Wageningen nam de leiding van DKS over Feilloze turnuitvoering van 90-jarig Olympia Arsenal door nederlaag van de tweede naar de vijfde plaats Onderzeeboot]ager te water Onderzeebootjager Friesland te water gelaten Vrijheidsberoving van twee knapen in Frankrijk Zestiende lijst van slachtoffers HERENHUIS GEVRAAGD VERKOOPORGANISATIE in het Zuiden des lands Damesmantelfabriek GEVORDERDE ASSISTENTEN DER FREISCHÜTZ 6 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN MAANDAG 23 FEBRUARI 1953 Een dag vol verrassing op hockeyvelden Meppel en Groningen verloren (Van onze sportcorrespondenten) IN het Noorden en het Oosten van de hockeycompetitie werd gisteren een t>rpu>el volledig programma ajgeioerkt. En het werd een dag vol verrassingen. Meppel en Groningen, de lijstaanvoer ders in het Noorden, verloren beide, xoaardoor de posities van Daring, de Groningse Studenten en LHC heel wat beter zijn geworden. De strijd om het kampioenschap is weer geheel open! In het Oosten bracht DKS het tegen PW niet verder dan een gelijk spel, zodat Wageningen een mooie gelegenheid kreeg de leiding over te nemen en dat dan ook met een zege van 60 op De venter prompt deed. In het Zuiden slaagde hekkesluiter Geel Zwart er m een overwinning van 21 te behalen op Eindhoven, ook al een verrassend resul taat. DEVENTER, dat met Vier invallers naar Wageningen was gekomen, kreeg daar geen been aan de grond. Met de rust had Wageningen reeds een voorsprong van 30 door doelpunten van Vis (2 Xen Wiedyk. Goed voorbe reidend werk van Ten Hopen stelde Wie. dvk na de rust nog driemaal in de ge legenheid het doel te vinden, zodat de eindstand op 60 kwam. PWDKS eindigde met een gelijk spel van 11, nadat de rust met blanke stand was ingegaan. DKS nam tien mi nuten na de rust de leiding, toen bij een snelle aanval linksbinnen Jansen de bal vrij kreeg en onhoudbaar inschoot (0—1). Kort daarop moest de DKS- back Heutink wegens een handblessure het veld verlaten. De verdediging van DKS was hierdoor even ontredderd, waardoor enkele strafcorners moesten worden weggegeven. Uit een hiervan scoorde Wieselink de verdiende gelijk maker. De plaatselijke ontmoeting Union Nijmegen had een zeer spannend ver loop. In de eerste helft was Nijmegen gevaarlijker, hetgeen tot uiting kwam in een fraai doeipunt van Bob Beek. Union startte na de hervatting met een hevig offensief, waaraan doelman Gouka twintig minuten lang weerstand bood. Toen moest hij zwichten voor een schot van Wim Jansen. (11). Hengelo boekte te Arnhem een kleine overwinning (12) op de club van die naam. Hengelo nam door haar mid voor de leiding, doch Peters maakte nog voor de rust gelijk. Drie minuten vooi tijd ontstond uit een strafcomer het be slissende doelpunt. KAMPIOEN Groningen heeft zijn tweede nederlaag in dit seizoen ge leden. Daarvoor zorgde n.b. het pas gepromoveerde Daring, dat het in het nieuwe milieu goed doet en nu een uit stekende kans op de titel maakt, overwinning was verdiend. Reeds in eerste helft was Daring sterker en toen waren de aanvallen ook gevaarlijker. Tooh gaf Galema tegen de verhoudingen in Groningen de leiding. Na de hervat ting. toen Daring het windivoordeel kreeg, hadden de Veendammers een groot overwicht. Dit werd ten slotte uit- fedrukt in twee fraaie doelpunten van heringa en Warnege. Meppel had van de misstap van Gro ningen kunnen profiteren, maar de Mep- pelers verloren zelf ook van de op eigen terrein moeilijk te kloppen L.H.C. Mep pel begon met een offensief, maar het leverde niets op. Integendeel: L.H.C. had na een kwartier met de eerste de beste aanval meer succes door Weerstra. En kele seconden voor het rustsignaal scoorde Tolhoek de gelijkmaker. Na de hervatting was L.H.C. meer in de aan val en acht minuten voor het einde slaagde Max Algers er in de Meppeler doelman te passeren. Gelijk spel zou. ge zien het totale spelbeeld, beter de ver houding hebben weergegeven. West-Indië scoorde 280 runs voor 5 Aan het einde van de derde dag van de derde toetswedstrijd tegen India had West Indië 280 runs gescoord voor het verlies van 5 wickets, in antwoord op India's eerste innings totaal van 279. Everton Weekes, die in schitterende stijl batte, scoorde 159 n.o. Hg haalde 80 