Apeldoorn se ten bate van initiatieven Kruiningen Film van kleur en leven APELDOORN HELPT! Revolvers in een vossenren D.Y.V. gaf vlotte vertolking van „Morgenrood Dialect ontbrak Dinsdag 24 Februari 1953. NIEUWE APELD 0 0 RNSE COURANT Eerste Dtaer Het werkcomité draait op volle toeren Het werkcomité „Apeldoorn helpt Kruiningen" draait momenteel op volle toeren en tal van Initiatieven, voortge komen uit de burgerij, worden door het comité gestimuleerd en ten zeerste aanbevolen: Julianarziekenhuis: Verpleegsters en ander personeel van het Juliana-zie- kenhuïs zuilen een tentoonstelling or ganiseren van door dit personeel in lïun vrije tijd vervaardigde werkstuk ken. Deze tentoonstelling wordt Vrij dag 27 en Zaterdag 28 dezer in de con versatiezaal van het zusterhuis gehou den en zal beide dagen van 19.3022.00 uur en op Zaterdag bovendien van 14.30—17,00 uur geopend zijn. Op beide avonden en op Zaterdagmiddag zal een verloting van een aantal werk stukken en van allerlei artikelen voor dit doel geschonken door leveranciers van het ziekenhuis, plaats hebben. In de bibliotheek van het zusterhuis zal een gezellige gelegenheid worden inge richt, alwaar de bezoekers een ver frissing zullen kunnen gebruiken. De gehele opbrengst van deze actie komt ten goede van het Comité Kruiningen. Ver. tot bevordering der bijenteelt in Nederland: De afdeling Apeldoorn besloot de negen leden der landelijke vereniging, wonende in Kruiningen, te helpen. Staande de vergadering wer den 6 bijenkasten en 6 korven en een hoeveelheid kunstraat toegezegd. Bo vendien werd een bedrag van f 50. bijeengebracht. Landbouwers: Ook in kringen van de landbouwers in Apeldoorn bestaat de wens voor hun collega's fets te doen. Zeer binnenkort zal over een ge coördineerde actie van deze zijde meer mededelingen worden-gedaan. Scholieren en onderwijzend perso neel: Over de actie, te ondernemen door alle lagere scholen in Apeldoorn, onder leiding van de heren H. E. Son- dorp, inspecteur Lager Onderwijs en J. Ringnalda, wethouder v. Onderwijs, en de betreffende hoofden der scholen, zullen nadere bijzonderheden volgen. Industrie: Op voorstel van de perso- neclsraad der Kon. Fabrieken Talens en Zn, zal in de week van 23 t.m. 28 Februari in dit bedrijf 1 uur per dag worden overgewerkt ten bate van de actie Kruiningen. Toneel- en Amusementsverenigingen: Voor'alle acties, welke door bovenge noemde verenigingen zouden worden ïï'at is er le doen?- Centraal-Theater. van 20—26 Febr., hoofdnummer -.De fidele boer", alle leeft. 19 en 21 uur, Woensdag 25 Febr. 14.30. Minerva-Theater, van 2026 Febr., hoofdnummer ,,Ik zie je in mijn dromen'', alle leeft., 18.45 en 21 uur. Woensdag matinee. Veluwe-Theater. van 20—26 Febr.. hoofdnummer „De dodenrit in h?t spookgebergte", 14 j., 18.30 en 20.45, Tivoli-Theater, van 20—25 Febr., hoofdnummer „Annai". prol.. 14 j., 14.30. 18.45 en 21 uur. Café-restaurant Marktzicht, Show-or kest Jossy Huy.tens. Dinsdag 24 Febr. Hotel Bloemink, Loolaan, 15 uur: „Mevrouw, voor U", firma Van Zeben. Dinsdag 24 Febr. Vrije Evang. Gem., Roggestraat, 15 en 19.30 uur Confe rentie. Woensdag 25 Febr. Vrije Evang. Gem.. Roggestraat, 15 en 1930 uur, Confe rentie. Woensdag 25 Febr. Doopsgezinde kerk, Paslaan, 20 uur, Tijdrede ds P. van Oossanen. Woensdag 25 Febr. Huishoudschool, 19.30 Alg. verg. Joh. Marcus—Nij- landschool (Nijverheidsschool voor meisjes). Donderdag 26 Febr.. Tivoli-theater, 20 uur ITaagse Comedie, derde toneel avond tweede serie Kunstkring. Opv. van ..Als 't kindje binnenkomt". Donderdag 26 Febr. Vrije Evang. Gem., Roggestraat, 15 en 1930 uür, Confe rentie. Donderdag 26 Febr., zaal Vos, Order parkweg, 20 uur, verg. prop, feest avond bestuurdersttond Apeldoorn. Zaterdag 28 Febr., hotel De Keizers kroon. 