Wereldkwesties aan de orde Korea, antisemitisme, vluchtelingen ZEVENDE ASSEMBLEE wordt VANDAAG HERVAT RADIO-AGENDA „Leeuwarder arrest" tien jaar yiaac mijn, foschevoLe** tnettUtfr. Één tekening op schoolbord - duizenden prentbriefkaarten Gingen B. en W. van Zierikzee buiten hun boekje? Middenstand stelt kort geding in Dr?-.e'j «reven nooit absolute veiligheid Crediethulp in de noodgebieden Adoptie prachtig maar.., Ned. schip brak de ijsblokkade 4 TROUW DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 (Van onze New Yorkse correspondent). Vandaag wrrdt in Manhattan (New York) de zitting van de zeven de Assemblee der Verenigde Naties, die in December verdaagd werd, hervat. Naar verwachting zal deze tweede helft van de Assem blee zes a acht weken duren. Het is de eerste keer, dat de Assemblée bijeenkomt, terwijl in de V. S. de regering-Eisenhower aan de macht is. De verwachtingen omtrent de komende besprekingen zijn niet bijster hoog gespannen. Tenzij iemand uit het recente onder houd van de ambassadeur van India met premier Stalin over de Koreaan se kwestie een grotere geneigdheid aan Sovvjetzijde zou willen concluderen om de repatriëring var. krijgsgevangenen, op basis van vrijwilligheid, te accep teren. Aannemende, dat dit n.et het geval is, kan men op grond van de resteren de agenda van 9 punten eventueel nog aangevuld met de kwestie van het anti-semitisme in Rusland, alsmede de opneffing van de neutralisering van Formosa een herhaling van de aan vallen op en beschuldigingen van Ame rika en de andere Westerse mogend heden verwachten. Met de replieken daarop. Hoe dan ook, Korea komt weer ter sprake. Is het niet bij de rapporten van de Commissie der V.N. voor de uni- ficat.e en het herstel van Korea, en van ae agent-generaal voor de Ko reaanse wederopbouw, dan toch bij het rapport van voorzitter Lester P. Pearson (Canada) over de afwijz ng door Peking en Noord-Korea van de door India voorgestelde resolutie be treffende een wapenstilstand in Korea, die in December met 54 stemmen tegen 5 bij 1 onthouding werd aangenomen. Dit rapport zou echter ook voor kennis kunnen worden aangenomen. Of er dan een nieuwe resolutie ter tafel zal wor den gebracht? Er liggen nog drie resoluties over Korea die nog nieT behandeld zijn. De z.g. 21 landen-resolut e, een variant daarop van Peru, en nog een van Mexi co, die alle evenwel gebaseerd zijn op het principe van niet-gedwongen re patriëring van krijgsgevangenen. En die d-us voorshands, na de afwijzing door de communisten van de India-re- solutie. weinig kans maken om door de communisten te worden aanvaard. Behalve het rapport van de Ontwa peningscommissie en dat van de Com missie voor Collect eve maatregelen (ter versterking van de internationale vrede en veiligheid), die in dit tijdsge wricht alleen maar tot volkomen on vruchtbare discussies kunnen aanlei ding geven, vermeldt de agenda ook Woensdag 25 Februari HILVERSUM I. 402 m 7 00 VARA 10.00 VPRO 10 20 VAR.A 19 30 VPRO. 20.00-24.00 VARA VARA: 7 00 Nieuws. 7.11 Gram. 8.00 Nws en weert--r 8 18 Gram 8 50 Voor de huis vrouw 9.00 Gram 9.35 Waterstanden 9.40 Gram VPRO 10 00 Schoolradio VARA- 10 20 Voor de vrouw 11 00 Gram. 12.00 Metropole Orkest 12 30 Land- en tuin- bouwmed 12.33 Voor het platteland 12 38 Orzelspet 13.00 Nieuws en commentaar 13 20 Accordeonorkest en solist 13 45 Gram 14 00 De weg omhoog" causerie 14 la Jeugdconcert 15 00 Voor de jeugd 1550 Pianorecital 16 10 Voor :e jeugd 16.4o Voor de zieken 17.15 Dansmuz 17.50 Reg uij.z.: Drs R Kool: Suriname's handel" 18.00 Nieuws. 18 15 VARA-Varin. 18 20 Mi litaire causerie 18.30 Actualiteiten 18.35 Roemeens Orkest 19 00 Het Welvaartsplan van het NV.V" causerie 19.15 Zang en piano VPRO 19 30 Voor de jeugd VARA 20 00 Nieuws 20 05 Politieke commentaar 20.15 ,.Dat was de tijd". 40 laar geleden 22 45 .De woonolaats van de eerste men sen" causerie 23 00 Nieuws 23 15 Socialis tisch nieuws in Esperanto 23 20 Hammond- oreelsnel 23 40-24 00 Gram HILVERSUM I! 298 m 7 00-24 00 NCRV NCRV- 7 00 Nieuws 7 10 Gram. 7 15 Och- tendgymn. 7.30 Gram 7 45 Een woord voor de dag. 8 00 Nieuws en weerber 8.18 Ge wijde muz 8 45 Gram 3 00 Voor de zieken 9.30 Voor de huisvrouw 9 35 Gram 1030 Morgendienst 1100 Gram 11.10 ..Het kind van Europa" hoorsoel 12.00 Pianorecital 12.30 Land- en tuinbóuwmeded 12 33 Gevar muz. 12 50 Klokeelui 13 00 Nieuws. 