Den HelderGibraltar van het Noorden \A EWMMWm RHEUMIN NIJMEGEN EET SNERT oudekast? Een nieuwe frff'W'f* lot uit de lotenj F,I1 (Rn slotte 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 Van de beroepsbevolking is 85 in dienst van de Marine (Van een correspondent) We zijn hier misschien wel wat een zijdig georiënteerd, zegt burgemeester Rehorst van Den Helder, want bij de uitbreiding van de stad houden we eigenlijk alleen rekening met de marine. Wanneer we het hadden moeten heb ben van vestiging van industrie, dan zou het er met de bouwbedrijvigheid hier stellig heel anders hebben uitge zien. We hebben met de wederopbouw gewacht tot 1947. In Mei van dat jaar viel de beslissing, dat Den Helder de grote marinebasis van Nederland zou worden en toen is het begin gemaakt, dat overigens voor een goed deel be stond uit puin ruimen. Den Helder is betrekkelijk een ge- isoleerde stad: één spoorlijn verbindt de plaats met de rest van Nederland, ver der is er één grote weg en er zijn twee wegen van ondergeschikt belang en één kanaal. Het „Gibraltar van het Noor den" ligt afgezonderd, naar de zee toe gekeerd. Den Helder is een marinestad. Be halve degenen, die werk vinden in de verzorgende bedrijven, is 85 van de beroepsbevolking in dienst van de ma rine. De crisis van 1929 heeft de stad niet fel bezocht, maar ook perioden van hoogconjunctuur gaan haar voorbij. Toen de oorlog ten einde was. groeide in veel straten van het ontvolkte Den Helder het gras. Er waren 2030 wonin gen verwoest of onherstelbaar bescha digd. 20.4 van de woningvoorraad var de stad. Bovendien waren 322 andere gebouwen verdwenen. Deze achterstand is nog altijd niet ingehaald. In totaal verrezen tot nu toe ongeveer 2000 nieuwe woningen. Het aantal woningzoekenden bedraagt onge-' veer 2800, en niettegenstaande alle nieuwbouw zakt dit cijfer niet. Want nog steeds breidt zich het marineperso neel uit. De voltooiing van de twee nieuwe kruisers zal opnieuw een stroom inwo ners naar Den Helder brengen, voorspelt de burgemeester. Den Helder is nu weer ongeveer even groot als voor de oorlog. In het afgelopen jaar steeg de bevol king met ongeveer 3000 zielen en het ziet er naar uit, dat de 50.000 ongeveer in 1956 of 1957 zal worden bereikt. Op het ogenblik begint Den Helder buiten zijn wallen te groeien. Hierbij moet men bedenken, dat deze wallen, die worden gevormd door de verdedi gingslinie ten Zuiden van de stad met de forten Erfprins, Dirks Admiraal en Oostoever uit de Franse tijd, aanvan kelijk ver buiten de bebouwde kommen lagen. Vóór de oorlog was het gebied ten Noorden er van vrijwel volgebouwd. De nieuwe wijken zijn echter veel rui mer opgezet dan de oude, waardoor, hoewel de totale woningvoorraad die van 1940 nog niet geheel evenaart, toch reeds een groot complex buiten het ge bied van de stelling is verrezen. Dr L. J. van der Mandele overleden Te Wassenaar is Zondag, 62 jaar oud, overleden dr L. J. van der Mandele. oud chef van het Centraal militair hospitaal in Den Haag. De overledene was officier in de orde van Oranje-Nassau. De crematie geschiedt Woensdag te Velsen na aankomst van trein 10.30 uur te Driehuis-Westerveld. Economische ontwikkeling oostelijk Groningen In het Oostgroningse dorp Scheemda is gistermiddag met enig ceremonieel de eerste waterleidingbuis gelegd voor de voorziening van vier gemeenten met leidingwater, te weten Beerta. Mid- wolda, Finsterwolde en Nieuweschans. Gedeputeerde H. Rottinghuis betoog de, dat tot Scheemda de bevolking is aangesloten op de provinciale waterlei ding. Deze zal thans tot Nieuweschans worden doorgetrokken, welk project wordt geraamd op 2.250.000. Spreker eindigde met te constateren dat het water, dat straks door de buizen in oos telijk Groningen zal stromen, het levend makende water is voor de economische ontwikkeling van dit gebied. ANDRÉ PERRET SPEELDE IN DILIGENTIA Wegens ziekte van de pianiste Gina Bachauer trad gisteravond in Diligen- tia in Den Haag de pianist André Per- ret op, die Prelude. Choral et Fugue van Franck, de Sonate in es op. 81 a van Beethoven, de Sonate met de treur mars op. 35 van Chopin en Liszt (So nate in b) voordroeg. De indruk, die dit pianospel bij ons naliet was niet hartverwarmend; Perret kan bogen op een aanmerkelijke tech niek. die evenwel nog op tal van wijzen kan worden bijgeslepen. Wij missen een heldere en toch fluwelige klank in pïanopassjages en er ls een teveel aan pedaalgebrulk, hetgeen het beeld diffuus maakt. In eerste instantie lijkt een ver tolking in ieder geval een zekere monu mentaliteit te bezitten, doch weldra komt men tot het inzicht, dat Perret niet anders kan dan zeer hard en hoekig spelen. Francks Choral „zong" niet en Beet- hovens sonate werd zonder begrip