Oostenrijk wijst communisme en neo-fascisme af Claire Bloom bewondert Chaplin Socialisten boeken grote zege bij verkiezingen Staatslening f 200 millioen Geheime motieven achter Moskous anti-semitisme? r Secretarie, Rode Kruis en Postkantoor Op ramp-Zondag vliegtuig boven Noord-Zeeland Gevaar voor derde dijkgat bij Anna Jacoba bezworen Rampenfonds f 57 millioen Opschudding in Frankrijk om affaire-Finaly 13e Jaargang, no. 45 Onafhankelijk Dagblad voor Rotterdam en Omstreken Maandag 23 Februari 1953 HET ROTTERTAMSCH PAROL Uitgave N.V. de Nieuwe Pers - Postgiro 398644 - Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam - Directeur: B. de Vries - Hoofdredacteur: SJ. van der Schaaf Vrij, onverveerd Redactie en Administratie: Schledamsevest 42 - Tel. 25430 (7 lijnen) Abonnementsprijs per week 47 ct; kwartaal 6,05; losse nummers 10 ct WENEN. Het Oostenrijkse volk, dat gisteren ter stembus ging voor algemene verkiezingen, heeft zowel aan het neo- nazisme als aan het communisme een nederlaag toegebracht. De neo-nazi's, samengebundeld in de Liga der Onafhankelijken, verloren twee van de zestien zetels, die zij in het oude parle ment bezaten: een grote verrassing, want men had hun een winst van drie tot vier zetels voorspeld. De communisten ver loren een van hun vijf zetels; en dat in de arbeiderswijk van het door de Russen bezette deel van Wenen! Veel succes hadden de socialisten, die hun zetelaantal van 67 op 73 brach ten. De (katholieke) Volkspartij verloor drie zetels, maar is met 74 zetels nog altijd de sterkste partij in het parlement. De socialisten verwierven overigens meer stemmen dan de katho lieken, maar de wijze van zetelverdeling was in hun 'nadeel. iiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM Koers van uitgifte 99 looptijd 40 jaar DEN HAAG Blijkens een he den gepubliceerd prospectus heeft de minister van Financiën besloten tot de uitgifte tegen de koers van 99 pet van een 3% pet. Nederland se staatslening, groot 200 mil lioen, waartoe hij krachtens de Le- ningwet 1949 gemachtigd is. De lening heeft een looptijd van ten hoogste 40 jaren, gerekend van 1 April 1953. Onder voorbehoud van versterkte of algehele delging zal. te beginnen in 1954, jaarlijks per 1 April 2% pet. op de lening worden afgelost. De rente gaat in op 1 April 1953. de dag waarop de storting op toegewezen schuldbewijzen dient plaats te vinden. De coupons verschijnen halfjaarlijks op 1 April en 1 October. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zullen worden afgegeven in stukken van 1000,en 500,terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregister- inschrijvingen kan geschieden tot bedra gen van ten minste 100.000, De inschrijving staat open op Donder dag 5 Maart 1953 van 9 tot 16 uur, bij het agentschap van het ministerie van Fi nanciën te Amsterdam. Inschrijvingen kunnen uitsluitend worden ingediend door bemiddeling van banken of commis- sionnairs in effecten. Aanvragen tot in schrijving moeten zo tijdig worden op gegeven, dat zij vóór 16 uur kunnen worden ingediend. Ernstige relletjes te München MüNCHEN. Tijdens en na een communistische vergadering, waar aan 6000 personen deelnamen, is het Zaterdagavond te München tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Pas na twee uur slaagde de politie er in de rust in de binnenstad enigszins te herstellen. Toen de voorzitter van de com munistische partij in Duitsland, Max Reiman, in een toespraak de Beiers.