HENGELO'S NIEUWS MUZIEK Y.A.R.A. vierde vijfde lustrum Grote buitenlandse deelneming aan de Ju-co MAANDAG 23 FEBRUARI 195S HENGELOSCH DAGBLAD le blad pag 2 Begrafenis G. H. Peuscher Toen Zaterdagmiddag op de Alge- ïnene Begraafplaats de kist met het stoffelijk hulsel van de heer G. H. Peuscher, in leven koster der Nederl. Herv. Kerk aan de Deldenerstraat en chef-aanspreker-administrateur der begrafenisonderneming der Nederl. Hervormde Diaconie, in de groeve was heergelaten, sprak de heer A. W. A. Lucas, oud-president kerkvoogd, woor den van grote waardering over de overledene. Hij schetste de heer Peu scher als_ een man van grote plichts betrachting, wiens ambt geenszins 'n smecure was. Integendeel, vele en veelsoortige aangelegenheden vroegen zijn aandacht. Een lange reeks van jaren heeft de gemeente in de heer Peuscher een nauwgezet koster ge had, iemand die nimmer iets te veel .een man, steeds op zijn post en tot dienen bereid. Namens de kerkeraad sprak ds. M. W. Hamer in gelijke geest. Nadat de heer F. Peuscher had ge- sproken als broeder van de overledene Mi Blom een bijbelgedeelte en bad het Onze Vader. De oudste zoon, de heer Gerrit Peuscher, dankte voor de belangstel ling en voor de hartelijke woorden van medeleven. Brei-actie had succes De door de Federatie van Vrouwen verenigingen alhier georganiseerde brei-actie, waarbij gevraagd werd sok ken te breien voor hen die de dijken dichten in het geteisterde gebied, is met succes bekroond. Zaterdagmiddag werden bij de Roode Kruispost name lijk niet minder dan 600 paar zelf gebreide sokken ingeleverd, welke on middellijk zijn verzonden. Rijwiel ontvreemd Zaterdagavond werd ten nadele van E. J. H. T. een rijwiel ontvreemd, dat enige tijd on afgesloten voor een café in de bin nenstad had gestaan. ADVERTENTIE IEDERE DAG In HOTEL KOYAU VAN ACHTER DE PAAL Zes nieuwe jeugdherbergen in Wesf falen De jeugdherbergstichting Westfa- len-Lippe rekent voor 1953 op een totaal van ruim 750.000 tot 800.000 overnachtingen in haar 69 jeugdher bergen, die in totaal 6000 bedden omvatten. In het afgelopen jaar viel het bezoek tegen, tengevolge van de kinderverlammingsepidemie in een groot deel van Westfalen. Er zullen zes nieuwe jeugdherbergen van 100 a 150 bedden worden gebouwd, te Plet- tenberg (Sauerland), Dortmund-Ho- hensyburg, Hagen, Höxter, Groot- Reken (Kreis Borken), en in de buurt van Schmallenberg-Plettenberg (Sau erland). Drie jeugdherbergen staan nog ter beschikking van de overheid en doen dienst als noodziekenhuis en onderdak voor geëvacueerden en vluchtelingen. 800.000 francs voor Rampenfonds Door Franse families, wier kinderen enige jaren geleden liefderijk in Twente werden opgenomen om enigs zins op krachten te komen, werd ten bate van het Nationale Rampenfonds 800.000 francs bijeen gebracht, welk bedrag via het gezantschap inmid dels is gestort. Aanrijding Zaterdagmiddag om streeks kwart over twaalf had op de hoek Spechtweg-Reigerweg een bot sing plaats tussen een personenauto, bestuurd door G. A. N. uit Hengelo en een personenauto, bestuurd door D. S. K. uit Hengelo. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Beide wa gens werden zwaar beschadigd. De botsing ontstond doordat N. geen voorrang verleende. DELVEN K.V.P.