runs met Boundary slagen, en bleef bijna 54 uur aan bat. De enige andere uitblin kende batsman was Frank Worrell, die 31 scoorde en Weekes hielp bij het opzet ten van een vierde wicket stand van 96 Marjorie Jackson gewond Marjorie Jackson, de Olympische sprintkampioene, moest va.; de athle- tiekbaan te Sydney worden gedragen in verband met een e'mstige enkelblessure. Het ziet er naar uit, dat zij het gehele seizoen niet meer aan wedstrijden zal kunnen deelnemen. Marjorie Jackson nam deel aan de kampioenschappen van Nieuw Zuid Wales en zjj won de 100 yards. Mej. Jackson had de serie in 10.5 sec. gewonnen en in de finale liep zg 10.6 sec. Veteranen gaven menige turner een lesje (Van onze turnmedewerker) ALS men tijdens een turnuitvoering geboeid wacht op het volgende pro gramma-nummer en zich vergeefs afvraagt wanneer nu toch eens de tra ditionele mislukking te voorschijn komt, dan wil dat zeggen dat zulk een turn uitvoering volkomen is geslaagd. Als bovendien de technische vaardigheid van de deelnemers op een hoog peil staat, zo als de leden van de negentig jaar be staande turnvereniging „Olympia" gis termiddag in Bellevue te Amsterdam demonstreerden, luidt ons oordeel over deze fraaie gymnastiekmanifestatie zon der enige terughoudendheid: uitmun tend! Fraai en correct voerden een groot aantal turners en gymnasten in de dop een serie vrije oefeningen uit. Het keur werk aan hoog rek, een zeer goed klas sikaal brug, spectaculaire salto's, flik flakken en zweefrollen op de lange mat, pittig werk van jongens, gedurfd optre den van de heren en... van kranige ve teranen, het was allemaal tot in de punt jes verzorgd. Beslist spannend was het boklijnspringen van de jongste adspiran- t^n, die wedijverden om de „hoogste' prestatie. Het waren dezelfde knapen die met hinderniswedstrijden in groepen voor de komische noot zorgden. De pres taties van een hele groep, dus niet van de enkeling, waren doorslaggevend. Wie van de drie groepen onder luide aanmoe digingen nu als eerste moest worden ge- klassificeerd, zal niemand weten. Maar dat deed er niets toe. Wedstrijden hebben in dit verband een heel andere betekenis. Het moge vreemd klinken, dat Olympia op zijn uitvoeringen wedstrij den demonstreert. Het was hier slechts een middel, vooral in groepsverband. Deze bloeiende, oudste turnvereniging van het KNGV, vindt juist zijn opvoe dende kracht in de gedachte, dat wed strijden niet in een georganiseerd stelsel moeten worden benaderd, maar de wed- strijdvorm slechts een middel moet blij ven. de veteranen uit, verrichtingen van vol- Deze kenmerkende sfeer droegen zelfs bloedturners, onder wie een zevenen- zestigjarige en zestigjarige! En zij ga ven menig voorbarige keurtumer nog een lesje door te bewijzen dat zij de ele mentaire maar ook eerste-graad-tum- moppen volledig onder de knie hadden. En dit bezorgde de als maar glunderen de, eenenzeventigjarige ere-voorzitter Ree een teleurstelling: het speet hem zo, dat hij nu niet meer in staat was deel te nemen aan deze demonstratie! En dat hebben we best begrepen. Voetbal in het buitenland DE kans van Arsenal zowel het kam pioenschap van de League als de Cup te winnen is ongetwijfeld ver minderd door een nederlaag van 3-2 te gen Blackpool. Blackpool was overigens de enige ploeg van de laatste acht voor de beker, die de volle oogst binnenhaal de. Birmingham en Gateshead werden evenals Arsenal verslagen. Aston Villa. Bolton, Tottenham en Everton speelden alle gelijk. De strijd in de bovenste re gionen is zo fel, dat de nederlaag van Arsenal een val van de tweede naar de vijfde plaats betekende. Bumley hand haafde zich aan de kop, dank zij een overtuigende zege te Derby, en Wolver hampton klom naar de tweede plaats door een overwinning van 3-0 in de uit wedstrijd tegen Manchester United. De uitslagen zijn: Eerste divisie: BlackpoolArsenal 3-2, Bolton W.A. Villa 0-0, Cardiff Manchester City 6-0. ChelseaCharlton Athl. 0-1. Derby C.Burnley 1-3, Man chester Un.Wolverhampton 0-3, New castle Un.Liverpool 1-2, Portsmouth- Sunderland 5-2, Sheffield Wedr.Stoke City 1-0, TottenhamPreston 4-4, West BromwichMiddlesbrough 3-0. De stand is: Bumley 29 14 10 5 38 Wolves 31 14 9 8 37 W. Bromwich 30 Preston 28 Arsenal 27 Metz 4-0, NancyN'mes 2-0, Nice Sochux 5-3, Racing club de Paris Reims 1-3. LensStade Francais 1-1, RoubaixRennes 3-2, SeteMontpellier 1-0, St. EtienneLe Havre 1-0. Alle clubs hebben 24 wedstrijden gespeeld. Reims heeft de leiding met 38 punten, gevolgd door Bordeaux met 33 punten. Rijssel en Nimes met 28 punten, Mar seille en Sochaux met 27 punten. Etienne sluit de rij met 19 punten. 