Moet een W.A .-verzekering liet brandrisico dekken? ZONNIGE VOORJAARSDAGEN Het enige adres „SIMONS" Crediet aan De Bary goedgekeurd HAAGSCHE COURANT Dinsdag 24 Februari 1953 Pagina 4 ACTUELE VERZEKERINGSPROBLEMEN De bekendmaking, welke dezer dagen door de leden van de Vereniging van Nederlandse Brandverzekeraars in vele dag bladen werd gepubliceerd, betreft een onderwerp, dat voor iedere Nederlander van belang is. Hoewel de toelichting, welke de Vereniging heeft verstrekt, bepaalde aspecten van de zaak belicht, blijkt bij nadere informatie bij deskundigen „des Pudels Kern" toch eigenlijk op een ander gebied te lig gen, nl. bij de wettelijke aansprakelijkheidsverzekeringen, waarvoor vooral na de oorlog een opmerkelijk gestegen be langstelling bij het publiek valt te constateren. En dit niet zonder reden, want de op grond van bepaalde wetsartikelen gevelde rechterlijke vonnissen van de laatste tientallen jaren tonen aan, dat een wettelijke aansprakelijkheidsverzekering als een noodzakelijke beveiliging van het individuele ver mogen moet worden beschouwd. Twe Nu z\jn er op dit gebied tal van polissen verkrugbaar, waarvan de condities in grote lijnen niet veel van elkaar verschillen behalve ten aanzien van één punt, nl. de dek king van de „Wettelijke Aanspra kelijkheid" van de verzekerde ter zake van brand en,'of explosiescha- den aan derden (W.A.). Er zijn wat dit punt betreft twee stromingen onder de Nederlandse W.A. verzekeraars op te merken, waarvan de één de dekking van het W A. brand'explosie risico in haar polissen heeft opgenomen, terwyl de andere groep van verzekeraars tegen de insluiting van dit risico bezwaar heeft. Tot deze laatste groep behoren de meeste onder tekenaars van de op 17 Februari in de dagbladen verschenen be kendmaking, welke pl.m. 10 van alle in ons land werkzame Neder landse brandassuradeuren blijkt te omvatten, ongerekend de bui tenlandse maatschappijen, die ook hier te lande hun bedrijf uitoefe nen. De andere groep van schade verzekeraars, die het W.A. brand/ explosie risico wel dekken, blijken hiervoor verschillende redenen te hebben. Degene die verantwoordelijk is voor een brandschade, ziet zich vaak geplaatst voor het onplezie rige feit, dat uit de brand of uit de bestrijding daarvan voor der den vaak andere dan directe ma teriële schaden voortvloeien. De huurder van een etagewoning boven een winkel in kruideniers waren kan b.v. voor de onaan gename verrassing komen te staan, dat hjj door de winkelier aansprakelijk wordt gesteld voor de door hem geleden schade, welke de winkelgoederen bij het blussingswerk hebben opge lopen, niet alleen voor de mate riële schade, doch ook voor de schade als gevolg van bedrijfs- stilstand. Frappante voorbeelden van wet telijke aansprakelijkheid, verband houdende met explosie zyn ketel ontploffingen. Het is dus begrijpelijk, dat vele industriëlen beslist staan op W.A. polissen, welke brand/explosiescha- den niet uitsluiten, doch ook voor de particulier is een dergelijke po lis van belang. De verklaring van de brandassuradeuren, dat zij af stand hebben gedaan van alle ver haalsrechten, welke zij krachtens art. 284 W. v. K. kunnen uit oefenen jegens degenen die voor brandschaden verantwoordelijk zijn verlicht de lasten van het Neder landse publiek slechts in geringe mate en heeft alleen betekenis voor die gevallen waarin uitslui tend materiële bran d-schaden aan vaste of roprende goederen van derden zjjn ontstaan. Onderverzekering Bij vele brandschaden blijkt steeds opnieuw, dat de eigenaar van de verbrande objecten zich onvoldoende had verzekerd, m.