HENCELOSCH DAÊ1IAD Socialisten meer stemmen dan Volkspartij maar zetel minder Verlies voor uiterst rechts en links Geen sprake van onvoorwaardelijke ontruiming der Kanaalzone Weer een half millioen bijeengebracht ADVERTENTIETARIEF: Bij vooruit betaling: Per mm. 14 ct. (min. 20 mm.) Ingez. Med. 3 x adv. prijs. „Brie ven onder no." of „Adres Bureau" 20 ct. extra. Kantooruren: 812.30 en 2—'6 uur. Zaterdags van 812.30 uur. MAANDAG 23 FEBRUARI 1953 STRUDEMD NEDERLAND ABONNEMENTSPRIJS: Bij vooruit betaling: Per week 47 ct. Per kwartaal 6.10. Losse nummers 13 ct. Bureau: Nieuwstraat 36. Hengelo (O.). Telefoon Directie en Redactie 2303. Telefoon Administratie 2304 Postgiro 481431. 12e JAARGANG No. 45-8 PAG. Rustige verkiezingen in Oostenrijk Bij de gisteren gehouden verkiezingen voor de nieuwe Oostenrijkse nationale vergadering, heeft de rechtse Volkspartij haar meerderheid slechts op het nippertje weten te handhaven. Zij verkreeg 74 zetels, één meer dan de socialisten, die in totaal zes zetels winst boekten. De zgn. Bond van Onafhankelijken uit gewezen nazi's en oud-officie- ren, verloor tegen de verwachting in twee van de zestien zetels. De communistische volksoppositie verloor een zetel, ze behield er vier. De Oostenrijkse Kamer telt 165 zetels. De verkiezingen hebben gten oplos sing gebracht voor de impasse, waar in de „nationalrat" was geraakt De volkspartij is nog de sterkste, doch haar meerderheid is van tien gedaald tot een. Slechts een coalitie van volkspartij en socialisten kan de re gering een meerderheid van twee derden geven, die nodig is voor alle constitutionele aangelegenneden. De socialistische vice-kanselier, Adolf Scharf, heeft reeds gezegcl, dat zijn partij in de coalitie zal blijven. Julius Raad, voorzitter van de Volks partij, heeft gezegd, dat zijn partij de grootste verantwoordelijkheid zal blij ven dragen. Men zou er echter op toezien, dat ook de socialisten hun aandeel op zich namen. Beide partijen hebben Oostenrijk sinds het einde van de oorlog geregeerd. In November kwam er een breuk, die in wezen de strijd waS van ondernemers vrijheid contra staatsinmenging Politieke waarnemers achten het zeer wel mogelijk, dat kanselier Figl terug zal komen van zijn nadrukkelijk ge uite wens in een nieuwe regering niet meer de functie van kanselier te be kleden. Reeds de eerste uitslagen gaven winst voor de socialisten te zien. In de provincie Vorarlberg bijv., vanouds een rechtse streek, wonnen zij aan invloed en stemmen. Opvallend is dat de volksoppositie, een camouflage- naam waarachter zich de communis ten verschuilen, haar enige zetel verloor in het overwegend Joodse vierde kiesdistrict van de Sowj et- sector van Wenen. De officiële stemmencijfers waren als volgt: Volkspartij 1.781.969: So cialisten 1.818.811; Verbond van On afhankelijken 228.228; Volksoppositie fcoinmuniotcn) 217.244. Het was voor het eerst sedert 1930 dat de socialisten het grootste aantal stemmen bij algemene verkiezingen behaalden. Een incident Over het algemeen zijn de verkie zingen rustig verlopen. Er is slechts Prof dr W. Banning onderscheiden De minister-president, dr. W. Drees was een der velen, die Zaterdag ge lukwensen kwamen aanbieden aan prof. dr. W. Banning te Driebergen, die die dag zijn 65-jarige verjaardag vierde. Dr. Drees, die zich geruime tiid met prof. Banning onderhield, overhandigde de jarige de versierse- Dr. W. Drees speldt prof. dr. W. Banning de versierselen op de borst. len, behorende bij het ridderschap in de orde van de Nederlandse