Zes ministers zoeken de sleutel van de Europese eenheid k La Vi Slechts besef van internationaal gevaar kan de standpunten overbruggen HEES? HOESTL, Februari-herdenking misbruikt voor rode propaganda r l y A <2 1 4 A <0 vlte- RHEUMIN Zeventiende lijst met namen van de slachtoffers Van het erf van School en Kerk Het lied der aethergolven DE HONGAARSE GALEISLAAF b# WotUM Toch is het zo! 2 DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 Woidt Rome een „historische conferentie"? TE ROME confereren de zes ministers van Buit. Zaken der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, mede in hun kwaliteit van minis ters der Europese Defensiegemeenschap. Het gaat om de verdere inte gratie van Europa. De Nederlandse groep van deze zesmogendheden- conferentie staat onder leiding van de minister van Buit. Zaken Beyen en de Nederlandse gezant in Italië, dr Boon. Op het programma staan 1. Het Nederlandse voorstel voor een Westeuropese tolunie. 2. Welke stappen nu verder voor de K. S. G. genomen moeten worden. 3. Het E.D.G.-verdrag. In zijn zwarte aktetas bracht de Franse minister van Buit. Zaken. Bidault, de door Frankrijk voorgestelde amendementen op het E.D.G.-verdrag mee. De andere partners vrezen, dat deze wijzigingen het ruggemerg uit de Westeuropese defensie zullen wegnemen. Althans zal de Westduitse Bondskanselier Adenauer zich met alle kracht tegen de Franse amendementen, in de z.g. „protocollen" vervat, verzetten. in de Noordelijke landen der tolunie een groot aanbod loskomen van Italiaanse vruchten, groenten, likeuren en bijvoor beeld Franse wijnen. Kortomeen „economische wederopstanding van Euro- Wij vestigen er de aandacht op, dat ihet de eerste keer is, dat de zes ministers van respectievelijk Frankrijk, West- Duitsland, Italië, Nederland, Belg-ië en Luxemburg elkaar ontmoeten, na de veelzeggende rondreis door West-Europa van de Amerikaanse minister Foster Dulles. Immers, de Amerikaanse druk op West-Europa om met spoed tot een grotere eenheid te komen, m het bijzon der m defensief opzicht, is onmisken baar. En toch, te oordelen naar de be richten uit Parijs en Bonn, staan deze kansen allesbehalve gunstig. Zowel Bidault als Adenauer krijgen in hun parlementen met moeilijkheden karnapen. Daarbij komt, dat men ten a zien van de houding van Engeland in het onzekere verkeert, al heeft Eden dan ook gezegd, dat hij „een hechte samen werking wenst tussen Engeland en het E.D.G.". Gisteren verklaarde Oliver Manet, technisch adviseur van het Franse ministerie van Defens.e, dat Frankrijk van oordeel is, dat eenheden, die aan het Europese leger zijn toegewezen, en die, welke onder „nationaal gezag" blijven, moeten kunnen worden uitgewisseld. Zulks omdat Frankrijk het enige land van de E.D.G. is, met zware militaire overzeese verplichtingen. Hij wees er nog op, dat de strijdkrachten in de over zeese gebieden in Frankrijk moeten wor den uitgerust, daar er geen wapenfabrie ken in de Franse Unie bestaan. Frankrijk ihoopt, dat de andere partners van het E.D.G. zullen vertrouwen, dat niet onnodig grote aantallen manschappen aan het E.D.G. onttrokken zullen wor den, en zeker nooit zonder goedvinden van de opperbevelhebber van de NATO. En d:t is nu ju .si het punt, waartegen de Duitsers grote bezwaren hebben. Onze Nederlandse minister van Buit. Zaken, mr Beyen, heeft vooraf een twee- (Advertentie) ...bereid ^met de genees krachtige ingrediën ten van Vicks VapoRub. pa!" Vandaar, dat men hevige protesten verwacht van die producenten, welke in hun eigen land de nadelige gevolgen daarvan zouden ondervinden Maar. de regering van Nederland en die van Italië (waar het probleem der overbevolking het nijpendst is. Red.) schijnen bereid -te zijn. dit perspectief, me: al hetgeen er aan vast zit. te aan vaarden. Waf „Financial Times" thans zegt In verband met de conferentie te Rome. is interessant wat het bekende blad „Financial Times" schrijft ovèr een eventueel Europees staaloverschot. Het blad wijst er op. dat het voornaamste risico voor Engeland is, dat een boven de markt hangend Europees overschot, de staalpryzen zou doen dalen Echter, door de in werking treding van het plan-Schuman kan zulks vermeden