Socialisten winnen bij Oostenrijkse verkiezing Geen meerderheid voor één der deelnemende partijen Helft vervangingswaarde wordt uitgekeerd RADIO- Luchtmacht had belangrijk aandeel in herstel telefoonverbindingen Maandag 23 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad WENEN. Gisteren heeft Oostenrijk algemene verkiezingen gehouden. Er waren iets meer dan vier en een half millioen kiezers. De opkomst was groot en alles verliep rustig. De verkiezingscampagne was kalm geweest en men concentreerde zich op economische kwesties. Er waren 1.567 candidaten voor de 165 zetels van de Nationalrat. De definitieve uitslagen der verkiezingen zijn als volgt: Volkspartij 74 zetels, Socialisten 73 zetels, Onafhankelijken 14 zetels en Communisten 4 zetels. Vergoeding aan slachtoffers watersnood Communisten verliezen weer een zetel De uitslagen laten een grote winst zien voor de Socialisten, die zes zetels wonnen. De Volkspartij verloor er drie. De Onafhankelijken moesten twee zetels prijsgeven, terwijl de Communisten, die onder de schone naam van Volksoppositie paradeerden, nog een van hun vijf zetels af moes ten staan. Opmerkelijk is het dat de door de Russen bezette gedeelten van Oostenrijk de minste stemmen voor de Volksoppositie opleverden. De verkiezingen hebben geen oplos sing gebracht voor de impasse, waarin de Nationalrat was geraakt. De Volks partij is nog de sterkste, doch haar meerderheid is van 10 gedaald tot één. De socialisten wonnen doch bleven •n de minderheid. Slechts een coalitie van beide partijen kan de regering een meerderheid van twee derden geven, die nodig is voor alle consti tutionele aangelegenheden. De socia listische vice-kanselier, Adolf Scharf, heeft reeds gezegd, dat zijn partij in de coalitie zal blijven. Blijft coalitie? Julius Raab, voorzitter van de Volkspartij, heeft gezegd, dat zijn partij de grootste verantwoordelijkheid zal blijven dragen. Men zou er echter op toezien, dat ook de socialisten hun aandeel op zich namen. Beide par tijen hebben Oostenrijk sinds het einde van de oorlog geregeerd. In November kwam er een breuk, die in wezen de strijd was van ondernemersvrijheid contra staatsinmenging. De Bond van Onafhankelijken, be staat voornamelijk uit gewezen Nazi's, VERLIESLIJ ST RODE KRUIS 16e l\jst van slachtoffers watersnood uitgegeven 21-2-'53. F ij n a a r t: Geborgen: Verhagen. Johanna Hendrika So phia, geb. 2-7-21 te Willemstad- laatste adres: D 242. ►Van Mourik, Cornelis Johannes, geb. 30-7-51 te Fijnaart. Laatste adres: D 16!. Halsteren: Van Meer, Leonardus Adranus Hen- j drikus, geb. 10-7-50 te Halsteren, i Laatste adres: B 336. Roks, Johannes Cornelis, geb. 15- j 1-32 te Halsteren. Laatste adres: B 333. Roks, Cornelis, geb, 28-1-99 te Hal steren, echtgenoot van Petronella van Osta. laatste adres: B 338. Paulis, Cornelia Petronella An tooi, geb. 5-11-49, laatste adres: B 340. Paulus, Marinus, geb. 4-2-15 te I-Ialsteren, echtgenoot van Philo- mena van Elzakker. Laatste adres B 340. Oude Tonge: Geborgen: Knops, Willem, geb, 4-9-38. Stavenisse: Geborgen: De Graaf, Cornelia, geb. 8-3-77 te Stavenisse. echtgenote van Jan Goedegebuure, laatste adres: Oudelandsedijk A 92. Wesdorp, Aaltje, geb. 25-12-85 te Stavenisse, echtgenote van Wil lem Wielaard. laatste adres: Kerkstraat A 315. Goedegebuure, Jan, geb. 26-9-68 te Stavenisse, echtgenoot van Cor nelia de Graaf, laatste adres: Oudelandsedijk A 92. Stoutjesdijk, Wilhelmina. geb. 20-4 88 te Stavenisse, laatste adres: Wilhelminastraat A 252. Van Oeveren, Johanna, geb. 5-9-61 te Stavenisse, weduwe van Jo hannes Stoutjesdijk, laatste adres: Wilhelminastraat A 252. Steendijk, Cornelis Pieter, geb. 2-1- 36 te Stavenisse, laatste adres: Kerkstraat A 362. Den Braber, Cornelis Leendert. geb. 11-12-19 te Stavenisse, laat ste adres: Xerkstraat A 