Den Haag steunt uitgave werk Coup erus van Proef maar eens een andere. Des te lekkerder smaakt je dan iveer Zo zacht, zo zuiver Emmy Andriesse overleden Indonesië kampt met deviezentekort Britse Rijksuitgaven verlaagd Begrotingsramingen gepubliceerd KUNSTLEVEN IN AMSTERDAM Kroningssegels uit Nieuw-Zeeland ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 3 (Van onze sociiale medewerker) ER is een tijd geweest, dat de sociale politiek primair en voornamelijk was gericht op de bescherming der loonarbeiders, Deze periode beïnvloedde sterk de visie op het arbeidsrechtvelen beschouwden het als essentieel voor het arbeidsrecht, dat de arbeid in loon dienst, althans in afhankelijkheid van anderen, werd verricht. De meeste sociaal-politieke en arbeidsrechtelijke maatregelen brachten dus bescherming van de sociaal-afhankelijke, omdat hij in loondienst werkte en niet primair', omdat juist hij in sociaal-economisch opzicht enige steun behoefde. Jaren lang heeft deze beperkte op vatting van de sociale politiek en het arbeidsrecht kunnen bestaan zonder kwaad te doen. Het waren immers alleen of voornamelijk de loonarbeiders, die tengevolge van hun sociale afhanke lijkheid in een materiële noodpositie verkeerden. Geleidelijk aan begon de toestand echter te veranderen en kwa men ook vele kleine zelfstandigen in een sociaal-afhankelijke positie. Boven dien verslechterde relatief de positie van de lagere middengroepen, die met hun salaris net boven de loongrens uitkwa men. Ten slotte veranderde het karakter van de sociaal-politieke regelingen en het arbeidsrecht, daar zij niet meer uitslui tend de primaire levensbehoeften pro beerden veilig te stellen. Tevens gingen zij zich richten op de hiermee samen hangende en hieroD invloed hebbende factoren, zoals opleiding, ontwikkeling, organisatie, vrije-tijdsbestedlng, mede zeggenschap en economische politiek. VAN dat moment af paste de oude jas van het oorspronkelijke arbeids recht niet meer; bij de op scholing, ontwikkeling, organisatie en geestelijke ontplooiing gerichte sociale politiek ver dienden de andere groepen van sociaal- afhankelijken evenzeer de belangstel ling. Zodra voorts duidelijk werd. dat het lot van de loonarbeider in belang rijke mate afhankelijk is van de waarde vastheid van onze munt, de internatio nale economische situatie, de bewape ning. de productiecapaciteit van onder nemingen, welke van buitenlandse grondstoffen afhankelijk zijn, de sfeer van de onderneming en de arbeidspro ductiviteit in ruimste zin, bleek zonne klaar. dat de daarmee samenhangende sociale maatregelen en arbeidsrechte lijke regelen niet meer slechts voor de beperkte categorie loonarbeiders konden gelden. Behalve dat dit principieel on juist zou zijn, zou het in practisch op zicht het kwade gevolg hebben, dat de regering in haar sociale politiek, de webgever in zijn sociale wetgeving en de belanghebbende organisaties van werkgevers en arbeiders in haar arbeids recht zouden voortgaan, zich te be perken tot de bekende maatregelen vooi de bekende categorieën van arbeiders onder de 'loongrens. Met name zouden dan de belangen van bepaalde catego rieën zelfstandigen en van bepaalde groepen binnen de onderneming -even onmisbaar als de loonarbeiders in en gere zin worden verwaarloosd EEN categorie,' welke totnogtoe beslist te kort is gekomen in belangstel ling en begrip voor haar positie, is de groep van leidinggevend en bijzonder geschoold personeel*). Gezien haar bij zondere behoeften op materieel en gees telijk gebied en de daarmede over het algemeen geen rekening houdende be- loningsmogelijkheden, is deze groep sedert de laatste decennia teruggedron gen tot een materiële positie, welke relatief met de sociaal-afhankelijke posi tie der loonarbeiders overeenkomt. Bij de groep leidinggevend en bijzonder ge schoold personeel zijn het immers even zeer als bij de loonarbeiders de voorzie ning in de minimale materiële èn gees telijke behoeften in het geding. Voor de hier bedoelde categorie zijn deze behoef