voor de geest van het werk vertolkt. Chopins sonate was weer beter van Inzicht en met name de treurmars slaagde zeer goed. Jammer genoeg werd het presto vervormd door veel te felle dynamische accenten, die het stuk beroofden van de wonderlijke sfeer, die er over ligt. Na de pauze in de grote sonate van Liszt geen nieuwe aspecten; knap uit technisch oogpunt, maar zonder de ge wenste uitdrukkingskracht. F. K. BUITENMAN BEROOFD TE BREDA (Van onze correspondent) Breda, 24 Februari In een café in de Halstraat te Breda is een buitenman, die te diep in het glaasje had gekeken, door vier vrouwen en een man van 2500.beroofd. De recherche slaagde erin hPt vijftal te arresteren. Zij hadden ieder vijfhonderd gulden in hun bezit. Toen de landbouwer Van 't S. te Emsland (gem. Ommen) gisteren met zijn paard ën wagen het erf opreed, ge raakte zijn tweejarige dochtertje onder de wagen. Het kind werd op slag ge dood. Na langdurige besprekingen van de plannen van B. en W. van Deventer, over te gaan tot stichting van een na tuurbad in de Rlelerkolk, hetgeen 415.350 zal kosten, heeft de gemeente raad met algemene stemmen deze stich ting goedgekeurd. De na-oorlogse bouwgeschiedenis van Vlissingen heeft dezer dagen een mijlpaal bereikt. Tijdens een eenvoudige plechtigheid is de gevelsteen onthuld in de 2000ste na-oorlogse woning, die daar na de bevrijding gereed kwam. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Bevallen: Gretervon Hemmers- weil. d.. Hilversum; André de la Porte Bijmolt. d., Johannesburg; Van der WeeleVan der Kley. z„ Gorlnchem; Van GheluweDe Blieck. d„ St. Mar- tens-Latem; ZeegersVan der Schaar, d., Amsterdam. Overleden: J. RooijRoodzand, 78 j„ DirkslandL. FransenRijsdijk, 58 j-, Rotterdam; K. WolsSpruyt. 88 j., idem; J. P. C. Reytz, v., 85 j.. idem: G- de Wilde, m., 65 j-, idem; C. J. A. van Es, m., 68 j„ idem; A. Greeve Boonenburg, 75 j.. Berkel en Rodenrijs: J. H. W. Borsboom, m„ 75 j„ Noord- wijk; J. H. Kerker, m„ 77 j-, Amster dam; A. 't HooftHemkes, idem; K. Buiter. m.. 66 j., idem; A. Traast—Van der Breggen, 75 j„ Bussum; G. Stlgter Bos, 79 j., Rotterdam; O. Schut, m., Amsterdam: T. SchepelZwart, 80 j„ Dordrecht; P. P. Hartendorf, m., 79 j.. Haarlem; H. Olthof, m„ 78 j-, 's-Gra- venhage; M. Bouwhuis, m., 75 j., Am sterdam; J. M. MullensJongen, 65 j„ Idem. Rotterdamse kunststichting Een harpiste en een pianist in Museum Boymans Twee stadgenoten musiceei'den in de aula van het Museum Booymans: de pianist Adri Slootmaker en de jonge harpiste Annemarie Bom. Voor de harpiste zij behaalde in 1952 het con servatorium-orkestdiploma met een onderscheiding voor toonvorming was het een debuut, dat zeker geslaagd ge noemd mag worden. Zij wist het publiek te boeien door haar spel, waarvan de positieve eigenschappen duidelijk naar voren kwamen. In stukken van Soulage, Saint-Saëns (de grote Fantasie op. 95) en Tournier (Trois images en een Etude de concert) konden wij opmerken: een goede technische vaardigheid, vooral van de handen, die het haar mogelijk maakten de voor te dragen stukken fijne schakeringen te geven; een zorg vuldige voorbereiding, alles „zat" uit stekend; prettig artistiek inzicht. Voor het hartelijk applaus aan het eind van haar voordracht dankte zij met een toe gift: een bewerking van een pasacaglia van Handel. De pianist Slootmaker speelde de Es- tampes van Debussy, Le Gibet, uit Gaspard de la Nuit van Ravel, en het vrij omvangrijke Les Soirées de Nazal- les van Poulenc. Slootmaker wij heb ben goede herinneringen aan zijn op treden met het Philhaimonisch Orkest demonstreerde ook heden zijn goede eigenschappende goedzittende tech niek, de natuurlijke muzikale voordracht, die weliswaar meer dan eens geweld werd aangedaan, blijkens ongemotiveer de tempowisselingen en rhythmische vrijheden. Met het in zijn repertoire op nemen van Les Soirées de Nazelle van Poulenc deed hij stellig een goede keuze; dat hij ons erin teleurstelde, mag men op rekening van .verschillende omstan digheden schrijven. Een ervan: deze; joyeuse improvisatiereeks kan men direct na Le Gibet van Ravel toch eigen lijk niet spelen. De pretentieloze, heus- wel-a.ardige-schetsen worden dan wat plat en zo het de pianist al moeite kost over te schakelen, het publiek, dat de stukken niet kent, zal zeker de aardig- heir ervan ontgaan. Keren wn terug tot Ravel; hierin leverde Slootmaker het beste bewijs van zijn kunnen: mooie klankverhoudingen, goed inzicht in compositie. Na deze Ravel denkt men: geef eens een volledig recital met een evenwichtig gebouwd programma. G. v. d Advertentie-Ingez. med,) I I I I I I 20 tabletten 45 ct. Bussum bouwt woningen De N.V. Aannemersbedrijf voorheen gebr. De Bree te Bussum zal op het stuk -rond, gelegen aan de zuidzijde