Tsjang Kai Sjek wil het verdrag met Moskou (1945) opzeggen Rumoer rond koning Boudewijn nog niet verstomd Mening van 33 afgevaardigden over de Ver. Naties Ondergrondse bedreiging van Duitse stad Luneburg Conferenties voor economische en militaire samenwerking te Rome Goed manifest Zetel minder Opgelucht Sir Slim naar Egypte gezonden 50ste Jaargang No. 14130 Bureaux: Witte de Withstraat 30, Telefoon 27490. Klachtendienst abonnementen 6.30— 7.30 uur. Zat. 56 uur. Bijkantoren: Rotterdam-Zuid: Bree 59 b, tel. 77365; Schiedam: Lange Kerkstraat 24 b, tel. 67882. Abonnementsprijzen: per week 0.47; per maand 2.—; per kwartaal 6.—. Adv.-prijs 40 ct. per m.m. (Bij contract kor ting). Familieberichten 20 ct. per m.m. Giro' 39639, Tel.-adres: DERODA, Postbus 948 DrHJoüerüanuurr Directeur: GRÖENEWEGEN Hoofdredacteur: jDr. E. DIEMES ChristeEjk'NatiaxKid] Dagblad «StQitfwBtrcbis mijn berk in tpgbeösnoek* Dinsdag 24 Februari 1953 Steunt het Nationale Rampenfonds Giro 9575 Om mee te kunnen doen aan een blokkade TSJANG KAI SJEK, de nationalistische Chinese generalissimo, heeft het parlement op Formosa voorgesteld, het in 1945 gesloten verdrag met Rusland als nul en van gener waarde te verklaren. Hierdoor zou de weg worden geëffend voor het deelnemen van de Chinese regering op Formosa aan een eventuele blokkade van het vasteland, dat in handen van de communisten is. Het verdrag, dat te Moskou werd ondertekend, was een uitvloeisel van de overeenkomst van Yalta. Het gaf Rusland volledig recht op twee Mandsjoerijse havens Dairen en Port Arthur. De Chinezen verdedigen hun voor nemen met de verklaring, dat de Russen het verdrag hebben geschonden door de aggressie van de communisten op net vasteland te steunen. Amerika is niet van tevoren op de hoogte gebracht, aan gezien het hier een zuiver binnenlandse kwestie zou. betreffen. Volgens het verdrag werd de helft van Dairen voor de tijd van 30 jaar aan Rus land afgestaan, terwijl de haven van Port Arthur als marinebasis voor Chit.a en Rusland dienst deed. De Russen namen bovendien de verdediging der bases voor hun rekening, terwijl de Chinezen het bestuur in handen hadden. Beide havens liggen op het schier eiland Liaotoeng in de Gele Zee. Het accoord kwam in 1945 tot stand, nadat Roosevelt en Churchill tijdens de Yalta- conferentie deze concessies ten koste van China aan Stalin hadden gedaan. Ohina zelf werd nimmer geraadpleegd. Intussen heeft senator Robert Taft in z'n eerste grote rede sinds de pre sidentsverkiezingen als zijn verwach ting uitgesproken, dat de Russen niet een derde wereldoorlog zullen ont ketenen. omdat het gehele communis me daardoor weggevaagd zou kunnen worden. Voorts zeide hij te geloven, dat het thans welhaast onmogelijk is, de Koreaanse oorlog te winnen. Hij meende, dat de luchtmacht van de V.N. de Chinese bases in Mandsjoerije zullen bombarderen, indien de Chinese luchtmacht sterk genoeg is om de geallieerde aanvoerwegen te bestoken. Generaal Bradley, voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchets heeft gisteren de Amerikanen gewaar schuwd voor de slagzin: „Wij zitten reeds in de derde wereldoorlog". Hij zei te hopen, dat een betere slagzin zou worden gevonden voor men het slacht offer werd van deze „foutieve" spreuk. „Als we ons nu in de derde wereldoor log bevonden", zo zei hij, „zouden w« geen tijd hebben om er over ie praten". yANDAAG tre den Jannetje Vermaas (24 jaar) en M. Boomsluiter (25 jaar) te Sta- venisse in het huwelijk. Nog is Stavenisse een ruïne het bruidspaar staat er midden in maar het leven gaat door. En daarom heeft de veerman Boom sluiter niet geaar zeld vandaag zijn veerboot met de huwelijksboot te verwisselen. LAAT in de middag is koning Boudewijn gisteren in de Belgische hoofdstad teruggekeerd van z'n verblijf aan de Franse Rivièra. Deze terugkomst kwam voor de Belgen als een verrassing, omdat minister-president