....EERST MOET DIE DIJK DICHT ?evn Tf° die d? Geschiedenis van Sint Philipsland In St. Philipsland is aan alles gebrek, maar MAANDAG 23 FEBRUARI 1953 HENGELOSCH DAGBLAD ;e hlnl pag.J Collegiale-hulp (Van onze soeciale verslafrcever) Twente echter nu al kan voorberei- In de kleine woonkamer ran het den, ingaat. Voor dat eerste stadium Vrnrdenierswink-pltie ven de weduwe zljn nodig „SOmt U maar op wat U kruidemerswmkeltje van de weduwe nodlg heM dan kunnen we 2ien wat van den Bosch, waarin nu de gemeen- er kan gebeuren", zegt burgemeester tesecretarie is gevestigd, kwamen Za- Lambooy een vrachtauto, een tech- terdag leden van de gemeentebestu- nische ambtenaar met financiële be ren van Hpno-Pin stad pn Ambt Del- fwaamheden. een baby-brandspuit, ren van Hengelo. btaa en Arnot, uei degelijke werkkleding, warme sokken, den en St. Philipsland bijeen. Burge- die de dijkwerkers ook zij hebben meester mr. R. J. J. Lambooy van alles verloren kunnen aantrekken Hengelo en burgemeester Jhr. mr. L. als ze. °at van de dijken terugkeren, O. M. van Nispen tot Sevenaer van materiaal voor het Groene Kruis e.a. Stad en Ambt Delden spraken van de grote voldoening die zij zouden ondervinden, als zij er toe kunnen bijdragen St. Philipsland op de been Er wordt voor- te helpen: Burgemeester L. N. de f -lopig besloten dat Jonge van St. Philipsland gewaagde de middenstan- namens zijn gemeentenaren, die nu i Hpslan^n het in Brabant zijn ondergebracht van de Wfc ,.„fp 2jjn er enkele dankbaarheid die hij ln deze dagen tientallen en van rampspoed gevoelt jegens de ge- de middenstan- noemde Twentsse gemeenten sSten^S^mmw Dertien mannen zitten opeenge- respectievelijk dat pakt in het kleine vertrekje Aan de j—i V gene wat zij mis- muren hangen kaarten met de dijken WM sen en wat gemist van St. Philipsland waartegen sedert kan worden. 300 jaar ruim 223000 maal aldus WmÊÊËÊËImÊMM Groot gebrek is heeft een oude Philipslander bere- er voorts aan kend de vloed is gerezen en die electrotechnlsch in de rampnacht van de 1ste Febru- Dijkgraaf personeel, ari van dit jaar op vele punten zijn j. Boudeling Vee zou ook wei- bezweken. Aan de muur hangt ook kom zijn, want er het kleurige schilderij van Koningin ayn in totaal achthonderd koeien Juliana, die veertien dagen geleden verdronken. Het liefst zou men zwart hier in St. Philipsland. wadende door bont vee hebben maar dit vraagstuk het water, de toestand in ogenschouw is voorlopig nog niet aan de orde. Wel nam. Wethouder Mol zegt hoe goed zou St. Philipsland zijn gebaat met dat de Philipslanders heeft gedaan, hooi en voederbieten want dat Is Burgemeester Lam- booy zit bijna met de rug tegen het kachel tje. waarop een grote waterketel vol kof fie staat te prutte len. Men zit knie aan knie, maar een vrucht bare bespreking hoeft nu eenmaal niet af hankelijk te zijn van een prachtige verga derzaal. Er worden spijkers met koppen geslagen, want Henge lo en Delden nemen de adoptie van St. Phi lipsland met grote nauwgezetheid op. Twee groepjes men sen met uiteenlopende ervaring zijn hier bij elkaar. De ene is van kindsbeen af ver trouwd gemaakt met het vraagstuk van de waterkering, heeft een leven lang doorge bracht in de vlakke nolders en op de dij ken, waarvan het le ven van mens en dier afhankelijk is. De er varing en werkzaam heid van de overige aanwezigen liggen in een ander vlak. Maar er is één uit gangspunt: de troos teloze werkelijkheid St. Philipsland Het overleg inzake de adoptie werd gevoerd in een klein van nu. En die wordt vertreijje ^an de muur hangt het portret van H.M. de Koningin, dat gered werd uit het overstroomde gemeente huis. Van links naar rechts wethouder J. Mol. burge meester L. J. de Jonge en de heer A. J. Wevers. Links op de voorgrond wethouder Robers, rechts burgemeester Lambooy. in duidelijke bewoor dingen samengevat door Jan Stols. een breedgeschouderde landbouwer, die ge kleed is in een oliejas, khaki rijbroek en hoge bruine laarzen en wiens oordeel in St. Philipsland niet van gezag is ont bloot. Hij zegt: Als we nu maar pom pen hebben, dan kunnen we de Hen- riettepolder doormalen. Dat is geen heksentoer. Als we maar eenmaal die kern van de