-candidaten voor de gemeenteraad De K.V.P. afd. Ambt Delden, hield Zaterdagavond een voortgezette le denvergadering, waarin de candida- ten voor de komende gemeenteraad verkiezingen uit vijf buurtschappen werden gesteld: voor Wiene was het tegenwoordige raadslid, de heer G. Kruders, aftredend doch werd herko zen. Daarnaast werd de heer J. Sue- ters genoteerd. De heren G. J. Bebse- ler en J. H. Overbeek voor de buurt schap Zeldam stelden zich niet her- la esbaar. In hun plaats werden voor gesteld de heren G. J. A. en J. A. Overbeek. De buurtschappen Azelo. Deldener- esch en Deldenerbroek stelden als ge- zamelijke candidaten: de heren J. H. Peper: J. W. Viskaal en mej. A. Rot- tink. Drie bestuursleden jubileerden mee Het karakter van een plaatselijke afdeling ener omroepvereniging is in vergelijking met een kwart eeuw ge leden wel veranderd. Thans zijn bijna twee duizend personen alhier lid van de V.A.R.A., omdat ze zich veelal uit politieke overtuiging tot deze organi satie aangetrokken gevoelen, doch toen de V.A.R.A. hier werd opgericht werd men meestal lid. omdat men als arbeider via een V.A.R.A.-bouwcur- sus in 't bezit van een radiotoestel wilde komen. Drie personen, die bij de oprichting in 't bestuur werden gekozen, de he ren F. Jongman, H. J. Hamer en G. de Groot, vierden Zaterdag als be stuursleden het zilveren jubileum mee en werden in de hulde betrok ken, die de jubilerende afdeling werd toegezwaaid. De voorzitter, de heer F. Jongman, schetste de geschiedenis van de VARA in Hengelo en verheel de niet. dat de ontwikkeling lang zaam was gegaan. Spr. herinnerde aan uitstapjes, die de afdeling orga niseerde en aan een bouwcursus voor werklozen. Niet onvermeld bleef de strijd, welke de VARA te voeren had voor zendtijd. In 1940 had men het tenslotte gebracht tot 1240 leden. De oorlog bracht bilzondere moei lijkheden mee, doch het bestuur re gelde het zo. dat onmiddellijk na de bevrijding de zaken weer aangepakt konden worden. In 1947 waren er weer 294 leden, in 1949 reeds 769, een dankwoord tot allen, die de VARA ge lukwensen en geschenken hadden aangeboden. De feestavond 's Avonds heeft de jubilerende.VA RA-afdeling feest gevierd in het Ver enigingsgebouw. De heer J. Lebon. al gemeen penningmeester van de ver eniging, hield een toespraak, waarin hij vertelde over de moeilijkheden, die in de afgelopen jaren moesten worden overwonnen. Hij complimen teerde de Hengelose bestuursleden en noemde hen practische idealisten. Hii hoopte, dat voortaan voor huishoude lijke vergadering even grote belang stelling zou bestaan als voor feest avonden. De heer Lebon huldigde daarna de heren F. M. Jongman, G. de Groot en H. J. Hamer. De jubilarissen kre gen het zilveren insigne van ver dienste. Hun echtgenoten werd even eens een geschenk aangeboden. De voorzitter van de jubileum-commis sie, de heer J. Boerhof, overhandigde de jubilerende bestuursleden een zil veren vulpotlood en hun echtgeno ten bloemen. Het ensemble „De Golf brekers" voerde het feestprogramma uit. Medewerkenden waren Accorde- ola met Max van Praag: het Maioco- trio: Jan Lemaire en Tinl Visser. Vooral Accordeola en Max van Praag hadden een daverend succes. Verbetering van de weg Rossum—Oldenzaal Een aannemersbedrijf uit 's Herto genbosch aan welke de verbreding en verbetering van de provincialeweg van Rossum naar Oldenzaal gegund is. is begonnen met het rooien van houtopstanden langs de 5 km lange trace om ruimte te maken voor het asfaltdek, dat een breedte zal krijgen van 7 m. Reeds lang is de grond in eigendom van de Provinciale Water staat te Zwolle. De grondwerkzaam heden voor het leggen van het ge teerd teenslagfundament hebben een tijdelijke afsluiting van de weg ten gevolge. Het verkeer van en naar Oot- marsum zal over Weerselo worden omgeleid. Men rekent erop. dat in October van dit jaar, de weg in