Diensten per helicopter nog niet mogelijk AANTAL DODEN CIRCA 1485 I Hun laatste schans Opgave onder oor behoud STAAT LEENT 200 MILLIOEN r~ Luchtvaartmaatschappijen oordelen TOESTEL VOOR DERTIG PASSAGIERS? Bijna 59 millioen KONING BOUDEWIJN ONGEZIEN IN BRUSSEL TERUGGEKEERD Deense hulpcolonne vertrokken Criro-nummers 9575 412739 gëi Communisten misbruiken de Februari-staking Truman verkoopt zijn mémoires mm Het weer in Europa DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 N Redactie tn Administratie Apeldoorn: Hoofdstraat 102, telefoon 4089, Giro 192120. Arnhem: redactie-tel. 20405, advertentie-tel. 21493; agent Koningsstr. 69b, tel. 23673, adm. Hoofdstr. 102, A'doorn. Zwolle: Melkmarkt 34, telefoon 7030, Giro 420473. Twenthe: redactie-tel. Enschede 4623; advert.-tel. Nijver- dal 834; adm.: Zwolle, Melkmarkt 34. Abonn.pr. 49 ct. p. week; 6.35 p. kw.; losse mnnm. 13 et. TutUM- ELFDE JAARGANG No. 23SS (geldig tot Dinsdagavond). AANHOUDEND ZACHT. Overwegend droog weer met plaatselijk opklaringen. Matige tot krachtiger wind tussen West en Zuid. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets hogere. Maan op 14.43 Onder 18.12 Onder 6.25 Directie: C. A. KEUNING en. Mr. K. VAN HOUTEN Hoofdkantoor: N.Z. Voorburgwal 225, Amsterdam Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT DE communisten hebben er een bijzonder handje van om te probe ren zaken van nationaal belang voor hun partijbelangen uit te buiten. Wij hebben dat dezer dagen weer kunnen zien aan de manier waarop zij de watersnood hebben trachten te exploiteren. Het is bepaald belache lijk als we zien wat een redacteur van De Waarheid daarover in een Hongaars blad heeft ten beste gege ven. De communisten, zo vertelt hij, hebben zich aan het hoofd der red dingswerkzaamheden gezet. Zij orga niseerden hulpcomité's en zamelden dekens enkleren in. De regerings kringen deden dat niet, gevangenen als zij waren van het Amerikaanse imperialisme. Verbijsterd waren zij door het prachtige initiatief van het „werkende volk". De regering werkte de reddingswerkzaamheden zelfs tegen. In deze trant gaat het door. Wat er nog aan goeds tot stand gebracht is na de watersnood is alleen aan de communisten te danken' EZER dagen is er weer een ge- \J beurtenis aan de orde, waar de communisten zich van hebben meester gemaakt. Dat is de herdenking van de Februari-staking van 1941, toen het volk van Amsterdam in een spontane reactie tegen de Duitse Jodenmaat- regelen tot staking overging. Al sinds enige jaren hebben de communisten kans gezien deze jaar lijks terugkerende herdenking tot een communistische demonstratie te maken. Zij worden daarin gesteund door een aantal meelopers en domoren uit intellectuele en artistieke kringen, die de De Waarheid nooh de waarheid doorzien of willen doorzien. Het is dan ook een goede gedachte geweest van de stichting „Vrede en Vrijheid", die de laatste tijd op ver dienstelijke wijze bezig is het com munisme in zijn ware aard aan de kaak te stellen, om de voorzitters van een zestal partijen in Nederland te verenigen tot het uitgeven van een gemeenschappelijk manifest. In dat manifest, dat onze lezers in ons nummer van vandaag aantreffen, wordt de huichelachtigheid van het communisme dat aan deze zijde van het ijzeren gordijn krokodillentranen schreit over Hitler's Jodenvervolging, terwijl het aan de andere kant van het ijzeren gordijn met grote animo bezig is om Hitler's systeem van Jodenvervolging over te nemen, in een helder daglicht gesteld. HET communisme voert op het ogen blik een verbeten strijd om een plaats onder ons volk te behouden. Het schuwt niets