NIEUWE APELDOORNSE COURANT Er zal voor circa twaalf millioen gjps nodig zijn Nieuwe Staatslening van 200 millioen Verhoging der dijken of afsluiting zeegaten? Noodzakelijk voor de structuur verbetering van de gronden Roofmoord in Eindhoven Sokolofski Rode stafchef van Leger Koningin naar Londen 57 millioen! Inschrijving begint Donderdag 5 Maart 1953, tegen 3.75 pCt Minister Algera voorziet jaren van werk voor Rijkswaterstaat Gelders Dagblad Maandag 23 Februari 1953 50e Jaargang No. 16302 Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. c. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, j Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen). Giro 1418 Herstel overstroomde landbouwgronden (Van c Haagse redacteur) 1>EN HAAG. Nog zijn de akkers van de boeren in het Zuidwesten van ons land overstroomd. Hun schuren en stallen met hun kostbare inhoud aan landbouwwerktuigen en vee zijn zwaar beschadigd of ver niel;', hun huizen zijn onbewoonbaar, maar met de koppige vastberaden heid, die de Nederlandse agrariërs eigen is, zullen zij straks weer aan het werk gaan om in zo kort mogelijke tijd het graan weer golvend op de velden te zien staan en het vee rustig' grazend in de weiden. Hoe zullen zij de gronden, waaraan zij hun bestaan ontlenen, terug vinden? En wat zal er gedaan moeten worden om de sporen van de over stromingsramp uit te wissen? Enorme massa's zout water zijn de zeegaten binnengedrongen en hebben mei een niets ontziend geweld de landbouwgronden overspoeld. De ver- zilting. een verschijnsel, waarvan de gronden al jaren lang te lijden hebben, is daardoor versterkt. Een gelukkige omstandigheid is, dat dit verziltingspróbleem reeds intens bestudeerd is, zodat zich wat dit aangaat, geen nieuwe vraagstukken hebben opgedrongen. watering zo spoedig mogelijk te her stellen. Aangezien de ontzilting afhankelijk is van de regenval, zal zij derhalve het meest bevorderd worden in de herfst, in de winter en in het voor jaar. Ook in de zomer gaat dit proces door, maar doordat het regenwater dan gauw verdampt geschiedt de doorstroming te snel. Met het oog op het belang der boeren ware het te wensen, dat wij in het aanstaande na jaar en de winter met menige fikse regenbui verrast worden. Hangende het ontziltingsproces, waarbij er dus nog altijd zout in de grond aanwezig is, hetgeen gewassen- keuze nodig maakt, zal begonnen wor den met de verbetering van de struc tuur van de grond. Door de overstro ming met zout water zijn namelijk ook chemische processen opgetreden, die deze structuur verstoren. Ter bestrijding van de gevolgen van de chemische werkingen zal men kalk in een bepaalde vorm in de grond brengen. Bijzonder geschikt daarvoor is kalkmeststof als gips. Toevoeging hiervan vooraf en tijdens de verbouw van het gewas geschieden. Grote hoeveelheden gips moeten worden ingevoerd, hoofdzakelijk uit Frankrijk. Men vermoedt enige hon derdduizenden tonnen, waarmede een bedrag gemoeid is van tussen de tién en de twaalf millioen gulden. Verzilting schept geen nieuwe problemen Er 'moet in de landbouw veel zoet water zijn. Gebrek daaraan betekent toenemende verzilting en dit heeft tot gevolg, dat op de duur geen landbouw*- produclie meer mogelijk zou zijn. De gewassen kunnen namelijk in het al gemeen geen zout water verdragen. Men kent. door ervaringen opgedaan in de oorlog, toen Walcheren en an dere delen van Zeeland met zout wa ter overstroomd geweest zijn de oplos sing van het probleem. liet bederf van de grond als we di< zo noemen mogen tengevolge van de recente ramp wordt bepaald door twee factoren, in de eerste plaats door het zoutgehalte van het water, dat do landerijen geïnundeerd heeft (het is vrij hoog, doordat veel vers zeewater de zeegaten werd ingestuwd) en door de duur van de overstroming. Zodra de gronden droog gevallen zijn, zal onmiddellijk begonnen wor den met het onderzoek in de labora