Geld voor Rampenfonds blijtt voortdurend stromen Zaterdagavond 57 millioen Prof. W. Banning geridderd Ir Franke volgt ir Louwes op Voorzitter Dedden waarschuwt voor versnippering bij P.B.O. Voorontwerp-Land bouwwet om advies naar de S.E.R. akkertjes aaiaaos asaia.i Maandag 23 Februari 1953 Uit de provincie, uit het land, uit het buitenland, overal vandaan blijven de gelden voor het Rampenfonds stromen. Het is echter niet doenlijk alle bedragen te noemen. voeraardappelen, 265.800 kg kuil en een silo (4 m) kuil, 7000 kg koolra pen, 500 kg sukierbieten, 8250 kg ha ver en 505 kg gerst. De radio-actie „Beurzen open, dij ken dicht" heeft opnieuw het halve millioen overschreden. Het totaal is nu gestegen tot f 1.307.593.80. Zaterdagavond werd de tweede uit zending gegeven uit Eindhoven, de derde geschiedt Zaterdag uit Leeu warden. Het Rampenfonds heeft telegrafisch mededeling ontvangen van de Sovjet vakverenigingen van de Centrale Ver bruikscoöperaties in de Sow jet-Unie en van de Anti-fascistische Liga van schenkingen tot een bedrag van f850.000. Uit Polen is een bedrag van f50.000 ontvangen. De padvinders voeren, zoals men weet een actie: „Mouwen omhoog, ons land moet droog". Alle jongens en meisjespadvinders verrichten bij bur gers allerlei karweitjes en de op brengst is voor het Rampenfonds. Ze hebben tot nog toe al bijna twee ton byeengewerkt. Een trijpfabriek te Eindhoven ont ving een schrijven van twee Zweedse grossiers, om de prijs van elke meter deze maand te leveren, trijp met 50 ct. te verhogen ten bate ^an het Ram penfonds. De fabriek doet nu haar best om deze maand ongeveer 5000 m trijp naar die grossiers af te leveren. In verschillende jaarvergaderingen, die in onze provincie worden gehou den, zijn bedragen uitgetrokken voor de slachtoffers van de ramp. Men zie onder de desbetreffende rubrieken in ons blad. Zo schonk de begrafenis vereniging „De Laatste Eer" te Lan- gezwaag f100. Op een uitvoering van de muziek- en zangvereniging Excel sior te Lemmer bracht een collecte f280 op. WAT DE N.O.P. DOET. In de Noord-Oost-Polder is men be gonnen met het inzamelen van land bouwproducten voor de noodgebie- den. De pachters in de polder hebben beschikbaar gesteld 65.650 kg hooi, 276.200 kg stro, 671.200 kg voederbie ten, 29.200 kg krachtvoer, 112.200 kg Prof. dr W. Banning, predikant |^m. te Sneek, Makkumer vange- prte, die vooral bekendheid |[t venvorven door zijn veelzij- religieuse arbeid en zijn prk in de Woodbrookersbewe- ng, is Zaterdag 65 jaar gewor pen. 'Op de receptie verscheen ook de 'minister-president doctor Drees, die hem de versierselen, behorende bij 't ridderschap in de Orde van de Neder landse Leeuw, overhandigde. Vooraanstaande personen uit de Woodbrookersbeweging, uit de krin gen der arbeidersbeweging, de Ned. Herv. Kerk, de stichting „Kerk en Wereld", kwamen de jarige felicite ren. Honderden brieven ontving de professor uit alle delen van het land en uit het buitenland. Bijzonder ge troffen toonde hij zich door brieven van hem onbekenden, die in Japanse concentratiekampen hadden gezeten en in moeilijke tijd veel steun hadden ondervonden van geschriften van prof. Banning. (A.N.P.). Als directeur-generaal van de voedselvoorziening Ir J. A. P. Franke, te Voorburg, raads adviseur in algemene dienst, is bij k.b. benoemd tot directeur-generaal van de voedselvoorziening bij het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoor ziening. Ir