Heilsofficieren ploeterend over Zeelands dijken bidden en Wassen soldaten voor alle en dijkwerkers Misbruik van Februari-staking voor demagogische propaganda De Rotterdammer Pag. 4 Dinsdag 24 Februari 1953 (Van een onzer verslaggevers) ER ZIJN/in de voorbije weken, vele legers actief geweest aan de ge barsten Nederlandse dijken. Onze eigen soldaten uit Rotterdam, Steenbergen, Oirschot en Roosendaal; de Franse pontonniers, die met hun boten kadavers geruimd hebben in het verdronken land van Krabbendijke, de Amerikanen, die de door Duitsers gemaakte bunkers aan het strand opbliezen; de Italiaanse brandweerlieden, die in West- Brabant werkten, de Belgen, de Duitsers, de Engelse marinemensen en nog velen meer. Maar niemand heeft tot dusver veel gezegd over de officieren en soldaten van het Leger des Heils, die op eenzame posten gezorgd hebben, dat al die binnen- en buitenlandse dijkswerkers niet verkommerden. Toch is het zo (273). We zijn aan de iaistc tvnc- tioneiing van ons lichaam zó ge wend. dal' we de honderden vreemdsoortige processen die zich in het organisme voltrekken, nogal vanzelfsprekend plegen te vinden. We staan er zelden een ogenblik bij stil. Van kleine baby al tot de volwassen leeftijd toe groeien we en tot de dagen van de ouderdom be houden we zo ongeveer dezelfde lengte. Zelden komt het echter in ons op, dat alleen al de groei een zo uiterst merkwaardig proces is, evenals het verschijnsel dat we niet altijd maar doorgroeien, of dat we allemaal ruwweg van dezelfde al- meting zijn. Geen énkel mens groeit uit tot de lengte van een kerktoren, noch wordt er één gevonden ter grootte van een muis. Deze en talloze andere processen in ons lichaam worden geregeld door hormonen, welke (meestal) door bepaalde klieren worden ge vormd. Eén van die klieren, t.w. de schildklier, kennen we allen bij name: hierin worden de stoften ge vormd die o.m. invloed uitoefenen op de stofwisselingssnelheid. Nu is gebleken, dat de schildklier bij kikkers en salamanders ook in vloed uitoefent op de gedaantever wisseling van deze dieren. Neemt men bijv. bij een kikkervisje dat reeds achterpoten heelt en tevens nog in het bezit is van een staart, de schildklier weg. dan staat de gedaanteverwisseling stil, maat de groei zet zich voort. Et ontstaan dan larven die de grootte hebben van een volwassen; dier. Krijgen deze grote larven schildklierhormonen toegediend, dan wordt de eertijds afgebroken gedaanteverwisseling weer voortgezet, maar de larvale organen die afgebroken moeten worden blijven behouden. De larve van de axolotl die in Mexico door onbekende oorzaken nooit tot een gedaanteverwisseling komt en dus waterdier blijft, blijkt bij toediening van schildklierextract echter een gedaanteverwisseling te ondergaan en wordt een landsala- mander, zodat de mysterieuze meta morfose welke dit dier in een Parijs aquarium onderging en waarvan wij de laatste keer mel ding maakten eveneens aan ver hoogde werking van de schildklier moet worden toegeschreven. De hoeveelheden schildklier extract die voor het ondergaan van deze gedaanteverwisselina nodig zijn, bedragen onbegrijpelijk kleine quanta. Een axolotl-larve van om streeks 20 gram gaat na 11 dagen lot gedaanteverwisseling over na inspuiting van één-fienduizendste gram hormoon, na 27 dagen bij toediening van één-honderdduizend- sfe gram en na 6 a 7 weken bij ge bruik van één-driehonderdduizend- sle gram. De lezer hou de hierbij wel in het oog, dat uit het voorgaande alléén bliikl dal het schildklierhormoon de gedaanteverwisseling beïnvloedt; hoe dit in zijn