van het 'rlnses Margrietplantsoen tussen dc Anthonie Fokkerstraat en de Laarder- weg, en op het stuk grond aan de Rand weg ten oosten van de Laarderweg wo ningen bouwen. Hiertoe heeft de N.V. het gemeentebestuur verzocht de grond aan haar te verkopen. De koopsom be draagt 122.000. De woningen zullen worden gevormd door 4 blokken van 7, een blok van 6 (aan de Laarderweg) en een blok van 3 woningen (aan de Anthonie Fokker straat). De woningen aan de Randweg zullen omvatten twee blokken van 8 en één blok van 4 woningen. en W. stellen voor tot verkoop de percelen grond over te gaan. VERBETERING RIJWIEL- EN VOETPADEN De situatie van de rijwiel- en voet paden langs de Torenlaan te Blaricum eist dringend verbetering, daar zij voor het verkeer te smal zijn, terwijl boven dien het voetpad hoger ligt 'dan het rijwielpad en door een betonnen band is gescheiden, B. en W. stellen de raad voor beide paden op gelijke hoogte te brengen en een tegelpad aan te leggen. Hiermede is een bedrag van 22.500 ge moeid, doch van het vrijkomende klin- kermaterieel kan 110.000 duizend stuks worden verkocht voor 105 per duizend, zodat uiteindelijk de kosten van deze verbetering 10.950 zullen bedragen. NAAM ,;T WITZAND" BLIJFT BEHOUDEN Het landgoed ,,'t Witzand" te Blari cum is verkaveld. B. en W. hebben thans de raad voorgesteld de weg over dit vroegere landgoed, lopend van de Naar- derweg tot aan de Bierweg, de naam ,,'t Witzand" te geven, ten einde deze naam m de herinnering te doen voort leven. Ambachtsschool voor Bussum Aan de Vereniging ter bevordering van het Nijverheidsonderwijs voor jon gens te Bussum en omstreken, zal, in dien het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, een terrein worden ver kocht voor de bouw van een school. Dit terrein met een oppervlakte van 6721 m2 is gelegen aan de Jan Bottemastraat en zal 8.50 per m2 opbrengen. Op de aan de gemeente blijvende grond zullen tien woningen kunnen wor den gebouwd. Hulp uit Nieuw-Guinea Ook Papoea's leven met Nederland mede In Nieuw Guinea heeft de watersnood niet alleen op de Nederlandse, maar ook op de Papoease bevolking een diepe in druk gemaakt. De inzamelingen van geld verliepen dermate vlot, dat reeds vrij spoedig een bedrag van 40.000 aan het Nederlandse Rampenfonds kon wor den overgemaakt. In de afgelopen week volgde nog een bedrag van 60.000 en vóór het einde van de maand hoopt men 100.000 bijeen te hebben gebracht. Er zal voorts een grote loterij worden ge houden, waarvan een opbrengst van 40.000 wordt verwacht. Verder zijn er nog locale loterijen opgezet, o.a. te Sorong en Manokwarl. Zondag 14 Febr. werden in Hollandiahaven voetbalwed strijden ten bate van de slachtoffers van de ramp gespeeld, waarbij niet alleen marine en leger zich verdienstelijk maakten, maar waarbij men ook onder de veteranen hogere ambtenaren en vooraanstaande Papoea's in het veld zag komen. Ook op andere wijze gaf de Papoease bevolking blijk van medeleven. Een vissersdorp besloot vier nachten uit vis sen te gaan en de opbrengst van de vangst, die de eerste twee nachten reeds 950 bedroeg, af te staan. Zuid Nieuw Guinea zetten Papoeas van het Matti- en Moejoe- gebied een sagoaotie in. In plaats van, zoals gebruikelijk is, dit product slechte in te zamelen, voor zover zij dit nodig hadden tot dekking van hun onmiddel lijke behoefte, verzamelden en klopten zij ditmaal extra hoeveelheden. Ook uit andere gebieden komen be richten over medeleven van de Papoease bevolking. Bijzondere loonregeling in het watersnoodgebied Het College van rijksbemiddelaars heeft een bijzondere loonregeling vast gesteld voor herstelwerkzaamheden in het watersnoodgebied. De regeling is van toepassing op werkzaamheden, vallende onder de loonregelingen voor de bouw bedrijven (water, spoor- en wegenbouw en burgerlijke utiliteitsbouw), de rijs- werkers, de steenzetters, de straat makers en het „zwarte corps". Wegens bijzonder vei-zwarende omstan digheden zal aan werknemers van 18 jaar en ouder bij de herstelwerkzaam heden een ongemakkentoeslag worden uitgekeerd ten bedrage van 1.25 per gewerkte dag. Voor stuk-, taak- of aan genomen werk of voor bijzondere pres taties kan aan alle wei-knemers een toe slag worden uitbetaald van ten hoogste 10% boven de uurlonen. Deze regeling is in werking getreden met ingang van gisteren. OLLE KAPOEN EN DE POT MET GOUD (Van onze correspondent) N Ij m e g e n, 24 Februari. „Gif staat aan het begin van een be langrijke operatie: de „Operatie Snert", Het is de vreedzaamste veldslag, waar toe een generaal b. d. in de ge'schlede- ils der krijgskunde ooit het bevel heeft ;egeven. Over enige minuten vertrekt een goed geoefend, voortreffelijk toe gerust leger, om de stad te gaan ver overen met