wor den. De kwestie der afzetgebieden is voor Europa van veel ernstiger aard. Er is sprake van staaluitvoer op grote schaal naar economisch „niet-ontwikkelde" ge bieden, maar het is niet bekend of Ame rika deze gebieden van staal zal voor zien. Zes partijen protesteren Vervolgingen in Rusland bewijzen, dat communisten huichelen De voorzitters van zes Nederlandse partijen hebben een gemeenschap pelijk manifest uitgegeven, waarin zij zich keren tegen de onwaarachtige communistische houding bij de herdenking van de Februari-staking. De tekst van het manifest luidt als volgt: „De datum nadert, waarop Amsterdam de heldhaftige staking van Fe bruari 1941 herdenkt. Tegelijkertijd vernemen wij uit de landen achter het IJzeren Gordijn het gruwelijke nieuws van de Christen- en Jodenver volgingen. Wij, die behoren tot partijen van verschillende richting, gevoe len de behoefte de bevolking van Amsterdam er aan te herinneren, dat de staking van Februari 1941 een felle daad van protest is geweest tegen soortgelijke vernietiging van de vrijheid van godsdienst en een soortgelijk anti-semitisme als thans in de door de communisten beheerste landen woedt. daagse bespreking met de Italiaanse regering gehad. Volgens de tekst van A.P., heeft onze bewindsman er nog eens op gewezen, dat Europa in ernstig ge vaar verkeert. Daarom, teneinde aan een internationale crisis het hoofd te bieden, is het nodig, dat de gemeenschappelijke verantwoordelijkheid der Europese rege ringen erkend wordt. Zonder een supra nationaal gezagsorgaan zal gecoördi neerde actie niet mogelijk zijn. Het belang van Rome blijkt mede uit het feit, dal Adenauer gewaagde van een „historische coniferen tie". Dit doelde natuurlijk op de gevolgen voor Europa als grotere eenheid zou worden bereikt. Economische weder opstanding van Europa Nadat wfj bovenstaande geschreven hadden, ontvingen wjj nog het volgende Reuterbericht uit Rome: Naar verwach ting, zullen in Frankrijk en Italië de in dustriëlen, alsmede in België, Nederland en West-Duitsland de landbouwers, zich krachtig verzetten tegen het plan van Nederland inzake de vorming van een tolunie. De Nederlandse regering heeft dit plan voorgesteld, omdat ztf van oor deel is. dat de éénmaking op politiek en militair gebied niet doelmatig zou zijn. wanneer zü niet op de grondslag van economische „unificatie" is gevestigd. Minister Beyen heeft in Rome de steun weten te verwerven van de Italiaanse regering. In de gehouden bijeenkomst der ministers van Buit. Zaken van de K.S.G. heeft hij sterk aangedrongen op grotere economische eenheid, waardoor Europa zich vrij kan maken van de Ame rikaanse hulp. Die „grotere economische eenheid" moet dan de beschikking heb ben over het. op één na grootste, poten tieel ter wereld, nl. de enorme agrarische hulpbronnen. Naar verluidt hebben de Italiaanse ministers gepleit voor een nog ruimere strekking, te geven aan het Ne derlandse voorstel. Hierin dient een be paling te worden opgenomen, luidende, ..dat niet alleen goederen, doch ook ar beiders vrij en in onbeperkte mate van het ene naar het andere land mogen worden overgebracht. Uitvoering van dit voorstel zou bete kenen, dat de ongeveer 2 millioen Ita liaanse werklozen vrij zouden zijn in de vijf andere landen der tolunie werk te gaan zoeken. Voorts zouden de markten van Frankrijk, Italië en de Beneluxlan- den worden overstroomd met goedkope Duitse industrieproducten. Anderzijds zou Geen dag gaat voorbij, waarop niet honderdtallen mensen van Christelijke en Joodse afkomst en uit de kring van an deren. die zich met kunnen verenigen met het communistische regime, door een gat in het IJzeren Gordiin van het Oosten vluchten naar het vrije Westen Zij laten have en goed in de steek. Hon derdduizenden van hun lotgenoten blijven achter, gefolterd door de angst voor ver volging, onderdrukking en moord. In Februari 1941 richtte de Neder landse vrijheidsgeest en verdraagzaam heid zich tegen de geestelijke dictatuur en het anti-semitisme van nationael- sociaüstischen huize. fWij richten ons thans met dezelfde kracht tegen het communistische schrikkelijke geweld en anti-semitisme. dat systematisch door de dictator in Moskou wordt