&.w. dat hij voor brandschade was on- derverzekerd. Deze onderverzeke- ring neemt vaak ernstige vormen aan. Soms ontvangt een gedupeerde op grond hiervan slechts de helft of minder van de werkelijk ge leden schade. Het is duidelijk, dat iemand die onderverzekerd is en schade lijdt door schuld van een ander, zelfs wanneer dit zijn goede Uitspraken Arnhemse Rechtbank De voormalige directeur van Van Gend en Loos te Tiel, D, J. B. M. W., die zich volgens de ten lastelegging in zijn kwaliteit van gemachtigde van de douane-agent van de Nederlandse Spoorwegen, schuldig gemaakt zou hebben aan verduistering van te restitueren te veel betaalde invoerrechten, werd hedenmorgen door de Arnhemse Rechtbank veroordeeld tot een ge vangenisstraf van acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, conform de eis. Verder heeft de Arnhemse Rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen de boswachter J. G. van de P. te Beek bij Nijmegen, wegens het lossen van twee scho ten uit een jachtgeweer op een in trainingspak passerende mare chaussee. die hij voor een stroper aanzag. Door de Officier was twee maanden gevangenisstraf geëist De rechtbank veroordeelde de bos wachter tot 75.boete of vijf tien dagen. Duils schip strandde hij Vlissingen Op eigen kracht vlot Het Duitse m.s. „Else" nit Bre men, is omstreeks twaalf uur van middag op de glooiing van de Vlissingse boulevard gevaren. De sleepboot „Maas" vertrok terstond nit de Vlissingse haven, maar be hoefde geen assistentie te verle nen. De „Else", die 2650 brt. meet, is op eigen kracht vlotgekomen en heeft haar reis van Rotterdam naar Antwerpen voortgezet. buurman is, de schuldige aanspra kelijk zal houden voor dat deel der schade dat hij niet van zijn brandassuradeuren vergoed kreeg. Zolang het euvel der onderverze kering blijft voortduren (de jong ste watersnoodramp toont aan. dat onderverzekering aan de orde van de dag is), zal een W.A. polis, dekking gevende tot een hoog be drag voor materiële schade aan eigendommen van derden, niet ge mist kunnen worden. Geheel los hiervan staat nog de kwestie van de uit de artt. 1600 t.m. 1602 B.W. voortvloeiende wet telijke aansprakelijkheid van iedere huurder voor alle schaden gedurende de huurtijd aan het ver huurde toegebracht. Art. 1601 B.W. zegt. dat de huurder niet verant woordelijk is voor brand, tenzij de verhuurder mocht bewijzen, dat de brand door de schuld van de huurder is veroorzaakt. Art. 1602 stelt de huurder tevens verant woordelijk voor (le daden van zijn huisgenoten of van zijn onderhuur ders. Vooral dit laatste moet in deze tijd, waarin zo veel landge noten noodgedwongen een deel van hun woning in onderhuur moeten afstaan, niet. worden gebagatelli seerd. Er is in de loop van de laatste 50 jaren op alle gebied zoveel ver anderd, dat aanpassing ook door assuradeuren voortdurend noodza kelijk is. Een gebruik, dat 50 jaar geleden goed gefundeerd was, kan lieden ten dage zijn bestaansrecht hebben verloren. De zich toespit sende concurrentiestrijd op ieder geliied, de grote juridische kennis bij de leidende figuren in 't zaken leven, de meer consequente toe passing van bepaalde wetsartike len, de scherpere formulering van condities in vrijwel alle takken van handel en nijverheid, al deze fac toren dwingen de assuradeur, die met zijn tijd wil meegaan tot het scheppen van nieuwe verzekerings mogelijkheden. De W.A. huurdersrisico is hiervan een sprekend voor beeld. Zij is gegroeid uit de behoeften van het individu, dat zich omringd ziet door een wereld vol contractuele voorschriften, wetsbepalingen e.d., een wereld waarin helaas met gemoedelijkheid weinig meer wordt bereikt. Droog weer (Van onze