meer dan het isole ment. waardoor propaganda onmoge lijk en de leugen krachteloos wordt. Vandaar dat het communisme zich al tijd weer van het nationale gevoel en het gevoel van menselijkheid tracht meester te maken en te doen alsof het daar de drager van is. Beter dan maatregelen van wetge vende of politionele aard te nemen, waardoor het communisme buiten de wet wordt gesteld, is het echter ons volk duidelijk te maken dat het com munisme een verschijnsel is dat zich zelf buiten de natie en buiten de men selijkheid plaatst. Daarvoor is het nodig de communis ten te bestrijden op het veld dat zij zich zelf tot operatieterrein verkozen, En daarom juichen wij een activi teit als waarvan wij hierboven mel ding maakten van harte toe. Het gaat hier om de laatste schans van het communisme in zijn strijd om invloed op de publieke opinie. Uit die schans moeten zij geworpen worden. En als zij daaruit zijn, ver liezen zjj alle vat op ons volk. Dan zijn de communisten wat zij behoren te .zijn, nl, een geïsoleerde groep, die bui ten ons volk staat en die alleen maar wat speciale aandacht van de politie vraagt ten einde hen goed in de gaten te houden. (Van onze Haagse redacteur) Het hefschroefvliegtuig heeft zich in de afgelopen weken in ons land een grote bekendheid verworven. Het -nut van dit toestel is bij de reddingswerkzaamheden afdoende bewezen. Het zal echter nog geruime tijd duren voordat de helicopter voor geregelde dien sten gebruikt kan woren en de luchtreizigers, die op Schiphol arri veren, deze toestellen gereed vinden om hen naar de centra van de belangrijkste steden in Nederland en de omringende landen te bren gen. Wel zijn er sinds geruime tijd uitspraken te beluisteren ge weest, die de indruk zouden kunnen wekken, dat dit nog altijd wat vreemdsoortig aandoende vliegtuig reeds in de nabije toekomst een dagelijkse verschijning boven onze steden zal zijn. De helicopter zal evenwel nog een belangrijke ontwikkeling moeten doormaken voor er sprake kan zijn van gebruik voor geregeld vervoer van passagiers en vracht. De KLM overweegt reeds enige.tijd het aanschaffen van een of twee van deze toestellen om daarmee ervaring op te doen, maar concrete plannen om de machines te bestellen zijn er nog niet. ZEVENTIG PROCENT Er doen zich op het gebied van het vervoer per helicopter vraagstukken voor, waarop de K.L.M. en de buiten landse luchtvaartmaatschappijen nog lang niet uitgestudeerd zijn. Wil het inzetten van helicopters economisch verantwoord zijn, dan zullen zij aan 30 a 40 passagiers plaats moeten bie den en een gemiddelde bezetting van minstens 70 pet. moeten hebben. Een geringer aantal passagiers zou de vervoersprijs per passagier te veel doen stijgen, Behalve groter zullen de helicopters ook sneller moeten wor den. Op het ogenblik bedraagt de kruissnelheid 140 150 km per uur. Deze snelheid zal opgevoerd moeten worden tot ongeveer 250 km per uur om van de toestellen een nuttig ge bruik te kunnen maken. Een lagere snelheid zou aan het luchtvervoer te weinig voordelen geven boven het wegvervoer en bovendien zou een flinke tegenwind de dienstregeling ge makkelijk in de war kunnen sturen. Twee-motorige helicopters zullen no dig zijn, .temeer daar niet te verwach ten is, dat de luchtvaartautoriteiten toestemming zullen geven om met Helicopter, plaats biedend aan vier personen, een Westland- Sikorsky S51, met 500 PK-motor In het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag "gestort van f 58.800.000. Zaterdagavond was de stand 57 millioen. Wanneer men de aantallen ge- identificeerde stoffelijke over schotten, geborgen stoffelijke overschotten