toria van duizenden grondsoorten om het zoutgehalte te bepalen. Zeer zoulgevoelig zijn aardappelen, uien en vlas, de producten dus. die veel in het westen van Noord-Brabant en Zeeland en ook op de Zuid-Hol landse eilanden geteeld worden. Een tussengroep vormt het grasland, dat matig zoulgevoelig is. Weinig zoutge- voclig zijn in het algemeen de zomer granen en daarvan speciaal zomer- Dit jaar zal er dus in de voormalig geïnundeerde gebieden veel graan verbouwd worden. Werk der natuur. Maar daarmede zijn wij er niet. Het zout moet uit de grond! Dat dient langs natuurlijke weg te geschieden; met andere woorden: het regenwater moet het zout wegspoelen. De ontzil ting is dus een natuurlijk proces, dat evenwel bevorderd kan worden door een goed functionnerende afwatering, door een perfect sloten- en drainage systeem. Het zal zaak zijn deze af- Landbouwer slachtoffer EINDHOVEN. De 74-jarige land bouwer M. H. van K., die een afge legen boerderij aan de Hurksestraat te Eindhoven bewoont, is Zondag morgen het slachtoffer geworden van een roofmoord. Er wordt een bedrag van f 200 vermist. Van de dader ont breekt tot nu toe elk spoor. Het par ket in Den Bosch heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Toen de echtgenote van de landbou wer om half negen uit de kerk thuis kwam, zag zij haar man dood op de vloer in de huiskamer liggen. Er is door de dader kennelijk naar geld ge zocht, want uit een kas wordt een be drag van ongeveer 200 gulden vermist. Het slachtoffer is waarschijnlijk met een zwaar voorwerp op het hoofd ge slagen. Hij vertoonde tevens verwon dingen aan de hals, welke verwon dingen waarschijnlijk zijn toegebracht met een broodmes, dat later op de tafel werd aangetroffen. Aangenomen moet worden, dat roof het motief van de gruwelijke daad is geweest. Deskundige bewerking. Van groot belang is, dat de boeren de structuur van de grond niet verder bederven door onoordeelkundig zelf standig aan de gang te gaan. Pas als de terreinen goed droog zijn is de ver zorging er van mogelijk. De droge grond moet ondiep bewerkt worden. Daarbij zal het voor de betrokkenen zaak zijn de aanwijzingen op te vol gen, die de landbouwconsulenten zul len geven. In Zeeuws-Vlaanderen zijn reeds verscheidene grondmonsters genomen. Verwacht mag worden, dal men daar het eerst het herstel van de kwaliteit van de grond zal bereiken. Het spreekt vanzelf, dal verschei dene arbeidskrachten nodig zijn om aan de verbetering van de drooggeval len gronden te werken. De vraag is moeilijk te beantwoorden, of men daarover de beschikking krijgt. Dat hangt van een groot deel van de re- vacuatie af. Als de arbeiders, die nu een onderdak elders in ons land ge vonden hebben, tijdig allen naar hun woonplaatsen kunnen terugkeren, Iaat het zich aanzien, dat geen moeilijkhe den zullen rijzen. SOKOLOFSKI terug van weggeweest MOSKOU. Maarschalk Sokolofsky is benoemd tot chef van de genere staf van het Russische leger, ter vervanging van generaal Tsjtemenko. De bladen van Moskou meldden Zondag, dat maarschalk Sokolofsky Zaterdag avond voorzitter is geweest van de vergadering van het ministerie van Oorlog, ter gelegenheid van de 35-jarige verjaardag van het leger. Zij maakten geen melding van zijn benoeming tot chef van de staf van het leger. Maarschalk Sokolofsky is 54 jaar oud. In de laatste wereldoorlog was hij stafchef. Later werd hij opperbevelhebber van de Russische troepen in Duits land. Hij is een der bekwaamste tactici van zijn land. Zijn laatste functie was eerste plaatsvervangende minister voor de strijdkrachten. MR ALGERA HEEFT Zaterdagoch tend in Den Haag op het Binnenhof de Waterstaat Technische Commis sie geïnstalleerd met als voorzitter ir G. Maris. Minister Algera te midden van de commissie DEN ITAAG. H.M. de Koningin en Z. K. 1-1. de Prins der Nederlanden zullen op 26 Februari een bezoek aan Londen brengen. Oorspronkelijk