weerkundige mede werker) Er zijn ingrijpende veranderin gen aan het optreden, die tot een verdere weersverbetering leiden. De stormdepressïe. die met grote snelheid van Amerika de Oceaan optrok, is over IJsland naar het N.O. getrokken. Flinke barometer- stijgingen boven Scandinavië ver groten het hoge drukgebied, dat zich al enige dagen van de Azoren tot over Midden-Europa uitstrekte. Door deze ontwikkeling zal de be wolking afnemen en hedenmiddag zal in het grootste deel van ons land al zonnig weer voorkomen met een voorjaarsachtige inslag. In de nacht kan mist optreden, die in de morgen weer oplost. Sluiting van Haarlemse bioscopen gevreesd De Nederlandse Bioscoopbond deelt mede, dat de Haarlemse bio scoopexploitanten overwegen thans hun filmvoorstellingen buiten de gemeente te geven, omdat het ge meentebestuur niet toegankelijk is gebleken voor hun bezwaren tegen de discriminatie der bioscopen in de heffing van de vermakelijk heidsbelasting en tegen de naar hun mening laatdunkende wijze, waarop het gemeentebestuur deze kwestie heeft behandeld. Sluiting van de bestaande bioscopen moet worden gevreesd. Men stelt zich voor te handelen naar analogie met andere amuse mentsbedrijven (circus, variété) die de gemeenten mijden waar een h.L te hoge belasting wordt gehe ven. Morgenmiddag kan de temperatuur bij zonnig weer nog iets hoger op lopen dan vandaag en tot boven de 10 k 11 gr. C. stijgen. De kans op neerslag blijft de eerste dagen klein daar hoge druk- gebieden in gunstige zin het weer blijven bepalen met overdag vrij zonnig weer. Weldra puLIiralie-advies S.E.R. over huurverhoging Op vragen van het Tweede- Kamerlid Andriessen (KVP) deelt minister-president Drees mede, dat de Regering de aan haar door de Sociaal Economische Raad uit gebrachte adviezen over de huur verhoging en over de werkgelegen heid spoedig voor publicatie zal vrijgeven In de regel, zo zegt dr. Drees verder, zal het gewenst zijn belang rijke adviezen te publiceren. De Regering zal zich echter met be trekking tot de aan haar uitge brachte adviezen enige vrijheid moeten voorbehouden ten oprichte van de vraag of en zo ja wanneer een bepaald advies openbaar ge maakt kan worden. Deze gedrags lijn berust op overwegingen be treffende de wettelijke positie van de SER als adviescollege van de Regering op sociaal-economisch ge bied. Op 19 en 20 Maart a.s. zal het mi nisterscomité van de Raad van Euro pa te Straatsburg vergaderen. De ministers zullen o.a. maatregelen be studeren voor hulp aan de landen, die geleden hebben door de recente overstromingen in West-Europa. Nijmeegse „snertdag" Geen snert-organisalie Vanmorgen is Nijmegen met een schetterende fanfare van het mu ziekcorps van de Luchtvaarttroe pen, de door de luitenant M. A. Springer ontworpen „Operatie Snert" begonnen, de „vrectzaam- ste" veldslag, waartoe een generaal in de geschiedenis ooit hel bevel heeft gegeven, zo leidde vanmor gen luitenant-generaal Alons, de directeur van het Nationaal Ram penfonds, deze operatie in. De overwinning in deze veldslag laten wij voor wat zij is, want tot nu toe is voor ruim 25 000 snert besteld en dit betekent, dat de koks van de Luchtvaarttroepen 30 000 liter in hun pannen-klaar maken en daarnaast nog hun gewone werk doen. De Nijmeegse groentenhandelaren hebben eendrachtig gezorgd voor 80000 kilo prei en selderij. De Ne derlandse bond van graanhande laren droeg 6000 kilo erwten van de nieuwe oogst bij en de slagers en grossiers kwamen aan met 2000 kilo kluif, staart, merg en pootjes, alles tegen inkoopsprijs of gratis. In Nijmegen rijden vandaag de wagens van de Luchtvaarttroepen rond naar