13 15 „Met PTT op pad" 13.20 Marinierskapel 14X0 Gram 14 45 Voor de ieugd 17.20 Or- gelmuz 17 50 Actualiteiten of gram 18 00 Viool clavecimbel en cello 18 30 Spectrum van het Chr Organisatie- en Ver let en 18 45 Geestelijke liederen 19 00 Nieuws 19 10 Boekbespreking .9 25 Gram 19 30 Buifenl ove'-zicht 19 50 Gram 20 00 Radio krant 20.20 Radio Philh orkest en solist. 21 00 Gram 21 15 Lijdensoverdenking 21 45 Gram 22.00 Pianorecital 22 30 Internat Evang Commentaar 22 40 Avondoverden- kine 23 00 Nieuws en SOS-ber 23 15-24.00 Gram UITZENDINGEN VOOR NEDERLAND 22 00-22.30 Nieuws Achter het IJzeren Gordijn Vrijbuiters Radiodagboek (Op 224 49 r .1. nog de z.g. omnibus-resolutie van Po len, die zowat alle internat.onale kwes ties aanroert: Korea, ontwapening, het „agressieve" Noordatlantische Bloc, de z,g bacteriologische oorlog, enz, Dus: óók weer Korea, met een grote ver scheidenheid van mogelijkheden voor heftige aanvallen op het Westen, al is dit onderwerp ook volkomen doodge- praat. Wat het anti-semitisme betreft, in dien de door verschillende groepen in Amer ka uitgeoefende pressie op pre sident Eisenhower, om deze kwestie officieel op de Assemiblée ter sprake te brengen, geen effect heeft, dan bestaat de mogelijkheid, dat punt 5 van de agenda, de klacht van Tsjechoslowakije over de M(utual) S(ecurity) A(ct), de Wederzijdse Beveiligings Wet, de ge legenheid opent om het anti-semitis me achter het IJzeren Gordijn aan de kaak te stellen. Tsjechoslowakije beschouwt het uit trekken van 100 millioen in het ka der van de MSA om de vluchtelingen van achter het IJzeren Gordijn op te vangen, als een inmenging in de in terne aangelegenheden van andere lan den Want de communisten beweren, dat dit geld besteed wordt om door spionnage en terrorisme de régimes van andere landen te ondermijnen. Bij de bestrijding van deze resolutie op de vorige Assemblée in Parijs door Rus land ingediend en door de V.N. ver worpen kan Amerika dan heel goed het anti-semitisme aan de orde stellen. Ten slotte heeft de Assemblée ook nog formeel het probleem van de be noeming van een nieuwe secretaris generaal, ter vervanging van Tryg^e L-e. te behandelen. Daarvoor is een aanbeveling van de Veiligheidsraad nodig. Dus is het, in verband met het vetorecht, noodzakelijk, dat de Grote Vijf het eerst eens worden over een candidaat. Absoluut noodzakelijk is het niet, dat deze Assemblée de zaak af handelt, want Trygve Lie's verlengde ambtstermijn loopt pas in Februari 1954 af. Wanneer de Russen echter tot elke prijs Trygve Lie kwijt willen, dan is het mogelijk, dat ze water in de wijn doen en zoals in V.N.-kringen thans min of meer verwacht wordt Lester B. Pearson (Canada) als cand daal voir het secretaris-generaalschap ac cepteren. Andere namen die voor deze functie genoemd worden zijn: Entezam (Iran). Romulo (Philippijnen) en Ma- lik (Libanon). In verband met de hervatting van de zevende Assemblée komt de Neder landse minister Luns in de eerste helft van Maart weer voor enige dagen naar Amerika. Van zijn kortstondig verblijf in de Verenigde Staten zal de minister ge-buik maken om bij de nieuwe rege ring in Washington zijn opwachting te maken en minister Dulles' bezoek aan Den Haag beantwoorden, aldus wordt uit kringen van de permanente Neder landse delegatie bij de V.N. vernomen. Op 25 dezer zal thet tien jaar gele den zijn, dat het Gerechtshof te Leeu warden het beroemd geworden „Leeu warder Arrest" heeft gewezen, dat lijnrecht inging tegen de maatregelen der bezettingsautoriteiten, die in strijd waren met de in Nederland geldende wettelijke voorschriften. De Duitsers legden namelijk gevangenisstraffen, waartoe delinquenten waren veroor deeld door Nederlandse rechtscolleges, vaak ten uitvoer in kampen, waardoor een strafverzwarend element optrad, dat de rechter niet had kunnen voor- De Duitsers die zich dit arrest niet lieten welgevallen, hebben twee raads heren van het Hof ontslagen. (Wy behouaen ons net recta voor de uit de correspondentie blijkende mening onzer lezers tn deze rubriek beknopt weer te geven. Brieven zonder volledig adres van ajzender worden niet in behandeling genomen.) Rouwadvertenties Reeds jaren lang erger ik me zeer aan vele rouwadvertenties, speciaal in onze christelijke bladen. Wekelijks, soms dagelijks, kan men er zulke in vinden, als deze: „Met diep leedwezen geven wij u kennis, dat heden in zijn (haar) Heiland is ontslapen", enz. Zeker, men bedoelt het goed, maar voor christenmensen doet het toch on gelovig, of, om de