ten anders en kostbaarder dan bij de gemiddelde loonarbeider. Men heeft zijn dure studie- en opleldingstijd gehad, men heeft meer maatschappelijke ver plichtingen in de vorm van 'lidmaat schappen. abonnementen en ontwikke ling, en men staat voor hogere kosten bij de opvoeding van de kinderen, die vaak ook zullen studeren of een bijzon dere opleiding volgen. Meer en meer blijkt, hoezeer goede opleiding, vakbekwaamheid en uitste kende leiding bepalend zijn voor de arbeidsproductiviteit en daarmee voor de rendabiliteit van de factor arbeid. Betere beloning en gunstiger ontwikke lingsmogelijkheden voor bijzonder ge schoold en leidinggevend personeel zijn dus van rechtstreeks belang voor alle sociaal-afhankelijken. Bovendien zullen zü tot het verwerven van grotere vak bekwaamheid en de inspanning voor het verwerven van een leidende positie prikkelen. Slechts geringe meerderheid in de gemeenteraad Voor de positie van de staf in de onder neming vergelijke men het verslag in ,,De Onderneming" van de radiotoespraak van de voorzitter van het C S.W V. op 15 Jan. jl i) IEDERE dag ontvluchten 1700 door zichzelf „verplaatste personen" het communistische Oost-Berlijn. Zij zijn hiertoe gedwongen uit angst om het vege lijf te redden. Want zo groot is „de vrij heid" in de landen van de „vodks"-demo- cratie, dat men er met levensgevaar huis en goed verlaat om te ontkomen aan de martelende greep van de terreur. Intus sen meldt de Berlijnse correspondent van de Times, dat de Vereniging van slacht offers van het Nazi-regiem de 21ste Fe bruari heeft besloten, alle activiteit in Oost-Berlijn en Oost-Dultsland te staken. Dit geschiedde, althans volgens de Duit se communistische pers, omdat de Oost- duitse ,,volks"-republiek de erfgenamen van de strijders tegen het fascisme onder haar „bescherming" had genomen. Let wel; die bescherming is zó groot, dat de beschermden een onzekere vlucht ver kiezen boven een zekere terreur. Het is tegen een in wezen gelijke jacht op mensen, dat de bevolking van Amsterdam ten tijde van de Duitse be zetting in Februari 1941 in staking is gegaan. Ook toen waren de vervolgden hoofdzakelijk Joden. Ook toen lieten Christenen en Joden tezamen het leven in de strqd en als slachtoffers van een maniakale terreur. Met de schijnheilig heid, die eigen is aan het dictatoriale ,,waarheids"-systeem, trachten ieder jaar de communisten en de met hen sympathiserende half-eommunisten het monopolie voor zich op te eisen van de Februari-herdenking. Ditmaal hebben de voorzitters van zes Nederlandse poli tieke partijen in een waardig manifest aangetoond, dat de communisten die nooit één woord van protest hebben doen horen tegen de tegenwoordige mensen vervolging achter het IJzeren Gordijn de laatsten zijn om de leiding te nemen bq de herdenking van de slachtoffers van een vroegere terreur. Zes politieke partijen, die 92% van het Nederlandse *olk vertegenwoordigen, keren zich een drachtig tegen de hypocrisie en een schaamteloze vertrapping van elemen taire mensenrechten. De communistische aanhangers van de „vrijheid" zouden goed doen, nadrukkelijk te vermelden, dat de herdenking van Februari voort- (Van onze Haagse redacteur) HET heeft maar weinig gescheeld of de Haagse gemeenteraad had het voorstel om 15.000 subsidie te verlenen voor de uitgave van de ge zamenlijke werken van Louis Couperus afgestemd. Met 2319 stemmen is het ten slotte aangenomen, nadat wethouder Van Zwijndregt het warm had verde digd. De tegenstanders heeft hq intus sen niet kunnen overtuigen, Waarop be rustte die tegenstand? Mr Mens Fiers Smeding (v.v.d.) for muleerde het kort en bondig: Den Haag worstelt met een aanzienlijk tekort op de begroting en dus is deze uitgave niet verantwoord, ook al moet de verschij ning van de gezamenlijke werken van Couperus natuurlijk wel als een cultu rele daad van betekenis worden gezien. Mr dr Van Staay (k.v.p.vertolkte het standpunt van de meerdenheid van zijn fractie. Hij had gehoopt dat de uit gevers, die dit plan tot uitvoering willen brengen, „dit varkentje nu eens zelf hadden gewassen". Mr Hangelbroek, sprekende voor de A.R.