scholen, die voor elke klas porties hebben besteld, zieken huizen, kantoren enz. Tot dusver hadden de mannen van de Luehtvaarttroepen tot hun spijt geconsigneerd gezeten in ver band met de ramp. Ze stonden te springen om naar de bedreigde ge bieden te gaan, doch zonder mate riaal had het weinig zin en daar om zijn zij thuisgehouden. Dubbel enthousiast waren ze daarom van daag toch iets te kunnen doen om de nood te lenigen en stralend rij den ze vandaag met hun potten en pannen door de stad om de bur gers van Nijmegen en omgeving van snert te voorzien. Advertentie Grote uitvoer van eieren Het Nederlandse Eiercontröle- bureau deelt mede. dat de Neder landse uitvoer van eieren in de week van 9 tot 14 Februari de on gekend grote omvang van 48 mil- lioen stuks heeft bereikt. Naar West-Duïtsland werden in deze periode 45,3 millioen eieren uitgevoerd. STADSNIEUWS Benoemingen I»ij de Hoge Raad Bij K. B. zijn benoemd bij de Hoge Raad der Nederlanden tot procureur-generaal, jhr mr dr L. H. K. C. van Asch van Wijck, thans advocaat-generaal bij voor meld college; tot advocaat-generaal, mr L. P. M. Loeff, thans raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam. FEESTAVOND TEN BATE VAN HET RAMPENFONDS A.s. Zaterdag organiseert de 's-Gra venhaagse Mandoline Ver eniging „Oefening Baart Kunst" in het gebouw „De Vereniging" aan de Willemstraat een feestavond, waarvan het batig saldo bestemd is voor het Nationaal Rampen fonds. Medewc ricenden zijn: het Mandoline orkest „Jong O.BK." (A.) o.l,v. de heer A. L. Knorr; het Mandoline orkest „O.B.K." o.l v. de heer A. L. Knorr; de Nederlandse radio-cabaretière „Betty Morelli" en „The Jolly Fellows Accordeon Band" o.l.v. Harry Hugo. Na afloop is er bal. JUBILEUM J. C. C. MATLA De heer J. C. C. Matla was van daag 40 jaren als controleur-C in dienst bij het Gemeentelijk Gasbe drijf. De administrateur de heer V. P. Laforet, heeft hem vanmor gen geluk gewenst en de jubilaris behalve de gratificatie de bronzen ere-medaille van de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Collega's huldigden de heer Matla nadien en overhandigden hem ge schenken. De echtgenote van de jubilaris werd met bloemen verrast. voor de verkoop van Uw goud, zilver, platina, diamant, brillant en oude SIHKADE1V tegen HOOGSTE DAGKOERS Juweliersbedrijf Prins BernJlard als „goodwill-ambassaclcur" Lezing van Hans Kievid voor het A.N.V. De Nederlandse export begint zich na de oorlog meer en meer te richten op Zuid-Amerika. Lange tijd heeft het echter in Nederland ontbroken aan belangstelling voor dat continent. Door legaties werd er voor de oorlog wel op gewezen dat er grote mogelijkheden waren voor de Nederlandse export, maar hun stemmen werden nauwelijks gehoord. De tweede wereldoorlog kwam en liet ons zitten met de brokstukken van wat eens een wel varende gemeenschap was. Het verlies van Indie hielp ons nog verder in de put. Bij de op deze gebeurtenissen volgende heroriëtatie van de Ne derlandse export heeft Z.K.H. Prins Bernhard een belangrijke rol ge speeld als „goodwill-ambassadeur". Hans Kievid die als journalist en radio-reporter de jongste reis van Prins Bernhard naar Midden en Zuid-Amerika meemaakte zette gisteravond voor de afdeling Den Haag van het Algemeen Nederlands Verbond uiteen welke kwaliteiten de Prins als „goodwïll-ambassa- deur" heeft. Vooral met zijn begrip voor de Latijnse charme heeft de Prins furore gemaakt. Hij blijkt „manana"-mentaliteit (komt het vandaag niet wan komt het morgen wel) van de Zuid-Amerikanen uit stekend aan te voelen. Deze kwa liteiten gevoegd bij zijn gedegen kennis van het Spaans en zijn vakmanschap als