werk gaal. is voor alsnog een onopgelost raadsel. Een raadsel is ook maar dat is weer een ander onderwerp de levensgemeenschap tussen een kleine mot en de Yucca-lelie uit Florida en Noord-Mexico. Daarover morgen. (Nadruk verboden). In de conservenfabriek van Krabbendijke wordt dag en nacht voor de dijkwerkers gekookt. Daar worden ook warme dranken gemaakt. Het „Leger" zorgt wel, dat het verder komt. Over de Oostdijk op Zuid- Beveland, een hevig door wind en water aangetaste waterke ring met dood en verderf ter weerszijden, rijdt een klein be stelwagen t je. Het stopt bij een militaire post-, midden in het barre land. Een wachtmeester van de maréchaussée houdt er de wacht bij de ingang van een letterlijk uitgestorven dorp. De bewoners zijn verdronken of gevlucht. Het vee ligt dood aan de ingang van de dorps straat. Uit het wagewtpe komt, de harde wied trotserend, een stevig gebouwd roiairi., diie een platte uniform-pet draagt. Hij loopt snelom de wagen heen, maakt de deur aan de achterzijde open en tapt uit een grote melkbus een be ker koffie voor de drie-kwart ver kleumde wachtmeester, Even later rijdt het wagentje weer weg. Langs de dijk warmt een groepje Franse pontonniers zioh bij een klein houtvuur. Ook daar wordt koffie bezorgd. Dat is de laatste halte op de middagroute. Dit koffie brengen zit er weer op. Senior kapitein van het Leger des Heils J. B. A. O. Bergsma uit Hilversum zoekt 't kwar tier in Krabbendijke op, waar zijn teaim gehuisvest is. Hoofdkwartier zond uit Het kwartder bevindt zich in een ge bouw naast de school Als hij binnen komt zitten z'n medewerkers al om de brood-tafel. Mét elkaar vormen zij leden van twee teams, die door het Hoofd kwartier van het Leger des Heils zijn uitgezonden naar dit dieel van Zuld- Beveiand. De opdracht luidde: de dijk werkers in Waarde, Oostdijk, Krab bendijke en Leuvedonp bijstaan in hun werk. Bovendien weid hun de geestelijke zorg opg-edragen voor de mannen, die in Krabbendijke wonen en bezoeken zij de zieken, die in het noodhospitaal van Krabbendijke liggen. Tien patiënten zijn daar, meest griep-gevallen. Om negen uur 's morgens gaat de eerste groep, voorzien van ochtend koffie, er op uit. Om twaalf uur ver trekt de wagen met de middag-koffie En om twee uur 's middags start de thee-auto De buitendienst is dan nog niet klaar, want om tien uur 's avonds moet de nachtploeg er op uit, om te zorgen, dat de dijkwerkers uit Krab bendijke, die bf Oostdijk en de Kreek- rakdam aan 't werk zijn, van het nodige voorzien worden. Een drukke dienst. Wie 's avonds thuisblijven verenigen de soldaten, dijkwerkers, de verpleeghulpen uit het ziekenhuis en "de enk et e bewoners, nog in Krabbendijke zijn achtergeble ven, rond die bijbel voor die avondslui- Een ernstig, bezinnend woord, na het eind van elke clag. Een gang God. die Zijn voetstappen zette in het Zeeuwse land LAST VAN JEUK? Bet die jeukende plekken met Débra- line, die de jeuk onmiddellijk stilt. En kort daarna is Uw huid weer volkomen gaaf. weej, dat het tijd is. Wéér de bijtende kou in. Wéér de slechte wegen over. Er komt echter een dankbare blik in de ogen van al die werkers als ze het kleine wagentje zien komen: „Ha, de koffie van het Leger!" De teams worden door het Hoofd kwartier gedistribueerd over het ramp gebied. Bij alle teams zijn ver'/ dings- officieren, die het contact met de auto riteiten. onderhouden en er voor zorgen, dat de teams dadr aan het werk gaan, waar ze ook nodig zijn. Het zijn niet alleen. Ned. Heilsofficieren die hier werken, er zijn ook Duitse teams. Terwijl de rest