-fractie, trok in twijfel of hier nu werkelijk sprake is van een monument, dat voor Couperus wordt opgericht. Per saldo komen de delen maar ln een oplage van 1200 exemplaren van de pers. Er is dus vol gens mr Hangelbroek geen sprake van, dat Couperus' werk onder ons volk komt. Overigens had ook mr Hangel broek financiële bezwaren, evenals de heer Swart (c.h.) na hem. In principe zou mr Hangelbroek geen bezwaar heb ben gemaakt, indien het er om ging een cultuurgoed als dat van Couperus voor verlies te bewaren. Maar van een derge- lqk verlies is geen sprake. Mr Van Staay maakte overigens nog bezwaar tegen de toelichting tot 'het voorstel, waarin B. en W. hebben ge schreven, dat Couperus „Nederlands grootste moderne romanschrijver" is. Thorbeoke's bekende uitlating werd hierbij overigens weer verkeerd te pas gebracht, De heer Van Velsen (ar*b.) herinner de er niet geheel ten onrechte aan, dat de Haagse gemeenteraad in 1949 reeds een subsidie had goedgekeurd, zij 't dan dat het toen om een andere omzet van de uitgave van de gezamenlijke werken ging en men bovendien de verwachting koesterde, dat het rqik en het Prins- Bemhard-fonds mede zouden steunen, Dat is toen niet gebeurd, maar nu heeft het rijk toch weer steun toegezegd. De TI~ De Nederlandse torpedojager Piet uitlating „Nederlands grootste moderne Hein heeft gisteren Joegoslavië na een romanschrijver" moet men, volgens de vriendschapstoezoek van vijf dagen ver heer Velsen, zien tegen de achtergrond laten, zo meldt radio Belgrado. van de tijd, waarin Couperus leefde waarvan hij inderdaad een voortreffelijk beeld heeft gegeven, vooral wat het Haagse leven betreft. De heer Van Praag (comm.) noemde het „een zaak van eenvoudige rechtvaardigheid als we er voor zorgen, dat dit cultuurgoed voor het tegenwoordige geslacht niet verloren gaat". „Het zou een schande voor Den Haag zijn als we nalieten deze uitgave mogelijk te maken", voegde de communistische spreker er aan toe, die overigens de uitgevers ver dedigde tegen het betoog van mr Van Staay. De wethouder noemde het een kwestie van eerbetoon aan een van de grootste Nederlandse moderne romanschrijvers, met welke kwalificatie B. en W. overi gens geen oordeel hebben uitgesproken, doch slechts een feit hebben geconsta teerd. De wethouder achtte de subsidie volkomen verantwoord, Tegen stemden ten slotte de gehele V.V.D.-fractie (wethouder Dettmeyer incluis), de A.R.-fractie (zonder wet houder Van Aartsen en het lid jhr Van Asc'h van Wijok), de twee aanwezige C.H.-ieden en de K.V.P.-fractie (met uitzondering van de heren Dinkhuijsen, Schürmann en wethouder Feber). De K.V.P,-wethouder Dresmé stemde tegen het voorstel. Ruïne Geertekerk te Utrecht In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van onderwijs is ter sprake gekomen, dat er een oplos sing wordt overwogen voor de ruïne van de Geertekerk, waardoor het gebouw aan de Rijksuniversiteit zou worden overgedragen. Mr dr G. A. W. ter Pelk- wijk, president-curator der Rijksuniver siteit, verklaarde gisteren, dat niet ge zegd kan worden dat de universiteit ge gadigde is voor het gebouw. Indien men met het kerkgebouw geen andere weg zou weten, dan zouden curatoren wel bereid zijn het gebouw ten bate van de universiteit te aanvaarden na restaura tie, maar de kosten zouden dan niet ten nadele mogen komen van andere voor de universiteit benodigde gebouwen of instellingen. (Advertentie.Ingez. med.) Goldeidktion E® EiN snel-slopende ziekte heeft einde gemaakt aan het nog jonge leven van de Amsterdamse foto- kunstenares, Emmy ElffersAndriesse, In alle stilte, zoals zij dat wenste, werd zij vanochtend op Zorgvlied aan de schoot der aarde toevertrouwd. Het ls moeiljjk zich dit heengaan te realise ren. Zij stond zo midden in het leven, zij was altijd vol ideeën, vol plannen. Hoe vaak hebben wij luttele maan den geleden nog genoten van haar geestdrift wanneer zij over haar werk sprak het