Van Houtte enkele dagen geleden nog verklaarde dat de vorst ernstig ziek was en dat het nog wel enkele weken kon duren, voordat hij in z'n land zou terugkeren. De koninklijke trein bleef aan het station Brussel-Zuid even staan, maar de gordijntjes bleven gesloten. Niemand vertoonde zich, ondanks het geroep „Leve de koning". Aan de vooravond van de opening der zitting van de Algemene Vergadering, heeft men 33 afgevaardigden naar de Ver. Nalies verzocht hun mening over internationale organisatie te geven. De antwoorden waren als volgt: Alle afgevaardigden waren het er over eens. dat de Verenigde Naties moeten blijven bestaan. Enkelen meenden dat het handhaven van de vrede thans een bereikbaar der zaak was, dan op het tijdstip var instelling der Ver. Naties. Anderen zeiden dat het slechts aan de Ver. Naties was te danken, dat de wereld niet dichter bij een derde wereldoor log staat. Velen waren van oordeel, dat de beslissing, om tegenstand te bieden aan de onuitgelokte communistische aanval in Korea, „één der grootste stappen is geweest, die de Verenigde Naties hebben gedaan om de zaak van de vrede te bevorderen". Eén der 33 afgevaardigden, die wer den verzocht hun mening te geven, was de Nederlandse vertegenwoordiger, de heer D. J. von Balluseck. In antwoord op de vraag, wat z.i. de gewichtigste stap was, die de Ver. Naties zouden moeten doen. om een derde we reldoorlog te voorkomen, antwoordde Von Balluseck: „De instelling, bescher- "ng en versterking der gemeenschap pelijke veiligheid. Doch tezelfdertijd moeten de Ver. Naties er naar blijven streven de toestanden op' maatschappe lijk en economisch gebied in de gehele wereld te verbeteren". HF, Scheveningse strand (van Palacestraat tot Noorderstrand) is tot Mei afgesloten. Men heeft op het strand matten geplaatst om bij storm en wind de opeenhoping van zand te voorkomen. Kantonrechter te Dordrecht Bij K.B. in benoemd tot kantonrech- ter-plaatsvervanger in het kanton Dor drecht, mr. J. Remmelink, ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kanton gerechten in het arrondissement Dor drecht. Parijse vuilnisman staakte Thuis: en staak nou nog eens'. Frankrijk gooit nu olie op de golven Frankrijk heeft aan de vooravond van de zes mogendhcdenconferentie te Rome laten weten, dat het niet van plan is het E.D.G.-verdrag (Europees leger) te herzien of daarin fundamentele wijzi gingen aan te brengen. Het belang van de voorgestelde Franse protocollen zou erg overdreven zijn. De woordvoerder van het ministerie, Olivier Manet, deelde op een persconfe rentie mee, dat Frankrijk slechts pro beert de status van zijn eigen troepen ïn de E.D.G. te definiëren met het oog op de Franse verplichtingen overzee. Hij zei, dat Frankrijk het recht wil een deel van zijn troepen uit het voorge stelde Europese leger terug te trekken bij geval van grote moeilijkheden in Indochina of elders. Frankrijk heeft reeds toestemming na verkregen mach tiging van generaal Ridgway zijn troe pen uit de Nato terug te trekken. De voorgestelde protocollen zouden, aldus Manet, dit recht onderstrepen. Hij zei, dat het vanzelf spreekt, dat Frank rijk onder geen omstandigheden solda ten uit Europa zal terugtrekken ten nadele van het Europese leger zelf. Slechts indien de toestand uitermate ernstig is, zou, zo vervolgde hij, sprake kunnen zijn van een losweken van Franse troepen uit het Europese leger. In Rampenfonds J 58.800.000 gestort Het niveau van het Nationaal Ram penfonds blijft stijgen. Al is het tempo van de stroom, die dit fonds moet vul len, iets lager komen te liggen dan het springtij, waarmee in de eerste dagen na de ramp de giften binnengolfden, toch komt er dagelüks nog steeds meer by, als een kalme vloed, die zich weerstaanbaar opdringt. Sedert Zater dagavond is het peil van het Rampen fonds weer met 1.8 millioen gewassen en gisteravond was er een bedrag ge stort van f 