14 6 35 Tweede divisie: Birmingham City Bury 0-2, Blackburn R.Sheffield Un. 1-2. BrentfordDoncaster R. 1-0, Ever tonSwansea Town 0-0, Hull City Bamslev 2-2. Leeds Un.Notts County 3-1. Lincoln CityFulham 2-2, Luton TownSouthampton 1-2, Notts Forest Huddersfield 1-0. Plymouts Arg.Lei cester City 2-1, RotherhamWestham Un. 1-1. De stand is: Sheffield Un. Huddersfield Luton Town Plymouth Arg. Birmingham C. 19 6 6 44 30 15 29 14 8 35 De uitslagen van de wedstrijden, ge speeld voor de eerste divisie van de Franse voetbalcompetitie, luiden: MarseilleRijssel 3-0, Bordeaux- Voorlopig team van Zuid- Nederland samengesteld Voor voetbalwedstrijd tegen De Zwaluwen Voor de voetbalwedstrijd tussen het voorlopig Zuidnederlands elftal en de Zwaluwen, welke Zaterdag 21 Maart op het- terrein van NAC te Breda wordt gespeeld, is het Zuidnederlands elftal als volgt samengesteld: Doel: Steiger (PSV). Achter: Bakers (PSV) en Tebak (Eindhoven) Midden: Klaassens (VW), Brusselers (PSV) en Huybrecht3 (BW). Voor: Van Overbeek (BW), Van Beurden (BW), Van Melin (Eindho ven), Bruyninkx (RBC) en Schmidt (Eindhoven). Als reserves, die tevens de centrale training te Eindhoven zullen meemaken, zijn aangewezen: Vrijhof (Bleyerheide). Schrover (BW). Form an oy (Willem II). Utermark (BW). De Kort (Lon- ga), Notermans (Sittardia). Ravensteyn (MW), Spanjer (Limburgia) en Eb bing (NOAD). UIT ALLE SPORTHOEKEN Do Italiaanse Tennisbond heeft de bekende speler Fausto Gardini tot nader order geschorst Gardini was opgenomen in het Daviscupteaim van Italië" in het afgelopen seizoen. De jaarlijkse hockeywedstrijd tussen - e universiteitsploegen van Oxford en Cam-bridge ia met 52 door Oxford ge wonnen. Rusland heeft de organisatoren van het toernooi om het wereldkampioenschap ijshockey, dat van 5 tot 16 Maart te Bazel en te Zürich wordt gehouden, doen weten dat het niet zal deelnemen. Het. is thans zeker, dat Eric Sburgess dit seizoen niet voor Zuid-Afrika in het tennistoernooi om de Davtiebeker zal uit komen. De Zuildafnllkaanse ploeg zal waar- sohijniijk bestaan uit J. Vermaak, J. Krup- ferburgiher, B. Woodroff en R. Seymour. Bo be ld ijk van MFC (MedembWk) won be IJmuddein een cross ooumibry over 7 km in 19 min. 29.4 sec. De nationale teohnische commissie de K.N.A.U. heeft Janus van der te Paderbom in West-Duitsland zal wor den gehouden. Het wereldikampioenschap hardrijden op de schaats voor dame® te Lilleham m er is gewonnen door de Russin Khalida Chtchegoleeva met een totaal van 207.640 punten. Tweede werd de Russin Rirama Zhuikova met 207.717 punten. De Duitse Handbal Bond heeft besla ten deel te nemen aan de wereldkampioen schappen handhal voor dames, welke var 10 tot 14 Juni in Nederland worden ge speeld. Russen niet best op stroef ijs Onder zeer ongunstige weersomstan digheden en op poreus, stroef ijs begon Zaterdag te Eltilstuna de landenwed- strijd ZwedenRusland voor hard rijders. De rangschikking werd opgemaakt aan de hand van de vier best geplaatste rijders van elke ploeg. De uitslag van de 500 meter was: 1. Sergejev (R) 49.9 sec.; 2. Stroem (Z) 51.4; 3. Sjilkov (R) 51.7; 4. Pajor (Z) 52.1; 5. Sacharov (R) 52.2; 6. Go- lovsjenko (R) 52.4; 7. Tsjaikin (R) 53.4; 8. Dahlberg (Z) 53.4; 9. Saku- nenko (R) 53.6; 10/11. Hallqvist (Z) en Goncharenko (R) 53.7; 12/13. Sjoelin (Z) en Asplund (Z) 54.1; 14. Larsson (Z) 54.2; 15. Eriksson (Z) 54.4; Prosjin (R) 54.5. Op de 3000 meter bezetten de Zweden de eerste zes plaatsen. Blijkbaar konden zij beter uit de voeten op het slechte ijs dan de Russen. Asplund 5 min. 51,4 sec.; 2. Stroem 6 min 1.5 sec.; 3. Sjoelin 6 min. 3.2 sec. 4. Dahlberg 6 min. 5.9 sec.; 5. Ericsson 6 min. 7.6 sec.; 6. Pajor 6 min. 7.9 7. Goncharenko 6 min. 9.4 sec.; 8. koenenko 6 min. 9.5 sec.; 9. Sacharov 6 min. 10.3 sec. 10. Hallqvist 6 min. 