Voor de keus: dijken hoger oi afsluiting van zeearmen Eerste uitkeringen uit het Rampenfonds Nederlands prolelftal tegen Frankrijk Communisten slaags met politie r i Installatie van technische commissie Ons dagelijks weeroverzicht Koning Boudewij» in zijn land terug 50 pCt van geraamde schade Verkiezingen in Oostenrijk Vluchteling staat pers te woord Krupp moet mijnen en staalfabrieken verkopen Grouwster werf bouwt BM-ers voor Amerika BOETGEZANT IN ROSE FRIESE Uitgeefster: Stichting „Je Maintiendrai-Friesland". Directeur: L. R. Stallinga. Hoofdredactie: F. Schurer. KOERIER Bureau: Heerenvepn. Hpiriphuren 11 Onafhankelijk dagblad voor Friesland en aangrenzende gebieden MAANDAG 23 FEBRUARI 1953 9e JAARGANG Nr 45 Bureau: Heerenveen, Heideburen 11 Telefoon: Adm. 2696 Redactie 2231 <K 5130) Bijk. Gorredijk, Hoofdstraat 290, telet 319 (K 5133) Abonnementsprijs f 5,45 per kwartaal, f 1.85 per maand of 42 cent per week. Giro 272334. Onvermoeid zwoegt men aan het her stel van de schade in de watersnood- Minister Algera: gebieden. Nabij Bath wordt nu de Rci- gersbergerpolder, ter grootte van 1000 ha van het buitenwater afgesloten. Als het werk naar wens verloopt, kan deze polder spoedig worden leeggemalen. De spoorlijn naar Goes en de daarnaast gelegen snelweg komen clan weer vrij De foto toont hoe de dijkwerkers de- grote dam meter voor meter op het water veroveren. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, heeft van morgen -de waterstaattechnische commissie geïnstalleerd. Deze commissie zal moeten onderzoeken welke voorzieningen moeten preien getroffen om in het vervolg overstromingen als in Febr. tc Vorkomen. Tevens zal men onderzoeken of de afsluiting van de zee-armen zulk een voorziening behoort te vormen. Bij de installatie van deze commissie sprak de minister een rede uit waarin hij Zei, dat men in eenvoudige vorm voor de keuze staat een dijklengte van meer dan duizend kilometer met een meter of meer te verhogen in som mige gebieden een zeer bezwaarlijke taak of enkele zeegaten af te sluiten op een zodanige wijze, dat de kustlijn, die door stormvloeden wordt bedreigd, aanzienlijk wordt verkort. Reeds sedert meer dan 15 jaar, zo ging de minister voort, heeft de Rijks waterstaat gewerkt aan de voorberei ding en ook reeds aan de uitvoering van plannen, die mede voor een be langrijk deel het gebied bestrijken waarop de werkzaamheden van de commissie liggen. Tweeledig doel Deze plannen beogen in hoofdzaak een tweeledig doel: 1. de watervrijmaking van de gebie den die bij enigszins hogere vloeden nog geregeld onder water staan, als mede de vergroting van de veiligheid tegen overstroming van gebieden, die watervrij werden geoordeeld voor de (Van onze weerkundige medewerker) Barometerstand hedenmorgen 8 uur 1021 mb 766 mm). Tendenz dalend. Tem peratuur uitersten max 9.5 gr. C. (9.2), min. 4.5 gr. C. (4.8). Neerslag: 0.2 mm. Verdamping 0.8 mm. Nu en dan harde wind Levendige depressie-activiteit. Op betrekkelijk geringe afstand van ons land passeren de laatste dagen diepe stormdepressies. Boven het Noordelijk gedeelte van de Noordzee en in Dene marken kwamen winden van orkaan kracht voor (120 km per uur). Bij ons verhinderde een hogedrukgebied boven Zuid-Duitsland evenwel een verder toe nemen van de wind dan tot ..hard". Vandaag bevindt zich bij Schotland een nieuw actief minimum, dat vergezeld van zware storm in de richting van Zuid-Noorwegen trekt. Een volgend zeer diep lagedrukgebied op de Oceaan be weegt zich bovendien met grote snelheid naar West-Europa. Dit betekent, dat het zachte weer zal aanhouden en af en toe enige neerslag zal vallen. HOE HET WORDT. Vanmiddag tot morgenavond). Zwaar bewolkt maar tijdelijk perioden met opklaringen. Af en toe kans op eni ge