bevolen aangewakkerd. Elk jaar opnieuw trachten de com munisten in Nederland (de marionetten van Moskou) uit partijzuchtige overwe gingen de herdenking van de Februari staking te misbruiken voor hun dema gogische propaganda. Opnieuw trachten zij het te doen voorkomen, alsof het held- heftig verzet tijdens de bezetting een bij uitstek communistische zaak zou zijn. Ondergetekenden voelen zich gedrongen de Amsterdammers er aan te herinneren, dat de strijd tegen de bezetter en het pro test tegen de mensonterende vervolging van velen van onze medeburgers, mei name van de Joodse Nederlanders, ge schiedde in gemeenschappelijkheid, over alle partijpolitieke en levensbeschouwe lijke grenzen heen. Wat ons, mensen van verschillende richting en levensovertuiging, ook schei- wjj staan op de gemeenschappelijke bodem der geestelijke vrijheid en der politieke democratie, welke haar stempel heeft gedrukt op onze beschaving. Minder dan ooit hebben de commu nisten thans, nu hun bevelvoerders in Moskou tot een zelfde vervolging van Christenen en Joden opzwepen, het recht zich het monopolie van de herdenking der Februari-staking toe te eigenen. Hun geveinsde herdenking is een hoon voor de edele gezindheid, waaruit de stakers van 1941 lijf en leven op het spel Advertentie Kosten kroning 1 millioen pond sterling Volgens een officiële schatting, zal de kroning van koningin Elizabeth (in Juni) de Britse belastingbetaler een millioen pond sterling kosten. Vanmorgen zijn te Rotterdam met een Amerikaans troepenschip 13 j wonde Korea-strijders aange komen, van wie 3 Nederlandse, 7 Bel gische en 3 Franse. Advertentie) Blijf niet doorlopen, met die Rheumatische Pijnen. Roei ze uit met wortel en tak. Neem Kruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en ingewan den weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. zetten Zolang de communisten in Neder land zich niet openlijk keren tegen de gruwelen, die thans achter het IJzeren Gordiin geschieden, vallen zij de stakers van Februari 1941 in de rug aan en plaat sen z^j zich buiten de zedelijke gemeen schap." W. J. ANDRIESSEN, voorz. Katholieke Volkspartij; P. J. OUD, voorz. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie; J. SCHOUTEN, voorz. Antirevolutionn. Partij: H. W. TILANUS. voorz. Chr.-Historische Unie; K. VORRINK, voorz. Partjj v. d. Arbeid; Ch. I. J. M. WELTER, voorz. Katholieke Nat. Partij. Evacuatie-deputaten Geref. Kerken In verband met het feit. dat de adres sen van geëvacueerde predikanten en scrioae slechts ten dele bekend zijn, ver zoekt men ons het volgende mede te delen: Evacuatie-Deputaten van de Gerefor meerde Kerken nodigen de predikanten of de scribae van de kerken, welker leden tengevolge van de overstromingsramp alle of merendeels zijn geëvacueerd uit tot het bijwonen ener vergadering, welke op Donderdag 5 Maart a.s, des voormid dags te lOVfe uur in de zaal van de Nieu we Oosterkerk, Boezemsingel 164 te Rotterdam en op Vrijdag 6 Maart a.s. des voormiddags te 10'i uur in een locaal der Gereformeerde Kerk te Ber gen op Zoom, Bolwerk-Zuid 34, hoek Thomes de Rouckstraat, zal aanvangen. Verzocht wordt zich te begeven naar die vergadergelegenheid, welke \ynuit de tegenwoorctófikverblijfplaats /^^gemak kelijkst bert^-riaar is. Oecumenische jeugdconfe- rentie over Europa „Europahoe is de stand?" is het thema v-an de tweede landelijke oecume nische jeugdconferentie over de Euro pese ontwikkeling die van 7—8 Maart op Oud Poelgeest te Oegsrtgeest gehouden wordt. Zondagmorgen wordt de oecume nische huiseftenst geleid door ds N O Steenbeek. 