KATHOLIEK DAGBLAD VOOR Gemeenschappelijke verantwoordelijkheid gebiedende eis voor Europese eenwording Totaal aantal slachtoffers van de ramp tot heden vermoedelijk 1487 UITGAVE VAN DE STICHTING „OOST-BRABANT" KONING BOUDEWIJN EN ZIJN FAMILIE KEERDEN NAAR BRUSSEL TERUG BUNKERS VORMEN ZWAKKE PLEKKEN IN DE KUSTLIJN FRANSE MOTIVERING VAN DE AAN VULLENDE PROTOCOLLEN HELDHAFTIG VERZET WAS NIET BIJ UITSTEK ZAAK DER COMMUNISTEN RAMPENFONDS: bijna 59 millioen PENNING VAN DE WATERSNOOD 1953 UITGIFTE VAN STAATSLENING GROOT 209 MILLIOEN GULDEN Advies S.E.R. over huurverhoging Koningin en Prins naar Londen ff Oost - Brabant W Hoofdredacteur JEF DE BROUWER Redactie en Administratiebureau: Zuld-Koninglnnewal 38, Helmond Telefoon K 4920-2276 Dinsdag 24 Februari 1953 Negende Jaargang No. 95 Minister Beyen te Rome: Staten kunnen individueel hun nationale en internationale problemen niet baa$ DEN HAAG, 23 Febr. Minister Beyen heeft Maandagmiddag een rede gehouden voor het Italiaanse studiecentrum voor internationale toenadering te Rome. De minister begon met er op te wjjzen, dat het door twee oorlogen ver zwakte Europa heeft getoond de kracht te bezitten om zich te herstellen, waaraan geen afbreuk wordt gedaan door het feit, dat het om de vleugels uit te slaan de econ. steun van Amerika heeft nodig gehad. De rol, die het in de we reld-economie speelt, is nog steeds belangrijk, gemeten zowel naar kwantiteit als kwaliteit. De historische taak, waaraan de Europese staatslieden zich thans moeten wijden, bestaat hierin, de vorm te vinden waarin het Europese gemeen schapsgevoel, (dat zich onder de dreiging van grote gevaren heeft ontwikkeld), zjjn politieke uitdrukking kan vinden. Maar zjj moeten zich er voor hoeden te denken, dat het stichten van een politiek bouwwerk op zichzelf is om aan de Europese gemeenschap een huis te geven, dat in staat is deze te herbergen en de ontwikkeling ervan en de duurzaamheid te bevorderen. Met het opbouwen van een politieke structuur alleen zal men het gewenste resultaat nooit kunnen bereiken. Om deze structuur levensvatbaar te doen zijn is, nodig: het bewustzijn van een gemeenschappelijke verantwoordelijk heid voor het stelllen en bevorderen van het welzijn der Europese volkeren. De minister haalde enige passages aan uit de inleidingen van het Schumam verdrag en van het verdrag tot oprich ting van de Europese defensie gemeen schap, waarin duidelijk het beginsel tot uiting komt, waarop iedere poging tot het scheppen van een verenigd Europa moest rustennamelijk, dat het doel van deze eenwording slechts verwezenlijkt kan worden door daden, die allereerst een feitelijke saamhorigheid scheppen, en door het leggen van gemeenschappe lijke grondslagen voor de economische ontwikkeling. De samensmelting van de economische belangen moet een prac- tische basis hebben om later een hoger doel te kunnen bereiken, dat bestaat in de bescherming der geestelijke en zede lijke waarden. Voor het ogenblik, aldus de minister, airjn slechts de zes landen bereid het beginsel van een gemeenschappelijke \verantwoordelijkheid voor de bescher ming van hun levensbelangen een be paald deel van hun souvereine macht doen samensmelten. Geen enkele Europese gemeenschap, zo vervolgde minister Beyen, zou levens vatbaar zijn, als zjj niet tot grondslag zou hebben het beginsel van een ge meenschappelijke verantwoordelijkheid voor die nationale vraaugstukken, die niet kunnen worden opgelost binnen het nationale