Hulpacties gaan gestadig door Grieperig AKKERTJES Blauw-Wit '34 laat een kostbare veer! Christelijke Wandelsportbond steunt Vierdaagse te Nijmegen Nationaal Rampenfonds f 57.- millioen Zaterdagavond was in totaal f 57 mil lioen in het Nationale Rampenfonds ge stort; De radió-aclie „Beurzen open,'dijken dicht", dié Zaterdagavond vanuit de Phi- lips-schouvvburg in Eindhoven weer enkele uren met beeld en geluid ..in de lycht" was, heeft opnieuw het halve mil lioen' overschreden. "De uitzending sloot ■met "een totaal bedrag van f 1 307.593.80. IA deze uitzending kwamen weer velerlei staaltjestot uiting van de bereidheid tot geven, welke ons volk heeft gegrepen na de watersnoodramp. Het was de bekende ..parade der grote en kleine bedragen" doorspekt met nieuwe initiatieven cn nieuwe acties. De actie ..Mouwen omhoog, ons land moet droog" van alle onderdelen der pad vinders. en padvindstersbeweging in Ne derland heeft bijna twee ton opgebracht. I-Nieuw Guinea verzamelde ruim f 100,000 voor het Rampenfonds. De gemeenteraad van Coventry (Eng.) schonk 3000 pond sterling. De Deense rijkspolitie f 15.000. Arnhem heeft het millioen overschreden. Personeel ministerie Landbouw bracht f 100.:000 'bijeen. Prins Bernhard ontving Ameri kaanse en Engelse giften Via de Ver- Staten terugkerende van zijn laatste reis naar Midden- en Zuid- Amerika. heeft Prins Bernhard destijds een bezoek gebracht aan de Fairchild 'vliegtuigfabrieken te Hagerstown. Met "n herinnering aan dit bezoek hebben de Fan-child vliegtuigfabrieken thans aan de Prins een cheque van 10.000 dollar gezon- déren schrijven Boier en boter 'De' ..Leeuwarder Courant" schrijft n.a.v. het 'wetsontwerp, dat beoogt misleidende Aanduidingen van margarine bij de aanprij zing strafbaar te stellen, het volgende Er is één ding, waarop we de minister zou den willen wijzen. Misschien haalt hij nooit boodschappen voor zijn vrouw, maar als hij het doet. mo--t hij op een Zaterdagmid dag eens een tijdje in de winkel blijven staan. Dan zal hij merken, dat als er „bo ter'' wordt gevraagd, een pakje margarine op de toonbank wordt gelegd. Niet één maal. maar tienmaal. Men noemt een merk óf zegt ..boter", maar bijna nooit marga rine. En het. lijkt ons een hele toer om dit groeiend volksgebruik dat in wezen voor de boter veel erger is dan de zuivel- fantasie der margarinefabrikanten door middel van de wet te keren. Het bordje „margarine" waar de politie zo op let is er al een farce door geworden. Gevaarlijke afwenteling „Burgerrecht" schrijft: "Ér "is geen "enkele kunst aan om met veel ;ophéf in de bladen te laten mededelen, dat men 1000 voor het Rampenfonds geeft, in dien nien op donaties aan andere zeer nut tige instellingen een gelijk bedrag bezui nigt. Dan immers betaalt niet hij, die voor èe milde gever wordt aangezien, maar doen de andere instellingen dat. Dit is te ernstiger, omdat vele van deze -Instellingen toch reeds op een zeer wankele financiële basis rusten, zulks tengevolge ■van de fiscale politiek, die allerlei chari tatieve instellingen in nood heeft gebracht. Een vraagstuk, waarover o.a. ..De Linie" .een en ander maal heeft geschreven. Waar moet het met onze kerken, chari tatieve en culturele instellingen 'naar toe, als men zijn giften voor het Rampenfonds -daarop verhaalt Eén tweede rubriek die zich bedreigd voelt door de afwenteling zijn de artfsten 'en ook de middenstanders die niet strikt noodzakelijke- artikelen verkopen. Deze twee igroepen gaan reeds ernstig de weer slag ondervinden. Engagementen worden afgezegd men heeft