's Middags spreekt mr A. W. Kist De conferentie gaat uit van de Oecumenische Jeugdraad er. de Stioh- ting Oud Poelgeest. Volgens de laatste opgave heeft de collecte in de Ned. Herv. Kerk voor het Rampenfonds opgebracht plm. ƒ1.217.000. Mr L H Ph. de RodeVerschoor aanvaardde gisteren het ambt van pri vaat-docente in het luchtrecht te Utrecht. (Advertentie) 37,5° 36,5° Hieronder volgt de zeventiende lijst van slachtoffers van de watersnood, uitgegeven door het Informatie bureau van het Nederlandse Rode Kruis: Dinteloord Geborgen en geïdentificeerd: De Bruijn, Pieternella Adriana. geb. 4-3-1911, gehuwd met Mart. Jan sen. Laatste adres: C57 Halsteren Geborgen en geïdentificeerd: De Keijzer, Elisabeth Maria, geb. 6-11-1930; Maas. Cornelia Johanna Maria. geb. 27-2-1947 te Halsteren Laatste adres: B 304. Herkingen Begraven in de gemeente Dirksland: Melissant, Tannetje. geb. 12-3-1883 te Herkingen, weduwe van Volaart. Laatste adres: Baitenoordseweg 264. Krainingen Geborgen: De Bel, Elias Cornelis, geb. 9-5-1936 te Kruiningen. Laatste adres: Achter straat 17. RÜkse, Ferdinandus. geb. 23-1-1936 te 's-Heer Arenóskerke. Laatste adres: Grintweg 5. Nieuw-Vossemeer Geborgen en begraven in Steenber gen: Ooms, Jacobus Adrianus Maria, geb. 10-7-1935 te Nw-Vossemeer Laat ste adres: Kade 355. Ooms, Antonius Josephus, geb 11- 8-1893 te Nw-Vossemeer. Laatste adres: Kade 355. Van Someren. Joseph, geb. 23-9-1945 te Nw-Vossemeer. Laatste adres: Pel- sendijk 325. Stavenisse Geborgen: Hage. Elisabeth, geb. 31-7-1922 te Stavenisse. Laatste adres: Buurtweg A 91. Steenbergen Geborgen en geïdentificeerd: Dekkers, Adrianus, geb. 28-1-1890. Schuurbiers, Marinus Antonius, geb. 30-1-1925. Willemstad Geborgen en geïdentificeerd: Bos. Arie Balten. geb. 17-12-1881. Texel Begraven: Koopman. Jan, geb. 4-1-1904. Laat ste adres: De Waal 42. Aan vulling «^rectificatie Kjst: Begraven: IJska, Redmer, geb. 25-4-1396. Laat ste adres: De Waal 29. Kuip. Dirk geb. 23-11-1916. Laatste adres: De Koog 36. Dijker, Willem, geb. 14-12-1895. Laatste adres: De Waal 58. Bernaraus, Wieger, geb. 17-12-1913 Laatste adres: De Waal 81. Aanvulling en rectificatie 4e lijst. Begraven: Walsweer, Siebren. geb. 17-4-1929. Laatste adres Eierland C 12. Waar de geëvacueerde predikanten zijn Van zeventien geëvacueerde Ned. Her vormde predikanten zijn thans de adres sen bekend geworden. Wy noemen ze hieronder, met tussen haakjes de evacu atie- adressen. Ds A. Baas. Lage Zwaluwe (Koningin negracht 35. Breda. tel. 9331), ds L, Boer, Sirjansland (Piet Heinstraat 31, Vlaardin- gen, tel. 2891), ds G. den Boer, Waarde (Prins Frederiklaan- 23, Breda. tel. 7955), ds W. C. v. Burgerer. Kruiningen (M. D, de Grootstraat 50. Goes), ds G Enkelaar, Stavenisse (Lagendijk 19. Ridderkerk), as H Goedhart, Middelharnis (Groene- kanseweg 64. Groenekan), ds W. v Griet, huysen. Numansdorp (hoofd Ned Herv. school. Klaaswaal), ds F v d Krift, Kerkwerve-Serooskerke (Houdijk A 34. Wierden, tel. 121, Harmeien), ds G. E. Huizing, Dreischor (W. J. Visser, Mare takstraat 30, Den Haag, tel. 333675), ds E. S. de Lint, St Philipsland (L. B Nieuwenhuijzen, Wilhelminastraat 1, Steenbergen), ds J. Morti Zuidland (Jericholaan 25a, Rotterdam-C., telefoon 113760), ds A. P. Nauta. Zierikzee (Herv. pastorie Haamstede), ds H J. Ponsteen, Wolphaartsdijk (Kamperfoeliestraat 87. Goes), ds W. Radstake. Oosterland (De Graaffstraat 16 c, Rotterdam, tel ds J. Sperna Weiland. Brouwershaven (Bosstraat 3, Assen), ds J. Vink, Zuid- Beijerland), (ds J. H. de Vree, Oud- Beijerland),, ds M. G. Westerhof, Nieu- werkerk (Westerse Drift 2, Haren-Gr.). Van de geëvacueerde Geref predikan ten zijn ons de volgende adressen be kend: ds W. A. J. Dalmeyer te Waard huizen: p a T. Colijn, Uitwjjk, post Rijs wijk (NB); ds A. G Baaijen te Ril- land-Bath- Bergen op Zoom. Z.Z Haven no 13a; ds H. M. Kuitert van Scharen- dijke: J. van Waveren, De Zonne. Haam stede, tel. 77; ds P. A. Zeilstra. em. pred. van Middelharnis: Fam. Roem, Orber- laan 5, Monster; ds D C Los van Stel lendam: Rusthoflaan 9. Sassenheim, tel. 7201; ds M. J. Arntzen van 's-Gravcndeel: Burg. de Bruïnelaan 58. Zwijndrecht: ds J. Koolstra van Kruiningen: Mevr. Ste- ketee. Dorpsstraat A 49, Heinkenszand. C.J.V.F. roept geëvacueer- den op De CJVF (Christen Jonge Vrouwen Federatie) heeft alle geëvacueerde leden Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Scherpenzeel (Gld.) J. C. Terlouw te Otterlo. die bedankte voor Giessendam-Nederhardinxveld; Oldebroek (toez.) tweede pred. plaats H. Harkema te Zeist, Te Vinkeveen J Bak ker te Veenendaal. Aangenomen: naar Nieuw Dor drecht (toez.) N. Warns te Wanneper- veen. Bedankt voor Delft (8ste pred plaats) J. J. Poldervaart te Nijverdal. Toegelaten tot de Evangelie bediening: C Bezemer, Koninginne weg 8. Katwijk aan Zee: A. van Haar lem. J. van Gooienkade 31, Leiden; H. Belier Herv pastorie. Harich 'Fr i. J Noordmans Hugo de Grootstraat 57. Delft; .A. Th. Rothfusz. Vlamingstraat Delft; E. G. Broesenkool, Ommeraijk 31, Leuscn; E. Chr. Poepjes. St. Johannesga; Fr. Hoekstra, Noordersinge! 