lag een tweedaags bezoek in de bedoeling, tijdens hetwelk allereerst de tentoon stelling van oude Hollandse schilde rijen uit particulier Engels bezit in Burlington House zou worden be zocht. Tijdens het ééndaagse programma, waartoe thans is besloten, zullen de Koningin en de Prins een bezoek brengen aan Koningin Elisabeth en de hertog- van Edinburgh, aan wie Hare Majesteit de dank van het Nederlandse volk zal overbrengen voor de hulp van het zelf zo zwaar getroffen Engeland. Hare Majesteit zal voórfs de tentoon stelling in Burlington House bezoeken. DEN HAAG. Zaterdagavond was in totaal in het rampenfonds gestort de som van f 57.000.000,Dat is weer twee millioen meer dan Vrtfdag. Schoenfabriek door brand vernield KAATSHEUVEL. De schoenfa briek van de firma Th. van Boxtel te Kaatsheuvel, is in de nacht van Zaterdag op Zondag door zware brand totaal verwoest. Alle machinerieën en voorraden gingen verloren. De schade, die gedeeltelik door verzekering wordt gedekt, bedraagt ruim een ton. De brandweer werd om kwart voor twee door sirenegeloei 'gealarmeerd voor deze brand. Voordat men kon ingrijpen, was het bouwwerk van beton al bijna geheel in vlammen opgegaan. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. Gedacht wordt aan kort sluiting. Nederlands protest te Bonn BONN. De Nederlandse ambassa deur te Bonn, de heer A. T. Lamping, heeft bij de regering te Bonn het be vreemden van de Nederlandse rege ring uitgesproken over het feit, dat een der ontvluchte gevangenen uit Breda, A. Touseul, ongehinderd pers interviews kon geven. Touseul, die ook reeds een keer in 't Bondsgebouw ontvangen werd door een afgevaardigde, kon zich blijkbaar vrij in West-Duitsland bewegen zon der voor arrestatie bevreesd te zijn, aldus de heer Lamping. Gelderse molenzorg ARNHEM. Blijkens het verslag over '52 heeft de provincie Gelderland to taal f 2500, —aan subsidies verleend voor het herstel van molens in het geweest. Hiertoe behoren de koren molen De Kroon te Arnhem, de wind- korenmolen te Neede, de korenmolen te Wamsveld, de korenmolen te Wilp en de windmolen De Korenbloem te Zoelen. DEN HAAG. Blijkens een hedenmorgen gepubliceerd prospectus heelt de minister van Financiën besloten tot de uitgifte, tegen de koers van 99 pCt, van een 3?<1 pCt Nederlandse staatslening, groot f 200 millioen, waartoe hy krachtens de Leningwet 1949 gemachtigd is. De lening heelt een looptijd van ten hoogste 10 jaren, gerekend van 1 April 1953. Onder voorbehoud van verstrekte ol algehele delging, zal, te beginnen in 1954, jaarlijks per 1 April 21:* PCt op de lening worden afgelost. Looptijd begint 1 April De rente gaat in op 1 April 1953, de dag waarop de storting op toegewezen schuldbewijzen dient plaats te vinden. De coupons verschijnen halfjaarlijks op 1 April en 1 October. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zullen worden afgegeven in stukken van f 1000.— en f 500.—, terwijl deel neming in de lening in de vorm van schuldregistex-inschrijvingen kan ge schieden tot bedragen van ten minste l 100.000.—. De inschrijving staat open op Don derdag 5 Maart 1953 van 9 tot 16 uur, bij het agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam. Inschrij vingen kunnen uitsluitend worden tn- gediend door bemiddeling van banken Commissie-Maris geïnstalleerd BINNENHOF. Minister Algera heeft Zaterdag de kwestie van de afslui ting der zeegaten zeer scherp gesteld. Wij moeten, zei hij, öf duizend kilometer dijk een meter verhogen, öf de zeegaten afsluiten. De minister wees er op, dat men op korte termijn tot een beslissing zal moeten komen. Mr Algera deed dit bij gelegenheid van de installatie van de commissie-Maris, die deze vraag stukken zal bestuderen. De minister herinnerde eraan dat de Rijkswaterstaat reeds jaren aan de plannen van de afsluiting heeft gear beid. Behalve dijkverhoging werd te vens een plan ontworpen voor het af