op het ogenblik geen lust in, uitvoeringen. Prachtig. Maar deze mensen moeten ook leven. Denkt men daar wel voldoende aan Laat men toeh oppas sen. dat men. in zijn zeer te prijzen barm hartigheid jegens de slachtoffers van de nationale ramp. niet tegelijk onbarmhartig is met betrekking tot- anderen.. Bovenmenselijke iaak De ..Nieuwe Rotterdamse Courant" schrijft over de in de lucht hangende benoeming van een gouverneur-generaal van Nieuw- Gyifiea Dat burgemeestersbenoemingen in Ne derland dikwerf een strijd tussen politieke stromingen te zien geven, is maar al te be kend. Een andere kwestié is, of de benoe ming van een gouverneur over een gebied als Nieuw-Guinea nu ook binnen het ter rein van een dergelijke strijd moet wor den getrokken. Nieuw-Guinea staat, hoe dan ook, aan het begin van zijn ontwikke ling en openlegging. Het begrip „achterge bleven gebied" is, in verband met de eisen door een moderne wereld gesteld, gedoemd langzaam doch zeker te verdwijnen. Dat wil zeggen, dat. wat Nieuw-Guinea betreft, de plannen betreffende de opbouw van het land spoedig vaste vorm zullen moeten gaan aannemen. Nu de vraag van de poli tieke status vooralsnog buiten de discussie werd gebracht, is het meer dan ooit nood zakelijk, dat er in Nieuw-Guinea een man wordt benoemd, berekend voor een schier bovenmenselijke taak. Een taak. waarvan velen hier te lande bovendien graag zouden zien, dat zij op zo kort mogelijke termijn zekere concrete resultaten afwerpt. De kans om het in deze richting te leiden be staat alleen, wanneer hier primo snel ge handeld wordt en secunelo naar een figuur wordt gezocht van grote capaciteiten en kennis, moderne allure en brede visie. Zul ke figuren zijn stellig niet dik gezaaid en het valt te betwijfelen of zij voor zover thans beschikbaar voor een dergelijke post wel in alle voor de benoeming in aan merking komende stromingen" kunnen woi-den gevonden. den, bestemd voor het Nationaal Rampen fonds. De vice-president van de maat schappij voegde hier privé 500'dollar aan toe. De Prins heeft uit Engeland een aantal cheques van anonieme gevers ontvangen, bestemd voor het Nat. Rampenfonds. Via de pers wil hij deze gevers gaarne Zijn grote erkentelijkheid betuigen. Drie Nederlandse zeerovers uit Tanger uitgewezen Drie Nederlanders, opvarenden van het piratenschip „Esme", dat op 4 October j.l. in de Middellandse Zee het schip „De Combinatie" overviel cn leegplunderden, zijn op verzoek van de Nederlandse ge zant in Tanger bij een besluit van het in ternationale bestuur buiten het territo rium van dit gebied uitgewezen. Het zijn de kapitein van de „Esme", E. J. E„ cn de beide opvarenden F. B. en J. J. van D. Een verzoek van de gezant is voor een uitwijzing bij het speciale statuut al daar vereist. De drie mannen zuilen nu naar Mar seille worden overgebracht, om aldaar '«e worden berecht, zo vernemen, wij. Zoals bekend, kwam de „Esme" m de nacht van 4 October langszij „De Com binatie". Gemaskerde en gewapende pira ten besprongen het schip, overmeester den de bemanning en zetten de mannen gevangen in de verblijven. Eerst op 17 October verlieten de zeerovers, het schip en op 27 October kwamen de mannen van „De Combinatie" uitgehongerd en bevuild op de rede van Tanger aan. De rovers hadden voor een waarde van 100.000 dollar aan Amerikaanse sigaretten buit gemaakt, zoals later was gebleken tijdens het proces tegen de Amerikaan Sydney Pa ley, die tezamen met de voortvluchti ge Elliot Forrest- de overval op het Neder landse schip had beraamd. Beiaardier 1. Vincent