rechte naam noemen: goddeloos aan, wanneer men leest, dat hij of zij, tot grote droefheid der achtergeblevenenzegge: naar de hemel is gegaan. Predikanten van verscheidene kerken, o.a. ik, die al 66 ja-ren predik, weten hoevelen jaar en dag aanhoudend en hartelijk bidden om bekeerd te worden, en om vooral absolute zekerheid dienaangaande te mogen hebben. Men wil zelfs soms met de overle dene nog de achterdeur uit, en adver teert dan: „In de hoop des eeuwigen levens", Titus 1 2, om daarmee te zeggen, dat de overledene wel geen vaste grond voor de eeuwigheid had, maar toch meer of min (er is hierin nogal nuancering) een kleine hoop. Paul us spreekt hier echter niet van een hoop, waarin de mogelijkheid zit, welke falikant kan uitkomen (een hoop, die beschamen zou), doch daar- Het begon in een klas van de vakschool voor meisjes in Den Helder. De tekenleraar C. F. van Neerijnen zette een paar dagen na de stormramp een tekening op het schoolbord: een paard dat vlucht voor het wassende water. De foto graaf Ben Kool verscheen, de druk persen van de heer De Boer kwa men in beweging en weldra waren er stapels en nog eens stapels prent briefkaarten, waarop de afbeelding stond die op het schoolbord was getekend. Scholieren in Den Helder en om geving trokken er op uit en reeds de eerste dag waren tienduizend kaarten verkochtDe baten waren voor het Rampenfonds. De actie groeide als een sneeuwbal: zij werd „landelijk" en zelfs internationaal. Thans zijn al meer dan honderd tienduizend kaarten (kwartje per stuk) verkocht. De heer Van$Ngerijnen had alleen maar bedoeld zijn gevoelens te uiten, maar de jongeren-zagen in zijn tekening direct een middel om te helpen. Ouderen organiseerden de actie tot een „Jeugdactie Rampenfonds"Het millioen wil men in ieder geval halen! De middenstandscentrale te Zierikzee heeft een kort geding aanhangig ge maakt tegen B. en W. van Zierikzee in verband met de door de burgemees ter bevolen ontruiming van de ge meente. De grief van de middenstands- centrale is voornamelijk, dat ook in woners, die in een droog en veilig huis zaten, toch de gemeente moesten ver laten. Men betwist, dat de burgemees ter bevoegdheid had een zo ingrijpen- maatregel te gelasten. De burgemeester heeft zich, volgens de middenstandscentrale, ten onrechte op de artt. 219 en 220 van de Ge meentewet beroepen. Deze artikelen bepalen, dat de burgemeester bevoegd is in bijzondere gevallen, genoemd in art. 217, alle bevelen te geven, die hij ter handhaving van de orde nodig acht. Hij kan ook algemene voorschriften van politie voor de inwoners uitvaar digen. De in art. 217 bedoelde gevallen zijn: oproerige beweging, samenscholing of andere stoornis der openbare orde of 1 ernstige vrees voor het ontstaan daar van. Volgens de middenstandscentrale was er in Zierikzee geen sprake van dat deze omstandigheden zich voor deden. POGING TOT DOODSLAG IN DEN HAAG Zaterdagmiddag heeft de 29-jarige musicus Th. W. in een perceel aan de Molenstraat in Den Haag getracht zijn vriendin I. S. uit Amsterdam van het leven te beroven door haar de keel dicht te knijpen. Medebewoners van het perceel 'schoten toe en wisten de musicus ie overmeesteren. Hij is naar het politiebureau overgebracht. Mejuf frouw S. is ter observatie in de Ra- maerkliniek opgenomen. „Ahov" vergeet Fanstns niet Verwacht wordt dat de zandzuiger „Ahoy" deze week naar Hoek van Holland zal terugkeren om het werk aan de „Faustus" voort te zetten. „W" hebben te aanvaarden, dat aosolute veiligheid tegen dijkdoorbra ken niet te verkrijgen is" Dit is de strekking van een beschou wing van ir V J P de Blocq van Kuf- feler in „De Ingenieur" over de waters nood van 31 Januari. De schrijver wijst er op. dat bij de jongste ramp de hoogst bekende waterstand mei 75 centimeter werd overschreden „Men zou voortaan met deze nieuwe ervaring rekening kunnen houden Maar wie ga randeert. dat een der volgende depres sies zich niet nog langzamer zal bewe gen en misschien enige tijd vrij sta- tionnair zaï blijven? De gevolgen daar van op de waterstanden zijn onbere kenbaar Wij zijn niet in staat de voor de toekomst meest ongunstige toestand te voorspellen en onze waterkeringen absoluut veilig te makën. Dit heeft de Rijkswaterstaat et in de laatste tijd toe geleid om het stelsel van het op eenstapelen van de bekende ongun stigste toestanden bij hei bepalen van diikhoogten te verlaten en in plaats van de illusie van absolute veiligheid *en ndruk van de relatieve veiligheid 1»? geven" dan: Laat ons volksgeweten hier het nemen van risico toe? „Bij de beant woording van deze vraag behoren wij te letten op onze houding tegenover andere gevaren, die ons voortdurend Ir. DE BLOCQ VAN KUFFELER: „Aanvaard het onver mijdelijke en wees pa raai bii rampen". bedreigen. Het moderne verkeer eiste hier te lande in één jaar, nl. 1951, 1134 slachtoffers. De jongste watersnood veroorzaakte een materiële schade, die nog niet te ramen is, maar door de re gering in de orde van grootte van 1 mil- lard wordt geschat Brand veroorzaak te in ons land gedurende de laatste vijf iaat gemiddeld ruim 35 millioen per jaar schade, waaruit blijkt, dat schade geeft dan overstromingen. Wij trachten door passende maatregelen verkeersongevallen en brandschade zo veel mogelijk te beperken, maar nie mand koestert de illusie deze uit te sluiten. Wij aanvaarden hier gelaten het onvermijdelijke Zullen wij er dan ook niet toe kunnen komen het onver mijdelijke risico van de dijkdoorbra ken te leren aanvaarden? In elk ge- va] is het beter zich bewust te zijn van een steeds dreigend gevaar, dan zich te koesteren in de illusje van ab solute veiligheid." Schrijver betoogt verder, dat men zich terdege zal moeten beraden op de maatregelen, di- onmiddellijk in ge val van een ramp getroffen moeten worden. „Heeft men direct na de ramp geen gebrek aan vaartuigen, geschikt om in het geïnundeerde terrein te ope reren en aan hefschroefvliegtuïgen ge voeld? Die vereiste maatregelen moe ten worden voorbereid en gecoördi neerd en men moet ter zake steeds pa raat blijven. Blijven rampen lang uit dan dreigt wat dit laatste betreft ge vaar Daarom moet het in onze gedach ten worden ingehamerd, dat, al houdt de vijand zich ook nog lang verborgen, Jr. de Blocq van Kuffeler vraagt brand in het, algemeen belangrijk meer hij toch op elk ogenblik kan toeslaan." Behalve de direete gevolgen van de watersnood kunnen zich eveneens tal van indirecte factoren voordoen, waardoor middenstandsondernemingen in en buiten de getroffen gebieden in liquiriiteitsmoeilijk- heden komen. Daarom heeft het directoraat- generaal voor de middenstand de bestaande regeling „Bijzondere credleten voor de middenstand" aangevuld, ten einde op korte termijn aan de/.e moeilijkheden tegemoet te komen. Bij deze crediethulp kunnen zich de vol gende gevallen voordoen: a. Tal van ondernemingen In en buiten de getroffen gebieden, welke geheel of ten dele hun afzet hebben in deze streken, zul len moeilijkheden ondervinden bij de in cassering van hun vorderingen op door de ramp getroffen bedrijven. Verder zal hun afzet kunnen stagneren doordat een groep van afnemers in de getroffen gebieden voor lopig uitvalt, terwijl zij orders in bewerking hebben, welke met kunnen worden afge leverd, of inkooporders hebben geplaatst, welke niet kunnen worden doorgeleverd Wellicht zullen zich hier nog andere moei lijkheden kunnen voordoen. Voor de over brugging van dergelijke moeilijkheden zal, ten einde deze bedrijven op gang te houden een bijzonder crediet kunnen worden aan gevraagd bij het voor deze bedrijven dichtst bijzijnde kantoor van de Ned. Middenstands- bank N.V. Ook indoen een credietaanvrager recht streeks door de ramp is getroffen, zal dit bijzonder crediet in daarvoor in aanmerking komende gevallen alleen kunnen worden verstrekt voor overbrugging van boven vermelde liquiditeitsmoeilijkheden. Geen crediet zal worden verstrekt wegens mate riële schade aan voorraden, bedrijfsuitrus- ting en panden, daarvoor zullen de afzon derlijk door de overheid getroffen rege lingen gelden. b. In de getroffen gebieden zullen op grote schaal herstelwerkzaamheden aan licht beschadigde panden moeten worden verricht en voor zwaar beschadigde panden nood voorzieningen worden getroffen, ten einde grotere schade (bijv. instorten) te voor komen Een en ander kan zware eisen stellen aan de finaneïeringspositie van ambachts patroons (timmerlieden, metselaar, stuca- doors. schilders, electriciens. enz.) Zij zullen op zeer korte termijn personeel moeten aan nemen. materiaal inkopen enz. Bovendien zal het de getroffenen voor wie de werk zaamheden worden uitgevoerd, niet altijd moeelük zijn de vorderingen van de am- baehtsnatroons snel te voldoen Ambachts- natroons. die zich onder invloed van de hiervoor geschetste omstandigheden ln liquiditeitsmoeiüikheden bevinden kunnen zich ter verkrijging van een bijzonder cre diet eveneens wenden tot het voor hen dichtstbijzijnde kantoor van de Nederlandse MTddenstandsbank. Extra 7,i Iting Prnv. Staten van N.