De zandzakkendijk bij Rilland ging vandaag dicht WonüêT 1500 Militairen zwoegen nog dag en nacht Zo herrijst een zwaargetroffen gebied(7) Vier zandtreinen per dag Gemeenschappel. verantwoordelijkheid principiële grondslag voor integratie Mr Reumer gaat heen als advocaat- generaal bij het Haacse Hof Westerscheid RHEUMIN Maar wij denken er zo over Rijnvaart blijft voor ons land een uiterst moeilijk probleem De Rotterdammer Pag. 3 Dinsdag 24 Februari 1953 (Van een onzer verslaggevers) BOVEN op een lading zandzakken in een militaire vrachtwagen hobbelen wij over de Derdeweg bij Rilland in het zwaar getroffen stuk van Zuid-Beveland. De wagen gaat as-diep door het water en werpt een boeggolf op die de eenzame planten en bomen langs de verdwenen weg omspoelt. Het is een dood land. De luiken klepperen voor de gebroken vensters, klei en modder liggen op de dorpels, huis raad en afval spoelen in de straten. Onze wagen met zandzakken is op weg naar de dijk, die door soldaten met zandzakken wordt aan gelegd, en die juist is dichtgemaakt. Vanmorgen vroeg, Dinsdag de 24ste Februari, gooide men bij dood tij met man en macht de klaar liggende zandzakken in het laatste vloedgat onder de buitendijk. En de wankele barricade hield het, 1000 hectaren van de Reigersberger polder zijn "door een smalle rand van zandzakken op de Vierdeweg tegen eb en vloed beschermcL Vier dagen en vier nachten hebben de militairen aan de dichting van dit gat gewerkt, onvermoeibaar, met taai doorzettingsvermogen. Nu is hun werk met succes bekroond. En dan stopt de vrachtwagen en staan wij aan het begin van d,e beruchte Vierdeweg. Links en rechts strekt zich in het wijde, grauwe water de smalle verhoging van op elkaar gestapelde zandzakken uit. Ruim 100.000 zakken liggen er al op, nog 200.000 moeten er bij komen. Naar het Noorden is het dijkje al gaaf en overal even hoog. Sol daten met pontons varen er de zakken naar toe, anderen op de dijk zelf pak ken ze aarren leggen ze op hun plaats. Maar near het Zuiden, vlak legen de buitendijk van de Westerschelde, komt de gehavende asfaltweg hier en daar door de stukgereden zakken-bekleding heenkijken. Hoognodig Waarom werkt men hier dag en nacht zonder zichzelf rust te gunnen'? Waarom concentreert zich de fana tieke activiteit van de soldaten op dit schijnbaar onbelangrijke dijkje? In het kantoor van de Landbouw Mij „De Bathpolders" bij Rilland spreidt ir W. Kakebeeke de gedetailleerde kaart voor ons uit. Met een pennemes wijst hij bij en zijn stem klinkt ver beten, als hij zegt: Zolang de hele Reigersberger polder door het gat bij Bath nog steeds volstroomde en leeg liep, viel er niet aan te denken, de zwaar gehavende buitendijk le dich ten. Eerst moeten we het gebied, dat met eb en vloed leegstroomt en vol loopt, tot een minimum beperken. Daarom leggen we een dijk op de Vierdeweg het gebied dat met het buitenwater verbonden is, is dan nog maar een zesde van wat het nu is Dat laatste stroomgat in die zand zakkendijk moest dicht! Zo denken de militairen er ook over. Maar ze zijn moe, doodmoe. Al vier dagen proberen ze dat laatste gat te dichten, maar elke zandzak, die ze erm gooien, werd met een reuzen-hand weg gevaagd. Ten einde raad hebben zij er enkele pontonboten in laten zinken. En die boten houden het! ter. Bij het stroomgat krioelt het van de mannetjes, met zandzak ken op de schouder. In een gebied van enkele kilometers wordt iets verricht, waar Nederland trots op kan zijn. Voor een polder van 1035 ha is men dag en nacht in touw. Alleen voor deze polder? Ach. welnee. Als het water lang zo blijft in- en uitlo pen. storten de huizen van Rilland in, verdrinkt het land en vallen er gaten in de rijksweg. Ook andere binnendijken