neerslag. Krachtige tot harde en later aan de kust mogelijk stormachtige Zuid westelijke tot Westelijke wind, tijdelijk afnemend. Zacht weer voor de tijd van fe»t jaar tot nog toe waargenomen hoogste vloe den. 2. de beveiliging van het land tegen verzilting. Na een uitvoerige technische uiteen zetting te hebben gegeven over de hoogte van de dijken e.d. zei de minis ter nog, dat bij het thans onder handen genomen herstel van de dijken er naar zal kunnen worden gestreefd enkele zwakke punten reeds degelijk te ver beteren. Maar daarmee zal het pro bleem geenszins zijn opgelost. Het zal noodzakelijk zijn, dat de overstroomde gebieden krachtig worden beveiligd te gen nieuwe, uitzonderlijk hoge vloeden. Het kan nu eenmaal niet anders of met de uitvoering van definitieve beveili gingsmaatregelen zullen nog jaren ge moeid zijn Afsluitdam Haringvliet Na de installatie hield ir Maris een rede waarin hij o.m.*zei, dat reeds tij dens het herstel van de thans gehaven de dijken de plannen dienen te worden beraamd voor de verdere verbetering, opdat daarmee zo spoedig mogelijk kan worden begonnen. Er is reeds veel voorbereidend werk gedaan door de stormvloedcommissie en door de dienst van Rijkswaterstaat in samenwerking met het waterloopkundig laboratorium te Delft. Een reeks van plannen werd daarbij bestudeerd. Zelfs het maken van een grote afsluitdam in het Ha ringvliet, werd reeds in gedachten als een mogelijkheid aanvaard. Men zag de technische problemen, die zich daarbij zullen voordoen, niet als onop losbaar. Koning Bóudewi.in van BelgifL Zondagavond uit de Franse RivièrVi weer naar Brussel vertrokken. Hét koninklijk gezelschap ging niet in Antibes, waar de koning verbleef, in de trein, doch te Saint Raphael. Zo ontliep de koning het aanzienlijk aan tal persvertegenwoordigers, dat zich te Antibes had verzameld. De vorige week had premier Van Houtte verklaard, dat de koning ern stig ziek was en dat hij voor zijn her stel nog tenminste drie weken in Zuid- Frankrijk zou moeten blijven. Men gelooft in-België daar nu uiter aard niet veel van. (Reuter-A.F.P.). Het ligt iii de bedoeling van het Nationaal Rampenfonds om aan gedupeerden van de watersnood binnen een week na terugkomst in hun woonplaatsen een eerste uitkering van vijftig procent van de geraamde persoonlijke schade uit te keren. Dit zal naar ruwe schatting een uitgave vergen van veertig mil- lioen gulden. Het zal van de verdere inkomsten van het Rampen fonds afhangen, of de geleden schade geheel kan worden vergoed. Terugkerenden zullen om te beginnen een textielpakket ontvangen. In alle plaatsen zullen Rampschadebureaux worden opgericht, die een snelle eerste enquête gaan instellen. Aangezien terugkerenden op korte termijn weer in het bezit van het eerst noodzakelijke huisraad dienen te wor den gesteld, waarbij persoonlijke smaak een voox-name rol speelt, verdient het over het algemeen aanbeveling de schade in geld te vergoeden. Gezien echter de bestaande grote voorraden, zullen textielgoederen zoveel mogelijk in' natura worden verstrekt. De eerste uitkering van de helft betekent niet, dat de tweede vijftig procent ook geheel kan worden vergoed. Want hiervoor zou nog veertig millioen nodig zijn. Daar komt nog bij, dat ook het herstel van het gemeenschapsleven, voor wat bijvoorbeeld buurthuizen en kleuterscholen betreft, in principe ook tot de taak van het Rampen fonds behoort. Het is wellicht mogelijk deze zorgen voor een deel naar de sector van de adopties door binnen- en buitenlandse gemeenten te verschuiven. Voor algehele vergoeding van per soonlijke schade (tot een te bepalen maximum op basis van de oorlogscha deregeling) en ander rehabilitatiewerk zal zeker 110 millioen nodig zijn. Schaderegeling middenstanders Ook is een voorlopig