van de Legermensen zich deze middag klaar maakt voor een Blijmoedige mensen nieuwe tocht in waterlaarzen langs de dijkposten, gaat een van de officieren het noodziekenhuis een kort bezoek brengen. Hij zit te praten met een dijk- werker, die een ongelukje had en hier I niu van de schrik en de doorstane koU| bekomt. De man ligt vlak onder het schoolbord, waarop de onderwijzeres Zaterdag vóór de ramp nog een versje geschreven heeft. Een ode aan de nacht: In Krabbendijke, waaruit alle bewo ners teruggetrokken zijn en waar alleen nog dijkwerkers en soldaten wo nen, vormen zrj een opgewekte groep mannen en vrouwen, die samen-op werken en niet voor elkaar onderdoen. De kapitein is een stevige, practische knaap. Als hij de, door de luitenante Christina J. Bijl uit Bussuni kraakzin delijk gehouden vloer van het dagver blijf binnengaat, trekt hij z'n bemod- derde laarzen uit. De luitenante heeft, terwijl de teams uitzwermden over de polderdijken, de huishoudelijke bezig heden verricht, Senior kapiteine J. van Heggen uit Amsterdam is de leidster van 't twee de team. Een moederlijke vrouw, die sannen met de kadeit Johanna van der Boor udt Amstelveen-, de was van al dde dijkwerkers heeft uitgezocht en klaar- jemaakt voor verzending naar 'n was serij. Dat hoort óók tot de taak van deze vrouwen, die de enige vrouwen zijn in dit dorp. Als straks de was te rugkomt kijken zij alles weer na, ver stellen; wat versteld moet worden, stop pen de sokken, zetten knopen aan waar die afgesprongen zijn en vervangen zo de huisvrouw voor al die in modder en klei rondbaggerende mannen. Zij verzorgen daarnaast neg een militair tehuis voor de aan de dijken werkende soldaten. Daar is muziek, daar zijn boeken en tijdschriften en daar zijn mannen en vrouwen om mee te praten. Hier komen de jongens van het Johan Willem Friso-regiment, die zo'n belangrijk aandeel hadden in het behoud van dit deel van Zuid-Beveland en de soldaten van het derde regiment genietroepen uit Wezep, die een geheel nieuwe dijk in dit deel van het eiland m aak-ten. e legermensen ondervinden veel waardering- voor hun werk. Die belang stelling voor de dagelijkse samenkom sten is flink, wamt aan het bidden pa ren zij dag in, dag uit het werken. Zij hebben maar weinig tijd voor zichzelf. Er wordt in snel tempo een middag boterham gegeten, zij het dan ook, dat men er gezellig en huiselijk voor om de tafel gaat zitten. Want zo'n m-aa-ltijd is een rustpunt in de eigen lijke nimmer eindigende dag. Hebben de gezonden niemand nodig van de teams, dan vragen de zieken aandacht. Éven de auto F. du Buisson, een van de leden van de technisch-medische staf van het nood-ziekenhuis (hij heeft een E.H.B. O.-band om de arm) komt gedurende de maaltijd vragen, of hij even de auto gébruiken mag om een zieke af te ha len, die eenzaam in een verlaten woning ligt en naar het noodziekenhuis ge transporteerd moet worden. Dat kan natuurlijk altijd, maar het moet wel snel gebeuren, wamt het begint ook al weer tijd te worden voor de m-iddiag- thee. Chr. Jan Bos uit de Crijnssen- straat 7-buis in Amsterdam treedt als chauffeur van een der teams op. Hij is zo maar kome-n aanwaaien. Met „het Leger" heeft hij niets uit te staan, maar hij vindt het beste mensen en. hij trekt dag en nacht met hen op. Het is zwaar werk en er is niemand, die zich zelf ontziet. De wegen, die, buiten het droge gedeelte van. de rijksweg berijd baar zijn, kunnen op de naam weg amper aanspraak maken. Soldaten heb ben er een zandlaag op aangebracht, maar eb en vloed trekken nog steeds aan de dijken en dit deel