Voorzitter Friesehe Maatschappij laakt zuilen-opbouw der P.B.O. Ir Y. de Boer belicht enkele aspecten der veevoedervoorziening De voorzitter van de Friesche Maat schappij van Landbouw, de heer H. L. Dedden te Wolvega, heeft vanmorgen in de Harmonie te Leeuwarden tijdens de algemene vergadering van genoemde maatschappij een beroep on de leden ge daan om over de tweede helft van 1953 de contributie van de kleine bedrijven met f 1.te verhogen en van de grotere met twintig cent per hectare. De heer Dedden deed deze suggestie in zijn openingsrede, die geheel was bepaald door de ramp in Zuidwest Nederland. ,.De gebeurtenissen van de laatste weken hebben weer sterk de wisselvalligheden van het menselijk leven getoond", aldus spreker. Een bewijs hiervan is ook het onverwachte heengaan van de directeur- generaal van de voedselvoorziening, dr ir S L. Louwes, die de heer Dedden een groot mens noemde, voor wiens werk ten behoeve van de boerenstand en het gehele Nederlandse volk de waardering zal blijven. Nadat de voorzitter enkele woorden had gesproken naar aanleiding van de watersnood, maakte hij een vergelijking met het economische leven, dat ook zo vaak door vloedgolven wordt overspoeld Om deze vloedgolven te keren wil men een stevig maatschappelijk bouwwerk op richten. de P.B.O. Daarbij gaat men er evenwel niet van uit, dat alle krachten dienstbaar dienen te worden gemaakt aan de gezamenlijke opbouw, doch be toogt men, dat het gebouw op zes zuilen moet rusten. Iedere zuilenbouwer tracht hierbij ten koste van de bouwstof van een ander, z'n eigen zuil zo sterk moge lijk te maken. De mogelijkheid bestaat, dat men weer in vertwijfeling bij de brok stukken komt te staan en er zich over beklaagt, dat het fundament niet sterk genoeg is gemaakt. De Friesche Maat schappij van Landbouw heeft altijd op het standpunt gestaan, dat al de krachten bij deze bouw moesten worden betrokken en dat het andere beter ware er met aan te beginnen. Hoe langer hoe meer benauwt het mij, zo vervolgde de voorzitter, dat het be ginsel van het verlenen van een behoor lijke garantie voor de prijzen van de agrarische producten hoe langer hoe meer Het adopteren van getroffen gemeenten De Minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen geschre ven: „Met op zichzelf loffelijke activiteit zijn tal van gemeentebesturen er toe overge gaan gemeenten in het getroffen gebied te adopteren. Ik meen echter onder de aandacht van de daarvoor in aanmerking komende gemeentebesturen te mogen brengen, dat op het ogenblik de Natio nale inzameling ten behoeve van de ge troffenen de voorrang heeft en dat alles voorkomen moet worden om.deze actie te doorkruisen. Hoe aantrekkelijk de gedachte van het adopteren van getroffen gemeenten op zichzelf ook zij, er zijn aan het op eigen gelegenheid adopteren van gemeenten consequenties verbonden die met te over zien zijn. Bovendien dient er voor te wor den gewaakt dat de hulpverlening aan de getroffen gebieden m> evenredige wijze pengoede komt. Hoezeer node, zie ik mij dan ook ge noopt hier een waarschuwend woord te laten horen door U te verzoeken bij het verlenen van hulp aan de getroffen ge bieden zoveel mogelijk te blijven binnen het nationale kader en u overigens met de Ver. van Nederlandse Gemeenten te verstaan, opdat zoveel mogelijk in geco ördineerd verband hulp kan worden ge boden". Nederl. Roode Kruis helpt slachtoffers aardbeving Naar aanleiding van de aardbevingsramp in Perzië. waarbij 1500 personen dakloos ztfn geworden, heeft de Nederlandse re gering in overleg met het Nederlandse Rode Kruis besloten as. Woensdag per K.L.M. een