schema opge maakt voor schaderegeling voor mid denstanders. De overbruggingssteun rooi die middenstanders, die tqdeUjk hur bedrijf niet kunnen "itoefenen, zal dan 80 a 90 °/o van de verdiensten in 1952 bedragen. Een soortgelijke regeling is getroffen voor hen, die niet door evacuatie of doordat hun zaak geheel is vernield, i an alle inkomsten verstoken zijn, maar die toch. doordat velen van hun klanten vertrokken zijn, ernstige ver- bezen lijden. Hetzelfde geldt voor de genen, die na een periode van evacuatie in" hun zaak terugkeren, tei-wijl nog niet al hun klanten in de plaats van hun inwoning terug zijn. Eventueel kunnen zakenlieden van het Rijk een crediet aanvragen. (A.N.F Duidelijke winst voor socialisten Zondag zijn in Oostenrijk algemene verkiezingen gehouden. De uitslag liet een duidelijke winst zien voor de socialisten. De opkomst was groot. De dag ver liep rustig. In de verkiezingscampagne had men zich op economische kwesties geconcentreerd. De Kamer die 165 zetels telt, zal er als volgt uitzien: (tussen haakjes de zetelverdeling in 1949): Volkspartij Socialisten Onafhankelij ken Volks-oppositie 74 (77) 73 (67) 14 (16) 4 5) (Reuter) Het elftal van Nederlandse beroeps-Kees Rijvers (St. Etienne) en Ber- voetballers, dat op Donderdag 12 Maart te Parijs tegen het Franse nationale elftal öpeelt ten bate van de slachtof fers van de ramp in Nederland, is als volgt samengesteld. Doel: De Munck (F.C. Köln). Achter: De Kubber (Bordeaux) en De Vroet (Rouaan) Midden: Schaap (Racing Club de Paris), Van der Hart (Rijssel) en Timmermans (Nimes). Voor: Appel (Reims), Faa: Wil kes (Torino), Van Geen (Naites), Nederland protesteert De Nederlandse ambassadeur te Bonn heeft bij de Westduitse rege ring de bevi-eemding van de Neder landse regering uitgesproken over het feit, dat een van de gevluchte gevan genen te Breda, A. Touseul, ongehin derd persinterviews kan geven. Touseul, die ook al eens in het ge bouw van de Bondsregering ontvan gen is door een Kamerlid, kan zich blijkbaar vrij in West-Duitsland be wegen zonder voor arrestatie be vreesd te zijn, aldus de ambassadeur. Tegelijkertijd overhandigde hij de Westduitse regering een afschrift van het gerechtelijk vonnis tegen de Onderzoek grondmonsters overstroomd gebied De Cultuur Technische Dienst zal worden belast met het herstel van het Landbouwareaal in de over stroomde gebieden. Het grondmon- steronderzoek is voor West-Brabant en Zeeland opgedragen aan het Be- drijfslaboratorium te Goes en voor Zuid-Holland aan de Directie van de werken). Allereerst zal er een kartering plaats hebben van het zoutgehalte van het. overstromingswater. vluchteling. Een afschrift is eveieen# toegezonden aan de „Düsselcörfer Zeitung", waarin het interview s ge publiceerd. Hierin had Touseul ver klaard, dat hij slechts op poltieke gronden was vei-oordeeld. Uit het vonnis blijkt echter, dat hij gistraft is wegens mishandelingen, pojingen tot doodslag en optreden als plitie- spion. Zijn doodstraf is later veran derd in levenslang. (D.P.A.). tus de Harder (Bordeaux). Reserves: Vreeken (Nantes), Van Lent (Lens) en Röhrig (Roubaix). Alle gekozenen die in Franse clubs uitkomen, hebben reeds toestemming om te spelen. De K.N.V.B.