Eenheidsmarkt en -leger aan de orde Yacantie voor Rijksrekening? Familieberichten TTTTTTT71 RHEUMIN AUfat/ STEUN BUITENL. RODE KRUIS OP LANGE TERMIJN Grootte der bedragen nog niet vast te stellen „Ce Soir" verdwijnt Onderscheiding voor prof. dr. W. Banning 2 TROUW DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 Twee belangrijke dagen in Rome Vandaag en morgen zullen de zes ministers van Buitenlandse Za ken van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, tegelijk ook in hun kwaliteit van ministers van de Europese Defensie Gemeen schap (E.D.G.), te Rome besprekingen houden over verdere inte gratie van de zes landen. De voornaamste agendapunten zijn het Nederlandse voorstel tot verlaging van de tariefbarrières als een stap ter vestiging van één Europese markt, en pogingen om de moeilijkheden, welke de ratificaties van de E.D.G. in de weg staan, nader tot een oplossing te bren gen. Vooral op het laatste punt is de aan dacht gevestigd, daar men de beteke nis van de aanstaande ontmoeting ziet als van beslissende betekenis voor het •project van het Europese leger. Het is de eerste keer, dat de ministers elkaar ontmoeten na de rondreis door West- Europa van minister Foster Dulles. Zij staan voor het probleem, hoe in Wash ington de Indruk te vestigen van een voortgang op de weg naar de Europese eenheid, in het bijzonder in defensief opzicht. Wat dit betreft staat het er, naar uit berichten uit Parijs en Bonn luidt, niet erg rooskleurig voor. Minister Bidault zal er de protocollen gaan ver dedigen, welke de Franse regering aan het E.D.G.-verdrag wenst te verbin den, ten einde dit voor de Nationale Vergadering aannemelijk te maken. Maar minister Adenauer zal betogen, dat hij met gelijke moeilijkheid in Bonn zit en eigenlijk protocollen in de tegen overgestelde zin zou behoeven. Men ziet nog niet, hoe hier een compromis zal mogelijk zijn. Verder zal ook besproken worden, ia hoeverre de tekst van de Europese grondwet, welke in handen van de s_ ciale grondwetscommissie thans haar voltooiing nadert, toepassing kan vin den. De Nederlandse minister J. W. Beyen heeft gisteren een tweedaagse bespre king met de Italiaanse regering beëin digd. Gistermiddag heeft hij een rede gehouden voor het Italiaanse studie centrum voor internationale toenade ring te Rome. De bewindsman zeide, dat de Europese gemeenschap opge richt moest worden met een drievoudig doel: gemeenschappelijk werk, gemeen schappelijke verantwoordelijkheid en gemeenschappelijk gezag. Bondskanselier Adenauer zeide gis teren bij zijn aankomst, dat de bijeen komst een „historische conferentie" zou worden. Volgens het zojuist verschenen Voor lopig Verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp wet tot vaststelling van hoofdstuk VI (Departement van O.K. en W.) der Rijksbegroting voor het dienstjaar 1953, hebben enige leden van de Eerste Kamer inlichtingen ge vraagd omtrent het nijverheidsonder- wijscongres, dat begin Januari jl. te 's-Gravenhage is gehouden. De bedoel de leden van de Eerste Kamer meen den te weten dat dit congres door on geveer 2400 personen is bezocht, hoofdzakelijk door docenten en voor het overige door bestuursleden van verenigingen, die scholen voor nijver heidsonderwijs exploiteren. De bezoekers van het genoemde con gres zouden voor Rijksrekening 2 voor bijwoning van het congres hebben ontvangen en voorts 4 voor verblijf kosten, benevens vrij reizen, berekend van de standplaats der school af, waar aan zij verbonden zijn. Verscheidene personen, die zich met Kerstvacantie in de omgeving van Den Haag bevon den (althans op kortere afstand van Den Haag dan die tussen deze gemeen te en hun standplaats) zouden in feite te veel vergoeding hebben ontvangen, doordat zij een kortere afstand had den af te leggen dan die van hun stand plaats naar Den Haag, zodat de reis kosten van hun vacantiereis, althans gedeeltelijk, de facto door het Rijk zouden zijn betaald. „Wat zijn de totale kosten", zo in formeren de genoemde Eerste-Kamer- leden, „van het congres in Den Haag geweest, voor zover die voor Rijksre kening kwamen"? Bovendien wensen ze opheldering omtrent de motieven, welke er toe geleid hebben de Kerst vacantie van de