- minister van Binnenlandse Zaken, dr Hógner (Soc.), eer. ..on gekroond winterkoninkje" noemde, trachtten twee rechercheurs Reiman te beletten verder te spreken. Dit was tegen de zin van het publiek in de zaal. Reeds spoedig ontstond er een fikse kloppartij tussen een legertje politiemannen en jonge communisten. Twintig demonstran ten werden aangehouden. Negen tien werden later op vrije voeten gesteld. Beiaardier J. Vincent overleden AMSTERDAM. De bekende bei aardier van het Kon. Paleis, de heer J. Vincent, is in het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis te Utrecht in de leeftijd van 84 jaar overleden. De heer Vincent, die een gedegen mu- ziek-opleiding ontving werd in 1900 aangesteld als beiaardier van 'het Kon. Paleis. Negen en twintig jaar later werd hij beiaardier van de St. Laurenstoren te Weesp en een jaar later van de speeltoren te Monniken dam. De heer Vincent heeft vele leerlingen gehad. De zangeres Jo Vincent is zijn jongste dochter. Vrijdag a.s. om half drie zal het stoffelijk overschot van de heer Vincent op „Den en Rust" te Bilt- hoven worden begraven. Storm teistert Denemarken KOPENHAGEN. Zaterdag zijn in Denemarken door een hevige storm —men zegt de hevigste sinds 1941 wegen en spoorlijnen afge sneden en vele daken beschadigd. Bovendien werd een aantal perso nen gewond. Volgens het meteoro logische instituut was de windsnel heid tussen twintig en dertig meter per seconde. De voorlopige uitslagen zijn (cijfer voor 1949 tussen haakjes): Volkspartij: 1.781.969 (1.846.581), 41.3 procent: Socialisten: 1.818.811 (1.623.524), 42 procent; Neo-nazi's: 473.022 (489.273), 11 procent: Com munisten: 228.228 (213.066), 5.3 pro cent; Splinterpartijen 17.244, 0.4 pro cent. Aangenomen wordt, dat vele jon geren op de socialisten gestemd heb ben, in verband met de stijgende werkloosheid. De samenstelling van het nieuwe parlement wettigt de verwachting, dat het coalitiekabinet, dat Oosten rijk sinds het eind van de wereld oorlog heeft gehad, zal aanblijven. De coalitie bestaat uit leden van de Volkspartij en socialisten. De kanselier, dr. Leopold Figl, zal vandaag formeel aftreden. Waar schijnlijk zal president Theodor Koerner hem verzoeken een nieuwe regering te vormen. Er bestaat wei nig twijfel of hij zal de socialisten uitnodigen met hem samen te gaan. De socialistische vice kanselier dr. Adolf Schaerff weigerde "definitief te zeggen of zijn partij deel uit zou maken van een nieuwe coalitie, doch de socialistische minister van Bin nenlandse Zaken, dr. Oskar Helmer, betoogde, dat dit inderdaad het ge val zou zijn. Nieuwe voorstellen in het Perzische oliegeschil TEHERAN De Amerikaanse ambassadeur in Teheran, Hender son, heeft premier Mossadcq drie nieuwe voorstellen ter regeling van de oliekwestie overhandigd. De drie voorstellen hebben de goedkeuring van zowel de Britse als de Amerikaanse regering, zo heeft een woordvoerder van het Foreign Office medegedeeld. Hij zei, dat de voorstellen in hoofdzaak het volgen de inhouden: 1. De kwestie der schadevergoe ding aan de Brits-Perzische oliemaat schappij moet aan het Internationaal Gerechtshof worden voorgelegd. 2. Plannen tot hervatting van de verdeling en verkoop van Perzische olie op de wereldmarkten. 