van Zuid- Beveland schijnt wel één grote drijf natte modderkluit. Uit de fabriekskeuken Het is een geluk, dat er in Krabben dijke een grote conservenfabriek staat. In de keuken daarvan is de centrale keukenpost ingericht, die voor de hon derden mannen op de dijken kookt en ook de koffie en de thee brouwt, waarmee de kapiteins van het Leger des Heils en h-un helpers uitgaan. De maaltijd is nog niet eens helem-a-al af gelopen of een, blik op die klok zegt al- „Stijg o nacht, stille nacht Statig op aan 's hemels boog staat er op het ene bord. En op het andere: „Wie op zijn sponde Uw lafenis wacht. Schenk hem Uw zoetheid o vriend'lijke nacht!" De nacht, na die Zaterdag is on vriendelijk geweest voor Zuid-Beveiamd. Hoewel ook dat in z'n algemeenheid weer niet opgaat. Zij-n gevolgen brach ten ook deze groep nimmer moedie, al tijd vriendelijk behulpzame mensen naar Zeeland. Ze hebben daar 'n grote plaats veroverd in de harten van allen, die aan de dijken- werken. Oefenwedstrijden Zaterdagelftal Zaterdag: 28 Februari a.s. zal op het terrein van de vereniging „Noordwijk" de tweede oefenwedstrijd worden ge speeld ter voorbereiding van de wed strijden van het Zaterdagelftal tegen Balgië en Frankrijk. Voor de wedstrijd, die om half vier aanvangt zijn de elftallen door de K.C. als volgt samengesteld: Elftal A: Woudsma (DESt; Wilhelm (SNL) en Verdoes (Quick Boys): v. d. Weijden (Zwaluwen), Schaap (Quick Boys) en De Best (Quick Boys): Bout (Huizen), Heinen (Spakenburg), Hiensch (RCL) Loosman (Zuidvogels) en Dijk stra (Leeuw. Zwaluwen). Elftal B: Bauw (Quick Boys); v. d. Giessen (NSW) en Jansen (CSVD); Keur (AMVJ), Bos (Zuidvogels) en Spin (Sparta); Krijgsman (RCL). Wie- senekker (Zuidvogels), Pontsten "(DES), Steenbeek (Quick Boys) en Koo-ps (Sparta). Deze wedstrijd kan stellig zeer in teressant worden, omdat dit de laatste selectie is voordat de K.C. verder gaat met oefenen. In beide elftallen zijn enige verrassingen, waarbij vooral de opstelling van V. d. Weijden als rechts half opvalt. Deze speler van huis uit rechtsbinnen kan echter op deze plaats zeker voldoen. Met vreugde begroeien wij de terugkeer van De Best in het elftal A., die momenteel in buitenge wone vorm is en zeker opnieuw zijn kans verdient. De elftallen hebben een overwegend Westelijke inslag en niet minder dan vijf Quick Boys-spelers zijn opgesteld. Dodelijk ongeval te Rotterdam Gistermiddag omstreeks 5 uur is op de Bree te Rotterdam een 6-jarige jongen, II. Hazalhoi' uit de Ridderlaan, door een vrachtauto aangereden en gedood. De jongen speelde krijgertje en kwam achter een geparkeerde auto vandaan boen hij door de vrachtauto werd aan gereden. Het stoffelijk overschot is naar het zuiderziekenhuis vervoerd. Geneeskundige verzorging Registratie van getroffenen Zij, die door de watersnood zijn ge troffen en onder de regeling hulpverle ning oorlogsslachtoffers 19401945 vallen, J moeten zich bij een algemeen zieken fonds laten registreren. Zonder beper kende bepalingen hebben zij recht op geneeskundige verzorging. De registratie zal zoveel mogelijk geschieden door één algemeen ziekenfonds. De fondsen nemen alle kosten voor de verzorging van gere- gistreerden voor hun rekening. Cumeratoren nog stee-dis in de steigers Nog steeds 9taat de Cuneratoren te Rhenen in de steigers. Zoals men weet ging de oude torenspits in 1945 door een bombardement verloren. Sedert en kele da-gen wordt nu op de torenzolder gewerkt aan de montage van een nieu we spits, die voor het grootste deel uit eikenhout zal bestaan en stukje voor stukje in elkaar wordt