NIEUWE APELDOORNSE COURANT Uitwijzing gelast van spion Pissarev n Spannende uren bij dijk in Rilland-Bath Reeds in begin van zijn werk door politie gestuit Belgisch Koninklijk Huis „lasterlijk" aangevallen Aantal slachtoffers circa 1485 59 millioen! Gelders Dagblad 7 Dinsdag 24 Februari 1953 50e Jaargang No. 16303 Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. O. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen). Giro 1418 DEN HAAG. De Nederlandse regering heeft besloten de Russische „journalist" L. Pissarev naar Rusland uit te wijzen. Zodra zich reis gelegenheid voordoet, hetgeen binnen enkele dagen kan worden ver wacht, zal hij op transport gesteld worden naar de Sovjet-Unie. Pissarev, die zich in ons land voordeed als correspondent van het Russische regeringspersbureau „Tass", werd enkele maanden geleden gearresteerd in Den Haag. Hij had toen contact gelegd met een Neder lands ambtenaar, die hij trachtte om te kopen. Toen de ambtenaar de ven-aderlijke activiteit van de Rus gewaar werd, stelde hij de Nationale Veiligheidsdienst op de hoogte. Deze wist Pissarev op heter daad te betrappen. Verwijdering raadzaam Pissarev had het voornamelijk ge munt op ambtenaren die, hoewel niet de hoogsten in rang, toch geregeld met vrij geheime stukken in aanra king kwamen, bijv. bij hun archief arbeid. Deze mensen trachtte hij om te ko pen. Lukte dit niet dan dreigde hij met represailles als „de Russen zou den komen". Na arrestatie. Nadat Pissarev was gearresteerd en een aanvankelijk inzicht, in zijn hier te lande gevoerde activiteit was ver kregen, stond het aanstonds vast dat hij behoorde te worden uitgewezen op grond van de ongeoorloofde politieke activiteit die hij als vreemdeling ont plooid had. Inmiddels werd een ge rechtelijk onderzoek tegen hem ge opend, teneinde een meer verbreed inzicht te krijgen in zijn wijze van optreden en de door hem gelegde con tacten. Hierbij bleek dat dank zij het snelle ingrijpen der bevoegde autori teiten. zijn ontoelaatbare werkzaam heden reeds werden gestuit, terwijl zij zich nog in een aanvangsstadium be vonden. Onder deze omstandigheden is het raadzaam bevonden geen gerech telijke vervolging tegen hem in te stel len, doch hem zonder meer uit Ne derland te verwijderen. Kort geding tegen B. en W. van Zierikzee ZIERIKZEE. De Middenstands- centrale te Zierikzee heeft een kort geding aanhangig gemaakt tegen het bestuur van deze gemeente op grond van de artikelen 219 en 220 van de Gemeentewet. De centrale maakt er namelijk bezwaar tegen, dat mensen die in een droog en veilig huis zaten, toch uit Zierikzee moesten evacueren. DR HAAS EN ZIJN 24-jarige vrouw, die grote vermaardheid hebben ver worven door bü de Great barrier- reef in Australië honderden close- ups te maken van haaien, zijn in Londen aangekomen, waar zij lezin gen zullen houden. Mevrouw Haas bij haar aankomst te Londen met haar Evacué's terug naar Hoge-Zivalutve HOGE ZWALUWE. De burge meester van de gemeente Hoge en Lage Zwaluwe, de heer C. Vlak, heeft medegedeeld, dat vermoedelijk nog deze week een deel van de geëvacu eerde bevolking naar het kerkdorp Hoge Zwaluwe kan terugkeren. Slechts die evacué's kunnen terugkeren, die een huis langs de dijk bewoonden. Deze woningen zijn thans droog en het wachten is nog op toeslemming van de inspectie van de Volksgezondheid. De schade aan de huizen is reeds getaxeerd. Zodra de bewoners in hun S'-GRAVENDEEL IN DE Hoeksewaard wordt droog gezogen door het drij