ge bruik genomen zal kunnen worden. De bochten, die door het nieuwe pro ject zullen worden afgesneden, zullen niet worden verwijderd, maar dienen als verbindingswegen voor de bewo ners langs de oude weg met de nieu we. Bij de ro'ndweg om Oldenzaal in de gemeente Losser zijn reeds drie arbeiderswoningen gesloopt om ruim te te maken. BURGERLIJKE STAND HENGELO. Geboren; Leonardus An dreas Antonius zv J Lubber en A B J Nijhoff; Gezina There.Va dv H Horstman en M G Hesselink, Weerselo: Harm zv J E Prigge en A Diepstra; Elze Reina Hermanda dv T II van Heek en J A Bussink: Marcus Ignatius zv M C Pit en A L J de Haes; Harry Gerrit zv H G Groot Wassink en A G Vruwink; Mar- cellinus Hendrikus zv H G Boink en A ten Tije; Gerhardus Hubertus Raymun- dus zv F B ter Grote en H G M Emme- rink. Gehnwd: J G Emming 23 j en A A ten Hove 22 j; B J Nijhof 22 j en J H Olde Olthof 21 j. Overleden: T ten Have 89 j wed v H J Gaalman; W v d Bos 82 j wed v H J v d Brake; B H Roelvink 62 j m v G J Boswinkel; G H Heuker of Hoek 65 j echtg v E J M Exterkate. Waar gaan wc heen? HENGELO. Maandag 23 Februari Concertgebouw: 8 uur: With a song in my heart. Cinema Palace: 3, 6.45 en 9 uur: Sterren stralen overal. Kunstzaal: 2.305 en 79 uur: Exp. v. affiches. Amstel Hotel: 8 uur: N.R.V. Film over Zwitserland. ENSCHEDE Alhambra, 3, 6.45 en 9 uur: Sterren stra len overal. Cinema Palace, 3, 6.45 en 9 uur: Bureau zedenpolitie. Schouwburg Bioscoop, 3, 6.45 en 9 uur: De storm. Bioscoop Irene: 3, 6.45 en 9 uur: Allen zijn wij moordenaars. Rijksmuseum Twenthe: Tentoonstelling „Bont en blauw". Het Witte Huis, 8 uur: Muziek van Cor Tosseram. Bad Boekelo: Muziek. WEERSELO VERGADERING DER AFDELING O.L.M. De afdeling Weerselo van de O.L.M. vergaderde op het Stiftshuis. De voor zitter, de heer G. W. Vrielink opende de vergadering met een herdenkings woord gewijd aan de burgers en de boeren die door de watersnood zijn getroffen. Bfj de ingezonden stukken was er een van het hoofdbestuur over de steun in natura aan de getroffenen. De vergadering was het niet eens met de burgemeester, die zich op de laat ste raadsvergadering had uitgelaten, alsof Weerselo al genoeg heeft gedaan. De andere landbouworganisaties in gemeente willen nog wel offeren en de O.L.M. zal met hen samenwerken. Een ingezonden stuk van het hoofd bestuur meldde de oprichting van een Bouwbureau, dat erop zal toezien, dat nieuwe boerderijen deskundig en doel treffend zullen worden gebouwd. De voorzitter en de secretaris, de heer H. Wolffer op Veldmeijer, bezoch ten de werkvergadering der afdelings besturen te Zwolle. De voorzitter bracht een uitvoerig verslag uit. Aller eerst is besloten dat per lid f 1.zal worden bijgedragen, opdat de zuster organisaties in de getroffen gebieden dit jaar geen contributie behoeven te betalen. Een belangrilk onderwerp van bespreking was de zwakke positie van de boerenorganisaties tegenover de sterke positie der arbeidersorgani saties. Twee oorzaken: het nog voor 60% ongeorganiseerd zijn der boeren en de contributie, die bii de arbeiders dubbel zo hoog ls. Afbreuk doet ook op verschillende plaatsen de rivaliteit tussen de O.L.M. en de O.B.T.B. Men wil meer culturele cursussen organiseren voor de landbouwjeugd. Ook zal er een bureau voo*- beroeos- keuze moeten komen voor de overtol lige olattelandsjeugd. In Mei zal een middag gehouden worden voor alle afdelingen in Noord-Twente op het SUf thuis te Weerselo. om de culturele arbeid onder de jeugd te bespreken. FRIEZENVEEN Maatschappelijk werkster mishandeld De maatschappelijk werkster der N. H kerk mej. Schuitema te Vne- zenveen moest mevr. Sch.