diplomaat en on derhandelaar maken Prins Bern hard tot een figuur waarop andere naar Latijns-Amerika exporterende landen niet kunnen bogen. Een lid van een regerende dynastie maakt in Zuid-Amerika, waar men slechts presidenten kent, die el kaar met korte tussenpozen af wisselen een diepe indruk. Ook hierdoor had Prins Bernhard een voorsprong. Dat de Prins behalve zijn „marktverkenningen" ook nog wel eens in de gelegenheid was zaken „af te ronden" was een aan gename bijkomstigheid. We denken hierbij aan de levering van spoor wegwagons aan Argentinië die aanvankelijk niet er vlotte. Hoofd zaak was dat echter niet. De Prins had zich, zoals hij dat zelfs eens uitdrukte, op zijn Zuidameri- kaanse reizen ten doel gesteld de deuren en de harten van de Zuid-Amerikanen te openen. Dat de portemonnaies open gaan, daar voor moet de Nederlandse industrie en export zelf zorgen. Na zijn lezing, die door de aan wezigen met veel belangstelling gevolgd werd, vertoonde de heer Kievid een serie lichtbeelden om zijn auditorium een duidelijker beeld te geven van het leven en de toestanden in Zuid-Amerika. Woensdagavond a.s. houdt de Ne derlandse Vereniging ..De Verzame laar" in hotel Hof van Holland een ruilbeurs. ONDERWIJS ACADEMISCHE EXAMENS ROTTERDAM. Gesl. doctoraal ex. economische wetenschappen: F. H. J. Nierstrasz (Den Haag). Leden van „Die Haghe" bezochten „Haagsche Courant" Het nationalistisch Chinese minis terie van Buitenlandse Zaken heeft Maandag aanbevolen het vriend- schaps- en bondgenootschapsverdrag i ss« nationalistisch China en de Sc. r jet-Unie. dat in Augustus 1945 te Moskou werd getekend, officieel on geldig te verklaren. Luitenant-generaal Dijxhoorn herdacht Ib buitengewone zitting Hoog Militair Gerechtshof Het Hoog Militair Gerechtshof heeft een buitengewone zitting l gehouden ter herdenking van wij len luitenant-generaal Dijxhoorn, oud-minister van Defensie en lid van het hof. De president mr Doornbos, schet ste in zijn rede de loopbaan van de overledene, die niet slechts als troepenofficier en op onze Hogere Krijgsschool opviel door zijn grote bekwaamheid, maar bovendien een opleiding aan de Franse Hogere Krijgsschool beëindigde als de beste van de vele buitenlandse leerlin gen. Als minister van Defensie droeg hij de verantwoordelijkheid voor het besluit om de Koninklijke Ma rine tijdig naar Groot-Brittannië te doen oversteken, waardoor dit deel van onze krijgsmacht de prachtige prestaties heeft kunnen leveren, die er zoveel toe hebben bijgedragen om het moreel van het Nederlandse volk gedurende de jaren van verdrukking hoog te houden. In Londen legde hij de grondslagen voor de bijdragen, die de Nederlandse militairen van Land- en Luchtmacht later zouden leveren tegen de gemeenschappe lijke vijand. Bij het hof wist hij zich door zijn gaaf karakter en hoge plichts betrachting de achting te verwer ven van een ieder, die met hem mocht samenwerken. Het ver keersrecht had zijn bijzondere be langstelling. Het hof leed door zijn heengaan een ernstig verlies. De advocaat-fiscaal voor de Zee. en Landmacht, mr Van Gilse. voerde daarna het woord en her dacht de hartelijke collegialiteit van de overledene. Hij schetste hem als iemand, die niet slechts een zeer kundig militair, maar ook een wijs rechter, een goed vader lander en een verknocht dienaar van het Koninklijk Huis was. Bo venal echter wilde hij hem her denken als een hartelijk vriend en een uitzonderlijk goed mens. Advertentie) LAST VAN JEUK? Bet die jeukende plekken met Débrs» line, die de jeuk onmiddellijk stilt E» kort daarna is Uw huid weer volkomen gaal I ""{Keert DÉBRALINE (héldere vloeisto