-Brahant De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant heeft de Kroon mach tiging gevraagd voor het houden van een extra-zitting der Prov. Staten van Noord-Brabant. In deze vergadering welke mogelijk medio Maart zal wor den gehouden zullen de Ged. Staten verslag uitbrengen van de omvang der watersnoodschade in Noord-Brabant. Bovendien zullen zij een crediet aanvragen om in de financiële behoef ten te voorzien. entegen juist van absolute zekerheid des geloojs, waarom hij er aan toe voegt: „welke God, Die niet liegen kan, beloofd heeft!" Waarbij men boven dien moet vergelijken, wat hij in Titus 3 7 schrijft: „opdat wij, gerechtvaar digd zijnde door Zijn genade, erfgena men zouden worden naar de hoop des eeuwigen levens". Rotterdam, M. H. A. v. d. Valk Verslaggever in de boot In Trouw van 4 Februari vertelt uw speciale verslaggever, hoe hij, in een platte boot gezeten, heeft meegemaakt, dat nog juist een kind kon worden ge red, maar dat de vader en moeder op het dak moesten achterblijven omdat er geen plaats was in de boot. Mijn vraag is: wat deed die speciale ver slaggever in de boot. Naar mijn me ning zou er nog een plaats over zijn geweest in de boot, wanneer die ver slaggever er- niet in had gezeten. Ik kan daaruit dan ook geen andere con clusie trekken dan dat die verslagge ver één dode op zijn geweten heeft, wanneer het bewuste huis met de va der en moeder op het dak zijn wegge vaagd voordat de boot terug kon ko men. Als d'ie speciale verslaggever per ongeluk in mijn boot had gezeten had ik hem op het dak gezet, misschien was er dan nooit meer een verslag geko- Midwolda H. A. Uü De geachte inzender onderschat wel heel erg het verantwoordelijkheidsge voel van de verslaggever, zoivel als van de autoriteiten, die de leiding had den bij het reddingswerk. Laten wij voorop stellen, dat de betrokken vader en moeder inderdaad later zijn gered, doch zelfs indien dit niet hel geval zou zijn geweest is zijn conclusie toch wel heel erg voorbarig. Het was zo, dat elke reddingboot in het noodgebied een bepaald aantal mannen in dit geval militairen aan boord moest hebben als bemanning en helpers. Inzender zou inderdaad gelijk hebben indien onze verslaggever de tocht had meegemaakt als extra-passagier, doch indien de briefschrijver ook maar enigszins op de hoogte was geweest van de situatie in het noodgebied tijdens die eerste verschrikkelijke dagen, dan zou hij weten, dat geen enkele militaire com mandant dat ooit zou hebben toegela ten. Dat zou dan inderdaad ten koste van ivellicht een mensenleven zijn ge gaan. Wij kunnen hem echter gerust stellen: zoiets was volkomen onmoge lijk. Onze verslaggever kon slechts in die boot gaan zitten door de plaats in te nemen van een lid van de beman ning. dat anders in elk geval had mee- gemoeten Hij verplichtte zich daar door nok om de handen uit de mouwen te steken en als lid van de bemanning zijn plicht te doen Dit heeft hij dan ook gedaan. Het spreekt toch vanzelf, dat onze verslaggever in elk ander ge val c/een plaats in zo'n boot had willen hebben. t Advertentie) RHEUMATIEK.— tJw tergend© wlnterkwaal legt het af tegen de weldadige warmte »an de ptjnstfflende Thennogène. &/ERM0GÈNF Esperanto 1 „De heer Tilanus vond het toch al te dwaas, wel het onderwijs in Espe ranto mogelijk te maken en niet he onderwijs in Engels, Frans of Duits." Dit las ik 14-2-'53 in het Kamerover zicht van Trouw. Volgens Esperantisten is dit goec gezien. Waarom nu meer talen? Er zouden reeds 2796 talen in de wereld zijn. Esperantisten zeggen, dat al die talen, waaronder het Frans, Duits en Engels, toch niet geleerd kunnen worden op de lagere school. En daar voeren ze ook nog bewijzen voor aan. Esperanto is echter een taal, die men wel als kind reeds leren kan. Een jaar Esperanto- onderwijs op de lagere school, in een van de hoogste klassen, is voldoende. En deze kinderen kunnen in hun verder leven overal in de wereld terecht. Daarom werd een petitionnement aan de UNESCO aangeboden en wordt hoopvol de Alg. Conferentie, die in 1954 in Montevideo zal worden gehou den. afgewacht, oodat in alle landen Esperanto-onderwijs op de lagere scholen verplicht gesteld wordt. Hengelo. J. IJBEN Esperanto II Uit de „Parlementaire Overzichten" van 13, 14 en 18 Februari, moet ik tot