werk, dat haar zo lief was, Met vreugde herinnerde zij zich het succes van haar foto's op de tentoon stelling, die ln het voorjaar van 1952 ln het Stedelijk Museum werd gehouden Vrees vaar verdere devaluatie van de roepiah doet normale productenhandel stagneren EEN Amsterdams zakenman, die ge durende de eerste helft van Fe bruari weer gedurende enige tijd een 'bezoek aan Djakarta heeft ge bracht, geeft ons als volgt zijn indruk ken weer Volgens mededelingen die afkomstig zijn uit ambtelijke bronnen in Indo nesië, heeft men en dat wil vermoe delijk zeggen: de regering geduren de het jaar 1951 kapitaalgoederen ter waarde van 4 milliard rupiah gekocht in de veronderstelling dat de leveringen uit te saneren zouden zijn over de jaren 1953 tot 1955, met de grootste aankomsten gedurende de laatste 2 jaren. Als gevolg van de algemene slapte in zaken zal echter een zeer be langrijk gedeelte der bestellingen reeds gedurende het lopende kalenderjaar ln Indonesië arriveren en daadwerkelijk zijn de eerste verschepingen al begon nen, waarmee men bij plaatsing der or ders geen ogenblik rekening heeft ge houden. De voor deze kapitaalgoederen benodigde deviezen moeten dus op veel vroegere tijdstippen worden gevonden dan oorspronkelijk viel te veronderstel len. Deze ontwikkeling wordt nog ver scherpt door de bekende achteruitgang de prijzen der grondstoffen. Vooral de deviezenopbrengsten van rubber zijn na een daling der prijzen met meer dan 50% op onvoorzienbare wijze vermin derd. Uiteraard wordt door dit gebrek aan deviezen de import bemoeilijkt. In deze sector komt verder de uitbreiding van zgn. Benteng goederen, die alleen door Indonesiërs kunnen worden ge ïmporteerd en de verhoging der op belangrijke groepen van artikelen te betalen inducements nu tot uitwerking bq alle niet-IndonesisChe bedrijven. Dit kan verduidelijkt worden door een voorbeeld: een niet-Indonesisoh be drijf dat gedurende 1952 een gemiddel de omzet van Rp. 1,000.000 per maand aan textiel had, heeft nu importvergun- ningen voor het gehele jaar 1953 ont vangen ter waarde van Rp 600.000 en wel eveneens voor textiel. Daardoor wordt dus de maandelijkse omzet te ruggebracht op Rp. 50.000 of 5% van het gemiddelde over het afgelopen ka lenderjaar, Een verder voorbeeld is een vergunning tot import van Rp. 3000 voor hardwear voor het hele kalender jaar 1953 n.a.v, een verzoek om ver lening van een vergunning van 2,5 millloen rupiah. In belde gevallen mag niet in Japan besteld worden en bo vendien zijn deze cijfers zó klein, ver- Advertentie-Ingez. med.) Een voor gezondheid! aan ook zal gelden de Joodse en niet- Joodse, machteloze slachtoffers van een wrede vervolging achter het IJzeren Gordijn. Verplaatsing, neen omkering van de waarheid behoort tot de doorzich tige technieken van het communistische propaganda-apparaat. Wanneer men de waarheid al te zeer „verplaatst", komt men bij de leugen uit, geleken bq de daadwerkelijke omzet van het afgelopen jaar, dat zelfs een plaatsing van orders tegen concur rerende prijzen vermoedelijk niet moge lijk zal zijn. eenkomstlge achteruitgang in de Import gedeeltelijk of geheel ge compenseerd zal worden door ver lening van hogere vergunningen aan Indonesische bedrijven. De buitenlandse banken verwachten echter kennelijk niet, dat een noemenswaardige com pensatie zal plaats hebben. Als gevolg hiervan zal zich dus binnen afzienbare tijd een zeer aanzienlijke schaarste van Importgoederen moeten voordoen. Er wordt algemeen rekening ge houden met een verdere devaluatie van de rupiah ln de loop van de zomer; men verwadht nu een nieuwe verhou ding tot de gulden van 5 op 1 of 6 op 1 tegenover de huidige van 3 op 1. Een dergelijke situatie leidt er toe, dat men zoveel mogelijk ln goederen belegt, goe deren vast houdt en vorderingen tracht te innen om de binnen gekomen midde len of opgezegde credieten op andere wijze te beleggen. Een dergelijke belegging zou o.a. plaats kunnen heibben door aankoop van producten. De productenhandel ls ech ter van