Leeuw. Tijdens het bezoek van de minister president waren ook aanwezig ir. H. vos. voorts het bestuur van de ar beidersgemeenschap de Woodbrookers en de secretaris van het gesprekcen- trum. de heer J. van der Ploeg. Ook van vele andere zijden ontving prof. Banning gelukwensen, o.m. van oud- gemeenteleden uit de plaatsen, waar ij vroeger predikant was. Bijzonder getroffen toonde de ja rige hoogleraar zich ook door een aantal brieven van hem geheel onbe kende mensen, die in Japanse con centratiekampen hadden gezeten en in die moeilijke tiid veel steun had den ondervonden van geschriften van dr. Banning. melding gemaakt van één incident, dat voorviel in de Sowj et-sector van Wenen. Toen daar n.l. gistermorgen socia listen bezig waren stemlijsten van hun partij uit te delen aan kiezers, werden dertig hunner op een gege ven ogenblik door communistische politiemannen gearresteerd op last van de Russen. Volgens deze politie droegen de socialistische propagan disten wapens en bevonden zij zich binnen de „verboden 100 meter-zóne" rond de stembussen. Het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken eiste onmiddellijke vrijlating der ge arresteerden, maar gisteravond was daaraan nog steeds geen gevolg ge geven. Hoewel de Oostenrijkse autoritei ten het corps van communistische politiemannen reeds geruime tijd ge leden voor ontbonden hebben ver klaard, is het voor de Russen blijven werken. Weerbericht Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot Dinsdagavond. Aanhoudend zacht Overwegend droog weer met veel bewolking maar morgen enkele op klaringen. Matige tot zachte wind tussen West en Zuid Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag. Dinsdag 24 Februari: Zon op 7.38 onder 18.10 Maan op 13.30 onder 5.59 Memoires van Truman Harry Truman, de voormalige Ame rikaanse president, heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat hij zijn me moires zal schrijven. Alle publicatie rechten van deze memoires heeft hij aan het tijdschrift Life verkocht. De ex-president, die dit bekend maakte op zijn eerste persconferentie sedert hij het Witte Huis verliet, zei dat zijn memoires zouden worden gepubliceerd in een of twee delen. Hij wilde niet zeggen, hoeveel hij voor deze memoires zou ontvangen, maar in New York wordt reeds het bedrag van 600.000 dollar genoemd. Truman had veel aanbiedingen ge kregen; die van Life was de beste ge weest. Het zou nog wel twee jaar duren, voor de memoires gepubliceerd zullen worden. Truman zei te hopen dat hij tegen die tijd in slaat zal zijn vol- liciigci' le Sprekeu uver' onoerwerpen verband houdende met de rol, welke zijn regering speelde in de wereld politiek. Truman's memoires zullen de pe riode bestrijken tusssen zijn eerste verkiezing tot senator in 1935 en zijn aftreden als president in Januari j.l. Verkiezingsdagen in Oostenrijk. Grote spandoeken en plakkaten in de straten en op pleinen prezen de verschillende partijen aan. V.S. wil voor 100 millioen dollar olie kopen MOSSADEQ BESTUDEERT AANLOKKELIJK VOORSTEL VAN AMERIKA De Perzische minister van binnen landse zaken, Hoessein Fatemi, heeft gisteren op een persconferentie ver klaard dat de Ver. Staten hebben aangeboden voor minstens 100 mil lioen dollar Perzische olie te kopen, wanneer Perzië de eerder gedane Britse compensatie-voorstellen ter oplossing van het slepende oliege schil zou aanvaarden. Minister Fatemi voegde eraan toe dat de V.S. zich bereid verklaarden een deel van die 100 millioen dollar vooraf te betalen om Perzië in zijn moeilijke