zending van 200 k 300 kg. me dicamenten te tsuren. „Molenkerk" met in aanvaring geweest Het Nederlandse schip ..Molenkerk" (7651 ton) van de N.V. Ver. Ned. Scheepvaart Mij te Den Haag, is volgens een nadere mede deling van de directie der maatschappij Vrij dagavond, onbeschadigd en zonder in aan varing te zijn geweest, te Hamburg aange komen. Voor de „Lark" wordt het ergste gevreesd Nog steeijs wordt de Nederlandse kust vaarder „Lark" in de wateren bij Noor wegen vermist. Het ergste wordt thans ge vreesd. De opvarenden zijn de kapitein-eigenaar G. Hindriks uit Groningen, gehuwd: de ma trozen: A. M. Beentje, ongehuwd. 24 j„ Eerbeek: J. Schouwerwas. 21 jaar, onge huwd, Delft, C. Resseler, ongehuwd, 17 jaar, Nijmegen, de lichtmatroos B. Gort. ongehuwd, 18 jaar, Hoensbroek, de kok M. de Rijke, 19 jaar, ongehuwd, Oostka- pelle. Na 5 Januari heeft, volgens mede delingen van de koopvaard\jstichting te Groningen voorts gemonsterd de lichtma troos M. Solverda uit Kollum. Arubaanse schoener tegen rotsen te pletter geslagen In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is door storm de Arubaanse schoener ..Ex presmet 11 opvarenden tegen d« rotsen van de noordkust van Curasao te pletter geslagen. Vjjf opvarenden wijten zich te redden. Merle Cochran op verzoek ontslagen Het Witte Huis heeft Zaterdag medege deeld, dat president Elsenhower de aan vrage tot het ontslag van de heer Merle Cochran tol ambassadeur in Indonesië heeft asaysaia, Pjt bsjliut u 15 Majrt wordt losgelaten. Met name dacht spr. aan dé prijzen van de varkens, die altijd het product zouden zijn, dat de boer op de zandgronden veilig zou stellen, wan neer eventueel de melkprijs op deze gron den geen ondernemersloon meer zouden opleveren. Dat het werk van de organi saties en enkelingen ook vruchtdragend kan zijn, moge, aldus de voorzitter, blij ken uit het feit, dat juist door de spon tane actie van de leden van de Friesche- Maatschappij. het wetsontwerp voor de vereenvoudiging van de loonadministra tie klaar ligt op het departement van So ciale Zaken. Verhoging van vee-export naar Argentinië De Argentijnse veeteelt-expert, Fran cisco Perez Torres, die tevens uitgever is van een te Rafaele in het veehouderij district Santé Fe verschijnend dagblad, komt na een reis door Zuid-Europa in April weer naar ons land. Bij een eerder bezoek had hij reeds besprekingen met vertegenwoordiger van het departement van Landbouw cn van het Nederlands- en Fries Rundvee Stamboek. Ook zijn toen bedrijven van Noordhollandse en Friese veefokkers bezichtigd. Zoals men weet was het de bedoeling van de heer Torres zich te oriënteren over de mogelijkheid van verhoogde vee-ex port uit Nederland naar Argentinië, waar de veeteelt (je laatste tijd sterk wordt aangemoedigd, Na de mededelingen van de secretaris en de behandeling van de ingekomen stukken zie ons blad van morgen', hield ir Y. de Boer. adjunct- en plaatsvervangend directeur van het Centraal Bureau te Rotterdam een lezing over de veevoeder voorziening en de export van landbouwproducten. Spr begon met er op te wijzen, dat de •eevoederdistributie jarenlang niet alleen heeft gezorgd voor een juiste verdeling van het destijds schaarse veevoer, maar tevens in sterke mate het doeimptig voederen heeft bevorderd. In de jaren na de oorlog werden de veevoedergrondstoffen voor zover nie'. eigen land voortgebracht, door het voed- selvoorzienings importbureau iV.IB i ge ïmporteerd en aan de veehouderij ter be schikking gesteld tegen prijzen, die lager waren dan die buiten onze grenzen. Voor gerst bedroeg de distributieprijs tot 6 April 1951: ruim f20 per 