en de aantallen bij het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis op heden als ver mist te boek staande personen bij- eentelt, zou het totaal aantal slachtoffers van de watersnood ramp 1487 bedragen. Het is duidelijk, dat dit geen definitief cijfer kan zijn. Nog bij herhaling worden stoffelijke overschotten in de ondergelopen ebieden aangetroffen, en ander zijds blijkt soms dat als vermist opgegeven personen in leven en welzijn zijn. Ook dit cijfer wordt derhalve vermeld onder voor behoud. Gerangschikt naar herkomst luiden de gegevens resp. van vermisten, ge- borgenen en de totale aantallen slacht offers als volgt: Schouwen-Duiveland 227, 104, 331. Goeree-Overfla.kk.ee 316, 140, 456. Zuid-Beveland 37, 62, 99. Zuid-Holland 12, 13, 25. Brabant 126, 126, 252. Beyerland 131, 20, 151. Voorne-Putten 11, 16, 27. Zeeuwsch-Vlaanderen 5, 9, 14. Noord-Beveland 38, 38. Walcheren 5, 5. Tholen 6, 50, 56. St. Philipsland 6, 7, 13. Noord-Holland 7, 7. Aangespoelde slachtoffers, van wie de plaats van herkomst niet vaststaat: 13. Voor het eerst sinds April 1951 komt er weer een Staatslening, waaraan door het publiek kan worden deelgenomen. Op Donder dag 5 Maart a.s. staat de inschrij ving open op een obligatielening groot 200 millioen. De rente de zer obligaties, die een looptijd hebben van 40 jaar, met een regel matige aflossing van 2Va van het totaal bedrag der lening per laar, bedraagt 3% De emissie- éoers is 99 De stortingsdatum is vastgesteld op 1 April a.s. In het prospectus is niet ver meld of het opnemen van de mid delen door de Staat verband houdt met de ramp, die ons land getrof fen heeft. Vermoedelijk zal de fi nanciering van het herstel der schade wel in overweging zijn ge nomen. De overheid heeft er klaar blijkelijk geen sentimentskwestie van willen maken, zoals indertijd bjj de woningbouwleningen. een-motorige machines in bebouwde kommen te landen en op te stijgen. TWEEMOTORIG In enkele fabrieken, waarvan Sikorsky in de Ver. Staten en Bristol in Engeland de belangrijkste zon, wordt thans een twee-motorige heli copter ontworpen en de K.L.M. waclit met belangstelling af of uit deze po gingen het toestel zal resulteren, dat zij geschikt acht voor haar bedrijf. Er wordt in het buitenland ook ge werkt aan een zg. convertoplane, een toestel, dat opstijgt en landt als een helicopter, maar zich in de lucht voortbeweegt als een gewoon vlieg tuig. Dat er bij de constructie van deze machine heel wat technische moeilijk heden overwonnen moeten worden, behoeft geen betoog. Intussen hangen er met de ontwik keling van het hefschroefvliegtuig al lerlei vraagstukken samen, die opge lost moeten worden. Een daarvan is hét lawaai, dat de vliegtuigen maken en dat buitengewoon hinderlijk wanneer de landingsplaats zich in de stad bevindt. Deze factor maakt het vinden van geschikte helicopter-ter- reinen extra moeilijk, maar ook zonder dit bezwaar heeft het al heel wat voeten in de aarde. DAK VAN GEBOUW Gezien al deze moeilijkheden, zou het de voorkeur verdienen het dak van een groot gebouw als helicopter- basis te gebruiken, maar ook dan zijn de problemen vele. Zo'n gebouw zou wel bijzonder groot en van een bui tengewoon hechte constructie moeten zijn. Berekeningen daarvoor kunnen pas gemaakt worden, wanneer een duide lijk beeld verkregen is van het toe stel, dat in de toekomst het vliegveld dichter bij de stad en de steden dich ter bij elkaar zal brengen. Met al deze vragen houden lucht- vaartdeskundigen in vele landen zich intensief bezig.Zij zullen binnenkort hun inzichten ui/jvvisselen en wel tij dens een stud.U yonferentiq. die d< internationale -i luchtvaartorganisatie I.A.T.U. in April a.s. in Portorico houdt. Dit helicopter-symposium, een van de belangrijkste onderdelen van de zesde technische IA.T.A.