N.T.B. dient parate troepen te hebben HART AKKERTJES' PIM, PAM, POM pas op voor hinderlijks luchtjes Nieuw type kruiser zou zijn waargenomen Maandag 23 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Drie militaire lessen uit ramp Huidige organisatie niet berekend op strategische overval (Van een militaire medewerker) Nu de eerste faze van de hulpverlening aan hen, die door de waters nood getroffen zijn, achter de rug is, moet men zich afvragen, welke lessen uit 't gebeurde te trekken zijn voor de militaire organisatie, die op zo onverwachte en tragische wijze op haar paraatheid is getoetst. Alvorens echter de organisatie in een beschouwing te betrekken, zij op deze plaats vastgesteld, dat de Nederlandse soldaat zich van zijn allerbeste zijde heeft laten zien. Totaal anders echter moet het oordeel luiden over de hogere orga nisatie. De zeer plotselinge aanval van de woedende elementen op ons land had het karakter van een stra tegische overval op een deel van ons land, dat in het bevelsgebied van de Nederlandse Territoriale Bevelhebber de N.T.B. valt, die werd belast met de bestrijding van deze overval. Maar deze N. T. B. heeft geen troepen onder zijn bevel! Deze autoriteit zal in de harde werkelijkheid alleen maar be schikken over troepen, die nog gemobiliseerd moeten worden! Reeds herhaaldelijk is er van tal van zijden op gewezen, dat de N.T.B. óók over parate onderdelen moest beschikken. Deze ramp bewees nu wel overduidelijk de ondoeltreffend heid van ons huidig systeem van landverdediging. Want wat gebeurde? De chef van de Generale Staf stelde alle parate troepen te velde het le Leger korps onder de bevelen van de N.T.B. Men had moeilijk eerst de territoriale eenheden kunnen mobi liseren. De parate veldlegertroepen gingen dus naar het terrein van de ramp. Zij hebben er voortreffelijk werk verzet. Maar in werkelijkheid zouden deze parate troepen niet beschikbaar zijn geweest om een dergelijke strategi sche aanval te bestrijden. Want dan zouden die troepen ergens in Duitsland of in ons land front Oost maken, tegen de op de grond oprukkende strijdkrachten van een agressor. Want een strategische overval op het achterland moet altijd gepaard gaan met een snelle en krachtige opmars op de grond. Ditmaal konden de parate troepen van 't veldleger nog worden gebruikt om de strate gische overval der elementen te ke ren. In een (onverhoopte) oorlog echter zullen zij vast en zeker niet in het achterland kunnen worden ingezet. En honderd tegen één kan men aannemen dat een dergelijk conflict met een strategische overval op grote schaal zal beginnen. Voor de bestrijding daarvan heeft de N.T.B. evengoed direct beschik bare dus parate troepen nodig, als de Commandant van het 1ste Legercorps, die ze nu al heeft. Dat is militaire les nummer èèn, die uit deze ramp kan worden ge trokken. „Papieren" staf. Maar er is nog meer. Daar de N.T.B, geen troepen heeft is zijn staf maar klein. Een staf, waar alleen maar „papier" wordt verwerkt. Deze staf oefent niet met troepen. Het is een papieren geheel. Nu stond de N.T.B. echter plotse ling, dank zij deze strategische over val, voor de harde werkelijkheid. Nu moest men met een ongetrainde veel te kleine staf met troepen gaan werken. Om die staf op sterkte te krijgen was versterking van alle kanten nodig. Dit snel bijeengeraapte geheel nu werd bovendien bovenop een aan- INGEZONDEN MEDEDELINGEN. HOESTPRIKKEL, KUCHEN ®Dheïpt Siroop omvma RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt het at tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. MNEN zenuwpijn,kiespijn Tergende pijnen..duldeloos,maar niet hope loos, want'AKKERTJES'verslaan alle -'-rr-v pijnen snel en zeker. Weiger namaak. ihelpen direct.' tal troepen gezet, waarmede nog nooit was samengewerkt. De N.T.B. heeft immers in vredestijd niets te maken met de parate troepen van het 1ste Legerkorps, Het behoeft geen 'verwondering te baren, dat dit heterogene gezel schap er niet al te veei van terecht bracht. Het kon ook niet anders. Alleen een tovenaar zou van deze verzameling in korte tijd een soepel werkende staf kunnen maken. Officieren over. Maar het toppunt van alles was, dat naast deze ploeterende staf van de N.T.B. een volledig parate staf de staf van het 1ste