ALGEMEEN HANDELSBLAD gUieutrc ^möterèctmöc^e goumttf r Conferentie te Rome De GASPERI poogt te bemiddelen tussen PARIJS en BONN Korea in die V.N.=assemblee Nederlandse communisten vallen stakers van Februari 1941 in de rug aan Ir P. J. C. Vos, directeur Fokkerfabriek, overleden Water in Hoeksche Waard gaat verdwijnen WATERSNOODPENNING Rechtsherstel effecten op basis van 90% Koning Boudewijn betreurt „lasterlijke aanvallen" Watersnood vergde vermoedelijk bijna vijftienhonderd mensenlevens VOORLOPIG CIIFER 1487 126e JAARGANG - No. 41032 DINSDAC. 2-: Pr Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Succes der Nederlands-Italiaanse besprekingen vormt een goede basis voor het overleg tussen de zes ministers Frankrijk vormt grootste probleem Rome, 24 Februari (Van onze correspondent) F\E besprekingen tussen Nederland en Italië zijn slechts een episode in de algemene besprekingen, die thans te Rome beginnen. Maar het feit, dat deze eerste inleidende besprekingen een zeer groot succes zijn geweest geeft toch een goede basis voor de algemene onderhandelingen. Gisteravond werd ter ere van minister Beyen een receptie gehouden in de zalen van de villa Borghese. Bij die gelegenheid had uw correspondent met minister Beyen en met de Italiaanse minister van de Schatkist Giuseppe Pella een onderhoud, waarin minister Pella o.a. verklaarde: „Wanneer Italië zo sterk de nadruk legt opfret opheffen van contingenteringen en van alles, wat verder de han del belemmert, dan gaat dat voornamelijk om een principe. Wjj eisen niet dat dit besluit moet vooraf gaan aan de verlaging der douanetarieven, maar dat het er noodzakelijk mee gepaard moet gaan. Liberalisatie van de handel zonder tolunie ware nog denkbaar, maar een tolunie zonder liberalisatie heeft geen zin. Maar kan Frankrijk de contingentering opheffen zonder de nationale economie al te sterk te schaden? Naar mijn mening," zei minister Pella, „heeft Frankrijk in deze zaak het beslissende woord, omdat het in grote economische moeilijkheden verkeert." kanselier Adenauer. Dit alles wijst er wel op, dat er van Italiaanse zijde po gingen worden gedaan om de geschil len tussen Frankrijk en Duitsland tot een oplossing te brengen. Hoewel de Italiaanse premier zeker met wil worden beschouwd als een bemiddelaar, is het duidelijk, dat hij wil trachten ook in zake het Saargebied zowel Bidault als Adenauer te polsen om te proberen een weg te vinden, waarop de Franse en Duitse ministers elkaar zouden kunnen ontmoeten. Met de E. D. G. en de Saar- kwestie staat ook de toekomst van de ontworpen politieke gemeenschap op het spel. Gelijktijdig met de conferentie in Villa Aldobrandini vergadert in de Villa Madama de interim-commissie van de E.D.G. onder voorzitterschap van Hervé Alphand. Over de opportuniteit van de vèr- reïkende Nederlandse voorstellen zijn de commentaren verdeeld. Sommigen jui chen ze toe, omdat ze een nieuwe impuls kunnen zijn om over een dood. punt heen te komen. In een wijder verband zouden radicale maatregelen problemen kunnen oplossen, welke sectorsgewyze onover komelijk lijken. Anderen evenwel menen, dat het Nederlandse voorstel pas over vele jaren te verwezenlijken zou zijn en dat intussen verdere integratie op de basis van de staal- en steenkool- pool (voor landbouw, verkeer, enz.) zal worden stopgezet. Zelfs zou de basis van het Schuman-plan reeds onmiddellijk kunnen worden verzwakt door een soort houding