liggen doorweekt in het water en als zij ook zouden bezwijken, zouden Ooster en Westerschelde elkaar de hand weer reiken en was Zuid-Beveland weer het vasteland gescheiden. Daarom slaat men de handen hier op een zo inoruik- wekkende wijze ineen, daarom kent men hier geen rust. Want nu reeds ervaart men welk een last het is dat de grote rijksweg onder water staat en dat de rails over grote afstanden door het water een voudig van de spoorbaan werden afge schoven. Rilland Bath is niet het ergst getroffen van Zuid-Beveland. In Kruiningen bij voorbeeld vertoont de buitendijk eer gat van 22 meter diepte! Maar bij Ril land bewijst dijkenbouwend Nederland, dat men met speelgoed de vijand te lijf durft te gaan. Want zandzakken zijn eigenlijk maar speelgoed bij het geweld, waarmee het water zich in de polder stort en bij de kracht, waarmee de eb het door het stroomgat sleurt. Maar wat dit speelgoed waard blijkt te zijn in handen van Hollanders met verbeten ITEN overzicht van de situatie in Rilland-Bath met name de Rei gersbergerpolder. Bij het grote gat in de buitendijk (A) stroomde het water bij vloed binnen en bij eb weg. Daardoor is aan de binnenzijde van de dijk een zeer sterke stroom ontstaan, die de dijk gevaarlijk ondermijnt. Daarom te meer klemde het om het gat (B) in de zandzakken dijk te dichten. De stroomsnelheid zal dan aanzienlijk verminderen. De gaten in de Scheldedijk bij C wer den voorlopig gedicht. Het zanddepot bevindt zich bij D. Tot zover kan de trein (over enkel spoor) komen. Bij E dreigde in de onheilsnacht een doorbraak voor een der Bathpolders (M), maar doordat de dijken van de VÖlckerpolder (G) en Anna Maria- polder (H) het begavenbleef de Bathpolder gespaard. De Zimmer- manpolder (K) was eveneens onder gelopen, doch hier zijn de gaten gedicht. 'De Fredericapolder (L), Kreekrakpolder (F) en Damespolder (P) bleven gespaard. Bij N bevindt zich een gat in de weg van enkele tientallen meters. Hier werd de autobus weggespoeld die op weg was de ouden van dagen uit Bath te evacueren. De burgemeester kwam hierbij om. bestaan van woningen, tehuizen voor hendie ze verlaten hebben; het be schermt mensenlevens en broodwin ningen van een eerlijk, hardwerkend volk. Paaspakjes voor Hr Ms Johan Maurits van Nassau Ter gelegenheid van het komende Paas feest kunnen gedurende de periode van 2 tot 14 Maart luchtbriefpakjes worden verzonden naar opvarenden van Hr. Ms. Johan Maurits van Nassau, welk fregat thans deel uitmaakt van de vloot der Verenigde Naties ir. de Koreaanse wate ren. Het maximum gewicht van deze pakjes is 500 gram. De frankering be draagt 8 cents per 50 gram met een minimum van 40 cents. Adressering als volgt: Naam. rang, marinenummer. Aan boord van Hr. Ms. fregat Johan Maurits van Nassau. Am sterdamC.S. Marine. Minister Be yen over Europese gemeenschap Economische en politieke samenwerking twee zijden van één zaak Minister Beyen heeft gistermiddag een rede gehouden voor het Italiaanse studiecentrum voor internationale toenadering te Rome. De minister begon met er op te wijzen, dat het door twee oorlogen ver zwakte Europa heeft getoond de kracht te bezitten om zich te herstellen. De historische taak, waaraan de Europese staatslieden zich thans moeten wijden, bestaat hierin, de vorm te vinden, waarin het Europese gemeenschaps gevoel, dat zich onder de dreiging van grote gevaren heeft ontwikkeld, zijn politieke uitdrukking kan vinden. Met het opbouwen van een politieke structuur alleen zal men het ge wenste resultaat echter nooit kunnen bereiken, aldus de minister. Om deze structuur levensvatbaar te doen zijn, is nodig het bewustzijn van een gemeen schappelijke verantwoordelijkheid voor het veilig stellen en bevorderen van