11.6 sec. Na de eerste dag luidde het klasse ment 1. Zweden 451.017 punten; Rusland 453.384 punten. Op de tweede dag scheen de zon krachtig. Het ijs was nog slechter dan Zaterdag en besloten werd in plaats var de 1500 en de 5000 meter van de landen- wedstrijd een race over 500 en een over 1500 meter te houden. Hockeyploegen West en Zuid speelden gelijk (Van een hockeymedewerker) "N het kader van de oefenwedstrijden van de districten speelde het Westelijk elftal gistermiddag op Klein-Zwitserland tegen het Zuidelijk elftal. Het is een aardige, snelle en vrij span nende wedstrijd geworden, waarbij zeer goede spelmomenten voorkwamen. De Westelijke voorhoede, goed ge steund door een middenlinie bestaande uit Wagener, Snoep (Amsterdam) en Korpershoek, nam in de aanvang de lei ding door Hooghiemstra, toen Ter Weel een ingeschoten bal achter de doellijn stopte. Uit een strafcomer volgde voor het Zuiden de gelijkmaker, doch spoedig her gaf Hooghiemstra met een solo het Wes ten de leiding. Wederom maakte het Zuiden, thans door linksbinnen Reijntjes geljjk en daar bleef het bij. De Zaterdag te Luik gespeelde ijs- hockeywedstrijd BelgiëNederland is in een sprekende zege: 133 (20 52 6—1) voor de Belgen geëindigd. Hulp van Rode Kruis Besteding van gelden besproken (Van onze Haagse redacteur) Vanmorgen is op het departement van Buitenlandse Zaken een bijeenkomst ge houden, waarin besproken is het vraag stuk van de besteding van de gelden, welke door de Rode kruisverenigingen in het buitenland zjjn bijeengebracht ten behoeve van de slachtoffers van de stormramp. Aan de bespreking namen deel Prins Bemhard als voorzitter van het Natio- prof. Beel, mr Van Thiel. Voorts woon den de bespreking bij de heren Emil Sandström, B. graaf de Rougé en W. Philips, resp. voorzitter, secretaris generaal en directeur van het planning bureau van dé liga van Rode kruis verenigingen in Genève. Mede we aanwezig kolonel Reynolds, directeur van het rampenbureau van het Cana dese Rode kruis. E. Steen, voorzitter van het Noorse Rode kruis, A. Schoch en R. Holm van het Deense Rode kruis en voor het Nederlandse Rode kruis ir F. C. C. baron van Tuyll van Zuylen, voorzitter en A. van Emden, directeur. Indonesische diplomatieke mutaties Ook verandering in Den Haag Naar Antara verneemt, zullen er een groot aantal mutaties plaatsvinden in de diplomatieke dienst van Indonesië. De mogelijkheid bestaat, zo zegt Antara, dat mr Zain in Bonn zal worden vervan gen door mr Maramis, thans ambas sadeur in de Philippijnen. Het schijnt dan in het voornemen te liggen om mr Zain ïn Den Haag té plaatsen, dan wel hem naar Djakarta terug te roepen om hem te werk te stellen bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. De heer Anak Agoeng, die thans gezant is in Brussel, zou ambassadeur worden te Parijs. In België zou de gezant voorlopig worden vervangen door een chargé d'affaires. academische examens Amsterdam. Cand. econ. dc heer T. S. Oie. Doet. pol. en soc. wetensch. de heer G. D Melk HR MS FRIESLAND, de eerste van een serie van tioaalj onderzeebootjagers in aanbouw voor de Koninklijke Marine, gleed Zaterdag het water in. Mevrouw B. StafMol, de echtgenote van de minister van Oorlog, verrichtte op een der hellingen van de N.D.S.M. te Am sterdam de tewaterlating. Van de helling der N.D.S.M. (Van een onzer verslaggevers) iRECIES 12 uur Zaterdagmorgen is op een der hellingen vam de N.D.S.M. te Amsterdam Hr Ms Friesland te water gelaten. Mevrouw B. StafMol, de echtgenote van de minister van Oor log, verrichtte de tewaterlating op de gebruikelijke wijze. Een fles champagne sloeg te pletter tegen de bakboordflank van deze eerste onderzeebootjager van een serie van twaalf, die bij verschillen de Nederlandse werven in aanbouw zijn. Het harmoniecorps Tuindorp speelde marsen en toen het schip te water gleed klonk plechtig het Wilhelmus over het grijze, winterse IJ. De tewaterlating werd bijgewoond door minister Staf, de staatssecretaris voor Marine H. C. W Moorman, vice-admiraal Stam, de com missaris der Koningin in de provincie Friesland mr H. P. Linthorst Homan, de secretaris-generaal J. J. van Houten en vele hoge marine-autoriteiten. Na de tewaterlating begaf het ge schap