3. De wijze waarop onmiddellijke financiële hulp aan de Perzische re gering kan worden geboden. Israel's gezant: poging om aandacht van interne moeilijkheden af te leiden (Van onze correspondent) KOPENHAGEN. De Israëlische gezant in Moskou, Samuel Eliasjiw, die als gevolg van het verbreken der diplomatieke betrekkingen tussen beide landen uit Rusland werd uitgewezen, heeft gisteren bij zijn aankomst in Stockholm enige interessante verklaringen afgelegd. Hij zeide, dat er verborgen motieven moesten schuilen achter de Sowjetrussische campagne tegen Israel en dat het streven naar het kweken van goodwill in de Ara bische landen niet de enige verklaring voor de anti-Zionistische koers in Moskou kan zün. ,Mcn kan niet ontkomen aan de indruk," aldus de Israëlische gezant, „dat er ook een tendens bestaat, de aandacht af te leiden van bepaal de interne moeilijkheden van het regiem. De vernietigende critiek op bepaalde categorieën staatsbeamb ten en de klacht over onvoldoende waakzaamheid van de veiligheids organen zijn tekenen, die er op wij zen. dat de machthebbers beginnen te geloven, dat er iets scheef gaat. In diplomatieke kringen in Moskou heeft men het gevoel, dat er door de topfiguren in de Sowjet-Unie een interessant, beslissend spel achter de schermen gespeeld wordt. In dit verband trekt bijzonder de aan dacht, hoe dikwijls de naam van Malenkow in de hoofdartikelen der Russische bladen voorkomt. In rampgebieden nog 2500 militairen aan 't werk DEN HAAG In het rampgebied waren aan het. eind der week nog ongeveer 2500 militairen werkzaam. Vooral de dijk bij Rilland-Bath is nog een belangrijk object en daar zijn nog ongeveer 1500 man grena diers, genisten en artilleristen aan het werk. Op Voome-Putten en Goeree- Overflakkee werken 300 genisten: 100 pontonniers onderhouden ver bindingen mqt Zierikzee en Middel- harnis. Zijpe en Dinteloord hebben de steun van 250 man van de zwa re mortieren en 300 man van de commando's werken op Tholen aan het dichten van de dijken. Voorlopig zouden de militairen tot vandaag blijven, maar het is niet onwaarschijnlijk, dat voor enkele onderdelen deze termijn verlengd zal worden. Frans communistisch avondblad ter ziele PARIJS Het enige communis tische Franse avondblad ..Ce Soir" heeft Zaterdag medegedeeld dat het van een Maart af niet meer zal verschijnen. De hoofdredacteur, Louis Aragon. schrijft dat de stij ging der kosten en het gebrek aan fondsen de oorzaken zijn en niet een daling van de populariteit. De ZondagedVie „Le Soir Dimanche" zal voortaan ook niet meer ver schijnen. Dé correspondent van Reuter Harold Sieve conc'udeert uit een en ander, dat het ledental der communistische partij gestaag daalt. Aanhoudend zacht Weersverwachting, geldig van Maandag avond tot Dinsdag-, avond: Overwegend droog weer met veel bewol king maar morgen enkele opklaringen. Matige tot zachte wind tussen West en Zuid. Morgen overdag dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. 24 Febr.. zon op 7.38 uur; onder 18.10 uur; maan op 13.30 uur; onder 5.59 uur. HET WEER VAN VANMORGEN 7 DHR Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Wenen Max.temp Neers» Weer Wind m/s Gisteren in 24 u Geh. bew. W.N.W. 5 Half bew. W. 1 Zw. bew. Windstil Licht bew. W. 5 Zw. bew. W.Z.W. 7 Geh. bew. W.Z.W. 10 Motregen W.Z.W. 4 Geh. bew. Z. 2 Mist Windstil Licht bew. N.N.W. 5 Regen N.W. 4 Zw. bew. W. 5 Geh. bew. Z.Z.W. 4 Geh. bew. Z.W. 2 Mist Z. 2 Half. bew. W. 6 .^lerle Cochran verlaat Indonesië DJAKARTA De Amerikaanse ambassadeur, Merle Cochran, gaat Indonesië verlaten. Voordat hij tot ambassadeur werd benoemd maakte hij deel uit van de V.N.