"SS* Architect Pot ontwierp fraaie, maar onaanvaardbare blokkendoos 'niif Melkconflict werd in kort geding beslecht KUNST EN LETTEREN Het voorplein, zo zegt de commissie, heeft evenwel grote verdiensten Krampachtige hulde van raad voor Louis Couperus Het Provinciehuis HE NIEUWE HAAGSCHE COUHANT DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 Het nieuwe Provinciehuis t Afscheid van mr Reumer van het Gerechtshof Morgen zal mr H. A. J. Reumer, zoals gemeld, wegens het bereiken van de 65- jarige leeftijd aftreden als advocaat- generaal bij het Haagse Gerechtshof. Mr Reumer werd 5 Februari 1888 te Alm- kerk geboren en promoveerde in 1914 tot doctor in de rechtswetenschappen aan de universiteit te Utrecht. In 1921 volgde (Van een onzer verslaggevers) In het ontwerp van de Amsterdamse architect J. W. H. C. Pot is de represen tatieve vleugel van het Provinciehuis geprojecteerd langs de Benoorden- houtseweg en het vijf verdiepingen hoge werkgedeelte in een, van de rooi lijn langs de Koninginnegracht terugliggend vlak. Daardoor wordt een,!zijn benoeming tot ambtenaar van het naar het centrum van Den Haag gekeerd voorplein verkregen. Deze situatie heeft, zo zegt de commissie, voorzover het de massawerking betreft, grote hij vele functies bekleed. Daar was hij verdiensten. lo.m. lid van de gemeenteraad en secre- taris van de Chr.-Historische raadsfrac- vertrekken van de commissaris der Ko-'tle In m, werd mr Reumer .dvocaat- ningmen de leden vanGedep. Stater, lig-, d l bij het gerecht5ho, Arnhem erpn re ethiCAl^orn hV k tn nir nnrtiwrn re en drie jaar later procureur-fiscaal bij De wijze waarop de hoek Benoorden- houtsewegKoninginnegracht gevormd wordt, door deze zelf vrij te houden, is geslaagd. Dat geldt ook van de voorhof aan de Koninginnegracht, waarop de in gangen geconcentreerd zijn Maar bij regenweer zal het voorrijden bezwaren hebben, aldus de commissie. De combi natie van ingangen voor het represen tatieve- en het werkgedeelte geven een zekere grootsheid aan het gebouw. De commissie acht de bekroning van de Statenzaal te gezocht en te leeg van inhoud. De tegenstelling in de gevel tus sen het representatieve- en het werkge deelte geeft een fraai aspect Maar de commissie acht het onzeker in hoeverre de realiteit de suggestie van de tekenin gen zal evenaren De materiaalaanduiding klopt niet met de gedachte, die uit de tekeningen spreekt. De verhoudingen van de representa tieve gedeelte vindt de commissie on vast. Ook voor de indeling van de Statenzaal heeft zij geen waardering. De Politiemotor reed op Hofweg oude heer aan Gistermiddag werd de 76-jarige Th. K van het Westeinde op de Hofweg bij het oversteken aangereden door een motor, bestuurd door de 35-jarige hoofdagent van politie G. v. d. W. De oude heer moest met een hersenschudding, een hoofdwond en een gebroken enkel aan het Westeinde opgenomen worden. BURGERLIJKE STAND DEN HAAG BEVALLEN: J. A. M. v. d. Horst- Scftmeitz, z.\ J. L. B. M. W. Webei-van Wissen, z.; A.J. L. Wijnmalen-van Es, d., J. H. M. Korff de Gidls-van der Laan, d.; H. M. J. van Zeijst-van der Geest, z.; E. Janssen-Langeveld, z.; A. M. N'eder- veen-Leistlkow, z.; G. Baak-van der Aleu- len, z.; M. P. Romijn-van Dinter, z.; J. Bilkes-Nljeboer, d.; E. B. de Jongü-Aüers- ma, d.; H. C. Visser-Vredenoregt, d.; A. M. E. van Bers-Sigmans, z.; H. W. van der Stel-van Stroe, d.; M. Bron-Spaans, d.; J. W. Rombouts-Bus, d.; M. A. M. Sieuwert- sen-van Stijn, z.; G. A. Klompeniiouwer- Prost, z.; 1. van Rooy-van Muyen, z.; V. E. de Boer-Semler, z,; J. P. de Boer-Klum- pers, z.; H. J. Bakker-Polrrlé, z J. van Steensel van der Aa-Spanjer, z,; A. L. Korst-Raats, z.\ A. Vrolijk-Jongejan, d.; G. J. ter Brugge-Suers, z„ M. H. A. Davld- son-Borgman, d.; E. de Vries-Weesjes, z.; C. G. Meurer-Gelauf, z,; C. J. Dnenuijs- Knljnenburg, d.; P. A. M. van Leent-Lip- man, z.\ M. W. BuUtelaar-DuiJverman, z.; L. B. van der Breggen-Haneveld, z.; J. E. A. de Vrles-Abelskamp, z.; J. P. Wtllems- van der Linden, z.; E. M. Schraagen- Nouse, z.; J. H. Scliut-Lubout, z.; J. H. de Chatinler-Goedhard, zW. Kip-van der Zwan, z.; J. M. Appeldoorn-Keus, d.; E. Cb. Matthljsen-Móncli, d B. G. Stechweij- Albrecht, z.