Staan i Weldra tien Hervormde predikanten in Australië Spannende uren bij dijk te Rilland-Bath Zeventiende lijst van verliezen „De dagen onzer jaren ZU HELPEN NEDERLANDERS OVER MOEILIJKE TIJD HEEN Warme harten in koude streken De „Oranje" heden te A'dam verwacht Wenen verwacht herleven der links-rechtse coalitie Koningin en Prins naar Londen Nog steeds stroom van buitenlandse gi ten FOTO-JAARBOEK EN ROMAN Dagelijks feuilleton STREVEN NAAR VERGROTING LANDBOUWPRODUCTIE \£n Evenaar tot Pool DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 TROUW 5 IN GESPREK MET DR. E. EMMEN (Van onze Haagse redacteur). Nederlandse Protestanten, die gaan emigreren, moeten zich steeds voor ogen houden, dat zij nergens ter wereld een kerk zullen vinden, die precies gelijk is aan hun kerk in Nederland. Zij moeten de situatie op kerkelijk en geestelijk gebied, zoals die gegroeid is in het land waar zij komen, serieus aanvaarden en niet onmiddellijk Nederlandse toestanden en gewoonten willen overbrengen. Het is goed, dat zij trachten een bijdrage te leveren tot versterking en opbouw van het bestaande en in Australië en Nieuw-Zeeland zal men hen daarvoor dankbaar zijn, maar er is eerst een overgangstijd nodig om een inzicht te krijgen in de bestaande toestand. Dit zeide dr. E. Emmen, secretaris generaal van de Synode der Ned. Her vormde Kenk, die dezer dagen is te ruggekeerd van een reis naar Austra lië en Nieuw-Zeeland. Dr. Eimmen vertelde, dat in Nieuw-Zeeland thans één Hervormde predikant uit Neder land werkzaam is, terwijl in April a.s. de tiende Hervormde predikant uit Nederland naar Australië zal vertrek ken. Deze predikanten hébben niet tot taak ginds een Nederlandse kerk op te bouwen. Zij worden over het alge meen opgenomen in de Presbyteriaan se kerken ter plaatse en krijgen daar naast van de kerk in Nederland het verzoek de geestelijke 'verzorging van de Nederlanders in Ihun naaste omge ving op zich te nemen. Dat wil zeg gen dat zij deze Nederlanders gedu rende de overgangstijd helpen in gees telijke en ook wel in andere moeilijk heden. Moeilijkheden Een van de moeilijkheden waarmee de Nederlanders vooral in de eerste tijd van 'hun veihlljf te kaïmipen heb ben Is het feit, dat zij de kerkdiensten niet ten volle kunnen beleven. De taal levert vaak moeilijkheden op, de litur gie en ook de preek vragen van velen een geheel andere instelling dan in Nederland. Het Is een verblijdend ver schijnsel dat de Australische en Nieuw- Zeelandse predikanten daar begrip voor tonen en open staan voor de op merkingen van de Nederlanders. Wat het kerkelijk leven betreft wees dr. Emmen er op, dat Australië en Nieuw-Zeeland jonge landen zijn, waar men optimistisch leeft en denkt, het geen ook in het kerkelijke leven tot uiting komt. Uit Nederlands oogpunt bezien is dit leven niet heel sterk LAPLAND HELPT Een treffend bewijs van me deleven met de overstromings ramp hebben elf Nederlanders te Gallivare in Lapland (Zweden), het gebied waar de ijzerertsen worden gedolvengeleverd. Met toestemming van de autoriteiten en hulp van de plaatselijke pers, zetten zij een hulpactie op toww, o.m. bestaande uit een inzame ling van kleding, huishoudlinnen e.d. Ook werd een huis-aan-huis- collecte gehouden en de op brengst van een lezing over Ne derland werd eveneens voor de slachtoffers van de watersnood bestemd. De 7000 inwoners van Gdllivare, dat thans in het voort durend duister van de Poolnacht is gehuld en waar liet 30 gr. Cel sius vriest bij een meter sneeuw, toonden een warm hart te be zitten, want de actie werd een volledig succes. In deze barre streken begrijpt men wat het zeggen wil door een natuurramp te worden getroffen. Een brief van een Nederlander in Gdlli vare aan een relatie te Amster dam eindigt met de woorden: „Wat mij ook diep treft is het feit, dat er weer een catastrophe nodig was om de mensen en vol keren dichter bij elkaar te bren gen. Een teken dat het kan