raam. Het is niet voldoende de geldigheid van internationale beginselen te ver kondigen, zoals vrijhandel en aan de individuele landen sen de verant woordelijkheid over te laten voor de so ciale en economische repercussies van de toepassing van deze beginselen. Het gebrek aan succes, dat zoveel pogingen, gericht op internationale samenwerking, gekenmerkt heeft, toont duidelijk aan, dat door de staten niet individueel het hoofd kan worden geboden aan ernstige nationale moeilijkheden, laat staan in ternationale crises. Om een gecoördi- néerde en internationale samenwerking te handhaven tegenover een internatio nale crisis, is het nodig, dat de gemeen schappelijke verantwoordelijkheid der staten aanvaard wordt. Slechts op een zodanige gemeenschappelijke verant woordelijkheid kan het gezag van een supra-nationale autoriteit gegrondvest zijn. Maar deze gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid zal slechts aanvaard worden, als in de geest der volker ia saamhorigheidsbewustzijn tot ontwikke ling komt, waartoe de gewoonte van ge-' meenschappelijke arbeid nodig is. Wanneer men spreekt van politieke integratie en economische integratie dan wordt in feite dezelfde zaak bedoeld, bezien van twee verschillende kanten. De gemeenschappelijke verantwoorde lijkheid en het gemeenschappelijk gezag vormen de politieke kant en de gemeen schappelijke arbeid is de economische kant. Het gemeenschapsgevoel tenslotte, dat aan de samenwerking ten grond slag ligt en dat de duurzaamheid en de groei moet verzekeren, is de menselijke zijde van hetzelfde streven, zo besloot minister Beyen. EUROPESE DOUANE-UNIE Overeenstemming tussen Nederlandse en Italiaanse delegaties ROME, 23 Febr. In Italiaanse krin gen heeft men de besprekingen tussen de Nederlandse en Italiaanse delega ties, die Maandag gevoerd zijn, zeer vruchtdragend genoemd. Men zeide, dat de delegaties tot overeenstemming waren gekomen over het Nederlandse voorstel betreffende de vorming van een Europese douane-unie. Ook waren de delegaties het er over eens, dat wanneer deze douane-unie werkelijke betekenis zou willen hebben, zij ver gezeld moest gaan van een slechting van alle andere handelsbelemmerin gen. Naar vernomen wordt waren de bei de delegaties het ook eens over de noodzakelijkheid van een algehele unificatie van de handel van „Klein- Europa", dat men zich dus niet moest heperken tot een liberalisatie voor be paalde sectoren van de handel. Verder zouden de delegaties het ook eens zijn over de vorming van een internatio naal compensatiefonds voor deze zes landen (Frankrijk, Italië, de Benelux- landen en West-Du itsland), dat de on vermijdelijke schokken zou moeten op vangen voor bepaalde industrieën of agrarische producenten, die in de eer ste jaren van de verenigde markt het gevolg van deze markt zouden zijn De trek naar het Westen: 3100 op één dag WEST-BERLIJN, 23 Febr. Maandag zijn meer dan 3.100 Oostduitsers r.aar West-Berlijn uitgeweken, 600 meer dan het hoogste aantal, dat tot dusverre op één dag de zönegrens is gepasseerd, aldus functionarissen te West-Berlijn. Vacantie werd afgebroken wegens „lasterlijke aanvallen op het Belgische koningshuis" „Miriella" voor tweede keer naar Abadan? VENETIË, 23 Febr. Volgens berichten uit betrouwbare bron is de Italiaanse tankboot „Miriélla" uit Venetië vertrok ken naar Abadan om voor de tweede maal Perzische olie aan boord te nemen. Officieel is niets bekend over de bestem ming van het vaartuig, dat