w J XUu têtyfóóété# SAMENKOMSTEN KALFSVLEES W. Zijlsira nel zelfstandig Meisje TOMADO 9critr AWuifcrtnd 20 Dry Cleaning is toch beter Wees toorbemid,te allen ffd.' Communisten en politie slaags te München Tijdens, en na een communistische ver gadering, waaraan 6000 personen deelna men, is het Zaterdagavond te München tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Pas na twee uur slaagde de politie er in de rust in de binnenstad enigszins te her stellen. Toen de voorzitter van de communisti sche partij in Duitsland, Max Reimann, in een toespraak de Beierse minister van binnenlandse zaken, dr Wilhelm Hoegner (soc.), een „ongekroond winterkoninkje" noemde, trachten twee rechercheurs Rei mann te beletten verder te spreken. Het publiek begon te schreeuwen en te flui ten. Verscheidene personen uit de nabij heid van Reimann grepen de rechercheurs vast en verjoegen hen, maar kort daarna slaagden andere rechercheurs er in Rei mann voor de microfoon vandaan te halen en de vergadering voor gesloten te ver klaren. Toen begon het eigenlijke tumult pas. Talrijke politiemannen verschaften zich met geweld toegang tot de gebarricadeer de zaal. Het kwam tot kloppartijen, waar bij vooral jeugdige personen tegen de politie van leer trokken. Nadat het de politie tenslotte gelukt was de zaal te ontruimen, zetten de com munisten op straat hun demonstratie voort. Brandende fakkels werden naar de politiemannen geworpen, die op hun beurt van waterstralen gebruik maakten. Twintig communistische demonstranten zijn aangehouden, van wie 19 na verhoor weer op vrije voeten zijn gesteld. Nieuwe olie-voorstellen gunstig in Teheran ontvangen De drie voorstellen tot regeling van de Brits-Perzische oliekwestie, die de Ameri kaanse ambassadeur in Teheran Vrijdag aan premier Mossadeq heeft overhandigd, hebben de goedkeuring van zowel de Britse ais de Amerikaanse regering. De voorstellen houden in hoofdzaak het vol gende in: 1. De kwestie der schadevergoeding aan de Brits-Perzische olie.-Mij moet aan het Internationaal Gerechtshof worden voor gelegd. 2. Plannen tot hervatting van de verde ling en verkoop van Perzische olie op de wereldmarkten. 3. De wijzen waarop onmiddellijk finan ciële hulp aan de Perzische regering kan worden geboden. Premier Mossadeq heeft Zaterdag de ge hele dag met zijn raadgevers van gedach ten gewisseld over de nieuwe voorstellen- Nadien zei een der adviseur?, dr Sjayegon dat hij zeer optimistisch gestemd was ten aanzien van het bereiken van overeen stemming. ..Op een aantal punten lopen deze voorstellen parallel met de onze. Wij zullen uiteraard niet afwijken van ons standpunt wat betreft de schadevergoe ding, maar er is misschien plaats voor kleine wijzigingen in de wijze van beta ling", aldus Sjayegon. Truman gaat zijn memoires schrijven Oud-president Truman heeft op zijn eerste officiële persconferentie seclert hij het Witte Huis verliet, bekendgemaakt, dat hij zijn memoires zal schrijven. Zij zullen handelen over de pm'iode die ligt tussen zijn eerste verkiezing" tot Senator in.1935 en zijn aftreden als president in Jan. j.l. Alle püblïciteitsrechten heeft Truman verkocht aan het tijdschrift „Life" In New York verluidt, dat de ex-presi dent er 600.000 dollar voor zal krijgen. Het zou nog wél 2 jaar duren, voor de gedenkschriften (in één of twee delen) gepubliceerd zullen worden- Truman hoopte tegen die tijd in staat te zijn vol lediger te spreken over onderwerpen, die in verband staan met de rol, die zijn rege ring speelde in wereldaangelegenhcdcn. Frans communistisch avondblad „Ce Soir" verschijnt niet meer Het enige communistische Franse avondblad ..Ce