vende gemaal „Neptunus", afkom stig van Wilton-Feijenoord. De zui ger heeft 'n capaciteit van 900.000 m3 per etmaal huizen zijn teruggekeerd, zal ook de schade aan meubilair e.d. door een speciale commissie worden opgeno men. Men hoopt dan zo spoedig mo gelijk aan deze gedupeerden een voor schot te verstrekken. Koning Boudewijn is boos Kalme aankomst op station Brussel BRUSSEL. Koning Boudewijn en de leden van de koninklüke familie zijn gistermiddag in Brussel teruggekeerd. De aankomst verliep rustig. Een twintigtal personen, voornamelijk vrouwen, riep „lang leve de koning", maar de koninklijke familie liet zich niet zien. De gordijnen van het rijtuig waren neergelaten. Koning Boudewijn heeft kort voor zijn vertrek naar Brussel aan een Franse verslaggever te Antibes mede gedeeld, dat hij zijn vacantie afbreekt wegens lasterlijke aanvallen op het Belgische koningshuis. De aanvallen tegen de eenheid van de Koninklijke familie hebben ten doel te trachten de eenheid van het Belgi sche volk te schaden, aldus de koning. De Belgische vorst verklaarde on danks de wensen van zijn dokters en de risico's aan de reis verbonden, naar Brussel terug te keren om een einde te maken aan de door de wereldpers verspreide geruchten. De koning wil, naar hij zeide, wel naar de Rivièra terugkeren, maar hij hoopt de volgende keer niet op een dergelijke betreurenswaardige manier gestoord te worden. Leden van de staf van de koning spraken formeel de geruchten tegen, volgens welke eerste-minister Van Houtte tijdens zijn onderhoud met de koning te Nice op 15 Februari, de kwestie van diens huwelijk ter tafel had gebracht. De Franse politie legde een cordon rondom een perron van de Gare de Lyon, het Parijse station, waar het koninklijk gezelschap aankwam. Het speciale rijtuig, waarin de koning, „Ongemakken- toeslag" DEN HAAG. Het college van Rijksbemiddelaars heeft een bijzondere loonregeling vastgesteld voor herstel werkzaamheden in het watersnoöd- gebied. De regeling is van toepassing op werkzaamheden, vallende onder de loonregelingen voor de bouw bedrijven (water-, spoor- en wegen bouw en burgerlijke utiliteitsbouw), de rijswerkers, de steenzetters, de straat makers en het „zwarte corps". Wegens bijzonder verzwarende om standigheden zal aan werknemers van 18 jaar en ouder bij de herstelwerk zaamheden een ongemakkentoeslag worden uitgekeerd ten bedrage van f 1.25 per gewerkte dag. Voor stuk-, taak- of aangenomen werk of voor bij zondere prestaties kan aan alle werk nemers een toeslag worden uitbetaald van ten hoogste 10 'It boven de uur lonen. zijn vader ex-koning Leopold en zijn stiefmoeder, de prinses Van Retie, reisden, werd losgekoppeld en naar het Gare du Nord getrokken, vanwaar men later naar Brussel zou vertrek ken. Ook op dit station nam de politie maatregelen. De gordijnen van vier ramen aan weerszijden van het rijtuig van de vorstelijke personen waren ge sloten. Honderden zwoegden om inlaagdijk dicht te krijgen RILLAND BATH. Honderden en henderden militairen en burgers hiel den achter de dyk bij Rilland Bath een race tegen het horloge der getüden om een inlaagdijk langs de zg. vierde weg dicht te krjjgen. Dag en nacht hebben militairen met auto's bij laag water en met pontons bij hoog water, zandzakken aangevoerd om op deze oude vierde weg een ringdijk te leg gen. Achter het geweldige gat is een zee dijk bij Rilland Bath. Die dijk, de in laagdijk, moet ongeveer 1.75 m hoog worden. Slaagt men er in deze dijk