58.800.000. De kanalen, die vanuit alle dolen van de wereld in het fonds uitmonden, voe ren voortdurend meer aan. Curagao bracht inmiddels meer dan een millioen bijeen in Antilliaanse courant en daar mee steeg het bedrag, dat de Ned. An tillen voor ons land inzamelden, reeds tot 1.325.000 Antilliaanse guldens. In vele landen is men nog actief zig, om voor Nederland te doen, wat maar mogelijk ls. Ernstig conflict tussen Mossadeq en de Sjah Mossadeq's geschillen met de Sjah vai Perzië lopen thans zo hoog zo meldt Ass. Press, dat de minister-president van plan is, ze in een radiorede aan het volk voor te leggen. De tegenstelling tussen Mossadeq en het hof is vergroot, ondanks de pogingen van een delegatie van het parlement, de tegenstellingen weg te nemen. Een reeks intriges tegen Mossadeq zou door hofkringen gefinan cierd zijn. Lüneburg, de oude Duitse stad op de heide vlakte tussen Hamburg en Hannover, gelat als het centrum van de on dergrondse beweging der voormalige nazi's. Er is in deze stad ech ter nog een andere onder- arondse beweging gaan de. die de vroedschap voor het ogenblik grotere zorgen baart. Het cen trum der stad is namelijk in verzakking geraakt doordat het grondwater onophoudelijk lekt aan de machtige zoutzuil, waarop de stad is bouwd. De bodem zakte tot voor weinige jaren een centimeter per jaar en aan de ongemakken daarvan was men al ge woon geraakt. In een mensenleeftijd is het „levenspeil" der Lün eburgers met bijna twee meter gedaald. Nu maakt men zich echter ernstig ongerust omdat de verzakking in de laatste jaren in ver sneld tempo gaat. Zij heeft in een jaar zelfs bijna twee decimeter be dragen en het laatste kwartaal is de baisse zo onrustbarend geworden, dat men met de instor ting van een groot aan tal huizen moet rekening houden. Lüneburg is de enige grote Duitse stad met baksteen-gothiek, waar van de fraaie gevels on geschonden door de oor log zijn gekomen. Thans worden vele er van echter bedreigd door het slinken van de onderaardse zout- kolom. Het stadsbestuur heeft een plan gemaakt voor het ernstigst bedreigde deel van de oude stad: 500 woningen wil men daar afbreken en ver vangen door licht gecon strueerde gebouwen zon der verdiepingen. Zij zullen rusten op beton platen, die op hun beurt weer zullen rusten op een soort crickszodat zij opgedraaid zullen kun nen worden wanneer zij w *\r uit het waterpas ge? aken. Spionnage weid snel ontdekt Pissarev wordt het land uitgezet (Van onze Haagse redactie) Na overleg tussen de ministers van Justitie, Binnenlandse en Buitenlandse Zaken is besloten de Russische jour nalist Leo Pissarev, die te Den Haag correspondent was van het pers agentschap Tass, met de eerste reis gelegenheid naar Rusland te doen vertrekken. Pissarev werd op 23 December j.l. op de Houtrustbrug te Den Haag ge arresteerd, nadat hij van een contact man zojuist gegevens ontvangen had. Het gerechtelijke vooronderzoek heeft duidelijk gemaakt, dat Pissarev nog slechts in het beginstadium van zijn activiteit op spionnagegebied was. Een strafvervolging wordt daarom, mede in het landsbelang, niet nood zakelijk geacht. Men acht het vol doende hem als ongewenste vreemde ling over de grens te zetten. Wysjinsky warm ontvangen De Russische minister van Buiten landse Zaken Wysjinsky, die zijn land vertegenwoordigt bij de Verenigde Naties, werd gisteren bij zijn aankomst in New York begroet met de kreten „moordenaar" en „sluipmoordenaar". Óver hem en zijn gevolg strooide men een groot aantal anti-communistische pamfletten uit. Deze ontvangst was georganiseerd door een zevental anti-communistische verenigingen van Polen en Russen. Het was de grootste anti-communistische demonstratie die sinds lange tijd in de haven van New York ls gehouden. Met een grimmig lachje op zijn ge zicht bleef Wysjinsky strak voor zich uit kijken en deed of hij de joelende en schreeuwende demonstranten