betrokken scholen te verlengen met het oog op dit congres, dat toch ook in die vacantie had kun nen gehouden worden. Ten slotte wordt gevraagd of de mi nister het oorbaar acht, aanzienlijke uitgaven voor het beoogde doel te be steden, terwijl vooral bij het doen van exploitatie-uitgaven voor het nijver heidsonderwijs voor meisjes op aan drang van 's ministers departement de grootste soberheid moet worden be tracht. (Van onze Haagse redacteur). Bestuursleden A'an de Liga van Ro de-Kruisverenigingen hebben in Den Haag besprekingen gevoerd over de wijze waarop de hulp, die het Rode Kruis in tal van landen aan Nederland wil bieden, aangewend kan worden. De heren Emil Sandström, president van de Liga, Graaf de Rougè, secreta ris-generaal van de Liga, E. Steen, pre sident van het Noorse Rode Kruis, en W. Phillips, hoofd van het bureau or ganisatie van dc Liga, spraken met Z.K.H. prins Bernard, met de minis ters Drees, Luns, BecI en Van Thlel, en met het bestuur van het Nederland se Rode Kruis. Ook namen zij de over stroomde gebieden in ogenschouw. De steun, die de Rode-Kruisvereni gingen in het buitenland zullen bie den aan het Nederlandse Rode Kruis, zal voor het overgrote deel hulp op lange termijn zijn, d.w.z. dat zij gericht is op de periode nadat de getroffenen in hun woonplaatsen zijn teruggekeerd. Het is nog niet mogelijk aan te ge ven met welke bedragen het Rode Kruis in het buitenland ons land zal steunen. De acties zijn nog in volle gang en de bedragen nemen dagelijks toe. Tot nu toe bradhten de geldinzame lingen in Zweden ongeveer 10 mlllioen kronen op, in Zwitserland 2.500.000 ARBITRAGE BEGONNEN IN „OMMELANDEN-CONFLICT" (Van onze correspondent). Indertijd werd op initiatief van het CNV een arbitragecommissie ingesteld in het langdurige stakingsconflict bij „De Ommelanden". Deze commissie heeft «hans een aanvang met haar werkzaamheden gemaakt. Vrijdag hoorde zij in het gebouw van de SER in Den Haag de beide bij het conflict betrokken partijen, die onafhankelijk van elkaar haar standpunt uiteenzetten. Maandag was de commissie te Gro ningen voor besprekingen met de beide bij het conflict betrokken partijen en enkele andere personen, die op de een of andere wijze reeds eerder by het conflict waren betrokken. Het iB nog onbekend wanneer de uitspraak zal vallen. (uit andere bladen) VERLOOFD R. Sandifort en P. v Leeuwen. Rotterdam GETROUWD 1. J Pieters en T. de Graai, Rotterdam. £1 J Vlslcil en C, Ger- kens. Wormerveer; A. H. L, M. van der Plufjm en U M. KlalJ. Den Haag BEVALLEN; MevT. DiemerHangelbroek. Enschede, d.; mevr, Van Rossum—Rutgers van Rozenburg Epe d.; mevr, O verbeek— van Velzen-Camphuis. Laren d.: mevr Pot de Haes, Hengelo, z.: mevr Spoelatra— de Boer. Leeuwarden, z.: mevr Lensing Amsterdam, z OVERLEDEN B. A M Km perHaasei- bach, 70 j., Amersfoort: R, M, Pennings. 36 j.. Hees wijle; L. H. Wanna, 70 i. Bergen L Jwissens. 54 j., Eindhoven; H B Biilen- kimp, 75 Amsterdam; X. Kakes, Zaan dam; L. J Hoorenkerk 79 J„ Amsterdam K. Dekingga-de Jong, 87 J.. Amsterdam O. Caron—Vermeulen, 74 j. Den Haag: Jhr. H. F van Kinschot, Lelden; A Nagete- gaal. 73 3-, Bennekom- K F van der Vlies. 3d ï-, ZvdJndrecht; R de Koning, Dordrecht C. J. Spruyt. 55 j. Hazerswoude: C. A Onderdelmden 89 j.. Rotterdam; A, Nobel j.. Rotterdam. M Piek, 72 J.. Rotterdam; A. Hekkema 70 1. Rotterdam; J. Fray. 84 J, Rotterdam; E. H M. Kouw—Bohen, 42 3., Amsterdam; G. Roest—Mooi), 73 J„ Alk- Sear. vAXMmwm nwtfe? 20 tabletton 45 ct. Rechterlijke macht Bij K. B. is aan mr, H, A, J, Reumsr met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend als advocaat-generaal bij het gerechtshof te 'sGravenihage, Eervol ontslag is verleend aan mr. J. K. Onnen met ingang van 1 April a.s. als raadsheer-plaatsvervanger in het gerechts hof te 's-Gravenhage en aan mr. J. Blom met. ingang van 1 Februari jl, als kanton rechterplaatsvervanger in het kanton 's-Gra venhage. Benoemd tot kantonrechter-plaat6Vervan- ger in het kanton Dordrecht, mr. J. Rem- melink. ambtenaar van het O.M. bij de kantongerechten in het arrondtsement Dor drecht Aan mr J. H. D, Murnnik is met ingang van 1 Mei a.s. eervol otmslag verleend als Zw. francs, in Italië 2.500.000 