economische positie tege moet te komen. Een antwoord van de Perzische regering was aangehouden, zo zei Fatemi, opdat adviseurs van Mossadeq van het Amerikaanse voor stel „een diepgaande studie" zouden kunnen maken. Een antwoord van Mossadeq kon echter „binnen de eerstkomende twee of drie dagen" verwacht worden. Mi nister Fatemi onderstreepte dat de kwestie der compensatie nog steeds r~ 57 MILLIOEN Zaterdagavond was in to- -faal in hef Nationaal Ram penfonds de som van f 57 millioen gestort. Er was dus wederom 2 millioen bij ge komen. phet bereiken van een overeenkomst. De Amerikaanse ambassadeur in Teheran, Loy Henderson, heeft Mos sadeq tevens een Brits voorstel over handigd- ter regeling van de kwestie der schadeloosstelling van de Angio- Iranian Oil Company. Premier Mossadeq heeft gisteren de hele dag met zijn raadgevers van ge dachten gewisseld over de nieuwe voorstellen. Nadien zei een der adviseurs, dr. Sjavegon, dat hij zeer optimistisch gestemd was ten aanzien van het Bereiken van overeenstemming. „Op een aantal punten lopen de voorstel len parallel met de onze. Wij zullen uiteraard niet afwijken van ons standpunt wat betreft de schadever goeding, maar er is misschien plaats voor kleine wijzigingen in de wijze van betaling", aldus Sjayegon. Londen deelt Naguib's optimisme niet (Van onzè correspondent.) LONDEN, ,23 FEBR. In offi ciële kringen hier staat men uiterst gereserveerd tegenover Naguib's opvatting dat de ontruiming van de Kanaalzone op enkele techni sche problemen na eigenlijk reeds in kannen en Kruiken is. Welis waar kwamen wijlen Ernest Bevin en Sidny Pasja in 1946 overeen dat de Britse troepen de Kanaal zone zouden ontruimen, maar er is geen sprake van dat dit onvoor waardelijk zou gebeuren. Engeland stelde toen als eis dat Egypte zou toestemmen in de op richting van een Brits-Egyptische defensieraad De overeenkomst werd op grond hiervan door het Egypti sche parlement verworpen; hiermee was derhalve tevens het aanbod tot evacuatie van de zone van de baan. De in October 1951 van Britse zijde gedane voorstellen waarbij een even tuele ontruiming afhankelijk werd gesteld van een defensiepact voor het Midden-Oosten werden eveneens door Egypte verworpen. Dit was bereid een van de vier initiatiefnemers tot dit past te zijn, doch wilde er niet over onderhandelen zolang de Britten de Kanaalzone niet had den verlaten. Ook tijdens de nieuwe voorbereidende onderhande lingen tussen Engeland en Egypte, begin vorig jaar, werd geen defini tieve overeenkomst inzake de evacu atie bereikt. Engeland is vastbesloten de kanaalzone niet prijs te geven zon der dat de defensie van dit gebied ge garandeerd is. Egypte wordt niet in staat geacht dit alleen te kunnen doen. Het algemene defensieplan voor het Midden-Oosten is door Egypte's weigering om dit nader in overwe ging te nemen vóór het vertrek der Britten opgehouden. De moeilijkheid is nu dat Engeland eerst met Egypte moet onderhande len alsof het een aangelegenheid be- „Beurzen open, dijken dicht Padvinders zorgden voor bijna 2 ton De radio-actie „Beurzen open, dij ken dicht", heeft opnieuw het halve millioen overschreden. De uitzending sloot Zaterdagavond met een totaal bedrag van 1' 1.307.593,80. In deze uit zending vanuit Eindhoven kwamen weer velerlei staaltjes tot uiting van de bereidheid tot geven, welke ons volk heeft gegrepen na de waters noodramp. Het was de bekende „pa rade der grote en kleine bedragen", doorspekt met nieuwe initiatieven en nieuwe acties. Zo gaan de binnen schippers, die