niet zag. Wysjinsky had de reis gemaakt ln gezelschap van de ministers van Bui tenlandse Zaken van Tsjechoslowakije, Polen, Wit-Rusland en de Oekraine. Wysjinsky weigerde zich te laten Interviewen; hij zei; alleen: „geen nieuws is goed nieuws". Aardbeving in Zuid- West Duitsland De seismografen van het K.N.M.I. re gistreerden gisteravond om 17 minuten over 9 een sterke aardbeving, waarvan het epicentrum vermoedelijk gelegen was in Zuid-West-Duitsland. Waarnemers menen, dat de jonge vorst, die een zeer groot verantwoor delijkheidsbesef heeft, getroffen is dooi de critiek, die in de pers op z'n vertrek is uitgeoefend en op de rol. die in dit verband door z'n stiefmoeder, de prinses van Retie, is gespeeld. Ondanks z'n slechte gezondheidstoestand zou hij er de voorkeur aan geven, z'n plaats temidden van z'n volk in te nemen. Een andere reden zou kunnen zijn de tegenstand tegen de regeringsplannen voor een nieuwe belasting ter vergoe ding van de bij de overstromingen aan gerichte schade. Het 7umoer rond Boudewijn is ech ter nop niet verstomd. Het wordt eerder erger dan beter. Volgens het A. D. heeft de koning voor z'n vertrek van de Rivièra aan verslaggevers verklaard, dat hij terugkeerde omdat er schandelijke aanvallen waren ge daan op de Belgische koninklijke fa milie. „De aanvallen op de eenheid va?i het vorstenhuis hebben ten doel, schade toe te brengen aan de eenheid van België zelf", aldus Boudewijn, die zeide terug te keren om een eind te maken aan de geruchten. Hij heeft z'n besluit genomen tegen het advies van z'n artsen in en hoopt nog eens naai de Rivièra te kunnen gaanzonder op eenzelfde betreurenswaardige w lastig gevallen te worden. Vooral bij de socialisten heeft dit interview grote' verontwaardiging ge wekt. Dc regering-Van Houtte, die deze ongebruikelijke daad van de koning moet dekken, zal het er de komende dagen wellicht nog moeilijk mee krij gen Halveiing export Belgisch voorstel algewezen De Nederlandse fabrikanten van wollen stoffen hebben het verzoek van hun Belgische collega's, de Nederlandse ex port van wollen stoffen naar België, tot de helft te beperken, afgewezen. De Belgen zijn van mening, dat zij zwaar hebben te lijden onder de abnor male concurrentie van de Nederlanders. Van Nederlandse zijde merkt men evenwel op, dat de laatste maanden de export van wollen stoffen van België naar Nederland de invoer van wollen stoffen in België zelfs heeft overtroffen. Bovendien al zou de Nederlandse export gehalveerd worden, dan zou dit voor de Belgische industrie slechts een productie verhoging van vijf proeent betekenen. De teruggang in de productie ten opzichte van 1951 bedraagt evenwel 33 De oor zaken van de moeilijkheden liggen dus elders. Tenslotte acht men in Nederland een vrijwillige quotering en een effectieve controle op de uitvoer practisch onuit voerbaar. Thans 1487 doden Wanneer men de aantallen ge borgen en tevens geïdentificeerde stoffelijke overschotten, het aantal aangespoelde slachtoffers, waarvan de plaats van herkomst niet vast staat (13) en de aantallen bij het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis, op heden als vermist te boek staande personen bijeentelt, zou het totaal aantal slachtoffers van de watersnoodramp 1487 be dragen. Het is duidelijk, dat dit geen definitief cijfer kan zijn. Nog bij herhaling worden stoffelijke over schotten in de ondergelopen ge bieden aangetroffen, en anderzijds blijkt soms, dat als vermist opge geven personen in leven en welzijn zijn. Ook dit cijfer wordt derhalve vermeld onder voorbehoud. Wat de dertien aangespoelde slachtoffers betreft waarvan de plaats van herkomst niet vaststaat, bestaat de mogelijkheid, dat van hen een aantal onder de vermisten geteld kan zijn. Piet Hein verliet gisteren Joegoslavië De Nederlandse torpedojager Piet Hein heeft gisteren Joegoslavië na een goodwill-bezoek van vijf dagen verlaten. De