overleden Op 84-jarige leeftijd is gisteravond in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht overleden de beiaardier- J. Vincent. Jacob Vincent werd op 4 December 1868 te- Amsterdam geboren, waar zijn vader het beroep van koopman uitoefen de. Na. de lagere school bezocht, hij het gymnasium te Zetten. Hierna ging hij zich aan de muziek wijden. Hij kreeg piano- en orgellessen van de heer K. A. Willeumier, en later harmonie en contra punt van de heren Pomper en Tiggers. In 1893 trad hij in het huwelijk met Geertruida Johanne Meyer te Amsterdam. Uit dit huwelijk werden drie kinderen geboren; zijn jongste dochter is de be kende zangeres Jo Vincent. Op 1 Maart 1900 werd de heer Vincent door H.M, Koningin Wilhelmirja aange steld als beiaardier van het Koninklijk Paleis in de hoofdstad. Negen-en-twintig jaar later werd hij benoemd tot be.iaar- ,d.fer van de .Si. Laucenstoren -te Weesp".: En een "jaar "daarna van' "de"'j'qrep. té Mon nikendam. Bij de viering van zijn zilveren jubi leum als beiaardier van het 'Paleis, werd hij .benoemd tot Ridder in de Huisorde van Oranje en na veertig jaar trouwe dienst tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Van zijn hand verscheen een aan tal composities voor piano, orgel en bei aard. Einde dezer week voortzetting Benelux-besprekingen ■Dé ministeriële Beneluxcoriferentie, die Zaterdag jl. in Valkenburg in hotel „Prinses Juliana" bijeenkwam, zal Zaterdag a.s. in Lqik worden voortgezet. De besprekingen konden de vorige week niet tot een einde worden gebracht. De diphterie In de opgave van het aantal aangegeven gevallen besmettelijke ziekten over de week van 8 tot en met 14 Februari jl. staan 87 ge vallen van diphterie vermeld. Groningen 2. Drenthe 1, Overijssel 2, Gelderland .8 (te Ermelo 51, Utrecht 3, Noord-Holland 14, Zuidholland 28 (De Haag 13, Rotterdam 8), Noordbrabant 13 (Dongen 9), Limburg 16. Rillerig en koortsig? Als IJ morgen niet ziek wilt zijn neem dan voor U gaat sla pen een glas hete melk of thee eneen paar die helpen direct! J Voetbal Frankrijk Nederland (Profs) Het elftal der Nederlandse professionals dat op Donderdag 12 Maart a.s. in het Pare der Princes te Parijs tegen Frankrijk speelt ten bate van de slachtoffers van de watersnood in Nederland, is als volgt sa- samengesteld De Munclc (F.C. Koeln.), De Kubber (Girondins Bordeaux) De Vróet (Rouaan) Schaap (Rasing Club de Paris), ,van dei- Hart (Rijssel), Timmermans (Nimés). Appel (Reims), Wilkes (Turijn), Van Geen (Nantes), Rijvers (St. Etienne), De Harder (Girondins Bordeaux). Reserves zijn: VreekenNantes), Van Lent( Lens) eri Roehrig (Roeubax). Appel zal als.techtrsche leider fungeren, terwijl de Franse voerbalbond een verzor ger zal aanwijzen. Naar wij van Theo Tim mermans nader vernemen hebben alle Ne derlandse spelers, die in Franse clubs uit komen, zich bereid verklaard in het pro fessionalteam van Nederland te spelen, terwijl hun-.cl-ubs.-,geen -bezwaren-. hebben gemaakt. 44. „Kom", zei dé "officier en hij stond op. „Ik ga -de- geschiedenis" uitvoerig aan de koning vertellen. Straks-moet jij zelf bij hem komen, want-hij .wil natuurlijk het naadje van dc kous -weten. Kleed je eerst maar even aan, danykóm ik je di rect wel halen. Een hapje "eten lust je zeker ook wel? Prachtig;ikvzal eens even Om het Schaakkampioenschap van Friesland De uitslagen van. dc finale om het per soonlijk schaakkampioenschap van Fries land zijn als volgt: E, PloeghM, Jaasma 0—1 H. KramerM. Jaasma 0—1 E. PloeghD. J. Boven 10 E. de BoerTh: v. di.Tolï)—-1 De inha.alpartij