-confe- rentie, die van 20 April tot 2 Mei zal duren, zal bijgewoond worden door vooraanstaande deskundigen uit Ame rika en Europa op het gebied van het ontwerpen en bouwen van helicopters en door vertegenwoordigers van maat schappijen, die deze toestellen reeds in gebruik hebben. Ook de K.L.M. zal er vertegenwoordigd zijn. Men zal zich daar bezighouden met alle vraagstuk ken welke samenhangen met het ge bruik van helicopters op geregelde diensten en trachten verband te leggen tussen de plannen van de fabrikanten en de technische en economische eisen, die het gebruik als lijntoestel aan het hefschroefvliegtuig stelt. Misschien zal deze conferentie het vraagstuk een stukje dichter bij de oplossing bren gen, maar ook dan zal het instellen van geregeld vervoer per helicopter voorlopig nog heel wat meer voor bereiding vragen dan alleen het kopen van wat toestellen en het ontwerpen van een dienstregeling. De colonne van de Deense „Civil Defence", die van 8 tot en met 21 Februari voor het Nederlandse Rode Kruis transportdiensten heeft ver richt, nam gistermiddag afscheid. On der leiding van de heer K. M. Nielsen en zijn assistent, de heer J. C. Krieger, vertrok de colonne, bestaande uit ze ventien 3% ton dieselwagens, met 35 chauffeurs, van het Malieveld in Den Haag. Door dr. E. O. baron van Boetzelaer, chef der directie algemene zaken van het ministerie van Buitenlandse Za ken, werd namens de Nederlandse re gering een hartelijk woord van dank gebracht voor het vele, dat de Denen voor het werk der hulpverlening heb ben gedaan. Nat. Rampenfonds „Trouw" (Voor slachtoffers van de watersnood) V acantie a f gebroken wegens laster" Koning Boudewijn van België, die onverwacht besloot naar zijn land te rug te keren nadat er critiek was uit geoefend op zijn uitstapje naar de Ri- vièra, is gisteren vrijwel onopgemerkt in zijn hoofdstad teruggekeerd in een spoorrijtuig met gesloten gordijnen, zijn vader, ex-koning Leopold en zijn stiefmoeder, de prinses de Rethy, ver gezelden hem. Het gezelschap liet zich niet zien. Toen de trein uit Parijs op het sta tion Brussel-Zuid binnenliep, riep een twintigtal Belgen, voor het merendeel vrouwen: „Leve de koning, leve ko ning Leopold". Een paar vrouwen klopten op de ruiten, maar de gor dijnen bleven gesloten. Twintig re chercheurs in burger stonden op het. perron, toen een locomotief het ko ninklijke rijtuig aanhaakte en naar het station op de terreinen van het paleis te Laeken reeds. Een uur voor de aan komst was de Belgische vlag op het paleis gehesen. Het gezelschap begaf zich in twee auto's naar het paleis. De thuiskomst van de vorst verliep rustiger dan zijn vertrek uit Zuid- Frankrijk. De koninklijke familie was gedwongen verstoppertje te spelen met correspondenten van de wereldpers en slaagde er in onopgemerkt in de trein te stappen te St. Raphale. Kort voor zijn vertrek uit Antibes deelde koning Boudewijn aan een Franse verslaggever mede, dat hij zijn vacantie afbrak wegens „lasterlijke aanvallen op het koningshuis". De aan vallen tegen de eeniheid van de ko ninklijke familie hebben ten doel te trachten de eenheid van het Belgische volk te schaden, aldus de koning. On danks de wensen van zijn artsen en de risico's aan de reis verbonden, had hij besloten terug te keren om een eind te maken aan de geruchten. Hij wilde wel naar de Rivièra terugkeren, maar hoopte de volgende maal niet op een dergelijke betreurenswaardige manier gestoord te