van .alles of niets". Wel heeft het een goede indruk gemaakt, dat mi nister Beyen op een persconferentie nog eens heeft gewezen op de noodzaak, nationale belangen te ontzien en „ge meenschappelijke verantwoordelijkheid voor nationale moeilijkheden" te aanvaarden. Zonder compensatie ten INISTER Pella gaf verder een toe lichting op de tweede voorwaarde, die Italië stelt, namelijk deze, dat de economische integratie niet sectors- gewijze, maar over de gehele linie tege lijk moet worden bevorderd. Hij zei hier over: „Het doel van ons streven is te geraken tot Europese eenheid. Gaan wij nu naast de reeds bestaande steenkool- en staalgemeenschappen ook nog „pools" instellen voor laat ons zeggen: graan en producten van de veeteelt, voor vervoer, voor machinerieën, enz., dan lopen wij groot gevaar het tegen gestelde te bereiken van wat wij willen. Al die grote „pools", die met hun Hoge Autoriteit op den duur onafhankelijke supra-nationale lichamen zouden wor den, zouden wel eens met elkaar in botsing kunnen komen. Europa zou dan. naast territoriale grenzen, nieuwe gren zen krijgen tussen de verschillende eco nomische sectoren. Uw minister Beyen ziet dit gevaar evenzeer in als ik, maar anderen denken er anders over." We kregen de indruk, dat minister Pella hierbij aan Frankrijk dacht. Minister Beyen verklaarde ons, dat de besprekingen zowel met de Gasperi als met Pella en de verschillende Italiaanse functionarissen bijzonder prettig zijn verlopen en dat hij heel tevreden was over dit eerste ge'deelte van zijn Ro meinse verblijf. Hoe het nu verder bij de besprekingen tussen de zes landen zal gaan, kan men natuurlijk niet vooruit zeggen. Alles draait enigszins om Frankryk, dat met contingenteringen en andere maatregelen de reeds ver gevor derde liberalisatie in gevaar heeft ge bracht. Italië, zeide minister Beyen, heeft opmerkelijk veel begrip getoond voor het Nederlandse plan. In Italiaanse regeringskringen wordt ons voorts nog verzekerd, dat wat de overige punten der agenda betreft, Ita lië vertrouwt dat in de loop van het jaar het verdrag van de Europese Defensie- Gemeenschap door de zes betrokken landen zal worden geratificeerd en dat deze ook zo snel mogelijk het Europese leger op de been zullen brengen. Minis ter Bidault. die gistermiddag te Rome is aangekomen, had onmiddellijk daarop een onderhoud met de Gasperi, over welk gesprek echter geen communiqué is uitgegeven. Hedenmorgen, nog vóór de besprekingen der zes landen zullen beginnen, ontvangt de Gasperi de Duitse VANDAAG wordt de geschorste ze vende zitting hervat van de Assem- blée der V. N. Wederom verwacht men duels tussen de Sowjetdelegatie (Wisjinski, Zorln, versterkt door de Pool Skrezeszewski) en de Amerikanen onder leiding van Lodge, Wadsworth en Gross. Ter sprake moet komen de be noeming van een nieuwe secretaris generaal in de plaats van Trygve Lie. die Immers zyn ontslag heeft aangebo den. De enige candidaat. die kans zou maken voor alle partijen aannemelijk te wezen, heet de Canadese minister Lester Pearson te zijn. maar zeker ls dat geenszins. Op de agenda staan een aantal onderwerpen, die weinig specta culair zijn: rapport van de ontwape ningscommissie welke niets bereikte: verslag van de in 1950 Ingestelde com missi e voor collectieve maatregelen in geval van agressie: het vasthouden van Griekse soldaten Ondertyd door guer rilla-benden ontvoerd) in Bulgarije: een Tsjechische klacht