100 kg. op die datum werd deze met ruim f8 verhoogd en op 2 Febr. 1952 nog eens met f7. Een forse verhoging dus. Vrij snel na deze laatste ver hoging daalden de prijzen op de wereldmarkt. De overheid heeft thans moeite de daling bij haar prijsvaststelling bij te houden. In Aug. en Januari zijn reeds prijsverlagingen door gevoerd, terwijl op 1 Masri a s, de basisprijs voor gerst f 28 wordt. In deze omstandighe den liggen de distributieprijzen veelal ho ger dan die waarvoor zonder regelingen ge ïmporteerd zou kunnen worden. Daarbij komt, dat de veehouders hun behoefte zon der veel moetie kunnen dekken, zodat de noodzaak van veevoederdistributie zowel uit een oogpunt van prijsbeheersing als van be schikbare hoeveelheden is vervallen. De liquidatie van de veevoederdistributie eist veel beleid, vooral nu zij tijdens een sterke daling van de prijzen plaats vindt. Eigen productie opvoeren Het opvoeren van de productie van eigen bodem blijft een gebiedende eis .zo vervolg de inleider, de voorlichting zal hieraan alle aandacht moeten schenken. Deze zal meer effect sorteren dan de van dag op dag en Grouw vierde weer Sint Pieter Dat het St Pieterfeest in Grouw nog een echte traditie vormt, is ook Zaterdag 21 Februari weer gebleken. De Grouwster kinderen, die geen Sint Nicolaas vieren en enkele maanden later dan de kinderen in de rest van 't land aan de beurt komen voor het in ontvangst nemen van ge schenken. hebben St. Pieter weer een grootse ontvangst bereid. Ondanks het slechte weer kon de heilige via het Pik meer per boot arriveren en op de kade werd hij door honderden jongens en meisjes opgewacht. Burgemeester mr C. M. Renken verwelkomde hem officieel en daarna steeg St Pieter te paard om een tocht door het dorp te maken Het in de Friese taal door een vroegere Grouwster onderwijzer geschreven St Pieterlied klonk uit vele jeugdige kelen. Na de tocht te paard zocht St Pieter de beschutting van een verwarmde zaal, waar hij de jeugdige Grouwsters verraste met prachtige geschenken. 's Avonds bleek dat het St Pieterfeest nog een echt dorpsfeest is. De oudere Grouwsters trokken door de straten naar verschillende punten, waar ze met sjoelen en balgooien een banketletter of een taart konden winnen. Het was weer 'n gezellige dag, die de Grouwsters, al wordt hun vaak voor de voeten geworpen, dat ze eigen wijs zijn met hun St Pieterfeest, terwijl alle andere St Nicolaas vereren, nog steeds niet willen missen. Maar St Pieter is dan ook als schutspatroon van het varensvolk wel zeer nauw verbonden aan het dorp in het hartje van het Friese waterland. Smallingerland wijzigt rioleringsplan Drachten. De gemeenteraad van Smal lingerland heeft Vrijdagavond in een spoed eisende raadsvergadering beslaten enige wijziging te brengen in het „Riolerings plan I". Dit was noodzakelijk omdat bij de gehouden openbare aanbesteding het be grotingscijfer was overschreden. In het plan zijn thans een aantal bezuinigingen aange bracht. Zo zal o.a. het trottoir aan beide zij den van de Schwartzenberghstraat (gedeel te tussen Torenstraat en Stationsweg) voor lopig niet worden gelegd. Het werk zal thans onderhands worden opgedragen aan de N.V. Bolsenbroek en Co. te Bloemen- daal voor f 153.800. De heer De Boer (Arb.) informeerde naar het ontslag van 14 arbei ders bij de meubelgroothandcl J. Baron. De voorzitter deelde mede, en dit werd door wethouder Folkertsma bevestigd, dat het personeel volgens de arbeidslijsten slechts uit 7 personen bestond, waarvan 3 jongens en 1 meisje. De voorzitter sprak van een rancune van de heer Baron, om reeds a.s. Maandag de arbeiders te