-zal zich met de F.C. Köln en Torino in verbinding stellen voor het afstaan van De Munck en Faas Wilkes. Het Nedei-landse prof elftal zal in de rood-wit-blauwe kleu ren spelen. De Franse Voetbalbond neemt alle reiskosten voor zijn rekening. Voor de spelers is er na afloop van de wedstrijd geen banket. Men wil het bedrag voor het Rampenfonds zo groot mogelijk maken. Jammer dat Parijs niet een beetje dichter bij ligt. Heel wat voetballief hebbers in ons land zouden wat graag dat prof elf tal eens in actie zien. Vooral die voorhoede! Nederland-Frankriik in Juni? Op 3 Juni speelt Frankrijk in Stock holm een landenwedstrijd tegen Zwe den. Overwogen wordt om op de te rugweg nog in Nederland te spelen. De interlandwedstrijd Nederland- Frankrijk zou dan moeten plaats vinden op 4 of 5 Juni. Uiteraard wordt het dan een avondwedstrijd. (A.N.P.) De geallieerden en de Duitsers zijn na lange moeizame onder handelingen overeengekomen, dat Alfred Krupp, een van de be kende Duitse kanonnenkoningen, al zijn belangen in de kolen-, ijzer- en staalindustrie vóór 1960 moethebben verkocht. De overeenkomst bepaalt, dat Krupp na de verkoop niet meer mag trachten nieuwe belangen in de ko- lenindustrie of de ijzer- en staalin dustrie te verwerven. Wel zal hij vrij zijn de opbrengst van de verkoop te investeren in iedere andere industrie, terwijl hij ook zijn tegenwoordige be langen in andere industrieën zal mo gen behouden. Als tegenprestatie voor Krupps verbintenis zullen de geallieerden toe zicht op zijn andere bezittingen ge heel beëindigen (Reuter). De vorige herfst logeerde een Ame rikaans echtpaar enkele weken in hotel Oostergoo te Grouw. Het nam toen ook een kijkje op de werf van R. Wester Zoon. Het resultaat van dit bezoek was. dat de Westers opdracht kf.gen om voor Amerika een nieuwe 16 ih2 B.M.-er te leveren, mits.het schip binnen veertien dagen klaar zou zijn! Voor zo'n Amerikaanse klant doe je wat en de boot w\s twee weken na dien al met volledige inventaris op weg naar Rotterdam, om daar te worden ingescheept. Deze boot is w Amerika wel in de smaak gevallen, wat tot gevolg had, dat de firma Wester momenteel al weer een gelijk model onderhan den heeft voor iemand in het land van de dollars. Tevens kwam een aanvraag bin nen voor een schip van andere af metingen. Aangezien het de laatste jaren niet druk met de nieuwbouw is, omdat de belasting te zwaar drukt, is men wat blij met deze exportschepen. Ernstige ongerigeldheden te Miinclien Zaterdagavond heeft de Vtünchener politie twee uren gevochten met communisten in een va"gadering, waaraan 6.000 personen deel namen. In deze communistische vei'gidering sprak de voorzitter van de conmunis- tische partij in Duitsland, Mac Rei- mann. Toen hij de Beiex-se minis er van Binnenlandse Zaken, de socidist dr Wilhelm Högner. een „ongkroond wintei'koninkje" noemde, tachtten twee rechercheurs Reimann te seletten verder te spreken. Dat scheen het sein te zijn voor het publiek om te schreeuwen en t flui ten. Verscheidene personen in de na bijheid van Reimann grepen de recher cheurs vast en verjoegen hen, maar kort daarna slaagden andere recher cheurs er in Reimann voor de micro foon vandaan te halen en de vergade ring gesloten te verklaren. Toen begon pas het eigenlijke tu mult. Talrijke politieagenten moes ten zich met geweld toegang ver schaffen tot de gebarricadeerde zaal. Het kwam tot hevige klop partijen, waarbij vooi-namelijk de jeugdigen zich heftig tegen de po litie verzetten. Nadat het eindelijk de politie was ge lukt de zaal te ontruimen, zetten de communisten op straat hun demonstra tie voort. Ze wierpen brandende fak kels naar de agenten en de politie maakte van waterstralen gebruik. Twintig communisten zijn aangehou den. (DPA). jl/Ten herinnert zich uit de dagen van •L** voor de oorlog ongetwijfeld „De Haagse Post", „het rose blad met de aardige inhoud". Dat blad wordt niet alleen nog steeds op hetzelfde rose pa pier gedrukt; het heeft het zelfs gepres teerd om, samen met „De Waarheid", zij het in enigszins andere geest, poli tieke lering uit de grote stormramp te trekken. De H. P. is namelijk een oppo sitieblad. dat als een deftige horzel in de flanken van het regeringspaard pleegt te hangen. Of als u dit een te on eerbiedig beeld vindt, dat als een