tegen inmenging van de V.S.. omdat deze honderd millioen dollar voteerden voor steun aan anti stalinisten binnen of buiten het Sowjet- blok; een Pools voorstel om de atoom bom te verbieden en alle strijdkrachten met een derde te beperken; een Ameri- fDagelijks commentaar^ kaans verzoek, een onderzoek te doen instellen door een internationale Instan tie naar het beweerde gebruik van bac teriën in de Koreaanse oorlog. De Ara- blsch-Aziatische staten zouden ook nog trachten, de toestand in Marokko en Tunesië ter tafel te brengen en Israël wil een uitspraak, dat de stalinistische beschuldigingen jegens de Zionisten las terlijk zijn en de vrede in gevaar bren gen. MAAR de hoofdschotels van de agenda vormen het eerste en tweede punt: de strgd in Korea en het herstel van het verwoeste land. Op 19 Februari hebben de V.S. met vertegenwoordigers van landen, die aan de Koreaanse cam pagne deelnemen, een onderhoud gehad. Deze staten voelen kennelijk weinig voor uitbreiding van het conflict. Zij zien de strijd niet als een oorlog, maar als een strafexpeditie. Hem te beschouwen als mogelijk begin van een nieuw wereld conflict zou zulk een krijg onvermijdelijk kunnen maken. De huidige leiders der V.S. wijzen dit laatste evenzeer af als Truman. Vandaar de aarzeling om over te gaan tot het bombarderen van Mantsjoerije, tot het blokkeren van de Chinese kust of zelfs tot een nieuw of fensief in Korea. Men heeft Tsjiang Kai- sjek in het vuur willen brengen, om Peking te dreigen, doch het resultaat is lot nu toe gering: de Chinese premier aanzien van door integratie bedreigde nationale belangen kan men geen uit breiding van de Europese samenwerking verwachten. Op het terrein der defensie zou dit standpunt ook kunnen leiden tot beter wederzijds begrip en tot groter be reidheid om ie geven en te nemen. MANIFEST DER POLITIEKE PARTIJEN: IR P. J. VOS. TN het ziekenhuis aan de Prinsen- gracht te Amsterdam is gisteren geheel onverwacht op 49-jarige leef tijd overleden ir Pieter Jacobus Christiaan Vos, directeur van de N.V. Koninklijke Nederlandse vlieg tuigfabriek Fokker. De crematie van het stoffelijk overschot is bepaald op Zaterdag na aankomst van de trein 11.30 uur te Westerveld. Ir Vos werd op 14 Juni 1903 's-Gra- venhage geboren. Na afgestudeerd te PISSAREV WORDT UITGEWEZEN De Nederlandse regering heeft be sloten de Russische journalist L. Pissarev naar Rusland uit te wijzen, zodra zich reisgelegenheid voordoet, hetgeen binnen enkele dagen kan wor den verwacht. Nadat Pissarev was gearresteerd en een aanvankelijk inzicht ln zijn hier te lande gevoerde activiteit was verkregen, stond het aanstonds vast, dat hij be hoorde te worden uitgewezen op grond van de ongeoorloofde politieke activi teit, die hy als vreemdeling had ont plooid. Inmiddels werd een gerechtelijk onderzoek tegen l>©m geopend teneinde een meer verbreed inzicht te krijgen in zijn wijze van optreden en de door hem gelegde contacten. Hierbij bleek, dat dankzij het snelle Ingrijpen der bevoegde autoriteiten zijn ontoelaatbare werk zaamheden reeds werden gestuit, terwijl zij zich nog ln een aanvangsstadium bevonden. Onder deze omstandigheden ls het raadzaam bevonden geen gerech telijke vervolging tegen hem ln te stel len, doch hem zonder meer uit Neder land te verwijderen. zijn als werktuigkundig ingenieur aan de Technische Hogeschool te Delft kwam hij in 1927 te Soesterberg in actieve dienst, waar hg tot waarnemer werd op- feleid. Na beëindiging van zijn militaire iensttijd vertrok hrj als K.P.M.