oimciHü LUX TOILETZEEP één tablet Commissie-Lorentz kreeg toch gelijk 01 «n'SlHCCP telkem als U 3 tabletten koopt koart om ehoeke Stormvloed van ongekende hevigheid bevestigde tevens inzicht van Friese deskundigen Indertijd, toen de Zuiderzee afgesloten zou worden, kreeg een staatscom missie onder voorzitterschap van Prof. Dr H. A. Lorentz de opdracht, na te gaan. welke hoge stormvloedstanden verwacht konden worden, als de Afsluitdijk gelegd was. Over het gedegen rapport heeft de commissie acht jaar gewerkt en het loont de moeite, om aan de hand van de thans bekend geworden cijfers na te gaan, in hoeverre de berekeningen van de bij uitstek deskundigen klop pen of niet. Want als er straks nieuwe werken op stapel gezet worden, is het van het grootste belang te weten, of de toegepaste methodes bij de berekenin gen tot de juiste uitkomsten leiden. In de Leeuwarder Courant heeft een des kundige en zeer goed met de geschiedenis op de hoogte zijnde schrijver gemeend, de resultaten van de Commissie-Lorentz te moeten bestrijden aan de hand van de thans hekend geworden vloedhoogten te Harlin- gen. Zijn betoog, dat wij thans nader wil len toetsen, komt kort samengevat op het volgende neer. Friese eis Toen de cüfers van de Commisie-Lorentz gepubliceerd waren, heeft het Friese lid. van de commissie, Ir. D. F. Wouda, hoofd ingenieur van de Prov. Waterstaat in Fries land, aan Ged. Staten geadviseerd, van het Rijk een verhoging van de dijken in Fries land met nog 20 cm. te eisen. Dit advies is gevolgd en na scherpe discussies heeft de Dienst Zuiderzeewerken eindelijk toegege ven. Thans is gebleken, hoe juist deze eis is geweest; terwijl de Commissie-Lorentz een hoogste vloedstand berekende van 3.50 N. A. P. bij Harlingen, steeg de vloed daar op 1 Februari tot 3.68! Ir. D. F. Wou da, en met hem het Prov. Bestuur van Friesland, had dus gelijk en de rest van de Commissie-Lorentz ongelijk. Te haastig Zoals men ziet. op het eerste gezicht sluit dit betoog als een bus. Het lijkt, alsof er geen speld tussen te krijgen is. Bij nader toezien blijkt echter, dat deze medewerker van de Leeuwarder Courant klaarblijkelijk in grote haast zijn artikel schreef. Had hij zich de tijd gegund en eerst het rapport van de Commissie-Lorentz nog eens gelezen, dan zou hij op blz. 205 het volgende gevonden hebben: „Alles samen genomen is de Staatscommissie van oor deel. dat verhogingen (spat. van de Staatscommissie) groter dan de ge noemde niet behoeven geducht te worden en dat, als de dijken overeenkomstig de verkregen uitkomsten zullen zijn verhoogd, men de toekomst zeker met dezelfde gerust heid zal kunnen tegemoet gaan als wan neer de zee niet werd afgesloten en de dij ken op hun tegenwoordige hoogte waren gelaten". Uit deze passage en vooral uit het slot blijkt, duidelijk, welk karakter het werk van de Staatscommissie volgens haar eigen getuigenis draagt. Zü heeft zich niet uitge sproken over de absolute hoogte van de Friese zeedijken, die naar haar mening noodzakelijk is, doch overeenkomstig haar opdracht alleen gehandeld over de verho. gingen die noodzakelijk werden door de afsluiting van de Zuiderzee. En de mede werker van de L. C. is in gebreke geble ven om aan te tonen, dat de geconstateerde hogere vloedwaterstand bij Harlingen een gevolg Is van de Afsluitdijk. Eerst als hij dat gedaan had, zou hij de Commissie-Lo rentz ongelyk mogen geven. Vergelijking sret zou deze medewerker niet gemakke lijk gevallen zijn, de door hem geponeerde (Advertentie) HOESTPRIKKEL. KUCHEN SDan hel, -\ SL'JM-OPLOSSEND Maximaal I 3.000 vooi Lemiter