lire, in Frankrijk 60 millioen frs. en in Duits land 160.000 R.M. Daarnaast zijn goe deren ter waarde van grote sommen gelds bijeengebracht. De heer Sandström, die ook een be zoek bracht aan de Po-vlakte, toen zich overstromingen hadden voorge daan, zeide diep onder de indruk te zijn van de veel grotere omvang, die de ramp in Nederland heeft aangeno men. De Franse communistische krant „Ce Soir" heeft bekendgemaakt, dat zij als gevolg van de Marshall-propaganda per 1 Maart verdwijnt. Het is de eerste grote rode krant, die in recente jaren in Europa sluit. Trou wens, het ledental van de Franse com munistische partij is de laatste vier jaar gedaald van 800.000 tot 425.000, Het laatste officiële cijfer betreffende de oplage van „Ce Soir" was 108.783 Hiermede was dit blad de kleinste Pa- ryse avondkrant. Waarschijnlijk is het cijfer nu nog lager. Op het hoogtepunt van zijn 16-jarig bestaan, in 1945, was dc oplage ongeveer 545.000. In een hoofdartikel vraagt Louis Ara- gon, de hoofdredacteur, de lezers over te schakelen op het ochtendblad „l'Hu- manité", orgaan van de Franse commu nistische partij. Advizs /N afwachting van het plechtig ogen blik, waarop ik voor het oor van het ganse huisgezin kan zeggen: „Laat nu de kat maar komen", ben ik eens op informatie uitgegaan by vrienden, die werkelijk kaas van de kat gegeten hebben. U vergeeft mij het kreupel gaan van de beeldspraak wel. Een van hen legde zorgvuldig de wijsvinger tegen de neus, stak toen de beide handen in de beide broekzakken en zei: „de kat is een mysterie". Toen ik daarop vroeg: „heb jij een kater?", iverd. hij nijdig en beet hij mij toe, dat hij in weken geen druppel ge dronken had. Na opheldering van dit afschuwelijke misverstand, deelde mij de kattenkenner voorts mede, dat een kat kleurenblind is en in het donker geen poot voor ogen kan zien. Dit in antwoord op allerlei bakerpraatjes over katten. „Een kat vertrouwt op haar neus voel je, niet op haar ogen" zei mijn vriend. Daarom is een kat een vrouioelijk wezen en is de kater een mannelijk idem". Ik zei, dat ik het begrepen had en ik vroeg tevens hoe zijn vrouw het maakte, die mij namelijk plotseling in de gedachte kwam. „Haar ogen zijn echter uitstekend," doceerde hij verder. „Van wie?" vroeg ik. Het bleek, dat hij het over de kal had. Zij vangt een mug in haar vlucht. Kan jij dat?" Ik antwoordde, dat ik daaraan nooit een enkele behoefte had gevoeld. „Pas altijd goed op de snor haren van de kat," wist mijn vriend mij verder te vertellen. „Een kat zon der snor is een halve kat. Zij is haar zekerheid kwijt. De kat hoort meer dan wij," wist mijn vriend mij ook nog te vertellen. „Weet je waarvoor het. zakje dient in de oorschelp van de kat?" „Nee", zei ik dom. „Dat is jam mer," zei mijn vriend. „Ieder wil het namelijk graag weten. Niemand weet het. Moet je eigenlijk nog meer we ten?" vroeg mijn kattenleraar ten slotte. Eerlijk gezegd was ik naar je toe gekomen voor de bak en zo" zei ik. „Oh, de bak", zei mijn vriend, „daar bemoei ik me niet zo mee. Ik bestu deer meer de psyche van de poes." Ik heb nog gevraagd of mijn vriend kon zien als een kat jeweetwel moest, maar hij zei, dat een nette kat dat nooit liet merken. „Voor de bak zorgt mijn vrouw. Be gin zelf nooit aan een bak" zei mijn vriend. Ik zeide, dat ik dat ook niet zo van plan was, maar dat de kat van ons toch enige tegemoetkoming ver wachtte „Je moet gaan verhuizen" zei de vriend, je moet een huis met een tuin nemen". „Ik heb een tuin," zei' ik. Waarom neem je dan een kat?' vroeg hij. „Omdat jij toch een kater heb", zei ik kwaad. Wat een vent! Die praat psyche. Bah! ALIAS i 1 TEKKO TAKS EN DE NIEUWE UITVINDING Terwijl de inspecteur zich het hoofd brak, wat Snuffelmans in zo'n toestand kon hebben gebracht, rinkelde plotseling de telefoon. „Wat?" brulde de politiechef verbijsterd. „Dat is het toppunt...! Ja, blijf op je post. Ik kom direct!" „Wat is er aan de hand?" vroeg de dokter die ver ontrust binnenkwam, omdat hij de inspecteur zo hoorde schreeuwen. „Lachziekte uitgebroken in sectie twee, bij de beren!", antwoordde de inspecteur kortaf. En tot een agent, die doelloqs in het wachtlokaal rondlummelde: „Vooruit, kom mee! Het circus in