f Tegen „oplichter in kleine stijl"' anderhalf jaar geëist Toen vorig jaar het St. Nicolaas- feest bijna was aangebroken, bracht dit de 52-jarige Haagse ver tegenwoordiger Th. E. J. S. op een idee. Zijn zaken gingen niet al te best en hij had dringend geld nodig. Op de 2e December van dat jaar liep hij by een winkelier bin nen en zei, dat hij geld ophaalde voor een St. Nicolaasfeest, dat in de Dierentuin voor arme stadge noten zou worden gehouden. Hij wist op deze manier 1.50 los te krygen en in andere winkels her haalde hij zijn truc. Het geld wendde hij te eigen bate aan. Van ochtend erkende de verdachte het ten laste gelegde. „Een oplichter in kleine stijl", noemde de presi dent de man achter het beklaag- denhekje, die aanvoerde, dat des tijds zijn vrouw ziek was en dat hy in kommervolle financiële om standigheden verkeerde. Het was niet de eerste maal, dat S. voor oplichting terechtstond. Hy was daarvoor al driemaal eerder ver oordeeld en op zijn strafregister kwam ook verduistering in dienst betrekking voor. De Officier eiste anderhalf jaar met aftrek, daarbij de nadruk leggend op het feit, dat S. schandelijk misbruik had ge maakt van het goed vertrouwen en de offervaardigheid van zijn medemensen. In zijn pleidooi voerde de verdediger, mr. B. J. A. Sprey aan, dat deze straf wel erg zwaar was in verband met de be tekenis van het feit. Hy verzocht de onvoorwaardelijke gevangenis straf te beperken tot de preven tieve hechtenis en daarnaast een voorwaardelijke straf onder toe zicht op te leggen. Uitspraak 10 Maart. Tweede Kamer In de hedenmiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer werd het wetsontwerp tot wijzi ging van de grenzen der gemeen ten Ooststellingwerf, Opsterland en Weststellingwerf zonder debat en z.h.s. aangenomen. Het wetsontwerp tot wijziging van de grens tussen Rotterdam en Schiedam werd eveneens zon der debat en z.h.s. aanvaard. Aan de orde was vervolgens wyziging van hoofdstuk VII B der Rijksbegroting 1952 beogende een crediet te verlenen aan de Handelmij. H. Albert de Bary Co. N.V., teneinde deze maat schappij, waarbij de Staat voor 90 pCt. is betrokken, in staat te stellen haar verplichtingen t.a.v. het Beheersinstituut, groot 21.5 millioen, te voldoen. Een en an der staat in verband met de nie tigverklaring van transacties ge durende de bezetting met betrek king tot de verkoop van Ryks- marken en Reichsschatz-Anwei- sungen tussen de V.V.R.A. en De Bary. De heer Ritmeester (V.V.D.) betreurde het, dat men niet eer der tot een oplossing was geko men in deze kwestie. Dit zou de Staat heel wat minder gekost hebben en bovendien in het be lang zyn geweest van het effec- tenrechtshersteL Sprekende over de zaak-De Bary, noemde spreker het beleid van deze bank niet juist. De Bary is in gebreke ge bleven tegenover de bank, zelfs tegenover de aandeelhouders. Waarom is de Staat garant wil len blijven voor de verplichtin gen van deze bank? Naar spre kers oordeel was het bedrijf der bank voldoende liquide. Is er druk op de directie uitgeoefend? De heer Van Ryckevorsel (KVP) citeerde het Eerste Kamerlid v. d. Kieft. die in 1950 betoogde, dat recht moet worden gedaan aan onze Joodse mede burgers. Dat noemde spreker in tegenstelling tot hetgeen mïnis- ter v. d. Kieft thans heeft ge steld in de M.v.A. j Minister Van der Kieft noemde de zaak zeer eenvoudig. Het is niets bijzonders als de Overheid j ingrijpt, teneinde onrust in de j bankwereld te voorkomen. En dat is hier geschied. Wij hebben alle- maal direct belang bij een ge zond muntwezen. Inderdaad, er zijn in het verleden beleidsfou ten gemaakt, maar aan de an- Een tachtigtal