-inge- nieur naar Nederlands-Indië. waar hij tot 1935 bleef. Hierna kwam hij bij Fok ker in dienst. Wat voor een persoonlijkheid hij was bleek o.a. tijdens de bezetting, toen hij in 1941 tezamen met de invlieger Leeg- stra op een gedurfde vlucht met een Fokker-G 1 Engeland wist te bereiken. Reeds lang hadden zij het plan naar En- feland uit te wyken. Op 5 Mei 1941 eed zich een gelegenheid voor. De ver antwoordelijke Duitser liet zich bepra ten, dat zij met een toestel, dat voor Duitsland bestemd was, nog een proef vlucht moesten maken. Nog bijna kwa men er kinken in de kabel. Een Duitse kolonel kwam het vliegveld bij Buik sloot inspecteren, waar zij bij moesten zijn het hetgeen een lang oponthoud veroorzaakte. Eindelijk slaagden zij er in naar Schiphol te komen. Toen was het de Duitse invlieger Meinecke. die het niet meer nodig oordeelde, dat er een proefvlucht werd gemaakt. Zij moesten praten als Brugman en eindelijk lukte het, dat zij de lucht ingingen, maar niet zonder dat Meinecke in een ander vliegtuig meeging. Boven de wolken schudden zij hem af. Met de Duitse kentekenen op de romp land den zy op een weiland in Engeland, waar zij met begrijpelijk wantrouwen door militairen worden ontvangen. Vijf dagen duurde liet voordat zij in vrijheid werden gesteld en toep, het was op een Zater dag, probeerden zij met Nederlanders in contact te komen. Het lukte hen niet, daar de meeste kantoren reeds gesloten waren, maar toen zij nog een laatste nummer probeerden, kregen zij contact. Zij feliciteerden de man met de woor den: „Nou vrind, je bent de eerste die we op kantoor aantreffen". Toen bleek dat zij prins Bernhard aan de telefoon hadden gekregen. Na in Engeland in dienst van de lucht strijdkrachten te zijn geweest en ver scheidene oorlogsvluchten te hebben meegemaakt, keerde ir Vos na de oorlog naar Nederland terug. Hij werd belast Februaristaking was verzet tegen wat thans achter het IJzeren Gordijn gebeurt DE datum nadert, waarop Amsterdam de heldhaftige staking van Februari 1941 herdenkt. Tegelijkertijd vernemen wij uit de landen achter het IJzeren Gordijn het gruwelijke nieuws van de christen- en jodenvervolgingen. Wij, die behoren tot partijen van verschillende richting, gevoelen de behoefte de bevolking van Amsterdam er aan te herinneren, dat de staking van Februari 1941 een felle daad van protest is geweest tegen soortgelijke vernietiging van de vrijheid van godsdienst en een soortgelijk anti semitisme. als thans in de door communisten beheerste landen woedt. Geen dag gaat voorbij, waarop niet honderdtallen mensen van christelijke en joodse afkomst en uit de kring van anderen, die zich niet kunnen verenigen met het communis tische regime, door een gat in het IJzeren Gordijn van het Oosten vluchten naar het vrije Westen. Zij laten have en goed in de steek. Honderdduizenden van hun lotgenoten blijven achter, gefolterd door de angst voor vervolging, onderdrukking en moord. In Februari 1941 richtte de Nederlandse vrijheidsgeest en verdraagzaamheid zich tegen de geestelijke dictatuur en het anti-semitisme van nationaal-socialistische huize. Wij richten ons thans met dezelfde kracht tegen het communis tische schrikkelijke geweld en anti-semitisme, dat systema tisch door de dictator in Moskou werd bevolen en aan gewakkerd. Elk jaar opnieuw trachten de communisten in