bij het huidige dood tij dicht te krijgen, dan is van de ruim 1000 ha grote ach terliggende polder het grootste deel afgesneden, omdat dan achter de dijk nog rechtstreeks ruim 200 ha met het stroomgebied van het dijkgat in ver binding staat. Dit zou betekenen, dat de kansen om het gat in de zeedijk te sluiten, groter worden. Het kritieke punt bij het bouwen van de inlaagdijk is echter een watergang, een geul, die achter de dijk, vroeger voor aan- en afvoer zorgde en die de vierde weg snijdt. Deze watergang blijkt bijzon der moeilijk te dichten en het is dan ook nog lang niet zeker, of de zwoe gende mannen er in zullen slagen dit lastige gat te vullen. Hedenmorgen Nog geen definitieve opgave W; i de DEN HAAG. aantallen geïdentificeerde stoffe lijke overschotten, geborgen stoffe lijke overschotten en de aantallen bij het informatiebureau van het Nederlandschc Roodc Kruis op he den als vermist te boek staande personen bjjeentclt, zou het totaal aantal slachtoffers van de waters noodramp 1487 bedragen. Het is duidelijk, dat dit geen defini tief cijfer kan zijn. Nog bij herhaling worden stoffelijke overschotten in de ondergelopen gebieden aangetroffen en anderzijds blijkt soms dat als vermist opgegeven personen in leven en wel zijn zijn. Ook dit cijfer wordt derhalve vermeld onder voorbehoud. Gerangschikt naar herkomst luiden de gegevens resp. van vermisten, ge- borgenen en de totale aantallen slacht offers als volgt: Schouwen-Duiveland 227, 104, 331. Goeree-Overflakkee 316, 140, 456. Zuid-Beveland 37, 62, 99. Zuid-Holland 12, 13, 25. Brabant 126, 126, 252. Beyerland 131, 20, 151. Voorne-Putten 11, 16, 27. Zeeuwsch-Vlaanderen 5, 9, 14. Noord-Beveland 38, 38. Walcheren 5, 5. Tholen 6, 50, 56. St. Philipsland 6, 7, 13. Noord-Holland 7, 7. Aangespoelde slachtoffers, van wie de plaats van herkomst niet vaststaat: 13. VANDAAG wordt de algemene ver gadering van de UNO voortgezet. Op deze kaart zijn de belangrijkste agendapunten in beeld gebracht. Voortzetting van de Algemene Vergadering van de U N O vroeg om vijf uur was het laatste gun stige ogenblik om bij laag tij, het laat ste officiële dood tij van deze week, het werk te volbrengen. Slaagt men er in, dan is de kans op dijkherstel in de zeewering van Rilland Bath aan zienlijk gestegen. Senator Taft Oorlog in Korea is niet te winnen DELAWARE (Ohio) Senator Taft, die lid is van de Amerikaanse Senaats commissie voor buitenlandse zaken, heeft in een toespraak verklaard, dat het bijna onmogelijk is de Koreaanse oorlog te winnen. Op het ogenblik be staat er geen oplossing voor het con flict, aldus Taft, afgezien van het handhaven van een zeer sterke positie verkeren wij in een situatie waarin 't bijna onmogelijk is te winnen. Taft geloofde, dat de V.N., Chinese bases in Mandsjoerije zouden bombar deren, indien de Chinese luchtmacht sterk genoeg zou zijn om geallieerde aanvoerwegen te bestoken. Taft dacht niet, dat de Sovjet-Unie een derde wereldoorlog zou ontkete nen. De Russen bevinden zich thans in een situatie, waarin zij zonder strijd enkele overwinningen kunnen behalen. Indien zij een nieuwe oorlog zouden beginnen zouden zij gevaar lopen het communisme van de aardbodem te zien verdwijnen. Kanaalzone N°g geen onderhandeling Egypte-Engeland CAïRO. Luitenant-kolonel Gamal Abdel Nasser, generaal Naguibs rech terhand, heeft op een bevrijdingsvet- gadering verklaard, de toekomst hoop vol tegemoet te zien. Wij reiken ieder, die bereid is ons te helpen, een