leden van ae vereniging „Die Haghe" heeft hedenmiddag een bezoek gebracht aan de „Haagsche Courant". Na een ontvangst in de vergaderzaal werd een rondgang door het ge bouw gemaakt, waarbij alle af delingen werden bezichtigd. Dit bezoek maakte deel uit van het excursie-programma van de ver eniging, die, zoals bekend, zich in de meest brede zin interesseert voor Den Haag en haar geschie denis. De activiteiten van de ver eniging liggen op uiteenlopend terrein. Behalve tijdens lezingen en excursies houdt „Die Haghe" zich namelyk ook met de Haagse geschiedenis bezig in de vorm van tentoonstellingen, herdenkin gen e.d. Soms ook worden subsi dies verstrekt voor de uitgave van kostbare historische boeken, voor de restauratie van gebou wen e.d., terwijl in de 63 jaren, dat de vereniging bestaat, al ver schillende malen contact met het Gemeentebestuur is verzocht, ten einde belangrijke historische bouwwerken e.d. voor afbraak of verval te behoeden. Soms ook worden namens „Die Haghe" ge denkstenen op verschillende plaat sen in de stad geplaatst of wed strijden georganiseerd om de be langstelling voor de stad op te wekken. Doch een der belang rijkste activiteiten van de ver eniging is zonder twijfel de uit gave van het bekende Jaarboek, waarin deskundigen op velerlei terrein steeds zeer interessante beschouwingen geven over aller lei Haagse onderwerpen. Er is voor het werk van „Die Haghe" een behoorlijke belangstelling, hetgeen blijkt uit het feit, dat momenteel zoals voorzitter jhr. mr. W. C. Six ons vertelde ongeveer 400 leden bij de vereni ging staan ingeschreven. De ontvangst De dames en heren werden in de vergaderzaal ontvangen door de directeur van de „Haagsche Courant, de heer A. G. Sythoff, die het gezelschap met een kort woord welkom heette. Hy wees er op, dat in het jaarboek van de ver eniging uit het jaar 1933 een uit voerige beschrijving van het be drijf en zijn historie is opgenomen. Even ging de heer Sijthoff iets dieper in op de geschiedenis van de in 1883 opgerichte „Haagsche Courant", waarna hy in het kort de totstandkoming van de dage lijkse krant uiteenzette en in theo rie een korte wandeling maakte door de verschillende afdelingen van het bedrijf, die later in de practyk werden bekeken. Hierna werden de bezoekers door het gebouw rondgeleid, waar na de excursie, na het gebruiken van een kopje koffie in de ver gaderzaal, besloten werd met het bijwonen van een demonstratie in het Zeiss-planetarium, BEKNOPT NIEUWS Buitenland Volgens een officiële schatting zal de Kroning van Koningin Elizabeth (In Juni) de Britse belastingbetaler een millioen pond sterling (10 mil lioen gulden) kosten. Premier Mossadcq heeft Maandag een decreet gepubliceerd waarin Iraanse ambtenaren op straffe van boete en ontslag verboden wordt te staken. Bij twee vliegtuigongelukken zijn Maandagmiddag vijf Britse militaire vliegers om liet leven gekomen. Bij Box (Wiltshire) stortte een oefentoe stel neer met vier inzittenden, terwijl bij Thame (Oxfordshire) een eenper- soonslestoestel verongelukte. Maandag zijn meer dan 3100 Oost duitsers naar West-Berlijn uitgewe ken, 600 meer dan het hoogste aan tal, dat tot dusverre op één dag de zonegrens is gepasseerd. 