en hopelijk niet ailleen onder der gelijke omstandigheden". leidende figuren in kerkelijke krin gen zien dit ook zeer wel in. Zij zul len dankbaar zijn wanneer de Neder landers hun bijdragen willen leveren tot versterking en opbouw van het kerkelijke leven, dat nog in ontwik keling is. Dr. Emmen had veel lof voor de wijze waarop de Nederlandse predikanten in Australië en Nieuw- Zeeland werken. De geëmigreerde Ne derlanders hebben veel aan hen- te danken en zijn voor de steun -van deze predikanten ook zeer dankbaar. Hij zeide te hopen dat er nog voor veel jonge predikanten en afgestudeerde candidaten de mogelijkheid zal zijn naar deze landen te gaan. Dr. Emmen heeft in Australië en Nieuw-Zeeland talloze gesprekken ge had met vooraanstaande personen in kerkelijke en overheidskringen en met vele Ned er la meters. De Nederlanders hebben goede mogelijkheden in Australië en Nieuw-Zeeland. Te wei nig aandacht wordt nog besteed aan het plaatsen van Nederlanders in de landbouw in Australië, maar pogingen om daarin verbetering te brengen wor den nu aangevat. (ADVERTENTIE) Blijf niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen. Roei ze nit met wortel ob Uk. Neem Kruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat wekken lever, nieren en inge wanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordlt weer gezuiverd en zuiver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn Koop vandaag Kruschen bij Uw apo theker of drogist en begin morgen ochtend die heilzame kuur. De „Oranje", die in het begin van het jaar met de „Willem Ruys" in aanvaring is gekomen, zal, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden hedenmiddag om ongeveer twee uur aan de Sumatrakadë te Amsterdam meren. Honderden militairen en burgers zwoegen bü Rllland-Bath om een in- laagdük langs de zgn. vierde weg dicht te krijgen. Dag en nacht hebben mili tairen met auto's bij laag water en met pontons bij hoog water zandzak ken aangtfvoerd om op deze oude vier de weg een ringdijk te leggen. Achter het geweldige gat is een zeedijk bij Hilland-iBatih. Die dijk, de inlaagdijk, moet ongeveer 1.75 m hoog worden. Slaagt men er in deze dijk bij het huidige dood tij dicht te krij gen, dan is van de ruim 1000 ha grote achterliggende polder het grootste deel afgesneden, omdat d-an achter de dijk nog rechtstreeks ruim 200 ha met het stroomgebied van het dijkgat in verbinding staat. Dit zou betekenen, dat de kansen om het gat in de zeedijk te sluiten, groter worden. Het kritieke punt bij het bouwen van de inlaagdijk is echter een watergang, een geul, die achter de dijk vroeger voor aan- en afvoer zorgde en die de vierde weg snijdt. Deze watergang blijkt bijzon der moeilijk te dichten en het is dan ook nog lang niet zéker, of de man nen er in zullen slagen, dit lastige gat te vullen. Hedenmorgen om vijf is het laatste gunstige ogenblik om bij laag tij, het laatste officiële dood tij van deze week, het werk te vol brengen. Slaagt men er in, -dan is de kans op dijkherstel in de zeewering van Rilland Bath aanzienlijk gestegen. a Het Britse instituut voor archae- ologiic heeft medegedeeld, dat bij Sultantepe (bij Harran in Turkije) de ontbrekende delen zijn gevonden van twee Babylonische gedichten, die de zondvloed en de schepping beschrij ven. Advertentie) Twee ontevreden extreme vleugels De Oostenrijkse regering van bonds kanselier Leopold Figl zal naar ver wachting vandaag of morgen haar ontslag indienen om plaats te maken voor een nieuw kabinet, na de ver kiezingen voor de Nationalrat (Twee de Kamer), die Zondag gehouden zijn. In Wenen verluidt, dat de socialisten en de conservatieve Volkspartij (R.K.), die de coalitieregering vormen, al het mogelijke doen om tot overeenstem ming te komen over het program en de portefeuillewlsseling. De Volkspartij van kanselier Figl kreeg 74 zetels (verlies 3), de socia listische partij van vice-kanselier Adolf Schërf won 73 zetels (winst 6) hoewel de socia-listen 37.000 stemmen meer behaalden dan de Volkspartij. De extreem-rechtse onaEbarukelijken kregen 14 zetels (verlies 2) en de communisten 4 zetels (verlies 1). Men verwacht, dat de Figl-Söharf- coalitie, 'die sinds 1945 heeft bestaan, weer zal herleven. De moeilijkheden, die het samengaan oplevert, vloeien voort uit de ontevredenheid onder de extremen in beide partijen, die zich niet willen neerleggen bij de nood zakelijke compromissen. De rechter vleugel van de Volkspartij eist vrij heid voor de ondernemers, stabilisatie de munt en een uitgesproken anti socialistische koers. De linkervleugel van de socialistische partij eist natio nalisaties, strenger toezicht op handel [Hoest? Keekk? M I sterk An"5ePh^pcn dade'V en (industrie en meer gelden voor sociale voorzieningen, zelfs als dit ge vaar voor inflatie inihoudt. De verdeling van de portefeuilles zal ongetwijfeld aanleiding geven tot scherp onderhandelen, nu de onder linge krachtsverhoudingen zijn gewij zigd. De Volkspartij verloor ongeveer 64.000 stemmen, de socialisten wonnen er 105.900, de onafhankelijken ver loren er 16.000 en de communisten wonnen er 15.000. Het officiële Sowjet-persbüreau „Tass" meldt, dat de verkiezingen zijn gehouden „onder een terreur, die ge richt was tegen de vooruitstrevende krachten'. De ,,New York Times" spreekt zijn voldoening uit over het resultaat. „Oostenrijk blijft in het de mocratische kamp", aldus het blad. KRONING BRENGT AMNESTIE VOOR BRITSE DESERTEURS Premier Churchill heeft in het La gerhuis bekendgemaakt, dat ter gele genheid van de kroning van koningin Elizabeth amnestie zal worden verleend aan de 10.400 niet opgespoorde deser teurs van de Britse strijdkrachten ge durende de tweede wereldoorlog. De premier zei echter niets over am nestie voor de ongeveer 1195 deserteurs uit de na-oorlogse jaren. De amnestie zal niet van toepassing zijn op over tredingen van Ihet Strafrecht door oor logsdeserteurs. Churchill waarschuwde, dat de am nestie een speciale maatregel was, die niet beschouwd diende te worden als een precedent. Hij zei, dat de mannen- die aanspraak willen maken op amnes tie, zich dienen te melden. Zij zouden later bij de reserve van gedemobili- seerden worden geplaatst. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zullen op 26 Februari een bezoek aan Londen brengen. Oor spronkelijk lag een tweedaags bezoek in de bedoeling, tijdens hetwelk aller eerst de tentoonstelling van oude Hol landse schilderijen uit particulier En gels bezit in Burlington House zou worden bezocht. Ook zou aan de Ko ningin tijdens een plechtigheid in de city de „freedom" van de „Carpenters' Company" worden aangeboden, waarna de Koningin en de Prins zouden aanzit ten aan een door de „Carpenters' Com pany" in de Drapers hall aan de bie den lunch. Tijdens het ééndaagse pro gramma, waartoe thans is besloten, zullen de Koningin en de Prins een be zoek brengen aan koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh, aan wie Hare Majesteit de dank van het Neder landse volk zal overbrengen voor de bulp van het zelf zo zwaar getroffen Engeland. Hare Majesteit zal voorts de tentoonstelling in Budlington House bezoeken en op de Nederlandse am bassade de „master" en de „clerk" van de Carpenters' Company ontvangen. Een 10 voor gezondheid Davltamon Veel hoger >n vitamine-waarde Flacon 50 dragees: f2,25 Flacon 100 dragées: f3,75 100 dragées voldoende voor3 maanden Géén antisemitisme, zegt Israëlische gezant Samuel ELisjif, die Israëlisch gezant in de Sowjet-Unie was en thans op weg is naar zijn land, heeft aan een verslag gever van het Zweedse blad „Dagens Nyhete'r" te Stockholm verklaard, dat .men het huidige anüi-Zionisme in de Sowjet-Unie niet moet verwarren met anti-semitisme". Hij herinnerde daarbij o.m. aan de lof in de Sow jet-pers voor Meohlis. ihet onlangs overleden Joodse lid van het centraal comité van de Sowjet-com munistische