sectie twee verzoekt om assistentie!" Met grote snelheid schoot de auto voor het politie bureau weg. De inspecteur, die zelf aan het stuur zat, trapte het gaspedaal in tot het tegen de plank zat en trok de uiterst snelle wagen, op twee wielen, gillend door de bocht. De beren in het circus gilden echter veel harder, maar dan van de pret. De temmer probeerde vergeefs om de dieren de gebruikelijke kunstjes te laten doen, maar de beren bleven lachend op de grond zitten en amuseerden zich kostelijk met een zwarte piet spel. De temmer was een bezwijming nabij. Advertentie) MUNHARDT MIJ/ fOpkCL De echte C/i/orop/iy//-tandpasta bovendien de waardevolste,namelijk de enige met Vitamine A en D. Tube 120 95 70 cc. bij Apotheken en Droguteo, THEOL. FACULTEIT TE UTRECHT Instituut geopend (Van onze correspondent.) Gistermiddag is in het pand Trans 10 het instituut van de theologische faculteit der Rijksuniversiteit te Utrecht geopend. Daarmee is, gelijk de hoogleraar-directeur, prof. dr. H. W. Obbink, het uitdrukte, „de facul teit in de ruimte gezet". Hij zinspeelde hiermee op de oude leeszaal aan de Drift, voorheen dienend als een niet bijzonder geslaagd centrum der theo loganten. Het openingswoord sprak, de pres.- curator der R.U., mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, die in zijn toespraak o.a. de plaats van de theologische faculteit vroeger en thans aandxiidde. Dit deed prof. Obbink in zijn antwoord ook: waar de andere faculteiten veelal stil moeten staan voor de laatste vragen van het menselijk bestaan, houdt de theoloog zioh daar speciaal mee bezig. De rector magnificus, prof. dr. V. J. Koningsberger, sprak een hartelijke felicitatie namens de Senaat. Hierna bezichtigde hel gezelschap de meeste leden der theologische faculteit waren present en verder o.a. de stu denten-predikant ds. H. C. Touw het gebouw, dat uitnemend centraal is gelegen: midden in de stad en vlakbij het hoofdgebouw der Univer siteit. Onder vele blijken van belangstel ling heeft Zaterdag prof. dr W. Ban ning te Driebergen, docent aan de Stichting „Kerk en Wereld" en buiten gewoon hoogleraar in de kerkelijke sociologie aan de rijksuniversiteit te Leiden, zijn 65-ste verjaardag gevierd. De minister-president, dr W. Drees, was een der velen die tegen het mid daguur arriveerden om gelukwensen aan te bieden. De minister deelde mede dat H.M. de Koningin de jarige be noemd heeft tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en hij overhan digde de versierselen die bij deze on derscheiding behoren. Van de zijde der Ned. Herv. Kerk ontving prof. Banning een brief van dr. E. Emmen, terwijl voorts belang stelling werd getoond uit kringen van het bestuur en de Tweede Kamerfrac tie van de Partij van de Arbeid, van de Stichting „Kerk en Wereld", van de arbeidersgemeenschap „De Wood- brookers" en van het Ned. Herv. Semi narium. De jarige ontving veel brieven van mensen die evenals hijzelf in con centratiekampen hebben gezeten en van oud-gemeenteleden uit de plaatsen waar hij vroeger predikant is geweest. BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS Tot onderwljzer(es): Te Ezlnge (hoofd J. Buurma), mej S. v. d. Kooy te Vrie- zenveen. Te 's-Gravenhage (dr. H. Bavinekschool, hoofd L. Herferlng), J. H Toorman te Veenendaal en J. V. Kwant te Loosduinen-Den Haag. Te Maassluis (hoofd C J. Binnekade), J. van Bakel te Rotterdam. Te Middelburg (hoofd B. H. Lavoov), A. Schout te Serooskerke (W.). Te N ij kerk (hoofd W. Kooy), W. Stuiven- berg te De Valk (Lunteren). Te Oud- Leusen-Dal.fsen (hoofd T. C. de Raad), H. v. d. Berg te Zwolle. Te Rotterdam (Vrcewljkschool. hoofd C. de Greef), mej T. de Meyere te Rotterdam en I. P. Bos te ZwUndreehl. Te Schiplulden (hoofd A. Klarenberg), mej. G. Zwolsmnn te Veenen daal, Te Veendam (hoofd J. M. de Zoete), L. Groefsema t.e Groningen (tijd.). Te Veenendaal (hoofd G. Wiinmaalen), J, Hul- zlnga te Steenwijk. VOOR NAT. RAMPENFONDS OMMEN. Bij de afd. Ommen van het Ned. Rode Kruis kwamen nog de volgende giften binnen: O.L. school Beerzerveld f 11.50; Geref. school Om men f 136,62; Nutekleutersohool f51,86: R.K. school Ommen f 27,45; Bijz. school Ommerkanaal f 23,90; Kruidendroger Angelica f 