-Z. in Aa- dorp bezoeken en haar aanzeggen, dat men werk voor haar had gevon den, tengevolge waarvan de diaco nale hulp kwam te vervallen. Deze „dame" werd na het aanhoren van deze voor haar blijkbaar onprettige mededeling zo kwaad, dat zij mej. Schuitema aanviel en ernstig mis handelde. Mej. S. kreeg een lichte hersenschudding en zal voorlopig haar werkzaamheden niet kunnen verrichten. De voorzitter van de afdeling Hengelo van de Vara (links) spreekt tijdens de receptie. jaar later 1396 en nu heeft men bijna 2000 leden bereikt. Voor de oudere le den heeft men met succes uitstapjes georganiseerd, terwijl ook de jeugd niet vergeten werd. In de VARA zag spr, het voorportaal der democra tische socialistische beweging. Voor de gestorven VARA-leden en de slachtoffers van de Nationale Ramp werd een ogenblik stilte in acht genomen. De heer Jongman huldigde de heer Hamer, die een kwart eeuw de finan ciën der VARA-afdeling had beheerd en richtte zich tenslotte met een bii zonder woord van welkom tot wet houder C. A. P. Kip. die namens 't gemeentebestuur aanwezig was. Wij zijn geen sektariërs" Namens het hoofdbestuur sprak de heer J. Lebon, penningmeester, die er de nadruk op legde, dat men de VARA-leden niet moet zien als sektariërs. Wij zijn in de eerste plaats Nederlanders, aldus spr., doch we willen er niet buiten gezet worden. Hij herinnerde aan de tijd toen de VARA nog kritisch „Van Armoede Rammelt Alles" werd genoemd. Se dert is het anders en zoveel beter ge worden en dat is mede te danken aan actieve afdelingsbestuurders, waar van Hengelo er drie telt. die 't een kwart eeuw hebben volgehouden. Dat is geen kleinigheid. Spr. bood een fraai bloemstuk aan. Een reeks sprekers voerde daarna het woord onder aanbieding van bloemen of een geschenk onder cou- vert. Ze vertegenwoordigden het dis trict Overijssel, de afdelingen En schede. Goor, Borne. Boekelo. Olden zaal en Almelo, de VARA-reisvereni- ging. de Hengelose Bestuurdersbond, waarbij een groot aantal organisaties is aangesloten, de Arbeiders Muziek vereniging „Concordia", de Partij van de Arbeid en de Vrouwengroep dezer politieke partij, de A.J.C., het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, de stichting „Humanitas". de Volks zangvereniging en het Humanistisch Verbond. De heer Hamer dankte voor de tot hem als jubilaris gesproken woorden en huldigde op zijn beurt de heer F. Jongman, die al die 25 jaar voorzitter is geweest. De heer Jongman bood mevr. Ha mer een geschenk aan als blijk van waardering voor 25 jaar gastvrijheid, waarna hij de receptie sloot met een Mr A, E. baron van Voorst tot Voorst In een vergadering van het dage lijks bestuur van het Economisch Technologisch Instituut Overijssel heeft de voorzitter, Mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, de wens te kennen gegeven zijn functie, welke hij sedert 1935 bekleedde, in verband met zijn leeftijd te willen neerleggen. De Commissaris der Koningin in de provincie Overijssel. Ir. J. B. G. M. ridder de van de.r S„chueren, heeft het voorzitterschap van het Instituut op zich genomen. Aan de scheidende voorzitter, die in 1935 het initiatief tot oprichting van een E.T.I. in de provincie Over ijssel had genomen, werd dank ge bracht voor het vele, dat hij in het belang van het E.T.I.O. heeft gedaan. Het dagelijks bestuur heeft, om deze dank tot uitdrukking te brengen, Mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst tot Ere-Voorzitter van het Instituut be noemd. Grenspassen