officieren en de manschappen van het schip waren de gasten van de Joego slavische vloot en hebben bezoeken ge bracht aan vloot en militaire installaties in en rondom de Adriatische zeehav Split. Nederlands voorstel in discussie Vandaag is te Rome de conferentie begonnen van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de zes Europese landen, die deelnemen aan het plan- Schuman. De conferentie, die twee dagen zal duren en gehouden wordt ten huize van de Italiaanse premier De Gasperï, heeft als voornaamste punt op haar programma staan het Nederlandse voorstel tot vorming binnen vijf jaar van een West-Europese douane-unie. Voorts komen nog ter sprake de stap pen, die Kolen- en Staalgemeenschap in de toekomst zal moeien nemen en de gang van zaken in verband met het rap port over een politieke unie, dat een com missie ad hoe op 10 Maart zal indienen. Tegelijkex-tijd worden elders te Rome nog besprekingen gehouden over de Europese Defensie Gemeenschap. Hier zullen Franse afgevaardigden amende menten indienen op de plannen voor Europese Defensie Gemeenschap. Dagproductie aardgas op 132.000m3 De Nederlandse aardgasproductie is in staat dagelijks minstens 132.000 m3 aardgas te leveren. Dit blijkt uit een aanbod, dat het directoraat-generaal van de Energievoox-ziening aan de gemeen ten Apldoorn, Deventer, Leeuwarden, Zutphen en Zwolle heeft gedaan. In de gasbehoefte van deze gemeenten zou namelijk geheel voorzien kunnen wor den. Een jaarlijkse stijging van het ver- bruik met vijf proeent zou men tevens op kunnen vangen. Genoemde gemeen ten zullen ongeveer 72.000 m3 per dag nodig hebben. Aan vier gemeenten in Twente is echter reeds 50.000 m3 per dag aangebodexx, zodat men thans in het totaal de beschikking moet hebben over 132.000 m3 aardgas per dag. Aldus schrijft De Volkskrant. Men vreest, dat deze amendementen een eventuele Westeuropese defensie aan- merkèlijk zullen verzwakken. Als voor zitter zal hier fungeren de Franse am bassadeur Herve Alphand. De afgevaar digden gesp. naar de economische en de militaire conferentie zullen regelmatig contact met elkaar onderhouden. Gisteren kwamen reeds te Rome aan: bondskanselier Adenauer, de Luxembur ger Joseph Bech. de Belgische minister Paul van Zeeland en zijn Franse ambt genoot Geox-ges Bidault. De Nederlandse afvaardiging met aan het hoofd minister Beyen, arriveerde reeds eerder in de Italiaanse hoofdstad. Op een bijeenkomst die gisteren werd gehouden zijn de Nederlandse en Itali aanse delegatie het eens geworden over de vorming van een Europese tolunle. Tevens achtte men een internationaal compensatiefonds noodzakelijk, dat de economische schokken zou moeten op vangen. Het allerkleinste boekje ter wereld Het allex-kleinste boekje ter wereld is een Frans boekje, een „Onze Vadex-", in zwart leer gebonden met goud bedrukt en goud op snee. Het „boekwerk", als men het zo zou durven noemen, is ver vaardigd op het 4 millimeter-formaat (Garmon-Gaviert, 3.76 millimeter). Het gehele „Onze Vader" staat op de eerste bladzijde en kan vanzelfsprekend allee» met een vergrootglas gelezen worden Het is in het Latijn gesteld, wat de uit voering er van vergemakkelijkte. Dit „Onze Vader" is met vier bladen tegelijk gedrukt. Het werd gezet op een metalen blokje van 23 centimeter en de ribben van elk blaadje zijn 3.76 milli meter lang. De band en het verguldsel zijn ge maakt door arbeiders die werkten ge wapend met een pincetje en een sterk vergrotende loupe in het oog. TN ons nummer van heden vindt de lezer afgedrukt een manifest, ondertekend door de voor zitters van zes politieke partijen. Wij bevelen de lezing van dit stuk gaarne aan. In de politieke verhoudingen is de gemeenschappelijke ondertekening van een manifest al een opmerkelijk iets. In de politiek immers valt onver mijdelijk nogal eens het accent op het geen verdeelt. Maar ditmaal was er iets. dat deze partijen