zich ook overigens reeds gulhartig hadden getoond, een inza meling houden onder het motto „min stens een dubbeltje per ton". Er is voorts een comité in voorbereiding, dat de Nederlandse huisvrouwen zal opwekken allle cassabons en spaar- zegeis op te sturen, waardoor een zeer groot bedrag kan worden ver zameld. In deze uitzending werd een aan vang gemaakt met het uitreiken van oorkondes, door Z.K.H. prins Bern- hard als voorzitter van het Rampen fonds ondertekend, aan die bedrijven en instellingen, waarvan het perso neel zich in hulpvaardigheid heeft onderscheiden door het afstaan van minstens een dag loon. Aanstaande Zaterdag geschiedt de uitzending vanuit Leeuwarden. Momven omhoog, ons land moet droog De actie „Mouwen omhoog, ons land moet droog" van alle onderde len der padvinders- en padvindsters- beweging in Nederland heeft bijna twee ton opgebracht. Zaterdag 14 Februari gingen zo als bekend alle padvinders en pad- vindsters van Nederland op pad en verrichtten allerhande karweitjes voor het Rampenfonds. De opbrengst, in totaal ruim f 192.000 werd aan het fonds afgedragen. Een bijzondere prestatie, als men in aanmerking neemt, dat dit geld verdiend werd in nog geen volle werkdag, daar de meeste jongelui bovendien nog hun dagelijkse plicht op school of in werk kring te vervullen hadden. Het gezamenlijk personeel, werk zaam bij het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, heeft f 100.000 bijeengebracht voor het Rampenfonds. In Nw. Guinea is ruim f 100.000 voor het fonds ingezameld. Het buitenland blijft helpen Niet alleen in Nederland blijven de giften toestromen, ook het buitenland beijvert zich nog steeds om de nood te lenigen. Functionarissen van het V.N./secre- tariaat te New York hebben ruim 10.000 dollar gestort voor hulp aan de slachtoffers in Nederland. Dit is de opbrengst van een week van een op het hoofdkwartier der V.N. georgani seerde collecte, die nog voortduurt. Het Westduitse vakverbond heeft 106.000 Mark ingezameld voor hulp aan Nederland, m Rijnland-Westfa- len zijn in totaal reeds een half mil lioen Mark en een grote hoeveelheid goederen bijeengebracht. Namens de Deense rijkspolitie is Zaterdag een cheque van f 15.000 aan geboden. Dit bedrag is door de Deense Kolitiemannen bijeengebracht voor et Nationaal Rampenfonds. De in Noorwegen door het Rode Kruis gehouden inzameling voor slachtoffers van de watersnood in Nederland, zal morgen worden geslo ten. Het Noorse Rode Kruis heeft be kend gemaakt, dat de in de afgelopen weken gehouden collecten vier en een half millioen kronen hebben opge bracht. De Ingezamelde goederen ver tegenwoordigen een waarde van 1.4 millioen kronen. (Een gulden is gelijk aan 1 kroon en 88 oere). Inleidende phase Generaal Naguib en de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Fawzi, hebben Zaterdag een bespre king van anderhalf uur gehad met de Britse ambassadeur in Cario, sir Ralph Stevenson. Deze bespreking wordt beschouwd als de inleidende phase voor de onderhandelingen over de evacuatie van de zone van het Suezkanaal. Na afloop der besprekingen ver klaarde minister Fawzi, dat verschei dene vraagstukken van gemeenschap pelijk belang, waaronder de evacuatie, waren besproken. i Zaterdag met man en macht bezig een gevaarlijk punt in de dijk bij dorp St. Phïlipsland te dichten. Benelux-besprekingen te Valkenburg Het vraagstuk „lonen en prijzen' Twee versies te Brussel Zaterdagmorgen is de ministeriele Benelux-commissie, welke periodiek vergadert, in hotel „Prinses Juliana" te