormde kerk, een ver enigingsgebouw gesticht, waarin plaats was voor 140 stoelen. Eigenaresse van het gebouw was de Hervormde kerk voogdij te Beekbergen. Het was een giote stap vooruit, maar al spoedig bleek, dat men te zuinig was geweest. Het inwonertal van Klarenbeek groei de en het ledenaantal van de vereni gen steeg. Het gebouw zou groter moeten worden. De oorlog en na de bevrijding het zelfstandig worden van de Hervormde Gemeente in Klaren beek, stuurden vergrotingsplannen wat in de war, maar op 1 October 1950 is het er dan toch van gekomen. Een comité uit de muziek- en zang verenigingen in Klarenbeek zette in 1946 een actie op touw, even later de den kerkvoogdij, jeugdraad, gymna stiekverenigingen, de accordeon- en mondharmonicaclubs mee en zo kwam Kerknieuws GEREF. KERKEN. Bedankt voor Oosterend (Fr.): Z. C. Versluys, candidaat te Geldermalsen; voor Winschoten (2e predikantsplaats) M. J. Mulder te Sprang. „EUROPAHOE IS DE STAND". „Europahoe is de stand?", Dat is het inleidend thema van de tweede landelijke oecumenische jeugd-confe- rentie over de Europese ontwikkeling, die op 7 en 3 Maart a.s. op kasteel Oud-Poelgeest wordt gehouden. Zondagmorgen wordt de oecumeni sche huisdienst geleid door ds N. O. Steenbeek naar aanleiding van een vraag „Een christelijk Europaof geen Europa „Wijdragers van een nieuwe Europese cultuur?", deze vraag wordt Zondagmiddag door mr A. W. Kist in geleid. ZENDINGSCONFERENTIES. Evenals het vorige jaar organiseert de Zendlngs-hogeschool der Ned. Her vormde Kerk te Oegstgeest ook in de ze cursus twee korte conferenties voor theologische kandidaten, .die zich voor bei. kerkelij fa^jtageg^voorbereldeo HET VERENIGINGSGEBOUW IN KLARENBEEK een groot bedrag bijeen de helft uit de bevolking en de helft van de kerk voogdij voldoende om een ruim en riant gebouw te laten optrekken, dat in alle behoeften zou voorzien. Er werd een stichting „Ons Gebouw" gevormd, waarvan ds Tj. Alkema, Ned. Herv. predikant, voorzitter werd, het hoofd van de o.l. school, de heer E. J. Jansen, secretaris en de heer J. A. Bui tenhuis, voorzitter van de muziek, pen ningmeester. Zo staat er dan nu in Klarenbeek. als een bewijs van wat samenwerking vermag, een prachtig gebouw, waarin een zaal met 378 zitplaatsen, bijgebou wen, een prachtig toneel (met de dé cors van het oude Tivolï te Apeldoorn) en met op de voorgevel het visite kaartje van heel de Klarenbeekse ge meenschap: ONS GEBOUW. Jezuïetenverbod in Noorwegen opgeheven? DEN HAAG. In politieke kringen in Noorwegen is men algemeen van opvatting, dat het Noorse Parlement, binnenkort het voorstel der regering zal aanvaarden om het verbod voor werkzaamheid van de orde de Jezuïe ten uit de grondwet te schrappen. De laatste tijd voeren Noorse bladen een pleidooi hiervoor. Zij wensen de opheffing van deze anti-godsdienstige, tegen de geloofsvrijheid indruisende bepaling. Een van de meest gezagheb bende pleitbezorgers in dezen is de vroe gere primaat der Noorse Lutherse Kerk, bisschop Berggrav, daarin bijge staan door bisschop Schj elder up van Hamar, zo meldt het persbureau der Ned. Herv. Kerk. Het Jezuïetenverbod in Noorwegen dateert van 1814. Prof. Banning krijgt Nederlandse Leeuw DRIEBERGEN. De minister-pre sident, dr. W. Drees, was een der velen, die gelukwensen kwamen aanbieden aan prof. dr W. Banning te Driebergen, die zijn 65ste verjaardag vierde. Dr. Drees, die tegen het middaguur arri veerde en zich geruime tijd met prof. Banning onderhield, overhandigde de jarige de versierselen, behorende bij het ridderschap in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. MIN. WITTE OPENDE „LEVEN EN WONEN" EINDHOVEN. Zaterdag heeft de minister van Wederopbouw, ir I-I. B. J. Witte, in het stedelijke Van Abbe Mu seum de tentoonstelling „Leven en Wonen" geopend. De minister noemde het een verblij dend vérschijnsel, dat het initiatief tot