het welzijn der Europese volkeren. Gisteren was er hoog bezoek op de dijk. Kolonel Wolff kwam er namens de Minister van Oorlog kijken, hoe de zaken stonden. „Laat ons nog maar een dag blijven vroeg majoor Zuidema hem. En toen kolonel Wolff vertelde, dat de soldaten na hun af lossing zullen worden toegesproken door de bevelhebber der derde mili taire afdeling, generaal-majoor J. G. Warringa en de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, kwam er iets van trots op zijn gezicht. Zijn mannen, zijn jongens, verdienen het! Waar komen al deze zandzakken van daan? De lege militaire wagen voert ons weer terug, hotsend door gaten in de weg, plassend door het water, naar het einde van de rijksweg, daar waar die ter hoogte van Rilland in het water ver dwijnt. Langs de spoorlijn zwoegt een locomotief onder grote witte rookwolken voor een lange trein met zandwagens. Zeshonderd ton zand. dat langs de spoor dijk wordt gestort, voor de voeten van de soldaten, die klaarstaan om het in zakken te scheppen. Vier van deze trei nen komen er dagelijks aan en elke mili tair heeft tientallen, honderden zakken volgeschept en dichtgebonden Met een verrekijker klimmen we op de spoordijk. Vlak vóór ons de zandtrein, de scheppende sol daten en de af- en aanrijdende vrachtwagens. Ginds de buiten dijk, die welhaast voor de helft is afgekalfd, en ervoor de smalle reep van zandzakken door het wa- HuldeEnkele van de 1500 militairen, die dag en nacht gebukt gaan onder de zandzakken waarmee men de polder wil beveiligen. moed en hard doorzettingsvermogen, wordt bij Rilland bewezen, en werd be wezen op zovele plaatsen in de getroffen gebieden. Moge dit speelgoed de vijand keren. Er hangt land, kostbaar en vruchtbaar bouwland van af; het beslist over het maar Het doel ven de eenwording kan slechts verwezenlijkt worden door da den, die allereerst een feitelijke saam horigheid scheppen, en door het leggon van gemeenschappelijke grondslagen voor de economische ontwikkeling, De samensmelting van de economische be langen moet een practisehe basis vor- om later een hoger doel te kun nen bereiken, dat bestaat in de be scherming der geestelijke en zedelijke waarden. Geen enkele Europese gemeenschap, zo vervolgde minister Beyen, zou le vensvatbaar zijn, als zij niet tot grond slag zou hebben het beginsel van een gemeenschappelijke verantwoordeiyk- neld voor Uit? nationale vraagstukken, die niet kunnen worden opgelost bin nen het nationale caaui. Het is niet voldoende de geldigheid van interna tionale beginselen te verkondigen, zoals vrijhandel, en aan de individuele lan den alleen de verantwoordelijkheid over te laten voor de sociale en econo mische repercussies van de toepassing van deze beginselen. Het gebrek aan succes, dat zoveel pogingen, gericht op internationale samenwerking, sedert het einde van de eerste wereldoorlog, gekenmerkt heeft, toont duidelijk aan, dat door de staten niet individueel het hoofd kan worden geboden aan ern stige nationale moeilijkheden, laat staan aan internationale crises. Om een gecoördineerde en interna tionale samenwerking te handhaven tegenover een internationale crisis, is het nodig, dal de gemeenschappelijke verantwoordelijkheid der staten aan vaard wordt. Slechts op een zodanige gemeensohappeijke verantwoordelijk heid kan het te zag van een supra-na- tionale autoriteit gegrondvest zijn, geneensohappelijke verant- Wegens bereiken van 65-;orige leeitijd Meer dan twintig jaar was hij werkzaam in de Maasstad Morgen zal mr. H. A. J. Reumer wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd aftreden als advocaat-generaal bij het Haagse gerechtshof. Mr. Reumer werd 5 Februari 1888 te Almkerk geboren en in 1914 