Nederland (de marionetten van Moskou) uit partijzuchtige overwegin- EEN DRIJVEND GE MAAL, de Neptunus, zuigt bij s-Gravendeel 't water uit de onderge lopen Hoeksche Waard. Er moet ongeveer 21 miUioen kubieke meter water over de dyk de Dordtse Kil in worden gepompt en de Neptu nus verzet per etmaal ongeveer 900.000 mS, als de vier pompen tegelijk werken. Elf polders worden tegelijk droog gemalen. gen de herdenking van de Februaristaking te misbruiken voor hun demagogische propaganda. Opnieuw trachten zij het te doen voorkomen, alsof het heldhaftige verzet tijdens de bezetting een bii uitstek communistische zaak zou zijn geweest. Ondergetekenden voelen zich gedrongen de Am sterdammers er aan te herinneren, dat de strijd tegen de onderdrukker en het protest tegen de mensonterende ver volging van velen van onze medeburgers, met name van de joodse Nederlanders, geschiedde in gemeenschappelijk heid, over alle partij-politieke en levensbeschouwelijke gren zen heen. Wat ons, mensen van verschillende richting en levens overtuiging ook scheide, wij staan op de gemeenschappelijke bodem der geestelijke vrijheid en der politieke democratie, welke haar stempel heeft gedrukt op onze beschaving. Minder dan ooit hebben de communisten thans, nu hun bevelvoerders in Moskou tot een zelfde vervolging van christenen en joden opzwepen, het recht zich het monopolie van de herdenking der Februaristaking toe te eigenen. Hun geveinsde herdenking is een hoon voor de edele gezindheid, waaruit de stakers van 1941 lijf en leven op het spel zetten. Zolang de communisten in Nederland zich niet openlijk keren tegen de gruwelen, die thans achter het IJzeren Gordijn geschieden, vallen zij de stakers van Februari 1941 in de rug aan en plaatsen zij zich buiten de zedelijke gemeenschap. W. J. ANDRIESSEN, voorzitter Katholieke Vglkspartij. P. J. OUDvoorzitter Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. J. SCHOUTEN, voorzitter Antirevolutionaire Partij. H. W. TILANUS, voorzitter Christelijk-Historische Unie. K. VORRINK, voorzitter Partij van de Arbeid. CH. J. I. M. WELTER, voorzitter Katholieke Nationale Party. (Zie verder pag. 4, laatste kolom.) DE VERENIGING VOOR PENNING KUNST heeft de hierboven afgebeelde penning laten slaan, cmtworpen door prof. L. O. Wenckebach, ter herinne ring aan de ramp van 1 yFebruari Twee-derde deel van de opbrengst zal het Rampenfonds ten goede komen. De penning zal verkrijgbaar zijn in brons en tn zilver. Krachtige taal van Eden over Deception Onder toejuichingen van beide zijden van het Lagerhuis heeft minister Eden gisteren verklaard, dat Engeland door zijn optreden tegen Argentinië en Chili die bases hadden gevestigd op het eiland Deception, iedere twijfel heeft weg genomen over zijn houding ten aanzien van pogingen om zich meester te maken van Brits grondgebied. Engeland heeft wederom aangeboden het geschil over de souvereiniteit over de Falklandeilan- den aan het Internationale Gerechtshof voor te leggen, maar Argentinië en Chili hebben dit voorstel verworpen. Zy willen de kwestie voorleggen aan de inter-Amerikaanse arbitrage-raad, die door de Engelsen echter onbevoegd wordt geacht. met de taak van staf-officier Materieel en Organisatie en kreeg zitting in de raad van bestuur van de N.L.L., in de regeringscommissie voor de vliegtuig ontwikkeling en in de commissie voor de regeringsvliegdienst op Indië, Bij de oprichting van de Verenigde Nederlandse