partij, en aan het feit, dat de Joodse schrijver ïlja Ehrenburg ais eerste Sowjetburger de Stalinprijs voor de vrede heeft ontvangen. Van het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis ontvingen wij de 17de lijst van slachtoffers van de watersnood. De lijst is gedateerd 23-2-'53. DINTELOORD Geborgen en geïdentificeerd: De Brujjn. PieterneUa Adriana, geb. 4.3.1911, gehuwd met Mart. Janssen, laatste adres: C 57. HALSTEREN Geborgen en geïdentificeerd: De Iveljzer, Elisabeth Maria, geb, 6.11.30. Maas, Cornelia Johanna Maria, geb. 27.2.47 te Halsteren, laatste adres: B 304. HERRINGEN Begraven in de gemeente Dlrksland: Melissant. Tennetje. geib. 12,8.83 te Herkingen, weduwe van Volaart, laatste adres: BaWenoordseweg 264, KRUIN1NGEN Geborgen: De Bel, Ellas Cornells, geb. 9.5.36 te Kruiningen, laatste adres: Adhterstraat 17. Rijkse, Ferdmandus, geb. 23 1.36 te 's-Heer Arendskerke, laatste adres: Grint weg 5. NIEUW-VOSSEMEER Geborgen cn begraven in Steenbergen: Ooms, Jacobus Adrianus Maria, geb. 10.7.35 te Nw.-Vossemeer, laatste adres: Kade 355, Ooms, Antonlus Josephus, geb. 11.8.93 te Nw.-Vossemeer, laatste adres: Kade 355. Van Someren, Joseph, geb. 23,9.45 te Nw.-Vossemeer, laatste adres: Pelsendijk 325. Hage, Elisabeth, geb. 31,7.1 STAVENISSE Geborgen: 1 te Stavemsse, laatste adres: Buurtweg A 91. STEENBERGEN Geborgen cn geïdentificeerd: Dekkers, Adrianus, geb. 28.1.90. Sehuurbiers, Marinus Antonlus, geb. 30.1.25. TEXEL Begraven: Koopman, Jan, geb. 4.1.04, laatste adres: De Waal 42. WILLEMSTAD Geborgen cn geïdentificeerd: Bos, Arie Balten, geb. 17,12.81. TEXEL Aanvulling en rectificatie 3e lijst dd. 6,2.53 Begraven: IJska, Redmer, geb. 25.4.96, laatste adres: De Waal 29, Kuip, Dirk, geb. 23.11.16, laatste adres: De Koog 36. Dijker, Willem, geb. 14.12,95, laatste adres: De Waal 58. Wieger, Bernardus, geb. 17.12.18, laatste adres: De Waal 81. Aanvulling en rectificatie 4e lijst dd. 7.2.53 Begraven: Walsweer, Siebren, geb. 17.4.1929, laatste adres: Eierland C 12. De regering vam Zuid-Rhodesia heeft 5000 pd. st. ter beschikking gesteld van het Rampenfonds. Het volk van Swaziland 250 pd. st. Beide bedragen zijn te Londen overhandigd aan de Nederlandse ambassadeur, mr. Stikker, aldus een mededeling van het ministe rie van Buitenlandse Zaken. Amerika: Te New York zijn be schikbaar negen draagbare electrische „Radiant heaters", geschonken door de hulporganisatie Hartford in Connecti cut. De apparaten zijn bestemd voor snelle droging van gebouwen. Hamipstead, op Long Island, heeft Heemstede geadopteerd. Zaterdag 28 Februari wordt een speciale „Haam stede-dag" georganiseerd voor hulp goederen. Uit een per 13 Februari opgemaakt rapport over de hulpacties in het res sort van het consulaat-generaal te New York blijkt, dat in Philadelphia grote kledinginzamelinjgen worden gehouden/ die ook niet te stuiten waren, toen bleek dat de behoefte aan kleding in Nederland minder werd. Alle politie- brandweerpo'sten waren als ont vangst centra aangewezen. De actie wordt geleid door burgemeester J. A. Clerk. Bij Bosch Keuning te Baarn is een boek verschenen, dat tweeslachtig is: het is een roman, waar doorheen een foto-jaarboek is gewerkt. Men kan ook zeggen, dat het een foto-jaarboek is, zo nu en dan onderbroken door een roman. Het boek, dat door mr. L. W. G. Scholten wordt ingeleid, heet „De dagen onzer Jaren"; de roman van P. Terpstra draagt tot titel „Ik weet waar gij woont". Niet iedere lezer zal opgetogen zijn Ut hei VUwcde* 5 DE WITT sprak kalm. .Vergadering", zo begon hij, „wij zijn hier geko men omdat de belangen van het land dat vragen. Eendrachtig horen wij in Gods kracht te 9taan om de eenheid, de grootheid en de bloei van de repu bliek te bevorderen. Hier waren moei lijkheden. Ach waar zijn ze niet op aardeEven wiekten de bleke han den uiteen. „Het lust mij niet al de oude geschillen weer te noemen. Ieder mens maakt fouten. Dus ook de stad. En