Zaterdag avond is uitgevaren. Een week geleden loste de „Miriella" 5.000 ton olie, de eer ste Perzische olie, die sinds de nationa lisatie in Europa is aangekomen. De olie is in tanks in de haven van Venetië verzegeld, hangende een beslissing van het gerechtshof in deze stad over de eis van de Brits-Iraanse oliemaatschappij voor een „gerechtelijk beslag'' EDEN VERKLAART: Bezoek van Tito draagt particulier karakter LONDEN, 23 Febr. In antwoord op vragen heeft de Britse minister van op vragen heeft de Britse minister van buitenlandse zaken Eden medegedeeld, dat het bezoek van maarschalk Tito aan Groot-Brittannië een particulier bezoek zal zijn. Hjj zal als gast der regering worden ontvangen. Het bezoek draagt een particulier karakter, omdat het in strjjd met het protocol zou zjjn, indien een buitenlands staatshoofd, vóór de kroning van koningin Elizabeth, een officieel bezoek aan Groot-Brittannië zou brengen. De regering houdt zich nog bezig met de opstelling van het programma voor het bezoek van de maarschalk. Er zal hierin ook tijd worden gereserveerd voor een bespreking tussen Tito en zijn raadgevers ener- en Britse ministers anderzijds. Practische samenwerking tussen Engeland en K.S.G. LONDEN, 23 Febr. De Britse minis ter van buitenlandse zaken, Eden, heeft Maandag in het Lagerhuis op een vraag betreffende het hoge gezagsorgaan van de kolen- en staalgemeenschap (KSG) verklaard, dat „er een practische samen werking tussen het hoge gezagsorgaan en de Britse missie tot stand is geko men". De rapporten der Britse missie te Luxemburg worden geregeld te Londen ontvangen, aldus de minister. Noord-Kcreanen willen tegen communisten vechten PETITIE NAAR ZUIDKORE AAN SE NATIONALE VERGADERING POESAN, 23 Febr. Bijna duizend Noord- koreaanse krijgsgevangenen hebben een met bloed ondertekende petitie aan de Zuidkoreaanse Nationale Vergadering gezonden, waarin zij toestemming vra gen om tegen de communisten te strjj- den. Volgens een woordvoerder der Ver enigde Naties bevinden zich thans on geveer 40.000 anti-communistische krijgsgevangenen in Zuid-Korea. BRUSSEL, 23 Febr. Koning Boude- wjjn en de leden van de koninklijke fa milie zijn Maandagmiddag in Brussel teruggekeerd. De Koning heeft kort vopr zjjn vertrek naar Brussel aan een Franse verslaggever te Antibes medegedeeld dat hij zyn vacantie afbreekt wegens „lasterlijke aanvallen op het Belgische koningshuis". „De aanvallen tegen de eenheid van de koninklijke familie heb ben ten doel te trachten de eenheid van het Belgische volk te schaden", aldus de Koning. De Belgische vorst verklaarde ondanks de wensen van zijn dokters en de risico's aan de reis verbonden, naar Brussel te rug te keren om een einde te maken aan de door de wereldpers verspreide geruch ten. De Koning wil, naar hij zeide. wel naar de Riviera terugkeren maar hij hoopt de volgende keer niet op een dergelijke be treurenswaardige manier gestoord te worden. Leden van de staf van de koning spra ken formeel de geruchten tegen volgens Egypte hervat besprekin gen met Oost-Duitsland CAIRO, 23 Febr. Maandag zijn in Cairo de anderhandelingen tussen een Oostduitse delegatie en de Egyptische regering over een handelsovereenkomst hervat. De onderhandelingen waren de vorige week onderbroken, daar de par tijen het niet eens konden worden over de wijzen van betaling. Een functionaris van het Egyptische ministerie van bui tenlandse zaken heeft volgens radio Cairo verklaard, dat de volgende bijeen komst