Valkenburg bijeengekomen. Van Nederlandse zijde waren aan wezig de ministers Luns. v. d. Kieft, Zijlstra en Suurhof. Voor Belgie wa ren aanwezig de ministers Meurice, Janssen. Duvieusart en van den Daele Van Luxemburgse zijde namen aan de bijeenkomst deel de ministers Du- pong en Rasquin. De delegaties wa ren vergezeld van een aantal hogere ambtenaren In deze bijeenkomst, die als een werkvergadering moest worden be schouwd. werd over tal van zaken ook veel detailzaken van gedach ten gewisseld, maar vooral werd het vraagstuk „lonen en prijzen" onder het oog gezien In kringen van Neder landse deskundigen is men van me ning dat Belgie op het ogenblik kampt met een structureel probleem, dat primair zal moeten worden opgelost door het nemen van structurele maat regelen Een algemene aanpassing is een vraagstuk van veel langere duur. De conferentie zal Zaterdag a.s. te Luik worden voortgezet. Ze kon eergisteren niet tot een einde worden gebracht. Over de conferentie van de Benelux-ministers te Valkenburg worden in Brussel twee versies gegeven, aldus meldt onze Brus selse correspondent. Enerzijds stelt men het zó voor. dat alleen de PvdA-ministers in het Neder landse kabinet nog gewonnen dienen te worden voor het instel len van een vrijere loonvorming. De tweede versie is dat de Neder landse ministers van de loon- kwestie een axioma van de Ne derlandse economische en sociale ooiitiek hebben gemaakt, en dal net nutteloos is het gesprek over vrije loonvorming voort te zetten. Zoals vaak het geval is, ligt de waarheid wellicht ergens tussen deze beide verklaringen. Maar men schijnt van Belgische zijde begrepen te hebben, dat een vrijere loonvor ming in Nederland niet autoinau/ "iden tot een verhoging van de lonen. De werkloosheid en het feit. dat trof, welke slechts beide landen raakt, terwijl In feite de gehele Westelijke strategie er bij betrokken is. De vraag is hoe een bevredigende oplossing zal kunnen worden gevonden buiten de regeringen van die landen, welke rechtstreeks belang hebben bij de veiligheid van het Suezkanaal om. Ook organisatorisch moeilijk Naguib's optimisme over een regeling „in een vloek en een zucht" wordt daarom geenszins door de Britse regering gedeeld. Afgezien nog van het politieke aspect is ook de eigenlijke ont ruiming organisatorisch een uiterst ingewikkeld probleem. De vraag is op welke wijze Egypte de Engelsen schadeloos zal kun nen stellen voor de Installaties en voorraden, welke een zeer aan zienlijke waarde hebben. De evacuatie van de 75.000 Britten zal evenmin in een handomdraai kun nen geschieden. Volgens het verdrag van 1936 mocht Engeland slechts 10.000 man in Suez legeren, doch dit aantal werd geleidelijk opgevoerd in de oorlog en daarna gehandhaafd we gens de onlusten in Egypte en de toe neming der internationale spanning. jaarlijks tengevolge van de sterke toename der bevolking vele tiendui zenden jonge mannen werk moeten krijgen, zijn twee factoren, welke on afwendbaar op de lonen zullen blij ver. drukken. Dit betekent dat er voor deze loonkwestie voorlopig geen GDlossing is. De heer Leon Bekaert. voorzitter van het Verbond der Belgische Nij verheid. zeide gisteren te Gent op het Congres van de Katholieke Werk gevers-bond van België, dat de „in vasie" van de Nederlandse producten in België niet het gevolg is van de Benelux, maar van de politiek van prijscontrole, subsidies en protectio nisme van Nederland enerzijds, en van het grote verschil tussen de Bel gische en de Nederlandse sociale las ten en de lonen, waarvoor