Franke volgt dr ir S. L. Lou wes op, die einde Januari 1953 is over leden en die hij sinds 1950, waar nodig, verving. Johannes Anton Pieter Franke iö een Drent van geboorte en 38 jaar oud. Sinds 1939 is hij bij het Rijksbureau voor de voedselvoorziening werkzaam. In 1948 volgde zijn benoeming tot voor zitter-directeur van het hoofdbedrijf schap voor akkerbouwproducten en tot voorzitter van de bedrijfschappen voor granen, zaden en peulvruchten en voor veevoeder. Tevens was hij waar nemend voorzitter van de bedrijfschap pen voor aardappelen, zaaizaad en pootgoed. In 1950 is hij benoemd tot raadsadvi seur, tevens plaatsvervangend direc teur-generaal. Beiaardier Vincent overleden Op 84-jarige leeftijd is te Utrecht overleden de bekende beiaardier Ja cob Vincent. Op 1 Maart 1900 is de heer Vincent door koningin Wilhelmina benoemd tot beiaardier van het Koninklijke Paleis te Amsterdam. In 1929 werd hij ook beiaardier van de Sint Laurens- toren te Weesp en in 1930 van de to ren te Monnikendam. Vincent heeft tal van personen voor beiaardier opgeleid. Hij verleende zijn deskundige hulp bij de restauratie van verschillende carillons in ons land. Van zijn hand zijn vele composities verschenen voor piano, orgel en bei aard. De bekende zangeres Jo Vincent is sijn jongste dochter. (A.N.P.) De directie van de Polderwerken heeft 10 ploegbazen van de N.H.M. en Grond Mij naar het Zuiden gezonden. Verder is nog geleverd 20 km spoor en een aantal karren, twee ponten voor Numansdorp en de maaiboot (voor tochtopschonen) is naar 's Gra vendeel gestuurd, om behulpzaam te zijn bij het kadaveropruimen, 260 kruiwagens, 10.000 zakken. Drogerij Timmerman te Urkervaart Ontvangen giften Zaterdag, 21 Februari 1953. Op onze giro-rekening ontvingen wij van Vrijz. Vrouwenvereniging te Hemrik f 10. Aan ons kantoor kwam Rinze v.d. Schuit te Heerenveen zijn jongens spaarpotje legen, dat f 2.65 ople verde; een bridgeclubje uit Hee renveen gaf ons z'n „verliezers potje" in handen, er zat f 19.25 in. Zijn er nog meer van die potjes? U weet, voor elk potje is er een dekselsgoede bestemming! zal koffie, thee en dergelijke artikelen uit het noodgebied drogen. Er zijn reeds 52 koeien uit 't ramp gebied in de N.O.P. aangekomen; ook zullen pinken worden ingeschaard. Ongeveer dertig Zeeuwen zullen in de N.O.P. komen om als ploegbaas te worden opgeleid. Wanneer ze bedre-, ven zyn, keren ze naar het Zuiden terug. FRIESCHE MIJ VAN LANDBOUW Hedenmorgen is de „Friesche Maatschappij van Landbouw" in algemene vergadering bijeengekomen in de Harmonie te Leeuwarden. De voorzitter, de heer H. L. Dedden te Woivega, hield een openings rede, waarin hij o.m. met veel waardering het werk van de onlangs overleden voedselcommissaris dr ir S. L. Louwes herdacht. Ook sprak hij zijn diepe deelneming uit met de slachtoffers van de overstromingsramp. Met een ogenblik van stilte zijn ze herdacht. Spr. kwam daarna op de maatschap pelijke vloedgolven, welke ons econo misch leven zo vaak hebben over spoeld. Wil men die vloedgolven ke ren, dan moet het fundament voor de ze zinnebeeldige dijken zo sterk mo gelijk zijn en moeten alle krachten dienstbaar gemaakt worden bij de op bouw. Nu wil men de publieke be drijfsorganisatie op zes zuilen bouwen. Iedere zuilenbouwer tracht hierbij ten koste van de bouwstof van een ander zijn eigen zuil zo sterk mogelijk te maken. De mogelijkheid bestaat, dat men weer in vertwijfeling bij de