vissers Als vergoadlng lacht naar rampgahlad LEMSTERLAND. Wegens restauratie van de raadszaal werd vergaderd in de bovenzaal van Hotel Boersma. De voor zitter sprak in zijn openingswoord over de nationale ramp, waarna een minuut stilte betracht werd. Daarna kon burge meester Krijger de hulpvaardigheid van de Lemsterlanders prijzen. Uit de ge meente werd een grote hoeveelheid goe deren en een groot bedrag aan geld af gezonden. De vissersvloot is naar de noodgebieden geweest. De vissers moch ten het genoegen smaken 39 mensen te kunnen, redden, hoewel ze graag meer hadden willen doén. De raadsleden stel len daarna het presentiegeld beschikbaar voor het Rampenfonds. Een subsidie voor R.K. Militaire Te huizen wordt afgewezen. Voor diverse scholen wordt het vergoedingsbedrag vastgesteld. Aan de heer A. H. Blaeser wordt eervol ontslag verleend uit zijn functie van Directeur-Boekhouder van het Gasbedrijf per 1 Juni a.s., wegens benoeming naar Sliedrecht, Aan het ETIF wordt een bedrag van f 600.— beschikbaar gesteld voor het in stellen van een economisch onderzoek in de Zuidwesthoek. De N.V. „Over de Brek- ken" krijgt de jaarlijkse vergoeding van f500.'ten behoeve van de verbinding van de Brekkenpolder met Lemmer. Er zullen in de gemeente acht woning wetwoningen gebouwd worden voor klei ne gezinnen. Twee woningen worden on bewoonbaar verklaard. Wegens gebrek aan sollicitanten kon geen onderwijzer aan de o.l.s. te Lemmer worden benoemd. De tweede ambtenaar van sociale dienst keer weer volledig terug in deze dienst. Hij v/as tijdelijk uitgeleend" aan Gemeen tewerken, maar de drukte bij de sociale dienst maakt zijn terugkeer weer nood zakelijk. Tenslotte werd besloten maximaal f3.000.— beschikbaar te stellen voor de Lemster vissers, die naar de noodgebie den zi.in geweest als tegemoetkoming in de door hun gemaakte kosten, Visioen van prof. Thijsse Het kaartje, afgedrukt op pagi van het tweede blad. is het toekomst visioen van Prof. Thijsse. dat deze eens publiceerde in het Landbouw kundig Tijdschrift. Hoewel wij het reeds tweemaal eerder opnamen, heb ben wij toch gemeend, het in ver band met de actualiteit ook ditmaal te moeten afdrukken. stelling te bewijzen, hoewel wij moeten toe geven, dat enkele andere cijfers in zijn richting lijken te wijzen. Bij Oude Schild op Texel steeg de vloed 16 cm. hoger dan de Commissie-Lorentz berekende en bij Den Oever zelfs 29 cm. 4 Maar deze storm blijkt met bijzondere heftigheid langs onze kusten huisgehouden te hebben. Onvoorstelbaar en onbereken baar moet zi.jn kracht geweest zijn, wanl overal langs onze kust ten Zuiden van Vlie land steeg het water hoger dan het ooit eer der gemeten werd. Wü beschikken over de voorlopige op name der vloedhoogten van 16 waarne mingsposten, enkele ver in het binnen- land geplaatste buiten beschouwing ge laten. Gemiddeld steeg de vloed daar ruim 47 cm. hoger dan by welke vloed ook in de laatste 75 jaar. Wie dit cijfer vergelijkt met de hierboven opgesomde van resp. 18, 16 en 29 boven de bereken de van de Commissie-Lorentz. kan voor lopig tot geen andere conclusie komen, dan dat deze stormvloed het werk van deze commissie veeleer bevestigd dan aangevallen heeft. Conclusie Deze uitkomst doet niet te kort aan de verdienste van Ir. Woüda en het Prov. Be stuur van Friesland, die de belangen van Friesland, verdedigden toen dit nodig bleek. De jongste stormvloed heeft bewezen, de 20 cm. extra verhoging van de zeedijken, geen overbodige luxe was. Friesland mag daar terecht dankbaar voor zijn. Anderzijds blijft het werk van de Com missie