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschappen aan de universiteit te Utrecht. In 1921 werd mr. Reumer benoemd tot ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie bij de kantongerechten ter stand plaats Rotterdam. In de Maasstad heeft hij voorts talloze functies bekleed. Hij werd er onder meer benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van de Raad van Beroep, tot lid van de Vereni- ging voor de iitgaven van bronnen van oud-vaderlanc recht, tot lid van de voogdijraad, tot lid van de gemeentelijke bioscoopcommssie, tot plaatsvervangend lid van de rad van beroep der directe belastingen, ot waarnemend secretaris van bovengeioemde raad en tot lid van de plaatselijk afdeling van de Neder landse verenging tot bescherming van dieren. In 1926 wed hij aangewezen als hoofd van het park6 bij de kantongerechten ter standplaats btterdam en het volgende jaar koos me: hem als lid van de Rotter1 damse gementeraad. In Rotterdam is hij verder scretaris geweest van de Christelijk Historiscne Raadsfractie, secretaris va de Christelijk Historische kiesverenigin Rotterdam-centrum, lid van de cormissie voor de volkshuis vesting en li van de commissie van de gemeentebibbtheek en leeszalen. In 1931 wed mr. Reumer benoemd tot substituut-ofxier van Justitie bij de arrondissemetsrechtbank te Rotterdam en in 1933 tc plaatsvervangend voorzit ter van het mbtenarengerecht aldaar. In 1942 vofde zijn benoeming tot ad- vocaat-general bij het gerechtshof te Arnhem, dri jaar later tot procureur fiscaal bij ht bijzonder gerechtshof in deze stad en i 1946 tot advocaat-generaal bij het gereatshof te 's-Gravenhage. woordelijkheid zal slechts aanvaard worden, als in de geest der volkeren saamhorigheidsbewustzijn tot ontwik keling komt, waartoe de gewoonte van gemeenschappelijke arbeid nodig Wanneer men spreekt van politieke integratie en economische integratie dan wordt in feite dezelfde zaak be doeld, bezien van twee verschillende kanten. De gemeenschappelijke verant woordelijkheid en het gemeenschappe lijk gezag vormen de politieke kant en de gemeenschappelijke arbeid is de eco nomische kant. Het gemeenschapsgevoel tenslotte, dat aan de samenwerking ten grond slag ligt en dat de duurzaamheid en de groei moet verzekeren, is dc mense lijke zijde van hetzelfde streven, zo be sloot minister Beyen. Tito's Engelse reis niet officieel In antwoord op vragen heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, mededelingen gedaan over het bezoek, dat maarschalk Tito, staatshoofd en rege ringsleider van Joego-Slavië, in Maart a.s. aan Engeland zal brengen. Tito zal als gast der regering worden ontvangen. Het bezoek draagt echter een particulier karakter, omdat het in strijd met het protocol zou zijn, indien een bui tenlands staatshoofd, vóór de kroning van koningin Elizabeth, een officieel bezoek aan Groot-Brittannië zou brengen. De regering houdt zich nog bezig met de opstelling van het programma voor het bezoek van de maarschalk. Er zal hierin ook tijd worden gereserveerd voor een bespreking tussen Tito en zijn raad gevers ener- en Britse ministers ander zijds. Advertentie. „Miriella" opnieuw naar Abadan Volgens bericht uit betrouwbare bron de Italiaanse tankboot „Miriella" uit Venetië vertrokken naar Abadan om voor de tweede maal Perzische olie aan boord te nemen. Officieel is niets >kend over de be stemming van het vaartuig, dat Zaterdag avond is uitgevaren. Een week geleden kste de „Miriella" 5.000 ton olie, de eerste Perzische olie, die sinds de nationalisatie in Europa is aangekomen. De olie is in tanks in de haven van Venetië verzegeld, hangende een beslissing van het gerechts hof in deze stad over de eis van de Brits- Iraanse oliemaatschappij voor een „ge