Oostenrijkse parlementsverkiezingen brengen winst voor de socialisten Generaal Clark tracht opnieuw zieke en gewonde gevangenen te wisselen „Kaf onder het koren" bij evacuees MAANDAG 23 FEBRUARI 1953 O Commissie van Redactie: H. Algra (hoofd rad.). Ir L. Eringa en E. B. Folkertsma. Directie: R. Boomgaardt. a d. Bureaux: Leeuwarden. Galileér Kerkstr. 17 Telefoon Redactie 5098: Dir. en Adm. 50S8 Bi.ikantoren: Sneek, tel. 2821; Dokkum. tel. 354; Drachten, tel. 2195: H'veen. tel. 2010. Abonn. prijs f 1.82 per maand. Giro 18418. Dit nummer bestaat uit zes pagina's Fricsrl) Daflblaö CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD 48ste Jaargang No. 45 Tlationaal ^Rampenlondó Den Haag gire 9575 Normale christenplicht Pr zijn Kerken in Nederland, die het als een hoge en niet dankbaarheid te aaiivaarden roeping beschouwen, om de armen der gemeente te helpen. Zij hebben haar diaconieën en deze diaco nieën helpen op discrete wijze. Niemand, zelfs de eigen gemeenteleden buiten de diakenen, mag daar iets van weten. Wanneer hier niet streng de hand aan wordt gehouden, dan is de Christelijke liefde in zulk een gemeente gedeva lueerd. Er zijn kerken, die op deze wijze jaar lijks millioenen bijeenbrengen en uit geven. Het Burgerlijk Armbestuur blijft er buiten. Het is zuiver een zaak van onderling liefdebetoon. Wij menen, dat dit in overeenstem ming is met de wet van Christus. Nu zijn er verschillende kerken in de rampgebieden, die uiteen zijn ge slagen. De leden der gemeente zitten verspreid over een groot gebied. Ook zij, die voorheen elke week door be middeling van den dienst der barmhar tigheid werden gesteund, als degenen. ..die Christus ons in Zijn plaats heeft nagelaten." Nu zien de getroffen kerken het als haar roeping, deze broeders en zusters te blijven helpen. Eu de zusterkerken in het land, die niet van de ramp te lijden hebben gehad, willen daarbij graag helpen. Zij zeggen b.v.: de collecte van a.s. Zondag is niet voor de kas van onze eigen diaconie, maar wij zullen er ge troffen zusterkerken mee helpen. Wij zouden wel eens willen weten, wat daar op tegen is. Mag dat niet? Mag de ene kerk de andere kerk niet helpen om haar werk ondanks stormvloed en evacuatie zo normaal mo gelijk voort te zetten? En mag iemand, naast de bijdrage, die hij schenkt aan het Rampenfonds, nog niet bovendien op een Zondag eens wat dieper in zijn beurs tasten dan normaal", om ook de kerken in de uoodgebiedeu in staat te stellen haar speciale werk' voort te zet ten? Het lijkt dwaas, zulke vragen te stel len. Want het spreekt immers vanzelf. Maar niet voor allen Toen de Christelijke Gereformeerde Kerken een circulaire ontvingen van landelijke Depul'aten, om door een extra collecte in de Kerk op Zondag de ge troffen zusterkerken bij te staan, opdat die haar werk zouden kunnen voort zetten, heeft de R.K. Volkskrant die cir culaire te pakken gekregen en in facsi milé afgedrukt, opdat de lezers zouden kunnen w eten. welk een sectarisme daar openbaar werd. Een van de liberale bladen heeft reeds het bekende liberale scheldwoord te voorschijn gehaald en gesproken van een schotjesgeest. We kennen dat. Maar we moeten er ons niet door van de wijs lateu brengen. Het is onze plicht met- kracht Ie hel pen aan de versterking van het rampen fonds. Daarbij moet het gehele volle schouder aan schouder staan. Maar daarnaast, niet daarna, blijft staan de zeer speciale Christenplicht, om de kerken le helpen, opdat zij haar werk kunnen voortzetten. Het geld, dat die kerken daarvoor nodig hebben, lcwam nooit uit over heidskassen of andere algemene fond sen. Hét kwam uitsluitend uit de op brengst van den dienst der barmhartig heid. een afzonderlijk onderdeel van onzen eredienst. Wanneer de Héidel- berger Catechismus mij leert, wat ik eiken Zondag in