brok stukken komt te staan en er zich over beklaagt, dat het fundament niet sterk genoeg is gemaakt. De Friese Maat schappij van Landbouw heeft altijd op het standpunt gestaan, dat al de krachten, bij deze bouw moeten wor den betrokken en dat het anders be ter ware er niet aan te beginnen. De heer Dedden zei vervolgens, dat het hem wel eens benauwt, dat hoe langer hoe meer de garantieprijzen worden losgelaten. Door de spontane actie van de F.M. is het wetsontwerp voor de vereerivou- diging van de loonadministratie nu zo ver, dat het op het departement klaar ligt. STEUN AAN RAMPSLACHTOFFERS Op voorstel van de voorzitter is on der instemming besloten, dat in het Heerenveenster scholieren op bezoek in kazerne Op Donderdag 26 Februari zal een jeugddag worden gehouden in de Adolf van Nassaukazerne te Zuidla ren. Op die dag zullen 45 leerlingen van de Chr. Uloschool aan de Burge meester Falkenaweg te Heerenveen een bezoek brengen bij het Garde Regiment Fuseliers Prinses Irene. De garzizoenscommandant res- majoor Van Eekelen zal een korte voordracho houden, de jongelui ma- k^n een roncigang over het kazerne- te'rein, gebruiken daarna de lunch en mogen vervolgens allerlei demon straties bijwonen. tweede halfjaar van 1953 de contri butie voor de kleine bedrijven te ver hogen met een gulden totaal, en voor de grote bedrijven met 20 cent per ha. Ir Y. de Boer, adjunct-directeur van het Centraal Bureau te Rotterdam hield een lezing over het onderwerp „Enkele aspecten van de veevoeder voorziening en de export van land bouwproducten". BOND VAN STAATSPENSÏONNERING: Honderdduizend gulden voor demonstratief congres De besturen van de Friese afdelin gen van de Bond van Staatspension- nering zijn Zaterdagmiddag onder leiding van de heer J. Wiarda uit Heerenveen bijeen geweest in de Groene Weide te Leeuwarden, om de actie te bespreken die nodig zal zijn om het voorgenomen groot demon stratief congres in Den Haag moge lijk te maken. Men wil trachten een ton bijeen te krijgen. Uit de vergadering kwamen wel enkele bedenkingen tegen het voor stel van het hoofdbestuur om van ieder lid een vrijwillige bijdrage van minstens f 0.50 te vragen, daar dit voor sommige gezinnen met veel le den een te zware belasting zou kun nen betekenen. Tenslotte bleek ieder er voor te zijn, om te trachten het strijdfonós zo sterk mogelijk te maken. Nog tij dens de vergadering kwamen er en kele tientjes binnen, terwijl de col lecte een behoorlijk bedrag opbracht. Tegenover een advies de oplossing van de ouderdomsvoorziening te vin den door een verplichte verzekering, zal de Bond de eis: „premievrij staatspensioen voor iedereen" blijven propageren. Het demonstratief congres wordt nodig geacht, omdat het hoofdbestuur vreest, dat, wanneer er een verplichte verzekering zal komen, de kans op een premievrij staatspensioen daar mee van de baan zal zijn. En dit wil men ten koste van alles voorkomen. Sint Pieter te Grouw Zaterdag waaide de Friese vlag van de Grouwster toren, want Grouw vier de zijn traditionele Sint Pieterfeest. Om 1 uur jn de middag arriveerde de heilige man met zijn knecht per motor boot aan de kade, opgewacht door een grote schare kleine en grote belang stellenden. Grouw moge dan al jaren uit zijn isolement verlost zijn en een industrie dorp zijn geworden; er mag dan mede als gevolg van het vreemdelingenver keer en de geest van de tijd wat van het dorpseigene verloren zijn gegaan, het Sint