het houden dezer tentoonstelling te Eindhoven is uitgegaan van de plaat selijke K.A.B., daarin direct bijgeval len door N.V.V. en C.N.V. Dit tekent de tijd. waarin de vakorganisaties er zich van bewust zijn, dat zij ook ande re taken hebben te vervullen. Herdenking bombardement in Nijmegen NIJMEGEN. Zondag is het feit herdacht, dat negen jaar geleden, een groot deel van de binnenstad werd verwoest tengevolge van een Ameri kaanse luchtaanval, die naar later bleek, op een vergissing berustte. Deze herdenking geschiedde in de kerken. De schade, die deze luchtaan val heeft aangericht, is nog niet geheel hersteld. In 1954 hoopt men de binnenstad voor driekwart te hebben herbouwt. Van Gogh-herdenking te Zundert DEN BOSCH. Op 30 Maart a.s. is het een eeuw geleden, dat Vincent van Gogh, de bekende schilder, te Zundert werd geboren. Dinsdag a.s. zal dr J. E. de Quay, commissaris der Koningin in Noord-Brabant, te Zundert een ge denksteen onthullen in de gevel van het huis waar Van Gogh het levens licht aanschouwde. De beeldhouwer Niel Steenbergen uit Teteringen heeft deze steen ver vaardigd. Later op de dag zal een ten toonstelling worden geopend. Muzikale omlijsting verleent het Brabants Orkest. Onder autobus geraakt en omgekomen HAARLEM. De 59-jarige weduwe, mevrouw A. J. B„ geraakte tijdens het instappen bekneld lussen de deur van een autobus. De chauffeur bemerkte hiervan niets en reed door. De vrouw viel en kwam onder de achterwielen terecht. Zij werd zeer ernstig gewond en is, na aankomst in de Mariastichting, aan de bekomen verwondingen overleden. Visserslij k in de netten DEN BURG. Het vissersvaartuig De Hoop, Texel 36, is binnengekomen met een op Noordwest ten Noorden van IJmuiden in zijn net opgevist lijk van. een ongeveer veertigjarige man. Ver moed wordt, dat de man ongeveer een maand in het water heeft gelegen. In de zakken van zijn kleding heeft men Belgisch geld gevonden. Men acht het niet uitgesloten dat de man deel heeft uitgemaakt van het omstreeks 8 Fe bruari vergane Belgische schip „Zee- brugge. Canadees escadrille naar Duitsland BONN. Een woordvoerder van de Westduitse regering heeft medegedeeld dat de Canadese regering binnenkort een escadrille jagers van de lucht macht naar West-Duitsland zal zenden Het escadrille zal te Zweibrücken in 't zuiden van Rijnland worden gestation- neerd. Een kleine fantast DEN HAAG. Op 18 Februari jl. werd bij de kinderpolitie te 's-Graven- hage binnengebracht een jongen, die zeide tien jaar oud te zijn, Jacob F. te heten, geëvacueerd te zijn uit Nieuwer- kerk, Achterstraat A 71. Zijn ouders zouden Hubert en Ida F. heten. Hij was te Rotterdam in een groot gebouw ge weest en daar vader en moeder kwijt geraakt. Hij dacht, dat ze in "Werken dam waren ondergebracht. De kinder politie nam het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis in de arm. De jongen werd intussen bij een familie in Den Haag ondergebracht. Bij het informatiebureau waren de namen der ouders niet bekend, maar men belde het gemeentehuis te Wer kendam op en inderdaad woonden Hu- bert en Ida F. op een evacuatie-adres in Werkendam. De ambtenaar ging de ongetwijfeld verontruste ouders onmid dellijk waarschuwen, dat hun zoon in Den Haag was. Een half uur later bel de hij het informatiebureau weer op met de mededeling: het gezin F. is compleet in Werkendam. Een zoon van tien jaar, luisterende naar de naam Jacob behoorde echter niet tot het ge zin. Het jongste kind was een meisje van 12 jaar. Het informatiebureau waarschuwde de kinderpolitie, die de jongen nog eens duchtig onder handen zou nemen Voor de uitslag daarvan bekend was, belde de burgemeester van Werkendam het informatiebureau op zeggende: „Vader F. staat hier naast me, wilt u nog eens herhalen wat de kinderpolitie meldde". De heer F. bekende inder daad in Nieuwerkerk te wonen aan de Achterstraat, doch hij had geen zoon van 10 jaar. Hij vermoedde, dat het een zoon van Adriaan Steven F. was, die op een evacuatie-adres in Naald wijk woonde. Voor men aan dit adres nadere in lichtingen kon vragen, kwam weer de burgemeester van Werkendam aan de telefoon. De heer F. had zich bedacht familie in Den Haag te hebben met een zoon van 10 jaar, die Jacob heette, maar Ja cob heette niet Jacob F. maar Jacob T en het adres werd er bij gegeven. De rest is stilte, voor wat het infor matiebureau betreft. De kinderpolitie en vader en moeder T. kwamen toen aan de beurt. SL /letrite-? 