sluiten van sommige takken van het complex benedenrivieren en zeearmen. De in 1950 tot stand gekomen afdam ming van de Brielse Maas en van de Botlek-is daarvan een voorbeeld. De minister herinnerde aan de plan nen tot afsluiting van de zeearmen, die tevens een onderdeel vormen van een complex maatregelen tot bestrij ding van de bodemverzilting. Men zal echter, aldus mr Algera, ernstig be dacht moeten zijn op de waterstaat- Belgische Koning te Brussel terug ANTIBES. Uit Antibes, aan de Franse Rivièra wordt gemeld, dat Koning Boudewijn per trein naar Brus sel zal vertrekken. Premier Van Houtte verklaarde de vorige week, dat de koning ernstig ziek was en dat hij voor zijn herstel nog tenminste drie weken in Zuid- Frankrijk zou moeten blijven. Het koninklijke gezelschap ging niet in Antibes in de trein doch te St. Raphael. Nederlands schip aan de grond gelopen VLISSINGEN. Het Nederlandse mo torschip Tamo van de maatschappij vrachtvaart te Rotterdam, is in de nachtvan Zaterdag op Zondag, om streeks half vier, bij West-Kapelle aan de grond gevaren. De sleepboot Maas en het bergingsvaartuig Bruinvis, beiden gestationneerd te Vlissingen, zijn ter assistentie uitgevaren. Te ongeveer 6.45 uur is de Tamo door de Maas en de Bruinvis vlotge- sleept en in diep water gebracht. Het schip was op weg van Antwerpen naar Bremen. of commissionnairs in effecten, leden van de bedrijfsgroep Effectenhandel, bij wie prospectussen en inschrijvings formulieren kosteloos verkrijgbaar zijn. De aanvragen tot inschrijving moeten 'zo tijdig worden opgegeven- dat zij door de bank of commission- naïr op de inschrijvingsdag bij het agentschap van ministerie van Finan ciën vóór 16 uur kunnen worden in gediend. De toewijzing geschiedt door de mi nister van Financiën, zo spoedig mo gelijk na de sluiting van de inschrij ving. Het recht wordt voorbehouden inschrijvingen geheel of gedeeltelijk niet in aanmerking te nemen. Bij ovsr- tekening geschiedt de toewijzing sys tematisch. De opneming van deze lening in de notering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal worden bevorderd. kundige consequenties, o.a. voor de scheepvaart, de afvoer van ijs, enz. Wanneer de commissie tot de con clusie zou komen, dat de afsluiting van de zeearmen index-daad moét wor den nagestreefd, dan rest de vxaag of zij thans reeds technisch uitvoerbaar Nu reeds versterking Bij het thans onder handen genomen herstel van de dijken zal er naar kun nen worden gestreefd om enkele zwak ke punten reeds dadelijk te verbeteren. Het zal echter noodzakelijk zijn, dat de thans door ovex-stroming getroffen gebieden, evenals ook de oppervlakten, die ditmaal gespaai-d bleven, krachtig worden beveiligd tegen nieuwe, uit zonderlijke hoge vloeden. Het kan nu eenmaal niet anders of met de uitvoe ring van de beveiligingsmaatregelen zullen nog jaren gemoeid zijn. God moge verhoeden, dat er binnen dit tijdsbestek andex-maal een dergelijke stormvloed optreedt als thans is ge schied, zo besloot mr Algera zijn rede. Het weer in Europa Weerrapportcn van Steden Weer hedenmorgen 7 a. Wind Max. temp. m. s. en neersL (mm) Helsinki geh. bew. wnw -5 -7 3 Oslo half bew. w 1-4 0 Stockh. zw. bew. windstil -6 0 Kopenh. licht bew. w 5 3 1 Londen zw. bew. wzw 7 8 0 A'dam geh. bew. wzw 10 7 0 Brussel motregen wzw 4 7 0 Parijs geh. bew. z 2 8 0 Bordeaux mist windstil -1 0 Nice licht bew. nnw 5 5 0 Wax-schau regen nw 4 3 3 Berlijn zw. bew. w 5 5 0." Frankf. geh. bew. zzw 4 7 0 München geh. bew. zw 2 2 0 Zürich mist z 2-4 0 Wenen half bew. w 6 8 0 Verwachting Tot Dinsdag avond: AANHOUDEND ZACHT Overwegend droog weer met veel bewolking, maar morgen enkele opklaringen. Matige tot zachte wind tussen West en Zuid. Morgen overdag dezelfde tempex-aturen als vandaag of iets hogere. 24 FEBRUARI: Zon op 7.38, onder 18.10. Maan op 13.30, onder 5.59.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1