Pieterfeest leeft nog in de har ten van alle Grouwsters en oud-Grouw- sters. Want vrijwel alle Grouwsters om utens komen op deze dag „thuis", ir het oude dorp. Er was dus veel vólk. Apollo" ver welkomde het hoge gezelschap met vro lijke klanken, burgemeester Renken hield een speech en toen ging het optocht door stralen en stegen van het Y'aterdorp. Het nieuwe paard deed soms wel wat schichtig, maar de oude baas, volleerd paarrijder als hij is, hield zich kranig in het zadel. Na de intocht was Sint Pieter aan wezig bij de openbare les van de leer lingen der Nutskleuterschool in hotel wéstergoo. Voor de jeugd van 712 jaar hield de N.V.E.V. in hotel Van Stralen een Sint Pieterfeest met een aardig filmpro gramma. De gehele middag heerste er in het dorp een gezellige drukte. De winke liers hadden zeer veel zorg aan hun etalages besteed. En 's avonds was er overal gelegen heid tot sjoelen, balgooien, speerwer pen en bommensport. En overal, waar de meisjes zijn, was het bal. K.v.K. dringt aan verbetering veemarkt De Kamer van Koophandel in Friesland heeft in een brief aan het gemeentebestuur van Leeuwarden er op aangedrongen, dat verschillende verbeteringen aan de Leeuwarder veemarkt worden aangebracht, waar door tevens een verbetering in de verkeersregeling zal kunnen worden verkregen. Er is ook aangedrongen op ver nieuwing of modernisering van de Prins Hendrikbrug en de Verlaats- hrug. Deze vernieuwing is noodzake lijk efi actueel. Ze zullen aan de ver lichting van de verkeersbezwaren om en op de veemarkt ten goede ko men. Rijnaak in gevaar (Van onze correspondent) Vrijdagmiddag liep de 300 ton me tende rijnaak Neuchatel vast op het Vrouwenzand bij Staveren. Daar men aanvankelijk vreesde, dat het schip zou breken, werden de twee vrouwe lijke opvarenden Vrijdagmiddag van boord gehaald. Nadat vissers uit Sta veren een deel van de lading (voor Eazel bestemde zaaihaver) hadden overgenomen, slaagden de sleepboten Éeesje en Waddenzee er Zaterdag- flpklag omstreeks zes uur in het schip Jjoi te trekken. De rijnaak is de ha ven van Harlingen binnengesleept. op Hoogwaardige varkens (Van onze correspondent). NIJEBERKOOP. Op het fokbe- drijf van de heer S. G. Bergsma is dezer dagen de vierde fokzeug met hoogste praedicaat „sterzeug" be kroond. Zoveel hoogwaardige fok- varkens treft men in Friesland slechts zelden op één bedrijf aan. De heer Bergsma heeft enkele man nelijke en vrouwelijke dieren uit zijn bedrijf aangeboden voor de getroffen gebieden. Mutatie in de raad van Doniawerstal SINT NICOLAASGA. In 1949 was de heer K. Meier alhier als nummer 5 op de K.VP.-lijst met voorkeurstemmen in de raad van Doniawerstal gekozen. Toen hij het lidmaatschap accepteer de, werd hij door zijn partij ge royeerd. Thans heeft hij voor het raadslid maatschap bedankt. Zijn opvolger is de heer S. Postma alhier. Deze kan nog slechts een paar vergaderingen meemaken. VOETBALLER BREEKT BEEN. SNEEK. In de wedstrijd Sneek 3 Frisia 2 kwam de Sneek-back Gerrit Bos in Botsing met een tegenstander. Bos brak zijn been op twee plaatsen. Van ruw spel was geen sprake. JONGETJE DOOR AUTO GEGREPEN BLESSE. Het 4-jarig zoontje van de heer R. de Vries is bij het oversteken van de weg gegrepen door een perso nenauto. Dr Vos verleende eerste hulp, waarna het jongetje naar een zieken huis is vervoerd. De auto is beschadigd. Nederlandse Bank in Drachten In verband met de opheffing per 1 Februari j.l. van het