20 tabletten 45 ct. Te veel vrijheid voor misdadigers, die niet toerekenbaar zijn verklaard (Van Jan Brusse in Parijs) Heel Zuid-Frankrijk is opgeschrikt, omdat er de laatste weken in de omge ving van het grote krankzinnigengesticht van Mondevergucs, vlak bij Avignon, zes moorden zyn gepleegd. De bewoners van deze streek richten felle verwijlen tot de directie van dit grote gesticht, dat anderhalf jaar geleden begonnen is zijn zieken op een heel andere, menselijker manier te gaan behandelen. De grotere vrijheid waarover deze geesteszieken konden beschikken zou deze zes moorden tot gevolg hebben gehad. De minister van de volksgezondheid heeft nu een inspecteur naar Mondevergues gestuurd om de alarmerende berichten ernstig te gaan onderzoeken. Maar de Franse opinie vraagt zich met enige .ongerustheid af of de therapeutische geneeswijze voor de krankzinnigen een échec geleden heeft. Deze zaak zit echter geheel anders in elkaar en de gepleegde misdaden kunnen de nieuwe geneeswijzen zeer zeker niet veroordelen. Mondevergues wordt namelijk bevolkt door een be paald soort geesteszieken. Wanneer een Frans gerechtshof een ernstige misdaad moet berechten dan lean de verdediging vragen of zelfs eisen, dat de dader een psychiatrisch onderzoek zal ondergaan. Wordt de verdachte dan ontoerekeningsvatbaar verklaard, dan gaat hij niet naar de gevangenis, maar naar het gesticht in Mondevergues, waar 1500 van deze gevallen zitten. Heel wat advocaten hebben het leven van hun misdadige klant kunnen red den door te doen vaststellen, dat zij niet verantwoordelijk gesteld konden worden voor hun daden. De patiënten van Mondevergues bestaan dus voor 'n groot gedeelte uit personen, die gedre ven door een geestelijke afwijking, tot misdaad vervielen. Aangezien het ech ter heel moeilijk is de grens tussen het abnormale en het zuiver misdadige te vinden, treft men in dit grote gesticht Hulp-projector voor film-toestellen PARIJS. Een grote Franse fabriek van cinematographische producten, heeft haar nieuwste uitvinding gelan ceerd, namelijk de 16 mm hulp-projec tor op standaard-loestel. Deze projector die op een 35 mm toe stel gemonteerd kan worden, kan spe ciaal gebruikt worden voor het draaien van journaals, die op 16 mm zijn op genomen, hetgeen aanmerkelijk de kosten van filmjournaals zal verlagen. Poging tot moord op verloofde DEN HAAG. De 29-jarige musicus Th. W. heeft in een perceel aan de Molenstraat getracht zyn verlooide I. S. uit Amsterdam van het leven te be roven, door haar de keel dicht te knij pen. Medebewoners van het perceel schoten toe en wisten de musicus te overmeesteren, die naar het politie bureau is overgebracht. I. S. is in overspannen toestand ter observatie In de Ramaerkliniek opgenomen. De musicus, die een" contract in Den Haag had gekregen, was daar bevriend geraakt met een ander meisje, hetgeen zijn eerste vriendin een doorn in het oog was. Daar W. tenslotte geen keuze kon maken, wie de uitverkorene zijns harten zou zijn, was I. S. Zaterdag naar Den Haag gekomen om met hem over deze kwestie te spreken. W. had tevoren een paar borrels gedronken en had haar in benevelde toestand naar de keel gegrepen. Nieuw rad ar-station in Frankrijk PARIJS. In het dal van de Mon- vaux (Moezel) zal bij Chatel-Saint- Germain, een der krachtigste