ontslaan, terwijl het bedrijf nog gewoon doorgaat. De heer Visser (Arb.) meende eveneens, dat dc maatregelen van de heer Baron (gericht tegen het raadsbesluit van Woensdag j.l.) hel karakter van repressaille dragen, die echter in strijd zijn met het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen. De vergade ring duurde slechte 10 nuAUtso, van tijd tot tijd wisselende prijzen, die geen betrouwbare indicaties voor de toekomst zullen geven. Nieuw priizenklimaat Na afschaffing van de veevoederdistribu tie en bij vrije import, komt er een nieuw pnjzenklimaat. waarop ook de buitenlandse afweer enige kijk zal krijgen. In de laatste tijd was dat nauwelijks mogelijk, waardoor de neiging bestond om Nederland als leve rancier te mijden. Op het gebied van de zaaigranen, lijnzaad en pootaardappelen be hoeft men naar voorbeelden niet lang te zoe ken Van meer dan één zijde, niet alleen van landbouwzijde. wordt gewezen op de noodzaak van concentratie bij de export van landbouwproducten teneinde de ongebreidel de concurrentie onder de exporteurs te be perken. Deze concurrentie heeft voor Ne derland gevaralijke vormen aangenomen, omdat de basis van de prijsvorming niet deugde, zodat door verschillende exporteurs offertes op zeer verschillende basis werden gedaan. De coöperatieve afzet van akker bouwproducten moot worden aanbevolen. De boer moet bedenken, dat zijn onderneming economisch gezien een kleine onderneming is en blijft. Doch hij staat bij de afzet en verwerking van zijn producten in een maat schappij, waarin hij grotere ondernemingen ontmoet, waarbij bovendien het concentra- tieverschijnsel valt waar te nemen. Door met anderen te coöpereren kan hij als een gelijk waardige partij in het economische leven optreden, waarbij hij ook als kleine onder nemer volledige zeggenschap behoudt en zijn zelfstandig ondernemerschap blijft gehand haafd. Voor hei Rampenfonds Gaven en gillen van de boeren van Oosldongeradeel De door de afdelingsbesturen van de C.B.T.B. en Friese Maatschappij v. Lajid- bouw en dorpscommissies in Oostdongera- deel gehouden rondgang ten behoeve van de materiële hulpverlening aan de door de watersnood zo zwaar getroffen collega's in het Zuidwesten van ons land heeft tot het volgende resultaat geleid: 33 koeien. 36 hokkelingen 54 kalveren, 45 schapen en lammeren. 1 varken, 5 biggen, een haan met kippen, 18.800 kg hooi, 230.750 kg bie ten. 16 750 kg stro. 3350 kg erwtenstro, 4945 kg granen en zaden. 700 kg poot- aardappelen. 12 000 kg kuil. 500 kg kracht voer. 1350 kg consumptieaardappelen, weide voor 1 hokkeling. Met inbegrip van de tevens ontvangen contanten bij deze rondgang vormt dit een bedrag van ongeveer f 88.880. De eerder gehouden collectes voor het Rampenfonds enz. zgn hierbij niet inbegrepen. Ten bafe van N.R.F. Schilderijententoonstelling reeds 3.800 Nog twee avonden geopend Drie dagen heeft het Provinciehuis een tentoonstelling geherbergd van werken var Friese schilders, die werken hadden afge staan ten bate van het Nationale Rampen londs. Ook Omsdag en Woensdagavond (morgen en overmorgen dus) kan men nog deze expositie bezoeken. Van half acht tot half tien. Tot nog toe is er voor een bedrag van f 3800 vcrkacht. Een bedrag, dat dank zij kunstenaars cn publiek geheel in de kas van het N. R. F. kan vloeien. Wie zich ge roepen voelt, dit bedrag nog groter te ma ken, is van harte welkom ln het Provincie huis. Opbrengst N.O.P.