correspondent schap der Nederlandse Bank te Drachten, heeft de Kamer van Koop handel aan de directie van de Ned. Bank verzocht dit besluit tot ophef fing te herroepen. Blauwe betoging op Hemelvaartsdag In de jaarvergadering van de Frie se Propaganda Commissie van de Ned. Ver. tot afschaffing van alco holhoudende dranken, welke Zondag in de Harmonie te Leeuwarden is ge houden, is besloten dit jaar op He melvaartsdag weer een grote betoging te houden. Daarbij zullen ook weer alle isympathiserende organisaties worden uitgenodigd. In de middagbijeenkomst sprak ds Van Veen van Oranjewoud, die de taak van de drankbestrijders in deze tijd besprak. Douwe Lap op tournée MILDAM. De bekende oude voor drager Douwe Lap is weer opgetre den in café Van der Spoel te Mil- dam. Het publiek toonde zich zeer vol daan en was gul met het applaus. Een collecte voor het Rampenfonds bracht f,61,- op. Döuwe°L*ap zal nog voordrachtavon den geven in Jubbega, Oudeschoot, Nieuwebrug en Heerenveen. Wacht niet langer, doe het nu! Nat. Rampenfonds Den Haag - Giro 9575 r~ DINSDAG 24 FEBRUARI 1953. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoonmu ziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 en 8.45 Gramofoonmuziek. Morgenwijding. 9.15 Liederen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Prof. Dr Ir M. Dols: „Wereldvoedselproblemen". 11.30 Voor de zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gramo foonmuziek. 13.30 Orgel en zang. 14.00 „Zeg eens, Amerika". 14.30 Gramofoon muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gramo' foonmuziek. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Militaire cau serie. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Mr N. W. van Eyk: „Grepen uit de pensioen- en spaarfondsenwet". 19.00 Franse liedjes. 19.10 „Paris vous parle.' 19.15 Reportage of gramofoonmuziek. 19.25 Pianorecital. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 „Moetj e horen". 21.50 Tiroler mu ziek. 22.30 Mededelingen. 22.35 Amuse mentsmuziek. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 'Nieuws. 23.15 „New York calling". 23-2024.00 „Lucia di Lammermoor", ope ra. (3e acte). De minister van Landbouw heeft Vrijdag een voor-ontwerp van de nieu we Landbouwwet, die de Landbouw crisiswet 1933 zal vervangen, om ad vies voorgelegd aan de Sociaal-Econo mische Raad. De Landbouwcrisiswet 1933, die de basis vormde van de cri sis-wetgeving van de dertiger jaren, is niet langer geschikt als grondslag van het tegenwoordige landbouwbeleid. In de eerste jaren na de schaarste- periode van na de bevrijding is vrij spoedig gebleken, dat een conjunctuur gevoelige bedrijfstak als de landbouw Heup gebroken. De bejaarde we duwe K. Hartmans te Lippenhui zen struikelde Zaterdag over een mat en brak daarbij haar heup. Ze is ïn het ziekenhuis te Heerenveen opgenomen. Op 'e motor neï Itaelje. Foar de krite „Lyts mar krigel" to Himpens hat it lid Douwe de Boer trije jounen praten oer in fakansjereis, dy't hy en in maet forline simmer makke hawwe nei Itaelje. Op 'e motor hawwe se to- gearre trije wike lang de moaïste plak jes dér öfsneupt. Trije jounen ha de kriteleden mei nocht harke nei alles, hwat hy to fortellen hie en dat wie hiel hwat! It sprutsene waerd tige flot il- lustrearre mei printen en foto's. Kaartavond. Aan de kaartavond in café Van Veen te Blankenham namen 18 personen deel. Ie pr. J. Luik en J. van Veen; 2e pr. G. Postma en E. G. Brander (N.O.P.). Ie troostpr. S. van Seijen en B. Stellingwerf; 2e tr.pr. J. H. Woudstra en J. van der Berg. Veilig Verkeer. De afdeling van deze vereniging te Beetsterzwaag kwam in jaarvergadering bijeen. Leden tal 136. Getracht zalworden een ver- keerscursus te houden, speciaal voor personen, die nog een rijproef moeten j afleggen. Vertoond is een film, waarop verschillende verkeersfouten zijn aan gegeven. Nadien liet men plaatjes zien van de in Opsterland voorgekomen verkeersongevallen. Vakbondsridders. De nog jonge af deling van de A.B.V.A. te Emm'el- oord heeft nu twee geridderde leden .De heer J. Dagevos ontving een zilveren N.V.V.-speldje wegens 25-jarig lid maatschap en de heer J. Scharringa het gouden voor een trouw van 40 jaar aan de vakbond. De echtgenoten van deze leden kregen ieder een casette met 12 theelepeltjes. A.R. kiezers bijeen. De afdeling Beetsterzwaag van de A.R. kies- vereniging vergaderde. De heer L. van der Veen hield een referaat over de I bevoegdheden van de gemeenteraad. I In de plaats van de heer W. Herder is als bestuurslid gekozen de heer L. van der Veen. Uitvoerig is de candidaatstel- ling besproken. Demonstratie. Op de jaarvergadering van de afdeling G o r r e d ij k gaf men een demonstratie met verschillende moderne huishoudelijke gebruiksvoor werpen, waarvoor de dames veel be langstelling toonden. Eij de bestuurs verkiezing koos men mevr. Eppenga Nauta tot bestuurslid. De dames hiel den op deze vergadering nog een ver loting voor het Rampenfonds. Een jury wees vier winnaressen aan van de in zendingen op de tentoonstelling van breiwerk e.d. Van de wal in dc sloot. Een zoon van de heer Walinga uit H e e g reed dezer dagen met een truck in de zachte berm. De wagen zakte weg en kwam daar door in de sloot terecht. Een andere auto van de heer Walinga heeft de truck weer op het droge gebracht. Anto in de sloot. De heer Th. van der Zwaag van Kollumerzwaag ge raakte te Zwaag westeinde met zijn auto in de sloot. De inzittenden kregen geen letsel. De auto is met een tractor op het droge gebracht. Films Rode Kruis Op een Rode Kruisavond te Surhuisterveen zijn twee algemene films vertoond en verder als hoofdfilm een documentatie van het werk van dr Ehrlich,, een waardig opvolger van Pasteur. Historie Stellingwerven Voor de Ver. Dorpsbelang te Blesdijke hield kapelaan De Vries, afkomstig van Steg- gerda, thans verblijf houdende te Utrecht, een interessante lezinj over de historie der Stellingwerven na 1600. Memento Mori. Jaarvergadering memento Mori te Oudemirdum. In 1952 zijn zes keer de diensten verricht. De kas van de vereniging staat er goed voor. Daarom is besloten f 200.af te dragen aan het Rampenfonds. De af tredende bestuursleden M. Hoogeveen en H. de Jong zijn herkozen. Men ziet voorlopig af van het aanschaffen van een zaktoestel wegens de hoge kosten. Hoe nou? De toanielforiening „Freonskip" to Stobbegea hat oar in moaije smite folk opfierd „Hoe nou?" fan Bulthuis. It wipne in pear knappe jouner, dy't wol foldien ha. Begjafenisver. Tcrband-Kavclstrook. In de jaarvergadering van deze ver eniging is de voorzitter Zwart herko zen. Et waren weinig sterfgevallen, zo dat er een flink batig saldo overschoot. Daarvan is f 50 voor het Rampenfonds bestend. Het verzoek aan de kerkeraad om een lichte draagbaar aan te schaf fen is afgewezen. Imters bijeen Jaarvergadering afd. Rraijewoud van de Ver. tot bevor- derin; van de Bijenteelt. Voor