radar stations van Europa worden gebouwd. Men schat dat de werkzaamheden twee jaar in beslag zullen nemen en dat de totale kosten 90 milliard francs zullen bedragen. FEUILLETON Als het spreekt door RENéE SHANN „Je gelooft toch niet, dat ze er met Benny Jackson vandoor is? Toevallig weet ik, dat ze hem vanmor gen door de telefoon heeft gesproken". Barbara kreeg een schrik. „Hoe laat was dat, Heather?" „Dat weet ik niet precies, maar moeder was in de badkamer en Joan sprak met hem door de telefoon in de hall. Haar stem klonk heel zacht en ik ver stond niet veel van wat ze-,zei, maar er was sprake van een ontmoeting vanavond". Barbara stond op, want ze kon geen ogenblik langer stilzitten. Na een blik uit het venster te heb ben geworpen, liep ze naar de voordeur. Toen keerde ze bij Heather terug. „Had me dat maar eerder verteld, Heather!" „Och, ik heb wel op het punt gestaan, maar toenja toen wilde ik niet uit de school klappen". „Maar kindlief, dit kan heel ernstig zijn". Op dit ogenblik hoorden ze de lift bij hun ver dieping stilhouden en de stalen deur openzwaaien. Beiden keken elkaar vol verwachting aan. Tot de deur van de flat tegenover hen dichtsloeg. Als met een plotselinge ingeving liep Barbara naar de telefoon, draaide het nummer van Lucies flat en herinnerde zich toen, dat Lucie naar het theater was. Daar kreeg ze ten antwoord, dat haar vrien din nu op het toneel was en dus niet aan het toestel kon komen. „Zou 't lang duren? Het Is heel belangrijk". „Ongeveer een kwartier, juffrouw". „Dan zal ik nóg wel eens bellen". „Wat doe je?" vroeg Heater, toen Barbara weer in de zitkamer kwam. „Ik wil Benny Jackson zien te bereiken". „Staat hij niet in de telefoongids?" „Jammer genoeg niet". „Als ze er vandoor zijn, zul je ze niet te pakken krijgen. Vermoedelijk zijn zij nu op weg naar Gretna Green (de plaats in Schotland, waar krach tens een oud privilege huwelijken zonder veel for maliteiten gesloten kunnen worden)", merkte Heather met een wrange glimlach op. ,,'t Zou jam mer voor Joan zijn, wanneer ze in dezelfde trein terecht kwam als moeder". Barbara schudde het hoofd. „Ik denk niet, dat hij haar naar Gretna Green zal brengen". „Ik dacht, dat daar weggelopen paartjes konden trouwen". Barbara antwoordde niet. maar keek op de klok Vijf, tien, vijftien minuten. Andermaal nam ze de telefoon op en nu kreeg ze Lucie aan het toestel. „Lucie, herinner jij je nog dat feestje bij Dulcie?" „Natuurlijk; wat zou dat?" „Daar was ook een zekere Benny Jackson. Zou jij voor mij ook te weten kunnen komen, waar hij woont?" „Kindlief, dat acht ik al heel onwaarschijnlijk. Dulcie kende amper de helft van haar gasten per soonlijk". „Kun je 't haar in elk geval niet vragen? Alsje blieft, Lucie, het is van groot belang". Lucie beloofde het en zei toen: ,,'t Klinkt ajles nogal geheimzinnig, waarom wil je het adres van die Jackson hebben?" „Dat zal ik je wel vertellen als ik bij je kom. Maar wil je nu proberen 't zo gauw mogelijk te krijgen?" „Over een paar minuten bel ik je wel weer op". „Hoe weet je vriendin Lucie waar je Benny kunt vinden?" vroeg Heather. „Zij weet het niet, maar een van de meisjes in haar revue kent hem". Terwijl ze op de telefoon wachtten, zei Heather somber: „Een ellendige dag, nietwaar?" „Ja, zeker geen beste". „Vind je niet, dat de sherry, gisteravond door moeder opengetrokken, ons zou opvrolijken? Ze zei, dat ik die elke avond moest drinken. Dr. Risling had haar verteld, dat het goed voor mij zou zijn" Barbara haalde de sherry en vulde twee glazen. „Op goed nieuws van vader", zei Heather. „En op Joans behouden thuiskomst". „Opop Jinks en mij", hernam Heather met trillende onderlip. „Ik kan maar niet begrijpen", ging ze even later voort, „waarom hij zo veranderd is. We hebben zelfs geen ruzietje gehad". „Alles zal wel in orde komen, daar ben ik zeker van", zei Barbara. Op dit