348. Moerland, Leendert, geb. 22-12-35 te St. Philipsland, laatste adres: Kerkstraat A 349. Pot appel, Pieter Jacob, geb. 3-7-14 te Stavenisse. laatste adres: Kerk straat A 312. Kortgene: Aanvulling en rectificatie 6e lijst dd. 10-2-53. Geborgen: Jacobs, Augustine, geb. 5-2-13, we duwe van Keysdenlers, laatste adres: Torendijk 117. vroegere Oostenrijkse officieren en tegenstanders van het nationaliseren van de industrie. De socialisten hebben iets meer stemmen dan de Volkspartij en toch een zetel minder. Dit ligt aan de wijze van zetel toewijzing, dio met een dub bele telling geschiedt. Zeven kleine partijen kregen in hot geheel geen zetel. Politieke waarnemers achten het zeer wel mogelijk, dat kanselier Figl •erug zal komen van zijn nadrukke lijk geuite wens, de post van kanselier niet in een nieuwe regering te zullen handhaven. Kinderfeest op het Paleis Soestdijk SOESTDIJK. Voor een groot aantal te Baarn en omgeving geëvacueerde kinderen, heeft H.M. de Koningin als gastvrouwe op Paleis Soestdijk een poppenkastvoorstelling laten geven. De kinderen kwamen per bus en wer den door H.M. in de filmzaal ontvan gen. Op de voorste banken zaten de kleinsten en daartussen het jongste prinsesje dat onmiddellijk de beste maatjes was met haar buurmeisje. Van terzijde overzag de Koningin glimlachend de schare en op de voor ste rij was Marijke een en al aan dacht. In de pauze begon de pret pas goed. Toen werden er papieren fluitjes en mutsen rond gedeeld en het zaaltje ge leek een bonte miniatuurkermis. Oor verdovend knerpten de fluitjes, gretig zogen kindermonden de limonade door de rietjes. De Koningin en de oudste drie prinsessen gingen rond met koek jes en enkele fotografen maakten van deze gelegenheid snel gebruik om een paar plaatjes te maken. Het poppenkast j eest in Paleis Soest dijk. H. M. de Koningin deelt aan de kinderen gebakjes rond. Het meiske vooraan laat het zich goed stnaken. Schaderegeling middenstand De dir.-generaal voor de middenstand, dr W. L. Groeneveld Meyer heeft in Zierikzec gesprekingen gevoerd met de Middenstandscentrale over de schaderegeling, zoals die vermoedelijk voor de middenstand in de rampge bieden zal gelden. Deze regeling is nog niet definitief, daar de minister er nog zijn goedkeuring aan moet geven. Enkele vragen zijn door het. bestuur van de Zierikzeese middenstandscen trale aan de heer Groeneveld Meijer voorgelegd. De eerste vraag handelde over de overbruggingssteun voor die middenstanders, die tijdelijk hun be drijf niet kunnen uitoefenen. Blijkens het antwoord zal 80 tot 90 procent van de verdiensten in 1952 als steun wor den uitgekeerd. De winkeliers dienen voor de vast stelling van het bedrag een balans over 1952 over te leggen. Is deze ba- lang nog niet gereed, dan zal de ba lans 1951 als basis dienen. Een soort gelijke regeling geldt voor hen, die niet door evacuatie of doordat hun zaak geheel is vernield van alle on kosten verstoken zijn, maar die toch, doordat velen van hun klanten zijn vertrokken, zoals in het geval Zierik- zee en ook in lal van andere plaatsen, ernstige verliezen lijden. Deze regeling geldt ook voor hen, die na een periode van evacuatie in hun zaak terugkeren, terwijl nog niet al hun klanten in de plaats van in woning terug zijn. De vraag of elke zakenman uit de rampgebieden bij het rijk een crediet kan opnemen, werd door de heer Groeneveld Meijer bevestigend beant woord. Dit crediet staat los van de schade-afwikkeling en wordt bijvoor beeld verstrekt aan mensen die kun nen aantonen dat zij nog grote kapi talen hebben uitstaan die voorlopig oninbaar zullen zijn. Crediet wordt ook gegeven ter aanvulling van de voor raad. Winkeliers wier gehele voorraad een prooi van het water is geworden en die bijvoorbeeld 70 °/o krijgen uit gekeerd, wat dus een kleinere voorraad dan voorheen zou