-bazars. Daar de bazar te Marknesse netto f 1300 opbracht, is het totaal resultaat van de bazar, die werd georganiseerd door de leerlingen van de landbouwhuishoudschool en de beide Ulo-scholen f 4800 geworden, zodat de jeugd wel succes heeft gehad met deze onderneming. Naar de getroffen gebieden. Diverse krachten van de Dienst van Zui derzeewerken zijn reeds vertrokken naar de getroffen gebieden om daar bij het her stelwerk behulpzaam te zijn. Anderen heb ben aanzegging ontvangen om zich gereed te houden voor vertrek. Grote brand te Eestrum Eestrum. Bij het starten van een mo tor ontstond in de bijschuren van het transport- en loonbedrijf van de heer H. van Dijk brand. In weinig tijd waren de bijschuren een grote vuurzee. De in de schuren opgeslagen voorraden, een perso nenauto en een landbouwtrekker werden door het vu ui' vernield. Dank zij de gun stige windrichting werden het hoofdbe drijf en de woning gespaard. Verzekering dekt de schade. Adoptie De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft aan de gemeenten Harlin- gen. Gaastcrland, Smallingerland en Schiermonnikoog geadviseerd om geza menlijk te besluiten tot adoptie van de ge- 1 raeeöte WolpUaartg^uk og Z^sxsliftd' Rijnaak op het Vrouwen zand vastgelopen Gistermiddag omstreeks zes uur heb ben de sleepboten ..Waddenzee" cn „Gees- je" de 520 ton metende rijnaak „Neucha- tel" uit Groningen de haven van Staveren binnengesleept. Het schip, dat met 300 ton zaaihaver onderweg was naar Bazel, was Vrijdagmiddag op het Vrouwenzand aan de grond gelopen, doordat de Amster damse loods baken no. 5 voor baken no. 13 had aangezien. In de loop van de nacht gaf kapitein Joh. David Keck noodseinen, waarop Laaxumer vissers zijn uitgevaren en twee vrouwen van boord hebben ge haald. omdat men vreesde dat het schip zou breken indien de wind aanwakkerde. Gelukkig ging de wind liggen en wist de kapitein het 58 m. lange schip op de wind te houden totdat de sleepboten waren ge arriveerd. Verregaande baldadigheid Heerenveen. Bij de in aanbouw zijnde woningen werd een pas gemetselde muur door de jeugd omgestoten. Voorts werd een directiekect opengebroken en werden tekeningen verbrand. Ook werden stei- gertouwen. waarmee steigers waren ge maakt. doorgesneden, teneinde te bewer ken dat de arbeiders met steiger cn al naar beneden zouden komen. Personenauto reed de sloot in Zwaagwestcindc. De heer F. van der Zwaag van Kollumerzwaag geraakte, zeer waarschijnlijk tengevolge van een defect aan de stuurinrichting, met zijn personen auto in een sloot. De inzittenden liepen geen. letsel op. Met behulp van een trac tor werd de auto weer op het droge ge bracht. Inbraak te Dronrijp Dronrijp. Terwijl de familie uit was, hebben onbekenden zich toegang ver schaft tot de woning van de fam. Van der Meer. Een bedrag van drie- a vierhonderd gulden werd ontvreemd. Dc politie stelt een onderzoek in naar de daders(s), die, naar men aanneemt, van de korte afwe zigheid van de familie zeer wel geweten moet (en) hebben. Samenspreking tussen C.H. en A.R. Menaldum. Op de vergadering van de Chr. Hist. Kiesvereniging hield de heer S. Braaksma, lid van de raad te Berli- kum een beschouwing over „Gemeente politiek"' en werden verschillende namen opgegeven voor dc groslijst van candi- daten voor de gemeenteraad. Besloten werd in te gaan op een ver zoek van a.r.