Lorentz hierdoor onaangetast. Prof. Dr. J. Th. Thijse, de directeur van het Wa terloopkundig Laboratorium te Delft, heeft in het te Groningen gehouden Wadden symposium enkele jaren geleden gezegd „De toestand na de afsluiting is voorspeld door de Staatscommissie-Lorentz". Hij kan zijn uitspraak ook nu nog volhouden. En als straks onze deskundigen een here- kening opzetten over de invloed, die de afsluiting van de zeegaten zal hebben op de waterstanden langs onze kust, clan kun nen wü, dank zü deze verschrikkelükc storm, vertrouwen hebben in hun bereke ningen, Ook al zullen zij nimmer enige ga rantie kunnen geven ten aanzien van dc kracht en de uitwerking van een storm in de toekomst. Uitslag Aanbestedingen Ferwerd. B. en W. van Ferwerderadeel hebben de bouw van twee bruggen in de weg Ferwerd-Birdaard. gegund aan de fa A. J. Waterlander te Oudehaske. voor de som van ƒ66.200. Deze bruggenbouw maakt een onderdeel .uit van het plan tot algehele ver betering van de weg Ferwerd-Birdaard. W0ns. Het gemeentebestuur van Wonser. deel heeft het leggen van een riolering te Makkum gegund aan de fa Drzaisma te Pi- aam voor ƒ6994. Uw winkelier geeft U terstond bij aankoop van drie tabletten een vierde tablet gratis. Echte lux toilet zeep. de zeep van de filmsterren. Hij haalt echter - in Uw bijzijn van de tabletten de buitenste wikkels af, want deze moet hij naar de fabrikant zenden. Wees er direct bij DIT BUITENKANSJE DUURT MAAR KORT! tr r ii v AFLOOP VERKOPING Koudum. Woensdag is finaal publiek ver kocht de arbeiderswoning Bakkersteeg nr 1, laatst bewoond door H. Feenstra, aan Th. v. d. Veer alhier, voor f990. Nij Beets. De boerderij gr. 7.50 ha van de veehouder Gj. de Vries is onderhands ver kocht aan de veehouders Kuper en Veenstra. Het slagershuis van slager Schaafsma is on derhands verkocht aan de slager J. Slaage. Deze verkocht zijn woning aan veehouder K. de Haan. Stiens- Donderdag is provisioneel ver kocht het huis met werkplaats en tuin aan de Pieter Jellessingel, laatst bewoond door de heer K. Roeda. Het bod was f 5600 Bij een onderhandse verkoop is de heer J. Visser, caféhouder te Wier, eigenaar ge worden van de boerenhuizinge aan de Kou- deweg onder St Jacobiparocle, bewoond door de heer M. Steenstra. AUGUSTINUSGA. Uit het jaarverslag van de Sportvereniging blijkt de afdeling gymnastiek een goede vooruitgang te ma ken; de andere afdelingen lieten nog al te wensen over. Er was een batig saldo van f 55. BALK. De afd. Gaasterland van de C. B.T.B. heeft een praat-dag gehouden, waar de heren H. M. Gerbrandy, Nijland; S. de Vries van Britsum en ir L. Eringa van Leeuwarden zeer veel vragen over een grote keur van onderwerpen hebben beantwoord. BERLIKUM. Spelenderwijs zakten hier twee jongens door het ijs; de één wist zichzelf te redden, de andere werd door omwonenden weer op het droge gebracht. ia liet S£o(iinkryk Een Amerikaanie feuilleton door Dr James H. Hunter „Sam en ik gaan vanmiddag terug naar Toronto. Ik wil de baas spreken. We zien je wél op het tuinfeest in Rideau Hall in Ottawa. Volgende Woensdag, denk ik'' „Ik wist niet, dat jullie daar ook naar toe zouden gaan", zei Malcolm. „Ik moet er zijn en Stone zal wel een uit nodiging voor Sam hebben. De gasten wor den wel nauwkeurig nagegaan, maar je kunt nooit weten. De kameraden mochten eens wat gewapende mannen naar binnen smok kelen om de tuinpartij in het honderd te .ia- gen. We laten onze boot hier en gaan mat de auto naar Toronto" Een uur later vertrokken MacKellar en Peake. Ze waren nauwelijks weg, toen dr Tresham het gezoem van een vliegtuig