betekenen, kunnen voor de resterende 30 °/o een crediet opvragen. Bij deze crediet-aanvragen dienen afschriften van de laatste ba lansen te worden overgelegd. Minister Beyen op bezoek in Rome ROME. Minister Beyen heeft bijna vier uur met premier De Gasperi (grieperig) gesproken. Het onderhoud, dat in de villa van de premier in Cas- tel Gandolfo werd gehouden, werd bijgewoond door de Nederlandse ge zant in Rome. Dr Boon en diens Ita liaanse collega in Den Haag. Men ver moedt dat de tolunie van Europa on derwerp van gesprek was. Stormweer teistert Denemarken KOPENHAGEN. Zaterdagmiddag heeft boven Denemarken een zware storm gewoed. De materiële schade, die vooral te Kopenhagen en in het noorden van Jutland groot is, wordt op meer dan een millioen Kronen ge schat. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Talrijke bomen en te- legiaafpalen zijn afgeknapt. Vele winkelruiten bezweken. De storm men zegt de hevigste s.nds 1941 heeft wegen en spoorlij nen afgesneden en vele daken be schadigd. Bovendien werd een aantal personen gewond. Volgens het meterologische instituut was de windsnelheid tussen twintig en dertig meter per seconde. Aan de kust van het eiland Seeland deden zich overstromingen voor. Staaldraad knapte; één dode ROTTERDAM. Bij Wilton-Feijenoord is de 61-jarige uitvoerder J. M. Twiek- ler uit Gorinchem, getroffen door de laadbak van een dragline, toen een staaldraad brak. In het gemeente ziekenhuis is de man aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. Radio-actie brengt half millioen op HILVERSUM. De radio-actie Beur zen open, dijken dicht" die Zaterdag avond met beeld en geluid in de lucht was, heeft opnieuw het halve mil lioen overschreden. De uitzending sloot met een totaal bedrag van f 1.307.593,80. Samenwerking was duurzamer ROOSENDAAL. De militairen zyn in het watersnoodgebied officieel te ruggetrokken. Maar hier en daar treft men toch nog mannen in uniform aan als bewijs van hel feit, dat de samen werking tussen het militaire en bur gerapparaat vérstrekkender en duur zamer is geweest dan men zou kunnen vermoeden. Om een voorbeeld te noemen: liet telefoonverkeer in Zeeland, West-Bra bant en dc Zuidhollandse eilanden zou minder snel hersteld zijn geworden als volk door mijn Bavianen aan stukken rijten. Kom eens hier, lafaard, als je de moed kunt opbrengen!" Jimmy begreep, dat dit zeer gevaarlijke taal was. Als Grauw Grauw de Roeki- raki's zou kunnen doen geloven, dat hij niet van de muur durfde te ko men, zouden zij misschien niet verder willen vechten. Hij zette zijn handen aan de mond en schreeuwde: Dap per volk der Roekiraki's, gij hebt de uitdaging van deze snoever gehoord. Ik zal komen! Ik zal hem neerslaan als een laffe moeraskikker. Vecht door en -bespring hem van alle kan ten. Ik kom! Woewoesoeki komt!" Binnenkort uitreiking kledingpakketten Binnenkort zal worden overgegaan tot een eerste niktering in geld aan de slachtoffers van de watersnood. Verkoop van Eysink gaat niet door AMERSFOORT. De Eysinkfabrieken te Amersfoort werken weer op volie kracht. De voorgenomen verkoop van de fabriek gaat niet door. Het indertijd ontslagen administratief cn technisch peisoneel, ongeveer dertig man. keert geleidelijk in het bedrijf terug. Het herstel van de activiteit in de fabrie ken is mogelijk geweest door het in voeren van nieuw bedrijfskapitaal. De fabriek zal binnenkort worden uitge breid. Zowel in de motoren- als in de rijwielbranche streeft men naar het creëren van nieuwe typen. Op de R.A.I. komt Eysink in ieder geval met enkele nieuwe motoren uit. Dick Re- nooy zal als coureur in het komende wedstrijdseizoen bij Eysink in dienst blijven. BEIAARDIER VINCENT OVERLEDEN DEN HAAG. Op 84-jarige leeftijd is gisteravond in het Academisch Zie kenhuis te Utrecht overleden, de beiaardier J. Vincent, oud-beiaardier