gezet. Nog dit jaar hoopt men er mee te beginnen de spits op de toren te zetten. En dan kun nen langzamerhand de steigers worden verwijderd. Vertoonden de vangstcijfers van de -Willem Barendsz" de vorige week <?cn lichte vooruitgang t.o.v. verleden jaar, deze keer is de productie iets achter gebleven. Per 8 Februari zijn n.l. gepro duceerd 8694 ton traan, tegen 8766 ton in dezelfde periode van het vorige sei zoen. In de spermoiieproductie is geen verandering gekomen (320 ton). De twee teams, die het Leger des Heils naar Krabbendijke zond, om de dijkioerkers te hel pen. Rechts aan de tafel zit lui tenante Christina J. Bijl uit Bus- sum. Naast haar de chauffeur Chr. Jan Bos uit Amsterdam. Achter de tafel de. senior kapi teine J. van Heygen en naast haar staande de kapitein A. van Stokkem, beiden uit Amsterdam. De uit de kop drinkende man is senior kapitein J. B. A. O. Bergsma uit Hilversum. Naast hem zit de candidate Riek van Dijk uit Hilversum die nog op de school voor maatschappelijk werk in Amsterdam is. De rij wordt gesloten door de kadetten Johanna van der Boor en Bertha Hartenberg, beiden van de Kweekschool van liet Leger des Heils te Amstelveen. De man op de achtergrond met de witte band om de arm is de E.H.B.O.- medewerker W. F. de Buisson uit Krabbendijke. Milaan geelt bloed voor Nederland Aangemoedigd door dé slagzin bloed voor onze Nederlandse broeders, hebben zich gisteren meer dan honderd vrijwilli gers gemeld bij de Milanese bloedtrans fusiedienst, om bloed af te staan. De donors waren afkomstig uit Modena en gehoorzaamden aan de oproep van de Italiaanse bloedtransfusiedienst om bloed af te staan voor de getroffen Ne derlandse gebieden. Advertentie. Kapitein A. van Manifest van zes politieke partijen Vervolgingen in Rusland bewijzen communistische huichelachtigheid DE voorzitters van zes Nederlandse politieke partijen hebben een gemeenschappelijk manifest uitgegeven, waarin zij zich keren tegen de onwaarachtige communistische houding bij de herden king van de Februari-staking. De tekst van het manifest luidt als volgt: „De datum nadert, waarop Amsterdam de heldhaftige staking van februari 1941 herdenkt. Tegelijkertijd vernemen wij uit de landen achter het „ijzeren gordijn" het gruwelijke nieuws van de Christen- en Joden vervolgingen. Wij, die behoren tot partijen van verschillende richting, gevoelen de behoefte de bevolking van Amsterdam er aan te herinne ren, dat de staking van Februari 1941 een felle daad van protest is geweest tegen soortgelijke vernietiging van de vrijheid van godsdienst en een soortgelijk anti-semitisme als thans in de door de communisten beheerste landen woedt." „Geen dag gaat voorbij, waarop niet honderdtallen mensen van Christelijke en Joodse afkomst en uit de kring van anderen, die zich niet kunnen verenigen met het communistische -regime, door een gat in het „ijzeren gordijn" van het Oosten vluchten naar het vrije Westen. Zij laten have en goed in de steek. Honderdduizenden van hun lotgenoten blijven achter, ge folterd door de angst voor vervol ging, onderdrukking en moord. In Februari 1941 richtte de Nederland se vrijheidsgeest en verdraagzaamheid zich tegen de geestelijke dictatuur er het anti-semitisme van nationaal-socia- listischen huize. Wij richten ons thans met dezelfde kracht tegen het commu nistische schrikkelijke geweld en anti semitisme. dat systematisch door de dictator in Moskou wordt bevolen er aangewakkerd. El-k jaar opnieuw trachten de com munisten in Nederland (de marionetten van Moskou) uit partij zuchtige overwe gingen de