Woensdag zal worden gehouden. Men hoopt het dan eens te worden. •elke eerste-minister Van Houtte tij dens zijn onderhoud met de koning te Nice op 15 Februari de kwestie van diens huwelijk ter tafel had gebracht. De Franse politie legde Maandagoch tend een cordon ronddom een perron van de Gare de Lyon, het Parijse station, ir het koninklijk gezelschap aan- im. Het speciale rijtuig, waarin de Koning, zijn vader. Koning Leopold, en zijn stiefmoeder, de Prinses van Retie. reisden, werd losgekoppeld en naar het Gare du Nord getrokken, vanwaar men later naar Brussel vertrok. Ook op dit station nam de politie maatregelen. De gordijnen van vier ramen aan weerszij den van het rijtuig van de vorstelijke personen waren gesloten. De door de Duitsers gebouwde bunkers in de duinen, leverden, dat is bewezen in de rampnacht, een gevaar op voor het achterliggende land. Dit is een bunkertotaal door zee ondermijnd, op liet Texelse strand, bij de badplaats De Koog. Het E.V.G.-verdrag: Militaire verplichtingen in overzeese gebieden PARIJS, 23 Febr. Een func- naris van het Franse ministerie van defensie heeft verklaard, dat Frank rijk de aanvullende protocollen bij het verdrag voor een Europese Verdedi gingsgemeenschap heeft ingediend, om dat het zijn leger niet gehalveerd wenst te zien. Oliver Manet, technisch adviseu? van het ministerie, verklaarde tegen over journalisten, dat Frankrijk van mening is, dat eenheden, die aan het Europese leger zijn toegewezen en die welke onder nationaal gezag blijven, moeten kunnen worden uitgewisseld. Frankrijk, aldus Manet, was het enige land van de E.V.G. met zware mili taire verplichtingen in overzeese ge bieden. Het was dus niet meer dan billijk, dat er een rouleringsschema zou zijn voor personeel en dezelfde kansen op promotie en dienstvoor- waarden voor officieren, of zij nu in het Europese leger dienden of onder nationaal gezag bleven. Frankrijk wenste voorts de strijdkrachten, die onder nationaal toezicht bleven, zon der beperkingen uit te rusten. Vol gens een clausule in het E.V.G.-ver- drag behoeft de vervaardiging van uitrusting voor nationale contingenten de goedkeuring van het commissariaat Herdenking Februaristaking 1941 Strijd tegen onderdrukker geschiedde in gemeen schappelijke, over alle partij-politieke grenzen heen Manifest van zes politieke partijen AMSTERDAM, 23 Febr. Teneinde eens en voor altijd een einde te stellen aan het feit dat de communisten de sta king van Februari 1941 als een zuiver communistische aangelegenheid voor stellen, hebben de voorzitters van zes Nederlandse partgen, t.w. de K.V.P., de V.V.D., de A.R., de C.H.U., de P. v. d. A. en tie K.N.P., het volgende gemeenschappelijke manifest opgesteld: „De datum nadert, waarop Amster dam de heldhaftige staking van Fe bruari 1941 herdenkt. Tegelijkertijdver- nemen wij uit de landen achter het IJzeren Gordijn het gruwelijk nieuws van de Christen- en Jodenvervolgingen. Wij, die behoren tot partijen van ver schillende richting, gevoelen de behoef te de bevolking van Amsterdam er aan te herinneren, dat de staking van Fe bruari 1941 een felle daad van protest is geweest tegen soortgelijke vernieti ging van de vrijheid van godsdienst en een soortgelijk anti-semitisme als thans in de door communisten beheerste lan den woedt. Geen dag .gaat voorbij, waarop niet honderdtallen mensen van Christelijke en Joodse afkomst en uit de kring van anderen, die zich niet kunnen verenigen met het communistische