54, Leeuwar. den; K. van der Sloot, no 25 in Cornjum; dr H. C. Funke, Mozartstraat 41, Arnhem. Beroepbaarstelling: H. Belier, C Besemer en J. Noordmans, Mr Q. Rovers, Kraneweg 65 A Groningen en IJ. Strikwerda, Britswerd. Geref. Kerken Beroepen: te Oosterend (Fr.) en te Warns: candidaat J. v. d. Zanden te Gro ningen; te 's-Graveland, A. Wiersinga te Schagen; Te Maassluis T Spilker te Bennebroek; te Wijhe, P. B. Suurmond te Oppenhuizen; te Zaamslag G Haaks- ma te Smilde, Aangenomen: naar Emmer-Com- pascuum candidaat W. v. d. Zwaan te Middelburg die bedankte voor Borger. Hantum. Murmerwoude. Ooltgensplaat. Zevenhuizen. Harkstede-Zuidbroek en voor Zuilichem. Geref. kerken (art. 31 K.O.) Aangenomen- naar Hilversum H. D. van Herksen te Onnen. eroepbaar: de classis Amsterdam heeft prep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard C. J. Breen te Amsterdam. Geref. Gemeenten edankt: voor Veenendaal (Flui terstraat) D. L. Aangeenbrug te Terneu- zen. Chr. Geref. Kerken Aangenomen: naar Oud Beijer- land D. Henstra te Broek op Langedijk Beroepen: te Leiden C. v. d. Weele te Harderwijk. Vry Evang. Gemeenten Benoemd: tot Evangelist te Haarlem A. van Gent te Arnhem. Toch een Chr. school in Geesbrug Raad van Oosterhesselen in het ongelijk gesteld De Kroon heeft de in minderheid linkse gemeenteraad van Oosterhesselen in Drenthe in het ongelijk gesteld en dat betekent dat de vereniging voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs in de buurt Geesbrug een school kan openen. Ein delijk is ook deze strijd om het goed) recht van bijzonder onderwijs gewonnen. Driemaal wees de gemeenteraad wegens zg fouten in de aanvrage een verzoek om medewerking tot schoolstichting af. Tweemaal zou nog niet het vereiste aantal leerlingen aanwezig zijn geweest en eenmaal achtte de fractie van de P v.d.A. de school overbodig en stemde tegen het voorstel van B en W. om medewerking te verlenen. Het schoolbestuur kwam in beroep bij Gedep. Staten van Drenthe, die het raadsbesluit vernietigden. Op voorstel van de P.v.d.A.-wethouder en tegen het advies van de burgemeester in en de rechtse leden ging de gemeenteraad in beroep bij de Kroon, doch, naar Trouw meldt, is dit beroep thans verworpen. Advertentie Zendingsconferenties voor theologische candidaten Evenals het vorige jaar organiseert de Zendings-hogeschoo! der Ned, Herv. Kerk te Oegstgeest ook in deze cursus twee korte conferenties voor theologische candidaten, die zich voor het kerkelijk examen voorbereiden. De eerste conferentie voor theologische candidaten van Amsterdam en Leiden ordt gehouden op Vrijdag 13 en Zater dag 14 Maart. De tweede voor theologi sche candidaten van Groningen en Utrecht is Donderdag 19 en Vrijdag 20 Maart. Sprekers op beide conferenties zijn: dr G. P. H. Locher, secretaris van de zending der Ned. Herv. Kerk over „Oecumene en Zending", dr E. Jansen Schoonhoven over „Reis langs Indonesi sche kerken" en drs J. Koper, zendings- ran mtuxrorkoM er. Hervormd, vrou- predikant over „Het Oude Testament wengroep verzocht hun tegenwoordige d- Zending", Ds P. J. Madtaay. secretaris ft" Utrecht rondleiding door het zendingsbureau lei- r, oen de organen e.d. naar den en ee„ uileentetting geien over het Ook Baptisten offerden voor Rampenfonds Het heeft bevreemding gewekt dat ce Unie van Baptisten Gemeenten niet ge noemd werd in de kanseiboodschap, aarin de meeste Nederlandse kerken opriepen tot een Zondag van verootmoe diging, gebed en offer. I-Iet blijkt thans, aldus het Weekblad De Christen, dat men inderhaast vergeten had de Baptisten uit te nodigen Zij staan overigens volkomen achter de boodschap der kerken In 38. meest kleine gemeenten in de Unie is ruim f9.000 voor het Rampenfonds bij eengebracht. De 73ste algemene vergadering van de Unie zal op 3 en 4 Juni in Hengelo ge houden worden, op 2 Juni is er een be groetingssamenkomst. Leraren vergaderen De jaarvergadering van de Vereniging van Leraren bij het Chr. V. H. en M. O. wordt op 1 en 2 April in Lêeuwarden gehouden. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot leraar aan de Chr. Teohn. School te Ede H. Ftegeman in De Bilt; tot onderwijzer (e«) te Ezinge mei S. v. d. Kooy te Vnezenveen; te Sneek (BLO) L. Broekhuizen te Aalsmeer; te Middelburg (Geref. sohool) A. Scheu te Serooskerken (W). ACADEMISCHE EXAMENS UTRECHT. 23 Febr Geslaagd voor semi-artsex.: mej E. M. G. Hiddir.Jc Hil versum; R. Llnschoten, Bilthoven; M H J. Wolfs, Voer endaal; H. J. Kreutzkamp. Bruns- sum; J. A. F. Klijn, Breda; Artsex.: G J. hiijmer, Enschede: M C. de Haan, Antwer pen; F J. B. Zeegers. Roermond; P. V. N Oort. Utrecht: Doet soc. geografie: N M. G. de Wïldt, Sittard. mogelijk zulk het evacuatie-adres worden gestuurd. Getroffen clubs en verenigingen worden door de CJVF geholpen, Geëvacueerden wordt aangeraden zich :n haar nieuwe woonplaats in verbinding te stellen met de plaatselijke afdeling. (Advertentie) LAST VAN JEUK? Bet die jeukende plekken met Débra- line, die de jeuk onmiddellijk stilt. En kort daarna is Uw huid binnenlandse werk. Aan het Museum voor Volkenkunde te Leiden wordt een bezoek gebracht onder leiding van drs F. C. Kamma, zendings predikant Nieuw-Guinea. De conferen ties staan onder leiding van dr W. F. Dankbaar. Prof. dr ir C. H, Edelman, hoog leraar in de mineralogie te Wagenïngen, •is onderscheiden met de Van Water schoot van oer Gracht-erepenning van het Kon. Ned. Geologisch Mijrabouw- kiuindig Genootschap. Het aantal inspecteurs van het nij verheidsonderwijs zal per I Mei worden uitgebreid voor de benoeming va.n ir G. Slot, thans directeur van de MTS te Venuo. WOENSDAG 25 FEBRUARI. Hilversum I, 402 m. VARA 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8 18 Gram. 8 50 Voor de huisvrouw 0 00 Gram. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 1100 Gram. 12,00 Metropole Orkest. 12 33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel. 1 00 Nieuws en commentaar I 30 Accordeon orkest en solist. 1.45 Gram 2 00 ..De weg om hoog". 2 15 Jeugdcor.cert. 3 00 Voor de Jeugd. 3.30 Idem 3 50 Pianorecital 4 10 Voor de jeugd 4.45 Voor de zieken, 5 15 Dansmuziek 5 50 Regerir.gsuitzending: Drs. R Kool: Su riname® handel" 6 00 Nieuws. 6 20 Militaire causerie. 6 35 Roemeens Orkest. 7.00 „Het Welvaartsplan van het NVV". 7.15 Zang er piano. VPRO: 7 30 Voor de jeugd VARA 8.00 Nieuws. 8 05 Politiek commentaar. 8 1c „Dat was de tijd", beelden uit de wereld van het variété, het cabaret en het toneel van omstreeks 40 Jaar geleden. 10.45 „De woonplaats van de eerste mensen". 11.00 Nieuws. 11.15 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 11 20 Hammondorgelspel. 11.40—12.00 Gramofoonmuziek Hilversum II, 298 m. NCRV: 7 00 Nieuws 7,10 Gram. 7 15 Gymnast.ek. 7 30 Gram 7 45 Een woord voor de dag 8 00 Nieuws 8 18 Ge wijde muziek. 8.45 Gram 9 00 Voor de zieken 9 30 Voor de huisvrouw 9 35 Gram. 10.10 ld 10 30 Morgendienst 1100 Gram. 11.10 „Het kind van Europa", hoorspel. 12,00 Pianoreci tal. 12.33 Gev. muziek. 1.00 Nieuws. 115 „Met PIT op pad". 120 Marinierskapel. 2 00 Gram. 19 Er zaten toch niet uitsluitend dieven en rovers De vrouw ontving Lajos vriendelijk de volgen- gevangen? Er zaten toch ook hij aarzelde de dag. Ja. haar man had haar alles verteld. Ik ben blij dat ik het ventje kon weghalen", even, zette dan door er zaten toch ook ande- En natuurlijk zou hij het briefje bezorgen. Dat antwoordde hij. „Al deed ik niet meer, dan ieder ren... 4. was al het minste, wat ze doen konden voor ander zou hebben gedaan De cipier begreep. Bedoelde sinjeur de ketterse iGmand, die hun jongetje had gered. Sinjeur ken- Daar gaf'de man geen weerwoord op hij be- predikanten? Wilde hij die misschien bezoeken? de natuurlijk die gevangene? Was dat misschien gon te lopen. In de richting van zijn woning. En toen Lajos knikte: „Nee, dat is onmogelijk, familie van hem? „Ga met me mee" nodigde hij. „Mijn vrouw Ik_wil wel wat voor je doen maar als ik je vader", erkende Lajos. „We hebben niets zal u ook willen bedanken." oinnen net... J ..jL u:i u:._i Lajos ging mee. Niet om zich door de moeder te laten bedanken: waarom zou