gaan geld kosten Grenspassen voor familiebezoek en werkzaamheden in het buitenland (grensgangerspassen) zullen na 1 Maart a.s. met legesgelden belast worden. Voor passen met een geldigheids duur van een jaar bedraagt deze hef fing f 2,50, voor passen voor eenma lige reizen f 0,75, voor collectieve een malige passen minimaal f 1,25, plus f 0,25 voor iedere persoon, die het gezelschap sterker aan 2 personen is. Een pas voor het grensverkeer, geldig voor meer reizen met een geldigheids duur van 6 maanden of korter, kost f 1,50. Kosteloze passen zullen nog slechts verstrekt worden aan perso nen, die aantonen uit openbare mid delen ondersteund te worden en aan naaste familieleden, die in het tegen overliggende grensgebied begrafenis sen van bloedverwanten moeten bij wonen of ernstige zieken willen be zoeken. Van bevoegde zijde vernemen wij naar aanleiding van het bovenstaande bericht nog het volgende: de catego rieën van personen, die voor grens passen in aanmerking komen, zullen niet worden uitgebreid. De passen, die geldig zijn na 1 Maart blijven geldig. Voorts heeft het geen zin om voor 1 Maart a.s. een pas aan te vragen. Coöp. melkproductenfabriek „De Berkelstroom" Door een 14-tal coöperatieve zuivel fabrieken in Gelderland en Overijssel is onlangs opgericht de vereniging Coöperatieve Melkproductenfabriek „De Berkelstroom," voor de centrale verwerking van een deel van de melk van de veertien zuivelfabrieken tot spraypoeder (onlosbare melkpoeder). De vereniging heeft de coöperatieve zuivelfabriek te Lochem overgeno men en op een terrein, grenzend aan deze fabriek, wordt thans de nieuwe melkproductenfabriek opgetrokken. De capaciteit is gesteld op 12.000 lite1' per uur, waarmede deze fabriek een der grootste in Europa zal zijn. Bo vendien is er bij de bouw op gerekend dat de caoaciteit nog kan worden verdubbeld. Omstreeks Mei zal de fabriek waarschijnlijk in werking kunnen komen. De aanleiding voor de bouw van deze nieuwe melkproductenfabriek is gelegen in het feit, dat het gebruik van ondermelk voor het vee (var kens en kalveren) vooral de laatste jaren sterk is verminderd. De veer tien zuivelfabrieken zijn vrijwel a' boterfabrieken. Bij de bereiding van boter ontstaat als nevenproduct on dermelk. die alle melkbestanddelen behalve vet bevat. Hiervoor moest een nieuw afzetgebied worden gevon den en in plaats dat iedere fabriek zich afzonderlijk voor melkooederbe- reiding is gaan inrichten, gaat men dit nu gezamenliik doen. Melkpoeder is in hoofdzaak een exportproduct, waarvan het verbruik vooral in Oos telijke landen meer en meer toe neemt. Subsidies voor Gelderse molens Blijkens het verslag over 1952 heeft de provincie Gelderland totaal f 2500 aan subsidies verleend voor het her stel van molens in het gewest. Hier toe behoren de korenmolen „De Kroon" te Arnhem (f724), de wind- korenmolen te Neede (f1020). de ko renmolen te Warns veld (f588). de korenmolen te Wilp (f100) en de windkorenmolen „De Korenbloem" te Zoelen (f 100—, waarvan ten laste van 1952 f 68.) LAATSTE NIEUWS Formosa verklaart Chinees- Russisch verdrag ongeldig NEW YORK, 23 Febr. (RTR) Volgens radioberichten te New York heeft de Chinees-nationalistische re gering op Formosa vandaag het Chi nees-Russische verdrag van 1945 on geldig verklaard. Kort geding tegen gemeente bestuur van Zierikzee ZIERIKZEE. 