op één mani fest bij elkaar kon brengen en ook bij elkaar behóórde te brengen. Dat was het gemeenschappelijk protest tegen het communisme. Dit woord van protest is een woord op zijn plaats. Wat op het ogenblik achter het bex'uchte ijzeren gordijn zich voordoet, is in staat, ieder wel denkend en welvoelend mens van af keer te vervullen. We mogen wel aannemen, dat ook onder ons in het algemeen zeker gezond denkend volk de gelederen van het commu nisme snel aan het uitdunnen zijn. Maar de leiders zijn er nog met hun krampachtige pogingen om hun volge lingen aan zicïi te binden. Straks wordt in ons land weer de Februari-staking uit het jaar 1941 her dacht. Moet men de communisten geloven, dan is dat een typisch com munistische aangelegenheid geweest. Wij weten beter. Zeker, ook de com munisten hebben er hun deel aan ge geven, maar naast hen het Neder landse volk. Daarom is het stuitend, wanneer de communisten proberen van de herdenking der Februari staking een communistische manifes tatie te maken. Dat hebben ze nu al verscheidene jaren gedaan. En het ziet er naar uit, dat het dit jaar weer zo gaan zal. Maar het recht, dat te doen, hebben ze nu minder dan ooit, nu achter het ijzeren gordijn Christenen en Joden en wie zich maar met het communis tisch bewind niet kunnen verenigen, wreder dan ooit worden vervolgd. Daarop is het, dat het manifest van deze politieke partijen de aandacht wil vestigen. Het doet het ten over vloede, want het moest aan ieder dui delijk zijn. Maar het doet het in zulke duidelijke bewoordingen, dat die dui delijkheid nu ook wel voor ieder aan wezig is. Engeland staat pal in Zuidpoolgebied Onder luide toejuichingen van het Lagerhuis heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden de Argen tijnse en Chileense aanspraken op het eiland Decepcïon ?en p'cher.ditj» van de Engelse soevereiniteit genoemd. Eden bracht verslag uii eer de ge beurtenissen die zich de laatste weken rond dit eiland hebben afgespeeld en zeide dat de Britse regering iedere twijfel wilde wegnemen over haar hou ding ten aanzien van „pogingen van deze soort om zich meester te maken van Engels grondgebied". Het Engelse aanbod om de kwestie aan het Internationaal Gerechtshof voor te leggen, werd door Argentinië en Chili verworpen. Eden deelde mede hat deze landen op hun beurt het geschil aan een ander gezagsorgaan wilden voox-leggen. Naar de mening van E land was dit orgaan echter niet com petent. J7EN afbeelding van de voor- en achterzijde van de Watersnood penning, waarvoor prof. L. O. Wenckebach het ontwerp maakte. TTlEN van de belangrijkste verschijnselen van de in Oostenrijk gehouden verkiezingen is, dat de communisten een zetel achter uit zijn gegaan. Nu zou het niet in overeenstemming zijn met de kwalijke reputatie van de communistische voorlichting, wanneer men in het communistische dagblad „De Waarheid" daarover iets lezen zou. Dat gebeurt dan ook niet. Men leest in dat blad van allerlei, maar juist datgene waarop het aankomt: de voor- of achteruitgang in zetels, wordt verzwegen. Het is wel zielig, wanneer men het met zulk een voorlichting stellen moet. T"\E heer Merle Cochran heeft ontslag gevraagd en ver kregen als Amerikaans ambassadeur in Indonesië. Wij kennen Cochran als de man,- die deel heeft uitgemaakt van de Commissie van Goede Dien sten, over de goedheid van welke diensten men intussen verschillend kan denken. In elk geval moest het destijds op vele Nederlanders wel een pijnlijke indruk maken, dat juist deze man tot Amerikaans ambassa deur werd benoemd. Thans gaat Merle Cochran heen. Men zou menen, dat het afscheid van zulk een man in Indonesië zou wor den betreurd. De feiten schijnen anders te liggen. Om de coi-respon- dent te Djakarta van het „Alg. Han delsblad" aan te halen: „De nationale pers (van Indonesië) toont zich in het algemeen opgelucht door het ver trek van Merle