herdenking van de Februari staking te misbruiken voor hun dema- 33 Een paar stappen was de ongelukkige de hel ling afgewankeld, bij de schouder, bij de arm vastgehouden door twee van zijn vervolgers. Maar toen ze hem hadden losgelaten was hij op nieuw neergestort. Ja, het was dan wel zo: de vent kon beslist niet lopen. Dan moesten een paar gevangenen maar komen om hem te dragen! Terwijl twee soldaten die gevangenen gingen halen bleef een derde bij de opnieuw-gegrepen vluchteling. Vroeg hem onder dreigingen, onder stompen en stoten, waar „die andere" gebleven was. Tibor Aczél haalde de schouders op hij wist het niet. Wist het niet? Wilde het niet zeggen natuurlijk. Ze waren toch met zijn tweeën gevlucht? Waar was die andere? Een stomp met ean geweerkolf moest de vraag kracht bijzetten; moest een be vredigend antwoord afdwingen. Dwong een ant woord af. Maar bevredigend was dat antwoord niet. „Het bos in..." Dat begreep de soldaat; dat had hij al begrepen, eer die vermaledijde ketter, het zei. Nee, hij moest het nauwkeuriger weten. „Ik weet het zelf niet nauwkeuriger", zei Ac zél; en hij voegde er bij: „Dat kon ik toch vanuit mijn schuilplaats niet zien!" De soldaat lachte spottend begreep toch, dat de ketter gelijk had. Enfin, die zou wel onder vinden, wat het betekende, als je probeerde te ontkomen en dan weer gepakt werd. Wacht maar! Veel goeds beloofde die dreiging niet domi nee Aczél bedacht dat met huivering. Maar lange tijd om daar over door te denken had hij niet De twee soldaten die weg gegaan waren, kwa men terug met een paar gevangenen. „Draag die kerel naar beneden", beval één der bewakers ruw. „En gauw!" Het bevel werd opgevolgd: werd bereidwillig opgevolgd. O, ze hadden graag gezien, dat Aczél in zijn vlucht zou zijn geslaagd; ze hoopten, dat Tökeli niet zou worden gevonden. Er werd nog wel naar hm gezocht wisten ze; maar ze wisten óók, dat decommandant had gezegd, niet veel langer hier te kunnen blijven. Het werd tijd om op te brekn, en wat deed het er per slot van rekening to of zo'n ketter op de galeien om kwam, of vn honger en kou in de bossen dood ging! Toch: op iun tocht terug naar het kampement durfden ze iczél die dingen niet vertellen. Kon den ze Aczl die dingen niet vertellen. Durfden fet niet, want de begeleidende solda ten nijdij omdat één van de twee vluchtelin- ^WNAAAA^W^AA^WVN^WWWWWNA, DE 9IONGAA1SE GAEEISLAAJF 1. te Merwe gen niet gesapt was maakten aan elk gesprek, aan elk gefiister zélfs, met vloeken en stom pen een eine. Konden ht niet, want al hun aandacht en in spanning haden ze nodig, om hun gewonde mak ker zo beholzaam mogelijk voor pijn te bewa ren. Toen de giep de kampeerplaats naderde klon ken trompetgnalen. Daar werden de manschap pen mee terg geroepen, die nog naar Tökeli zochten: de Dmmandant kon en wilde om één ketter niet ve weet hoeveel uur nog blijven. „Opsehietei" snauwde één van de soldaten de gevangen» toe, die Tibor Aczél droegen. Hij begreep, dat Ie stemming van zijn commandant verre van vendelijk wezen zou en wilde zich niet aan earuitbarsting van die onvriendelijk heid blootsteïn. Die uitbarsting kwam Maar ze trof hém ich zijn makkers. Ze trof Aczél; de uitgeputte, gewonde Aczél. Een stroom van ver wensingen en dreigementen brulde de gramme bevelhebber hem toe: had hij, vermaledijde ket ter die hij was, gedacht t-e kunnen ontvluchten? Gehoopt, te zullen ontkomen? Dan zag hij nu toch maar, dat dat niet mee viel! En dat hem die poging tot ontsnappen betaald zou worden gezet, daar kon hij van op aan! „Vooruit! Sta op!" Een schop vergezelde