de kerk kom doen, dan zegt hij niet alleen, dat ik er kom om te bidden en om het Woord Gods te bo ren maar ook om den armen Christelijke handreiking te doen. Dat is een mooie term. Want het gaat er niet om. een arme een fooi toe te werpen, maar om een broeder of een zuster de hand te In do Wcensc binnenstad, de z.g. internationale sector, bevindt zich de Bonds- kanselarij, die we hier rechts op de achtergrond zien afgebeeld. In het gebouw zetelt de Oostenrijkse regering onder leiding van dr. ir. Leopold Figl. Zij be staat reeds 7 jaar uit een coalitie van Volkspartij en Socialistische Partij. Het Kanselarijgebouw- is weer gerestaureerd na de bomaanval, die in het laatst van de oorlog een deel had verwoest, Volkspartij heelt slechts een meerderheid van één zetel Na de rustige verkiezingscampagne, waarbij het zwaartepunt lag op economische kwesties, is de verkiezings-Zondag gister in Oostenrijk eveneens rustig ver lopen. De opkomst voor deze parlementsverkiezingen was groot. (Er zijn iets meer dan 4V2 millioen kiezers. Het stemmen is slechts verplicht in de provincies Stiermar ken, Tirol en Vorarlberg). Er waren 1567 candidaten voor de „Nationalrat", o.w. 161 vrouwen. De Kamer heeft 165 zetels. De definitieve uitslagen luiden: Volkspartij 74 (77). Socialisten'73 i67l, het Ver bond van Onafhankelijken 14 (16) en de Volks-oppositie (communisten) 4 (5) zetels. De cijfers tussen haakjes zijn die van de vci'kiezingen in 1940. iDe stemverhouding wasSocialistische partij 1.818.811, volkspartij 1.731.696 de on afhankelijken kregen 473.220 stemmen en de communisten 228,328, Do socialisten heb ben iets meet stemmen dan de volkspartij en toch een zetel minder. Dit ligt aan de wijze van 'zeteltoewijzing, die met een dubbele telling geschiedt. Zeven kleine partijen kre gen in het geheel geen zetel De eerste uitslagen gaven reeds duidelijke winst voor de socialisten te zien. In de provincie Vorarlberg, van ouds een rechtse streek van landbouwers, wonnen de socia listen in kracht. Waarnemers agen dit als kenmerkend voor een socialistische winst. In Graz, hoofdplaats van Stiermarken, wend de zich een oude tot de kiescommissie met'de vraag, of zij ook op de Kaiser" kon stem men. De verkiezingen hebben geen oplossing ge bracht. voor de impasse waarin de ..Natio nalrat" was geraaktde volkspartij is nog de sterkste doch haar meerderheid is van gedaald tot één. De socialisten wonnen zes zetels dooh bleven in de minderheid. Slechts een coalitie van beide partijen kan de regering een meerderheid van tweederde geven, die nodig is voor alle constitutionele aangelegenheden. De socialistische vice-kan- selier, Adolf Schafr. heeft reeds gezegd, dat zi'n partij in de coalitie zal blijven. geven en te steunen, zodat de weg niet te zwaar wordt. Dat geld, dat nooit uit openbare kas sen kwam, maar uitsluitend circuleerde langs de baan der onderlinge liefde, zal ook nu nodig zijn en het zal worden geofferd. Maar wanneer door liberale hooghar tigheid of door sensatiezucht van een boulevardblad dit moet leiden tot een aanval op de kerken, dan moeten x\e ons daardoor niet van de wijs laten brengen. Laten de kerken voortgaan met het eiken dag en elke week vervullen van haar hoge en heilige plichten. Generaal Mark Clark, de geallieerde op perbevelhebber, heeft de Chinezen en NoordKorcanen verzocht, onmiddellijk on derhandelingen te beginnen over de repa triëring van zieke en gewonde krijgsgevan genen. Een schrijven met dit verzoek is aan de Noordelijke verbindingsofficieren te PanmCendjon overhandigd. Clark dringt er bij de Noordelijke bevel hebbers op aan. onmiddellijk de humani taire voorzieningen van de- conventie van Genève toe te passen door dergelijke ge vangenen uit te wisselen In jijn schrijven zegt hij verder, dat officieren der