mijn spijt opmaken, dat uw redacteur volgens mij redeloze tegenzin heeft te gen het Esperanto. Van harte hoop ik, dat deze tegen zin slechts op volkomen onkunde om trent betekenis en waarde van een bo ven de landelijke talen staande alge meen verbreide en voor iedereen ge makkelijk leerbare taal, berust. Jonge kinderen zullen over het al gemeen moeilijk een der zg. moderne talen leren, maar uit eigen ondervin ding weet ik dat zij zich het Esperan to spelenderwijs eigen kunnen maken. Dat het voorstel om het Esperanto- onderwijs op de lagere scholen moge lijk te maken, is verworpen, is jammer (een volgend maal beter, zullen we ho pen) maar dat Uw redacteur hierover zijn voldoening laat blijken, is min of eer kortzichtig. Juist in de laatste weken hebben we gezien wat eenheid vermag. Mannen en vrouwen uit talrijke landen werk ten te zamen, maar er was een ernstige hinderpaal, zij konden elkander over hel algemeen niet verstaan Het zou wel mogelijk zijn geweest, als een voorstel zoals nu in de Tweede Kamer verworpen is, 10. 20 of 50 jaar geleden in de Kamers van al deze lan den eens wel was aangenomen. Amsterdam. N. de V. Opmerkelijk II Ik heb mij verbaasd over en geërgerd aan het ingezonden stuk van P. A. te V., getiteld: „Opmerkelijk". Inzender duidt het onze regering euvel, dat zij in samenwerking met de nuchter denkende landbouwer tegen grote kosten onze veestapel geheel t.b.c.-vrij wenst te maken. Denkt hij nu heus dat regering en landbouwer dit doen met de bedoeling tegen de ordinantiën Gods in te gaan? ïs het in zijn brein nooit eens opge komen dat deze maatregelen worden genomen om de t.b.c.-besmetting bij de mens tegen te gaan? Heeft de t.b.c. nog niet genoeg leed over de mens gebracht? En zou de regering niet alles mogen doen om hel leed. zo mogelijk te voorkomen? Tk vraag de schrijver van het ge wraakte stukje: Als u ziek ligt, gaat u dan naar de dokter, of wordt dit ook beschouwd als ingrijpen van de mens tegen de bedoeling van God? G. v. B. Opmerkelijk III Naar mijn bescheiden mening kun nen sommige inzenders het toch wel bruin bakken. Ik bedoel het. stukje onder de titel „Opmerkelijk". Het is volkomen Bijbels om de wind „Gods adem" te noemen, als die ons zegen brengt, zoals regen na grote droogte of vernietiging van onze vij anden. Maar als de wind ons een ramp brengt, schrijft men met die benaming God de verantwoording toe voor deze ramp, terwijl het Bijtoeiser is aan te nemen, dat God tegen de Satan zeide. Zie het is alles in uw hand (ter be proeving); zie het boek Job. Gods adem? Hoe weten wij dat? En dan het fatalisme van de inzen der P. A. te V. „de mens die zichzelf wil helpen" enz. en de duidelijke propaganda legen de tbc-inenting, im mers een maatregel van hygiëne! De heer P. V. moet zich dan niet meer wassen, want hij mocht eens gevaar lijke bacteriën verdrijven die God op hem heeft geplaatst. Hij moet dan maar alle maatregelen verzuimen ter ziektebestrijding (ook van zijn vee), want God zorgt Hij mag toch zich zelf niet helpen? Zo verlaagt P V. de heilige God tot knecht in zijn dienst Het is te gruwelijk om er verder over te praten. Amsterdam D. Kapteyn Systeem „De Muralt Stormen en hoog water heb ik als Zeeuw meer meegemaakt, nl. 12 Maart 1906, toen ook polders bij Rilland Baih zijn ondergelopen, de zg. Engelse pot ders. Later is de naam van die polders gewijzigd in Bathpolders. Bij het her stel van de dijken is het zg. systeem- „De Muralt" toegepast. Dit was, meen ik. een ingenieur uit Zierikzee. Op de dijken is een gewapend be tonnen muur van 1 m hoog aange bracht, later nog aangevuld met een betonnen glooiing aan de waterkant, met vakken waarin het water kan lo pen bij vloed, doch ook weer terug kan vloeien. Deze Bathpolders hebben de jongste ramp doorstaan, zodat m.i. bovenge noemde bewerking aan de waterke ringen een hoogst urgente zaak is. H. J. v. d. Klooster Dank van Hoogmade Ds. J. de Jong, Ned. Herv. predikant te Hoogmade, schrijft aan Trouw: De Herv. Kerkeraad en Gem. ie Hoogmade zijn u onzegbaar dankbaar, dat u uw kolommen hebt opengesteld voor.de belangen van het bouwvallige kerkje, en de milde gevers en geef sters voor hun bijdragen voor de res tauratie. Op 1 Febr. werd het Z.W. van ons land getroffen door de girote ramp. We verwachtten niet anders, dan dat al de aandacht van heel philantropisch Ne derland voortaan uitsluitend zou zijn gevestigd op onze zwaar getroffen landgenoten. Tot onze grote vreugde bleef men echter ook de kleine Gi- deons-bende, die dapper strijdt voor de Reformatorische Waarheid in dit gewest, in liefde gedenken. Tot heden werd op gironr. 