zich naar de receptiezaal van de N.D.S.M., waar de directeur van de werf de heer F. de Boer een toespraak hield. Na de aanwezigen te hebben begroet, zeide hg dat deze tewaterlating een week was uitgesteld wegens de grote ramp, die ons land in de nacht van 31 Januari op 1 Februari heeft getroffen. Daarom ook wordt deze plechtigheid zeer sober gevierd. „Met zoveel ellende in ons land aldus spr. waarnaar onze gedach ten nog voortdurend uitgaan, kan dat ook niet anders. Het gewone leven her neemt echter langzaam zijn rechten en Joodse kinderen door hun voogdes in katholieke geloof opgenomen en verborgen gehouden (Van onze correspondent) P a r jj s, 23 Februari t-iE Kerk laat niet toe dat van andersdenkenden door geweld of mensenroof Christenen worden gemaakt." Deze woorden zijn gesproken door een voor aanstaand katholiek geestelijke naar aanleiding van de „affaire-Finaly", en zij verhelderen de geestelijke achtergrond van deze ingewikkelde uit de oorlogsjaren voortgevloeide historie van het dopen en de vrijheidsberoving van twee Joodse jongens van tien en elf jaar, Gerald en Robert Finaly. Thans verluidt, dat de Franse politie de verblijfplaats der kinderen in Spanje kent en dat z\j binnen zeer kort naar Frankrijk zouden worden teruggebracht. Inmiddels zijn behalve mademoiselle Antoinette Brun, directrice van een kinderhuis te Grenoble, en naar het schijnt de voornaamste verantwoordelijke persoon, twee nonnen, vier geeste lijken te Bayonne en nog enige andere personen, die aan het ontvoeren en ver bergen der kinderen hebben medegewerkt, gearresteerd. De voorgeschiedenis van de ietwat mysterieuze zaak de arrestanten en een groot aantal door de politie onder vraagde geestelijke en half-geestelijke bn de zaak betrokken personen willen niets loslaten is als volgt: Een Joods echtpaar uit Wenen, dr Finaly en zijn vrouw, vestigde zich in 1936 na de An schluss in een dorp bij Grenoble, waar in 1941 en in 1942 hun zoontjes werden geboren. In 1943 vertrouwden de ouders, uit vrees voor deportatie door de Duit sers, hun kinderen toe aan een katho liek kinderhuis in een dorp op enige af stand. In 1944 werden de dokter en zijn vrouw inderdaad door de Gestapo weg gevoerd en men heeft nooit meer iets van hen vernomen. De kinderen waren echter vóór de deportatie, volgens de door de Israëlitische ritus voorgeschre ven gebruiken, in het Joodse geloofs- verband opgenomen, waaruit de uit drukkelijke wens der ouders blijkt, dat zij Joden zouden zijn. Met tientallen andere Joodse kinderen bleven ;«i in de 3treek van Grenoble, waar katholieke persoonlijkheden, het gevaar trotserend, hen voor de Duitsers verborgen. Zo danken de kinderen Finaly hun ontsnap- daarom kon ook niet langer dan een week worden gewacht met de van stapel loop van de Friesland. De tijd, dat deze zeer ingewikkelde schepen op de helling staan, is zeer kort en aangezien wij slechts deze helling beschikbaar hebben, moet het programma zoveel mogelijk worden aangehouden. Wij weten dat de Koninklijke Marine met haar vele plichtingen om deze moderne eenheden zit te springen. Wij zullen ons uiterste best doen, om de afbouwtgd zo kort mogelijk te houden, en wij weten dat eenzelfde wil tot opschieten de machine- en ketelbouwers van Werkspoor en ook van de Nevesbu, ons gemeenschappelijk tekenbureau bezielt." Met betrekking tot het schip deelde de heer De Boer mede, dat de waterver- plaatsing ongeveer 2500 ton is, de lengte 116 meter en de diepgang 4 meter be draagt. De machines zullen een ver mogen van 60.000 pk ontwikkelen. De heer De Boer hoopte dat de nieuwe Friesland een even rustige loopbaan zal hebben als de vroegere marineschepen van die naam, want die hebben alleen in vredestijd dienst gedaan. „Immers", aldus besloot hij, „het gehele streven van ons en onze bondgenoten is erop gericht, al bewapenend de wereldvrede te bewaren". Tot slot sprak de heer De Boer een woord van dank tot mevrouw Staf, die de tewaterlating had verricht. Hij overhandigde haar als aandenken een stoffelijk blijk van zijn erkentelijk heid. HIEROP was het woord aan de mi nister van Marine, ir C. Staf. „De binding", aldus de minister, „tus sen de Koninklijke Marine en de Neder landse Dok- en Scheepsbouw