van het Kon. Paleis op de Dam te Amsterdam. de Nederlandse en Amerikaanse lucht macht niet onmiddellijk met mensen eu materiaal in de bres was gespron gen en de P.T.T. te hulp was gekomen op de kwetsbaarste punten. En dat men thans zonder al te veel moeite alle plaatsen in de bedreigde gebieden vlot kan bereiken, dankt men aan het feit, dat er straalzendermatcriaal van de luchtmacht op enkele vitale punten staat en dat luchtmachtpersoneel dag en nacht in touw is om de kostbare contacten te bewaren. In korte tijd zijn op enkele punten in het land enorme vijftig meter hoge masten met een gewicht van zeven ton opgericht en op andere plaatsen zijn torens ingeschakeld om straal zenderverbindingen tot stand te bren gen tussen plaatsen, die tot voor ds ramp via een kabel telefonisch contact met elkaar hadden. De radiotelefonie heeft haar intrede gedaan in het rampengebied en zij heeft haar bruikbaarheid op meer dan voortreffelijke wijze bewezen. Luchtmacht en P.T.T. hebben te zamen de volgende straalzenderver dingen tot stand gebracht ter vervan ging of ondersteuning van verdwenen en beschadigde lijnverbindingen: Roo sendaalGoes met 24 kanalen, Goes Terneuzen met 20 kanalen. Zierikzee Middelharnis met 12 kanalen en Mid- delharnis—Rotterdam eveneens met 12 kanalen. De laatste verbinding is goed deels gemaakt met Amerikaans ma teriaal, terwijl de Amerikanen tevens in de eerste dagen van de ramp reeds een vierkanalen-verbinding tussen Goes cn Roosendaal tot stand hadden gebracht. Voorts werken luchtmacht en P.T.T. nog aan een twaalfkanalen-ver binding tussen Zierikzee en Goes. De luchtmacht had het geluk dit materiaal in haar magazijnen te heb ben. De Amerikanen hebben het di rect uit Fontainebleau hierheen ge stuurd. Hoe belangrijk deze straal zenders zijn, beseft men als men weet dat een groot aantal kabels vernield of vrijwel onbruikbaar is geworden. Zo was tussen Goes en Terneuzen de helft van de kabels verdwenen en tussen Zierikzee en Middelharnis was de ka belverbinding geheel uitgevallen. In een week zijn al de verbindingen tot stand gebracht en zij zijn een belang rijk element geweest bij de hulpver lening. Gemakkelijk is het werk niet geweest, doch van alle kanten heeft men spontaan hulp verleend. Als u straks zonder enige storing uw gesprek met Terneuzen of Zierikzee doorkrijgt, moogt u dit voepen in het besef, dat luchtmacht en P.T.T. dag en nacht voor u in de lucht zitten. Onrechtmatig evacué gesnapt ROTTERDAM. De politie heeft de 47-j. garagehouder J. P. uit Oude Tonga aangehouden. De man had Ui jaar geleden zijn vrouw en elf kinderen in Oude Tonge in de steek gelaten en was naar België gegaan. Na de wa tersnood kwam hij naar Rotterdam en meldde zich, ten onrechte, als evacué. Hij incasseerde zodoende 54.60 van de dienst van Sociale Zaken. Nadien kwam de zaak aan het licht. De gara gehouder werd aangehouden en is voor de officier van justitie geleid. Voor verloren gegaan huisraad zal dc lielft van het totale bedrag aan ver vangingswaarde worden vergoed, aldus een besluit van het Nationaal Ram penfonds, dat tevens mededeelt dat hiermede naar ruwe schatting een be drag van veertig millioen gulden is gemoeid. De schade-aanmelding wordt ver geleken met een reeds samengestelde Hjst van huisraad-artikelen, zoals die voorkomen in de gezinnen in die stre ken. De uitbetaling zal geschieden door middel van cheque's, die men bij elke bank kan verzilveren. Binnenkort zal ook worden begon nen met de uitreiking van kleding- pakketten aan geëvacueerden, die te rugkeren naar hun woonsteden. Het Nederl. Roode Kruis deelt in ver band hiermede mede, dat de ver strekking zal geschieden volgens een schema, dat in overeenstemming is ge bracht met de in ons land heersende gewoonten en uiteraard met de hoe veelheid textiel welke verloren