gemeente droog hebben, dan is dat van geweldig veel belang voor het moreel van onze mensen. Als zü eenmaal die stelling hebben, dan krijgen ze ook weer vechtlust. Ze zeggen wel „beurzen open, dijken dicht", maar 't moet net andersom zijn: dijken dicht eu dan gaan de beurzen ook wel open. Dijkgraa. Roudeiing onderstreept dat: U moei weten zegt hij. we krijgen de voor- jaarsstormen nog". Met andere woor den: het is prachtig om hulp te ver lenen, maar als die dijken niet dicht kans om eventueel later verioren gaan. De kwestie der pompen maat. hoeveelheid, energiemogelijkheden wordt besproken. Gelukkig zijn pom pen voor Hengelo geen vreemd artikel De heer J. A. Wevers, chef van de per soneelsafdeling van de Kon. Machine fabriek Gebrs. Stork en Co. N.V., no teert de gegevens. Een technische man zal ter plaatse de toestand opnemen, 't Zou mooi zijn als Hengelo hier nou eens „een nummertje weg kon geven", zegt de heer Stols. Gebrek is er aan alles in St. Philips land. maar de hulp dient in twee stadia te worden verleend. Eerst moe ten de dijken dicht, voordat het tweede stadium, waaroo men zich in Wethouder J. Mol redt nog wat paperassen uit het overstroomde gemeentehuis, allemaal verloren gegaan. De enkele De Jonge heeft de delegaties uit Del- van melk te voorzien. De biggen ztin ln de adoptie-gemeente in ogen- haast alle verdronken. schouw namen, hartelijk dank gezegd Burgemeester Lambopv. die, enkele voor de toegezegde steun. Het ant- ogenblikken tevoren, znn onaeskun- wnnrri i„iddr- hot vai gd« digheid inzake veeteelt-problemen. woo»a lulade. het zal ons een genoe- nlet onder stoelen of banken ntak «en doen U te helpen, vroeg of het Deense of Duitse biggen moesten zijn. waarop de heer Stols antwoordde dat het om het even was. Het mogen ook Hengelose biggen ziin. In St. Philipsland blijken slechts drie mensen zich verzekerd te hebben tegen waterschade. Iedereen was rotsvast verzekerd van de weei - standskracht van de dijken. Er wo nen op het schiereiland ongeveer der tig ..grote" boeren, de kern van de bevolking wordt gevormd door land arbeiders. die over het algemeen een zekere welstand hadden bereikt. Vele bewoners waren ln het bezit van een eigen huisje, waarvoor men lange ja ren hard heeft gewerkt. Er zijn nu honderden, die volkomen aan de grond zitten. Hoe de toestand zal zijn van de landeriien als eenmaal het vater is verdrongen, weet m-u me. Van oudsher is het water bij St. Phi lipsland erg zout. omdat ter plaatse weinig zoet water wordt aangevoerd. De Dordtse zoutzieders. zegt dijkgraaf Boudeling. wonnen hier vroeger het water wegens het hoge zoutgehalte. Tal van Droblemen waarmede St Philipsland op het ogenblik worstelt werden diepgaand besproken. Nauw keurig werd genoteerd waaraan deze getroffen gemeente behoefte heeft. In Hengelo en Delden zal de balans worden opgemaakt wat men daar kan missen. De eerste stappen, voort vloeiend uit de adoptie van St. Phi lipsland ziin gezet. Er is nog zeer veel te doen en de voorbereidingen dartoe zullen even omvangrijk als gedegen dienen te ziin. Burgemeester Het wrakhout bjj de Zuiddijk van St. Philipsland Op de stoep van het kruidenierswinkeltje van de weduwe van den Bosch, dat nu als gemeentesecretarie is ingericht, begroet burgemeester L. N". de Jonge van St. Philipsland hei gezelschap uit Hengelo en Deldcn. Verder ziet men van links naar rechts wethouder J. F. Robers, burgemeester mr. R. J. J. Lambooy, burgemeester Jhr. mr. L. O. M. van Nispen tot Sevenaer, burgemeester van Stad- en Ambt Delden, de heer J. Wevers, chef personeelsafdeling van de Kon. Machinefabriek Gebrs. Stork en Co. N.V., wethouder E. J. Reilink van Ambt Delden en heer Bolscher plaatse lijk bureauhouder te Stad Delden. Achter de ry staat de heer J. de Wilde, directeur van de Coöp. Landbouwersbank en Boerenleenbank te Hengelo. Zoals Je meeste Zeeuwse eilanden is ook Sint Philipsland langzaam tot zijn huidige omvang gegroeid. De Oude Polder heeft zijn naam te danken aan de martelaar en herkpatroon St. Philippus lang voor de lijd, dal men er aan dacht het eiland met de wal te verhinden. De stromen, die het eiland om ringden, waren in die lijd nng zeer ondiep, zó