9Pe Bordeaux is Maandag het proces begonnen tegen vier voormalige le den van de Gestapo, die er van wor den beschuldigd in het departement Dordogne een honderdtal executies te hebben uitgevoerd. VERENIGINGEN MUZIEKVERENIGING ROMUCO'S VRIENDEN Bovengenoemde vereniging heeft een feestavond georganiseerd in het gebouw st. Wtlllbrord aan de Lange Lombardstraat. Deze avond stond geheel in het teken van de hulpactie. Medewerkenden waren: Romuco's Vrienden; het Romuco kinderkoor: Plm Rola, een goochelaar van 11 jaar; het Polyphonia Trio; de Vijf Huizer cowboys onder leiding van C. Vijfhulzen; A. v. Els, tenor: j. Looye- steln, tenor; mej. Looyesteln, sopraan; de bekende pianist-accordeonist Kla- renbeek en de dansband The Romuco Friends onder leiding v. M. Klaren- beek. Het geheel was een groot succes. dere kant moet ook worden ge steld, dat de Staat maar niet alles kan betalen, zoals de heer Ritmeester had gewenst ten aan zien van Reichsschatz-Anweisun- gen. Overigens geloofde de minis ter, dat er niet het minste be zwaar tegen dit eenvoudige wetje kan bestaan. Met het risico voor de Staat zal het wel meevallen! Er is geen enkele pressie uit geoefend op de directeur der bank om af te zien van een rechtsherstelprocedure. Na re- en dupliek werd het ontwerp z.h.s. aangenomen. Daarna kwam in behandeling het wetsontwerp tot wijziging van de Motorrijtuigen-belastingwet, dat beoogt regelen te geven tot beperking van de heffing van belasting, geheven terzake van het gebruik van de openbare weg met motorrijtuigen. Eerste spre ker was de heer Ritmeester (V.V.D.). (De vergadering duurt voort) LAATSTE BERICHTEN Von Rundstedt overleden De vroegere Duitse veldmaar schalk Gert von Rundstedt is op de leeftijd van 78 jaar te Hannover overleden. Von Rundstedt organiseerde de Duitse inval in Polen en later de doorbraak bij Sedan. In 1944 ver dedigde hij üe Atlantik-Wall en met Kerstmis 1944 was hij de uit voerder van het laatste Duitse oHensief in de Ardennen, waarbij hy Dinant bereikte, doch daarna door de Amerikanen werd terugge slagen. Hij werd door de Britten gevangen genomen, doch later we gens zyn slechte gezondheid in vrij heid gesteld. „Oranje" weer m Amsterdam „Wie zijn neus schendt, schendt zijn aangezicht". Dit gezegde is wel zeer van toepassing op het m.s. „Oranje", het vlaggeschip van de Stoomvaartmij. Nederland, dat van middag te ca. kwart over twee in de thuishaven is teruggekeerd. Bij de voorlopige reparatie in Tandjong Priok van de schade op gelopen bij de aanvaring met de „Willem Ruys" in de Rode Zee. heeft, het schip een zg. dummy-nose gekregen waardoor de steven de gedaante vertoont van de vroegere modellen kruisers. Tegen het einde dezer week mogelijk Zaterdag a.s. gaat de „Oranje" voor een volledige repa ratie in het dok bij de N.D.S.M. Ge hoopt wordt, de „Oranje" op 29 Mei a.s. weer in de vaart te bren gen. Amnestie voor deserteurs Premier Churchill heeft Maan dag in het Lagerhuis bekend ge maakt. dat ter gelegenheid van de kroning van Koningin Elizabeth amnestie zal worden verleend aan de duizenden niet opgespoorde de serteurs van de Britse strijdkrach ten gedurende de tweede wereld oorlog. Alleen al uit het Britse le ger zijn in de oorlogsjaren 10.400 mannen gedeserteerd. De premier zei echter niets over amnestie voor de deserteurs uit de na-oorlogse jaren. Volgens ramin gen zijn na de oorlog bijna 2000 man uit het Britse leger gedeser teerd. Churchill zei, dat de man nen die aanspraak willen maken op amnestie, zich dienen te melden bij hun diensthoofden. Zij zouden later bij de reserve van gedemobi- liseerden worden geplaatst. De Britse minister van Buitenland se Zaken Eden heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat Argentinië en Chili het Britse voorstel, om het geschil over het Deception-eiland van de Falklandgroep aan het Internationaal Gerechtshof voor te leggen, hebben verworpen. De netto-opbrengst van de Natio nale Reclasseringsdag 1952 was I 257.489,21 legen 244.804,28 in het jaar daarvoor.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3