Legerkorps duimen zat te draaien. Deze staf wist precies waar de parate troepen zaten, deze staf had direct kunnen starten. Maar er werd geen gebruik van gemaakt. Hier zullen bepaalde opvattingen toch werkelijk moeten worden herzien, daar er anders in geval van werkelijkheid een cata strophe dreigt. In de eerste plaats moeten èn de Commandanten Strijdkrachten te Velde èn de Nederlandse Territoriale Bevelhebber beiden „parate" di rect beschikbare troepen hebben. En naast de parate staf van de Strijdkrachten te Velde moet óók de N.T.B. een parate staf hebben. Bij zulk een reorganisatie zal Nieuws Indonesië Westerling weer in het geding In verband met het aanstaande pro ces tegen sultan Hamid II heeft een lid van de ministerraad medegedeeld, dat hem ter ore is gekomen, dat ook Nederland zich thans voor een uitle- veringsvraagstuk geplaatst ziet, zoals Indonesië ten aanzien van Westerling. De minister doelde op de vlucht naar Duitsland van enige Nederlandse oor logsmisdadigers, die Duitsers werden door tijdens de tweede wereldoorlog dienst le nemen in het Duitse leger. „De Nederlandse regering heeft waar schijnlijk uitlevering verzocht van ge noemde vluchtelingen naar aanleiding van hun misdrijven jegens het Ne derlandse volk tijdens de oorlog. In dien de Nederlandse regering in dit verband consequent is, dient zij ook het verzoek van Indonesië in te wil ligen en Westerling, die beschouwd wordt als misdadiger te zijn opgetre den jegens tienduizenden Indonesiërs> uit te leveren", aldus deze minister. Indien de gegevens, welke de minis ter ontving, juist zijn, achtte hij het gewenst dit moment te benutten om nogmaals bij de Nederlandse regering aan te dringen op uitlevering van Westerling. het kan niet anders het Hoofd kwartier van de Generale Staf aan zienlijk aan betekenis inboeten. Im mers de strijdkrachten te velde het 1ste Legercorps vormen met de Engelse en Belgische strijdkrach ten het geallieerde noodleger, zoals dat bij de oefening „Holdfast" heeft geoefend. Daarnaast zal de territoriale ver dediging de verdediging van het achterland door ons zelf moeten geschieden. De huidige Generale Staf komt noch bij het een noch bij het ander te pas. Het lijkt daarom dringend ge wenst, de bevoegdheden van de Ge nerale Staf over Staf N.T.B. en C. 1, L.K. te verdelen. Men krjjgt zodoende niet alleen een veel soe peler en sneller werkend geheel, maar bovendien worden grote hoe veelheden officieren uitgespaard. IN HET LUCHTRUIM 49. We laten Billie en Kareltje nog even rustig doorstuiteren en gaan eerst eens kijken, wat er verder met de professor gebeurd is. Lachend was hij met Pim een eindje de weg afgelopen om de rondwentelende bandieten na te kijken, totdat zij door een bocht in de weg aan het oog onttrokken werden. .Vooruit Pim, laten we weer naar huis gaan", zei de professor tegen zijn kleine assistent. „We hebben deze twee deugnieten hun portie gegeven en het wordt weer tijd, dat we ons aan onze werkzaamheden begeven". Zij draaiden zich om, om terug te keren, maar Pim greep de professor eens klaps bij de mouw. „Kijkt U eens, daar staat iemand voor Uw deur!" „Je hebt gelijk. Stom van mij, dat ik die deur open heb laten staan. Al het licht straalt naar buitenDenk er om, Pim, wie het ook zijn mag. ze mogen je nog niet zien!" „Het is Piet Paklcum, professor. Ik herken hem duidelijk. Kijkt°U maar naar' zijn uniform". Pim had gelijk. De ijverige, maar niet zo erg slimme agent Piet Palckum was aan zijn gewone avondronden bezig, toen hij de deur van Professor Splitser's woning had zien openstaan. Op zijn roepen was niemand verschenen en de agent had dit op zijn minst verdacht gevonden. Spiedend keek hij in het rond, want naar binnen gaan durfde hij niet zo goed. Er waren zoveel vreemde praatjes omtrent de professor in omloopHallois daar iemand?", riep hij nog eens, maar er kwam geen antwoord en dat kon ook niet, want de professor en Pim bevonden zich nog steeds buiten. Crisis in de Sarbupri (VAKVERENIGING VOOR ONDER- NEMINGS ARBEIDERS). 