PloeghJaasma had 'n opwindend verloopi Via de Zweedse va riant van de Tarrasch verdediging had Jaasma overwegend, spel.yeten te verkrij gen op de damevleugel. Toen Ploegh te lang talmde om zich op de andere vleugel tegenkansen te scheppen, forceerde Jaas ma een doorbraak en stond., dank zij een sterke vrij pion reeds gewonnen toen Ploegh zijn bedenktijd overschreed, Tegen Kramer had Jaasma het minder gemakkelijk. De Friese kampioen' - had spoedig het voordeelder beide raads heren en door een schijnoffer maakte Kramer na de openingsphase *n pion buit. Er volgde een stormloop op Jaasma's ko- ningsveste en na een fraai-kwaliteitsoffer was het mat niet meer te pareren- Ploegh beantwoordde de Hollandse ver dediging van Boven met sterke positionele penen. Aldra was zijn minderheids- aanval een rem op Boven's-aspiraties op. de koningsvleugel. In moeilijkheden geko men deed Boven ook nog enige zwakke raadsheerzetten. waarna Ploegh snel in beslissend voordeel kwam. De Workumer voorvechter De Boer speelde een riskante opening' tegen Van' den Tol. Laatstgenoemde-"verkreeg door een tijdelijk pion-offer groot'Stellingsvoor deel wat-resulteerde, in pionwinst, Toen De Boer daarna stukverlies oyer het hoofd, ig'.was. Jiet,pleit.,spoedjjg beslecht, Dé'stand is nüjaji volgt; L.'en'2' Kramer.-, éj{'van' den'Tol' 2'iift 2:'3'. Pfo'e'gh 2' uit"3 4- Mulder van Leens Dijkstra 1 uit. 2; 5. Jaasma 1 uit 3: 6. Blokker' V:'uit 1; 7. D. Boven >4 uit 2; -8. De *Boër=0 uit 3. 1 A.s. Zaterdagmiddag'wordt'het tournooi in De Klanderij te Leeuwarden voortgezet Het programma luidt: KramerMulder van Leens Dijkstra JaasmaD. Bqven Van den TolPloegh De BoerBlokker. met de kok gaan praten. Tot straks dan. Zacht viel de deur achter hem dicht. 'Pikkó's ogen glinsterden. Wat. voelde hij zich gelukkig. Hij wilde wel hardop hoera roepen, maar hij wist niet of dat wel mocht in dit deftige, stille paleis. Behage- lijk strekte-hij zijn armen. Jongens, wat een avontuur. Vlug wipte hij dan het bed uit, waste zich en kleedde zich aan. Door een ven ster kon hij op het slotplein kijken: Het was daar een drukte van .ie welste. Rij tuigen werden naar buiten gereden en gepoetst, paarden werden geroskamd en herauten reden uit met grote perkamen ten onder de arm. Er was zeker iets be kend te maken. Harkemase Boys winnen zwakjes lh' Hark. Boys nestelden zich iets steviger aan de kop door een I2 overwinning op Makknmi Blauw Wit '34 verloor twee kostbare puntjes aan de gasten uit Heeg, terwijl de wedstrijden WorkumO.N.S. en Q.V.C.-Leeuw* Zwaluwen werden afgelast. van de dag en deponeerde de bal rustig in het ledige doel, 01. De klad zat er bij de BI.-Witters ter dege in, en Heeg behoefde zich niet meer in te spannen am de aanvallen van Bl.- Wit in de laatste 15 minuten te doen mis lukken. Toen scheidsrechter v, d. Meer hét einde aankondigde van deze zware cn forse wedstrijd, was Bl.-Wit een geslagen ploeg. Eindstand 01. MakkumHark. ïfoys 12 De gasten speelden de eerste drie kwar tier voor de wind en gingen na enig ver kennen tot de aanval over. Nadat enige kansen door onzuiver schieten te niet'gin gen, had midvoor Bai'ger ma 20 minütên spelen succes, toen hij dé hal öp hat mid denveld te paken kréég en een'zuiVer© tref fer plaatste-01. - -• Makkum speelde echter een prima par tijtje voetbal en ondanks" ërrige invallers maakten zij het de Boys soms verbazend lastig. De gelijkmaker hing in de lucht en nog voor rust bracht midvó'or Siemonsma de balans weer in evenwicht, 3,1. Een mooie kans om nog voor de'thee door Rein- sma