Vliegtuigfabrieken be kleedde ir Vos de functie van voorzitter directeur; later werd hij commercieel directeur van de tegenwoordige N.V. Als actief lid van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling droeg hij veel bij tot de ontwikkeling van nieuwe vliegtuigtypen. Hij werd de eerste voor zitter van de Association Internationale des Constructeurs de materiel aeronau- tique. Als zodanig werd hem de onder scheiding van Ridder van het legioen van Eer verleend. Hg was voorts officier in de orde van het British Empire. De Fokkerfabriek en de Nederlandse luchtvaart verliezen in ir Vos een bekwame figuur. Geen dwang tot aanvaarding van de regeling "VTAAR wij vernemen is overeenstemming bereikt tussen de regering en de Commissie Gedepossedeerden op deze basis, dat door het Waarborg fonds Rechtsherstel, hetwelk wordt voorgefinancierd door de Staat, aan de gedepossedeerden een aanbod wordt gedaan per effect, volgens hetwelk de gedepossedeerde ontvangt het verschil tussen 90 van de som van de tegenwoordige waarde van het effect plus alle vruchten sinds 1 Januari 1942 en 75 van de vordering, die de gedepossedeerde wegens het verlies op het effect op L.V.V.S. heeft verkregen, onder voorbehoud van nadere verrekening in de ene of de andere richting van de juiste waarde der uit kering. Bij de aanvaarding van het aanbod behoudt dus de gedepossedeerde voor die 75 zijn vordering op L.V.V.S. terzake van het effect. Wat betreft de effecten, waarvoor het aanbod niet wordt aangenomen, gaat het Rechtsherstel gewoon door. Het aanbod heeft mede betrekking op die effecten, waarvoor de vordering tot rechtsherstel is afgewezen. De regeling wordt fiscaal behandeld op de grondslag van de richtlijnen, gegeven door de vorige minister van Financiën voor de waardering van vorderingen op L.V.V.S. In alle stilte op sijn paleis te Laeken teruggekeerd QISTEREN in de loop van de middag is koning Boudewijn van België uit het zuiden van Frankrijk te Brus sel teruggekeerd. In het koninklijk Tsjou En-lai heeft demonstratief het Russische garnizoen bezocht van de oor logshaven I'ort Arthur (door Moskou sinds 1945 gepacht) en er de lof gezon gen van het rode leger, dat de nederlaag van Japan zou hebben bezegeld en nu „de vrede zou bewaren", omdat het de V.S. zou afhouden van aanvallen op rood China. Het is geen geheim, dat Dulles (zoals de New York Times constateert) troepen zou willen vry maken uit Europa en meer Zuid-Koreanen en nationalis tische Chinezen zou willen doen mobili seren, om de druk op Peking te verster ken. Inderdaad zal in de V.N. wel geen bestand worden bevorderd, al wekt een Amerikaans voorstel Chinezen en Noord- Koreanen op, de door hen verworpen Indische resolutie toch nog te aanvaar den als basis voor een wapenstilstand. Men moet echter bedenken dat Moskou en Peking juist Amerikaanse legers wil len binden in Korea, om het Westen el ders te vez-zwakken. Ten einde dit te ver ijdelen, zal men toch het Koreaanse con flict moeten localiseren en de positie der niet-communistische wereld in Zuid- Oost-Azië, het naburige Oosten en Europa geduldig moeten consolideren. Indien Moskou daar terdege wordt ver zwakt. zal het wellicht eerder bereid zijn iets bij te dragen tot een bestand in Korea. Bijna 59 millioen in Rampenfonds In het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag gestort van 58.800.000. Zaterdagavond was de stand 57 millioen. WANNEER men de