V. N. me; Noordelijke verbindingsofficieren de nodige regelingen kunnen treffen voor een onpar tijdig onderzoek naar de toestand van zieke en gewonde gevangenen en een wederzijdse uitwisseling. De onderhandelaars van de V. N. en de Noordelijken schortten in October j.l. de onderhandelingen te Panmoendjon over een wapenstilstand op. nadat zij sinds December 1D51 gepoogd hadden overeenstemming te bereiken. De geallieerden weigerden toe te stemmen in èen gedwongen repatriëring van alle krijgsgevangenen. een eis der Noordelijken. Clarks verzoek betekent geen nieuwe po litiek van de zijde van hel opperbevel der V. N. Het is slechts het laatste in een lange serie van pogingen om uilwisseling van zieke en gewonde gevangenen te verkrijgen. Denemarken door hevige storm geteisterd Zaterdag zijn in Denemarken door een hevige storm men zegt de hevigste sinds 1941 wegen en spoorlijnen afge sneden en vele daken beschadigd en win kelruiten bezweken. Bovendien werd een aantal personen gewond. De materieële schade, die vooral in Kopenhagen en het Noorden van Jutland groot is, wordt op meer dan een millioen kronen geschat. Volgens het meteorologisch instituut was de windsnelheid tussen 20 en dertig meter per seconde. Julius Raab, voorzitter van de volkspartij, zei, dal zijn partij de grootste verantwoorde lijkheid zal blijven dragen. Men zou er ech ter- op toezien, dat ook de socialisten hun aandeel op zich'"namen. Beide partijen heb ben Oostenrijk sinds het einde van de oor log geregeerd. In November kwam er een breuk, die in wezen strijd was van onder nemersvrijheid contra staatsinmenging. Het Verbond van Onafhankelijken bestaat voornamelijk uit gewezen nazi's, vroegere Oostenrijkse en Duitse officieren en tegen standers van het nationaliseren van de in dustrie. De communisten, die met de nieuwe naam ..volks-oppositie" de verkiezingscampagne in gingen, konden slechts vier zetels bezetten, één minder dan in de onde Kamer. Politieke waarnemers achten het zeer wel mogelijk, dat kanselier Figl terug zal komen van zijn nadrukkelijk geuite wensde post van kanselier niet in een nieuwe regering te zullen handhaven. Eerste schade-uitkering van 50 pet aan door watersnood gedupeerden Naar ruwe schatting is hier f 40 millioen mee gemoeid Het Nationale Rampenfonds zal aan gedupeerden van de watersnood binnen een week na terugkomst in hun woonoorden een eerste uitkering van 50 procent der geraamde persoonlijke schade kunnen doen. Dit zal een uitgave van, naar ruwe schatting, veertig millioen gulden vergen. Het zal dan van de verdere inkomsten van het Rampenfonds afhangen of de geleden schade geheel zal kunnen worden vergoed. Deze mededeling werd gedaan door de directeur van het Nationale Rampenfonds, de luitenant-generaal b.d. K.N.I.L., P. Alons. De beslissing is genomen, nu terug keer naar verschillende plaatsen in het noodgebied. voornamelijk in N.-Brabant, mogelijk is of wordt. Terugkevenden zullen om le beginnen een textielpakket ontvangen. Besloten^ is om plaatselijk een snelle eerste enquête via de (op te richten) rampschade-bu- reaux te houden. De schade in de ..per soonlijke sfeer", dat wil zeggen aan kle ding en huisraad e.d.. valt onder dc be moeienis van het Rampenfonds. Aange zien terugkerenden cd korte termijn weer in het bezit van het eerst noodzakelijke huisraad dienen te worden gesteld, waar bij de persoonlijke smaak een voorname rol speelt, verdient het over het algemeen aanbeveling de schade in geld te vergoe den. Gezien echter de bestaande grote voorraden, zullen textielgoederen zoveel mogelijk in natura worden verstrekt. Met betrekking tot de vergoeding in contanten heeft het Rampenfonds zich beraden omtrent de procedure, welke een snelle eerste uitkering kan bevorderen. Men gaat uit van een voor gezinnen van verschillende