mening, dat nu reeds producten en wel vooral rubber, ter waarde van enige milliarden rupiahs voor rekening van verschillende belanghebbenden op geslagen zijn In Djakarta. Een vei'koop heeft bi) voorkeur alleen plaats indien die uit liquidatie-overwegingen nood zakelijk ls. De „normale" producten handel stagneert, voor zover het niet gaat om zgn. kleinere producten, om dat een verkoop onder de tegenwoor dige bepalingen in de regel alleen mo gelijk zou zijn tegen verlies. De mini mum exportprijzen van Indonesië lig gen dus in het algemeen boven de we reldmarkt-prijzen en nu en dan is dit verschil zelfs aanzienlijk. Van het standpunt der buitenlandse bedrijven uit gezien is verder een von nis, dat ln Januari door de hoogste in stantie te Djakarta werd gewezen be langrijk, omdat daarin werd uiteen gezet. dat de formeel wettelijke rege ling niet doorslaggevend is indien bij een zaak Indonesische belangen zijn be trokken. In een dergelijk geval dienen de Indonesische belangen voorrang te hebben. Met de politieke situatie dient de buitenlander zidh uiteraard niet te be moeien. Hij zal echter genoodzaakt zijn, daarmee rekening te houden indien die situatie voor zijn eigen belangen con sequenties zou kunnen hebben. Daarom zij hier vermeld, dat buitenlandse zowel als Indonesische kringen van mening zijn, dat de partij van president Sukar no afin Invloed belangrijk heeft ingeboet en dat het daarom twijfelachtig is, in Juni de vrije verkiezingen zullen plaats hebben waarover tot nu toe nu en dan werd bericht. Daardoor is het uitermate moeilijk, om in politiek op- zirlht ook maar enige kqk op de te ver wachten gebeurtenissen en de daaruit eventueel voortvloeiende bepalingen t.o.v. de handel, te krijgen. I "\E Britse Kanselier van de Schat kist, R. A. Butler, heeft ter kennis gebracht dat op de volgende begroting een begin gemaakt worden met de verwezenlijking van een van de voornaamste doelen van de conservatieve regering: de ver laging der Rijksuitgaven. Butler heeft zijn begrotingsramingen voor het jaar 1953/54 gepubliceerd, waaruit ten opzichte van 1952/53 een verlaging van de kosten met bijna 145.500.000 blijkt. De raming ver meldt voor het op Paaszondag begin nende begrotingsjaar een besparing van 254.000.000 op de civiele ministeries, de belastingdienst en het ministerie van Defensie. Voor leger, marine en luchtmacht is 1.493.000.000 uitgetrokken. De ra mingen betekenen niet noodzakelijker wijs (hierop zou de besparing van 145.000,000 kunnen duiden), dat Butler voornemens is de grootste be- grotingsbesnoeiing sinds de Tweede Wereldoorlog door te voeren. Gewoonlijk worden na het begin van het begrotingsjaar aanvullende begro tingen ingediend en in de ramingen zijn niet de fondsen opgenomen welke Butler voor de dienst op de staatsschuld denkt nodig te hebben. De omvang van die fondsen wordt op begrotingsdag be kendgemaakt, maar het ziet er naar uit, dat z(j dit jaar hoger zullen zijn dan in 1952/53. De reden hiervan is, dat de rentevoet is gestegen, Desondanks zul len de Rijksuitgaven op de basis van de ramingen in ieder geval lager zijn, hoe wel de juiste omvang onmogelijk te voorzeggen valt. Dit is op zichzelf voor Groot-Brittannië een reusachtige veran dering. Sinds 1939 toen de Tweede Wereldoorlog uitbrak waren de ramingen de meeste jaren hoger. De grootste besparingen worden verwacht ten aanzien van de levens- middelensubsidies. Op dit gedeelte van de begroting zal tegenover 1952/ 1953 165.000.000 worden besnoeid, hetgeen hoofdzakelijk een gevolg is van het feit, dat eieren, veevoeder, tarwe en bloem van de bon zijn. Verder is Butler voornemens de begro ting van de gesocialiseerde Britse Gezondheidsdienst met 22.500.000 te beknotten. Bovendien zullen de kosten van de Regeringsvoorlichtingsdienst en de British Council worden verlaagd. De uitgaven voor de geheime diensten stijgen met 500.000 tot het record cijfer van 5.000.000. De ministeries, welker begrotingen dit jaar met een hoger bedrag sluiten, zijn die van Onderwijs en de