38 afdelingen van de Sarbupri (vak vereniging voor ondernemingsarbei ders) in het Sukabumische, hebben zich teruggetrokken uit het hoofdbe stuur van deze vakvereniging, omdat het hoofdbestuur volgens deze afde lingen „onder invloed van communis ten staat, die de Sarbupri als werk tuig wensen te gebruiken voor hun politieke doeleinden". De 38 afdelingen in het Sukabumi sche vertegenwoordigen 12000 arbei ders. HOE wordt geholpen B. en W. van Den Haag hebben be sloten over het lopende schooljaar geen schoolgeld te heffen voor de uit het watersnoodgebied geëvacueerde scholieren, die een openbare inrichting van onderwijs bezoeken. Ook voor kinderen, die tijdelijk een bijzondere school voor lager onderwijs in Den 1-Iaag bezoeken, zal geen schoolgeld worden geheven. De organisatie van gemeenteperso- neel te Deventer ambtenaren, le raren, onderwijzers, werklieden enz. besloten, dat allen, werkzaam in dienst der gemeente, 1 */o zouden afstaan van hun jaarsalaris ten bate van het Na tionaal Rampenfonds. De collecte in de Ned. Hervormde Kerken ten bate van het Nationaal Rampenfonds heeft tot dusver in 900 gemeenten een bedrag opgeleverd van f 1.006.140.29. De bevolking en bedrijven van Tiel dat ca. 15.000 inwoners telt heb ben reeds meer dan f 100.000 voor het Nationaal Rampenfonds bijeen ge bracht. De Noorse regering is voornemens het parlement gelden te vragen voor het kopen van pasklare huizen, die naar de overstroomde gebieden in Nederland en Engeland zouden wor den gezonden. De Noorse organisatie voor hulp aan Europa stelt 250.000 kronen ter beschikking. Het internationale kindemoodfonds van de Verenigde Naties heeft bekend gemaakt dat het 26.300 dollar heeft vrijgemaakt voor de hulpverlening aan getroffenen van de overstromings ramp in Nederland. Wanneer men 's avonds nog kan ruiken dat kool, ui of gebakken vis hebt gegeten - of als bijvoorbeeld de tabakslucht van de vorige avond 's morgens nog merkbaar is - dan heeft U vergeten Air-Wiek te gebruiken. Air-Wiek geeft de luchtjes geen kans, want het bevat o.a. chlorophyl en zorgt voor een steeds frisse woning. Vraag uitsluitend de.originele flaco.n Air-Wick l 2.40 kilometer na R. S. STOKVIS ZONEN N.V. 140 dealers en subdealers, kilometer geld vovera! in Nederland. Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben aan de Staten hel voorstel gedaan om ten behoeve van de ge teisterde gebieden een bijdrage van f 250.000.beschikbaar te stellen. Russische vloot in Oost- en IJszee Onderzeeboten nog zonder snuiver LONDEN. De Daily Express pu bliceert bijzonderheden over de Russi sche vlootstrydkrachten in de Oostzee, die volgens het blad berusten op ge gevens van de inlichtingendiensten der Verenigde Staten en van de Noordse landen. De huidige totale sterkte der Russi sche vloot in de Oostzee is volgens 't blad: twee nieuwe kruisers van 15.000 ton, vijf andere gemoderniseerde krui sers, verscheidene oude pantsersche pen, veertig torpedobootjagers en on derzeebootjagers of fregatten, honderd duikboten en 700 tot 900 marinevlieg tuigen. De kruisers van 15.000 ton zijn van een nieuw type, daar een kruiser van het standaardsoort niet meer dan tien duizend ton meet. Zij zijn uitgerust met twaalf stuks 148-millimetergeschut. Uit Noordse bronnen wordt verno men dat de Sovjet-Unie bezig is met de bouw van nog meer van deze krui sers. Ook zouden kruisers van 13.000 ton in aanbouw zijn, die een snelheid van 32 tot 35 mijl per uur zouden kun nen ontwikkelen. Het grootste gedeelte der onderzee boten is bestemd voor kustverdediging en heeft slechts een geringe actie radius. Voorts zou langs het door de Russen beheerste gedeelte der Oostzeekust nieuw kustgeschut, kaliber 347 millime ter, zijn opgesteld. In IJszee. Uit dezelfde bron wordt vernomen dat de Sowjet-Unie in de Noordelijke IJszee over drie kruisers (een nieuwe en twee, die in '50 werden afgebouwd) veertig torpedobootjagers, onderzee bootjagers en begeleidingsvaartuigen, en een dertigtal onderzeeboten beschikt De onderzeeërs beschikken niet over een snuiverapparaat. Er zijn slechts zeer weinig nieuwe vaartuigen onder. FEUILLETON Als het door RENéE SHANN spreekt „Ik wist niet, dat ze er naar toe was". „Ja, ze is er heen. Onder de lunch belde een vriendin' haar op en vroeg of ze mee ging naar de nieuwe revue in 't Adelphi-theater. Joan heeft me plechtig beloofd onmiddellijk na de voorstelling thuis te zullen komen". Nu keek ook Barbara op haar horloge. „Maar zelfs als ze dat doet, kan ze nog nauwe lijks thuis