ook de edelen. Maar ik stel voor de, jonkers weer toe te laten in de land dag. De namen van hun geslachten hebben een goede klank onder ons." „De klank van het goud", schreeuw de Tamminga, maar De Witt ging on verstoorbaar verder. „Het lijkt mij voor de vrede in deze gewesten en voor de goede gang van zaken in het gemenebest noodzakelijk, dat deze vergadering een negental ar biters benoemt, die in alle geschillen uitspraak kunnen doen. Voorts zou een nieuw reglement kunnen worden ge maakt." Hij z'weeg en ging zitten. In de zaal roezemoesden de stemmen. Wat De Witt daar voorstelde was zo kwaad nog niet. Negen arbiters dan had men altijd een college waarbij men met zijn klachten terecht kon. En een nieuw reglement ook daar kon men in mee gaan. De stemming werd kalmer. De arbi ters werden benoemd en het maken van een reglement werd aan de stads- fchrljver opgedragen. Opmerkelijk kalm voor een vergadering in Gronin- §en ging men uiteen. 's Middags reden de koetsen de poort1 weer uit. Snel wiegden ze het Zuiden in. Westerbaen las in zijn boek. De Witt zat rechtop en wierp een laatste blik op de slanke Martinitoren, die hoog de blauwe hemel inpilaarde. Het was toch gelukt de vrede te herstellen, stel de hij vast. Voor hoelang? Welke macht- hadden de gilden nog in dit gewest? Hij moest naar Den Haag terug. Er wa ren andere dingen, die zijn aandacht vroegen. Cromwell! Wérd het oorlog met Engeland, Frankrijk?Johan de Witt sloot even de ogen. Er waren an dere dingen in de wereld dan een troep kijvende boerenjonkers en burgers. De koetsen snelden voort. Staande op zijn erf keek boer Fockens ze peinzend na. HOOFDSTUK 2 EEN dichte nevel hing laag over de kale velden. Koud blies de wind uit het Noorden. Verlaten lagen de bouw landen en weiden om de stad Gronin gen, Hier en daar stond een troepje koeien kleumerig achter een boomwal. Boer Arent Fockens zat met zijn vrouw, zoon en dochter een kom warme melk te drinken. „Het is weer hommeles in de stad", zei Arent, het kauwen op 't harde brood even onderbrekend. „Wat hebben z'e nou weer?" vroeg zijn vrouw. „Houdt dat nooit op?" Fockens trok de magere schouders op. ,,'t Rechte weet ik ook niet", zei hij, „maar jonker Rengers en jonker Ruts- borg hebben alle ambtenaren, die niet naar hun pijpen willen dansen afgezet. En dat geeft natuurlijk weer kabaal." „Waarom doen ze dat?" vroeg de boerin onnozel. „Waarom? Ja, vraag maar door. Weet Mc het? Ze hebben het gedaan en daar mee uit." „Kijk vader, daar komt jonker Tam minga", zei Jacob. „Hij komt hierheen," „Wat moet dat? De jonker, en dat. zo vroeg!", zei Fockens. Hij veegde vlug zijn niet al te schone handen af aan zijn broék. „Jacob, naar buiten! Zorg voor 't •paard." Fockens liep zelf ook naar buiten- Jonker Tamminga, eigenaar van bun ders en nog eens bunders land rondom de stad, bevond zich, hoog te paard, reeds op het erf. Hij liet zich lenig van zijn rijdier glijden en groette luid en joviaal. „Morgen, Fockens! Daar heb je je landheer op bez'oek." Fockens stond reeds in de houding, de vuile muts in de hand. „Goeden morgen, jonker. Wil u bin nenkomen. Had u iets over de huur van het land?" „O nee, maak je geen zorgen. Ja, ik kom even binnen." In de kleine, donkere kamer zaten ze dan. De vrouw bedeesd, de dochter verlegen, Fockens bescheiden afwach- door Sijas P. AKKERMAN i y tend wat de deftige heer had te zeggen. Tamminga zat groot en breed op de oude stoel. Zijn kleurige, zwierige kle ren contrasteerden fel met de schamele omgeving. „Ik heb je hulp nodig, Fockens", zei hij. „Mijn hulp?" deed Fockens ongelo vig. „Ja. De heren van de Ommelanden hebben weer eens een streek uitge haald. Alle ambtenaren, die niet op hun hand zijn, hebben ze afgezet." „Daar heb ik van gehoord, jonker", zei Fockens. „Ja, des te beter. Maar wij laten het er natuurlijk niet bij zitten." Fockens zweeg. Welke rol had men hem toebedeeld in dit bedrijf? „Wij moeten weten wie