hij? Maar om met de vader te spreken. Was hier niet de gele genheid, die hij verlangend had gezocht? Hij ging mee naar de woning hij bleef pra ten in de woning. Nam de uitnodiging om te blij ven eten, aan. En toen hij het was avond ge worden naar huis ging, begeleidde de man hem een eindweegs. „Daar heb ik mijn werk", vertelde de nieuwe kennis, toen ze langs de gevangenis kwamen. „Gevangenbewaarder." Lajos deed, als had hij dat al niet lang ver moed. Vroeg, of er veel gevangenen waren. Of ze bezoek mochten hebben. „Een enkele; niet allemaal." „Jammer", zei Lajos- De ander hoorde dat van hem gehoord, sedert hij hierheen is ge- En thuis wacht moeder op tijding." door H. TE MEK WE me» De vrouw schudde meewarig het hoofd. Wat erg, wat erg! Een man, een vader in de gevan genis- Waarom bleef die vader dan ook ketter? vroeg ze in haar simpelheid. Was het nu zo erg om Rooms te worden? Ze had natuurlijk wel van ketters gehoord heer-oom beweerde, dat dat hardnekkige en gevaarlijke lui waren. Nu dat zou dan ook wel, voegde ze er naïef bij, al zou je het aan sinjeur-hier niet zeggen. Maar als je je Ze liepen een poosje zwijgend verder; bij een vrijheid er mee terug krijgen kon, wèl, waarom straathoek bleef de cipier staan. zou je dan niet zeggen, dat je Rooms wilde wor- „Ik moet terug, zei hij. '„Welke gevangene zou den! Dat begreep ze niet. je willen spreken?" Lajos noemde de naam even kwam de hoop Lajos trachtte het haar uit te leggen: de Room- 2.45 voor de meisjes. 3.00 Voor de jeugd. 3.45 Gram. 4,00 Voor de Jeugd. 5,20 Orgelmuziek. 5 50 Act. of gram. 6.00 Viool, clavecimbel en cello. 6,30 Spectrum van het Christelijk Or ganisatie- en Verenigingsleven. 6.45 Geeste lijke liederen. 7 00 Nieuws. 7.10 Boekbespre king. 7.25 Gram. 7 30 Buitenl. overzicht. 7.50 Gram. 3.00 Radiokrant 8 20 Radio Philh. ork. en solist. 9.00 Gram 915 Lijdensoverdenking 9 45 Gram. 10 40 Avondoverdenking 11.00 Nieuws. 11.1512 00 Gramofoonmuziek. Engeland, BBC 330 m. 12 00 Schoolradio 1.00 Gram. 1 25 Gev programma. 1.55 Weer berichten. 200 Nieuws. 2.10 Ooggetulgever- slagen 2 30 Latijns-Amerikaans orkest. 3.00 Schoolradio 4.00 Hoorspel. 5.00 Piano sopraan. 5.40 Voordracht. 6.00 Voor de kin deren. 6 55 Weerber. 7 00 Nieuws. 7 15 Sport. 7.20 Lichte muziek. 7 45 Causerie. 8 00 Gev. programma 8.30 Causerie. 8 45 „La Damna tion de Faust". opera. 10 0010 15 Nieuws. 1125 Gram. 1145 Pa riementso verzicht. 12.00- 0.03 Nieuws Engeland. BBC 1500 en 247 m. 12 00 Mrs. Dales Dagboek. 12 15 Gev. muziek. 12.15 Voordracht 100 Parlementsoverzicht Lichte muziek 1 45 Concert. 2.45 Voor de kin deren 3 00 Voor de vrouw. 4 00 Amus muz. 4 30 Orgelspel 4 45 Amus.muz. 5 15 Mrs Dale's Dagboek. 5.30 Gev. muz. 6 00 BBC Northern Orchestra 6 45 Verzoekprogr 7.15 Voor de jeugd 7 45 Hoorspel. 8 00 Nieuws 8.25 Sport. 8.30 Gev, programma. 9,00 Hoorspel. 10.30 .Can I come in?" 11 00 Nieuws, 11.15 Klank beeld. 1145 Pianospel. 0 05 Voordracht. 0.20 Hawaiianmuziek. 0.591,00 Nieuws. Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.00 Gram. 1 00 Nieuws 2.05 Idem 2 10 Gram 6.30 Ame rikaanse uitzending. 7.00 Gram. 8.00 Vocaal ensemble 8 30 Gram. 9 00 Hoorspel. 10 30 Gram. 11 4512,00 Nieuws. Brussel 324 m. 11.45 Omroeporkest en solist. 12 30 Weerber. 12,34 Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 Omroeporkest. 1.45 Gram. 2.00 Schoolradio. 3.40 Gram. 4.00 Omroeporkest, 4 50 Gram. 5 00 Nieuws. 5.10 Gram. 5.30 Causerie. 5 40 Gram. 5.50 Boekbespreking. 6 00 Gram. 6.15 Causerie. 6 30 Voor de soldaten 7 00 Nieuws. 7 40 Gram 8.00 Hoorspel. 9,30 Omroeporkest 10 00 Nieuws. 10.15 Strijkkwartet. 10 55—12.00 Nieuws Brussel 484 m. 12 05 Gram. 12.15 Lichte mu ziek. 12 45 Gram. 100 Nieuws. 1.10 Gram. 2.00 Idem. 4 00 Lichte muziek 5.00 Nieuws. 5 15 Gram. 6.30. 7 00 en 7 40 Idem 7 45 Nws. 8 00 Gram 8.15 Groot Symphonle Orkest en solisten, 9,55 Gram. 10,00 Nieuws 10.15 Jazz- iuziek. 10.45 Gram. 10.50 Nieuws BBC European Service. Uitzendingen voor Nederland. 