worden. VRIENDSCHAPSTREIN UIT ITALIË NAAR ONS LAND ONDERWEG Een vriendschapstrein van twintig wagons met giften van Italianen voor de slachtoffers van de overstromingen, is uit Rome naar Nederland vertrok ken. Nog veertien wagons, met voedsel, kleding en medicijnen, zullen op weg door Italië aan de trein worden ge haakt. De organisatie berust bij het Italiaan se Rode Kruis. Minister Beyen woonde het ver trek bij. Dit zijn Jannetje Vermaas en veerman M. Boomsluiter uit Stavenisse. Zo op 't eer ste gezicht zou men zeggen, dat zij even uitrusten van het puinrapen ergens in Stave nisse, waar het water zijn verwoestend werk deed. De fotograaf, die hen opzocht, had echter een speciale be doeling. Hij wilde op de plaat vastleggen, dat zelfs temidden van puin nog een plaatsje overblijft voor het geluk. Hier gold het nl. een bruidspaar, dat heden te Sta.- venisse in 't huwelijk treedt. tl A Zes politieke part ijen, te weten de Kath. Volkspartij, de WD, de AR Partij, de C-H Unie, de PvdA en de Kath. Nationale Partij, heb ben in verband met de herdenking van de. Februari-staking een ma nifest uitgegeven, dat een krachtig protest doet horen tegen de po gingen der communisten deze herdenking te misbruiken voor hun demagogische propaganda. Het manifest, dat in grote oplage te Am sterdam wordt verspreid, luidt als volgt: |Y f JS) T stempel heeft gedrukt op onze besdha- DE datum nadert., waarop Amster dam de heldhaftige staking van Februari 1941 herdenkt. Tegelijkertijd vernemen wij uit de landen aohter het IJzeren Gordijn het gruwelijk nieuws van de Christen- en Jodenvervolgin gen. Wij, die behoren tot partijen van verschillende richting, gevoelen de be hoefte de bevolking van Amsterdam er aan te herinneren, dat de staking van Februari 1941 een felle daad van pro test is geweest tegen soortgelijke ver nietiging van de vrijheid van gods dienst en een soortgelijk anti-semitis- me als thans in de door communisten beheerste landen woedt. Geen dag gaat voorbij, waarop niet honderdtallen mensen van Christelijke en Joodse afkomst en uit de kring van anderen, die zich niet kunnen vereni gen met het communistische regime, door een gat in het IJzeren Gordijn van het Oosten vluchten naar het vrije Westen. Zij laten ihave en goed in de steek. Honderdduizenden van hun lot genoten blijven aohter, gefolterd door de angst voor vervolging, onderdruk king en moord. In Februari 1941 richtte de Neder landse vrijheidsgeest en verdraagzaam heid zich tegen de geestelijke dictatuur en het anti-semitisme van nationaal- socialistischen huize. Wij richten ons thans met dezelfde kraoht tegen het communistische schrikkelijke geweld en anti-semitisme, dat systematisch door de dictator in Moskou werd be volen en aangewakkerd. Elk jaar opnieuw trachten de com munisten in Nederland (de marionet ten van Moskou) uit partijzuchtige overwegingen de herdenking van de Februari-staking te misbruiken voor hun demagogische propaganda. Op nieuw trachten zij het te doen voorko men, alsof het heldhaftig verzet tijdens de bezetting een bü uitstek communis tische zaak zou zijn geweest. Onderge tekenden voelen zich gedrongen de Amsterdammers er aan te herinneren, dat de strijd tegen de onderdrukker en het protest tegen de mensonterende vervolging van velen van onze mede burgers, met name van de Joodse Ne derlanders. geschiedde in gemeenschap pelijkheid, over alle partij-politieke en levensbeschouwelijke grenzen heen. Wat ons, mensen van verschillende richting en levensovertuiging ook soheide, wij staan op de gemeenschap pelijke bodem der geestelijke vrijheid en der politieke democratie, welke haar Harry