op onze hand zijn", ging Tamminga door. „Als wij dat weten kunnen we zien wat er te berei ken valt. En nu kom ik jou vragen of jij bij de edelen hier in de buurt en bij de eigengeërfden langs wil gaan met een lijst, waar ze dan op kunnen tekenen. Dan weten wij in de stad zo ongeveer waar we aan toe zijn, snap je?" Ja, Fockens snapte het. Hij snapte ook dat op deze manier de hoge heren buiten schot bleven en dat hij, als het mis liep, de kous op de kop zou krijgen. „Zou u dat niet liever zelf doen, jon ker? U heeft meer invloed dan lk", merkte hij beschroomd op. Het. vonkte even in de harde ogen van de edelman. „Nee", zei hij. „Als ik het doe loopt het te veel in de gaten. En bovendien: ik loop niet met lijsten. Maar ik had zo gedacht, dat jij het graag zou doen. Dat land hier huur je ook al jaren van me voor een zacht prijsje." Hij sloeg ongeduldig met zijn rij zweep tegen de schacht van zijn laars. Lam om bij zto'n boer te zitten soe batten! „De huur is anders niet laag", waag de Fockens nog. „Als ze je te hoog is, zeg je 't maar", viel de jonker uit. „Voor jou honderd anderen." Fockens begreep dat hij de dans niet ontsprong. Het land was schaars, en al was de huur hoog, hij wilde het land toch graag houden. „Nou, allé", zei de jonker, een papier uit zijn zak trekkend. „Hier is de lijst. De namen die je moet hebben staan er al op." En toen Fockens de hand uitstak om het aan te pakken: „Nee-nee, blijf er met je vuile poten af. Was eerst je handen. Ik zal wel voorlezen wat er op staat: Ondergetekenden verklaren niet content te zijn met liet afzetten van de ambtenaren in de kwartieren Hun- singoo en Fivelgoo. Daar moeten de na men onder staan. Nou, je doet je best maar." Hij legde het papier op tafel en ver liet met dreunende stappen en zonder te groeten de kamer. Hij nam het paard van Jacob over, steeg er op en galop peerde weg in de richting van de stad. Wordt vervolgd. over de combinatie; de roman als mengelwerk is een nieuwe figuur, die, naar wij vrezen, nu juist niet tot meer dere glorie van de roman als zelf standige kunstuiting zal strekken. Het foto-materiaal Is goed gekozen en geeft een interessant beeld van wat er in het jaar 1 Oct. '5130 Sept. '52 al zo ge beurd is. De roman van P. Terpstra speelt onder de ontheemden in Duitsland. Hij houdt zich bezig met een eenvoudig Silezisch arbeidersgezin, waarvan de vader naar Rusland wordt weggevoerd (het bedrijf waarin hij werkt, wordt naar Rusland verplaatst), en dat daar na van huis verdreven wordt naar het Westen. De moeder sterft daar en de kinderen vin den met grote moeite hun weg. Het meisje Inge, dat zo hunkert naar geluk, tracht dit ten koste van de solidariteit met haar gezin te bereiken; de oudste zoon kan niet aan de slag komen en verbit tert, evenals de jongste zoon, die zich aangetrokken voelt door de neo-nazi's. Het gezin raakt het geloof in Christus kwijt, maar alles komt toch min of meer terecht, als de jongens eindelijk werk vinden en het meisje een kindje uit een brandende barak redt en in het ziekenhuis aan zichzelf ontdekt wordt. Het opgeroepen beeld is tamelijk boeiend, het meisje Inge wordt ons duidelijk voor ogen gesteld en ook haar levensconflict wordt verdienste lijk getekend. Dat wij toch niet al te enthousiast kunnen zijn over deze roman, ligt aan de oppervlakkigheid van het geheel. En sommige situaties zijn weer zo traditioneel! Het mooie meisje, dat snel op kantoor carrière maakt, maar er toch nog heelhuids af komt en dan een kind redt, waardoor ze Christus vindt, de heldin wordt en een levensbestemming vindt! Van het waarlijk vreselijke dat Europa in onze dagen te zien geeft, wordt maar weinig verbeeld. Het wordt wel genóémd, maar het wordt niet tot obsederende werkelijkhéid voor de lezer: de auteur schiet kennelijk tekort. Toch, ook al komen deze bedenkin gen in ons op, het boek heeft de on miskenbare verdienste, dat het ons ten minste iets laat zien van