de leiding' tc nemen uit een corrier die door Zwaan keurig voor doel werd ge plaatst, werd door de 1.buiten jammer gè- noeg niet benut. Ook m de tweede helft ging' de strijd aardig gelijk op, maar tenslotte waren het de Boys die na 30 minuten..spelen.het win nende doelpunt wisten te maken. Het was midvoor Barger die met een ver .en raak schol de zege veilig stelde. Wel probeerde Makkym om één puntje thuis te,houden, maar de tijd hiervoor- bleek te.kort. Eind stand 12. BI. Wit '34Heeg 01 Weinig schoons valt er te vermelden van deze wedstrijd, waarin, de thuisclub zich door een blunder in dc -verdediging, twee kostbare puntjes liet.afsnoepen. De bl.-Witters kwamen-met 4 invallers tussen de lijnen, en het te doorzichtige spel van de voorhoede liep steeds te plet ter op de stoere defensie- van Heeg, Ook bij de gasten bleek de voorhoede niet op schot te zijn, en van weerskanten werden verschillende kansen om zeep gebracht. Het veld was zeer zwaar' te bespelen, waardoor een zuivere balcontrole haast onmogelijk was. Even voor de rust gebeurde er iets dat voor de thuisclub de nederlaag zou be tekenen.Heeg had één van..zijn weinige aanvallen opgezet en de bal kwam ge vaarlijk dicht bij dc Bl.-Wit-doelmond. De keeper van Bl.-Wit liep uit, maar een misverstand tussen, hem pjl één. der backs was oorzaak dat het 'leder niet'tijdig uit de gevaarlijke zone werd weggewerkt. De midvoor van Heeg kreeg hierdoor de kans In de jaarvergadering van de Ned. Chr. Wandelsport Bond, die Zaterdag te Rotterdam- Zuid is gehouden, heeft de voorzitter, de heer .P. Taekema, meegedeeld, dat, het b'onds- bcstuur van mening is, dat er slechts één Vierdaagse kan zijn en wel die van Nijmegen. „Er bestaat een groot er niet te verdoezelen verschil tussen de Vierdaagse van Nijme gen en vier dagen wandelen n Apeldoorn", aldus de voorzitter. In deze vergadering is voorts met vreugde geconstateerd, dat het ledenaantal de 1000 heeft overschreden, ter wijl ook het wandelprogramma 1953 werd goedgekeurd. zijn openingsrede zei de voorzitter het delsporlevenemcnt, dat sindsdien zijn weer ga niet heeft gekend. Deze bond heeft' er zijn stempel op gedrukt en een sfeer weten te scheppen zo uniek, dat iedere nabootsing wel een zeer slecht surrogaat moet zijn". „Mocht de NWB het gewraakte besluit op kloeke wijze intrekken, dan zal uw bonds- bestu-ur trachten de eerste te zijn om het NWB-bestuur daarmede te complimenteren" aldus de heer Taekema. In het jaarverslag van de secretaris, de heer E. v. d. Stal te Amsterdam, kwam: ,tot uiting, dat het ledental de 1000 is gepasseerd en dat het wandelseizoen 1952 voor de Bond buitengewoon bevredigend is geweest. .Niet minder dan 21.000 wandelaars verschenen aan de start, tegen 16.000 in het vorig jaar. Wat aangaat het verslag van de penning meester C. Prins te Sliedrechtuitvoerig is gesproken over de ereschuld, doch er werd een bevredigende oplossing gevonden. Hierna.kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Ge- en herkozen werden de heren E. v. d. Stal. C. Prins. K. W. Vink, W. M. Box hoorn, P. Taekema en A. J. Mengerink te Zutpheri, terwijl afscheid werd genomen van het bestuurslid B, J, Kappers, Het. wandelprogramma '53 en enkele voor- stellen:, van het- bondsbestuurwerden, goed- ■gckaurd'waarn'a, nCg- yerscMllende onderwér pen' besproken we. den. GesJaagd damtournooi De damclub „Nut en Nocht" te Tiet jerk organiseerde Zaterdag in Café Venema, Zwartewègsend, een tournooi in 3 klas sen. De inschrijving was uitsluitend open gesteld voor spelers woonachtig in