regiem, door een gat in het IJzeren Gordijn van het Oosten vluchten naar het vrije Westen. Zij laten have en goed in de steek. Honderdduizenden van hun lotgenoten blijven achter, gefolterd door de angst van de E.V.G. De strijdkrachten in de I voor vervolging, onderdrukking overzeese gebieden, aldus Manet, moe-1 moord. In Februari 1941 richtte de Neder landse vrijheidsgeest en verdraagzaam heid zich tegen de geestelijke dictatuur het anti-semitisme van nationaal- socialistische huize. Wij richten thans met dezelfde kracht tegen het communistische schrikkelijke geweld en anti-semitisme, dat systematisch door de dictator in Moskou werd bevolen en aangewakkerd. Elk jaar opnieuw trachten de com munisten in Nederland (de marionetten van Moskou)) uit partijzuchtige over wegingen de herdenking van de Febru aristaking te misbruiken voor hun de magogische propaganda. Opnieuw trachten zij het te doen voorkomen, alsof het heldhaftig verzet tijdens de bezetting een bij uitstek communisti sche zaak zou zijn geweest. Ondergete kenden voelen zich gedrongen de Am sterdammers er aan te herinneren, dat de strijd tegen de onderdrukker en het protest tegen de mensonterende vervol ging van velen van onze medeburgers, met name van de Joodse Nederlanders, geschiedde in gemeenschappelijkheid, over alle partij-politieke en levenbe- schouweljjke grenzen heen. Wat ons, mensen van verschillende richting en levensovertuiging ook scheide, wij staan op de gemeenschap pelijke bodem der geestelijke vrijheid en der politieke democratie, welke haar stempel heeft gedrukt op onze bescha ving. Minder dan ooit hebben de commu nisten thans, nu hun bevelvoerders in Moskou tot een zelfde vervolging van Christenen en Joden opzwepen, het recht zich het monopolie van de her denking der Februaristaking toe te eigenen. Hun geveinsde herdenking is een hoon voor de edele gezindheid, waaruit de stakers van 1941 lijf en leven op het spel zetten. Zolang de communisten in Nederland zich niet openlijk keren te gen de gruwelen, die thans achter het IJzeren Gordijn geschieden, vallen zij de stakers van Februari 1941 in de rug aan en plaatsen zij zich buiten de zede lijke gemeenschap". Dit manifest zal door de stichting „Vrede en Vrijheid" in de nacht van 24 op 25 Februari op grote schaal wor den verspreid in de arbeiderswijken an Amsterdam. ten echter in Frankrijk worden uitge rust daar er geen wapenfabrieken in de Franse unie bestaan. Een der Franse protocollen vraagt om verduidelijking van deze clausule. Een ander protocol vraagt voor Frankrijk het recht, een niet-gespecificeerd troepencontingent aan de E.V.G. te kunnen onttrekken in tijden van crises. Frankrijk wenst, dat de andere landen van de E.V.G. het vertrouwen zullen hebben, dat Frank rijk niet onnodig grote aantallen man schappen aan de E.V.G. zal onttrek ken. Er zullen geen troepen onttrok? ken worden zonder goedvinden van de opperbevelhebber van de N.A.V.O. en dan nog alleen als een crisis in de overzeese gebieden dreigt, aldus voeg de Manet er aan toe. DEN HAAG, 23 Febr. In het Nationaal Rampenfonds was tot Maandagavond een bedrag ge stort van f 58.800.000- Zaterdag avond was de stand 57 millioen gulden. DEN HAAG, 23 Febr. De Vereni ging voor Penningkunst geeft een pen ning uit, waarin „de gevoelens duur zaam zijn neergelegd, die de waters nood bij allen heeft opgeroepen." De vereniging wil hiermee tevens recht streeks bijdragen tot leniging van de nood. Prof. L. O. Wenckebach heeft