\ W. j. Serail-de Bruin, z.; M, E. Kunst-Hofman, d,: G. Parlevliet-van den Bosch, d,: E. H. B. van Steenis-Gelder man, d.; E. W, Uitenboogaart-Dunker, z.; J. M. Bertlna-de Groot, cl; C. C. Brink- huls-Martijn, z P. Kornet-Brooshooft, d G. M. Vollebregt-Wlssenburg, z.: E. J. Kouwenhoven-Vahle, d.; K. van der Put- ten-van der Waal, z.\ J. M. Vrijland-van der Ham, d.; L. SchoteJdraaljer-de Vries, z.\ M. G. Tlel-Smlts, d.; E. F. SUefel- bagen-Nieuwenhuis, z. en d H. A. Hof man-Verhoog, z.; H. M. Storm-Hoogenraad, d P. E. M. Oosterneert-Busé, d.; C. M. van der Meer-van de Loo, z J. J. A. M. de Rooij-Verberk, z.; W. C. Rutte-van der Veldt, d. OVERLEDEN: Ch. L. Vlendré, man van K. W. de Niet, 61 J.; W. H. Wolterding, man van E. Schaar, 76 j.; J. van Leeu wen, zoon, 1 j.; E. A. van Schravenhoek, vrouw, gehuwd geweest met P. W. M. van Campen, 76 j.; P. C. de Mos, man van M. Taal, 63 J.; L. Keus, man, gehuwd geweest met W. Harteveld, 84 j.; L. Lol- kema, man, geh. geweest met M. Joustra, 83 1.; M. Brammer, vrouw, gehuwd ge weest met L. van Hagen, 88 j.; A. T. den Bieman, man van E. W. M. Voorhouders, 71 J.; J. C. Hansen, vrouw, gehuwd ge weest met W. Bennink, 79 j.: M. G. Tig- chelman, ongehuwde vrouw, 71 j.; M. C. J. Dankelman, ongehuwde vrouw, 72 j.; K. T. Schutte, man, gehuwd geweest met M. J. Koot, 91 j.; P. N. M. van der Heij den, vrouw, gehuwd geweest met H. A. Minderman, 63 J N, Maarse, vrouw, ge huwd geweest met L. van der Starre, 76 j.; H. Roetman, man, gehuwd geweest met A. M, Engelen. 74 j.; R. Drent, man, gehuwd geweest met A, Staal, 71 J.; C. van Onselen, man van C. D. Qulst. 77 j.: W. L. van der Meer, man, gehuwd ge weest met A. F. Bertram, 90 j.; H. M. Luijben, vrouw, gehuwd geweest met P. G. M. van Esch, 62 j.; J. C. van Helle voort, man van J. H. Hoorenman, 65 J.: M. C. Sales, vrouw, gehuwd geweest met H. A. Teunlssen, 71 j.; H. Olthof, man van E. Geldhoff, 78 j.; D. J. Feylbrief, vrouw, gehuwd geweest met P. H. C. Streler, 88 j. (Advertentie) EER VAN UW WERK Door GOEDE verf van DE SPECIAALZAAK A vd. HARST &Co. SCHEVENINGEN BADHUISSTRAAT 198 - TEL. 555257 Familieberichten uit andere bladen GETROUWD; H. J. Viskil en C Cerkens; Ir P. H. Simon Thomas en H. E. Born, As sen; P. W. Bteringa en L, E M. Balézs. Hamikon-FairfieldNew Zealand BEVALLEN: Mevr. Reinsma—Haverman, zn, Sohettens; Mevr. Overbeekvan Velzen Camphuis, dr. Laren (N.-H). OVERLEDEN: A G. RakersAndriessen, vr 34 jr. A'dam; J H. Pennings. man, 81 Jr. YzerfoK. de Vries, man. 71 jr, Franeker: J A Aalberts—Streefkerk, vr.. 71 jr. Loos- drecht; J. C. Jaakke, man, 78 jr. A'dam; J ten Cafe Ezn. man, 77 jr, Almelo; F C Matzinger. man. 88 jr. Bennebroek: J. Fray, man, 34 jr, R'dam; H, B, BUlenkamp. man. 75 jr. Amsterdam gen te geïsoleerd. Er is in dit ontwerp te veel van buiten naar binnen gewerkt en aan het parkeervraagstuk is te weinig aandacht besteed. Over de wijze van indeling der woning van de Commissaris der Koningin is de commissie beter te spreken, maar daar is de architectuur van de gevels, ten koste van een goede lichtverdeling van de vertrekken, niet in overeenstemming met de indeling van de woning. het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag. In 1946 kwam zijn benoeming af tot ad vocaat-generaal bij het Haagse Gerechts hof. Eerste te Scheveningen gebouwde coaster Wordt Donderdag te water gelaten (Van een onzer verslaggevers) De eerste te Scheveningen en voor Scheveningse rekening gebouwde coaster, de Admiraal Courbet wordt Donderdag middag om. 2 uur te water gelaten De 700 ton metende kustvaarder is door de N.V. Sleephellingmij. gebouwd voor G. de Ruiters Kustvaart- en Rederij bedrijf, Frankenslag 349 en zal begin Mei vaar klaar zijn. Het is een van de zg, Admi raalschepen door deze Vederij in de vaart gebracht. De ruimen worden geheel elec- trisch geventileerd, speciaal met het oog op het transport van fruitwaren. De Ad miraal Courbet krijgt Scheveningen als thuishaven en meet over de gehele leng te 52,20 meter en tussen de loodlijnen 43 meter. Dï.' leedte is 8,40 roJKe diepgang 3,24 m. It de machinekap staat een 400 p k. motor. De kustvaarder heeft een certificaat voor het bevaren van alle zeeën. De bemanning zal 9 koppen tellen en kapitein wordt de heer A. de Ruiter, die thans nog op een ander schip van de rederij vaart. Hedenavond houdt dr Paul Julien in de Dierentuin een belangrijke lezing met film en lichtbeelden in het kader van de Algemene Middenstands Voor lichtingscursus. Woensdagavond