-commissie voor Goede Diensten. Cochran is benoemd tot plaatsvervangend direc teur van het Internationale Mone taire Fonds. In noodgebied geen last van harde wind DEN HAAG. De harde wind van de afgelopen nacht heeft, voor zover tot nu toe bekend, gelukkig geen ongelukken veroorzaakt in de noodgebicden. De pas gedichte Sint Annalandse zeedijk heeft het gehou den en men is nu bezig hem boven hoogwaterpeil te brengen. Vandaag zouden zandzuigers en draglines ko men om hierbij te helpen. Numansdorp is nu droog. De in woners. die geleidelijk terugkomen, op eigen risico maar zonder dat het gemeentebestuur hun iets in de weg wil leggen, zijn druk bezig hun hui zen schoon te maken. De watervoor ziening, die met bootjes e.d. moet gebeuren, levert nog grote moeilijk heden op maar er wordt met man en macht gewerkt om daarin verbete ring te brengen. De dijk is voorlo pig op 2.20 meter boven N.A.P. ge bracht. Volgende week gaat men proberen hem tot drie meter te ver hogen, een werk waar misschien wel een week of zes mee gemoeid zal zijn. Ook Zierikzee heeft geen bijzon dere last meer ondervonden, hoewel de westenwind het water wel naar de richting van die stad opstuwde. Arubaanse schoener tegen rotsen verpletterd: zes doden WILLEMSTAD. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is door storm de Arubaanse schoener „Ex press" met elf opvarenden tegen de rotsen van de Noordkust van Cu rasao te pletter geslagen. Vijf op varenden wisten zich te redden. Life betaalt voor Trumans mémoires 600.000 dollar KANSAS CITY. Truman, de voormalige Amerikaanse president, heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat hy zün mémoires zal schryvcn. Alle publicatierechten van deze mémoires heeft hij aan het tyd- schrift „Life" verkocht. Het zou nog wel twee jaar du ren, voor ze gepubliceerd zullen worden. Trumans mémoires zullen handelen over de periode gelegen tussen zijn eerste verkiezing tot senator in 1935 en zijn aftreden als president in Januari. In New- York verluidt, dat Truman er 600.000 dollar voor zal krijgen. JHR DE CASEMBROOT VERKLAART: „Het is niet waar, dat kleine polders minder goede dijken hadden (Van onze correspondent) MIDDELBURG. „De houding van de Zeeuwen is in één woord subliem! Vrijwel algemeen zijn tydens en na de ramp hun beste karakter eigenschappen naar voren gekomen. Juist zy, die het zwaarst zyn geslagen, leggen een rust, een waardigheid, en voofal ook een vertrouwen in de toekomst aan de dag, waarbij men stil wordt," zei ons jhr mr A. F. C. de Casembroot, de commissaris der Koningin in Zeeland. gen en dat men dus wel degelük toen reeds op de hoogte was van De hoogst^ mogelijke lof heeft de commissaris* voor de hulp van alle landgenoten uit het buitenland. ..Eensklaps is de Europese eenheid in practijk gebracht." zei hij. Zeer grote waardering heeft hij ook voor het energieke optreden der gemeentebesturen en polderbestu ren in de rampgebieden. In tegenstelling tot alle geruch ten kon de commissaris met grote stelligheid verklaren, dat reeds op Zondag 1 Februari een vliegtuig boven Noord-Zeeland heeft gevlo- Nog altijd kunnen er in het noodgebied indirecte catastrofes voorkomen (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Zaterdagavond laat zijn de commando-troepen erin geslaagd, om het gevaar voor het ontstaan van een derde gat in de zeedijk te Anna Jacoba op het Zeeuwse schiereiland St Philipsland te bezweren. Nadat zy in het begin van de avond het werk ter plaatse hadden overgenomen van de DUW-arbeiders, die hen 15 uur te voren hadden afgelost, hebben zij nog slechts enkele uren zeer hard hoeven te werken, om het voor lopige doel, het afdammen van de watertoevoer naar het weggespoelde stuk wegdek, te bereiken. Voorlopig bestaat er dus geen kans, dat als tenminste deze tijdelyke zandzakkendyk een eventuele harde wind kan doorstaan de zeedijk ter plaatse door afkalving aan de landzyde wordt verzwakt. De weg, die op de dijk liep. is bij dit