het grote leed, dat zo dicht bij ons door duizenden moet worden doorstaan. Maar men zou méér willen, men zou willen, dat in zulk een boek iets van schreeuw door klonk, iets van benauwdheid, iets van een grote liefde tot de beschreven per sonen. Het kan heel goed zijn, dat de auteur die liefde heeft. Wij blijven daar uiteraard af. Maar het boek brengt die liefde in ieder geval niet over. Jammer. „Ik vPeet waar gij woont" is een gemiste kans. In Buffalo was op 13 Februari reeds 10.000 dollar ontvangen. Ook in Paterson was op 13 Februari reeds 10.000 gulden binnengekomen. Een groot gedeelte van dit bedrag wordt rechtstreeks gezonden naar de zusterorganisatie in Nederland van de „Christian Reformed Church". In Bos ton was op 13 Februari 17.000 dollar bijeengebracht. Aartsbisschop Cushing sdhonik 3000 paar schoenen, terwijl tientallen tonnen kleding werden ver zameld, welke reeds gedeeltelijk per s.s. „Blommersdijlk" zijn verzonden. In Pittsburgh is 1200 dollar bijeenge bracht. Luxemburg: tot en met 17 Februari was door particulieren en instellingen een bedrag van frs. 225.707,50 bijeen gebracht. De Nederlandse vereniging in Luxemburg heeft op haar giroreke ning een bedrag van bijna frs. 700.000 ontvangen. Men verwacht, dat dit be drag een millioen zal overschrijden. Israël: Per 16 Februari jl. beliepen de binnengekomen bijdragen voor het Rampenfonds de somma van il. 13.000. Hierbij is opgenomen een bedrag van il. 355.gestort door de Nederlanders, in Jeruzalem en Tel Aviv en 11. 500. 1900) van de „War federence of Is raël", bestemd voor de Bond van de Nederlandse militaire oorlogsslacht offers. Portugal: Op 16 Februari is een over zicht opgemaakt van de hulpacties te Portugal. Het blijkt, dat Portugal een bijdrage van betekenis heeft geleverd. Portugal heeft voor Nederland meer gedaan, dan voor Engeland of België. Wat de geldelijke inzamelingen heb ben opgebracht is nog niet bekend. CONFERENTIES EN CURSUSSEN Als organisaties, die in de na-oorlogse jaren op de voorgrond treden bij het stre ven naar vergroting der landbouwproductie en versteviging van het levenspeil, moeten genoemd worden: Fao, de voedsel- en land bouworganisatie der Verenigde Naties, MSA, de organisatie voor wederzijdse be veiliging en OEES, de organisatie voor Europese economische samenwerking, Voor 1953 zuilen een aantal internatio nale landbouwconferentdes en studiecursus sen. waarvan verscheidene binnen onze grenzen, worden gehouden. Zo staan op het programma van de voedsel- bouwcommissie van de OEES, de Maart1 April in Parijs te houden studie conferentie over vooriichtingsmiddelen bij de landbouw voorlichting, een van 1823 Mei te Brussel georganiseerde bijeenkomst van graslanddeskundigen, een conferentie Nederland over de landbouwvoorlichting een van 2529 Mei in Bonn te beleggen bijeenkomst van deskundigen op het gebied van de landbouwbedrijfsleer naar welke conferenties de Europese landen specialis ten zullen afvaardigen. Minister S. L. Mansholt heeft inmiddels ït erevoorzitterschap aanvaard van de op uitnodiging van de OEES door de Ne derlandse regering georganiseerde Euro pese conferentie op het gebied van de landbouwvoorlichting, aan welke bijeen komst behalve de OEES, MSA en Fao medewerking verlenen. Deze conferentie wordt van 49 Mei te 's-Gravenhage ge houden. Minister Mansholt zal de conferen tie openen. De deelnemers zullen talrijke voorlichtinigsobjecten in ons land be zoeken Nederland geniet voorts de primeur van het organiseren van twee cursussen in het belang van de productiviteitsverhoging. Het aantal landbouwkundigen, dat per cursus is uitgenodigd, bedraagt ongeveer fiO. Een vierweeekse cursus op het gebied van de bestrijding van veeziekten vangt 18 Mei aan in Den Haag. De teohnische leiding is in handen van de inspecteur van de veeartsenijkundige dienst, de heer J. M- van den Born. De cursus over weide en voederbouw wordt van 15 Juni4 Juli in Wageningen