10.00—10.30 n.m, Nieuws. Achter het IJzeren Gordijn Vrijbuiters Radiodag boek. (Op 224 en 49 m Advertentie - bij hem op, dat de ander hem toch zou binnen sen leren dingen, die in Gods Woord geen grond woord. Waarom vond sinjeugr dat jammer? Had iaten. Die hoop werd niet vervuld. vinden; die te kort doen aan de eer van Jezus hij er belang bij? Hij zag er anders niet naar „Spreken kun je hem niet werkelijk, dat kan Christus als de Verzoener der zonden, als de Za- uit, dat-ie kennissen had onder dieven en rovers jfc njet doen. Maar als je een briefje schrijven ligmaker van Zijn kinderen. Éénmaal heeft Hij en de gevangenbewaarder lachte, terwijl hij wilt..." Zichzelf voor de zonden geofferd aan het kruis het zei. „Graag!" narfl Lajos aan. „Kan ik het morgen dat offer is voldoende. Christus zélf heeft im- Lajos lachte niet: hij voelde, dat een onvoor- brengen?" mers gezegd: „Het is volbracht." En daarom zichtig woord, een al-te-ver-gaande wens, op dit „Goed Bij me thuis. Als ik er niet ben, geef hoeft en kan dat offer niet onbloedig worden her ogenblik schaden kon Begreep tegelijk, dat hij het dan maar aan mijn vrouw." haald in de mis, zoals de Roomse priesters dat deze gelegenheid moest aangrijpen. Ze scheidden. dag aan dag doen. tl? Keelp.i"7 I Sle,k Antisepl he'Pon dadelijk TN FLORIDA en Noord-Mexico groeit de Yucca-lelie, een plant wier gele of rode bloemen in grote trossen aan het einde van de stam staan, geklemd tussen een bundel stekelige bladeren. Gedurende één nacht zijn de bloemen geheel geopend en dan kruipt een kiene vlinder, de Yucca-mot in de bloem, pakt het kleverige stuifmeel van de meeldraden en maakt daar een balletje van. Met dit klompje stuif meel vliegt de mot naar een andere Yuccabloem en plakt daar het stuif meel stevig op de stempel vast. Als dit is gebeurd, kruipt zij dieper ln de bloem, begeeft zich naar het vruchtbeginsel, dat zij met haar leg- boor doorsteekt en legt daarin drie of vier eieren. Daaruit kruipen na verloop van tijd de rupsjes die zich te goed gaan doen aan de zaadjes van de Yuccalelie. Tot zover zullen vele lezers hierin niets opzienbarends kunnen zien Zo talloos vele insecten zorgen immers voor de bestuiving van planten en ontelbaar vele soorten leggen ook hun eieren in het vruchtbeginsel. Nee, veel bijzonders schijnt in het gedrag van de Yuccamot toch niet waarneembaar te zjjn. We kunnen deze teleurstelling be grijpen, doch wijzen er op dat het gedrag van de Yuccamot toch wel op vallend is. omdat het insect naar de eerste plant vliegt, uitsluitend met het doel daar het stuifmeel te halen dat noodzakelijk is voor de bevruch ting van de tweede plant, waarin zij haar toekomstig kroost zal huisvesten. De bestuiving is dus een onderdeel van de broedzorg. Maar hiermee zjjn we er nog niet. De Yuccamot is nl. het enige dier dat voor de bestuiving van de Yuccalelie zorg draagt, Zonder de mot zou de lelie uitsterven. Iedere soort Yucca lelie heeft dan ook een eigen soort Yuccamot, wier jongen zich uitslui tend met de zaden van deze soort kunnen voeden. Maar de regie zou toch wel deerlijk in de war lopen, indien de Yuccamot ln de plant zoveel eieren zou depo neren als bjjv een vlieg. Dan zouden de talryke larven alle zaad opeten, waarmee het doodvonnis over de Yuccaplant zou zijn voltrokken Want de lelie zou in dat geval uitsterven en hetzelfde lot ware de motten be schoren. We zeiden reeds, dat het motten- wijfje drie tot vier eieren legt. De daaruit voortgekomen larven eten ge durende hun groeiperiode ieder onge veer 20 zaadjes, zodat de plant door haar logé's beroofd wordt van laten we royaal zijn 100 zaadjes. In het vruchtbeginsel van de plant kunnen echter ongeveer 200 zaadjes tot ont wikkeling komen, voldoende dus om zowel de gasten te voeden, als de instandhouding van de soort te ver zekeren, U ziet, het sluit in de natuur allemaal weer als een bus! Dat woord bus plaatst ons voor een zonderling probleem. Stel eens, dat u een levende bromvlieg wilt wegen. U vangt het dier en stopt het in een lege bus het mag ook een jampotje zijn waarvan u het gewicht nauw keurig kent. Dan plaatst u de bus met de bromvlieg op een weegschaal, maar juist als u dat gedaan heeft, vliegt de bromvlieg op en blijft in zijn nauwe gevangenis rondvbegen. Kunt u de vliegende vlieg nu wegen, ja, of nee? Daarover morgen. (Nadruk verboden).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2