het ontwerp gemaakt. De voorzijde van de penning vermeldt het woord „Waters nood 1953", met daarboven een onme telijk watervlak, dat onverbiddelijk stijgt. In het water een eenzaam mens, die zich nauwelijks staande houdt, de handen geheven in nood en machteloos verzet. De keerzijde geeft symbolisch de Nog steeds worden stoffelijke over schotten in overstroomde gebieden aangetroffen DEN HAAG..23 Febr. Wanneer men de aantallen geïdentificeerde stoffelijke overschotten, geborgen stoffelijke overschotten en de aantallen by het informatie bureau van het Ned. Rode Kruis op heden als vermist te boek staande personen byeentelt, zou het totaal aantal slachtoffers van de watersnoodramp 1487 bedragen. Het is duidelyk, dat dit geen definitief cijfer kan zyn. Nog by herhaling worden stoffelijke overschotten in de ondergelopen gebieden aangetroffen, en anderzijds blykt soms dat als vermist opgegeven personen in leven en welzijn zijn. Ook dit cijfer wordt herhalve vermeld onder voorbehoud. Gerangschikt naar eilanden en' plaats van herkomst luiden deze gege vens van het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis gespecificeerd als volgt: (Het eerste cijfer geeft telkens het aantal vermisten; het tweede het aantal geborgen slachtoffers. Het der de cijfer vermeldt het tctaal). Schouwen-Duiveland: Brouwersha ven 0 3 3; Bruinisse 0 2 2; Burgh 0 10 10; Dreischor 1 1 2; Haam stede 1 0 1; Kerkwerve 0 3 3; Nieuwerkerk 98 46 144; Noordgou- we 1 1 2; Oosterland 23 6 29; Ouwerkerk 85 15 100; Serooskerke 15 0 15; Zierikzee 3 16 19; Zon- nemaire 0 1 1; In totaal 227 104 331. Goeree-Overflakkee: Dirksland 1 1 2; Middelharnis 1 14 15; Nieuwe Tonge 31 32 63; Oude Tonge 222 77 299; Sommelsdijk 10 1: Stellendam 60 16 76. In totaal 316 140 456. Zuid-Beveland: Ellewoutsdijk 3 0 3; 's-Gravenpolder 0 1 1; Hoede- kenskerke 1 0 1; Kapelle 0 2 2; Krabbendijk 2 13; Kruiningen 28 30 58; Oudehinde 0 3 3; Rilland- Bath 0 13 "13; Waarde 10 1; Wol- faartsdijk 2 10 12; Yerseke 0 2 2. Totaal 37 62 99 Zuid-Holland: Dordrecht 0 3 3; Krimpen a/d IJssel 1 3 4; Maassluis 1 0 1; Molenaarsgraaf 0 1 1; Ouderkerk a/d IJssel 1 12; Papen- drecht 0 2 2; Poortugaal 6 0 6; Rhoon 3 14; Rotterdam 0 1 1; Sliedrecht 0 11. Totaal 12 13 25. Brabant; Dinteloord 3 4 7, Dussen 1 6 7; Fijnaart 50 35 85; Halste ren 23 43 66; Hoge en Lage Zwalu- we 1 2 3; Klundert 14 3 17; Made en Drimmelen 2 0 2; Nieuw Vosse- meer 20 23 43; Raamsdonk 0 1 1; redding uit deze nood weer, uitgebeeld door het* vertrouwde beeld van Noachs duif met een vers olijfblad in haar snavel, waarbij vermeldt de tekst Ge nesis 8 vers 11. Dit beeld is omgeven door de spreuk „Nil desperandum" (niet wanhopen) De penning, die een doorsnede heeft van. 60 mm, wordt geslagen in brons (prijs f 7,50) en in zilver (f 30) Door de medewerking van vele zijden kan twee-derde deel van de opbrengst wor den afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. Bestellingen kunnen geschieden bij het Koninklijk Penningkabinet Lange Voorhout 50, Den Haag (postrekening 201969). De penning verschijnt nog deze week. Steenbergen 5 7 1'2; Terheyden 0 1 1; Willemstad 1 1 2; Zevenbergen 6 0 6. Totaal 126 126 '252. Beyerland: 's-Gravendeel 41 7 48; Heinennoord 0 2 2; Numansdorp 53 3 56: Strijen 35 8 43; Zuid-Beijer- land 2 0 2. Totaal 131 20 151. Zeeuwsch Vlaanderen; Hoek 0 1 1; Hontenisse 4 5 9; Terneuzen 1 0 1; Vogelwaarde 0 2 2; Zaamslag C 1 1. Totaal 5 9 14. Voorne Putten: Abbenbroek 0 1 1: Hellevoetsluis 