kluiven, mergpijpen en varkenskoppen. Met ezelskinnebakken al eens eerder gestreden, maar met varkenskoppen nog nooit. Daarom staat uw overwinning reeds bij voorbaat vast. Geen Nymegenaar zal ontsnappen aan het ondoordringbaar erwtensoepgordijn dat gij gaat leggen. En geen huis in deze gelukkige stad zal vanavond wor den bestreden, of men snuift er de geur op, die regelrecht uit onze luchtstrijd krachtenkeukens komt." De directeur van het Nationale Ram penfonds, generaal b.d. van de K.N.I.L. P. Alons, opende vanochtend met deze korte duidelijke toespraak de „Operatie Snert", welke het commando lucht vaarttroepen te Nymeggen vandaag uit voert10.000 liter erwtensoep gaan van daag de deur uit, Donderdag volgt een tweede even grote portie en Dinsdag 3 Maart wordt de 30.000 liter volgemaakt. Dan zullen de 55 koks, die gisteren al de keukens bezetten en de gehele nacht doorwerkten, waarschijnlijk geen erw tensoep meer kunnen zien. Te Nijmegen hangt intussen een dichte snertgeur. Klokslag tien uur trokken de vrachtwa gens der luchtvaart troepen de stad ln, beladen met gamellen soep. Soldaten gingen mee om huts aan huls de bestelde liters soep, die voor 1 per liter wordt verkocht, af te leveren, Hier en daar 'was de belangstelling zo groot, dat de huismoeders nauwelijks haar beurt kon den afwachten en met de pannen in de hand naar de wagens holden. Ook zijn overal in de stad eetstalletjes en ver koopkantoren Ingericht, waar de snert voor een kwartje per beker wordt ver kocht. Die stalletjes werden stormd, dat al om elf uur hedenochtend verscheidene verkoperssoldaten de bo dem van hun gamellen zagen en rjlbood- schappen naar de Prins Hendrikkazerne, waar de hoofdcommandopost van deze Operatie Snert is gevestigd, moesten zenden. Verscheidene instanties hebben spon taan meegewerkt aan dit initiatief van de commandant der luchbvaarltroepen, de kol. M. A. Smeenk. De Nederlandse Bond van Graanhandelaren stelde 6000 kg erwten tegen nkoopsprys be schikbaar, de Nijmeegse groentehande- larren schonken 8000 kg prei en selderie en de slagers en grossiers in vleeswaren verschaften 2000 kg varkens-kluif, poot jes, merg en koppen. Door deze gaven is de kostprijs zo ge drukt, dat 89 cent van ƒ1 voor het Na tionaal Rampenfonds beschikbaar komt, en een voorzichtige schatting levert dan ook een batig saldo van ƒ25.000 op van deze operatie. Daarin zitten dan ook nog de ƒ2000 die de kleinere acties opbrach-i ten, welke het afgelopen weekeinde in' samenwerking met de carnavalsvereni ging De Blauwe Schuit en de Universi taire Gemeenschap werden georgani seerd. Wat de soldaat er zelf van denkt? Na. 17 dagen geconsigneerd te zijn en niet naar het rampgebied te zijn gestuurd, is hij blij op deze wijze te kunnen meewer ken om iets van de nood in Zeeland, Zuid-Holland en West-Brabant te kun nen lenigen. NA afloop van het avontuur met het gouden hart ver lieten Olie, Puk en Verk de boom van Uil, waar ze tot diep in de nacht hadden nagepraat. „Ben je nu niet erg blij met dat gouden hart, Olie?" vroeg Puk nieuwsgierig toen ze door het bos liepen. „Je bent rrjk! Ik wou, dat ik ook zoiets had! Ilc zei zoeven al, toen we nog bij Uil waren, dat mijn oudtante Toffeliene eens tegen me heeft gezegd, dat er aan het eind van elke regenboog een pot met goud in de grond verstopt is. Had ik daar r aan gedacht! De vorige week was er nog een regenboog in de lucht!" „Ach kom!" zei Olie lachend. „Geloof je nu echt, dat er een pot met goud in de grond verstopt zit bij het eind van een regenboog? Ik heb zoiets nog nooit eerder gehoord!" „Mijn oudtante Toffeliene wist alles!" zei Puk nijdig. „Waarom zou het niet kunnen bestaan!" zei Verk. „Jij weet ook nog lang niet alles, Olie! Dat moet je heus niet denken. Jij hebt gemakkelijk praten, nu je een hart van goud eerder hebt, maar wij hebben helemaal niets!" Tsjiang zegt verdrag met Rusland op De Chinese nationalistische regering op Formosa heeft gisteren het Chinees1 Russische verdrag van 1945 ongeldig verklaard. Dit verdrag was een uitvloei sel van de geheime clausules van de overeenkomst van Ja.lta. Zoals bekend wordit de nieuwe Amerikaanse regering aangespoord, deze voorheen geheime clausules ongeldig te verklaren. De actie van Tjsiang Kaï-sjeks regering loopt dus vooruit op de nieuwe Amerikaanse poli tiek, Zij is echter illusoir, want Tsjiang Kai-sjeks regering wordt door de Sowj et- Unie niet meer erkend, zodat ook een verdrag tussen nationalistisch China en Rusland in Russische ogen reeds lang niet meer bestaat. Het bewind van Mao Tse-toeng, dat als enig rechtmatig regiem door Moskou wordt erkend, heeft het verdrag, dat nu door Taipeh is op gezegd, destijds overgenomen, maar het is in Januari 1950 gewijzigd. Tsjiang zegt dus