-zijde voor een samenspre king over de te houden verkiezing voor de raad. Hooghout Leeuwardervaart wordt hersteld Menaldum. Het Hooghout over de Leeu wardervaart te Menaldum, dat einde 1951 door een baggerpraam w erd vernield, zal worden hersteld. Het Waterschap „De Drie Dorpen", de onderhoudsplichtige van dat Hooghout...heeft in-zijn-vergadering daartoe besloten. De gemeente zal een subsidie in de kosten verlenen. De rekening van het waterschap sloot met een nadelig saldo van f 9.943.47. In de plaats van de heer J. W. Tuinenga, die met herkiesbaar was, werd tot be stuurslid gekozen de heer D. S. Runia te Berli kum. Landsteiner-penningeu uitgereikt Buitenpost. Nadat reeds Vrijdagmiddag voor de kinderen een filmvoorstelling was gegeven, hield de afd. Drachten en om streken van het Ned. Rode Kruis des avonds in hotel „De Roskam" een film voorstelling voor ouderen. Tijdens deze laatste bijeenkomst werd aan een aantal donors de „Landsteiner -penning uitge reikt. Een penning ontvingen: mevrouw Postma—Kok en de heren R. Zylstra, J. Brandsma, J. van der Werf. S. Post, J. Nicolai en A. Peninga, allen te Buitenpost. Baerdcradiel kriget Culturele Kommisje Yn de gearkomste fan de óffurdigen fan forskate forienings yn de gemeente Baerderadiel op it gemeentehüs to Mant- gum is troch de boargemaster bikend mak ke hokker bidrach ut it Founs foar Cul turele doelen ütkeard wurde koe. It Deistich Bistjür fan de Fryske Cul- tuerried wie ek op dizze gearkomste en de foarsitter Dr. Van der Wielen hat yn in ynlieding oanjoun hokker mooglikheden der wienen op it culturele mêd, ek yn de gemeente Baerderadiel. Oan de ein fan de gearsit kaem üt de gear komste seis it forsyk om ek yn Baerdera diel to kommen ta in Culturele Kommisje. De boargemaster, dy't seis net mei dit foarstel komme woe, sei dat men fan de kant fan it gemeentebistjür op alle mei- wurking rekkenje koe. Fan de kant fan de Cultucrried waerd alle stipe tasein, dy't men jaen koe, dat sadwaende kin men dus mei koarten yn Baerderadiel in Culturele Kommisje for- wachtsje. Verkeerscursus te Beetsterzwaag' Beetsterzwaag;. Vrijdagavond hield de vereniging „Veilig Verkeer te Beetster zwaag haar algemene ledenvergadering in „Ons Huis". De vereniging telt thans 136 leden. Vertoond weid een film, waarin verschil lende verkeersfouten zijn aangegeven, ter wijl ook lantaarnplaatjes werden vertoond, welke gemaakt zijn van de in Opsterlana gemaakte verkeersfouten cn ongelukken Besloten werd. zo mogelijk, nog een ve keerscursus te houden vooral voor hen die een rijproef moeten afleggen. Vergadering A.R. kiesvereniging Beetsterzwaag. Dc A. R. Kiesvereniging te Beetsterzwaag kwam Vrijdagavond in „Ons Huis' bijeen. De opkomst was zeer goed. De heer L. v. d. Veen hield een inleiding over de bevoegdheid van de gemeenteraad. In de plaats van de heer W. Helder, die naar elders vertrekt, werd tot bestuurslid gekozen de heer L. v. d. Veen. Uitvoerig werd nog gesprokon over de candidaatstelling voor de a.s. raadsverkie- ZIDg. Weersverwachting, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond, (opgemaakt te 10 uur v.m.). AANHOUDEND ZACHT Overwegend droog met veel bewolking maar morgen enkele opklaringen. Matige tot zwakke wind tussen West en Zuid- Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere ZON- EN MAANSTANDEN 24 Febr. Zon op 7.3S. onder 13.10 Maan op 13.30, onder 5.59 Uitslag Aanbestedingen Workum. Door het gemeentebestuur van "Workum werd aanbesteed het verfwerk aan in het Stadshuis (in restauratie.'. Hoog ste en laagste inschrijvers waren fa. Wed. Bouwsma met f 3776 er. J. Veldman met 13182. De begroting was f3575. Behoudens goedkeuring zal het werk worden gegund aan de laagste inschrijver. Mantgum, Ten gemeentehuize werd aan besteed de wegverbetering Wmsum-—Baard er. Lucht en Veld—Mantgum—Hogedijk. De begroting bedroeg f 695 707. De laagste inschrijver was fa. N.V. Noord Ned. Wegenbouw Mij. te Harlinger. met f859.500. Hoogste inschrijver was fa. Boese winkel te Nijmegen me: f933.C00. BEETGUM. De chr. kaatsvereniging Reu sje him'' hield een druk bezochte