aantallen geborgen en tevens geïdentificeerde stof felijke overschotten, het aantal aangespoelde slachtoffers, waarvan de plaats van herkomst niet vaststaat (13), en de aantallen bij het infor matiebureau van het Ned. Rode Kruis op heden als vermist te boek staande personen bijeentelt, zou het totaal aantal slachtoffers van de watersnoodramp 1487 bedragen. Hierbij moet evenwel nadrukkelijk worden vermeld, dat dit geen defini tief cijfer is. Nog voortdurend worden in de ondergelopen gebieden stoffe lijke resten van slachtoffers geborgen. Anderzijds blijkt soms, dat als ver mist opgegeven personen in leven en welzijn verkeren. Het cijfer 1487 wordt dan ook onder voorbehoud vermeld. Gerangschikt naar de provincies en plaats van herkomst, luiden de gegevens thans: ZEELAND Schouwen en Duiveland: Brouwers haven, totaal 3 (geborgen 3); Bruinisse 2 (2), Burgh 10 (10); Dreischor 2 (1); Haamstede 1 (0); Kerkwerve 3 (3): Nieuwerkerk 144 (46); Noordgouwe 2 (1); Oosterland 29 (6); Ouwerkerk 100 (15); Serooskerke 15 (0); Zicrikzee 19 (16); Zonnemaire 1 (1); St. Philips- land: totaal 13 (geborgen 7). Tholen: Stavenlsse, totaal 56 (geborgen 50). Walcheren: Veere, totaal 2 (geborgen 0); Vlissingen 3 (0). Noord-Beveland: Kortgene, totaal 37 (geborgen 37), Wis- sekerke 1 (1). Zuid-Beveland: Elle- woutsdijk, totaal 3 (geborgen 0); 's-Gra- venpolder 1 (1); Hoedekenskerke 1 (0); Kapelle 2 (2); Krabbendijk 3 (l);Krui- ningen 58 (30); Oudelande 3 (3); Ril- land-Bath 13 (13); Waarde 1 (0); Wolfaartsdijk 12 (10); Yerseke 2 (2) Zeeuwsch-Vlaanderen: Hoek, totaal 1 (geborgen 1); Hontenisse 9 (5); Ter- neuzen 1 (0): Vogelwaarde 2 (2); Zaamslag 1 (1). NOORD-BRABANT Dinteloord, totaal 7 (geborgen 4); Dussen 7 (6); Fijnaart 85 (35); Hal steren 66 (43); Hoge en Lage Zwaluwe 3 (2); Klundert 17 (3),; Made en Drim- melen 2 (0)Nieuw Vossemeer 43 (23) Raamsdonk 1 (1); Steenbergen 12 (7); Terheyden 1 (1); Willemstad 2 (1); Zevenbergen 6 (0). ZUID-HOLLAND Voorne en Putten: Abbenbroek, totaal (geborgen 1); Hellevoetsluis 5 (5); Zuidland 21 (10). Beyerland: 's-Graven deel. totaal 48 (geborgen 7); Heinen- noord 2 (2); Numansdorp 56 (3); Stryen 43 (8); Zuid-Begerland 2 (0). Goeree en Overflakkee: Dirksland, totaal 2 (geborgen 1); Middelharnis 15 (14); Nieuwe Tonge 63 (32); Oude Tonge 299 (77); Sommelsdyk 1 (0); Stellendam 76 (16). Rest van Zuld-Hol- land: Dordrecht 3 (3); Krimpen a.d. IJssel 4 (3); Maassluis 1 (0); Mole naarsgraaf 1(1): Ouderkerk a.d. IJssel 2 (1); Papendrecht 2 (2); Poortugaal 6 (0); Rhoon 4 (1); Rotterdam 1 (1); Shedrecht 1 (1). NOORD-HOLLAND Petten, totaal 1 (geborgen 1); Texel 6 (6). Ten slotte ztjn er 13 stoffelijke over schotten aangespoeld, die niet konden worden geïdentificeerd, zodat de plaats van herkomst niet vast staat. De moge lijkheid bestaat, dat van deze 13 slacht offers er onder de vermisten geteld kun nen zijn. rijtuig, dat aan de Parijse trein was gekoppeld, bevonden zich tevens koning Leopold en de prinses de Réthy. In het station Brussel-Zuid bleef de trein korte tijd staan, ver- olgens werd het koninklijke rijtuig naar Laeken gebracht, waar de rei zigers in het speciale stationnetje in de onmiddellijke nabijheid van het Paleis uitstapten. Gedurende de gehele reis had geen m de leden der koninklijke familie zloh laten zien. De gordijntjes van het koninklijke rijtuig waren vrijwel steeds gesloten. De aankomst geschiedde onder sterke politiebewaking om manifesta