samenstelling gespecificeer de lijst van huisraadartikelen, die gemid deld kunnen worden aangetroffen. Aan de hand van schade-aanmeldingen zal Harde wind veroorzaakte geen ongelukken De harde wind van Zaterdag op Zondag nacht heeft gelukkig geen ongelukken ver oorzaakt in de noodgebieden. De pas ge dichte Sint Annalandse zeedijk heeft het gehouden en men is nu bezig hem een meter boven hoogwaterpeil te brengen. Vandaag zullen zandzuigers en draglines komen om hierbij te helpen. Numansdorp is nu droog. De inwoners die geleidelijk terugkomen, op eigen risico maar zonder dit het gemeentebestuur hun iets in de weg wil leggen, zijn druk bezig hun huizen schoon te maken. De water voorziening. die met bootjes e.d. moet gebeuren, levert nog grote moeilijkheden op maar er wordt met man en macht aan gewerkt om daar verbetering in te bren gen. De dijk is voorlopig op 2.20 m boven N.A.P. gebracht. Deze week gaat men proberen hem tot drie meter te verhogen, een werk waar misschien wel een week of zes mee gemoeid zal zijn- Ook Zierikzee heeft geen bijzondere last meer ondervonden, hoewel de Westen wind het water wel naar de richting van die stad opstuwde. Oud en jong neemt de leugen te baat...,. De politie te Rotterdam heeft de 47-jari- ge garagehouder J. P. uit OudeTonge aan gehouden. De man had anderhalf jaar gele den zijn vrouw en elf kinderen in Oude Tonge in de steek gelaten en was naar Bel gië gegaan. Na de watersnood kwam hij naar Rotterdam en meldde zich, echter ten onrechte, als evacué. Hij incasseerde zo doende f 54.60 van dc dienst van Sociale Zaken. Nadien kwam de zaak aan het licht, de garagehouder werd aangehouden en voor de Officier van Justitie geleid. Een kleine fantast Op 18 Fabruari werd bij de Kinderpolitie te 's Gravenhage binnengebracht een jon gen, die zeide tien jaar oud te zijn, Jacob Flikveer te heten, geevacueerd te zijn uit Nieuwerkerk, Achterstraat A 71. Zijn ouders zouden Hubert en Ida heten. Hij was te Rotterdam in een groot gebouw geweest en daar vader en -moede kwijt geaakt. Hij dacht, dat ze in Werkendam waren onderge bracht. De Kinderpolitie nam het informa tiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis in de armm, de jongen werd intussen bij een familie in Den Haag ondergebracht. Bij het informatiebureau waren de namen der ouders niet bekend, maar men belde het gemeentehuis tc Werkendam op en in derdaad woonden Hubert en Ida op een evacuatieadres in Werkendam. De ambte naar ging de ongetwijfeld verontruste ouders onmiddellijk waarschuwen, dat hun zoon in Den I-laag was. Een half uur latei- belde li ij het informatiebureau weer op met de mededeling: het gezin F. is compleet in Werkendam. Een zoon van tien jaar. luiste rende naar de naam Jacob behoorde echter niet tot het gezin. Het jongste kind was een meisje van 12 jaar. Het informatiebureau waarschuwde de Kinderpolitie, die dc jongen nog eens duch tig onder handen zou nemen. Voor de uit slag daarvan bekend was, belde de burge meester van Werkendam het informatiebu reau op zeggende: ..Vader F. staat hier naast me, wilt u nog eens herhalen wat de Kin derpolitie meldde". Dc heer F. bekende in derdaad in Nieuwerkerk te wonen aan de Achterstraat, doch hij had geen zoon van 10 jaar. Hij vermoedde, dat het een zoon van Adriaan Steven F. was, die op een eva cuatieadres in Naaldwijk woonde. Vóór men aan dit adres nadere inlichtin gen kon vragen, kwam weer de burgemees ter van Werkendam aan de telefoon. De heer F. had zich bedacht familie in Den Haag te hebben met een zoon van tien jaar. die Jacob heette, maar Jacob heette niet Jacob F., maar Jacob Tanja en het adres werd er bij gegeven. De rest is stilte, voor wat het informatie- betreft. De Kinderpolitie en vader en moe der T. kwamen toen aan de beurt. kunnen worden nagegaan