boet- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIHI1I gezant zijn rose garnalenvinger opheft tegen de ordeningsgedachte en haar uit wassen zoals Planbureau's, Sociaal-Eco nomische Raden, bestaanszekerheid voor de arbeider en kinderbijslag. Wij noe men maar enkele der vele koppen van de gehate ordeningsdraak, die door de H. P. als even zovele koppen van wijlen Jut zo af en toe onder de hamer worden genomen. De ongeduldige lezer ziet nog steeds het verband met de stormramp niet, waarvan hij zich het vreselijke leed her innert, en ook de wijze waarop de natie reageerde: met algemene hulp en grote toewijding. Allerminst verwacht hij van dit ranke figuurtje in rose pyama het laatste woord in de alom opgestoken discussie, in hoeverre deze ramp een di recte daad Gods met een directe, voor mensen aanwijsbare bedoeling is ge weest. Theologen van naam staan hier tegenover even verbijsterd als wijzij weten het niet. Onze rose boetgezant echter weet het wel. De ramp was een „act of God", een Engelse uitdrukking, waarvoor mis schien de Nederlandse „dit is Gods vin ger" het beste equivalent is. En hoven- dien een „act of God" met een duide lijke politieke strekking. Ten eerste is, volgens de H. P., de hulpverlening duidelijk uitgekoq „dat een geordend en bemaatrj volk nog in het geheei met bleek". Inderdaad hoogst mërkwaail Er is verder gebleken, „dat de basisl de kracht van ons volk is gelegen in durf en het initiatief van de eenlingen,- die tegenover de verschrikkelijkste ont beringen weten te antwoorden met over leg, met daadkracht en met inspan ning". Waar heeft deze „act of God" ons aan herinnerd? Hieraan, „dat het leven meer en minder is dan een geordend tuintje, en dat men wel kan streven naar veiligheid van wieg tot graf, maar dat er gebeurtenissen en bestieringen zijn, waar zelfs de Sociaal Economische R§ad niet veel van weet te zeggen. Wij zijn er aan herinnerd dat de kinderbijslag niet zalig maakt. Er zal niet meer kunnen worden gesproken over de toestand van ons land, of de herinnering aan de Ramp zal de hoovaardij van de orde naars van ons tijdelijk bestaan breken". Voelt u de fijne nuance? zou een an der bekend Nederlandse grappen maker. vragen. De verstandige lezer die dit stukje onder ogen krijgt, heeft de rove demagogie onmiddellijk door. Maar niet alle lezers zijn verstandig, zelfs niet alle lezers van de H. P. Die anderen zullen er dit van onthouden: „Wat doen we met zo'n Sociaal-Econo mische Raad? Weg met de sociale wet geving, weg met de kinderbijslag, weg met de ordening, je krijgt er maar over stromingen door". Het is dezelfde reactie als van iemand die, wanneer Gorredijk door een aard beving getroffen zou worden, zou zeg gen: Nu zie je eens wat je aan die bur gemeester Harmsma hebt. Wat we bij de H. P. nog hebben ge mist, is een waardig protest tegen de organisatie van het Nationaal Rampen fonds, waarin de spontane individuele hulpverlening toch weer op een of ande re wijze is geordend. Laten wij de ironiserende toon over onze boetgezant varen. Zijn versleten rose pyama kan de schande van zijn naakle demagogie niet bedekken. Hij ontziet zich niet, de dood en de ellende van honderden landgenoten uit te buiten voor de meest platte ophitserij ten bate van een lang overleefd systeem. En hij ontziet zich niet, Gods naam hierbij te misbruiken op de meest schan delijke wijze. Storm over Denemarken Zaterdag heeft over Denemarken de hevigste storm sinds 1941 gewoed. Wegen en spoorwegen zijn afgesne den, vele daken beschadigd, bomen telegraafpalen afgeknapt. Vele winkelruiten bezweken. De materiële schade is meer dan een millioen kronen. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor, slechts enkelen zijn gewond. (Reuter-AFP).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1