een verdrag op met een partner (Rusland), die het reeds als overgegaan op een ander (Mao) beschouwt en het zelfs reeds heeft gewijzigd. Penning Watersnood-1953 vereniging voor penningkunst geeft een penning uit, waarin „de ge voelens duurzaam zijn neergelegd, die de watersnood bij allen heeft opgeroe pen". De vereniging wil hiermee tevens rechtstreeks bijdragen tot leniging van de nood. Prof. L. O. Wenckebach heeft het ont werp gemaakt. De voorzijde van de pen ning vermeldt het woord „Watersnood •1953" met daarboven een onmetelijk watervlak, dat onverbiddelijk stijgt. In het water een eenzaam mens, die zich nauwelijks staande houdt, de handen ge heven in nood en machteloos verzet. De keerzijde geeft symbolisch de red ding uit deze nood weer, uitgebeeld door het vertrouwde beeld van Noachs duif met een vers olijfblad in haar snavel, waarbrj venmeid de tekst Genesis 8, vers 11. Dit beeld is omgeven door de spreuk „nil desperandum" (niet wan hopen). De penning die een doorsnede heeft van 60 mm wordt geslagen in brons (prijs 7.50) en in zilver (ƒ30). Door de medewerking van vele zijden kan twee derde deel van de opbrengst wor den afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds Bestellingen kunnen geschieden bij het Koninklijk Penningkabinet, Lange Voorhout 50, Den Haag (postrekening 201969). De penning verschijnt de laatste week van Februari. GEZANT IN BUENOS AIRES BENOEMD Bij K.B. Is dr R. Flaes benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de Argentijnse republiek bij de republieken Uruguay en Para guay. Dr Flaes was gezant ln Noor wegen. Inspectie Nijverheidsonderwijs Naar men ons mededeelt is tegen 1 Mei de benoeming te verwachten van ir G. Slot, thans directeur van de middel baar technische school te Venlo, tot in specteur van het Nijverheidsonderwijs; niet het oog op plannen tot uitbreiding en vernieuwing van het nijverheidson derwijs wordt het aantal inspecteurs uit gebreid. De heer Slot zal een nog nader te bepalen opdracht ontvangen. Advertentie-Ingez. med.) Een feuilleton door MANNING COLES 10 HAMBLEDON stond de merkwaardige kleurling na te kijken en dacht; „Wat bedoelt de slimmerd? Dat de president, die enige jaren geleden, vol gens Grant, zijn vader heeft verloren, ook geen moeder meer in leven heeft? Ja, ja, zo zal 't wel zyn!" Hij ging weer zitten en sloot zijn ogen tegen het felle zonlicht. Hoe lang zou het duren, dacht hy, voordat hij zijn Amerikaanse collega zou zien opdagen v Voor zijn vertrek uit Engeland had men hem gezegd, dat hy in Esmeralda een collega van de Amerikaanse Inlich tingendienst zou aantreffen, een zekere Hobkirk, Wilbur K. Hobkirk Er bestond geen andere afspraak, dan dat Hamble- don zijn intrek zou nemen in het Hotel der Verenigde Natdes en zijn komst in de krant bekend zou maken. Dan zou Hobkirk van zijn kant wel contact met hem zoeken. Paciencia... hy had nog geen reden tot wanhoop, want hij was nog slechts enkele dagen in het land. Hobkirk kon best in het binnenland zitten. Tommy's oogleden werden zwaarder en zwaarder Even later snurkte hy. Hij werd wakker met het gevoel, dal iemand naar hem stond te ky'ken en Inderdaad, toen hy zyn ogen opensloeg, ontwaarde hy Mateo. Deze glom van te vredenheid en overhandigde Hambledon een loterybriefje. „Hier is uw geluk, senor. Het getal 322. Dat maakt samen 7, het heilige ge- ta.l! Het beste van alle! Ik heb gewoon mijn ogen dicht gedaan, precies zoals Ik u zei en toen verscheen opeens dat getai voor m'n geest. Ik wilde eerst nog aan een andere combinatie denken. Maar dat lukte niet. Telkens dook 322 weer In mijn gedachten op. Dèt moest het zijn Toen heb ik om dêlt nummer gevraagd. Het is niet te geloven, senor. De man had dit nummer nog. Het was byna het laatste dat hij bezat. Wees er zuinig op. Bewaar het goed!" Hambledon borg het in zijn porte feuille en vroeg: „Wat is de kleinste prys, Mateo? Twintig pesos? Dan kom ik net aan m'n geld voor twee loten." „Geef die kluif maar aan een andere hond!" tartte Mateo, hetgeen zoveel zeggen wilde als: je kunt me nog vee) meer vertellen!' „Paciencia!" verzuchtte Tommy. „De nacht is nog lang..." HOOFDSTUK V Angelica De trekking van de grote loterij zou op het voorplein van het paleis van de president worden gehouden. De grote open ruimte werd begrensd door de twee paleisvleugels en een hoog smeedijzeren hek, waarin zich wijde poorten bevon den. Gewoonlijk waren deze hekken geslo ten en stonden er een paar schildwach ten op post. Maar vandaag stond er een fehele ry schildwachten. Een lange file elangs tellenden schuifelde langzaam naar binnen, op vertoon van een lot. Buiten voor het hek verdrong zich nog een menigte nieuwsgierigen, die geen lot hadden kunnen betalen of slechts een aandeel