P.T.T. hetzelfde museum dat haar eerder opdracht gaf tot het vervaardigen van portretten van beeldende kunstenaars, Zij was juist begonnen met het werk voor een fotoboek over het leven van Vincent van Gogh reeds was zij daarvoor naar Arles geweest en een be zoek aan Noord-Brabant en Drenthe stond op haar program. Helaas, het werk bleef onvoltooid door de ziekte, die zich tegen het einde van het jaar openbaarde. Menig uur hebben wij doorgebracht in haar voorkamer met het uitzicht op de Amstel bh de Magere brug.' „Dit is een heerlijk plekje", placht zq" te zeggen, ,,ik zou hier niet graag voorgoed vandaan gaan". Iets van de zachte tinteling van de altijd-wisselende waterweersohijn, die deze werkkamer vulde, vindt men terug ln haar feto's: stille humor, milde weemoed, tedere mensenliefde. Menigmaal heeft ons blad werk van haar hand gepubliceerd en altijd weer vond men daarin een van deze drie eigenschappen (of alle tezamen) uitgedrukt. Haar belangstel ling ging vooral uit naar de mens in de schaduw, bestaande bq de gratie van het grote licht. Kinderen en oude mensen waren haar de liefste objecten. Vroeg men haar, van welke foto zq zelf het meeste hield, dan kwam steeds het kleine volksmeisje tevoorschqn dat bedremmeld op de hoge stoep van het Amsterdamse achterbuurthuls zat. „Het is zeker niet trnijn beste werk", zei ze, „maar het onderwerp ls mij lief". In Parqs en Londen en vooral ook in Bel gië heeft Emmy Andriesse mensen en dingen gefotografeerd. Tal van haar Belgische werkstukken werden opge nomen in een platenboek over Vlaamse kunststeden. Het Amerikaanse tijd- sehrift U.S. Camera 1950 publiceerde eveneens foto's van haar. Gedurende het laatste jaar legde zij zich ook toe op mode-fotografie, waarvoor zq verscheidene malen naar Frankrijk moest reizen. Geruime tijd vertoefde zij met haar zoontje aan de Italiaanse Riviera, in het zuidelijke zonlicht dat haar nieuwe inspiratie schonk, maar ook daar zocht zij haar onderwerpen vooral ln de schaduw. Vele, vele foto's van haar reizen en ook van Amsterdam, de stad waarnaar zij altijd verlangend terugkeerde, sedert zij er zich in 1938 vestigde na haar op leiding aan de Haagse Academie, zijn verzameld in haar nu lege werkkamer aan de Aanstel de kamer met de weerschqn van een stille glimlach. Zij- zelf ls niet meer, maar de wereld zo als zij die zag 'leeft voort in schaduw en licht. Stichting gaat tabaksteelt stimuleren (Van onze Haagse redacteur) In ons land bestaat de laatste tijd ee n groeiende belangstelling voor de tabaksteelt. Reeds omvat deze teelt ongeveer 150 ha. Op Initiatief van enige Kamers van Koophandel is de stichting tot 'bevordering van de tabaks teelt in Nederland in het leven geroe pen, welke ten doel heeft een over koepelend orgaan te vormen als tref punt voor de verschillende belangheb benden bij de tabaksteelt, zoals Indus trie, handel en producenten. In de stichting zijn o.m. de ministeries van economische zaken, financiën en land bouw vertegenwoordigd. Tevens ls ln de stichting opgenomen lr L. van der Ven, tabaksconsulent. Thans heeft ook de stichting voor de landbouw besloten tot de stichting toe te treden, teneinde de belangen van de telers te beharti gen. Zij zal zich nu gaan bezighouden met de vraag of en op welke wijze de tabaksteelt zo rendabel mogelijk door kleine 'boeren en tuinders kan worden bedreven. Kleine Zaal THEO BRUINS U.S.O. ONDER PAUL HUPPERTS ER lag een winterse verstarring over dit eerste concert in de Lenteserie, die niet weg te musiceren viel. Met de eerste maten van Mozarts „grote" Syrmphonle ln Es nestelde zich reeds een lome onverschilligheid in het orkest: de bloei van het melos, de spanning van het rhythme kwamen niet tot ontplooiing. Paul Hupperts heeft ln de hierop vol gende Egmont-ouverture getracht met forse gebaren de apathie te doorbre ken, dooh tevergeefs; een grof besnaar de Beethoven, in wezen eveneens zon der dramatische expressie, was het resultaat. Na de pauze, ln de Vierde symphonie van Tsjaikowsky, bleek de klankverhouding