het ruwe bevel de ge vangene probeerde overeind te komen, doch zak te weer neer. Zo een voet verstuikt of zo iets? Nou, met zulke kunsten hield de commandant zich niet op. „Overeind! En gauw wat!" Weer trachtte de gewonde aan het barse bevel te voldoen; weer zakte hij met een kreet van pijn terug. Eén van de soldaten waagde het op te merken, dat de vent wel echt niet staan, niet lopen kon. „Kan me niet schelen méé moet-ie", snauw de de bevelvoerder, t „Hij denkt zeker, dat we hem hier zullen ach terlaten en dat hij zo toch nog vrij komt"! en hij lachte hatelijk. „Als wij hem dragen mogen?" stelde één van de makkei's van Aczél voor. De commandant keek de spreker aan even verbaasd om de rustige kalmte waarmee deze zijn verzoek, zijn voorstel deed. Dan begrijpend dat er niet veel anders op zat willigde hij in: „Goed om te beginnen. Maar lopen moet hij zelf zo gauw mogelijk. Dat verstuiken, of wat het dan is, is zijn eigen schuld En een beetje pijn is niet meer dan zijn ver diende straf! Tenminste klonk het dreigend een deel van zijn straf!" De commandant stapte weg; liet de gewonde en zijn helpers. Er moest voortgemaakt worden nu; er w" gogische propaganda. Opnieuw trachten zij het te doen voorkomen, alsof het heldhaftig verzet tijdens de bezetting een bij uitstek communistische zaak zou zijn. Ondergetekenden voelen zich ge drongen de Amsterdammers er aan te herinneren, dat de strijd tegen de be zetter en het protest tegen de mensont erende vervolging van velen van onze medeburgers, met name van de Joodse Nederlanders. geschiedde in gemeen schappelijkheid, over alle partijpolitieke en levensbeschouwelijke grenzen heen. Wat ons, mensen van verschillende richting en ievensovei-tuiging ook schei- de. wij staan op de gemeenschappelijke bodem der geestelijke vrijheid en der politieke democratie welke haar stempel heeft gedrukt op onze beschaving. Minder dan ooit hebben de commu nisten thans, nu hun bevelvoerder in Moskou tot een zelfde vervolging van Christenen en Joden opzweept, het recht zich het monopolie van de her denking der Februaristaking toe te eigenen. Hun geveinsde herdenking is een hoon voor de edele gezindheid, waaruit de stakers van 1941 lijf en leven op het spel zetten. Zolang de communis ten in Nederland zich niet openlijk keren tegen de gruwelen, die thans achter het „ijzeren gordijn" geschie den, vallen zij de stakers van Febru ari 1941 in de rug aan en plaatsen zij zich buiten de zedelijke gemeen schap. Het manifest is getekend door de heren: W. J. ANDRIESSEN, voorzitter Ka tholieke Volkspartij; P. J. OUD, voor zitter Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie: J. SCHOUTEN, voorzitter An tirevolutionaire Partij; H. W. TILANUS, voorzitter Christelijk-Historische Unie; K. VORRINK. voorzitter Partij van de Arbeid; Ch. I. J. M. WELTER, voorzit ter Katholieke Nationale Partij. Advertentie. Blijf niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen. Roei ze uit met wortel en tak. Neem Kruschen Salts. De' zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en inge wand-en weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Dr Flaes gezant in Argentinië Bij K.B. is dr. R. Flaes, ambtenaar van al te veel tijd verloren gegaan."Zijn de' 'wccds j- --u-r- e J benoemd lot Hr Ms. Buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de Argen tijnse republiek en bij de republieken bevelen dreven de soldaten tot spoed. Wordt vervolgd Uruguay en Paraguay. Dr. Flaes was ge zant in Noorwegen. 't Leger schenkt koffie

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2