gehouden. Als technisch leider treedt hier bij op dr. Ir. H. J. Fr anken a, inspecteur van de landbouw In Wageningen wordt voorts een oplei ding voor landbouwvoorliohtingsmethodiek gehouden, bestemd voor jonge landbouw kundigen, zowel uit de meer als uit de min der ontwrkkelde gebieden. Deze van lf Juli8 Augustus te houden studiebijeen komst gaat uit van de Stichting Inter- rONJUISTE WIJZEN VAN STARTEN Ergens in Engeland, steeg een klein vliegtuig zelf op en maakte een vlucht van twee uur voordat het neerstortte. Niemand was aan boord geweest en toch werd het niet van de grond af be stuurd. Het was een ongeluk. De piloot had alles klaar voor de start toen de motor haperde. Hij stapte uit en draaide de pro peller rond, maar vergat, dat de blokken voor de wielen waren weggenomen. Het vliegtuig ke gelde hem om en maakte een keurige start. Uiteindelijk kwam het op een akker terecht. Het ministerie van Burger luchtvaart nam dit verhaal op in zijn jaaroverzicht voor ongeluk ken onder het hoofd: „Onjuiste wijze van starten". Toen aan het ministerie ge vraagd werd: „Wie, wat, waar, wanneer?" was het antwoord: „Wij zijn niet bereid details te verstrekken". nationaal Landibouwstudiecentrum en van de Landbouwhogeschool, waarbij steun wordt verleend door Fao en MSA, welke organisaties ongeveer vijftig studiebeurzen beschikbaar stelden. De commissie voor voorbereiding van deze opleiding staat onder leiding van de Wageningse hoogleraar prof. dr. ir. C. H. Edelmón, secretaris is de inspecteur van de Landbouwvoorlichting ir. J. M. A. Penders. RUIM EEN TON UIT NW.-GUINEA Op de rekening, die door het cen- ^n|gtrale hulpcomité voor Nieuw-Guinea voor de slachtoffers van de overstro mingen in Nederland, bij de Nederland- sche Hamdel-Maatschappij te Hollandia werd geopend, is thans (na aftrek van het reeds naar Nederland overgemaak te bedrag van 40.000) voor het Na tionaal Rampenfonds beschikbaar 75.500. Bij het kantoor van de Ned. Handelmij. te Sorong werd 18.700 ge stort. Van het totale bedrag ad 93.500 werd aan 'het Rampenfonds in Neder land overgemaakt 90.000. In de genoemde bijdragen lè nog niet begrepen het bedrag van 3000, dat is ingezameld door het personeel van de Kon. Marine te Hollandia en te Biak. a Het onderwijs in de Zuid-Sahara, aldus wordt te Parijs medegedeeld, breidt zich zeer uit. Terwijl er in 1943 171 lagere scholen met in totaal 7000 leerlingen waren, bedroeg het aantal scholen in 1952 409, met een totaal aantal leerlingen van 16.000. a Het allerkleinste boekje ter wereld is een Frans boekje, in zwart leer ge bonden, met goud bedrukt en goud op snee. waarin het „Onze Vader" op de eerste pagina in het Latijn staat afge drukt. Het is vervaardigd op 4 mm- fonmaat. De band en het verguldsel zijn gemaakt door arbeiders, die werk ten met een pincetje en een zeer sterk vergrotende loupe. a In het dal van de Moezel zal bij Ohatel-Saint-Germain een der krach tigste radarstations van Europa wor den gebouwd. Men schat, dat de werk zaamheden twee jaar in beslag zullen nemen en dat de totale kosten 90 mil liard francs zullen bedragen. a Het kasteel van Versailles zal wor den gerestaureerd. De kosten van her stel worden geraamd op 5 milliard francs. Men zal beginnen met repa-- ratie van dak en vloeren, verbetering der verwarming en herstel van de. Louis XV-opera. Na de kroningsfees ten in Engeland zullen, met de voor gevel van het paleis als decor, voor stellingen worden gegeven. a De Italiaanse regering heeft onder scheidingen, door de fascistische rege ring toegekend aan Enzo Gross, voor malig gezagvoerder van de duikboot Barbisio, wegens het tot zinken bren gen van twee Amerikaanse slagsche pen, geannuleerd. Het is gebleken, dat deze duikboot helemaal geen slag- sohepen heeft getorpedeerd. „De be manning was wellicht misleid door slecht zicht," aldus de laconieke toe lichting bU de mededeling.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2