Maat schappij bestaat reeds sinds vele jaren. Naast een aantal kleinere schepen, 'aaronder een onderzeeboot, werden bij uw maatschappij aldus richtte hij zich tot de directie der N.D.S.M. o.m. de kruisers Sumatra, Tromp en Heemskerck gebouwd. Op deze werf zullen voorts nog een drietal zuster schepen van de Friesland van stapel lopen. Ik wens u", aldus de minister, „met het verdere werk aan onze sche pen veel succes." „Het doet mij zeer veel genoegen", zo richtte hij zich tot de commissaris der ping aan de terreur en hun eerste op voeding aan mademoiselle Brun, een zeer moedige, groothartige, maar ook zeer autoritaire vrouw, die in 1947 als voorlopige voogdes werd aangewezen. Mademoiselle Brun liet de kinderen in 1948 dopen. Een jaar later werd een vertegen woordiger van de ooms en tantes Finaly (In Israël verblijf houdend) door hét ge recht te Grenoble gemachtigd de kinde ren van de voorlopige voogdes in ont vangst te nemen en naar de zuster van de gedeporteerde medicus, die in 1950 tot voogdes werd benoemd, over te brengen dit ondanks het verzet van mademoiselle Brun, die weigerde de kin deren af te staan. In 1952 werd rechts ingang tegen haar verleend; inmiddels waren de kinderen met valse identiteits bewijzen in verschillende kloosterscho len opgenomen en verstopt, eerst te Marseille, daarna te Bayonne in Zuid west-Frankrijk, waarbij steeds door de geestelijke personen, die de ondergrond se reiswegen en manieren uit de bezet tingsjaren goed kenden, hulp werd ver leend. De politie kwam achter het adres te Bayonne, een katholiek instituut, doch toen men de kinderen 3 Februari jl. kwam halen, waren zij verdwenen. Aan de oproepen der hoge geestelijkheid om geen inlichtingen te weigeren, is geen gevolg gegeven. Eigenaardig is, dat bij de ontvoering een grote rol is gespeeld door een aantal tot "de R. K. Congregatie van Notre Dame de Sion behorende personen. Deze congregatie is gesticht door de gebroe ders Ratisbonne, twee in het begin van de vorige eeuw te Straatsburg geboren Joden, die tot de katholieke godsdienst overgingen en priester werden. De taak van deze stichting is o. a. zending onder de Joden, hetgeen tot verklaring van een deel der huidige gebeurtenissen kan bijdragen, al wordt de handelwijze van mejuffrouw Brun in de kringen van Notre Dame de Sion zelf door sommigen zeer onvoorzichtig genoemd. Inmiddel; hebben de 50-jarige vrouw en haar hel pers in strijd met de burgerlijke wet en de geestelijke voorschriften gehandeld. Tot de gearresteerden behoren kape laan Ibarburu, parochie-geestelijke in het dorp Biriatou; pater Irigoin, leider van de Katholieke Actie in het diocees Saint-de-Luz aan de Baskische kust; prof. Laxague, directeur en leraar in de theologie aan een seminarie te Bayonne; kapelaan Arlstiart van de katholieke jeugdorganisatie in het departement Basses-Pyrénées, en Mère Antoine, moeder-overste van een kloos ter. Het Internationaal Joodse Genoot schap heeft in een telegram aan paus Pius XII uiting gegeven aan de be wogenheid der Joodse gemeenschappen in de gehele wereld over deze zaak. Het doet een beroep op de Paus hier tussen beide te komen. Het Nederlandsche Roode Kruis pu bliceert de zestiende lijst van slacht offers: FIJNAART Geborgen: Johanna Hendrika Sophia Verhagen, geb. 2-7-1921 te Willemstad, D 242: Cornelis Johannes van Mourik, geb. 30-7-1951 te Fijnaart, D 161. HALSTEREN Leonardus Adrianus Hendrikus van Meer, geb. 10-7-1950 te Halsteren, B 336; Johannes Cornelis Roks, geb. 15-1-1932 te Halsteren, B 338; Cornelis Roks, geb 28-1-1899 te Halsteren, echtg. van Petro- nella van Oosta, B 338; Cornelia Petro- nella Antonia Paulus geb. 5-11-1949, B 340; Marinus Paulus, geb. 4-2-1915 te Halsteren, echtg. van Philomena- van Elzakker. B 340. OUDE TONGE Geborgen: Willem Knops, geb. 4.9.38. STAVENISSE Geborgen: Cornelia de Graaf, geb. 8.3.77 te Stavenlsse, echtg. van Jan Goedegebuure, Oudelandsedjjk Aaltje Wesdorp, geb. 25.12.85 te Stave- nisse, echtg. van Willem Wielaard, Kerkstraat a 315; Jan Goedegebuure, geb. 26.9.68 te Stavenlsse, echtg. van Cornelia de Graaf, Oudelandsed\jk a 92; Wllhelmina Stoutj'csdijk, geb. 20.4.88 te Stavenlsse, Wilhelminastraat a 252; Jo hanna van Oeveren, geb. 