rechtelijk beslag". J£OLKEND en bruisend stroomt het water de Reigersberger polder uit door het gat in de zandzakkendijk. Bij vloed stuwt het met dezelfde kracht naar binnen. Aan het dichten van dit gat hangt voorlopig hei wel en wee van deze polder èn van de verbinding tussen Zeeland en het vasteland af. Schaatsenrijden NoorwegenNederland gaat niet door In verband met bezwaren van Zweedse en Finse zijde zal de landenwedstrijd tus sen Noorwegen en Nederland op 25 en 26 Februari niet doorgaan. In plaats daarvan zal in de pauze van de Scandinavische kampioenschappen een invitatiewedstrijd worden gereden over 1500 en 5000 meter. Op beide afstanden rijden als Nederlanders: Kees Broekman, Wim van der Voort en Gerard Maarse. Alles goed en wel (Kernen van ingezonden stukken) Rouwadvertenties Reeds jaren lang erger ik me aan zeer vele rouwadvertenties, speciaal in onze christelijke bladen. Wekelijks, soms da gelijks, kan men er zulke in vinden, als deze: „Met diep leedwezen geven wij U kennis, dat heden in zijn (haar) Heiland is ontslapen" enz. Ik had zeer gaarne ge zien dat een ander hierop de aandacht gevestigd had, maar nu dit uitbleef, kan en wil ik niet langer zwijgen. Zeker, men bedoelt het goed, maar voor chrii- fenmensen doet het toch ongelooflijk, of, om de rechte naam te noemen, godde loos aan, als men leest dat hij of zij, tot grote droefheid der achtergebleve- "en.naar de hemel is gegaan. Predikanten van verschillende kerken, a. ik, die al 66 jaren predik, weten hoevelen jaar en dag aanhoudend en hartelijk bidden om bekeerd te worden, om absolute zekerheid dienaangaande te mogen hebben. Men wil zelfs soms nog met de over ledene de achterdeur uit, en adverteert dan: „in de hoop des eeuwigen levens", Titus 1 2, om daarmede te zeggen dat de overledene wel geen vaste grond voor de eeuwigheid had, maar toch meer of min (er is hierin nogal nuancering) 800 Honaarse priesters door regring ontslagen Vorig jar besloot de Hongaarse regering d salariëring van de R.K. priesters goeel aan zich te trekken. Dat werd >en een daad van bijzon dere welwlendheid genoemd, maar het blijkt ïans een dwangmiddel te zijn. De rfering heeft 800 priesters uit hun fuetie ontslagen. Als reden werd bezuiiging opgegeven, doch het treft dat usluiten-d zijn ontslagen die geweigerd hebben lid van de Liga van Patrioische Priesters te worden. De bisscho^en hebben de ontslagenen laten weü dat het inhouden der honoraria >or de priesters geen reden behoeft tezjjn hun arbeid neer te leggen. Rotterdamsche Scheepshypotheekbank OOK in 1952 heeft de Rotterdamsche Scheepshypotheekbank n.v. te Rotter dam een aanzienlijk bedrag aan nieuwe leningen gesloten, nl. 10.251.100 10.515.700). Aan aflossing werd 5.203.843 geboekt, zodat het bedrag aan uitstaande leningen steeg tot 31.124.393. De grote bedrijvigheid in de scheepsbouwindustrie is aan deze gang van zaken niet vreemd. De bouw van kustvaartuigen neemt thans weer een voorname plaats in. In samenwerking met een tweetal zusterorganisaties werd voortgegaan met de financiering van de bouw van zeeschepen hier te lande voor buitenlandse rekening. bovendien vervoer af. Niettemin ziet men de toekomst toch niet zonder ver trouwen tegemoet, daar te Rotterdam een stijgend aantal schepen binnenloopt, waarvan een toenemend verkeer op de binnenwateren het natuurlijk gevolg is. Opnieuw zijn belangrijke bedragen toegezegd ter financiering van schepen, die nog in aanbouw zijn. Zonder dit zouden de ^reders de orders niet hebben kunnen verstrekken, zodat de werkzaam heid van de scheepshypotheekbanken er indirect toe bijdraagt, dat de werkgele genheid en de betalingsbalanspositie in Nederland gunstig worden beïnvloed, aldus het verslag. Aan