aanmerkelijk even wichtiger, hoewel het meeslepende pathos hier met mondjesmaat ls geme ten. Geen geslaagd concert dus, doch er zijn nu eenmaal avonden, die onder een ongunstig gesternte staan en elk juist initiatief heeft een averechtse uitwer king. Het beste wat wij kunnen doen Is zulke gebeurtenissen maar zo spoe dig mogelqk vergeten, hetgeen niemand zwaar zal vallen. Immers. Paul Hup perts heeft ln Amsterdam herhaalde malen op overtuigende wijze blijk gege ven van zijn gezonde muzikaliteit en het Is hem toevertrouwd revanche te nemen. J. R, EEN piano-avond van Theo Bruins be hoort langzamerhand tot de evene menten in ons muaiekseizoen, waar bij de concertbezoeker bij voorbaat ver zekerd is van een hoog artistiek gehalte. Ook Maandagavond heeft hij de luiste raars in de kLeine zaal geenszins teleur gesteld, doch met zqn bezielde vertolkin gen van wei-ken van Bach (Tweede partita), Ravel (Tombeau de Couperin) en Schumann (Novelette 8 en Etudes symphoniques) vertolkingen die men van vorige gelegenheden van hem kent voortdurend geboeid. In het bqzonder moeten wij zijn herschepping van een betrekkelijk „afgespeeld" werk als Schu- matms Etudes symphoniques noemen, die volkomen fris klonken en dat zonder de muziek geweld aam te doen, doch in tegendeel deze voor zichzelf te doen spreken. Vooral de laatste twee variaties waren een verrassing. Het enige teleur stellende van dit concert was, dat de zaal niet tot de laatste plaats bezet was. Maar daarvoor had Theo Bruins waar schijnlijk Théodore Lebrun of Teodoro Bruno moeten heten. AD INTERIM De Britse filmstudio's te Denham, waar bekende rolprenten als Hamlet en Hendrik de Vqfde zijn vervaardigd, heb ben haar poorten moeten sluiten. Het scheelt 22 gulden per week Sociale voorziening van de B.B. Het eerste geval, waarin de aparte sociale voorzieningen van de bescher ming Burgerbevolking (B.B.) moeten worden toegepast, heeft zich in de eerste dagen van de watersnoodramp voorgedaan. Het is onmiddellqk een proefgeval gebleken voor die toepassing en het maakt op dit ogenblik nog een punt van onderzoek en overleg uit. Een lid van de B.B. te Tilburg, werk zaam bij een schoenfabriek, werd in de eerste dagen van de ramp als noodwach- ter van de B.B. naar West-Brabant ge consigneerd. Tqdens zqn werk aldaar had hij het ongeluk een been te breken, Volgens de sociale voorzieningen, van de Bescherming Burgerbevolking wordt hem nu over de periode, waarin bij niet kan werken, een bedrag van 10 gulden per dag uitgekeerd, ae Zondag inbe grepen. Dat wil zeggen, dat hq thans zeventig gulden per week krijgt uitge keerd. Daar zqn loon 60 gulden per week bedraagt, zou hij bq hetzelfde on geval, tqdens zijn normale beroeps werkzaamheden overkomen, 80 pet. van zqn loon, ofwel 48 gulden, hebben ont vangen. Dat betekent dus een verschil van 22 gulden. Naar wq vernemen is er te dezer zake op dit ogenblik nog geen beslissing ge nomen, daar de RijksverzekeringsDank zich met de uitkering van 10 gulden per dag (zeventig gulden per week) niet accoord heeft verklaard. VOORKEURSLIJST VAN WONINGEN VOOR MILITAIREN Staatssecretaris ontkent bestaan van uitzonderingspositie De vraag van het Tweede-Kamerlid de heer Vermeer of het juist is, dat voor de toewijzing van woningen aan burger en militair personeel, ressorterende on der het ministerie van Oorlog, een zoge naamde voorkeurslijst is opgemaakt, heeft de staatssecretaris van Oorlog be vestigend beantwoord, De voorkeurs lijsten worden per garnizoen opgemaakt en bijgehouden door de garnizoenscom mandanten. Het betrokken personeel verkeert niet een uitzonderingspositie, doch een groot aantal woningen, welke dit perso neel bewoont, is óf rijkswoning, óf voor keurswoning, óf met medewerking van de staatssecretaris ten behoeve van het personeel tot stand gebracht. Dit schept de mogelijkheid om tussen personeel en dienst van het ministerie van Oorlog onderling ruilingen te bewerkstelligen, waardoor talrijke gezinnen op de stand plaats van de gezinshoofden kunnen