18.30, Soiree Musette. Woensdag 4 Maart, Doopsgezinde kerk. Paslaan, 20 uur Tijdrede ds P. van Oossanen. Donderdag 5 Maart Kunst en Genot, 20 uur, A.M.G. de Spotvogels. Dinsdag 17 Maart, zaal Bienefelt. van Kïnsbergenstraat, 19.30 uur, alge mene ledeiiverg. Coöp. Vooruit. Arnhem: Gemeentemuseum Arnhem- tentoon stelling „Franse wandtapijten van heden" en gouaches van Mare Saint Saëns tot 16 Maart 1953 (dagelijks van 105 uur. 's Zondags van 1—5 Ter voorkoming van misverstand en teleurstelling diene, dat In de agenda slechts die gebeurtenissen en uitvoe ringen kunnen worden opgenomen welke per advertentie in de N. A. Crt. zijn aangekondigd. Nu de gelden voor de actie Kruiningen beginnen binnen te komen vragen velen zich af wat er met dit geld uiteindelijk zal geschieden. Het Comité kan op dit ogen blik nog niet zeggen wat voor dit geld zal worden aangeschaft daar zulks afhangt van de behoefte der bewoners van Kruiningen hetgeen pas bekend zal zijn als de inwoners van genoemde plaats terugkeren. En ding staat echter vast: het geen zal worden aangeschaft zal door bemiddeling van de Apel- doornse Middenstand geschieden. ondernomen ten bate van de actie Kruiningen, gelieven deze verenigingen zich vooraf in verbinding te stellen met het lid van het werkcomité, de heer W. G. Vergouw, dagelijks aan wezig op het Centrale Bureau der Actie, Loolaan 49. tel. 6631. BAZAR De kleuters van de aan de Rijks leerschool verbonden kleuterschool willen ook hun aandeel in de actie APELDOORN HELPT KRUININGEN leveren. Zij hebben allerlei aardige voorwerpjes vervaardigd, welke zij Donderdagmiddag in de speelzaal van hun school aan de Molleruslaan ten toonstellen. Van twee tot drie uur is deze tentoonstelling voor een ieder toegankelijk. De vervaardigde voor werpen zijn tegen bescheiden prijzen te koop. De opbrengst komt ten goede aan het meergenoemde doel. De actie van deze allerjongsten onzer inwoners verdient ongetwijfeld bijzondere belangstelling. BUREAU LOOLAAN 49 Op het kantoor van de actie voer Kruiningen, gevestigd aan de Loolaan 49, hoopt het administratieve werk zich op. Dit betekent,- dat er op het ogenblik plaats is voor een dame of heer, die evenals de andere leden van dit bureau bereid is zich belangeloos voor deze arbeid beschikbaar te stel len. Dit bureau heeft voorts 'een' schrijf machine nodig, waarvoor het een be roep doet op de inwoners, die eer. dergelijke machine tijdelijk ter be schikking willen stellen om de werk zaamheden zo goed mogelijk te kun nen uitvoeren. Gedenkboek A.G.O.V.V. f~\ NZE Apeldoornse eerste klasser - maakt zich; .Op haar 'veertig jarig bestaan te vieren, zoals wé vorig, week reeds 'mededeelden. In verband hiermede is er een jubileum-uitgave verschenen, een lijvig boekje van 52 pagina's verlucht met tal van illustra ties. Het bevat een voorwoord van bur gemeester A. L. des Tombe en vaa Karei Lotsy. ere-voorzitter van" de K.N.V.B. Ook de heren C. Groot Hui ze. bestuurslid van de KNVB en C. .J Jansen, voorzitter van de afdeling zijn er in aan het woord,-terwijl Ere voorzitter W. 