alles echter nog niet her steld. Voorlopig blijft dus het oos telijke deel van Schouwen-Duive- land nog verstoken van de auto's, die het zo dringend nodig heeft. Het pontveer tussen Anna Jacoba en Zijpe (Duiveland) ligt werkloos in dit laatste plaatsje te wachten. Er bestaat goede hoop, dat een zandzuiger echter wel zeer binnen kort zal kunnen beginnen aan het volspuiten van het gat in de dijk weg. Nu de stroom uit het gat is verdwenen, behoeft dit spuiten geen al te langdurig werk te wor den. Ook bij Anna Jacoba kan men dus alweer, tenminste op dit punt. aan opbouw gaan denken. Maar het is een soort opbouwwerk, waar men niet op had gerekend. Het gat bij Anna Jacoba ontstond pas in de tweede helft van de afgelopen week en is dus slechts een indirect ge volg van de overstromingsramp. het danseresje uitLimelight'/ CLAIRE BLOOM „Sydney Chaplin en ik zijn alleen maar goede vrienden" SCHIPHOL. Onopgemerkt door andere bezoekers heeft Zondag middag in een modieuze wijde rode mantel en een bruin mantelpakje, het. donkere haar in een chignon op het hoofd gedraaid, een slank En gels meisje met bruine ogen in gezelschap van haar moeder een uur lang in het restaurant gezeten: Thérèza, het balletdanseresje uit Char lie Chaplin's film „Limelight". De 22-jarige Claire Bloom, door Chaplin uit honderden candidaten voor zijn film gekozen, was op weg naar Berlijn, waar zij naast James Mason en de nieuwe Duitse ster Hildagard Kneff een hoofdrol zal spelen in de jongste film van Carol Reed „Berlin story", die in de Duitse hoofdstad wordt opgenomen. „A wonderful man" noemt ze met een glimlach en diepe bewondering in haar stem de man, die haar op het witte doek heeft gebracht in zijn geroemde film. Hoe zijn keuze op haar is gevallen? Dat heeft ze te danken aan zo'n bijzondere toevalligheid. Ze trad op in een theater in het Londense West End en op een avond in April 1951 bevond zich onder de bezoekers Arthur Laurentz. „Hij is een vriend van Chaplin," vertelt Claire Bloom. „Daags na de voorstelling stuurde hij hem een telegram, waarin hij seinde, dat hij het meisje voor Limelight had gevonden. Op een morgen kreeg ik van Chaplin een brief, waarin hij me vroeg hem een aantal foto's van mezelf te sturen. Vrijwel onmiddellijk daarna belde hij me op en vroeg me naar Hollywood te komen. Daar moest ik de scène met hem spelen, waarbij hy terneer ge slagen terug komt na zijn fiasco op het toneel." Na het afleggen van deze proef keerde Claire terug naar Londen. Bijna vier maanden liet Chaplin haar in het onzekere, toen kreeg ze zyn gun stige beslissing. „Hebt u zelf de balletdansen uitgevoerd in Limelight?" „Neen. ik kan wel dansen, doch het is niet mijn bereop. In de film heeft dus mijn dubbelgangster een geroutineerde danseres die scènes gespeeld." En Sydney Chaplin, de zoon van Charlie? „Wij zijn bijzonder goede vrienden," zegt miss Bloom. „Maar van al die geruchten over een verloving tussen ons is niets waar." Inmiddels heeft men er zich al- lerwege in het noodgebied op voor bereid. dat dergelijke indirecte ca tastrofes nog meer kunnen voorko men. Op vele plaatsen omspoelt het water bepaalde dijken aan twee kanten. Tot nog toe onbelangrijk geachte binnendijken en slaper dijkjes zouden wel eens niet be stand kunnen blijken tegen deze waterdruk van beide zijden. Uit dit soort dijkbreuken zullen dus in het algemeen geen nieuwe overstromin gen voortkomen die zijn er dan al maar wel kan hierdoor het herstehverk zeer vertraagd en be moeilijkt worden en kan bovendien het toch al zo ontwrichte verkeer in de rampgebieden ernstig worden benadeeld. Oude boer slachtoffer van roofmoord buit: f 220.