23 Febr. De mid denstandscentrale te Zierikzee heeft een kort geding aanhangig gemaakt tegen het bestuur van deze gemeente op grond van de artikelen 219 en 220 van de Gemeentewet. De centrale maakt er namelijk bezwaar tegen, dat mensen die in een droog en veilig huis zaten, toch uit Zierikzee moes ten evacueren. De gemeenteraal zal vanavond deze kwestie in een verga dering, bespreken. Van bamboefluit lot' klarinet VENEKAMP 500 ROSKAMMEN VOOR DE NOODGEBIEDEN. Het Roode Kruis te Denekamp heeft van een Nordhornse grossier in leder waren 500 roskammen voor de getrof fen gebieden ontvangen. Deze gave van Emil Wenzel, van Russische origine was een uiting van zijn ge negenheid voor Nederland. Tentoonstelling van blaasinstrumenten In volmaakte harmonie zijn, zo als bekend, de Enschedese mu ziekverenigingen de Koninklijke Leo Harmonie, de Chr. Muziek vereniging Soli Deo Gloria en de Arbeidersmuziekvereniging Kunst aan het Volk, bezig om ter gele genheid van haar respectieve ju bilea (60, 60 en 50 jarig bestaan), een groot internationaal concours te organiseren, dat op 29 en 30 Augustus en op 5 en 6 September in het Woodrikpark te Enschede zal worden gehouden. Aangezien er alles nu reeds op wijst, dat dit concours een zeer groot formaat zal verkrijgen, is de vol tallige organisatiecommissie van dit jubileumconcours (de Ju-Co) Zater dag naar Utrecht geweest om daar op een persconferentie meer lande lijke bekendheid aan dit concours te geven. Deze conferentie werd geleid door de heer C. G. M. van Riel, bur gemeester van Angerlo en algemeen voorzitter van de Nederlandse Fede ratie van Harmonie- en Fanfarege- zelschapnen. onder wier auspiciën het concours zal staan. Ieder jaar werden onder patronage van de Internationale Federatie, wel ke eind 1949 op initiatief van de Ne derlandse Federatie in Den Haag is tot stand gekomen, twee concoursen gehouden. Dit jaar zal er een half Mei worden gehouden in Bolzano in Italië, waarheen als enig Nederlands gezelschap de vereniging van de voor malige Schutterij te Enschede zal worden afgevaardigd, en het andere in Enschede waar de drie genoemde muziekverenigingen gezamenliik de organisatie ter hand hebben geno men. Bij de internationale federatie •ijn thans aangesloten de volgen de landen: Noorwegen, Zweden. Denemarken, Nederland, W. Duitsland, België, Luxemburg, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Zwit serland, Engeland en van het jaar voor het eerst ook Canada. De heer Van Riel deelde mede, dat er be sprekingen gaande zijn om ook andere landen te doen aansluiten. In ieder geval zijn thans echter reeds inschrijvingen uit al deze lan den binnen gekomen, waaruit blijkt, dat er ook internationaal een grote belangstelling aan de dag wordt ge legd. Zelfs uit Turkije is een aan vraag om nadere inlichtingen binnen gekomen van een corps, dat over weegt naar Enschede te komen. Voor al uit Frankrijk en België zijn een groot aantal inschrijvingen te wach ten. Engeland zal een of twee van zijn beste corpsen zenden. Maximaal zullen ongeveer 50- corp sen kunnen deelnemen. De inschrij ving sluit op 20 Juli. Ook nationaal b'lijkt er een grote belangstelling te bestaan en de gemeentelijke autori teiten van Enschede verlenen de grootst mogelijke medewerking. De gemeente heeft zich b.v. garant ge steld voor een bedrag van f 5000 en men verwacht, dat ook hogere orga nen garanties zullen verlenen. Zowel het ere-comité als de jury zal een in ternationale samenstelling krijgen. In de vaandel-afdeling zal worden ge streden om het internationale vaan del de hoogste trophee welke een mu ziekgezelschap kan veroveren. Voor de andere afdelingen zijn beschik baar de Twentse vlag en de Ensche dese vlag Deze laatste vlag stelt de Enschedese federatie van