'Coers en voorzitter E. Landaal er eveneens hun gedachten in vertolken. Het boekje werd samengesteld dooi de heren H. H. J. Holthuis, F. J. Mensink en A. Rood been. Dit drietal is er in geslaagd er een aantrekkeliv geheel van te maken. Men is gaan graven in de historie van de „Blau wen" cn heeft veel interessants uit het leven van de 40-jarige op aan trekkelijke wijze weergegeven, Allen, die de blauwwitte kleuren aanhangen zullen het boekje ongetwijfeld met genoegen en belangstelling lezen. Ook de liefhebbers van cijfers ko men aan hun trek. Uitvoerige grafie ken geven een overzicht van de pres taties der vereniging op 't voetbalveld en men leest er wel zeer duidelijk uit- dat deze niet gering zijn. Een uitgave, ook typografisch keurig verzorgd, waarvoor de samenstellers een woord van lof toekomt en welke een waardevolle bijdrage is voor de Nederlandse voetballitteratuur. BURGERLIJKE STAND. Overleden: A. Sluiter geh. met J. Hooijer 69 j. ra.. P. Tijsen, weduwnaar van M. Lakemar., 74 j.; I. C. van Mou- rik. 12 j. vr. G. v. d. Bunte, weduw naar van L. van Olst 71 j.; R. Smits, geh. met A. A. Ellerbroek, 91 j. m.; G. Wildeman, weduwe van A. Bres- ser, 69 j.: P. J. Colpa. weduwe van A S. Kater, 58 j. vr.; B. v. Apeldoorn, geh. met K. J. Steuckmann 47 j. m. M. M. Peters, ongeh. 55 j. vr. Geboren: Martinus, z. van M. Prins en B. C. Oonk; Jacob, z. van R. Bruil en G. van Buren; Reinira Everdine- d. van D. .1. Pluim en G. Kerst; Guido Vincentius Paulus, z. van W. A. L. y. d. Loo en M. L. A. A, E. van Delft; Dirk Margarethus, z. van C. Schreu- ders- en M. M. Bos; Roelof, z. van A. Berends en G. Nieuwenhuis; Johannes Antonie, z. van F. G. J. Uiterweerd en J G. Klomp; Nicolaas Hendrik, z. v. M. J. v. d. Laarse en G. Mulder; Ba rend Johannes, z. van J. Thijsen en H. Scberpenzeel; Derkje. d. van C. Zimmer en H. J. v. h. Vela; Jacob, z. V. M. v. Hens-b'ergèn en- H. Vreden--- berg; Nico Victor, z. van H. Roode en L. Vreugdehhll; Teunis, z. van J. Wit- teveen én D. J. Jochems. Hollands Glorie Prestaties van onze bloembollen-kwekers Het was, na de achter ons liggende s'ombere weken, een verkwikking Hol lands Glorie te zién, een film welke de sprookjesachtige schoonheid van het ontwaken der natuur in beeld brengt en dan in het bijzonder de aandacht vestigt op de vroege voorjaarsboden. Dit voorrecht genoten gisteravond een aantal genodigden en personeels leden van de Bijenkorf, die de tot een bioscoopzaal veranderde verkoop ruimte op de bovenverdieping bevolk ten, teneinde „Hollands Glorie" te zien De Hollandse bloembollenhandelaren hebben deze film, welke een respecta bele lengte heeft, laten vervaardigen teneinde de wereld te laten zien wat de Hollanders op het gebied van de bloembollencultuur presteren. Inder daad laat men deze film in „de we reld" zien, want niet minder dan 56 landen zullen er mee kennis maken. Zoals we reeds schreven is het een bijzonder fraaie film geworden, voor het grootste gedeelte in natuurlijke kleuren opgenomen en een ieder, die de bollenvelden wel eens heeft bezich tigd wanneer ze in volle glorie prijken (en met welke Nederlander is dat niet het geval?) kan zich voorstellen dat men een sprookjesachtige schoonheid op de film heeft kunnen vastleggen, al is de werkelijkheid nog mooier dan het filmbeeld. Zowel van de grond af als vanuit een vliegtuig heeft men de bollenvelden in beeld gebracht, doch ook de bewerking van de grond en het kweken der bol gewassen komt in deze film ten volle tot z'n recht. Men ziet, dank zij een versnelde opname, de ontwikkeling der bloemen en tevens hoe mén, door het overbrengen van stuifmeel, nieuwe va riëteiten