is ge gaan. Naar schatting zullen voorlopig 12.000 gezinnen, omvattende 60.000 per sonen, worden geholpen aan lakens, dekens, theedoeken, badhanddoeken, bonte handdoeken, tafellakens en vaat doeken. Prinses Beatrix haalde drie eerste prijzen In de Amersfoortse manége heeft Prinses Beatrix Zaterdagmiddag bij de jeugd-wedstrijden, georganiseerd door de Zuidveluwse Jachtvereniging, en kele fraaie sucessen behaald. Zij won niet minder dan drie eerste prijzen. Zij werd eerste in de dressuurwed- strijd, eerste in het springconcours en ook eerste in de samengestelde wed strijd. Door haar overwinning in het dressuurnummer kwam zij in het bezit van de Pico-beker, een wisselbeker, die in Maart 1952 voor de eerste maal door prinses Irene werd gewonnen. De wedstrijden werden bijgewoond door H. M. de Koningin en voor een deel ook door prins Bernhard. en Televisieprogramma DINSDAG 24 FEBR. Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws; 8.10 en 8.45 Gram. 9.00 Mor genwijding; 9.15 Liederen. 9.25 Voor do huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Prof. dr ir M. J. Dols: „We reldvoedselproblemen'. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinoouwmedeöelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram. 13.30 Orgel en zang. 14.00 „Zeg eens, Amerika". 14.30 Gram. 14.40 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws: 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: mr N. W. van Eyk: „Grepen uit de pensioen en spaarfondsenwet"; 19.00 Franse liedjes; 19.10 „Paris vous parle". 19.15 Reportage of gram. muz. 19.25 Piano recital. 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd programma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 ,-Moet je horen". 21.50 Tiroler mu ziek. 22.30 Mededelingen. 22.35 Amuse mentsmuziek. 22.45 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.15 „New Vork calling". 23.2024.00 „Lucia di Lam- mermoor", opera. (3e acte). Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. D.45 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten, 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 ..Lék- mé", opera (2e acte) (gr.pl.); 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof. 17 0'J Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor dc jeugd. 17.45 Regerïngsuitzending: drs F. C. Kamma: „Sociale vraagstuk ken in 'Nieuw-Guinea18.00 Lichte muziek. 18.15 Gram. 18.20 Sportpraaije 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gram. 20.25 De gewone man zegt er "t zijne van. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Gr. 21.35 Fluit en clavecimbel. 22.00 Radio Philharmonisch orkest en solist. 22.45 Avondgebed en liturgisch kalender, 23.00 Nieuws. 23.15 Pianokwartet. 23.50 —24.00 Gram. Experimentele televisie-uitzendingen. VARA: 20.15—21.45 „Via Lissabon", spel. DE WERELDREIS VAN JIMMY BROWN. 84. Jimmy Brown had zyn stamge noten nu wel toegeroepen, dat de overwinning hun was, maar dat had hij meer gedaan om de moed er wat in te houden, want hij begreep zelf heel best, dat dit niet eerder het ge val zou zijn, voordat liïj met Grauw Grauw definitief zou hebben afgere kend en zover was het nog lang niet. Grauw Grauw zelf had ook niet stil gezeten. Hij had twee zijner Bierbier Bavianen bevryd en dat had de no- dige ontsteltenis onder de Roeki raki's gezaaid. Jimmy had dat gauw- genoeg bemerkt. „Volhouden mak kers!" schreeuwde hij. „Weest niet bevreesd voor die blaaskaak! Zien jullie wel, dat hij niet kan toveren! Anders zou hij van ons allemaal wel een troep blaffende honden gemaald hebben. Maar dat kan lig niet. Hij kan alleen maar schreeuwen". ...Tij kan ook alleen maar schreeuwen, landverrader", gilde. Grauw Grauw buiten zich zelf van woede. „Jij staat daar veilig op de muur en je laat je

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2