Soir" zal van 1 Maart a-s. af niet meer verschijnen. De hoofdredac teur, Louis Aragon, schrijft, dat de stij ging der kosten en het gebrek aan fond sen de oorzaken zijn en niet een daling van de populariteit. De Zondageditie ,.Le Soir Dimanche" zal voortaan ook niet meer verschijnen- De correspondent van Reuter, Harold Sieve, concludeert uit een en ander, dat het ledental der communistische partij ge staag daalt. Het nationale orgaan ,,'lHumanité" heeft naar schatting een lezerstal van 120.000, hetgeen voor Frankrijk laag geacht wordt. DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 Hilversum II (298 m). KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muz. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muz. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.15 Gram.muz. 3.00 Voor de huisvrouw. 0.35 Gram.muz. 9.45 „Lichtbaken", cause rie. 10 00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. muz. 11.00 Voor de vrouw. 113,0 School radio. 12.03 Gram.muz. (12.3012133 Land en tuinbouwmededelmgen). 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 „Lakmé", opera (2e acte) (gr.pl.). 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 17.00 "Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd 17.45 Regeringsuitzendlng: drs F. C. Kamiiia: „Sociale vraagstukken in Nieuw- Guinea18.00 Lichte muziek. 18.15 Gram. muz. 18.30 Voor de jeugd. 18.25 Actualitei ten. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram.muz". 19.15 „Uit het Boek der boeken". 19.30 Gram. muz. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Gram. muz. 21.35 Fluit en- clavecimbel. 22.00 Ra dio Philharmonisch orkest en solist. 23.00 Nieuws. 23A5 Pianokwartet. 23.5024.00 GramoCoonmuziek. Regionale Omroep Noord Golüleuete 188 meter. Dinsdag 24 Tebr. 18.45—19.00 en 19.12— 20.00 Fryske ütstjüriiig. a. „Sterke stikken fun Sweitse Swetser", forhelle foar jong eri aid troch Sweitse seis, de man dy'l eltse wike meur bilibbót as in oar syn hiéle lib- ben. b. „Mei vju aclvtingc", brieven',fan bi- kenden en tinbikenden. 19.00—19.10 Onder breking voor de nieuwsberichten over Hil versum II. 19.10—19.12 Noteringen 'van de Korenbeurs te Groningen. 19.1220.00 For- folch Fryske iitstjuring. c. ,.It kin de master misse", (ragen oer il Frysk wurde biandere troch proC. dr .1. I-IBrouwer, dr W. Kok en M. H. Sc-hólten under foarsitterskip fan Sake Bourna. d. „W'interjounenocht" in rige radiobylden. Sawnde slik: Jilris in pear Side platen, e. Nel de komeedzje. f. „Kqa'rt om 'e hoeke" nljs fan it kulturele méd. AD VERTEN TIEN Geboren In plaats van kaarten. God, Die leven gaf en leven spaarde verblijdde ons met de geboorte van een dochtertje Joukje Clare. Tj. Kampen. J. Kampen-Kuipers Corn, werd 4, 20 Febr. '53. Mei tank oan God en greate blydskip dogge \vy tynge fan de berte fan üs famke Aafke. S. Feenstra, A. Feenstra-de Jong. Ljouwert, 22 Febr. 1953. Skrans 87. Heden nam de Heere tot Zich, na een zeer smartelijk geduldig gedragen lijden, onze lieve man, vader en grootvader Wiilem Zwaan, echtgenoot van Sijke Kuipers, in de ouder dom van 53 jaar; overleden in het St. Anth. Ziekenhuis te Sneek. Zijn eigen ge tuigenis „Uw wil ge schiede". Staveren; S. Kuipers W. Zèldenrust-Zwaan C. Zeldenrust én kinderen. Staveren, 21 Febr. '53. Nog zeer onverwacht is in Jezus ontslapen onze geliefde vader, behuwd- en grootva der Albert B. de Grijs, in de gezegende ouderdom van 83 jaar, sedert 1 Maart 1946 weduwnaar van Ren- ske Koopsma. De bedroefden: B. de Grijs P. de Grijs-Appelhof en kinderen. O.B.D St Anna Par., 23 Februari 1953. Heden behaagde het de Here tot Zich te nemen in Zijn heer lijkheid onze lieve man, vader, behuwd- en grootvader Kornelis van der Wal, in de ouderdom van ruim 66 jaar, na een gelukkige echtvereni ging van 40 jaar. Openb. 