kweekt. Wanneer men ten slotte denkt al het schone gezien te hebben, krijgt men nog een extra toe gift: het bezoek van H M. de Koningin en van Churchill aan Keukenhof, het jaarlijks terugkerend bloemencorso en de jachtstoet van Jacoba van Beieren welke bij het 50-jarig bestaan van de Vereniging van Bloembollenhandelaren in 1949 de aandacht trok. Bloemen in de Bijenkorf. Het .was uiteraard niet zonder be doeling, dat deze film in de Bijenkorf werd vertoond. Bij de aanvang heeft de heer R. A. Veldhuyzen van Zanten hierover een en ander medegedeeld. Het ligt nl. in het voornemen in de pe riode van 1 April tot 15 Mei de Bijen korf om te toveren in een bloemen- lusthof, zodat Apeldoorns ingezetenen een indruk krijgen van de grote schoonheid, welke ieder jaar op de geestgronden in Holland door bekwa me kwekers te voorschijn wordt geto verd. Bovendien zal er een wisselwer king komen in deze zin. dat degenen, die in deze periode voor een bepaald bedrag kopen, een toegangsbewijs voor Keukenhof ontvangen. De heer T. H. A.M. Zwetsloot, voor zitter van de Vereniging van Biocmbol- lenhandelaren en de heer V/. van der Lee, de tuin-architect die met de aan leg in de Bijenkorf is belast, gaven enige cijfers inzake het aantal bloe-. men, dat men in de tentoonstellings periode nodig heeft: „totaal ver over de 100.000. Men behoeft dus niet al te veel voor stellingsvermogen te bezitten teneinde er van overtuigd te zijn, dat de Bijen korf van 1 April af een voor Apel doorn zeer uniek beeld te zien zal ge- Leerlingen van de Chr. H. B. S. aan de Jachtlaan hebben zakjes met wa tersnoodpostzegels verkocht. In elk pakje 5 zegels 0.50 0.50 voor het Rampenfonds. Verkocht werden 2090 zakjes, dus 1045,— voor het Rampenfonds. Mens, vis en vogel Causerie voor Nederlands Natuurhist. Vereniging In de jongste in het Parkhotel ge houden vergadering van de afd. Apel doorn der Kon. Nederl. Natuurhisto rische Vereniging, heeft de heer A. J. L. Loeven, hoofdambtenaar bij de af deling zoetwalervisserij der Ned. Heide Maatsch. gesproken over „Mens - vis - en vogel". In de oudheid bediende men zich al van vis als eiwitbevattend voedsel, later werden hierbij de zoogdieren in geschakeld. Ook was de vis het em bleem der eerste Christenen in Rome. De belangstelling tot het kweken van vis is vanuit het Oosten naar ons gekomen. De Ned. Heide Mij. is in 1897 begonnen met deze kweek in Vaassen. Het lag voor de hand, dat zulks in handen dezer Mij. kwam te liggen, zij \vas het toch, die woeste gronden ging ontginnen tot bos, bouw en weiland en aangezien ons land een waterrijk land is, werden daarvoor ook terreinen uitgezocht, waar visteelt rendabel werd geacht. Bij de karperteelt wordt eerst een goede selectie gehouden, de lederkar per, die geheel schubloos is, komt veel in aanmerking voor de teelt. Spreker ging in op het voederen van vissen, hetgeen geschiedt met lu pinen (de bitterstof, die deze bevatten, proeven de vissen niet), afval van slachterijen als gemalen long en milt. Alles werd verlucht met een uitge breide collectie gekleurde diapositie ven, die vele besproken vissoorten duidelijk deden uitkomen. Ook de werkzaamheden in de broedhuizen, als afstrijken der eieren en homvocht, de groei van het jonge visje, panora ma's der kwekerijen in Valkenswaard en Gulpen, het verzenden van grote kwantums levende vis met behulp van toegediende zuurstof, verduidelijkte hier het gesproken woord. Ook de op- Officiële Fublicatie. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verzoekt de leer krachten van scholen voor lager on derwijs en nijverheidsonderwijs in de rampgebieden zo spoedig mogelijk aan zijn ministerie, Prinsessegracht 15 te 's-Gravenhage mededeling te doen van hun huidig adres, alsmede opgave van de school in de ramp gebieden, waaraan zij zijn verbonden. Voor zover zij tijdelijk aan een an dere school zijn te werk gesteld, wordt hun verzocht dit eveneens te vermelden. Leerkrachten, die aan het eind van de maand Februari geen salaris zul len hebben ontvangen, kunnen aan voornoemde minister verzoeken een voorschot op het salaris beschikbaar stellen. Als de B.B. nu op U kan reke nen, dan kan Uw gezin straks rekenen op de B.B. Ned. Christ. Landarbeidersbond. De afd. Apeldoorn van de Ned. Chr. Landarbeidersbond hield in Patrimo nium haar jaarlijkse feestvergadering. De voorzitter, de heer De Beste, heette in het bijzonder welkom de afgevaardigden van de Chr. Best. Bond en Chr. Boeren- en Tuindersbond, De avond werd verzorgd door de Chr. Reciteer Vereniging- O.C-.R.V. uit Oosterbeek. met het karakterstuk „De zoon van Berkenhof". Deze nog jonge reciteerclub legde alle eer in met haar spel. Het woord werd gevoerd door de heer A. Alderlieste, hoofdbestuurslid van de N.C.L.B.. die de Chr. Vakbewe ging waarschuwde; toch vooral het principiële doel der Chr. organisatie in Nederland niet uit het oog te ver liezen: namen der diverse wilde waterplan ten verdienen grote lof. Het was een alleszins boeiende en leerzame avond, die half Juni ver volgd zal worden met het maken van een excursie naar de kwekerijen en vijvers. .Recherche deed vondst in Elspeet In de tuin van huize „Rozenhage", Elspeet, waar vroeger, toen h(J nog hoofd van de openbare lagere school was, meester J. G. van Sloten woonde nu hoofd van de lagere landbouwschool in Epc, hebben mannen van de Rijkspolitie en van de politie te Hilversum en Amster dam een „schat" opgegraven. Twee kisten, met in dc ene 10 Duitse re volvers en in dc andere bijbehoren de munitie, Dc vondst werd gedaan op een plek waar meester Van Slo ten destijds een vossenren had. Het geval is momenteel in Elspeet het gesprek van de dag. Revolvers en munitie waren ver pakt in kranten uit het jaar 1948, zo dat aangenomen wordt, dat dc spullen in dat jaar in de grond werden ge stopt. Waarom het gedaan werd is niet helemaal duidelijk, maar aangenomen wordt, dat een zoon van de familie Van Deventer, die in het huis kwam toen de familie Van Sloten naar Epo vertrok, er meer van weet. De jonge man kwam'in begin 1948 uit Indonesië, waar hij dee,} had uitgemaakt van een verzetsgroep. In Juni 1948 overleed in „Rozenhage" zijn vader, waarna hij nog enige tijd in Elspeet bleef, in ge zelschap van zijn tweede moeder. Een paar jaar later vertrok de fa milie Van Deventer en werd de wo ning betrokken door het gezin van de heer A. van Marion, hoofd van de school der Gereformeerde Gemeente. Het spreekt vanzelf, dat de familie Van Marion verbaasd was door het bezoek van rechercheurs van drie in stanties en nog verbaasder toen zij za gen wat er uit de oude vossenren kwam. Mogelijk heeft de jonge heer Van Deventer de revolvers willen be waren om die, mocht het vaderland nogmaals in geyaar komen, direct weer bij de hand te hebben. Naar verluidt is een familieveete de aan wezigheid van de vuurwapens de po litie ter ore gekomen, die daarop deed wat op haar weg lag en de spullen op ruimde. De revolvers bleken nog in goede staat te verkeren. De muniti6 was