worden gehuisvest. Een onderzoek naar deze mogelijkheid vóór een enkelvoudige ruil met een par ticulier tot stand komt, is het enige mo tief voor het verzoek aan de betrokken gemeentebesturen. Voorgestelde rui lingen met particulieren worden met de grootste soepelheid behandeld en komen na een kortstondig overleg in de over grote meerderheid van gevallen tot be vrediging der betrokkenen tot stand. NIEUW-ZEELAND zal ter gelegenheid de kroning van koningin Elizabeth II een aantal speciale postzegels uitgeven, waarvan hier enige ontwerpen zijn af gebeeld. Op de Sd postzegel prijkt West minster Abbey, op die van twee pence Buckingham Palace. DEVENTER SUBSIDIEERT DE KUNST (Van onze correspondent) Deventer, 24 Februari. Maandagavond heeft de Raad van Deventer een „aanmoedigings"-subsidie van 2500 per jaar gegeven aan het te Enschede gevestigde Overijssels Phil- harmonisch Orkest. Het te Arnhem op gerichte Toneelgezelschap voor Oost- Nederland „Theater" ontving tegelijker tijd een gemeentelijk subsidie van 5 cent per inwoner, dus eveneens ongeveer 2500, per jaar. Daarbij komen dan voor de gesub sidieerden de inkomsten uit te Deventer gegeven voorstellingen en concerten. De wethouder van Onderwijs, de heer J. Krooshof, heeft uit de gevoerde onder handelingen medegedeeld, dat de tone listen bereid moeten zijn aan amateur- toneelgezelschappen artistieke instructie te geven en hij wees er op, dat de jeugd- concerten, gegeven door het Overijssels Philharmonisch Orkest, zeer geslaagd mogen heten in het kader van het daar mede bedoeld paedagogisch onderwijs. De Raad gaf te kennen een en ander te beschouwen als overheidsbijdrage tot de culturele ontwikkeling der bevolking. Ten gevolge van een betreurenswaar dig misverstand is gisteren in onze kolommen een onjuist bericht versche nen omtrent de gezondheidstoestand van de heren Van Dalsum en Saalborn, beiden verbonden aan het ATG. Naar wij nader vernamen, zijn beide acteurs thans geheel hersteld, nadat ziekte het hun enige tijd onmogelqk had gemaakt op te treden. Mariette Mazarin, de eerste zange res die 43 jaar geleden voor de radio zong, is in het dorpje Crest bij Grenoble overleden. Het historische evenement vond op 17 Februari 1910 in New York plaats, in tegenwoordigheid van verscheidene radio-pioniers en de grote Italiaanse tenor Enrico Caruso. PAUL KLECKI DIRIGEERT BEETHOVENCYCLUS (Van een onzer verslaggevers) In plaats van Otto Klemperer diri geert de van afkomst Poolse, thans Zwitserse dirigent Paul Klecki dit jaar de traditionele Beethovencyclus ln het Amsterdamse Concertgebouw. Klecki, die uitsluitend als gastdirigent werk zaam is, is tot dusver slechts eenmaal in ons land geweest, in een reeks concerten met het Residentieorkest. In de Beet hovencyclus van dit jaar zullen als solis ten optreden: Cor de Groot (5e piano concert), Jan Bresser (twee romances voor viool en orkest) en in de negende symphonie, voor zover thans bekend, Corry Bijster, Roos Boelsma en Laurens Bogtman. Chaplin vestigt zich in Zwitserland Charles Chaplin, die al sedert bijna iwee maanden in zqn villa te Corsier ln het Zwitserse kanton Waadt woont. Leeft thans definitief verklaard van clan te zijn zich blijvend aan de oevers van het meer van Genève te vestigen. Hij laat zijn villa verbouwen en ook laat hij de roerende goederen, die hij onlangs heeft gekocht, uit de Verenigde Staten overkomen Ambassade te Moskou blijft Indonesisch twistpunt In een besloten plenaire zitting van het Indonesische parlement werd be sloten het voorstel van de heer Troe- nodjojo (Masjumi) om wijziging te brengen in de agenda van de parle- mentszittlngen, met name om de motie- Rondonuwu pas na het reces in April te behandelen, af te wijzen. In de motie Rondonuvvu wordt de regering uitgenodigd nog dit jaar een ambassade ln Moskou te openen. Zij zal nu tegen half Maart In behandeling komen, en zo zq wordt aangenomen onder bepaalde omstandigheden tot een kabinetscrisis kunnen lelden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2