- (Van onze correspondent) EINDHOVEN. In een afgelegen boerderytje in Strijp is Zondagmor gen een roofmoord gepleegd, waar van de 74-jarige M. H. van Kruys- dyk het slachtoffer is. Zijn 70-jarige vrouw was om ze ven uur naar de kerk gegaan. Toen zij om half negen thuis kwam, vond zij haar man badend in zijn bloed op de grond. Hy bleek met een zwaar voorwerp te zijn neergeslagen en daarna met zijn eigen broodmes te zijn verminkt. Roof is vrywel zeker het motief voor deze misdaad: laden en kasten waren overhoop gehaald. Er wordt f 220 vermist. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. Ned. Rode Kruis helpt slachtoffers van aardbeving in Perzië DEN HAAG. Naar aanleiding van de aardbevingsramp in Perzië, waarbij 1500 personen dakloos zijn geworden, heeft de Nederlandse re gering in overleg met het Neder landse Rode Kruis besloten a.s. Woensdag per K1,M. een zending van 200 a 300 kg medicamenten te sturen. Ernstig traniongeluk bij Mexico: 52 doden MEXICO. Op ongeveer twintig km. van de stad Mexico zijn Zater dagavond twee trams met elkaar in botsing gekomen. Volgens het Mexi caanse Rode Kruis bedraagt het aan tal doden 52 en dat der gewonden ongeveer zeventig. Jhr dc hopeloze toestand daar. Hier en daar is, begrijpelijkerwijs, de vraag opge worpen, of sa menvoeging van kleine polders niet gewenst is, om dat dan meer geld aan het onder houd van zee- en binnendijken ten koste kan worden gelegd. „Hoe men ook over eventuele samenvoeging denkt, met klem De f"!6™6™0'- moet worden te- ',Lo:' voor gengesproken. dat Zeeuwen... de kleine polders minder goede dijken hadden," aldus jhr De Ca sembroot. De commissaris verwacht, dat Schouwen-Duiveland in grote lij nen zal worden aangepakt, zoals destijds met Walcheren is gebeurd. In de plannen tot afsluiting van de zee-armen wilde jhr De Ca sembroot zich nog niet al te zeer verdiepen. Hij zei te hopen, dat ze niet tot gevolg zullen hebben, dat het z.g. drie-alandenplan (Wal cheren. Noord- en ZuidBeveland tot één eiland maken) van de baan wordt geschoven. Want dan zou Noord-Beveland nog vele jaren op zijn betere verbinding moeten wachten. Prof. Banning ridder Nederlandse Leeuw DRIEBERGEN. De minister president. dr W. Drees, was een der velen, die Zaterdag gelukwensen kwamen aanbieden aan prof. dr W. Banning te Driebergen, die zijn 65ste verjaardag vierde. Dr. Drees die zich geruime tijd met prof. Ban ning onderhield, overhandigde de ja rige de versierselen, behorende bij hel ridderschap in de orde van de Nederlandse Leeuw. Tijdens het be zoek van de minister-president wa ren o.a. aanwezig het bestuur van de Arbeidsgemeenschap „De Wood- brookers" en de secretaris van het gesprekcentrum, de heer J. van der Ploeg. Van de zijde der Nederlands-Her vormde kerk ontving prof. Banning een brief van dr E. Emmen, de se cretaris der Synode, terwijl voorts uit kringen van het bestuur der Par tij van de Arbeid, van de Tweede Kamer-fractie dier partij, van de stichting „Kerk en Wereld" en van het Nederlands-Hervormd semina rium belangstelling werd getoond. TIJDELIJK CENTRUM van de gemeente Rilland-Bath. In deze drie gebouwen zijn voorlopig eni ge belangrijke takken van dienst van de gemeente Rilland-Bath ge huisvest. In het gebouwtje links is de noodsecretarie gevestigd, in het middelste het Rode Kruis en het rechtse doet dienst als post kantoor. DEN HAAG. In totaal was Zaterdagavond in het Natio naal Rampenfonds gestort 57 millioen. Vrijdagavond, toen het totaal 55.200.000 was, beschikte het Rampenfonds over de volgende middelen: in kas 1500, op de girorekening van het fonds 1.500.000, bij de Nederlandse Bank 17.000.000, aan tegen 1 pet. belegd schatkistpapier, waarover direct kan worden beschikt 34.000.000, aan vreemde valuta 1.500.000. Reeds gedane uitkeringen, o.m. aan het Rode Kruis 1.200.000. De radio-actie „Beurzen open, dijken dicht" heeft afgelopen week opnieuw het halve millioen over schreden, zodat de uitzending van Zaterdagavond j.l.