11834 van ondergete kende f 1928.71 bijgeschreven. We kunnen niet zeggen, hoe goed het ons doet ook zoveel liefde te ont vangen van leden der Geref. Kerken. Hier wordt een innerlijke eenheid openbaar, die het werk is van de H. Geest. Indien we nu nog een duizend gulden ontvangen, dan is ons door de Ned. Gustaaf Adolf Vereniging f 500 toege zegd, als sluitsteen voor 8 mille. Dan zijn we nog niet toe aan de totale res tauratie, die begroot is op f 38000. Maar dan kan er toch reeds belangrijk reparatiewerk tot stand worden ge bracht. Hoogmade, J. de Jong Dank aan journalisten In hun onopgesmukte verhalen over de ramp waren de dagbladcorrespon denten steeds vol lof over de moed en volharding der militairen en burgers die al het mogelijke deden om te red den wat te redden viel en hel leed zo veel mogelijk te verzachten. Doch hebben wij bij het lezen van deze ver halen ook wel eens gedacht aan de verslaggevers en persfotografen die zich aan dezelfde gevaren en ontbe ringen blootstelden als de redders? Telkens begaven zij zich, samen met dezen, naaT andere plaatsen vol el lende. koude, sneeuw, regen, wind en grote vermoeienissen trotserend, om daarna hun verslagen te maken, Daarom wi] ik hier een woord van oprechte dank uitspreken aan deze verslaggevers voor inspannende, ver moeiende arbeid voor ons verricht. Velp, 13 Febr. C. van den Berg van Saparoea ge-pens. ritmeester. Nieuwjaarsdag In het hoofdartikel „Zon- en Feest dagen" werd gesteld, dat Nieuwjaars dag helemaal geen Christelijke feest dag is. Het is wel jammer dat dit besef thans in vele kringen uitgesleten is, maai Nieuwjaarsdag is van oude tijden af door de Christelijke Kerk als een feest dag beschouwd. Geen burgerlijke, docb een kerkelijke, een Christelijke feest- ig. Nieuwjaarsdag is de octaafdag (de achtste dag) van Kerstmis. Dan her denkt de Kerk (moet zij althans her denken) de besnijdenis van onze Here Jezus Christus. Zie Lucas 2 vers 21: „En toen acht dagen vervuld wa ren, zodat zij Hem moesten besnijden, ontving Hij ook de naam Jezus, die door de engel genoemd was, eer Hij in de moederschoot was ontvangen." Is het geen schone gedachte, dat de christelijke jaartelling, dat ieder jaar begint met de dag waarop Christus de naam Zaligmaker (Jezus betekent: de Here maakt zalig) ontving en we dus elk „jaar onzes Heren" in Zijn naam ontvangen? In de Rooms-Katholieke Kerk wordt nog altijd in de Mis het straks door ons geciteerde Evangelie gelezen. Maar ook onze Gereformeerde vaderen in de gou den eeuw noemden 1 Januari „Het feesi van 's Heren besnijdendsse". Vandaar dat ook thans nog op Nieuwjaarsdag in de morgen een godsdienstoefening wordt gehouden, evenals op Hemel vaartsdag enz. Het ware te wensen, dat de liturgi sche betekenis van Nieuwjaarsdag weet begrepen werd. dan waren de kerken op deze dag ook beter bezocht. Rotterdam Mr. W BRAK De minister van Binnenlandse Za ken heeft in verband met de adoptie actie van gemeenten aan de gemeente besturen geschreven, dat op het ogen blik de nationale inzameling ten be hoeve van de getroffenen de voorrang heeft. Alles moet voorkomen worden om deze actie te doorkruisen. „Hoe aantrekkelijk de gedachte van het adopteren van getroffen gemeenten op zichzelf ook zij, er zijn aan het op eigen gelegenheid adopteren van ge meenten consequenties verbonden, die niet te overzien zijn. Bovendien dient er voor te worden gewaakt dat de hulpverlening aan de getroffen ge bieden op evenredige wijze ten goede komt", zo schrijft minister Beel. Hij verzoekt de gemeenten zich met de Ver. van Ned. Gemeenten te verstaan. AM STERDAM, 23 Febr. Spliet- hofif's bevrachtingskantoor deelt mede: ten gevolge van de strenge vorst heeft zich op de zee rondom Helsinki, de belangrijkste Finse aanvoerhaven, zeer veel ijs gevormd. Door het krui en van het ijs ontstonden huizenhoge ijsbergen en veertien dagen geleden bleek het zelfs met behulp van de machtige Finse ijsibrekers niet langer mogelijk de haven open te houden. Zware stormen sloegen Donderdag en Vrijdag de ijsbergen uiteen en dreven deze verder naar zee. Hiervan maakte het Nederlandse m.s. „Admiralen- gracht" gébruik om zonder ijsbreker hulp Zaterdagmiddag j.l. onverwacht de haven van Helsinki binen te lo pen. Het schip werd meteen gelost ten