in een gezamenlijk lot hadden gekocht. Hambledon en Mateo kwamen vlak achter elkaar binnen en posteerden zich in de schaduw van een dubbele rij acacia's. Mateo had niets te veel geheel bood een byzonder blik. Uit alle ramen van het paleis hingen vlaggen. Vlaggen waren tussen de bo men op het voorplein gespannen. De hoofdingang van het paléls kwam uit op een terras, waarheen brede trappen leidden, met balustrades, die eveneens onder vlaggedoek schuil gingen. De garde te paard stond voor het pa leis opgesteld in een operette uniform van rood en hemelsblauw, met bepluim- de shako's, Het fanfare-corps blies de ene vrolijke mars na de andere. De menigte op het voorplein was nu nog tamelyk goed te overzien. Mateo kon Senor Sequeda, de rijke bierbrouwer, aanwyzen en Senora Arenosa, de eige nares van de suiker-raffinaderij en vele andere notabelen. „Waar zijn nu die vreemdelingen over wie je sprak?" informeerde Ham bledon. Mateo wees op een groepje vrolyke jongelui van de Franse ambassade en enige robuste Amerikanen, die koper mijnen in de bergen exploiteerden. „Daar hebt u de Italiaanse consul met zijn vrouw. Kyk eens, senor, daar komt het rad der Fortuin!" Op het moment werd de grote trom mel met de lootjes uit de openslaande paleisdeuren op het bordes gerold. De trommel had een doorsnede van bijna twee meter. Handgeklap en bravo-ge- roep weerklonken. Nu vulde zich het paleisterras met korte, dikke mannen in met goud be- stikte unifonnen, een hoge geestelijke en een non, die een jongetje aan de hand hield „De Eerwaarde Moeder Madda- lena de Silva" zoals Mateo verklaarde Tot slot, voorafgegaan door twee hoge hofdignitarissen in het scharlaken, verscheen president Vincente Massimo in blinkend wit uniform, zijn echtgenote aan de hand leidende. Handgeklap en gejuich steeg op. De stafmuziek zette het volkslied van Es meralda in, „Groen is mijn hart. mijn liefde, myn land". Het volgende nummer van het pro gramma was een toespraak van de pre sident, welke op geen enkel punt af week van alle andere toespraken, die men by dergelijke plechtigheden te ho ren krijgt. Deze rede duurde gelukkig maar vyf minuten, hetgeen, naar Tom my's mening, pleitte voor de president. Toen laatstgenoemde klaar was, wendde hy zich tot de officier van de Garde en gaf voor elkeen verstaanbaar te kennen: „Breng ons een omroeper van buiten het hek!" Terstond reden twee bereden gardis ten de poort uit. Ieder maakte ruim baan voor hun paarden en in het daarby veroorzaakte eedrang geraakten Ham bledon en Mateo nagenoeg op de eerste rij, zodat zij recht tegenover de presi dent kwamen te staan. „Nu kan ik niet zien wat er buiten het hek gebeurt", klaagde Hambledon. „Dat hoeft ook niet, senor. Zy komen met de eerste de beste uit de menigte terug", verklaarde Mateo, Tommy trok zijn wenkbrauwen op, want Grant had hern verzekerd, dart, de hele trekking zwendelartj waa en hy kon zich niet voorstellen hoe dat waar kon' zyn, wanneer men niet met een te voren geïnstrueerde handlanger uit <le volles- menigte terugkwam. De ruiters voerden een man met zich mee, die een opvallend rood-wit geruit, hemd droeg, benevens een brede Mexi caanse hoed, waarvan rode tressen af hingen. Hambledon gnuifde. Een derge lijke verschijning kon aan iemand, die te paard boven de menigte uitstak be zwaarlijk onopgemerkt blijven en zeker niet als hem tevoren gezegd was waar hij moest gaan staan. Deze bontgeruite verschijning beklom nu langzaam de treden van het terras, om de andere trede een diepe buiging makende voor het hoge gezelschap en daarbij zijn sombrero met brede arm zwaai tot de grond toe nijgend, De plech tige stilte, die op het voorplein heerste, werd slechts verbroken door het zacht gerinkel van de busjes in het binnenste van de ronddraaiende trommel, „Die omroeper is stellig geen bede laar", fluisterde Hambledon Mateo in het oor. „Kijk me dat mooie hemd eens aan!" „Men hoort ook Iemand van enige ont wikkeling te k'iezen, die getallen kan op lezen", betoogde Mateo, „maar het is waar wat de senor zegt, de man draagt een opvallend mooi hemd." De man met het rood-geblokte hemd ontving zyn laatste instructies van een hofdignitaris. De grote trommel kwam tot stilstand. De Eerwaarde Moeder trad met het knaapje naar voren. Tegelijkertijd schreed Annalize Mas simo, gracieus als een vorstin, aan de hand van haar echtgenoot naar de trom mel. De juwelen aan haar hals, aan haar vingers en in heur haren fonkelden in het zonlicht. „Wat een prachtige byouterieën!" klonk het kinderlijk naïef uit Tommy's mond, zodat Mateo snel even naar hem opkeek, „Ze zyn het losgeld van een koning waard, senor." „Maar dan toch zeker van een erg dure koning, Mateo!" Madame Massimo maakte een lichte révérence voor de