feestelijke contactavond. De heer Faber. hoofdbestuurs lid .sprak een kort propagandistisch woord. BERLIKUM. De bern fan de iepen'oiere skoalle hawwe foar f 450 wettersneed- postsegels oan 'e man brocht. N.B. DIJK. Hedenmorgen is een Ljjempf- melkauto. komende uit de richting Berli- kum, onder ons dorp in de berm van de weg gereden. Een bus met pap ging ver loren. NIJEMIRDUM. De afdeling Nijemirdum en Omstreken van de N.C.L.B. hield on der leiding van haar voorzitter, de heer H. Doorenspleet. een propaganda-avond, waar de heer Bolings van Rotterdam een aantal films heeft vertoond. Bij de uitgang was er een collecte voor het N.R.F. SCHARNEGOUTUM. Het bestuur van de Coöp. Zuivelfabriek heeft een perso- neelsavond belegd. Een leerzame avond, want er waren niet minder dan vier re feraten, Een prettige avond ook, want ook aan ontspanning was aandacht be steed. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Huizen (N.H.(vac. J. Zwynenburgi L. Vroeglnde- weij te Papendrecht. Beroepen tot hulppred. te Delft ds. G. L. Huizing te Dreischor. Bedankt voor de benoeming tot hulp pred. te Julianadorp Callantseog A. J. van Elden a.s. em. pred. te Haarlem. Geref. Kerken. Beroepen te Ocsterend i Hennaarderadeel) cand. J. v. d. Zande te Groningen. Bedankt voor Murmerwoude J. v. d. Zwaan, cand. te Middelburg. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Hil- ve.rsum-Oost M. Baan te Dordrecht. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Leiden W. de Wit te Moercapelle. Prof. dr. W. Banning Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw De minister-president, dr W. Drees, was een der velen, die Zondag gelukwensen kwamen aanbieden aan prof- dr W. Ban ning te Drieberger., docent aan het Nei. Herv. Seminarie., die zijn 65-verjaaróag vierde. Dr Drees overhandigde de jarige de versierselen, behorende by het ridder schap in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Van de zijde der Ned. Herv. Kerk ont ving prof. Banning een brief van dr E. Emmen, terwijl voorts uit kringen van 't bestuur van de P v.d.A., van de Tweede Kamer-fractie, van de stichting „Kerk en Wereld" en van het Ned- Herv. Semina rium belangstelling werd getoond. Tot de vele andere vooraanstaande figuren, die acte de presence gaven, behoorden om. de oud-ministers Vos, Albarda en Joekes. Ook ontving' de jarige talrijke brieven van oud-gemeenteleden uit de plaatsen, waar hij vroeger predikant was. Bijzonder getroffen was prof. Banning door een aantal brieven van hem onbekende men sen, die in Japanse concentratiekampen hadden gezeten en in die moeilijke tijd veel steun hadden ondervonden van zijn geschriften. Prov. Vereniging van Chr. Onder wijzers (essen) De voorjaarsvergadering van de Prov. Ver. van Chr. Onderwijzers (essen) wordt Zaterdag 7 Maart a.s. in „ZaF*n Schaaf" te Leeuwarden gehouden. In de morgenvergadering refereert de heert T. M. Gilhusi te Weesp over „Anti these of synthese?" De middeis sprekt de hear H. K. Schip pers fan Drachten oer: „Oer en lit „De Sünde fan Haitze Hohverdafan U. van Houten." Benoemd het waterschap ..De Dammelaan" te Dar.- tumawoude de heer H. P. Minnema te Dantumawoude. Benoemd tot assistent-directeur aan de Almelose Melkinrichting te Almelo de heer J. A. Kingma te Akkerwoude. Benoemd tot hoofd der Chr. Nat. Sch. te Tiet jerk, de heer K. S. Koopman: on derwijzer te Leiderdorp. Benoemd tot tijdelijk directeur van het chr. zangkoor te Reitsum, de heer K. Akse te Ternaard. Geslaagd Geslaagd voor het praktijkdiploma Ned. Handelscorrespondentie, mej. L. Veltman Ui Leeuwarden,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3