Tiet- jerksteradeel of althans aangesloten' bij een in die gemeente gevestigde club, In de hoofdklasse, waarvoor slechts 4 spelers hadden ingeschreven, vormde -het kampioenschap der gemeente dc inzet. De fraaie beker, voor de kampioen be schikbaar gesteld door het gemeentebe stuur, werd, evenals verleden jaar, ge wonnen door J. I-Iuizinga (Bei-gum) via remises tegen R. Leegstra (Valom) en Y. de Vries (Bergum) en 'n overwinning op Joh. Boonstra (Noordbergum). In le klasse w.erden H. Venema (Rij- perkerk) en P. Veenstra (Suawoude) groepswinnaar, met. re-sp. 5 uit 4 en 3 uit 2. De wisselprijs een lauwerkrans was voor Venema, dank zij diens beter gemiddelde. Voor de 2e klasse was de belangstel ling het grootst, Groepswinnaars worden hier A. de Haan (Suameer), O. Klaver (Oostermeer) en G. v. d. Wal (Garijp) all ehmet 6 punten; verder K, Burüma (Tiétjerk) en G. Bosnia (Garijp) beiden met 4 punten. Om de wisselprijs een door de Prov. Friese Dambond geschon ken plaquette zal eerstgenoemd drie tal deze week herkampen. In alle klassen werd aan de groepswin naars tevens een medaille uitgereikt. De organiserende club, die van plan is het verleden jaar voor het eerst gehou den tournooi t.ot een jaarlijkse traditie 'te maken, kan op een geslaagde damdag te rugzien. te betreuren, dal; de vergadering niet als aanvankelijk was vastgesteld in Leer dam kon worden gehouden. De nationale ramp werd er oorzaak van, dat de jaarlijkse reünie thans in Rotterdam moest worden belegd: In sobere bewoordingen herdacht de heer Taekema allen, die tijdens de overstro ming om het leven zijn gekomen, waarna de aanwezigen één minuut stilte in acht namen. Sprekend over het afgelopen jaar, merkte de voorzitter öp, dat de NCWB geen reden heeft lot klagen. Het ledental groeide, ex- konden verschillende nieuwe contacten wor den gelegd en met dankbaarheid mag wor den geconcludeerd, dat de periode van con solidatie thans practisch ten einde is. Ver wees hij erop, dal het bestuur in het Centraal Verband van Chr. Sportorganisa ties het voorstel heeft gedaan dit Centraal Verband een nieuwe, meer suggestieve naam en taak te geven om zodoende de mogelijk heid 'te»schepp'en over een permanente orga- ;atie te beschikken, die uil naam van alle 'chr, sportorganisaties naar buiten kan optre den. Uitvoerig stond spv. stil bij de moeilijk heden tussen de N.W.B'. en de Ned. Bond voor Lich. Opvoeding betreffende de Vier- •daagsjj-ttij wees.ier <op,:-dat dcN.C.W.B. zijn beypiddeling-heeft-aangeboden. J-Ict .streven beide partijen rond de groene tafel te dodn aanzitten, mocht evenwel niet worden ver wezenlijkt. Nu het conflict er is, mag en wil het. Bondsbestuur niet zwijgen, Het bondsbestuur meent, dat er slechts één Vierdaagse kan zijn én het behoeft geen betoog,, dal dit die van Nijmegen is. De N.B L.O. heeft vele jaren geleden, toen nog niet, eens kon worden gesproken over de wan delsport in de kinderschoenen, het. initiatief genoemen'tot de oi-ganisatie van een wan- Competiticstand Hark, Boys 12 8 2 2 18 32—19 Lw. Zwaluwen 10 5 4 14 26—15 Workum 11 4 4 3 12 26—16 Blauw-Wit '34 10 4 4 2 12 19—13 Heeg 9 4 3 2 11 21—15 O.N.S. (Sneek) 8 2 3 3 7 20—21 Delfstrahuizën 10 2 3 5 7 13—21 QVC (Staverep) 10 3 0 7 6 16—32 Makkum 10 1 1 8 3 14—35 Jl.-Wit '34—Heeg 0—1. Kort voor het einde moesten de gasten alle zeilen bijzetten om de voorsprong té 'handha ven. Bij een gevaarlijke aanval op do I-Ièger veste weet die uitste kende doelman .van de gasten 't leer nog juist te onderscheppen,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2