bedorven. Volgens een mededeling van de po litie is er aan het geval niets geheim zinnigs. Twello V. en K.Activla 3—2. In Twello speelde Zondag V. en K. tegen Activia. V. en K. won met 3—2. Voor de rust ging de strijd vrijwel ge lijk op, met V. en K. iets meer in de aanval. Een kwartier voor de rust kreeg de voorhoede van V. en K. een productieve bui en scoorde toen drie doelpunten achter elkaar. Het eerste door Eekhuis, het tweede door Albers en het derde door De Weerd. Na de rust was het een slap spelletje, daar Activia zich al enigszins gewonnen gaf. Toen maakte Activia een strafschop, waardoor de strijd weer opleefde en door een misgreep van de keeper van V. en K. kreeg Activia een tweede doelpunt, waarna zij het spel wat wilde forceren, echter zonder resultaat. Toen de scheidsrechter voor de laatste maal floot was de stand 32 voor V. en K. lan hvi venster) Rondom Kruiningen. Laten we eerst een misverstand mo gen wegruimen, dat niet onwaarschijn lijk bij velen in onze gemeente gere zen zal zijn. Ottawa, dat Kruiningen heeft geadopteerd, is nl. niet de hoofd stad van Canada, maar de plaats van die naam in de Noordamerikaanse staat Kansas. Doordat in eerste instan tie nadere aanduiding ontbrak, was haast vanzelfsprekend het Canadese Ottawa aangenomen. Voor Kruiningen is dit in zover een zekere teleurstelling, daar vanuit Ca nada meer hulp zou kunnen worden verwacht, dan uit Kansas, waar Otta wa heel wat kleiner is dan zijn naam genoot. Maar hoe 't ook zij, dé giften uit Kansas zullen met even grote dank baarheid ontvangen worden, als die van elders. 't Is in Kruiningen hard, hard nodig. Want er is grote schade aangericht. Kruiningen is eep. van de meest ge troffen gemeenten in Zeeland 't Is erg geweest op de Zuid-Holland se eilanden. In het bijzonder is Oude Tonge, „het dodendorp op dijkbreedte", waar een onzer redacteuren vertoefde, zwaar geteisterd. Kruiningen kan beschouwd worden als het „Zeeuwse Oude Tonge" De burgemeester daar heeft dat Za terdag nog eens duidelijk gemaakt a&n onze plaatsgenoot de heer G, Francois, de voorzitter van de Apel doornse Zeeuwse Kring, die de vorige week éen paar dagèn in Zeeland ver toefde en toen ook een bezoek bracht aan Kruiningen. Hij kwam juist bij de burgemeester binnen, toen deze de N.A.Crt las met het verslag van de jongste raadsvergadering, waarin, zoals men weet, tót adoptie van Kruiningen dcor onze gemeente besloten werd. De burgemeester vertelde, dat hij bericht van het Amerikaanse Ottawa ontvangen had. Hij noemde het besluit daar een zeer te waarderen geste, maar hij hoopte tevens, dat die niet van in vloed zijn zou op de goedgeefsheid van Apèldoorn. We hebben Apeldoorn veel te hard nodig, zei de burgemeester. Nu, aan de Apeldoornse hulp zal 't naar 't zich laat aanzien, niet ontbre ken. Er wordt in verschillende krin gen hard gewerkt. Hoe zeer 't nodig is, dat coördinerend wordt opgetreden, waarbij dan het Kruiningen-comité van de Loolaan 46 de lijnen aangeeft, komt telkens aan de dag. Want het aantal plannen en plan netjes is groot. Aan het einde van de vorige week werden weer enkele kinderen „be trapt", die op eigen houtje, een soort van inzameling voor Kruiningen had den op louw gezet. Men zij met „kinderen aan de deur" erg voorzichtig. Ten eerste wordt in het algemeen geen gebruik gemaakt van kinderkrachten en dan, indien dat het geval is, moeten de kinderen, wat overigens voor iedereen geldt, die voor Kruiningen optreedt, voorzien zijn van een