21 35. Uit aller naam, Wed. W. van der Wal de Haan. L'warden, 19 Febr. '53. Nieuweburen 122. De begrafenis zal •plaats hebben op Dinsdag' 24 Februari 1953 op de Noorder- begraafplaats te Leeu warden. Vertrek van het sterfhuis om 14.15 uur. Morgenland-Zending MET LICHTBEELDEN Spreekslter: Mei. C. DE WITTE Donderdag 26 Februari a s. in „Ons Gebouw", Bolsward. Kinderen 4.30 u. (entree f 0,15)ouderen 8 uur (entree £0,25). Klachten over de bezorging van ons blad na de kantooruren telefonisch te melden OOl no. 4695 (K5100) Eet nu Zeep goedkoop. Let op! per Vz kg. Kalfsgehakt m. spek 0,95 Fijne kalfslappen 1,05 Pracht billappen 1,15 Kalfsbiefstuk 1,45 Kalfsoesters 1,50 Profiteert hiervan. Dit kan alleen hij KLEINE KERKSTRAAT 41 LEEUWARDEN, Tel. 5426 Personeel gevraagd Gevraagd op Rinsma- State te Driesum een flinke Verpleeghulp. Enige ervaring gewenst. Aanmelding bij de direc trice. Voor direct gevraagd voor morgen- en mid daguren. Voor flinke kracht HOOG LOON. Brieven onder no. 171 bureau F. D. Terstond gevraagd een flinke Slagersknecht, v.g.g.v. W. Zijlstra, KI. Kerkstraat 41, tel. 542S, Leeuwarden. Frege op 12 Maeije in jonge Bocrefeint, G.G. of Orth. H. G., 15— 17 jier, béste melker, dy't masj. melke kin of it leare wol. Mingd bi- driuw. G. de Vries en Sn, Rügehuzen 1, til. Balk 79. Illlllllllllllllilllllllllllilllll UW KANS GEMIST? Als door de een oi andere omstandig heid ons blad een uur over tijd is, ra telen de telefoons op onze bureaux en regent het protesten. Zó happig zijn de abonné-s op hun dag blad. Als ons blad Uw advertentie bevat, deelt U mede in de belangstelling voor het nieuws van de dag. iiiimiiiiiiimiiiiiiiiiimimi Vraag en Aanbod Prijs in deze rubriek 1-10 woorden (elk woord meer 10 cent.) Brieven onder no. 50 cent extra PERS. GEVRAAGD. Gevraagd Huishoudster te Doetinchem. Brieven onder no. 172 bur. F.D. PERS. AANGEBODEN 2 Flinke Boerenzoons, G.G., momenteel als boe renknecht werkzaam, zoeken plaatsing als ge zamenlijk bedrijfsleider in een boerenbedrijf. Br. o. no. 169 bur. F. D. TE~KOOP~GEVRAAGD Naaimachine van parti culier, voor naaischool, weinig defect geen be zwaar, met prijsopgaaf. Br. o. no. 160 bur. F. D. TE KOOP AANGEB. Nieuwe Radio, model '53, met bandspreiding, af- stemoog, enz. Van f3S0 voor f260 .Met schr. ga rantie. Brieven onder no. 170 bur. F.D. Naaimachine in pracht sa- lonkast, prima staat. Bur gemeester Falk'enaweg 159, Heerenyeen» SNELKOOKPAN Een medewerkster van de Tornado proefkeuken zal Dinsdag, Woensdag en Donderdag a.s. om 10.30. 14.30 cn 15.45 in een spe ciale stand op onze le etage, voor U demonstreren de voordelen en de fantastische resultaten die U met deze snelkookpan kunt bereiken. Wij nodigen U vriendelijk uit deze interessante demonstratie iiiiiii-TrgrwfliTH?T nm te bezoeken. VROOM imUESTI A W Nog 6 dagen kunt U profiteren van onze FEBRUARI-AANBIEDING Effen popeline OVERHEMDEN Effen popeline OVERHEMDEN met 2 trubenijs boorden, A AC 4 kleuren. Popeline en keperflancl PYAMA's vanaf 9.95 Zuiver wollen VESTEN Q Ag hét artikel voor deze tijd, vanaf KERKO OVERHEMDEN met de nieuwe commander j O AA boord, in 10 kleuren D.dt HET HERENMODEHUIS Boeteni o -igoed van Ie klas stamboekvee WESTHEM Mr K. H. Mulder, notaris te Langweer, zal op Woens dag 4 Maart 1953, 's morgens halftien ten huize en ten verzoeke van de heer P. SIJBRANDY te WEST- HEM bij boelgoed a contant verkopen; 8 Melke- en kalvckoeieh, de stieren Leopold en Kanselier, benevens een hooiwagen en een