Truman, de voormalige Ame rikaanse president, zal zijn memoires te boek stellen. Alle publicatierechten heeft hij aan het tijdschrift „Life" ver kocht voor 600.000 dollar. De ex-president, die dit bekend maakte op zijn eerste officiële perscon ferentie sedert hij het Witte Huis ver liet, zei, dat zijn memoires zouden wor den gepubliceerd in één of twee delen. Hij wilde zelf niet zeggen hoeveel hij zou ontvangen, maar de aanbidding van „Life" was de beste geweest. Het zou nog wel twee jaar duren, voor de memoires gepubliceerd zullen worden. Truman hoopt, dat hij tegen die tijd vollediger kan spreken. De ge denkschriften zullen handelen over de periode, gelegen tussen zijn eerste ver kiezing tot senator in 1935 en zijn af treden als president. „Ongemakkentoeslag" in noodgebieden Het College van Rijksbemiddelaars heeft een bijzondere loonregeling vast gesteld voor herstelwerkzaamheden in het watersnoodigebied. Aan werknemers van 18 jaar en ouder zal een ongemakkentoeslag worden uit gekeerd van 1,25 per gewerkte dag. Voor stuk-, taak of aangenomen werk of voor bijzondere prestaties kan aan alle werknemers een toeslag worden uitbetaald van ten hoogste 109» boven de uurlonen. ntéteh thans, nu hun bevelvoerders in Moskou tot een zelfde vervolging van Christenen en Joden opzwepen, 't recht zich het monopolie van de herdenking der Februari-staking toe te eigenen. Hun geveinsde herdenking is een hoon voor de edele gezindheid, waar uit de stakers van 1941 lijf en leven op het spel zetten. Zolang de communis ten in Nederland zioh niet openlijk ke ren tegen de gruwelen, die thans ach- •het IJzeren Gordijn geschieden, vallen zij de stakers van Februari 1941 in de rug aan en plaatsen zij zicih buiten de zedelijke gemeenschap. Het manifest is ondertekend door de voorzitters der genoemde partijen, resp. de heren W. J. Andriessen, prof. mr. P. J. Oud, dr. J. Schouten, H. W. Tilanus, J. J. Vorrink en Oh. I. J. M. Weiter. De Vereniging voor Penning kunst geeft een penning uit, waarin „de gevoelens duur zaam zijn neergelegd, die de watersnood bij allen heeft opgeroepen". De Vereniging wil hiermede tevens recht streeks bijdragen tot leniging van de nood. Prof. L. O. Wenckebach heeft het ontwerp gemaakt. De voorzijde van de penning vermeldt het woord „Waters nood 1953". Met daarboven een onmetelijk watervlak, waarin een mens, de handen geheven in nood en machte loos verzet. De keerzijde geeft symbo lisch de redding uit deze nood weer, uitgebeeld door het beeld van Noachs duif met een vers olijfblad in de sna vel, waarbij vermeld de tekst Genesis 8 vers 11. Dit beeld is omgeven door de spreuk f| Nil desperandum" (niet |j loanhopen). Liquidatie vakgroepen Met ingang van 1 Maart a.s. worden opnieuw een aantal Woltersomse orga nisaties geliquideerd. Daartoe beho ren o.a. de hoofdgroep banken, de be drijfsgroep handelsbanken, de vak groep incassobedrijven, de bedrijfs groep spaarbanken, de bedrijfsgroep hypotheekbanken, de vakgroep alge mene spaarbanken, de bedrijfsgroep hypotheekbanken, de vakgroep on roerende zaken, de vakgroep make laars in effecten, de vakgroep scheeps- hypotlheekbanken en enkele andere vakgroepen. Windncht Max temp. Steden Weer snelheid (m'sec (gr C.) en neerslag (m m Oslo sneeuw N 1 2 4 Stockholm zw bew. Z 1 5 1 fCopenh motregen WZW 10 5 2 Londen geh. bew W ZW 5 11 0 Amsterdam zw bew WZW 10 8 0 Brussel geh bew W 4 9 0 Parijs zw bew NW 5 12 0 Bordeaux windstil 14 0 Nice geh bew. O 4 14 0 Frankfort zw bew. WZW 3 8 0 Ziirioh nevel windstil 7 0 Wenen h. bew. W 5 12 0 Helsinki zw. bew. WNW 1 —7 0

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1