Eerwaarde Moeder Overste, ontsloot het deurtje van de grote trommel, maakte andermaal een révérence en trok zich daarna beschei den terug. Men moest nog even wachten omdat er een stoel werd gehaald voor de kleine jongen, die anders niet bij het deurtje kon komen. Zachtjes fluisterde Mateo: „Die man in het grijs, daar helemaal links, ïykt me de pryswlnmaar!" (Wordt vervolgd) ONDER DE KEIZERSKROON STUIVERTJE WISSELEN |jf|"W"i| Met ingang van morgen sluit de llwif ^VoninS,'nrichting Winter, die xEP' haar zaken aan de Wetering schans bij de Vijzelgracht heeft, winkel en magazijnen voor het publiek en liquideert. Naar wij vernemen zal het gebouw met ingang van 6 Maart worden betrokken dooi' de woningin richting „Huis en Haard" aan de Herengracht, die dan na de brand welke het bedryf enige jaren geleden trof hier weer zal herleven en een deel van het personeel van Winter zal overnemen. Ook de bekende zaak in Engelse hereneonfectie en -modeartikelen van Adriaan Schakels aan de Heiligeweg liquideert. De 'herenkleermakers N.V. Meddens van het Rokin zullen in het gebouw van Schakel hun bedrijf straks voortzetten. BROMMERTJES ®In een niet zo heel ver verleden maar het jaartal begon toch nog met 19 reden door Am sterdam de „brommertjes", ge sloten huumjtulgjes (ook wel trouwens als eigen-gerij), van vering voorzien en getrokken door één paard. Zij waren een creatie van de Utrechtse stalhou der Brom en zij waren naar hem ge noemd; brommen deden zij niet. Zij waren de voorlopers van de vigilanten en zy volgden op de sleedjes of sleep- koetsjes. Die herinneren zelfs de oud sten onder ons zich niet meer, maar wij kennen ze van plaatjesde gesloten voertuigjes zonder wielen met de koet sier, hooggehoed, ernaast lopend; in de rechterhand hield hij de leidsels, in de linker de ingevette lap, de smeerlap, waarover het koetsje telkenmale met een ruk over de hobbelige keien voor uitschoot. Die koetsjes zijn nu historie. En de „brommertjes" zijn het ook, al thans die op vier wielen, Want er zijn nieuwe „brommertjes", nu op twee wielen. Zij vormen de naam van een jonge club: de Fietsmotorclub „de Am sterdamse Brommertjes". Die club gaat Vrijdagavond te 20 uur een'pro- paganda-avond houden in huize Du Beau, Van Woustraat 46; iedere bromfietsbezitrter is er welkom en de toegang is vrij; er zal een film van de Verkeerspolitie worden vertoond en een vertegenwoordiger van „Natuur vriendenhuizen" zal vertellen hoe de bromfietsers het beste van een prettige en goedkope vacantie kunnen genieten. Dan maar brommend door het land! KAPSELSHOW IJ Zondag 1 Maart wordt er in Bellevue des avonds van acht tot elf uur een groots opgezette internationale kapsel- en mode show gehouden, waaraan veel buiten landse kappers hun medewerking zul len verlenen. Men zal zich dan een idee kunnen vormen van de kapsels, die in de verschillende landen worden gedragen. De balletgroep Sonja Gas- kel! zal bovendien voor de nodige af wisseling zorgen. Aan deze avond zal een technische middag voorafgaan, speciaal voor de kappers, die dan het werk van de buitenlanders van nabij kunnen zien. De. opbrengsten van de show wor den aan het Rampenfonds afgedragen. MUSEUMTERREIN I-Iet Museumterrein wij kun- nen ook spreken van voormalig IJsclubterrein is in de laatste weken vol actie, Van de bunkers die onder handen van de slopers zyn, is zo langzamerhand niet veel meer dan wat puinhopen overgebleven. Op die éne dan na, tegenover de Van der Veldestraat die blijft staan als schuil hoek in tijden, die naar iedereen hoopt nooit zullen komen. Aan de kant van de Van Baerle- straat, op de plaats ongeveer waar eens misschien het gebouwtje van de K.L.M. zal komen, is geen afbraak, maar op bouw, zij het dan van tijdelijk karakter. Daar is de Rijdende Tentoonstelling van Philips in de maak. Zij had al eerder gereed kunnen zijn. maar zij is, als men weet, uitgesteld, omdat de instal laties, die er voor werden bestemd, nut tig werk konden verrichten voor de eerste hulp in de rampgebieden. Men is daar nu alweer zover gevorderd, dat dit onderdeel van de hulp niet meer nodig is en zo zal dan burgemeester d'Ailly in de namiddag van" 3 Maart de tentoonstelling officieel openen. VOEDSEL |i||jEjM Er komt toch altijd nogal wat MM ondeugdelijk voedsel in de stad \E3b' aan, maar 'de Keuringsdienst zorgt er voor dat niemand het te eten krijgt. Weer eens een greep uit het rapport van de Dienst over Januari. Als onbruikbaar voor de consumptie hebben de keurmeesters 182 partijen afgekeurd en wel 400 kg appelen, 85 kg hazelnoten, 49 kg gedroogde zuidvruch ten, 86 kg chocoladewerk, 74 stuks ge vogelte, 146 kg mosselen, 155 kg bot en schol, 197 kg bevroren tong, 5310 stuks verse bokking, 3265 stuks harde bokking. De