ondiep, dat de Spanjaarden in '573 nog te voel van St. Philipsland naar Duiveland trokken. Dat was een militaire wandeling voor hen, met muziek voorop en de donderbussen gemak kelijk over de schouder Ook de eeuw daarop kon men bij eb nog droogvoets van St. Philipsland naar Bruinisse. Hel heeft er overigens in die jaren wel gespookt en van f532 tot 1645 kwam het eiland herhaaldelijk onder water te staan. Behalve mosse- lenrangst en landbouw beoefende men hier de zoutwinning: Een der stromen bij Sl. Philipsland heeft nog lang de naam de Keeten gehad, omdat er zout keten stonden, waar zout werd gewonnen uit zeewier. liet Mastgat was in 1575 bij eb nog doorwaadbaar, maar gaandeweg heeft de stroom da geul uitgeschuurd. In t6?i zonk er een schip, dat lange tijd met de mast boven water kwam; daaraan heeft de slroom zijn naam te danken. De vloedstroom ging in tS02 door de Mosselkreek en hel Slaak; het Mast gat werd in die jaren een geul van dertig meter diepte. Overigens had hel Slaak nog uitgestrekte slikken, sommigen een half uur gaans breed, die in f858 er als het ware om vroegen verder te worden ingedijkt. Men legde een dam door het Slaak, maar bij een krachtige storm werd deze dijk weggespoeld, ln 1885 legde men een nieuwe dam naar de Brabantse oever en die hield het ditmaal. Reeds hel jaar daarop werd de Prins Hendrikpolder ingedijkt, die thans de schakel vormt tussen Si.nl Philipsland en de vaste wal. De Prins Hendrikpolder en Sint Philipsland zelf zijn o.a. bekend door de teelt van zilveruitjes. De gemeente St. Philipsland telt 2156 inwoners. De bevolking is in religieus opzicht als volgt, samengesteld: 4I7 behoort tot de Oud Geref. Kerk. 1I7 tot de Geref. Kerk, 2/7 lot de Ned. Herv. Kerk. Eén inwoonster behoort tot de R-- Kalholieke kerk, hel is een Pools meisje, dat na de oorlog naar ons land kwam. De adoptie zal een kwestie van vrij 3 lange duur ziin. Eerst als er sprake is van wederzijdse coördinatie kan er met succes worden opgetreden. Moge dit ogenblik spoedig nabij komen. De nood daar in St. Philipsland is hoog. KOE EN KALF MAKEN HET WEL Wethouder D. J. van Nieuwen- huyzen van St. Philipsland. wonen de op de boerderij Broedershof in een der polders, had in de nacht van de stormvloed het vee losge maakt, o.a. een drachtige koe. die dagen lang m het water stond. Donderdag, vier dagen nadat de boerderij was overstroomd, en de eb het water deed zakken bracht de koe een vaarskalf ter wereld. Koe en kalf maken het wel, zeide wethouder van Nieuwenhuyzen ons Zaterdag. Een hond, die hij met het oog op het wassende water had los gemaakt, heeft twee dagen om de boerderij gezwommen. Toen moest het uitgeputte dier de strijd opge ven. Het gezin van de wethouder heeft vier dagen op zolder gezeten. De pijltjes geven de plaatsen aan waar de dyken bezweken. Bij het linker pyltje wordt op het ogenblik aan het herstel gewerkt. IN EEN NEDERIG HUISJE aan de hoge Oostdijk van St. Philipsland klopt het hart van deze door het water verpletterde gemeen te. Van dit ouderwetse kruidenierswinkeltje uit met zijn steile trapjes en donkere bedste den, die onder de vloer liggen, wordt een be gin gemaakt met het herstel van wat eens het dorp St. Philipsland was. Van hieruit ziet men de ruïnes van de woningen aan de voet van de dijk. Op het grauwe water, dat met be- schuimde koppen tegen de dijk klotst, deinen kippenhokken, kinderwagens, beddegoed en wrakhout op en neer. De gordijnen van de overstroomde, vensterloze huizen klapperen als nat wasgoed in de wind. Een roeiboot danst door de straten jongens zijn bezig fietsen te bergen, die hier en daar nog in bij keukens staan. Aan de meest gewone dingen is gebrek. De enige bezittingen van tweedui zend Philipslanders zijn de lderen die zij dra gen. Honderdtwintig mensen wonen hier nog, omdat hun huisje toevallig aan de andere kant van de dijk stond, de rest is gedwongen op nieuw te beginnen. Een begin dat moeilijk zal zijn, maar dat Hengelo en Stad- en Ambt- Delden, die St. Philipsland hebben geadop teerd, pogen te verlichten. DELEGATIES UIT HENGELO EN DELDEN NEMEN ADOPTIE-GEMEENTE IN OGENSCHOUW

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2