legitimatie-kaart. Men vrage daarnaar. Dat voorkomt, dat bijdragen in de verkeerde zak te recht komen, én ontsporingen van de jeugd. Van de vele amateur-toneelvereni gingen welke Apeldoorn telt is „Door Vrijheid Verenigd" ongetwijfeld een der meest actieve. Opgericht in 1946 heeft deze vereniging zich in de loop- der jaren door veel inspannng een goede naam weten te veroveren. Daaruit valt te verklaren, dat men regelmatig een volle zaal trekt, zoals Zaterdag in het Hof van Gel re ook weer het geval was. Men bracht „Morgenrood", een spel in drie bedrijven van A. Boere. dat" reeds eerder door een amateurgezel schap in Apeldoorn werd opgevoerd. Het stuk speelt op het platteland 'en bevat de geschiedenis van de „stads juffer" die kennis krijgt aan een boerenzoon, wanneer hij zijn militaire dienstplicht in de stad vervult. Een huwelijk is hot gevolg en de stede-i linge doet"-haar intrede op de boer derij. Doch daarmede is ze nog-geen boerin. Haar handen staan aanvanke lijk verkeerd' voor hét boerenwerk. Kamers stoffen in de staa is iets an-i ders dan' 'koeien melken, 'korenscho-t ven binden-- enz. Er is de nodigei tegenwerking van de zijde der fami lieleden en conflicten zijn aan de orde van de dag. Zoals rrïen ziét: een thema waarop reeds herhaaldelijk is geborduurd doch dat, mits goéd gespeeld, logisch tot de gemiddelde toeschouwer spreekt. Het stuk werd gedrageit door J. Nieuwenhuis als de oudé landbouwer, diens ,zoon Aart (J. Wou^ denberg) én dé'vroiiw van Aart; (mej. 13. van Schaik). die op zeer verdien- slelijke wijze speelden. F.en figuur,'die tevens bepalend was voor het'al óf riïeT slagen van tie-op voering was de joviale knecht (W. ten Tije) die telkenmale, juist wanneer dc sentimentaliteit dreigde te gaan over heersen ten tonele verschijnt en het geheel levendig houdt. Minder belangrijke rollen werden vervuld door mevrouw Blom- van Zetten, D. van Buren, mej. L. van Zetten, G. Hilgers en mej. B. Bannink. Geen dialect Een opmerking moet ons echter van het hart: veel van de inhoud van het ,stuk- ging verlörën omdat men het dialect heeft laten vallen en de hele boerenfamilie in onberispelijk Neder lands liet spreken, iets wat, op z'n zachtst uitgedrukt, vreemd aandeed. Hèt talrijke publiek maakte op deze avond ook kennis met een nieuw muziek- en zang-ensemble „De Jori Joma's" dat voor de muzikale illustra tie zorgde; over het algemeen op ver dienstelijke wijze behoudens een ge wrongen liedje, de watersnood be treffend. dat in het kader van deze avond niet thuis hoorde doch boven dien van alle goede kwaliteiten onl- bloot was. ZUTPHENSE RECHTBANK De chauffeur L. te Apeldoorn stond terecht, omdat hij een door hem ge huurde kampeerwagen had verkocht. De officier van Justitie vorderde een gevangenisstraf voor de tijd van acht maanden, met aftrek van voorarrest. Mr Zwamborn verzocht de rechtbank bij het bepalen van de straf rekening te houden met de voorwaai'delijke ge vangenisstraf, die de verdachte nu wel licht zal moeten ondergaan. Do man, die de wagen had gekocht, K., had er f 390.— voor betaald, nadat hem f 2200.was gevraagd. Hij bood de wagen meteen voor f 1100.— weer te koop aan, maar weigerde een bod van f 750.—. De eis luidde vier maan den gevangenisstraf. Mr. James, die betoogde dat deze verdachte gunstig bekend staat, pleitte vrijspraak, of in geen geval een on voorwaardelijke gevangenisstraf. WAT ZEGT Roeli uut d'n Enl< Nu kan Pissarev zyn „Tass" pakken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2