Cochran". Het kan wel vreemd lopen in de wereld. Of is het misschien toch niet zo vreemd? Helgoland herrijst uit puin Ongeveer een jaar geleden hebben de Engelschen het bekende Duitse eiland Helgoland weer aan de oorspronkelijke bewoners teruggegeven. Zeven jaren lang is Helgoland door de Engelse lucht macht gebruikt als oefenplaats voor bom bardementen. Het eiland lag bezaaid met onontplofte bommen, maar de Duitsers hebben niet geaarzeld flink aan te pak ken om het eiland weer in zijn oude glorie te herstellen. Reeds is een bedrag van 3 millioen •k aan de herstelwex-kzaambeden be steed, maar men schat dat er tenminste millioen mark nodig zijn om van Helgoland dat te maken wat het eens was: een prachtig vacantieoord en paradijs voor kreeftenvissex's. Er wordt zeer hard gewerkt en men hoopt dat het herstel over vier jaar vol tooid zal zijn. Er bestaan plannen om het zomerseizoen een tenthotel en v schillende noodwïnkels te plaatsen om het eiland nu reeds voor toeristen aantrek kelijk te maken. Box om buiten het raam te hangen In Chelsea (Zuid-West-Londen) kun nen leden van een moedervereniging 'metalen boxen huren, die zij builen het raam kunnen bevestigen om baby in staat te stellen zijn aandeel aan frisse lucht te krijgen als er geen balkon of tuin is. De directrice zei dat de ouders aanvankelijk ongerust zijn totdat de man, die de boxen be vestigt, zelf in de box is gestapt en er in rondgesprongen heeft om te zien of alle* w orde is, Sir William Slim, de voox-malige chef van de Imperiale staf die onlangs tot gou- verneur-genei'aal van Australië benoemd was, heeft 24 uur voor zijn vertrek naar zijn nieuwe post opdracht van zijn re gering gekx-egen deel te nemen aan de komende Engels-Egyptische besprekin gen. Slim zou 25 Maart als gouvernexxr- genei-aal van Australië beëdigd worden. .Een regeling over de terugtrekking van de Britse troepen uit de Sixez- kanaalzone zal een ondex-deel moeten uitmaken van een totale regeling over de verdediging van het Midden-Oosten." Dit is de opvatting van de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, welke hij gisteren in het Lagerhuis naar 'oren bracht. Intussen heeft de rechterhand van pre- Advertentie. Jl Assurantiën - R'dsm - Tel. 31736 Weerbericht Weersverwachting tot Woensdagavond DROOG WEER Droog weer met opkla- ringen, maar ook hier en daar tijdelijk mist. Zwakke tot matige wind uit Zuide lijke richtingen. Vannacht iets kouder, mox-gexxmiddag iets zachter. ZON' EN MAAN 25 Febr. Zon op 7.35 uur, onder 18.12 uur; maan op 14.43 uur, onder 6.35 wu. mier Nagulb, de invloedrijke kolonel Gamal Abdel Nasser, die lid is van de Egyptische onder handeling-delegatie, in radiotoespraak de onmiddellijke en onvoorwaar delijke terugtrekking van de Britse troepen geëist. Vliegtuig nam de vlucht zonder piloot Een licht toestel zonder piloot is giste ren opgestegen en heeft twee uur boven Engeland gevlogen. Maar deze vlucht had niets uitstaande met radiocontröle. Dit was ontstaan door de volgende fout: De piloot kroop in de cockpit om op te stijgen. De machine deed het niet. Hij sprong uit de cockpit, sloeg dc propeller aan maar had vergeten dat de blokken weggenomen waren waarop het toestel er vandoor ging. De piloot werd omver geworpen, het vliegtuig trok op en vloog. Het vloog twee uur voordat het neer stortte. Spoedig nieuws over huurverhoging De regering ls voornemens het advies van de Sociaal-Economische Raad over de huurverhoging en het voorlopig ad vies over de werkgelegenheid spoedig voor publicatie vrij te geven. Dit is niet onmiddellijk gebeurd, omdat de regering het wenselijk acht, de publi catie van de adviezen te laten samen vallen met een mededeling van haar voornemens, althans in grote lijnen. Dit heeft minister-president dr. \v, Drees geantwoord op vragen van het Tweed* Kamerlid Andriessen (k.v.p.j.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1