organiseert het „Comité tot steunverlening aan het Ram penfonds namens bridgend Den Haag en Omstreken" een grote bridgedrive in de Haagse Dierentuin, zo deelt men ons mede. In het comité van aanbeveling hebben zitting o.a. de burgemeesters van Den Haag, Wassenaar, Voorburg en Rijs wijk, alsmede de loco-burgemeester Delft. ii iliBiin: Het ontwerp van architect J- W. H. C. Pot te Amsterdam acht de Commissie van Beoor deling uiterlijk mooi, maar het intérieur vindt ze niet gunstig. Vandaar, dat zij zich ook met dit ontwerp niet kon verenigen. Ook de Sch 17 „aan de ketting" Deurwaarders lopen In Scheveningen de deur plat, naar het schijnt. Nu ligt ook de kotter Sch. 17 van Arie Vrolijk Jzn's visserijbedrijf „aan de ketting". Een deurwaarder legde beslag op het vissersvaartuig, dat aan de Zuid-steiger van de tweede binnenhaven gemeerd is en in verwaarloosde toestand verkeert. Als oude schulden zijn voldaan mag de Sch. 17, waarmee al sinds twee maanden niet meer werd gevist, de haven weer uit. BR, F 51 fff Het stads saneringsplan in concept gereed (Van onze raadsverslaggever) Met 23 tegen 19 stemmen heeft de Haagse raad zich gistermiddag uitge sproken voor het verlenen van een subsidie, groot f 15.000, voor het uit geven van de verzamelde werken van Louis Couperus. Een krampachtige hulde aan de Haagse schrijver. Tegen de subsidieverlening verzetten zich nl. de V.V.D., de Chr. Historische leden van de raad, de A.R., behalve jhr mr J. M. M. van Asch van Wijck, en de Rooms Katholieke afgevaardigden: Van Staay, Vugts, Lem, mevrouw Damen, mr Borghols en mr De Jong. Het verzet kwam allereerst van mr Dat deed de raad nét niet. Wethouder Van Grieken en Leerdam in het ongelijk gesteld (Van een onzer verslaggevers) De vice-president van de Haagse recht bank, mr Marinus. heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de zaak tussen de consumptiemelkfabrieken Van Grieken Leerdam als gedaagden en R.M.I. als eiseres. R.M.I. eiste, dat gedaagden zich zouden onthouden van voorstellen aan personeel van de R.M.I, welke ten doel hadden hen te bewegen het dienstver band met de R.M.I. te verbreken en voorts, dat zij zich moeten onthouden van het doen van mededelingen aan cliënten der R.M.Ï., welke mededelingen de indruk wekken, dat de bezorging door de R.M.T. zou zijn gestaakt. De president wees de vordering toe en bepaalde een dwangsom van 1000 voor iedere dag, dat men zich niet van bovenstaande zou onthouden. De gedaag den, Van Grieken en Leerdam, werden veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding, groot ƒ70. Plaquette voor Haagse donors Zij gaven 15 maal hun bloed Een bijzondere prestatie leverden 6< stadgenoten, die 15 maal bloed afstonden aan het Rode Kruis. Deze super-donors ontvingen gistermiddag in het Pageshuis aan het Lange Voorhout uit handen van mr J. Wilkens. voorzitter van het Haagse Rode Kruis, de zg Landsteinerplaquette. Dr Landsteiner deed de zo belangrijke ontdekking, dat men zonder risico bloed groepen van dezelfde waarde kan samen brengen. Hij verdeelde het menselijk bloed in vier verschillende groepen. De Oostenrijker dr Landsteiner, de Nobel prijswinnaar-Geneeskunde in 1930. was indertijd ook in het Haagse Rode Kruis- ziekenhuis werkzaam. Ook onafhankelijk van een direct zichtbare ramp weet gij allen te offeren, aldus mr Wilkens. Dat u maar liefst 15 maal uw bloed gegeven heeft voor uw medemens pleit niet alleen voor uw offervaardigheid, maar ook voor uw gezondheid, zo meende de voorzitter. Vervolgens reikte mr Wilkens de bron zen plaquette, die de pelikaan als sym bool van de Bloedtransfusiedienst draagt, uit. Bij de overwegingen zei de president dat, zelfs al zou de R.M.I, niet juist heb ben gehandeld, gedaagden nog niet het recht hadden zo te handelen. Het aan zetten tot contractbreuk was komen vast le staan en tevens dat er Inzake de be zorging, handelingen waren gepleegd, die ten doel hadden het handelsgebied van eiseres te schaden. Tevens werd er uitspraak gedaan in een zaak van Van Grieken tegen de R.M.T. Van Grieken stelde, dat de R.M.I. moest stoppen met het aanbieden van een verhoogde weekomzet aan slijters met de verplichting, dat zij voor vijf jaar uitsluitend melk van de R.M.I. zouden moeten nemen. Eiseres meende, dat hier mede het Prijsvormingsbesluit consump- tiemelk werd overschreden. De president merkte