dilettanten muziekgezelschappen ter beschikking. De officiële opening van het con cours zal op Vrijdagavond 28 Augus tus olaats vinden met de gebruikelij ke vlaggenparade. Drumbands Onder de vleugels van de Ju-co, maar onder leiding van de heer E. Elsenaar uit Den Haag zal er verder op 18, 19, 20 Juli (tijdens de fabrieks- vacantie in Twente) een concours voor drumbands worden gehouden. Vorig jaar is er in Breda voor de eer ste maal in Nederland een dergelijk concours gehouden, hetgeen een groot succes is geweest. Thans wil men in Enschede de zaak op een nog grotere internationale leest schoeien. De laatste dag zal worden gereser veerd voor de deelnemende militaire bands die zoals alle corpsen van het gehele concours alleen maar uit ama teurs mogen bestaan. Van de zijde der militaire autoriteiten wordt veel me dewerking ondervonden. Zo zal de band van de luchtstrijdkrachten deel nemen. Er zijn inschrijvingen binnen gekomen uit Luxemburg, Zwitserland, en Frankrijk, Pogingen worden in het werk gesteld Engelse, Franse en Ame rikaanse bands uit de bezettingszone van Duitsland naar Enschede te la ten komen. Een militaire band uit Spanje heeft ook reeds een aanvrage ingediend. Op het terrein van Sportclub En schede zullen deze bands ten aan- schouwe van een internationale jury en naar men verwacht zeer vele be langstellenden van hun kunnen blijk geven. De bands moeten voorgeschre ven muziek spelen, welke alleen zal bestaan uit Nederlandse werken In totaal zullen ongeveer veertig drum bands aan dit concours komen deel nemen. De belangstelling in de lande, vooral van padvindersbands is zo groot, dat men nu reeds de vrees koestert, voor een overmaat aan aan vragen tot deelneming Tentoonstelling Ter gelegenheid en ten tijde van het concours zal er een gespeciali seerde tentoonstelling van blaasin strumenten worden genouden, net- geen in Nederland nog niet eerder heeft plaats gevonden. Hier zal men een overzicht kunnen krijgen van de ontwikkeling van de blaasinstrumen ten: van bamboefluit tot klarinet, van dierhoorn tot trompet. Het Gemeentemuseum in Den Haag heèft hierbij zijn medewerking toe gezegd. Dit museum bezit namelijk een collectie van ruim 2000 muziek instrumenten, welke uniek is in de wereld. De blaasinstrumenten uit de ze verzameling zullen naar Enschede komen. Over de plaats, waar de ten toonstelling zal worden gehouden, zijn nog besDrekingen gaande, doch men hoopt, dat de tentoonstellings hal beschikbaar zal zijn. Dit zijn de belangrijkste kwesties, welke op de persconferentie te Utrecht ter sprake zijn gebracht. Rest dus nog de samenstelling van de organi satiecommissie van de Ju-co mede te delen: Th. Willemsen, voorzitter. A. Bruinenberg. 2e voorzitter. A. D. Wa- gelaar, secretaris. J. B. Tip, penning meester en H. Schabos en A. G. ter Mors, bestuursleden. ENSCHEDE Enschede sluit lening van f 2.5 millioen De gemeenteraad van Enschede kwam vanmiddag om 12.15 uur in spoedeisende vergadering bijeen ter behandeling van een voorstel tot het aangaan van een lening van f 2.500.000 Wethouder Bout deelde mede. dat de gemeente een aanbod kreeg voor een lening van f 2.500.000 via Staal en Co. N.V. te Den Haag tegen een koers van 100 procent, rentende 4 procent met een looptijd van 40 jaar. De opne mingsdatum is 1 Dec. 1953 of zoveel eerder als mogelijk is. De wethouder stelde de raad voor deze lening te accepteren. Het aantal kapitaalswer- ken, waartoe de raad heeft besloten of dat door Ged. Staten is goedge keurd. omvat 15 a 20 millioen gulden. Nu verwachten we niet dat wij dit iaar aan alle uitgaven zullen toe komen, doch wel een deel er van. De voorwaarden van de lening zijn alles zins acceptabel. De raad, die op vier leden na vol tallig was. eing zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming .met het voorstel accoord. Gecompliceerd ongeval op de Haaksbergerstraat De wielrijdster R. L. is Zondag morgen omstreeks half twaalf op de Haaksbergerstraat aangereden door een T.E.T.