hoor de Hij vernam aan het lawaai, dat het laag vloog. Een ogenblik later kwam het vlak over zijn hut, maakte een scherpe bocht over het meer en daalde tegen de wind in, Het taxiede met grote snelheid naar de hut. Dr Tresham pakte de kijker en was verbaasd Borovitch naast de piloot te zien zitten. „Nu moet ik oppassen en mijn rol spelen", zei hij grimmig. Toen het vliegtuig zijn haventje binnen kwam, liep de geleerde langzaam het pad af om de Rus te begroeten. Hij was blij toe. dat de piloot geen aanstalten maakte om er uit te komen, nu zou dc gast in ieder ge val niet lang blijven. „Het is prachtig, kameraad", begroette Bo rovitch hem. ..Toen ik je brief kreeg' zei ik Kijk, daar heb je een man naar mijn hart" „Dat verhoede God", dacht Malcolm. En luidop zei hij..Ssst. sst. ik ben dr Tresham immers. Wat wéét de piloot „Alleen dat de grote geleerde één der on zen is geworden. Kameraad, dit is prach tige opzet, de schitterendste, die ooit bedacht is. Heb je ndg last gehad „Helemaal niet! Hij zou me doodschieten, haald, toen ik alleen in de nut was. U blijft toch even „Nee, neeIk moet dadelijk weer weg. Dit zijn drukke dagen, kameraad, Ik heb een fles bij me, zie je We zullen even drinken op de grote dag en het succes van onze plannen" „Nee, nee! Dr Tresham drinkt niet" „Schitterend, schitteren 'dVertel me eens, hoe ben je van het lijk'-afgekomen 7" „Ik heb geen lijk gezi>n. Mijn broer ging gewoon weg, zoals kame aad Vasiloff al ge zegd had, en dr Treshar:' r?ing gewoon door" was het snedige antwo® De Rus wierp zijn 1 Cd achterover om ruimte 1e geven aan cé $averende lach. „O, kameraad, daar i «t ik op drinken. Het is ongelofelijk. Maj wacht eens! Heb je al plannen „Ik heb ze allemaal fhnen mijn bereik. Sommige in mijn hoofd en de andere in mijn bureau in Toronto. Ze komen heus wel op tijd. Morgen ga ik oPj^eis in verband met het tuinfeest in Ottaw; ;aar ik kameraad Vasiloff zal ontmoeten. hem enige inlich tingen zal geven" „Prachtig. Nog één qaB .leb je kameraad Trager gezien Dr Tresham knikte'-, tigend. „Trager kwam hie^^ jme te helpen, maar het werk was ter de rug. Hij werd gevolgd door ef Pjyre Sam Peake van de F.B.I., die nc :Kt mijn deur op hem schoot. Trager h; da mijn plan in het honderd gejaagd" Het gezicht van de »®étvok. „Hij werd hierheen! !d, zeg je „Ja 1" „Waar is hij nu 1 I „Dat weet ik niet. ld heeft hem met een auto opgehaald" „Was hij dood?" „Niet toep. bij pier vai: an ging" „Daf is- Slecht faienwsv rtaméraad. Trage» -had me hier moeten ontmoeten. Die stom meling Die idiootHij had voorzichtiger moeten zijn. Ik heb hier de lijst van de meest vooraanstaande kameraden in Canada en de V.S.. Bij degenen, die op onze bijeen komst worden verwacht, staat een sterretje. Daar moet jij voor zorgen, kameraad en hem aan kameraad Vasiloff geven. Je staat er met je leven borg voor" „Dat komt in orde. Maakt u zich maar geen zorgen" „En laat ons nu drinken op de grote dag en het succes van al onze plannen, jij met water en ik met wijn. Op onze plannen riep Borovitch. „Op onze plannen herhaalde de geleerde, „en mogen de onderdrukkers van het volk voor eeuwig vernietigd worden „Dat is een prachtige dronk, kameraad „Ik meende al u daar een plezier mee te kunnen doen", was het ironische antwoord. HOOFDSTUK XXIII. Het tuinfeest De zon bescheen niets dan rijkdom en pracht op het tuinfeest op Rideau Hall, de residentie van de gouverneur-generaal in Ottawa. Voor de haute volée van Canada was dit dè gebeurtenis van het seizoen. Am bassadeurs, diplomaten, staatslieden en po litici van over de gehele