5.9.67 te Sta venlsse, wed. van Johannes Stoutjesdijk, Wilhelminastraat a 252; Cornelis Pleter Steendijk, geb. 2.1.86 te Stavenisse, Kerkstraat a 362; Cornelis Leendert den Braber, geb. 11.12.19 te Stavenisse, Kerkstraat a 348: Leendert Moerland, geb. 22.12.85 te St. Phllipsland. Kerk straat a 349: Pieter Jacob Potappel, geb. 3.7.14 te Stavenisse, Kerkstr. a 312. KORTGENE Aanvulling en rectificatie 6e lflst: Geborgen: Augustine Jacobs, geb. 5-2-13, weduwe van Keysdeniers, Toren- dijk 117. Koningin in de provincie Friesland de heer Linthorst Homan, „dat gij als ver tegenwoordiger van de provincie bij de tewaterlating van dit schip aanwezig zijt geweest. Ik moge in dit verband wijzen op de eeuwenlange verbondenheid tussen de nationale marines met Fries land." Spr. eindigde met de wens, ook door de heer De Boer geuit, dat de onderzee bootjager Friesland een steen moge bij gedragen tot de wereldvrede en moge dienen voor het vaderland op een wjjze, waarop Nederland trots kan zijn. BELGIE DICHT ZIJN DIJKEN De herstellingswerken aan de Belgi sche dijken zijn aanbesteed. Het vak tussen de sluizen van Heist en da Nederlandse grens Is aan 10 aanne mers toegewezen. De werken zullen morgen aanvangen. In de loop van deze week zijn iangs de dijk opnieuw terrelnverzakkingen voorgekomen als gevolg van het door kwellen van het zeewater. Er zullen geen herstélwerken worden uitgevoerd aan het uiteinde van de dijk op Bel gisch grondgebied, waar de voormalige Duitse batterij „Tobroek" over een af stand van 500 meter is verdwenen; aangezien de duinen daar een volaoen- de bescherming vormen. Ook zijn geen maatregelen in uitzicht gesteld voor het Zwin, waar de door de Neder landers aangelegde dijk geheel is verdwenen. Het vliegveld van het Zoute is geheel drooggelegd. Communistische Ce Sou- gaat verdwijnen Het enige Pargse communistische avondblad Ce Soir zal met ingang van 1 Maart niet meer verschijnen. De hoofd redacteur verklaart, dat dit het gevolg is van de stijging der kosten en het ge brek aan geld en niet een daling der populariteit. De Zondageditie Le Soir Dimanche zal voortaan ook niet meer verschijnen. Het laatste officiële oplagecijfer van Ce Soir bedroeg 108.783 tegen 545.000 in 1945. Thans bestaat nog slechts het communistische ochtendblad L'Huma- nité. Volgens de Figaro zal Aragon de lei ding op zich nemen van het communis tische weekblad Les Lettres frangaises, als opvolger van Claude Morgan, die met Pierre Cot het tijdschrift Défense de la Paix gaat redigeren. Een Hohenzollern wordt weer Duits staatsburger Het verzoek van prins Friedrich Georg Wilhelm van Pruisen, de vierde zoon van wijlen de Kroonprins, tot het herkrijgen van het Duitse staatsburger schap is ingewilligd. Prins Friedrich woont sinds 1939 in Engeland onder de naam George Mans- field. Hij is gehuwd met Lady Brigid Guiness. Uit het huwelijk werden twee kinderen geboren. In Augustus 1951 gaf de heer Mansfield te kennen, dat hij zijn koninklijke naam weer wilde aannemen, maar het ministerie van Binnenlandse Zaken deelde hem mede, dat dit voor een Brits burger onmogelijk was zonder spe ciale permissie van de kroon. Vervolgens heeft prins Friedrich via een advocaat bij de politie van Berlijn het verzoek gedaan tot herkrijging van het Duitse staatsburgerschap. Dit is hem zonder enig nader onderzoek toegestaan. In zulk een geval, aldus de politie, is het niet nodig dat de betrokkenen mee deelt dat hij staatsburger van een ander land is geworden. Van MÜNCHEN tot SANTIAGO In München is het tot een hevige klop partij gekomen tussen communistische demonstranten en agenten van politie. De Israëlische gezant in Moskou, die het land heeft verlaten nu de diplomatie ke betrekkingen tussen Israël en de Sow- jet-Unie zijn verbroken, heeft in Zweden verklaard, dat men het huidige anti zionisme niet moet verwarren met anti semitisme. De Turks-Bulgaarse grens is na vijf tien maanden gesloten te zijn geweest, thans weer open. Bulgarije heeft besloten 126 zigeuners, die het aan Turkjje wilde „overdoen", terug te nemen. Het Soedanese vakverbond, dat waar schijnlijk in belangrijke mate onder com munistische invloed staat, heeft zich tegen de Brits-Egyptische overeenkomst over de Soedan verklaard. Generaal Clark, opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Korea, heeft de Chinezen en Noord-Koreanen wederom verzocht onmiddellijk onder handelingen te beginnen over de repa triëring van gewonde en zieke krijgs gevangenen. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Argentinië en Chili wederom aangeboden de kwestie van de souverei- niteit over de Falkland-eilanden aan het internationale gerechtshof voor te leg gen. Beide landen wezen de nota, die werd gezonden na het incident op Decep tion, echter af. De presidenten Perón van Argentinië en Ibanez van Chili hebben een protocol getekend, waarin wordt vastgesteld, dat binnen 120 dagen onderhandelingen zul len beginnen over een economische unie, die in de toekomst zal worden uitgebreid „volgens de marsroute van San Martin", hetgeen wil zeggen, dat Bolivia (tin) en Peru (katoen) ook welkom zijn. TWEE GESTOFFEERDE KAMERS ALS PRAKTIJKRUIMTE te A'dam-Centrum of Oost gevraagd. Br. no. 6954, H.blad. 518de STAATSLOTERIJ 4e klassë—~5e lijs) 1000 1339 I 1000 10226 13.18» 1SM0 S«00: 2»33 «458 6177 7652 16946 18920 19440 200. 17«3 1870 2330 2848 «96» «.•6373 5518 5625 7492 7997 8254 8374 9764 11986 14321 16612 16807 16913 18047 16606 19016 19384 ƒ80.- 1065 1129 1224 1253 1311 1424 1570 2210 2642 2664 2750 2813 2947 3291 ■3447 3519 3551 3706 3792 3905 3936 4053 4488 4539 4828 5057 5065 5435 5444 5519 6212 6262 6308 6410 6452 6454 6495 6197 6534 6677 6822 6827 6888 7101 7108 7335 7396 7455 7481 7506 7521 7689 7699 7796 7805 7916 8398 8634 8765 8793 8857 8938 9081 §jjj 10081 Buitenlandse onderneming vraagt op korte term(Jn te Am sterdam te huur eventueel te koop) een HERENHUIS b(j voorkeur met garage, bevattende ca 8/10 kamers met opslag voor lichte goederen (Souterrain of kelder). In ruil kan worden aangeboden een modern en goed onder houden 2e BOVENHUIS TE AMSTERDAM-Z. Huurprijs 42.25 per maand. Brieven met volledige inlichtingen onder no. 8987, ïFblad. 1871 1924 2085 2165 i 3358 3387 3428 3420 I 4157 4200 4215 4305 8 11226 10198 10283 10350 10445 10448 10541 10695 10801 108S3 10972 11022 11232 11256 11352 1148». 11566 11907 12043 12148 12171 12381 124S6 124S9 12602 12627 12820 12884 12968 13125 13138 13176 13375 13398 13616 13673 13807 13816 13936 14101 14101 14266 14395 14420 14429 145S1 11927 15170 15209 15249 153SS 153S6 15448 15486 15505 15512 15560 15731 15802 15831 15836 15840 15884 15911 15933 16160 161SS 16265 16105 16434 15465 16527 16558 16586 16657 16787 16957 16969 17010 17169 17267 17437 174S8 17615 17728 17735 17870 18024 1S075 18159 18259 18287 18343 184S8 18464 18510 18536 18565 18623 18643 18784 18872 18923 19066 19070 19101 19225 19321 19406 19510 19S37 19567 19740 19856 19920 20033 20146 20149 20176 20257 20268 20304 20350 20444 20552 20581 20590 20652 20757 20809 20988 20999 21039 21066 21157 21296 21360 21371 91119 21481 21571 21682 21750 21759 21790 21901 21011 2 Rectificatie: No. 15789 eigen geld. 2 21998 met kantoren in Zeeland en Brabant, beschik kende over telefoons, schrijfmachines, auto en prima medewerkers zoekt contact met eerste klas financieringsinstelling voor verkoop van goederen, auto's, enz. op afbe talingssysteem. Brieven onder no. 7022, Administratie Handelsblad. ITER OVERNAME AANGEBODEN een kleine, in bedrijf zijnde gevestigd te Amsterdam Benodigd kapitaal 90.000.-. Serieuze reflectanten gelieven zonder bemiddeling van tussenpersonen te schrijven onder Nd. 166.346 aan BOLREK, Koningsplein 1, Amsterdam-Centrum. PREIJER DE HAAN Accountants vragen voor hun organisatie in Indonesië Vereist: S.P.D. (dan wel M.O. Handelsweten schappen) of enkele voorbereidende vakken N.I.v.A. Zeer goede arbeidsvoorwaarden. Brieven met volledige Inlichtingen: Museumplein 1012, Amsterdam-Z. m Ned. Concertdlr. J. Beek Concertgeb. (kl.z.) Vrjjdag 27 Febr., 8 uur Recital van de Franse pianist: JEAN ULLERN Progr. o.a. Beethoven, Liszt, Chopin, Schumann. Debussy, i N.V. DRUKKERIJ JACOB VAN CAMPEN Z. Voorburgwal 87-89 dam - Tel. 33721-32721 HANDELSDRUKWERK PERIODIEKEN STADSSCHOUWBURG NEDERLANDSCHE OPERA Donderdag 26 Februari 8 uur Gewone prijzen 1 5.25—11.10 (r. i.) I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4