echter op dat. doorredenerende, men dan ook nooit een beginomzet zou mogen geven. Bovendien was van geen enkel dienstverband tus- de slijters en Van Grieken gebleken en de R.M.I. had trouwens aan alle Haagse slijters het voorstel gedaan. Hoe wel de president de wijze van zaken doen niet erg collegiaal beschouwde, zag hij er toch geen onrechtmatig karakter De president ontzegde dan ook de vordering en veroordeelde eiseres in de kosten van het geding, groot ƒ30. Donderdag houdt de afd. Zuid van le Nat. Chr. Geheel-Onthouders Vereni ging in het wijklokaal Centrum aan het T'oestdijkseplein een bijzondere vergade ring, waarop mevr. De Jong-De Vries, net wie wij onlangs een uitvoerig inter view hadden, vertellen zal van haar reis naar Zuid-Afrika. Een Korea-vrijwilliger veroordeeld Wegens horlogediefstal op Goeverneurlaan (Van een onzer verslaggevers) Overeenkomstig de eis veroordeelde de het college moeten begrijpen, toen het de Haagse rechtbank de Korea-vrijwilligertoelichting op het voorstel gaf. Daa,rin J. H. uit Rijswijk tot een jaar gevange-komt een qualificatie van Couperus' werk nisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk voor, die spr. niet juist achtte voor een met drie jaar proeftijd (m.a Samenjoverheidsorgaan als het college van B. en met de gebr. V. d. K. had hij in FebrJW. toch is. Hij geloofde, dat de uitgave Mens Fiers Smeding (V.V.D.), die na mens zyn fractie verklaarde, zich niet te kunnen voorstellen, dat een dergelijke uitgave werkelijk zou leiden tot het op richten van een monument voor Louis Couperus. Hy had, wat dat laatste be treft. meer vertrouwen in een goedkope ■olksuitgaaf, die meer zou spreken tot de De heer Van Staay (K.V.P.) sloot zich aan bij Thorbecke, die zei, dat kunst geen regeringszaak is. Dat had, zo meende hij. Dettmeyer stemde mét de V.V.D. fractie méé tegen. Maar wethouder Van Aartsen volgde het college. Saneringsplan klaar Bij het voorstel tot aankoop van grond aan de Rogstraat vernam de raad uit 's heren Febers mond, dat het sanerings plan voor Den Haag pan-klaar is om te worden ingediend bij de raad. Het komt in de vorm van een nota van Stadsont wikkeling eerst nog in B. en W. Het is een globaal plan, aldus de wethouder en aan de kostenberekening wordt nog ge werkt. Het voorstel tot bepaling van het ver- menlgvuldigingscyfer voor de schoolgeld heffing voor het u.l.o. op 0,8, werd even eens aangenomen, alsmede dat tot sloping van een tweetal panden aan de Laan Copes van Cattenburgh 21 en 23. Het. profiel van de Paviljoensgracht wordt gewjizigd. De voorsohotten te ver strekken aan woningbouwverenigingen zijn vastgesteld en de begroting van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale belan gen is gewijzigd. Tot. de aangenomen punten behoorde ook het voorstel om aan de Saturnus-1 straat grond te verhuren aan de „Beton bouw gebr. Schipholt" voor het vestigen van een deurenfaforiek. De kosten per leerling voor de verschil lende takken van lager onderwijs zjjn vastgesteld en de dames P. C. van Raalte en A. J. Hogeveen kregen eervol ont slag resp. als lerares M.O. en hoofd der school voor b.l.o., Ruysdaelstraat 1. De begraafplaats Westduin krijgt een sproeileiding. Wat Wassenaar doet om Abbenbroek te helpen Ambtenaren en materiaal voor lange tijd afgestaan Burgemeester dr S. baron van Wijn bergen heeft vanmorgen een overzicht gegeven van de hulpverlening van Was senaar aan het geadopteerde Abbenbroek. Het eerste contact, aldus de burgemees ter, legde de Wassenaarse colonne van gemeente- en reservepolitie, die reeds de Dinsdag na de ramp verdienstelijk werk in Abbenbroek verrichtte. Reeds direct bestond er behoefte aan een nood' secretarie en een noodwoning voor de burgemeester van Abbenbroek. Dank zij de hulp van een ingezetene kon een nood gebouw worden neergezet, waarin 5 ver trekken zijn. Een andere ingezetene schonk een schrijfmachine, die al goede diensten heeft bewezen. De gemeente stond voor enige tijd mej. L. Dijkhuizen, ambtenaresse ter secretarie af, terwijl ook een bouwkundig ambtenaar het ge meentebestuur van Abbenbroek assis teert. Voorts heeft men er een motor spuit naar toe gezonden, die kan helpen bij het leegpompen van kelders, wan neer het water is verdwenen. Drie Wassenaarse meisjes, mej. J. Hen- ny, mej. E. Roos en mej. J. Vink, vertoe ven er al enkele dagen en verrichten cantinewerkzaamheden. Ten slotte bestaan er plannen Abben broek te helpen met schoolruimte, omdat de school onder water staat. Gezegd kan worden, zo besloot de burgemeester, dat Wassenaar gedaan heeft wat in de ge geven omstandigheden gedaan kon en moest worden. 