zijn". „Ik mag lijden, dat u gelijk hebt. Niettemin hoop ik vurig, dat ze gauw opdaagt". Juist op dit ogenblik kwam Heather aanschuifelen. „Moeder, als u uw trein nog wilt halen, moet u nu weg". „Dat weet ik, schat. Ik ga al". „Telefoneert u ons als u daar is, hoe het met vader gaat?" „Ja zeker hoor, zodra ik hem gezien heb". Mevrouw Melrose kuste Heather, hield haar een ogenblik dicht tegen zich aan en bedacht eens klaps, hoe dierbaar haar gezin haar eigenlijk was. „Pas goed op jezelf, kindlief". „O, dal zal best gaan. Maar Joan zal het heel akelig vinden, moeder, dat u is vertrokken, zonder dat ze u nog gezien heeft". Een beetje kortaf zei mevrouw Melrose, dat het Joan wel niet erg spijten zou. Ongetwijfeld, meende ze, zou Bryan er anders over denken. „Wilt u zo goed zijn, Bryan nog eens in zijn club op te bellen, juffrouw Newcombe en hem te vertel len, wat er is gebeurd". „Zeker, mevrouw". Barbara begeleidde mevrouw Melrose naar de taxi. „Ik zal wel zorgen, dat hier alles goed gaat, mevrouw. Maakt u zich maar niet ongerust". „Och, ik zou geruster weggaan als Joan weer thuis was", zuchtte mevrouw Melrose. „Ik voel me helemaal niet op mijn gemak over haar". „O, Joan kan elk ogenblik thuiskomen". „Nu, ik hoop, dat u gelijk hebt". „Zeg eens, dame, als u de trein van zes uur veer tig wilt halen, moet u hier niet blijven staan praten", bracht de taxi-chauffeur in 't midden. Barbara zei mevrouw Melrose goedendag en ging snel weer naar binnen. In de zitkamer keek Heather haar bezorgd aan. „Wat zou er met pappie aan de hand zijn?" „Ik hoop niets ernstigs". „Moeder moet toch wel erg veel van hem houden, geloof ik". „Dat dacht ik ook". „Ja, op het eerste gezicht zou je 't zo niet zeggen, wel? Ik bedoel, dat ze soms als kat en hond schijnen te vechten". „Kom, kindlief, daar geloof ik niets van". „O, ik wil niet beweren, dat ze met glazen en borden gooien, maar af en toe denk ik, dat ze het maar moesten doen". Barbara zette de radio aan, omdat ze aan dil gesprek maar liever een einde wilde maken, 't Stond niet aan haar, met Heather over het particuliere leven van de kolonel en mevrouw Melrose te praten, al stak er misschien veel waarheid in wat hun oudste dochter had gezegd. Zij, Barbara, was nu lang genoeg bij de Mélroses geweest om te bemerken, dat tussen vader en moeder maar weinig harmonie heerste. Misschien echter zou de ziekte van de kolonel hen weer tot elkaar brengen. Mevrouw Melrose had zich wel uiterst ongerust over hem betoond. De tijd ging langzaam voorbij. Om zeven uur belde Barabara weer eens Bryans club op, maar er was nog geen spoor van hem te zien. Tegen achten kwam Janet eens vragen hoe t' met het eten moest, „We zullen nog even op juffrouw Joan moeten wachten, Janet". „Susan is bang, dat het eten bederft als u niet gauw begint, juffrouw". „Ik voor mij heb absoluut geen trek", zei Heather. „Laat ons nog een kwartier geduld hebben. Als juffrouw Joan er dan nog niet is, beginnen we maar". Toen Janet de kamer verlaten had, keek Heather Barbara eens aan. „En als Joan nu eens helemóél wegblijft?" „Maar Heather, hoe kom je er bij?" Barbara lachte, doch niet van harte. „Ik weet het niet, maar er kon wel eens wat gebeurd zijn". „Onzin", zei Barbara, een sigaret opstekend. „Ze zal wel ergens zijn opgehouden". Heather keek haar met een eigenaardige blik aan. „Zeg, Barbara?" „Ja?" (Wordt vervolgd) Mijn smaak ié Hunter Navy Cut En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! V er keer sonder wijs aan alle kinderen zal de onveiligheid doen minderen Kerknieuws - di 1, GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Bondo Kodi (Soemba) (als missionnair-predikant en adviseur in de classis Rara Kodi op West-Soemba) en naar Hoogeveen (voor de missionnaire arbeid op Soemba): M. v. d. Werff, laatstelijk schipperspredikant te Lobith. GEREF. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Beroepen te Alkmaar: Z. G. van Oene, candidaat te Kampen; te Dro- geham: G. v. d. Brink, candidaat le Voorburg; te Voorburg: J. Verkade ie Zuidwolde (Dr.). CHR. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Amsterdam- Noord: A. W. Drechsler, candidaat te Amsterdam, die bedankte voor Do Krim en voor Wilöervank.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3