z.g.a.n. vloerkleed (overcompleet). Bezichtiging op: Zaterdag 28 Februari 1953 van 24 uur, Maandag 2 Maart 1953 van 24 uur en op de boelgoedsdag. Boekjes mei productiecijfers en stambomen in 2 ge slachten a f 0,50 verkrijgbaar op de boerderij, bij de oproeper Klaas de Jong te Bolsward en ten kantore van de notaris. SPECIALE AANBIEDING Tijdelijk voor de volgende artikelen: Mantels, Costuums en Regenjassen f 3,25 Rokken, Pantalons f 1,35 Japonnen, Colberts f2,25 Zendt bode: American Cleaning Service Filiaal Ossekop 1 Leeuwarden Telefoon 8702 Lijst van Agentschappen Friesch Dagblad iGERKESKLOOSTER- STROOBOS GORRED1JK GOUTUM GROUW HALLUM HALLUMERHOEK HANTUM HARDEGARIJP HARKEMA-OPEINDE HARLINGEN H. Dijkstra J. Botuna G. de Jong, 77, Goutum Wed. Tj. de Jong. Noorderdwarsstr. 5 J. v. d. Wal S. A. van Dijk. Tj. Wiersma, Hanlumerhoek G. J. Admiraal B Folkartsma M. Drukker, Bosb. Toussaintstr. 16 Advertenties en abonnementen worden door boven staande agenten gaarne aangenomen. ALS er ooit opnieuw oorlog zou komen, zoudt U dan iets willen doen om Uzelf en de Uwen te beschermen? U, als verantwoordelijk huisvader moet rekening houden met de kwaadste kans. Het „Daar wil ik niet aan denken" - is struis vogelpolitiek. Natuurlijk hoopt iedereen, dat een nieuwe oorlogs ramp ons bespaard zal blijven, maar niemand kent de toekomst, niemand kan wat dit betreft zekerheid geven. U moet dus rekening houden met de kwaadste kans. Dat doet Er zijn -mannen en vrouwen nodig als noodwachter voor de vol gende taken: brandweer, op ruiming en-redding, neneaskun- U kunt zich noodwachter, bloknoodwacïiïe. al dan niet met toerbeurttaak ol oproepnoodwachter. Vaste noodwachters komen bij mobilisatie in voortdurende icer- kehjke dienst, de anderen ver richten hun taak naast hun ge wone werk, Allen echter ontvan gen in eventuele toestand van paraatheid bezoldiging voor de tijd dat zij in dienst zijn. Uw gemeente ook. Zij treft voor bereidingen om de burgers - dus ook U en Uw familie - zoveel mogelyk te beschermen. De er varing heeft bewezen dat de gevolgen vanvijandelijke aan vallen met meer dan de helft verminderd kunnen worden, als er een goed uitgeruste organisatie bestaaten als iedereen weet wat er moet worden gedaan als de nood aan de man komt. De Bescherming Bevolking is opgericht om in een goed-geor- ganiseerd verband de noodzake lijke voorbereidingen te treffen. Er z\jn in het gehele land ruim 200.000 mannelijke en vrouwelijke vrijwilligers nodig voor de be scherming van, stad of dorp, wijk en. straat, Deze vrijwilligers dra gen de naam van noodwachters. Hier ligt een taak, niet alleen voor Uw buurman, maar ook voor U. Er zal gaarne rekeningworden gehouden met Uw wensen voor wat betreft de functie die U wilt 7'Jn het de laatste wölkèn vóór 'f doorbreken van de zon? Of is het een nade rend onheil? Zal ons leven nu eindelijk ongestoord zijn gang kunnen gaan of bedreigt ons een nieuwe oorlog Geen sterveling weet het met. zekerheid. vervullen en het aandeel, dat U in het werk wilt hebben. Geduren de ongeveer een half jaar wordt er per week slechts 2'/2 uur van Uw vrije tijd gevraagd voor de noodzakelijke opleiding en verder zal er van Lycl tot tijd worden geoefend. U mag niet achterblijven. Meld U als vrijwilliger. Word noodwachter B 5 Op het gemeentehuis kunt U alle inlichtingen krijgen. De sociale voorzieningen voor de noodwachters en hun ge zinnen zjjn bij de wet geregeld en gaan reeds in vredestijd in. Voor LebUWARDENinlichtingen en aanmelding van 16-28 Februari, Arendstuin 35 en Raadhuisplein 32, van 14—17 en 19 21 uur. Zaterdag 15 17 uur

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4