de Belgen, zelf verantwoordelijk zijn. In alle landen van de wereld, aldus de heer Bekaert, wordt de export be vorderd, alleen in België permiteer men zich de verbijsterende luxe van de export-belasting. Op het ogenblik dat men ons. Bel gische bedrijfsleiders, vraagt nieuwe industrieën en werkgelegenheid in het leven te roepen, belast men deze extra-inspanning met een overwinst belasting. welke in sommige gevallen de winst volledig wegneemt. Het kan zo niet verder gaan. conclu deerde de heer Bekaert. Deze verklaring wijst er op. dat de Belgische werkgevers een offensief zijn begonnen voor een verminden: van de sociale lasten en belastingen. Het is een gunstig element, daar hierdoor het verschil tussen de Ne derlandse en Belgische lonen zal kunnen worden gereduceerd. Eerste contact tussen Beyen en De Gasperi (Van onze correspondent.) ROME, 23 Febr. Het eerste contact tussen de ministers Beyen en De Gasperi, gisteren in Castel Gandolfo gelegd, is bevredigend verlopen. Van daag worden de besprekingen gehou den in aanwezigheid van de techni sche ministers en ambtenaren. Uit de Italiaanse pers blijkt, dat Italië zeker niet tegen het Nederland se voorstel is, doch een opheffing van de contingenteringen wordt een eer ste voorwaarde genoemd Verder schrijft men over een nood zakelijke convertabiliteit der verschil lende valuta's, of spreekt over een in voering van een Europese munteen heid De Corrlere della Sera meent dat vrije circulatie van kapitaal en ar beidskrachten in het gebied der zes landen een noodzakelijke voorwaarde is voor een zo ingrijpende maatregel. De Corriere geeft vaak de mening weer van bepaalde industriële krin gen, die nog niet geheel ontwend zijn aan begrippen uit vroeger tijden. Balkan-verdrag zonder militaire bepalingen Afgevaardigden van de ministers van buitenlandse zaken van Grieken land, Turkije en Joegoslavië zijn het Zaterdagavond eens geworden over een ontwerp voor een vriendschaps verdrag, dat dezer dagen zal worden geparafeerd. De ministers van bui tenlandse zaken van Griekenland en Joegoslavië vertrekken Donderdag naar Ankara om het verdrag te on dertekenen. Het verdrag bevat geen militaire bepalingen en geen gehei me artikelen. Nog 2500 militairen in het rampgebied In het rampgebied zijn thans nog ongeveer 2500 militairen werkzaam op punten en in sectoren waar ze node gemist kunnen worden. Vooral de dijk bij RillandBath is nog een belangrijk object en daar zitten nog ongeveer 1500 man grena diers. genisten en artilleristen, die voor een groot deel van Ossendrecht uit opereren. Op Voorns-Putten en Goeree-Over- flakkee werken 300 genisten en pon tonniers en 100 pontonniers uit de Benthien kazerne te Dordrecht on derhouden verbindingen met Zierïk- zee en Middelharnis. Zijpe en Dinteloord hebben de steun van 250 man van de zware mortieren en 300 man van de com mando's werken op Tholen aan het dichten van de dijken. De luchtmacht onderhoudt nog een aantal straalzenderverbindingen ten behoeve van de P.T.T. en de Ma rine heeft drie bemande landings vaartuigen ter beschikking van wa terstaat gesteld, waarvan druk ge bruik wordt gemaakt. Voorts zitten hier en daar nog enkele marinemen sen op sloepen. Voorlopig zullen de militairen tot 23 Februari blijven, maar het is niet onwaarschijnlijk, dat voor enkele on derdelen deze termijn verlengd zal worden, zo wordt van bevoegde zijde vernomen. Hier en daar zijn reeds aanzeggingen ontvangen om tot de derde Maart te blijven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1