1951 80 horloges en 70 ringen gestolen bij een horlogewinkel aan de Goeverneur laan. Rijswijkei vrijgesproken Grondwerker profiteerde niet van watersnood De Rotterdamse rechtbank sprak van- orgen de 18-jarige grondwerker J. van L. uit Rijswijk vrij, daar de recht bank het ten laste gelegde niet bewezen achtte. Hij werd er van verdacht op 3 Fe bruari j.l. uit een auto van het Rode Kruis te Abbenbroek twee pakken koffie te hebben weggenomen. Verder zou hij op 5 Februari te Spijkenisse, aldus de dagvaarding, getracht hebben een aut.o te stelen en tenslotte zou hij op dezelfde dag te Zuidland een rijwiel, een naaibox, een theemuts en een theepot hebben eggenomen. De els was een gevangenisstraf van een jaar met het verzoek tot onmiddel lijke gevangenneming, welk verzoek de rechtbank veertien dagen geleden af wees. Wie zag aanrijding op Van Boetzelaerlaan Gistermiddag om tien voor zes werd de I-jarige J. J. G. op de Van Boetzelaer laan tussen de Van Egmondstraat en de Willem de Zwijgerlaan aangereden door de bromfietsbestuurder R W, M, P. De voetganger kreeg een gekneusde schou der en klaagde over pijn in zijn rechter heup. Na behandeling aan de Zuidwal kon hij huiswaarts keren. Getuigen wor den verzocht zich bij de politie te melden. er, ondanks het gemeentelijk subsidie toch wel zou komen. De heer Van Velsen (P.v.d.A.) ver wierp el die bezwaren en vroeg zich af, wat de jeugd dan leest als zy Couperus niet meer verslindt. De heer Van Praag Comm.) riep de raad op het kostbaar cultuurgoed, dat ook in Couperus' oeuvre besloten ligt, te verdedigen. De heer Hangelbroek (A.R.) ontwikkel de materiële bezwaren. Den Haag is arm en heeft een enorm tekort. Ook dat legt verplichtingen op. Door deze uitgave, zo meende hij, worden de werken niet méér onder het publiek gebracht, dan nu ge schiedt. Het te niet gaan van dit werk staat toch niet op het spel, Mr Schürmann (K.V.P.) meende, dat. als er één instantie in aanmerking komt om een dergelijke uitgaaf te financieren, het Den Haags gemeentebestuur is. De heer Swart (C.H.U.) vroeg zich af, of het nu zo bezwaarlijk zou zijn, als de uitgevers ieder 2000 meer bij deze uit gave leggen. Dan is het bedrag er, buiten de gemeente om, ook. Wethouder Van Zwijndregt verdedigde het voorstel. Een volksuitgave zou nog meer kosten dan deze, zo zei hij. De landsoverheid verrichtte een cuiturele daad door deze uitgaaf mogelijk te ma ken. Moet Den Haag, als stad van Cou perus, nu achterblijven? De uitgever; geven niet altijd best-sellers uit. En deze Couperusuitgave is voor hen een strop. Dat z\j het toch doen getuigt van een ge zond cultureel besef. Inzonderheid bij de heer Smeding als V.V.D.-er had spreker meer waardering voor deze geste ver wacht. Wat zullen de uitgevers van de Haagse raad denken, als dit voorstel wordt afgewezen? Men moet van grote allure zijn om een dergelijke uitgave het licht te doen zien. Spr. bezwoer de raad niet onder de meat te blijven. Orgelconcert Feike Asma Donderdagavond a.s. -geeft de organist Feike Asma een orgelconcert in de Lu bh. Kerk te Den Haag. Het programma ver meldt wenken van Pachelbel (Ciaconna), Raoh (Chora lp art ita „O Gobt. du frommer Gott", Krebs (Trio). Frandk (Pièce hé- roique), Guilmant (Manche funèbre eb Chant Séraphique) en Widor (Allegro Vivace uit de 5e Symphonie). (Advertentie) Talentenjacht in Den Haag Op 3, 4 en 5 Maart komt Ger de Roos in Den Haag om een van zijn bekende talentenjachten te houden. Een ieder die hieraan wenst deel te nemen wordt ver zocht uiterlijk vóór Vrijdag a.s. een brief kaart te den aan de K D. te Hilver sum met volgende gëgv. .h: A. instru ment, of zang, of ensemble en B. of men in de middag of in de avonduren wenst te komen. De K.R.O. zal de deelnemers dan een uitnodiging zenden met datum, uur en plaats waar zij verwacht worden. Binnenkort dieptefilms zonder bril Het presidium van de Twenty Century Fox Film heeft bekend gemaakt, dat de maatschappij in de nabije toekomst de gehele productie tot een totaal nieuw systeem van opnametechniek, geluid, en beeld, d.w.z. als