welke van de in de gespecificeerde lijst voorkomende artikelen verloren zijn gegaan. De daarop berekende vervangingswaarde vormt de basis voor de berekening van een eerste uilkering. Generaal Alons-zeide met nadruk, dat deze eerste uitkering van de helft niet betekent, dat de tweede vijftig procent ook geheel zal kunnen worden uitgekeerd, daarvoor alleen al zou ruw geschat op nieuw veertig millioen nodig zijn. Hierbij komt nog, dat ook het herstel van het gemeenschapsleven, voor wat bij voor beeld buurthuizenen kleuterscholen be treft, in principe ook tot de taak van liefc Rampenfonds behoort. Het is wellicht mogelijk deze zorgen voor een deel naar de sector van de adopties door binnen- en buitenlandse gemeenten te verschui ven. Generaal Alons zeide het niet uit drukkelijk, maar zijn naaste medewer kers suggereerden, dat voor algehele ver goeding van persoonlijke schade (tot een te bepalen maximum op basis van de óorlogsschaderegeling) en ander rehabili- tatiewerk ruw geschat het dubbele van het thans ontvangen geld (55 millioen) nodig zal zijn. De betalingen aan terugkerenden zul len .per chéque, die aan alle postkantoren, banken en boerenleenbanken dadelijk in wisselbaar is, geschieden, Terugkerend kerkgangster vond thuis haar man vermoord De 74-jarige landbouwer M. H. van K„ die een afgelegen boerderij aan de Hurk- sestraat te Eindhoven bewoonde, is gis termorgen het slachtoffer geworden vau een roofmoord. Er wordt eeu bedrag van f 200.— vermist. Van de dader ontbreekt tot nu toe elk spoor. Het parket in Den Bosch heeft ter plaatse een onderzoek in gesteld, Toert de echtgenote vgn de land houder om ongeveer half negen uit de kerk thuis, kwam, zag zij:haar man dood op de vloer in de huiskamer liggen. Er is door de dader kennelijk naar geld gezocht, want uit een kast wordt een bedrag van ongeveer 200 gulden vermist. Het slachtoffer is waarschijnlijk met een hard voorwerp op het hoofd gesla gen. Hij vertoonde tevens verwondingen aan de hals, welke verwondingen waar schijnlijk zijn toegebracht met een brood mes, dat later op de tafel werd aange troffen. Aangenomen moet worden, dat roof het motief van de gruwelijke daad is geweest. Ook Dr. Ir. Ringers lid Waters taaltechnische Commissie Tijdens de bijeenkomst in de statenzaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, ter installatie van de waterstaatstechnische commissie heeft minister Algera medege deeld, dat naast de reeds eerder benoemde heren nog benoemd is tot lid dier commissie dr ir J. A. Ringers, oud-minister van Open bare Werken ei Wederopbouw. De Minister zei. dat hiermede de commissie waarschijn lijk nog niet geheel comDleet is Vliegende schotels in Indonesië De laatste tijd komen bij Aneta in Dja karta dagelijks berichten binnen over de aan wezigheid van vliegende schotels boven In donesisch gebied. Achtereenvolgens zag in het begin van deze week de correspondent in Bandung persoonlijk een vliegende schotel door een theodoliet, zagen inwoners van Kotaradje kleurige schijven beven Atjeh en constateer de men in Malang de aanwezigheid van een merkwaardige schijf, die als aluminium glansde en een kleurig spoor achterliet. In de Amersfoortse manege heeft prinses Beatrix Zaterdagmiddag bij de in- door-jcugdwedstrijden. georganiseerd door de Zuid-Veluwse Jaehlvereniging, enkele fraaie successen behaald. Zij werd eerste in de dressuurwedstrijd eer ste in het springconcours en ook eerste in de samengestelde wedstrijd. Door haar overwinning in het dressuurnummer kwam prinses Beatrix in het bezit van de Pico-beker, een wisselbeker, welke in Maart 1952 voor de eerste maal door prinses Irene werd gewonnen. Ritmeester J. Gruppelaar overhandigt prin ses Beatrix de-Pico-beker. Links; prinses Irene

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1