ties te voorkomen. Te Laeken riepen enkele vrouwen: „Lang leve de Koning" en „Lang leve koning Leopold". Een verslaggever van de Franse Solr heeft te Antibes een gesprek ge had met koning Boudewijn. De Koning zeide dat hij zijn vacantie afbrak „wegens de lasterlijke aanvallen op het Belgische koningshuis". Hg voegde hieraan toe tegen de wens van zyn ge neesheren ln en de risico's aan de reis verbonden, naar Brussel terug te keren om een einde te maken aan de vele geruchten. Hij ls van oordeel dat men tracht de Belgische eenheid te treffen door aanvallen op de eenheid der konink lijke familie. Er is geen sprake van een a.s. huwelijk des Konings. Het ls zgn wens zo spoedig mogelyk ln een licha melijke toestand te geraken, welke hem ln sitaat zal stellen krachtig te werken voor het welzijn van zijn volk. Zijn tegenwoordige gezondheidstoestand remt zijn vurige verlangens zijn land te dienen. In politieke kringen te Brussel ziet men in de terugkeer des Konings tevens een poging om de dreigende kabinets crisis te bezweren, welke zich voordoet naar aanleiding van het voorstel der regering de belastingen met 5% te ver hogen met het oog op de kosten van het herstelwerk in de overstroomde ge bieden. Vernomen wordt dat het in het voor nemen van de regering ligt een pers- attaché voor de Koning te benoemen Door het nieuws over het koninklijk huis over deze functionnaris te laten lopen, hoopt men ongunstig commen taar, gebaseerd op onvolledige inllch tingen, te vermijden. Spoedige publicatie van adviezen S.E.R. inzake huurverhoging Eveneens over werkgelegenheid Op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Andriessen, heeft de minister-president geantwoord, dat de Sociaal Economische Raad op 28 No vember 1952 inderdaad een advies aan de regering heeft uitgebracht over de vraag of en, zo ja, op welke wijze een verdere verhoging van de huren moet geschieden, alsmede een voorlopig ad vies over de werkgelegenheid. De regering heeft bedoelde adviezen niet dadelijk voor publicatie vrijgegeven, omdat zy zich beraadde over de maat regelen, te nemen inzake de aangelegen heden, waarop die adviezen betrekking hebben. Zij achtte het wenselijk publi catie van de adviezen en een mededeling van haar voornemens, althans in grote lijnen, te doen samenvallen. De regering is voornemens de adviezen spoedig voor publicatie vrij te geven. In de regel zal het gewenst zijn be langrijke adviezen te publiceren. De re gering zal zich echter met betrekking tot de adviezen enige vrijheid moeten voorbehouden ten opzichte van de vraag of en, zo ja, wanneer een bepaald advies openbaar kan worden gemaakt. Deze gedragslijn berust op overwegingen be treffende de wettelijke positie van de S.E.R. als adviescollege van de regering op sociaal-economisch gebied. Weersverwachting DROOG WEER De Bilt verwacht tot Woensdag avond: droog weer met opklaringen maar ook hier en daar tijdelijk mist. Zwakke tot matige wind uit zuide lijke richtingen. Vannacht iets kou der, morgenmiddag iets zachter. (Opgemaakt te 10 u.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u.. 6.9 'C„ luchtdruk 1024.3 mlUibaren of 758.3 mm., windrichting en -kracht ZW 3, max. temp. gisteren 8.1, min. temp. 6,9 neerslag geen. ©Zon morgen op 7.35. onder 8.12: Maan morgen onder 6.25. op 14.43. Volle maan 28 Februari. (Voor het weerstaatje zie men pag. 4, laatste kolom/

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1