dieptefilm zonder bril, onder de nam Cinemascope zal omvor men. Cinemascope is een uitvinding, ge baseerd op een rectificatie-principe. Het is mogelijk film In kleur op te nemen en te projecteren op een scherm circa IVz maal zo groot als de thans in gebruik zijnde projectiedoeken, teneinde realis tische diepte en bewegingsobservatie te creëren. Het effect kan worden verge leken me' :x waarnemin^fc die men als publiek c.wanneer of meer per sonen op een toneel aan het werk zijn en daarbij de diepte van de planken voor hun bewegingen benutten. Het nieuwe scherm zal, in gebogen vorm, een diepte van ongeveer 1,50 meter moeten hebben. Daarmee wordt de sensatie geschapen opgenomen te worden in de handeling. Ferd'nand niet te remmen Pianorecital André Perret Het is een hele prestatie zulk een enorm zwaar programma uit te voeren als de Zwitserse pianist André Perret gisteravond in Diligentia deed, n.l. Franck's Prélude. Choral et Fugue, Beet hoven's Sonate op. 81a (Les Adieux), Chopin's Sonate op. 35 en dan nog de grote Sonate van Liszt, alle dus toppen van de pianoliteratuur. En dan nog vol voerde hij dit feit in recordtijd en zon der onderweg al te veel noten te ver liezen! Ja, werkelijk, een fameuze tech niek heeft André Perret, en zijn tref zekerheid, zijn lenige vingertechniek en accoordenspel kwamen juist in Liszt' werk opperbest tot hun recht. Maar toch zou hij van deze kennis nog veel meer profijt kunnen trekken. Geringer pedaal- gebruik zou het spelbeeld helderder ma ken, tussen bas en discant zou meer evenwicht gebracht kunnen worden. En dan het voornaamste zijn muzika liteit, die boven alle twijfel staat, zou meer verstandelijk gericht moeten wor den. Nu laat hij zich instinctief meevoe ren op de stroom van de muziek, si vlugger, dan weer langzamer. Zonder zelfbeheersing slaat hij bij stijging van de spanning dadelijk over in een forte, dat geen climax meer toelaat. Dan trekt hij er op los, zonder rem, zonder maat te houden. Is André Perret dan een echte vir tuoos? Neen, dat is hij in wezen niet. Zijn toucher immers verraadt ook de andere kant de dichterlijke, musische kant in hem. Mogen wij daarom in een volgend re cital de musicus horen? Dra H. E. Kokeevan den Berge. KUNSTAGENDA HEDENAVOND: Kon. Schouwburg: 8 uur „Driekoningenavond"; Gem. Museum: 8 uur prof. dr F v. Thienen over Italiaanse kunst. MORGENAVOND: K. en W.- 8 uur Resi dentie Orkest o.l.v. Sergiu Celibidaehe en m.m.v. Alexander Uninsfcy (3e Pianocon cert van Prokofieff): Diligentia: 8 uur Chopin-recital door Alfred Cortot; Kon Schouwburg: 8 uur ..Een vrouw niet een klein hart". DAGELIJKS: Cefa: Woensdag en Donderdag 8 uur: „Een man in een wit pak't; Asta: 2 30. fi.45 en 9.15 uur: „Das Land des Lachelns"; Capitol: 2 en 8 uur (Zat. 2. 6 45 en 9.15 uur): „Figaro's Hoehzeit" van Mozart (18 Jr); Corso: 2 15 en 8.15 uur (Zat 2.15. 6 45 en 9.15 uur): „Een onver getelijke melodie". Het leven van Chopin a.1.)City: 2.15, 7 en 9 15 uur (Zat 2. 4.30. 6.45 en 9 uur): „Ivanhoe" (14 jr): Odeon: 2.15, 7 en 9.15 uur: „Ivanhoe" (14 jr); Pas sage: 2 30. 6.45 en 9.15 uur: „Sterren stra len overal" (a l.); Rembrandt: 2 en 8 uur (Zat. 2. 6 45 en 9 16 uur): „Zo zijn we niet getrouwd" (18 Jr); West-End: 2.15 en 8 15 uur (Zat. 2.15, 6 30 en 9 uur); „Limelight" (a.l.) TENTOONSTELLINGENGemeentemuseum Herman Kruyder (tot 16 Maart); Ned wandtapijten (tot 5 Maart); Kunstzalen Bennewitz: Oswald d'Aumerie (tot 8 Maart); Kunstzaal Plaats: Jan van Hei- wijnen en Dirk Vis (tot 6 Maart); Prin senhnf Delft Kees Verwey (tot. 15 Maart): Panorama Mesdag: Louis Schrikkel (to' 15 Maart), Conducteur Smit nam ook afscheid van „Beertje" Na 41 dienstjaren zag lijn 8 zijn penningmeester vertrekken (Van een onzer verslaggevers) Na 41 jaar op de tram te hebben ge staan, waarvan de meeste jaren op zijn vertrouwde lijn 8. heeft de conducteur W. Smit, gistermiddag afscheid genomen van de HTM. Tijdens zijn laatste rit. waarvoor hij om 3 uur van het Hol landse Spoor naar Scheveningen ver trok, werd hij bij de Mauritskade opge wacht door Beertje, zijn vaste passagier, de hond van de familie Meyer van de Mauritskade, welk dier onder hoede van conducteur Smit het traject Jan Blan kenstraatMauritskade vele jaren heeft meegereden. Uit dankbaarheid voor zijn goede zorgen bood Beertje zijn tram makker bloemen en sigaretten aan, welke