1000; Albert Heijn f23; Coöp. Aan- en Verk.ver. f200; IJzer- constructiewerkpl. Lemelerveld f 1000; Nutspluimveehouders f 25; R.K. Boe rinnen- en Jonge Boerenbond Vilste- ren f65; Gymnastiekver. Lemelerveld f250; Ned. Chr. Vrouwenver. f 10; On derling Paardenfonds f 100; Neutrale zangver. Excelsior f 100. Tot op heden kwam bij de afdeling binnen een be drag van f 56.530,93. Voor zover bekend, werd recht streeks aan het Nat. Rampenfonds af gedragen een bedrag van f 1793, t.w. Herv. Zangkoor f100; Onderl. Brand waarborg Mij. f 500; Coöp. Boerenleen bank f 818; R.K. Boerenleenbank f250; IJscluib Ommen f25; OCO-IJs f 100. In de kerken is gecollecteerd een totaalbedrag van f 7734,48, terwijl door de landbouwers voor een waarde van f 25.000 aan veevoeder werd toe gezegd, benevens een geldbedrag groot f3533. Bovengenoemde cijfers vormen een totaal-bedrag van f94.591,41, wat neerkomt op plm. f 8,50 per Inwoner of f 38.50 per gezin. KIND OVERREDEN EN GEDOOD OMMiEN. Toen de landbouwer Van 't S. in Emsland (gem. Ommen) Maandag met zijn paard en wagen het erf opreed, kwam zijn tweejarig doch tertje hem tegemoet lopen en ge raakte onder de wagen. De kleine ge raakte onder een der wielen en werd op slag gedood. Aanbesteding herstel Aa-riool ZWOLLE. Gistermiddag hebben B. en W. ten gemeentelhuize aanbe steed het uitvoeren van reinigings- en herstelwerkzaamheden aan het Grote Aa-riool en de beeinkingskelder daar van. Er zijn elf biljetten ingekomen. De inschrijving was als volgt: Fa. Wed. II. J. Schutte 95.000; J. A. Niemer 87.998. Fa, Van Dijk en Taekema, Hattem, 86.760, Fa. K. en R. Haver land ƒ85.000, Gdbr. van Wijngaarden, Kampen, 78.000. J. A. Ru,beng 68.485, Fa. Holthuis en Schutte, Kampen, 69.000, P. van Hoesel 60.600. H. J. koedijk 58.600, Fa. Gebr. Hellen- doom 51.300, D. Logtenberg en J. v. Es, Heerde en Hattemerbroek, 30.400. Voor zover niet anders vermeld wonen inschrijvers in Zwolle. Prol. Chr. Kinderbescherming ZWOLLE. De collecte van de Prot.-Chr. Kinderbescherming, die in de week van 23 tot 28 Februari zou worden gehouden, maar is afgelast in verband met de inzamelingen ten bate van de slachtoffers van de watersnood, zal nu worden gehouden in de tweede helft van Juni. De collectanten zal Woensdagmiddag 11 Maart in gebouw De Dageraad een filmmiddag worden aangeboden. Eens ivoonde Thorbecke hier Ned. Protestantenbond heropende gerestaureerd „Ons Huis" ZWOLLE. In aanwezigheid van vele personen, o.w. de kerkeraden der Ned. Herv. Kerk, de Remonstrantse Kring en de Doopsgezinde Kerk en bestuursleden van vele verenigingen, heeft de Ned. Protestanten Bond Za terdagmiddag „Ons Huis" heropend. Dit verenigingsgebouw aan de Thor- beckegracht, waar eens Thorbecke heeft, gewoond, verkeerde enige tijd geleden in zeer vervallen staat. Reeds menigmaal waren plannen geopperd om het gebouw te restaureren, totdat enige maanden geleden Ihet bestuur van de Ned. Protestanten Bond het besluit nam om „Ons Huis" grondig op te knappen. Het heeft vele offers ge kost, maar het resultaat mag gezien worden. Niet zonder trots vertelde de voorzitter van de Bond, ds. J. Meer burg Snarenberg, van het feit, dat de Bond dit alles geheel heeft kunnen bekostigen, al is er dan ook het groot ste gedeelte van de gelden mee heen gegaan. In de keurig ingerichte zalen en kamers kunnen Zondagsschool, jeugd werk en sociaal wenk thans meer dan voorheen ten gunste werken van het Vrijzinnig Protestantisme. Veel steun heeft de N.P.B. in de afgelopen maan den mogen ontvangen. De predikant wilde slechts volstaan met één naam te noemen: de iheer J. Weller. Deze schonk een zelf geschilderd portret van wijlen ds. Florreüs de Haas, die zoveel goed werk voor de Bond heeft gedaan. Over de geschiedenis, die aan de restauratie vooraf is gegaan, vertelde de heer J. Arentzen, administrateur van „Ons Huis". Hij herinnerde er aan, dat destijds zelfs is overwogen om het pand te verkopen, maar dit E.T.I.O.