einde te voorkomen, dat het bij gewij zigde wind zou worden ingesloten. De „Admiralengracht" vertrok nog Zon dagavond van Helsinki naar Abo om het resterende gedeelte der lading te lossen en de thuislading in te nemen. Het m.s. „Admiralengracht", in 1950 te Groningen gebouwd, vaart in de „Suomi Lijn" Amsterdam, die een ge regelde lijndienst op Zuid-Finland on derhoudt. OUD -GEÏNTERNEERDE EIST VERGOEDING VAN SCHADE Maandagmorgen a.s. zullen voor de civiele kamer van de rechtbank te 's-Gravenhage de pleidooien worden gehouden in het civiele geding, dat een voormalige geïnterneerde van een kamp in Suriname, de heer C. Miga uit Den Haag, wegens de naar zijn me ning zeer sledite behandeling in het kamp aanhangig heeft gemaakt tegen de staat der Nederlanden, Indonesia en Suriname. Eiser vraagt schadevergoe ding van 65.401. De heer Miga behoorde tot de groep Nederlanders, die op of omstreeks 10 Mei 1940 wegens lidmaatschap van de N.S.B. in Ind'ië geïnterneerd werd. In 1942 werd hij met 144 anderen naar Suriname getransporteerd. Alwaar hij tot Augustus 1946 verbleef in een ge vangenenkamp, om vervolgens zonder meer te worden vrijgelaten. Volgens eiser waren van de 145 naar Suriname getransporteerden slechts on geveer tachtig mensen lid van de N.S.B.de overigen niet. In het kamp werden twee geïnterneerden in 1942 doodgeschoten. Met de nabestaanden van een hunner heeft de staat een fi nanciële regeling voor schadevergoe ding getroffen. Voor de heer Miga zal Maandag op treden mr A. G. Besier uit Amsterdam, voor de staat der Nederlanden en Su riname mr G. J. Schollen en voor In donesia mr D. J. Veegens. JOODSE MEDEBURGERS OPGELICHT? De bijzondere strafkamer van de Amsterdam scbe rechtbank, die gister morgen uitspraak zou doen in een van de laatste zaken der bijzondere rechts pleging, heeft het onderzoek niet vol ledig geacht en zal dit op 23 Maart a.s. om 11 uur voortzetten. Het gaat hier om de zaak tegen de J-jarige vertegenwoordiger C. B. uit Soest, die zich op vrije voeten bevindt en tegen wie wegens tijdens de bezet ting gepleegde oplichting van Joodse medeburgers drie jaar is geëist. Aan verdachte is ten laste gelegd, dat hij van Joodse Nederlanders tegen belofte hen naar Zwitserland te ztzllen helpen grote sommen gelds zou hebben aangenomen. Op de volgende zitting van de bij zondere strafkamer zullen alsnog en kele getuigen worden gehoord. Kettingbrief II De kettingbrief van de „Nederlan der" is redelijk noch zedelijk verant woord. Van de 20 ct. van iedere post zegel komt slechts de helft ten goede aan het Rampenfonds, terwijl de an dere helfl plus de schrijftijd van vijf brieven wordt verk.wi.sl En dan nog het loterij-idee aan die ketiingbrief- onzin (vaak met materiële achter grond!) waartegen niet genoeg kan worden gewaarschuwd. A. D. K. Dodelijke trap van pony (Van onze correspondent). De pluimveefokker K. te Heei Hugowaard, kreeg Zondagmiddag een trap van een pony, die zo hevig aan kwam, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. Binnenkort zal worden begonnen met de aanleg van waterleiding in de gemeenten Helden, Maasbree en Kessel. Er zal een waterwinnings installatie worden gebouwd in de bossen onder Helden-dorp. Van daaruit zullen leidingen wor den gelegd naar de dorpen Helden, Panningen en Berlnge enerzijds, en naar Kessel, Baarlo en Maasbree anderzijds. Vera Lynn, soldatenkoor en een for midabele echo zijn één begrip op de recente platen, die stuk voor stuk „top hits" zijn geworden, zoals men een bijzonder succes in de gramofoonpla- tenwereld pleegt te noemen. Dank zij dit Amerikaanse show-procédé geniet deze Engelse zangeres van het senti mentele, echt Engelse lied (met uitzon dering dan van de Engelse versie van „Auf wiederseh'n") thans ook in ons land een bijzondere populariteit. Maar wie de echte Vera wil leren kennen, de Londense loodgietersdochter, die reeds voor de oorlog in haar vaderland enorm populair was en die in 1940 door het leger tot „Sweetheart of the Forces" werd gekozen, schaffe zich de langspeel plaat „Sincerely Yours" (Decca LF 1022) aan. Op deze Engelse Decca leren wij Vera Lynn in een achttal songs kennen als een dóór en. dóór Engelse vocaliste, die voor de liefhebbers van deze songs ivaarlijk niet de op effect jagende echo nodig heeft. Zij is op „Sincerely Yours" minder belast met show, en daardoor meer intiem. Een uitstekende opnam».

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3