hy netjes om zijn nek had hangen In de remise aan het Harstenhoekplein sprak de hoofdcontroleur van de remise, de heer E. Vogel. Vervolgens voerde de heer P. Zandstra, bestuurslid van de afd. Den Haag van de Ned. Ver. van Ver voerpersoneel, het woord. Hij bood een boek aan. Daarna getuigden de heren W. Schrijver, voorz. van de mannenzang- vereniging van de HTM, waarvan de scheidende conducteur 30 jaar lid is ge weest, J. van Halen, bestuurslid van het Jubileumfonds, waarin de heer Smit eveneens zitting heeft gehad, en mevr. Swarts, een vaste passagiere van lyn 8, van hun erkentelijkheid jegens de con ducteur, die twee couverts met inhoud mocht ontvangen. In een versierde mo torwagen werd Smit hierna met zijn familie naar zijn huis in de Wouwer- manstraat gebracht. (Van een bouwkundig medewerker) OM voor de bouw van een Provincie huis tot de keuze van een architect te geraken, werd een „meervoudige op dracht" gegeven tot heit maken van een schetsplan. Deze vorm was gekozen in nauw overleg met de Bond van Neder landse Architecten, B N.A welk overleg geleid heeft, tot het uitnodigen van een vijftal architecten Mede in overleg met de B N A. werd een commissie van advies aangewezen, waarvan Jhr Sidkinglhe, intendant van de Koninklijke paleizen, voorzitter was en de architecten Friedhoff. Leupen en Van Ravesteyn leden. In overleg met deze commisie was ook het programma van eisen opgesteld. De plannen der vijf uitgenodigde archi tecten zijn door de commissie beoordeeld en het rapport hierover hebben Gedepu teerde Staten aan de leden der Provin ciale Staten toegezonden met enige van de bijbehorende tekeningen, zulks ter toelichting van het voorstel om aan ir Peutz te Heerlen op te dragen (in nauw overleg met Gedeputeerden) een nieutw scheteplan. waarbij de eerder vast gestelde richtlijn voor de bouwkosten ad 12 milllioen blijft gehandhaafd. HOEWEL ook dit scheteplan niet zon der meer voor nadere uitwerking, c.q. uitvoering door de commissie kon worden aanbevolen, rineende deze toch, dat dit t>lan beloften inhoudt voor een representatief en doelmatig gebouw, als in een nader sobetspian rekening wordt gehouden met nader aan te geven wensen van de opdrachtgeefster- Bovendien vreest men. dat het tegen woordige plan van ir Peutz niet te ver wezenlijken is voor de gestelde bouwsom. Temeer omdat de andere ontwerpen alle een kleinere nihoud hebben..De projec ten van de architecten Oud. Pot, ir v- d. Erve en ir Klynen hebben nl. een in houd van resp. 110.500. 129.700, 142.500 m 160.400 m3. terwijl het ontwerp-Peutz tot 180 800 m3 komt. De gevolgde methode om te komen >ot de keuze van een bekwaam architect is stellig te waarderen en in het algemeen kan men zeggen, dat het gestelde doel is bereikt. Uit het rapport der commissie blijkt overigens wel, dat ook het plan van ir Peutz terdege onder de loupe ge nomen is en de critiek niet achterwege bleef. 7TEER BELANGRIJK achten we daar- j bij de aanmerkingen op de toren, die zwak van conceptie is. Hoewel de commissie meent, dat dit element in dit ontwerp niet gemist kan worden, komt het ons voor dat het geheel, bij het achterwege laten hiervan, ongetwijfeld zou winnen. De mening van de commis sie. dat de uitwendige vormeeving niet op hetzelfde hoge niveau van de plan opzet is gekomen, willen we graag onder schrijven. Het plan-K lyn en wordt door de commissie sterk gewaardeerd. Allereerst om de niet alledaagse situatie (het hoge hoofdgebouw ligt in de diagonaal van het terrein) maar ook om de levendige massawerking en de boeiende ruimte werking. We vragen ons af, of dit ge bouwencomplex, als het in deze vorm zou worden uitgevoerd, niet veeleer tot een onoverzichtelijk en enigszins ver ward geheel zou worden. In tegenstelling hiermee ademt het werk van architect Oud een weldadige rust bij een architectuur, die ook door de commissie zeer fraai wordt genoemd en van een feilloos doorgevoerde har monie en schaal is, Over de practische bruikbaarheid is aan de hand van de beschikbare tekeningen moeilijk té oor delen, doch wat de gehele architectoni sche conceptie betreft, is dit ontwerp klaar en duidelijk in elk opzicht en van een rustige voornaamheid. Het plan-Van de Erve is bijzonder geslaagd in zijn situatie en de hoofd vorm van het gebouwencomplex. De uit werking in de architectuur staat niet op dezelfde