winter- voedering van de bijen is in totaal 2263 kg süker besteld. Aantal leden 39. De kas soot met een voordelig saldo, De heer 1. Hamstra is als bestuurslid her kozen gekozen de heer F. Sipkema. Be slotenis onder de leden een inzameling te hoiden teneinde de imkers in de ge- troffei gebidn via het hoofdbestuur te helper aan kasten, korven, volken, ma teriaal en eventueel gelden. In /pril zal te Heerenveen weer een bijemrarkt worden gehouden. „Biltfte makket skuld". Het toneel- gezels<hap 't Meer heeft Zaterdag- avondïn café Jongsma een uitvoering gegeven, waarvan dc gehele opbrengst aan het Rampenfonds ten goede is ge komen Gespeeld is „Bilofte makket skuld" van A. Siderius-Boonstra. Het spel vond veel waardering, beter dan bij de opvoering, twee dagen vroeger, voor cè kaartclub „De Nel". Na afloop heeft nen nog een poos gezellig ge danst. Klciie-bocrenvraagstuk. Het Tweede Kamend, de heer C. Egas, hield te Nijeberkoop een lezing over het kleine-joerenvraagstuk. Hij zei, dat de oplossi'g van dit vraagstuk in de nieu we Zuiderzeepolders ligt. Door in de toe komst -en derde deel van het nieuwe land tt bestemmen voor het kleinbe drijf is het vraagstuk opgelost. niet zonder overheidsbemoeiing kan. Tenminste niet, wanneer men wil be vorderen, dat de bedrijfstak haar func tie in de Nederlandse samenleving zo goed mogelijk vervult. Geen schommelingen. Gunstige omstandigheden voor dat vervullen van een belangrijke functie kunnen alleen ontstaan, wanneer de landbouw zoveel mo gelijk gevrijwaard wordt van con junctuurschommelingen. Deze tot op zekere hoogte geleide economie in de agrarische sector wil niet alleen bestaanszekerheid scheppen voor de werkers op de sociaal en econo misch verantwoorde landbouwonderne ming, maar dient ook om daartegen over een zo geregeld mogelijke voorzie ning van de markt te bevorderen tegen stabiele prijzen. De landbouwcrisiswet is bovendien niet berekend op het tot stand komen van de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie. Bevoegdheden. In de nieuwe wet is voorlopig het zwaartepunt gelegd op die bevoegdhe den, die noodzakelijk zijn voor het als fundamenteel te beschouwen land bouwbeleid. Voorts is er naar gestreefd de pro ductschappen de bevoegdheden te ge ven voor medebewind, die als aanvul ling beschouwd kunnen worden op de bevoegdheden, die deze lichamen aan de instellingswetten zullen kunnen ont lenen. Dit betreft voornamelijk de regeling van in- en uitvoer en tot het doen van heffingen voor andere doeleinden dan het bevorderen van de eigen huishou ding of het voeden van bijzondere fondsen van openbare lichamen. Verder is in het voorontwerp gere geld de vervanging van het bezettings recht op het gebied van de voedsel voorziening, voorzover dat na de oor log in stand is gebleven. (A.N.P.) Weer muziekconcours te Surhuisterveen Op de jaarvergadering van de Oude Bond van Chr. Harmonie- en Fan farecorpsen in Friesland is besloten, dat het jaarlijkse tweedaagse muziek concours evenals het vorige jaar weer te Surhuisterveen zal worden gehou den. Adviescommissie Monumentenzorg Twee nieuwe leden. Tot lid van de Adviescommiss.e Mo numentenzorg in Friesland zijn door Ged. Staten benoemd de heren L. Rei- nalda, architect te Leeuwarden en G. van der Zee, architect te Bolsward. Zij namen de plaatsen in van wijlen de heren A. Goodijk te Sneek en Arjen Witteveen te Leeuwarden. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoonmu ziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gra mofoonmuziek. 7.45 Morgengebed en li turgische kalender. 8.00 Nieuws en weerr berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gramofoonmu ziek. 9.45 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gramofoonmu ziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoonmu ziek. (12.3012.33 Land- en tuinbouwme dedelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws, 13.20 Actu aliteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 „Lakmé", opera (2e acte) (gr. pl.), 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Drs F. C. Kamma: „Sociale vraagstukken in Nieuw-Guinea". 18.00 Lichte muziek. 18.15 Gramofoonmuziek. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actua liteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Gramofoon muziek. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gramofoonmuziek. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 Lijdensme ditatie. 21.30 Gramofoonmuziek. Fluit en clavecimbel. 22.00 Radio harmonisch orkest en jsoÜst. 22.45 Av~ gebed en liturgische kalender. Nieuws. 23.15 Pianokwartet. 23.5024. Gramofoonmuziek. REGIONALE OMROEP NOORD. Dinsdag 24 Februari: 18.4519.00 en 19.12—20.00 Fryske ütst.iüring. a. ..Sterke stikken fan Sweitse Swetser", forhelle foar jongen aid troch Sweitse seis, de man dy't eltse wike mear bilibbet as in oar syn hiele libben. b. „Mei rju ach- tinge", brieven fan bikenden en ünbi- kenden. 19.0019.10 Onderbreking voor de nieuwsberichten over Hilversum II. 19.1019.12 Noteringen van de korenbeurs te Groningen, 19.1220.00 Forfolch Frys ke ütstjüring: c. „It kin de master mis se", fragen oer it Frysk wurde biandere troch prof. dr J. H. Brouwer, dr W. Kok en M. H. Scholten ünder foarsitterskip fan Sake Bouma. d. „Winterjounenocht" in rige radiobylden. Sawnde stik: Jitris in pear aide platen, e. Nei de komeedzje. f. „Korat om 'e hoeke" nijs fan it kul- turele mêd. (Advertentie) 9 zenuwpijn,kiespijn Tergende pijnen..duldeloos,maar~niet hope loos, want'AKKERTJES'verslaan alfe pijnen snel en zeker. Weiger namaak. /ie/pen direct/ Kaadsagende Utingeradeel Op Donderdag 26 Februari, des nam. 2 uur zal een raadsvergadering van Utingeradeel worden gehouden. Behalve enkele andere punten zal de begroting voor 1953 woeden be handeld. V ergaderingen Nijeberkoop. In de jaarvergadering van Plaatselijk Belang kwam ter sprake de slechte toestand van de weg Egypte. Men zal zich hierover in ver binding stellen met B. en W. van Oost stellingwerf. Als voorzitter is gekozen de heer K. Oosten en als bestuurslid de heer G. Land. Herkozen zijn als bestuurslid de heren P. Brouwer en H. van der Molen. Er is een batig saldo van f 381,45. In verband met het aanvragen van de Kon. goedkeuring is het reglement ge wijzigd. Voorstel tot contributieverhoging. De heer J. Reinstra, adj. directeur van de CAF hield op een in café Schutte ge houden vergadering van de afdeling Doniawerstal en Sloten van de Friese Mij. een inleiding over de coöperatieve aankoop van landbouwbenodigdheden in de naoorlogse tijd. Uit de verslagen bleek, dat de finan ciële toestand van de afdeling niet rooskleurig is. Er was -een nadelig sal do van f 181,73. De afdeling zal een voorstel indienen om de contributie van 10 op 15 cent per ha te brengen. De afdeling telt momenteel 100 gewone en 14 buitengewone leden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1