-VOORZÏTTER LEGT WERK NEER ZWOLLE. In een onlangs gehou den vergadering van het dagelijks be stuur van het Economisch Technolo gisch Instituut Overijsel gaf de voor zitter, mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst, de wens te kennen zijn func tie, welke hij sedert 1935 bekleedde, in verband met zijn leeftijd te willen neerleggen. Het bestuur heeft gemeend zij het met leedwezen aan dit verzoek te moeten voldoen. Tot de commissaris der Koningin in de provincie Overijsel, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, werd het verzoek gericht, het voorzitterschap van het Instituut te willen aanvaarden, aan welk verzoek deze heeft voldaan. De scheidende voorzitter, die in 1935 E.T.I. in de provincie Overijsel had ge- E.T.I. In de provneie Overijsel had ge nomen, werd dank gebracht voor het vele, dat deze in 'het belang van het E.T.I.O. heeft, gedaan. Het dagelijks bestuur heeft, om deze dank tot uitdrukking te brengen, mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst tot ere-voorzitter van het Instituut be noemd. plan kon geen instemming vinden van hen, die dit centrum van Vrijzinnig Protestantisme niet wilden missen. De totale kosten van de verbouwing be droegen ruim f 20.000. Er is een lening gesloten en er werd een bazar gehou den. Maar ten slotte is deze enoi'me uitgave slechts te dekken door een zeer intensieve exploitatie. Nóg is men niet tevreden. Want al is er dan een nieuwe ingang gekomen aan de Men- no van Coehoornsingel, een binnen plaatsje voor de fietsen en een gedeel telijk nieuw meubilair, in de naaste toekomst hoopt men de inrichting te vervolmaken. Gelukwensen werden bij de opening nog aangeboden door de heer G. J. Burgert (Koraalvereniging). mej. J. Smit (Zondagsschool) en ds. B. Gast (V.C.J.C.). Zr. G. J. KOPPEJAN OVERLEDEN ZWOLLE. Op bijna 81-jarige leef tijd is na een langdurig lijden nog vrij onverwacht overleden zuster G. Koppejan, die van Augustus 1924 af tot 1937 directrice is geweest van het Tehuis voor Ouden van Dagen der Ned. Herv. Gemeente, Onder haar beproef de leiding heeft het tehuis een volle dige gedaantewisseling ondergaan. Al len, die het voorrecht hebben gehad haar in dit werk te leren kennen, zul len haar met grote dankbaarheid blij ven gedenken. Geen spreekuur burgemeester ZWOLLE. De burgemeester i3 Woensdag verhinderd zijn spreekuur te houden. OOK N.O.-POLDER ZAL GEMEENTE ADOPTEREN De Poldercommissie voor Algemene Belangen heeft in een buitengewone vergadering besloten, een getroffen gemeente te zullen adopteren. De poldercommissie za,g het als een ereplicht, dit te doen, omdat bet gehele Nederlandse volk aan de opbouw van de polder heeft medegewerkt, zodat men nu iets terug kan doen, Gewacht zal worden op richtlijnen van de Ver. van Nederlandse Gemeenten en men verwacht, dat de hulp zich over een tamelijk lang tijdsbestek zal uitsprei den. Vooral op het gebied van de land bouw hoopt men hulp te kunnen bie den, zoals het lenen van tractors en andere grotere landbouwmachines. Vooral op dit gebied zal het Rampen fonds niet heel veel kunnen doen, waarom het des te meer gewenst is, dat in deze leemte kan worden voor zien. Ook de beschikbaarstelling van zaden voor de komende oogst zal een onderwerp van nadere beschouwing uitmaken. Ongetwijfeld zal de N.O.- Polder de te adopteren gemeente kun nen helpen op velerlei gebied. Door de adoptie zal de actie voor het. Rampen fonds niet worden gecoupeerd, zodat deze gewoon doorgang vindt. KIND „ONTVOERD" ZWOLLE. De politie heeft vier personen gearresteerd, die er van worden verdacht op 12 Februari jl. een 9-jarig meisje te hebben „ont voerd" of, zoals dit officieel heet, een minderjarige hebben onttrokken uit het wettig over haar gestelde gezag. De moeder van het meisje was van de ouderlijke macht ontheven, maar heeft niettemin het. kind, dat in het Juliana- kinderhuis is ondergebracht, op de 12de van de maand aangehouden, toen het via de Zuiderkerkstraat en de Van Karnebeekstraat op weg was naar school. Zij nam het meisje in een auto mee en bracht het onder op een adres in Hengelo. Bij een poging het kind tot zich te nemen, werd mevr. S. ge holpen door haar vriendin, mevr. R. B.S. en de 'heer M. B. Voorts ver leende medewerking J. v. d. K., die voor die gelegenheid een auto huurde en bestuurde. Allen zijn gearresteerd. Zij waren woonachtig in Almelo. Het meisje is inmiddels teruggehaald uit Hengelo en weer naar het Juliana- kinderhuis gebracht. Ingebruikneming