hoogte, hoewel er prachtige par tijen in zijn aan te wijzen, ET PLAN van architect Pot stelt ons voor bijzondere moeilijkheden. In een knappe situatie zijn architecto nisch eigenlijk drie gebouwen ontworpen. De tegenstelling in de architectuur tus sen het representatieve en het admini stratieve gebouw moge een gewenste spanning geven, in dit project vermogen we geen eenheid te zien, hoe interessant en levendig de gevels ook mogen zijn. Dit laatste geldt vooral voor het repre sentatieve gedeelte, dat gedachten aan Italië bij ons opwekte, terwyl het ad ministratieve gebouw een helder-zake- lijke en gave architectuur te zien geeft. Het zou interessant zijn de vijf plannen in zyn geheel te kunnen bekijken en we hopen, dat deze gelegenheid ons nog geboden zal worden Intussen onze waar dering voor het initiatief van Gedepu teerde Staten om voor een zo belangrijk gebouw als het Provinciehuis, dat straks in het Haagse stadsbeeld zulk een voor name rol zal soelen, door een meer voudige opdracht aan een vijftal be kwame architecten tot een verantwoorde keuze te geraken. (Advertentie) (Advertentie). Vijf duizend jaar Jiledingsorgen Wanneer V eens iets wilt weien over de historie van Uw dagelijkse plunje, dan moet U het boek Lezen, dat Anton Zischka, onder bovenstaande weinig opwekkende titel heejt ge schreven over de geschiedenis van de kleding. 1) Wij kregen dit boek in de na-Korea tijd van een onzer vrienden (zelf regenkledingfabrikant!) ten geschenke en we zijn er nog niet helemaal ach ter, of hij daarmede zijn medeleven of zijn leedvermaak wilde symboliseren! Maar ondanks het feit, dat we toen aan ome eigen dagelijkse kledmgzor- gen onze handen wel vol hadden, moe ten we erkennen, dat we dit boek met zeer veel belangstelling gelezen heb ben. Tussen berenhuid en cocktail-dress liggen ruim vijftig eeuwen en als men ziet, hoeveel verbitterde oorlogen en bloedige revoluties er gevoerd zpn om aan de steeds stijgende vraag naar kleding te voldoen, dan zouden we bijna wensen, dat het maar bij die berenhuid gebleven was. Naast voed sel is kleding de grootste levensbe hoefte van de moderne mens en de hoeveelheden materiaal, waarmede deze behoefte moet worden bevredigd, kunnen slechts in millioenen en nog eens millioenen kilogrammen en gul dens worden uitgedrukt, terwijl voor de hoeveelheden menselijk vernuft en menselijke werkkracht geen maatstaf kan worden aangelegd. Een der opmerkelijkste verschijn selen van deze eeuw is de enorme vlught van de confectie-industne. Deze vlucht heeft het mogelijk gemaakt, dat thans veel meer mensen betere kleding kunnen dragen, dan ooit tevo- 'en het geval is geweest. ..Mode verslijt meer kleren dan de mensen" schijnt Shakespeare al ge- .egd te hebben en het ts alleen aan de confectie-industrie te danken, dat tallozen zich tegenwoordig modieus kunnen kleden, iets wat vroeger uit sluitend voor enkele welgestelden was weggelegd. Een aardig voorbeeld van de ont wikkeling van deze industrie op het gebied van herenkleding is Montague Burton Ltd., een Engelse fabriek die per week 30.000 herencostuums ver vaardigt en daarvoor 2000 stukken stof met een gemiddelde lengte van 50 meter nodig heeft. Naast dergelijkg industrieën, die zich op het massa- fabrikaat toeleggen, zijn er ook klei nere fabrieken, die zich op een beter product specialiseren. Tot welk een graad van perfect ie de huidige gerede kleding kan wor den opgevoerd, blijkt U het duide lijkst, wanneer U onze Bodyguard jassen eens past. Deze demi-saisons hebben een volmaakte balans, waar door wijken van de kraag practised niet mogelijk is. Het moderne, ruime model, dat vooral door auto-bezitters zo gewaardeerd wordt, geeft aan deze jassen een apart en sportief accent. Onze verzorgde collectie omvat de nieuwste dessins in originele Harris-, Irish- en Shetland tweeds in prijzen van f89.50, f 129.50 en hoger. Het merk Bodyguard geeft U de garantie, dat U een top-prestatie van de hedendaagse confectie-industne koopt. Wanneer U thans zo'n comfor tabele en practische Bodyguard jas aanschaft, heeft U de zekerheid, dat U zich voor dit onderdeel van Uw garderobe in de eerstvolgende jaren geen „kledingzorgen" behoeft te ma ken! Wulfsen Wulfsen 1) Anton Zischka: Vijfduizend jaar kledingzorgen. Uitg. v. Nederland's Boekhuis, Tilburg.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2