vriend schappelijke en broederlijke hand toe. Degene, die echter onze heilige rechten voorbijziet, zullen wij op ieder terrein bestrijden. De Britse troepen in de Kanaalzone verzocht hij „ons te verlaten of tot de dood te strijden." Gewonde Korea-strijders in ons land ROTTERDAM. Aan de Merwe- haven te Rotterdam zijn vanochtend enige gewonde Korea-vrijwilligers, die met een Amerikaans troepentransport schip in ons land zijn aangekomen, ontscheept. Er waren drie Nederlanders, die ver welkomd werden door kolonel Schouw man, garnizoenscommandant van Rot terdam en luitenant-kolonel Feith, chef staf inspectie Verkeerswezen. De Belgische militaire attaché in ons land, generaal J. Woussen, begroette de zeven gewonde Belgen, die met ambulanceauto's naar hun vaderland zullen terugkeren. DEN HAAG. In het Nationaal Ram penfonds was tot gisteravond een be drag van f 58.800.000, Zaterdagavond was de stand 57 mil lioen. Directeur „Fokker" overleden AMSTERDAM. In de ziekenver pleging aan de Prinsengracht is giste re geheel onverwacht op 49-jarig© leeftijd overleden ir Pieter Jacobus Christiaan Vos, directeur van de N.V. Koninklijke Nederlandse Vliegtuig fabriek Fokker. Scheveningse strand wordt afgesloten Het Scheveningse strand tussen het Palace-hotel en het Noorderstrand zal door de Haagse politie worden afge sloten. Het publiek zal tot het begia van het badseizoen, waarschijnlijk tot Mei, het strand niet mogen betreden, zo verneemt De Tel. Deze maatregel houdt verband met de belangrijke schade, welke strand en duinen door de storm hebben opge lopen en is genomen in overeenstem ming met het Rijk, het hoogheem raadschap belfland en de gemeente Den Haag. „Theater" ook door Deventer gesteund DEVENTER. De gemeenteraad van Deventer stemde gisteravond in met het voorstel van B. en W., om aan het te Arnhem opgerichte toneelgezel schap voor Oost-Nederland „Theater" een gemeentelijk subsidie toe te ken nen van vijf cent per inwoner, het geen neerkomt op circa f 2500 per jaar. Ook het Overijssels Philharmonisch Orkest, gevestigd te Enschedé, zal een zelfde subsidie krijgen. Jongetje overreden en omgekomen ROTTERDAM. Gisteravond is op d© Bree te Rotterdam een 6-jarige jongen H. H. door een vrachtauto aangereden en om het leven gekomen. De jongen speelde krijgertje en kwam achter een geparkeerde auto vandaan toen hij door de vrachtauto werd aangereden. Het stoffelijk overschot is naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. Afscheid. Morgen zal mr H. A. J. Reumer wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd aftreden als advo caat-generaal bij het Haage Ge rechtshof. Het iveer in Europ< a Weerrapporten van beder.murgto 7 a. Steden Weet Wind Max temp. m. s. öd neersL (mm) Oslo onbew. no 1 -15 4 Stockh. geh. bew. n 2 -1 3 Kopenh. zw. bew. nnw 5 3 2 Londen zw. bew. zzw 2 6 0 A'dam geh. bew. zw 4 6 0 Brussel geh. bew. zw 4 7 0 Parijs geh. bew. windstil 6 0 Bordeaux zw. bew. nno 3 3 0 Nica geh. bew. windstil 9 0 Warschau regenbui wnw 4 5 4 Berlijn zw. bew. w 8 8 0.1 Frankf. geh. bew. windst'l 5 0 Münehen geh. bew. wzw 2 3 0 Zürich geh. bew. windstil 0 0 Wenen geh. bew. w 6 6 0 Verwachting Tot Woensdag avond: DROOG WEER Droog weer met opklaringen, maar ook hier en daar tijdelijk mist. Zwakke tot matige wind uit Zui delijke richtingen. Vannacht iets kouder. Morgenmiddag iets zach- 25 FEBRUARI: Zon op 7.35, onder 18.12. Maan op 14.43, onder 6.25. I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1