Ger. Kerk op 11 Maart GENEMUIDEN, Het ligt in de bedoeling op Biddag, 11 Maart, in een avondsamenkomst de nieuwe Geref. Kerk in gebruik te nemen. Tegelijker tijd vorderen de plannen voor de bouw van een verenigingslokaal en consisto rie, zodat binnen afzienbare tijd ook dit wenk kan wonden uitgevoerd. Herv. kleuterschool voor 34 mille GENEMUIDEN. Te dezer plaatse is aanbesteed de bouw van de Herv. kleuterschool, die verrijzen zal op het z.g. Fort. Het timmer- en metselwerk werd gegund aan de laagste inschrijf- ster: de fa. Heutink en v. d. Steeg voor 33.960. KEERDE. De collecten, in de kerken voor het Nat. Rampenfonds ge houden, hebben opgebracht: Ned. Herv. Kerk f3100, Ger. Kerk f 5361, Ohr. Geref. Kerk f 200, Vrije Evan gelische Gemeente f475 en de afd. van de Ned. Prot. Bond f285. BEERDE. Op verzoek van het comité Evangelieverkondiging-Cihris- tuK-verheerlijking zal ds. G. van Brug gen, Vrij Evang. pred. te Utrecht, Donderdag a.s. in de zaal van hotel Boeve spreken over het onderwerp: „Als inbreker ontmaskerd". Medewer king zal worden verleend door de Ohr. Gem. Zangvereniging „Zingt den Heer". OLDEB'ROEK. Als opvolger van de 'heer A. van Holland, die eerstdaags naar Alkmaar vertrekt, is tot direc teur van de zangvereniging „Bel Canto" benoemd de heer J. Spronk, muziekleraar alhier. 't HARDE. De zangvereniging „Nooit Gedacht" bestaat dit voorjaar een halve eeuw. Haar directeur, de nog krasse 76-jarige heer J. Strijker!, die een der oprichters der vereniging is, heeft reeds bijna 45 jaar aaneen de directeursstaf gezwaaid. De herden king van het jubileum zal niet onop gemerkt voorbijgaan. Zakkeurolster betrapt ZWOLLE. Zaterdagmiddag om streeks vijf uur heeft mevr. H. S.S. uit Zwolle, toen zij boodschappen deed in de stad, een andere „dame", G. V.B„ op heterdaad betrapt toen deze haar hand in mevr. S.' boodschappen tas liet glijden. Mevr. S. bedacht zich geen ogenblik, maar volgde de zakken rolster, totdat zij een politie-agent zag, Deze bleek echter onlangs gepension- neerd te zijn.... Desondanks 1 G. V.B. op het politiebureau terecht gekomen, waar zij heeft bekend een poging tot diefstal te hebben gedaan. INCASSEERDER PLEEGDE VERDUISTERING ZWOLLE. De politie heeft aan gehouden zekere J. P., die als kwitan tieloper voor enige bedrijven geld te eigen bate heeft aangewend zonder dit terug te kunnen betalen. Het geld was in het huishouden opgegaan. URK De begroting voor 1953 geeft o.a. de volgende cijfers: Inkomsten en Uitgaven f 609.602,59. Kapitaalsdienst: Inkomsten f 1.231.579,19, Uitgaven f 2.673.068,45. Het nadelig slot is derhalve f 1.441.489,24. URK Na de Nationale Rampdag stonden de oefeningen voor de Natio nale Reserve geheel stil. Zaterdag worden de oefeningen weer voortgezet. Buitengewoon dienstplichtigen kunnen zich nog steeds voor de Nationale Reserve melden. URK. Uitgaande van het comité van winlerlezingen van de Ger. Kerk art. 31 K.O. wordt Vrijdag in de Röhobothkerk een winterlezing ge houden door ds Bouwsma van Kam pen. Het onderwerp luidt: „De verze kering des Geloofs". URK. Naar wij vernemen zal de kerkeraad der Ger. Kerk binnenkort het beroepingswerk voor een tweede predikanfsplaats voortzetten. NAGEKOMEN J7AMÏ! frprpipjjT Zacht en kalm in Jezus ontslapen onze Innig ge liefde Vrouw, Moeder. Be huwd- en Grootmoeder TRI.TNTJ'E WIERTSEMA In de ouderdom van 72 jaar, na een zeer geluk kige echtvereniging van 42 jaren. „Haar leven was Christus, haar sterven ge win." Roodeschool, 21 Febr. 1953 Hoodeschool: T. Oosterhuls W. T. Oosterhute A. G. Oosterhuis- Rltzema Godlinze: J. H. Oosterhuts R. A. Oosterhuls Doornbos Nw. Zwinderen A. G. Wessels Oosterhuls H. M. Wessels Spijk: T. F. C. Wiertsema Oosterhuis U. M- Wiertsema en kleinkinderen. zal xens- dag 25 Febr 3 uur op de begraafplaats te Roode school. Zij die de over ledene de laatste eer wil len bewijzen worden ver zocht samen te komen in Café Til te Nieuwkerkje. NED. HERV. KERK Beroepen: i'e Oldebroek (toez.) (tweede pred.pl.), H. Harkema te Zeist. Bedankt: Voor de benoeming tot hulpprediker te Julianadorp-Callants- oog, W. J. van Elden, a.s. em. pred. te Haarlem. Benoemd: Tot hulpprediker te Delft ds. G. E. Huizing te Dreischor. Tot hulpprediker in het centrale gedeelte Mijnstreek W. D. J. v. d. Catecheet te Kaalheide. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Maassluis, T. Spilker te Bennebroek. Te Warns, J. v. d. Zanden te Groningen. Te Wijhe, B. P. Suurmond te Oppenhuizen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Leiden: D. Biesma te Amsteidam-Oost en C. v. d. Weele te Harderwijk. Beroepen: Te Leiden: C. v. d. Weele te Harderwijk. Bedankt: Voor Hilversum-Oost, M. Baan te Dordrecht. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: Voor Leiden, W. de Wit te Moerkapelle. VRIJE EVANGEL. GEMEENTEN Benoemd: Tot Voorganger-Evange list te Haarlem de heer A. van Gent te Arnhem, die dit beroep heeft aan genomen. Zendinssconferenties voor o theol. candidaten De Zendings-hogeschool der Ned. Hervormde kerk te Oegstgees-t orga niseert ook dit jaar twee korte confe renties voor theologische candidaten. die zich voor het kerkelijk examen voorbereiden. De eerste conferentie voor theologi sche candidaten van Amsterdam en Leiden wordt gehouden op Vrijdag 13 en Zaterdag 14 Maart. De tweede voor theologische candidaten van Groningen en Utrecht is Donderdag 19 en Vrijdag 20 Maart. Sprekers op beide conferenties zijn: dr. G. P. H. Locher, secretaris van de zending der Ned. Herv. Kerk over: „Oecumene en Zending", dr. E. Jan sen, Schoonhoven over „Reis langs Indonesische Kerken" en drs. J. Koper, zendingspredikant Sangir, over: „Het Oude Testament en de Zending". Ds P. J. Mackaay, secretaris van de raad voor de zending zal een rondleiding door het zendingsbureau leiden en een uiteenzetting geven over het binnen landse werk. Aan het museum voor volkenkunde te Leiden wordt een bezoek gebracht onder leiding van drs F. C. Kamma, zendingspredikant Nieuw-Guinea. De conferenties staan onder leiding van dr. W. F. Dankbaar, secretaris van de Raad voor de Zending, die benoemd is tot hoogleraar in de Kerk- en Dog- mengeschiedenis aan de Rijkuniversi teit te Groningen. Aoad. examens. AMSTERDAM (S.U.). Geslaagd met lof voor het doet. ex. aardrijks kunde de heer W. van Dijk (Amster dam); id. doet. ex. aardrijkskunde, de heer H. J. v. d. Maas (Delft) en cand. ex. sociale aardrijkskunde mej. G. Be. zema (Amsterdam) en de heer J. de Boer (Haarlem). UTRECHT Geslaaga seml-artsexamen: mej. F, M. G. Hlddink. Hilversum; R. lijn schoten, Bllthoven; M. A. H. J Wolfs, Voerend aal: H. J. Kreutzkamp, Brunssum: J. A. F. P. Klijn, Breda. Artsexamen: G. J. SluJjmer, Enschede. M. C. de Haan, Ant werpen: F J B. Zeegers. Roermond; P. van Oort, Utrecht. Doet. sociale geografie: N. M G. de Wildt-, SHtard. LEIDEN. Geslaagd doet. ex. Ned. recht; de heer J A. Lamers. Leiden. Doet. ex. geneeskunde; de heren W. Craandijk, Leiden: G. H. Verwers. Haarlem: W H. Vriend. Den Haag Semi-artsex.: de heren M. E. Blank. Delft: A. J. Engel, Twello. Artsexamen; de heren J. G. Boon. Den Haag: L. J. J. Cobben, Beek <L.); H. J. Ronner, Voorburg; M. H. Tokkie, Voorburg: H. J. C. van Scherpenberg. Nijmegen. PIET VAN DEN HURK GEHULDIGD (Van een verslaggever). Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum .bij de NCRV is Piet v. d. Hurk na een door hem gedirigeerd concert in de stud'io op hartelijke wij ze gehuldigd. Voor de microfoon geschiedde daj door de voorzitter der NCRV, mr. A. B. Roosjen, die de omstandigheden schet ste waaronder de heer v. d. Hurk 25 jaar geleden voor het eerst de dirigeer- staf hief over een orkest van zes man, later uitgebreid tot twintig. Vooral voor wat de jubilaris voor de christelijke omroep is geweest bracht mr. Roosjen de heer v. d. Hurk warme hulde, om hem daarna namens het be stuur een geschenk aan te bieden. Na de huldiging voor de microfoon volgde in de koffiekamer een meer in tieme viering van dit jubileum, waarbij de kwaliteiten van de jubilaris werden geroemd namens directie en program maleiding. Behalve de personeelsver eniging brachten ook de oud-directeur de heer K. van Dijk. en vertegenwoor digers van de Bond van Ohr. Harmo nie- en Fanfare-orkesten in Nederland, de Bond van Chr. Kunstenaars en vele vrienden de jubilaris hulde, terwijl hem vele geschenken en bloemen wer den aangeboden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2