wereld ontmoetten er geleerden, journalisten en andere voor aanstaande mensen. Alles wat meetelde in het maatschappelijke leven van Ottawa was daar te vinden, ofschoon, zoals inspecteur MacKellar tegenover dr Tresham opmerkte, hij een vrij aanzienlijke hoeveelheid kaf on der het koren opmerkte. De dames in hun rijk gevarieerde toiletten gaven kleur aan het schouwspel, waartoe ook het rood en goud van de uniformen der leden van de R.C.M.P., die n vrij grote getale door de tuin zwierven, bijdroeg, Dr Tresham had zijn opwachting gemaakt bij zijn hooggeplaatste gastheer en gastvrouw en slenterde daarna door de tuin. Hij was net bezig een kopje thee te drinken en een gebakje te eten, toen de detective bij hem kwam staan. MacKellar was ótt-.buj'ger. DONKERBROEK. Onder leiding van de lieer J. Oosterhuis werd in Pro Rege een districtsvergadering der Zuidoosthoek van de Kristlik Fryske Lanbou Jongerein ge houden. De leden van de C BT. B. en van de vereniging vootr Bedrijfsvoorlichting waren uitgenodigd. Dr, Van der Sluis, die renarts bij de Gezondheidsdienst voor Vee in Friesland, hield een belangrijk onder werp over „Besmettelijke veeziekten'. ECHTEN. In de vergadering van de „Jongerein' sprak de heer Koopmans, op zichter van de veenpolder van Echten over het ontstaan en de ontwikkeling van deze polder. Van de gelegenheid tot het stel len van vragen werd een dankbaar ge bruik gemaakt. ECHTENERBRUG. In de Geref. kerk werd. uitgaande van vereniging „Blinden- Penning", voor 160 kinderen een aantal lichtbeelden vertoond- Ook voor de oude ren was er een soortgelijke bijeenkomst, tijdens welke de chr. zangvereniging „Looft den Heer' medewerking verleende. Er konden 58 nieuwe leden worden inge schreven. GAAST- De begrafenisvereniging heeft het afgelpen jaar vijf maal dienst gedaan: de kas sloot met een batig saldo van f 446,17. Tot grafdelver werd benoemd de heer K. J. de Boer. Het aantal leden van dc vereniging bedraagt 162. HEEG. Vrijdagmorgen is bij de drie sprong te Sytshuizen de chauffeur E. Wa- linga te Heeg. met een truc achteruit in de sloot langs de weg gereden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. KOLLUM. De 1.Jongerein"-afdeling ..De Ontwikkeling' heeft een excursie gemaakt naar Donkerbroek, waar de nieuwe zui velfabriek en twee fokbedrijvcn bezichtigd werden. Ook werd een bezoek gebracht aan de Volkshogeschool te Bakkeveen. MAKKUM. Tot bestuurslid van de Ver. voor Chr. Schoolonderwijs is gekozen de heer J. Oosterhaven. TWIJZELERHEIDE. Tijdens de leden vergadering van de Geref. school werd tot bestuurslid gekozen de heer Th. van Lingen. URETERP. Het ledental van de Coöp. Boerenleenbank bedraagt 332 en de inge legde spaargelden belopen f 1.714.712,49. De winst van ongeveer f 8.000 werd bij de reserve gevoegd. URETERP. Tijdens de vergadering van de „Vogelwacht en Bescherming" is be sloten nestkastjes bij de lagere scholen aan te brengen en tevens om bordjes bij de ingang van de vogelbroedplaatsen te plaatsen. Ook besloot men tot contributie verhoging. WIERUM. In de plaats van de heer S. Bosgra werd de heer R. Bergsma gekozen als bestuurslid van de Geref. schoolvereni ging. WIJNALDUM. De heer W, Leistra zal de plaats van de heer G. Fennema in het bestuur van de begrafenisvereniging4 ,,De laatste Eer" innemen. De vereniging be schikt over een flink batig saldo. JISLUM. Naar wij vernemen zal het raadslid dhr. R. v. d. Woude zich niet weer als zodanig beschikbaar stellen. De heer v. d. Woude'was jaren raadslid voor 'de A.R.-fractle.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3