ogenblik ging de telefoonbei en Barbara haastte zich te antwoorden. „Barbara, je spreekt met Lucie. Ik heb dat adre3, hoor: Broad Mansions 43. Genoteerd?" „Ja, Broad Mansions 43, hartelijk dank, Lucie". (Wordt vervolgd) ook lieden aan, die moeilijk krankzin nig te noemen zijn. Tot anderhalf jaar geleden was Mondevergues ook veel meer een strafkolonie dan een psy chiatrisch centrum. Maar in 1951 /ijn, de toestanden plotseling veranderd. Onder de druk van de nieuwe opvat tingen op het gebied van de krank zinnigenverpleging werd de gehele be handeling radicaal gewijzigd. De straf kolonie werd een modern ziekenhuis. In het niet omheinde park rond het gesticht mochten de patiënten vrij rondlopen. Ze werden niet meer als misdadigers, maar als geesteszieken be handeld. Zij kregen werk, deden veel aan sport. De bewakers trokken hun uniform uit on werden verplegers. Do doktoren gingen nog verder. Bepaalde zieken, die als practisch genezen be schouwd konden worden, kregen soms een week verlof. Anderen kregen toe stemming om in de nabijheid van het gesticht te gaan werken. Een vergissing. Maar toen bleek, dat men zich ver gist had. Iemand die een moord ge pleegd heeft en zijn hoofd heeft gered, omdat hij ontoerekeningsvatbaar ver klaard werd, kan men niet als een krankzinnige behandelen. De geestes zieken willen genezen, de anderen wachten slechts op het moment tot ij zullen kunnen vluchten. Zo vroegen half Januari twee patiënten, die beiden zaten vanwege een moordaanslag,, of zij wat mos mochten gaan zoeken voor de versiering van hun eetzaal. Aan gezien ze beiden een week later be vrijd zouden worden, kregen zij die toestemming. Zij maakten hier gebruik van door in een dorp in de buurt een gezin van drie personen te vermoor den. Op 9 Februari kreeg een 23-jarige jongen, die pen meisje had aangerand, verlof om wat te gaan wandelen. Hij viel weer een vrouw aan, die hij ern stig verminkte, Op 14 Februari werd Gabriel Favre plotseling krankzinnig en schoot zijn neef dood. Hij was zes maanden geleden als genezen uit Mondevergues vertrokken. De volgende dag vermoordde Gabriel Favre, patiënt van het gesticht, maar enkele dagen met verlof gestuurd, de man van de vrouw, waarop hij verliefd was. Hier op pleegde hij zelfmoord. Het is te begrijpen, dat deze reeks misdaden in heel Zuid-Frankrijk con sternatie teweeg hebben gebracht. Maar men wijst er toch op, dat deze zaak met de nieuwe geneeswijze van de geesteszieken niets te maken heeft. De grote fout is alleen, dat men >n Mondevergues geen verschil heeft ge maakt tussen misdadigers en krank zinnigen. De enige manier om een mis dadiger k beletten opnieuw toe ie slaan, is natuurlijk niet om hem nu maar voor de rest van zijn leven m een cel Ie stoppen. Maar het lijkt ook wat vreemd hem dan maar voor gek te verklaren, met het gevolg dat hij de kans krijgt zijn doktoren te mis leiden, zodat hij een nieuwe misdaad kan plegen. VAN EN OVER HANDELSBESPREKINGEN MET WEST-DUITSLAND. De handelsbesprekingen tussen Indo nesië en West-Duitsland zijn Maandag officieel begonnen in het gebouw van de Javase Bank te Djakarta. De leider van de Westduitse delega tie, dr Kurt Daniel, releveerde dat de waarde van de goederen, welke op grond van de reeds eerder afgesloten handelsovereenkomst waren verhan deld, 250 millioen Nederlandse guldens beliep .De bedoeling is de volume van im- en export aanzienlijk te vergroten, hetgeen voor beide partijen thans ook wel mogelijk was, zo meende dr Daniel. Hij zeide voorts, dat de Duitse rege ring hoopt aan Indonesië kapitaalsgoe deren te leveren cn wetenschappelijke adviezen te geven in belang van de ontwikkeling van Indonesië. INGEZONDEN MEDEDELINGEN l.AST VAN JEUK? Bet die jeukende plekken met Débra- line. die de jeuk onmiddellijk stilt En kort daarna is Uw huid weer volkomen gaal.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3