- kon sluiten met een totaalbedrag van 1.307.593,80. „Mouwen omhoog,ons land moet droog" Padvinders verdienen bijna twee ton DEN HAAG. De actie „Mouwen omhoog, ons land moet droog", van alle onderdelen der padvinders- en padvinsters-beweging in Nederland heeft bijna twee ton opgebracht. Zaterdag 14 Februari gingen alle padvinders en padvindsters van Ne derland op pad en verrichtten aller hande karweitjes voor het Rampen fonds. De opbrengst, in totaal ruim 192.000, werd aan het fonds afge dragen. Een bijzondere prestatie, als men in aanmerking neemt, dat dit geld verdiend werd in nog geen vol le werkdag, daar de meeste jongelui bovendien nog hun dagelijkse plicht op school of in hun werkkring te vervullen hadden. Minister aan gemeenten: Nationale inzameling heeft voorrang boven adoptie DEN HAAG. De Nationale inza meling ten behoeve van de getrof fenen heeft de voorrang, zegt de mi nister van Binnenlandse Zaken in een brief aan de gemeentebesturen. Alles moet worden voorkomen om deze actie te doorkruisen. De minister maakte deze opmer king in verband met het adopteren van gemeenten. Hoe aantrekkelijk de gedachte van het adopteren van getroffen gemeenten op zich zelf ook is. er zijn, zegt de minister, aan het op eigen gelegenheid adopteren van gemeenten consequenties verbon den, die niet te overzien zijn. Geestelijkheid had de hand in ontvoering van Joodse wezen over de Pyreneeën BAYONNE. In het Franse Baskenland is nogal wat opschudding ont staan om de affaire-Finaly. De hoofdpersonen, zü het ook niet de hoofd rolspelers. zyn twee Joodse wezen. Robert en Gérard Finaly. In 1940 kwamen zy met hun ouders uit Duitsland naar Grenoble, op de vlucht voor de nazi's. De ouders lieten later het leven in een concentratiekamp, maar de kinderen kwamen goed door de oorlog heen. dank zü de zorgen van een Franse opvoedster, die de jongens, toen het overlijden van de ouders eenmaal vaststond, katholiek liet dopen. De moeilijkheden begonnen, toen Pyreneeën de hand hadden gehad. verwanten van Robert en Gérard tegen deze doop protesteerden, om dat zulks, volgens hun zeggen zeker tegen de wil van de ouders zou zijn geweest. Gerechtelijk eisten zij de voordij over de kinderen op. Nog voor dt zaak in behandeling kon worden genomen, verdwenen echter de kinderen en zij zyn het nog. Verschil! ie arrestaties volgden en. naast enige burgers, die hun medewerking verleenden, zijn thans zes geestelijken, onder wie een moeder-overste, een pastoor en een leraar in de theologie aan een semi narie. in het huis van bewaring te Bavonne opgesloten Of er een strafvervolging tegen hoewel de Franse politie thans hun de ontvoerders za! worden mge- verblijfplaats. ergens in Noord- j steld. is nog niet duidelijk Aange- Spanjë. schynt te kennen. nomen wordt, dat indien zy alsnog Bij het ingestelde onderzoek i hun medewerking verlenen bij het kwam al spoedig vast te staan, dat i terugbrengen der kinderen naar katholieke geestelijker in de ont- Frankrijk, de zaak met een sisser voering van de kinderen over de I zal aflopen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1