rente, provisiën, enz. heeft de maatschappij ontvangen f 1.676.765 (f 1.280.765). Na diverse voorzieningen en afboeking der onkosten resteert een winst van f 476.157 (f 322.057). Voor gesteld wordt een dividend van 16 pet. (12 pot.) per aandeel, over het bedrag der verplichte storting. In het verslag merkt de directie o.m. op, dat men in Rijnvaartkringen over het algemeen weinig tevreden was. Behalve groter aanbod van scheepsruim- te spelen hier nog altijd handelspolitieke factoren een rol. Nederland neemt als Rijnvarende natie zonder eigen lading een extra moeilijke positie in. Het spe ciaal lage Duitse spoorwegtarief tapt Het is niet gelukt op de Londense conferentie van crediteurslanden van Duitsland een speciale gunstige behan deling te verkrijgen voor de vorderingen der scheepshypotheekbanken. De maat schappij had echter reeds voorzieningen getroffen. Thans staan deze vorderingen nog te boek voor f 121.532. Venvacht wordt, dat op den duur dit bedrag wel zal binnenkomen. De directie is voorts niet in ieder op zicht tevreden met een ontwerpconventie, aangenomen op de zeerechtconferentie te Napels. Niettemin meent zij, dat de aanneming een grote stap voorwaarts betekent in de versterking van de inter nationale rechtszekerheid. Uit de winst van de N.V. Standaard Hypotheekbank, die geheel bezit is van de Rotterdamsche Scheepshypotheek bank. is een bedrag van f 22.000 aan de winstrekening toegevloeid. een „kleine hoop" (hopie!). Paulus spreekt hier echter niet van een hoop waarin de mogelijkheid zit welke fali- kant kan uitkomen (een hoop die be schamen zou), doch daarentegen juist van absolute zekerheid des gelooft, waarom hij er aan toevoegt: „welke God, Die niet liegen kan, beloofd heeft"! Waarbij men bovendien moet vergelij ken wat hij in Titus 3 7 schrijft: „op dat wij, gerechtvaardigd zijnde door Zijne genade, erfgenamen zouden wor den naar de hoop des eeuwigen levens". Rotterdam Dr M. H. A. van der Valk. Aan de gang blijven? d-1 pers is bekend gemaakt dat op April de brandstoffenprijzen omhoog moeten in verband met onze samen werking met andere landen. Ik vraag mij af of het volk van Nederland moet blijven offeren, want dergelijke over eenkomsten Benelux, K.S.G. enz. geven ons geen voordeel, ook niet in direct. België eist steeds weer de aanleg van een Moerdijkkanaal. België vraagt ook of we onze lonen en prijzen willen verhogen. Daar moeten we stelling tegen nemen. Ons volk is bereid te offeren voor een reële zaak, maar laat men geen dingen eisen waardoor het welvaartspeil omlaag gaat. Samen werken en samen lasten dragen natuurlijk, maar er zijn grenzen. u W. M. Gezonde lectuur Altijd lees ik met plezier ons blad, en m het bijzonder het Zondagsblad. Daar stond onlangs een aardig verhaaltje in voor de jeugd, niettemin las ik het zelf ook graag; ik vond het jammer toen het uit was. Maar toen kwam „De ezel van Mijnheer Pimpelmans" en dat is net zo mooi. Jammer dat in de Nederlandse pers niet méér zorg besteed wordt aan plaatsing van dergelijke verhaaltjes. Die zijn beter dan beeldromans e.d. en ik vind het een goede gedachte van ons blad, deze gezonde lectuur te plaatsen. Er kan nog eens om gelachen worden. Mijn complimenten! G. G. H. Halfstok Ter aanvulling van hetgeen op 13 Februari in deze rubriek geschreven volgende. Bij rouw wordt de vlag halfstoks gebonden. Velen menen dat zij het bovenste stuk van de vlaggestok ongebruikt moeten laten; bij een beetje wind wappert de vlag dan echter bijna even fleurig als anders. De vlag half stoks gebonden betekent: de vlag nor maal aan de stok bevestigen, maar halverwege de vlag vastgebonden aan de stok. W. H. [Hoert? Keelpijn? SterV

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3