-bus, bestuurd door A. J. M. uit Enschede. Zij werd ernstig gewond. De bestuurder moest uitwijken voor een tegenligger terwijl hii een gepar keerde auto wilde passeren. Hierdoor slipte de bus en de wielrijdstei werd tegen de stilstaande auto gedrukt. Zij kreeg een bekkenfractuur, een knie fractuur. een hoofdwonde en een hersenschudding. Per ziekenauto werd zij naar het R.K. Ziekenhuis vervoerd. Dit vervoer ondervond nog moeilijk heden, want ook de ziekenauto (be stuurd door H. de G.) slipte bii aan komst. botste tegen een stilstaande auto van H. de G. en daarna tegen de wielrijder S. R. uit Enschede, die cp een geparkeerde motor aiet ziispan van de politie terecht kwam. Hii k-eeg geen verwondingen. De geparkeerde auto en de fiets van de wielrijder werden zwaar beschadigd. De toestand van mej. L. was van morgen iets verbeterd. OOTMARSUM GEMEENTEPOLITIEK EN RAADSVERKIEZING. Op uitnodiging van de afdeling Ootmarsum en omstreken van de K.V.P. heeft de heer Robers, wethou der van Financiën en Sociale Zaken te Hengelo (O.), in café-restaurant Van der Maas een causerie gehouden over gemeentepolitiek en raadsverkie zing. Ingeleid door de afdelingsvoorzit ter, de heer J. Heupink, gaf de heer Robers een algemeen overzicht met toelichtende verklaring over beide onderwerpen. Niet de burgemeester is de hoogste autoriteit in de gemeente, maar de gemeenteraad. Deze instel ling moet dan ook bestaan uit men sen met gemeenschapszin en verant woordelijkheidsbesef, aldus spr. Uit het financiëel verslag van de penningmeester, de heer Schuurman bleek, dat de kaspositie niet rooskleu rig was. Besloten werd tot verhoging van de contributie. Het bestuur werd in zijn geheel herkozen. ALMELO RUIM TWEE TON VOOR RAMPENFONDS In de week van 16 tot en met 22 Februari is in Almelo een totaalbe drag van f 234.185,27 binnengekomen, bestemd voor het Nationaal Rampen fonds. MOTORRIJDER GEWOND BIJ AANRIJDING Zaterdagmiddag om half drie had op de hoek van de Grotestraat en de Bavinkstraat een verkeersbotsing ilaats, ten gevolge waarvan een mo torrijder, de 25-.iarige B. S. uit Vrie- zenveen met enkele verwondingen in het Algemeen Ziekenhuis moest wor den opgenomen. Deze motorrijder reed over de Gro testraat in de richtnig van het Ver- keershuis. Uit de tegenovergestelde richting naderden twee auto's. De be stuurder van de achterste wagen sloeg op een onverwacht ogenblik Imks af en verleende geen voorrang aan de motor. Een botsing volgde en de motor werd lichtbeschadigd. De verwondingen, die B. S. opliep bleken achteraf niet zo ernstig te zijn als aanvankelijk wel gedacht werd. De bestuurder van de personenauto reed door. doch een getuige nam het nummer op, zodat naspormgen naar de eigenaar konden worden gedaan. Het nummer bleek te zijn afgegeven in de gemeente Linde, doch de vorige eigenaar had de wagen korte tijd ge- eden verkocht. De nieuwe eigenaar jleek A. uit Vriezenveen te zijn. Een kennis van A., de 18-jarige H. V. uit Almelo had de auto Zaterdagmiddag even gebruikt. De jeugdige chauffeur was niet in het bezit van een rij bewijs.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2