keurmeester belaft met de con trole op de invoer keurde 122 partijen inkomende levensmiddelen. Afgekeurd en verwerkt tot veevoeder werden we gens bederf 529 kg meelproduoten en 392 kg peulvruchten, 10500 kg tarwe bloem verkeerde in ondeugdelijke toe stand en is vastgehouden. MEER DAN DIAMANT mi Voor de eerste keer in de ge- BH|| schiedenis van het huis zal op nW 1 Maart in het Evangelisch Luthersch Diaconie Oude Man nen en Vrouwenhuis een echtpaar zijn 65e huwelijksjaar ingaan. Vijfenzestig jaar getrouwd; het komt niet veel voor en zeker niet met een gezond heid als die van het echtpaar K. W, van der Heyde en J. M. S. van der HeydeSmit. Afgezien van een beet je doofheid mankeren deze twee ge boren en getogen Amsterdammers niets. Ze gaan alleen uit, gezameniyk, of op eigen houtje, ondanks hun leef tijd van bijna 87 en 83 jaar. Sedert Februari 1945 wonen de heer Van der Heyde (vroeger meubelmaker) en zijn vrouw al in dit huis. Ze zijn er be kend om hun opgewektheid en hun activiteit. Als inleiding tot de belang rijke dag werd verleden week te hun ner ere alvast een feestavond gegeven, met accordeonmuziek en gezellige voordrachten. Maar het grootste feest zal toch wel zijn als Zondag hun doch ter, de twee kleinkinderen en de twee achterkleinkinderen mêt de verdere familie komen lunchen. KALENDER Over „Vreoinde rekenkunde" spreekt morgen (Woensdag) van 12.40—13.00 u. en van 13.1013.30 u. in de Eng. Herv, Kerk op het Begijnhof voor de AUe-Dag- Kerk ds Johan Prins. UITGAAN Carré: Dageiykis om S uur, morgen ook om 2 uur, Circus StrassburgerCen traal Theater: Elke avond om 8 uur speelt de Ned. Comedie U Spreekt met Uw Moordenaar; heden 150ste voorstel ling; Concertgebouw: Vanavond om S.15 speelt Alfred Cortot In de grote zaal; in de kleine zaal treedt heden om 8.15 uur het Amst. Kamermuziekgezelschap op; morgen om 8.15 uur dirigeert Pierre Monteux een abonnementsconcert; Klei ne Komedie: Dagelijks om 8 uur Potasc-h en PerlèmocrLeidseplein Theater: Elke avond om 8 uur het ABC-cabaret in Bi- belonaë; Nieuwe de la Mar: Dagelijks om 8 uur Het Meisje met de Grote Voeten; Stadsschouwburg: Vanavond om 8 uur feeft de Ned. Opera de première van Der Teischülz. ER zijn mensen, die hun hele leven nog nooit een cent van een ander hebben geleend. De onafhanke- lyken, wie een innerlijke stem zegt; zorg dat je nooit verplichtingen hebt, aan wie dan ook, want de meeste on aangenaamheden in deze wereld ont staan om geld. Zulke mensen zorgen er altijd voor dat zij voldoende con tanten op zak hebben en indien dit door omstandigheden niet mogelyk is, lopen zij liever drie kwartier, door weer en wind naar huls dan vijftien cent voor de tram te lenen dat is hun eer te na. Vele Nederlanders zijn zo. integere burgers, die nooit dankje willen zeggen en in alle situaties zich zelf trachten te helpen. Een ander uiterste vormen de notoire klaplopers. De vrienden, die 's avonds bij u aankomen met een smoesje en dan achteloos vragen: zeg, kun je me misschien wat lenen? Je krijgt het volgende week weer terug. Zulke bezoeken zijn altyd bezoekingen, want je weet tevoren wat er komen gaat en je weet ook, door bittere ervaring wijs geworden, dat er niets terecht komt van dat „je krijgt het volgende week weer terug". Tussen deze twee soorten mensen in is er de categorie die uit noodzaak een som gelds leent en alles netjes terug betaalt. Soms gaat hel om een gering bedrag en dan koint het wel eens voor dat beide partijen het helemaal ver geten. Zo'n niet-officïële lening in de geest van: „Geef me even drie gulden, ik ontdek dat Ik niet g'enoeg geld meer bij me heb en ik moet nog met de trein". Andere, belangryker dingen, gebeuren daarna en niemand denkt meer aan de drie gulden. Tot iemand op en dag zegt: „Weet je wie ik van morgen tegenkwam? Herman hy ziet er goed uit, maar hy is wel ouder geworden, hè?" Hermanwat was er ook weer met Herman? O ja, dat is waar ook, die krygt nog drie gul den. helemaal vergeten, wat vervelend. De heer dlc dit onlangs overkwam greep onmiddellyk naar zyn cheque boekje en schreef de drie gulden over. Het hinderde hem echter nog steeds dat hij zo laat was met de terugbe taling en daarom besloot hy even telefonisch zijn excuses aan te bieden. Hy draaide uit zijn hoofd het nummer en hoorde een vreemd signaal, een slotend geluid. Weer probeerde hij het en nog eens. met hetzelfde resultaat- Geen aansluiting. Zouden ze een ander nummer hebben gekregen dacht l j en zocht ln het telefoonboek. Daar in trof hem onder de bewuste naam een andere, vertrouwde combinatie van vijf cijfers. En ten slotte besefte hij dat zyn kwade geweten hem voortdurend het giro-nummer van zyn vriend had doen draaien

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2