0 5 5; Zuidland 11 10 21. Totaal 11 16 27. Noord Beveland: Kortgene 0 37 37: Wissekerke 0 1 1. Totaal 0 38 38 Walcheren: Veere 2 0 2; Vlissin- gen 3 0 3. Totaal 5 0 5. Tholen: Stavenisse 6 50 56. St. Philipsland: 6 7 13. Noord Holland: Petten 0 1 1; Texel 0 6 6. Totaal 0 7 7. Aangespoelde slachtoffers waarvan de plaats van herkomst niet vaststaat: 13. Evacué's uit Hoge Zwa- luwe spoedig naar huis? HOGE, ZWALUWE, 23 Febr. De bur gemeester van de gemeente Hoge en Lage Zwaluwe, de heer C. Vlak, heeft medegedeeld, dat vermoedelijk nog deze week een deel van de geëvacueerde bevolking naar het kerkdorp Hoge Zwaluwe kan terugkeren. Slechts die evacué's kunnen terugkeren, die een huis langs de dijk bewoonden. Deze woningen zijn thans droog en het wach ten is nog op toestemming van de in spectie van de volksgezondheid. De schade aan de huizen is reeds ge taxeerd. Zodra de bewoners in huizen zijn teruggekeerd, zal ook de schade aan meubilair e.d. door een speciale com missie worden opgenomen. Men hoopt dan zo spoedig mogelijk aan deze gedu peerden een voorschot te verstrekken, opdat onmiddellijk met het herstel van de woningen langs de dijk kan worden begonnen. Hoewel het verliescijfer voor Hoge en Lage Zwaluwe en Moerdijk uiterst laag is. wil dit geenszins zeggen, dat de situatie in deze kerkdorpen, welke één gemeente vormen, vrij gunstig is. Burgemeester Vlak, die nauwelijks een week de ambtsketen draagt in deze ge meente, verklaarde dat Hoge en Lage Zwaluwe en Moerdijk tot de zeer ernstig getroffen gebieden van N.-W.-Brabant behoren. Er zijn 64 panden totaal verwoest, 101 hebben schade boven 3000 gulden en 587 panden hebben schade, die varieert van 500 gulden, tot 3000 gulden. Dit betreft alleen schade aan het onroerend goed. Men heeft veel last van ratten. De dieren zijn naar de zolders gevlucht en doen zich tegoed aan de bezittingen, welke men daar in veiligheid waande. Rente 3.75 pet; emissiekoers 99 pet; looptijd ten hoogste veertig jaar agentschap van het ministerie van finan. ciën te Amsterdam. Inschrijvingen kun nen uitsluitend worden ingediend door bemiddeling van banken of commission- nairs in effecten, leden van de bedrijfs groep effectenhandel, bij wie prospec tussen en inschrijvingsformulieren kos teloos verkrijgbaar zijn. De aanvragen tot inschrijving moeten zo tijdig worden op gegeven. dat zij door de bank of com- missionnair op de inschrijvingsdag bij het agentschap van ministerie van financiën voor 16 uur kunnen worden ingediend. De toewijzing geschiedt door de minis ter van financiën, zo spoedig mogelijk na de sluiting van de inschrijving. Het recht wordt voorgehouden inschrijvingen geheel of gedeeltelijk niet in aanmer king te nemen. Bij overtekening ge schiedt de toewijzing systematisch. De opneming van deze lening in de notering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal worden bevorderd. Inschrijvingen open op 5 Maart DEN HAAG, 23 Febr. Blykens een be den gepubliceerd prospectus heeft de mi nister van financiën besloten tot de uit giften tegen de koers van 99 pet. van een 3% pet. Nederlandse staatslening, groot f. 200 millioen, waartoe hij krachtens de leningwet 1049 gemachtigd is. De lening heeft een looptijd van ten hoogste 40 ja ren, gerekend van 1 April 1953. Onder voorbehoud van versterkte of algehele delging zal, te beginnen in 1954, jaarlijks per 11 April '1% pet. op de lening worden afgelost. De rente gaat in op 1 April 1953, de dag waarop de storting op toegewezen schuld bewijzen dient plaats te vinden. De cou pons verschijnen halfjaarlijks op 1 April en 1 October. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zullen worden afgegeven in stukken van ƒ1000.en 500.—. terwijl deelneming in de lening in de vorm van echuldregïs- terinschrijvingen kan geschieden tot be dragen van tenminste 100.000. De inschrijving staat open op Donder dag 5 Maart 1953 van 9 tot 16 uur, bij het De Canadese regering zal binnenkort een escadrille jagers van de luchtmacht naar West-Duitsland zenden. Het esca drille zal te Zweibrücken in het Zuiden van Rijnland worden gestationneerd. PREMIER KONDIGT SPOEDIGE PUBLICATIE AAN DEN HAAG, 23 Febr. De Sociaal- Economische Raad heeft op 28 Novem ber 1952 een advies aan de regering uitgebracht met betrekking tot de vraag of en zo ja op welke wijze een verdere verhoging van de huren moet plaats vinden. Dit heeft de mi nister-president, dr. Drees, bekendge maakt n.a.v. een vraag van de heer Andriessen (KVP), lid van de Tweede Kamer. De regering heeft de beide bedoelde adviezen niet dadelijk voor publicatie vrij gegeven, omdat zij zich beraadde over de maatregelen, te nemen inzake de aangelegenheden, waarop die ad viezen betrekking hebben, en het wen selijk achtte publicatie van de advie zen en een mededeling van haar voor nemens, althans in grote lijnen, te doen samenvallen. De regering is voor nemens de adviezen spoedig voor pu blicatie vrij te geven. DEN HAAG, 23 Febr. H.M. de Ko ningin en Z.K.H. de Prins der Neder landen zullen op 26 Februari een be zoek brengen. Tijdens dit één-daagse bezoek zullen de Koningin en de Prins een bezoek brengen aan Koningin Eli sabeth en de Hertog van Edinburgh, aan wie Hare Majesteit de dank van het Nederlandse volk zal overbrengen voor de hulp van het zelf zo zwaar ge troffen Engeland. Hare Majesteit zal voorts de tentoonstelling van oude Hollandse schilderijen in Burlington House bezoeken en op de Nederlandse ambassade de „master" en de „clerk" van de Carpenters Company ontvan gen. Minister Zijlstra dankt de mijnindustrie HEERLEN, 24 Febr. Zoals bekend, heeft men in de Limburgse steenkolen mijnen op de Zaterdagen, 7, 14 en 21 Febr. telkens twee uur overgewerkt ten bate van het Nationaal Rampenfonds. In verband hiermee heeft de minister van economische zaken, prof. J. Zijlstra, aan de mijnindustrieraad een schrijven ge richt waarin hij zegt: „Met grote vol doening nam ik kennis van de resultaten, welke tot dusver werden bereikt met de hulpactie van de mijnindustrie ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Ik ver zoek u aan alle bedrijfsgenoten mijn wel gemeende dank over te brengen voor de inspanningen, welke zjj zich getroosten". Hoeveel de hulpactie van de mijnen in totaal heeft opgebracht, is nog niet be kend. Men verwacht, dat het tot Woens dag zal duren, voordat precies is uitgere kend hoeveel de meer-productie op bo venbedoelde Zaterdagen is geweest en hoeveel deze meer-productie zal opbren- ?en- In het dal van de Monvaux (Moezel) zal bij Chatel-Salnt-Gennain een der krachtigste radar-stations van Europa worden gebouwd. De werkzaamheden zullen twee jaar in beslag nemen, de totale kosten worden op 90 milliard francs geraamd. Uet weeJi tot hedenavond: Aanhoudend zacht. Overwegend droog weer met plaatselijk opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Zon op 7.40, onder 18.08 Maan op 12.21, onder 5.22

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1